VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Dailė

08 18. Venclauskių namuose atidengta sienų tapyba privertė aiktelėti

Šiaulių "Aušros" muziejaus Venclauskių namuose polichromijos tyrimų metu atidengta sienų tapyba privertė aiktelėti net patyrusią šios srities meistrę. Darbus atliekanti aukščiausios kategorijos sienų tapybos restauratorė, polichromijos specialistė Indrė Valkiūnienė, baigusi tirti namo sienas, atvėrė autentiškus pirminio tapybinio dekoro fragmentus.
Restauratorės žodžiais, sienos buvo ištapytos tik pastačius namą - 1925-1927 m. Autentiškas Venclauskių namų sienų dekoras buvo išskirtinis, ryškus ir gana drąsus. Tuo metu puošniais įvairių spalvų gėlių raštais savo namus galėjo dekoruoti tik novatoriški, eksperimentuoti nebijantys šeimininkai. "Sienos ištapytos jautriai, profesionaliai - tai nėra elementarus trafaretinis dažymas", - pabrėžė restauratorė.
Venclauskių namų sienų tapyba pasižymi vaiskiomis, ryškiomis spalvomis, nėra pilkų ar blyškių tonų, vyrauja rožiniai, alyviniai, mėlyni atspalviai. Restauratorės atidengti gėlių motyvai dominuoja ir ant kambarių, ir ant laiptinės sienų. Vaizduojamos tradicinės, lietuvių darželiuose mėgstamos auginti gėlės: našlaitės, bijūnai, jurginai, tulpės. "Nors tapyba gana paprasta, Venclauskių namų sienų dekoras yra originalus, nerasite kito tokio", - sakė I. Valkiūnienė.
Atidengtas autentiškas sienų dekoras bus vienas pagrindinių elementų atkuriant savitą Venclauskių namų interjerą. Išlikę autentiški langai ir durys, senose nuotraukose užfiksuoti baldai muziejininkams padės atkurti tokius pat namus, kokiuose gyveno jų šeimininkai - advokatas Kazimieras Venclauskis ir jo žmona aktorė Stanislava.
Žymaus architekto Karolio Reisono tarpukario moderniosios architektūros pastatas kartu su autentišku interjeru kaip darnus ansamblis muziejaus lankytojams duris atvers po restauracijos. Šiems darbams numatyta 1,9 mln. eurų valstybės investicijų.
Restauravus Venclauskių namus, pirmame ir antrajame pastato aukštuose bus įrengta Šiaulių miesto istorijos ekspozicija. Miesto istorija bus pasakojama parodant šių namų šeimininkų Venclauskių gyvenimą. Dvi savo dukteris ir keliasdešimt našlaičių išauginusi Venclauskių šeima karo metais gelbėjo žydus, buvo už tai apdovanota. Tad žydų bendruomenės istorija bei jos tragedija per Antrąjį pasaulinį karą taps vienu ekspozicijos akcentų. Taip pat bus atskleisti miesto raidos istoriniai, ekonominiai, politiniai, kultūriniai, švietimo ir visuomeniniai aspektai. 
Vaikams Venclauskių namuose planuojama sukurti edukacinių erdvių, o šeimų laisvalaikiui pritaikyti namo kiemą.

 

Kamtoja baldai

Atgal