VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Dailė

11 10. Druskininkuose tarptautinis pleneras, skirtas M. K. Čiurlionio 140 metinėms

Vytautas Žeimantas

Druskininkuose įvyko tarptautinis pleneras, skirtas M. K. Čiurlionio 140 metinėms. Dalyvavo menininkai iš įvairų šalių. Iš Latvijos - Maija Jakoviča, Valerijus Baida ir Sabine Jaundaldere, iš Izraelio - Ella ir Barisas Karavanovai, iš Baltarusijos - Olga Shcherbinska, iš Lenkijos - Kristina Vantuch ir Anna Greszczinska - Novinska. Lietuvą plenere atstovavo vilniečiai dailininkai Ieva Bunokaitė, Genovaitė Skrubulienė ir Ričardas Šileika. Pleneras vyko dešimt dienų. Menininkai kūrė, kiekvienas savitam stiliuje. Paskutinę plenero dieną buvo surengta paroda Druskininkų gyventojams ir jų svečiams.

Žinoma dailininkė ir animacinių filmų kūrėja Ieva Bunokaitė

"Visada labai smagu vykti į plenerus. Tai puiki galimybė visą laiką skirti tik kūrybai, - sako žinoma dailininkė ir animacinių filmų kūrėja Ieva Bunokaitė. - Druskininkų pleneras - šiais metais man antras. Birželio mėnesį dalyvavau panašiame plenere Lenkijoje, Sanoko miestelyje. Ir vienas, ir kitas pleneras kūrybine prasme buvo naudingi. Kalbant apie Druskininkus - tai puikus pleneras, na,  ir oras buvo kaip vasarą, šilta, be lietaus. Man tai labai svarbu, kad kuo daugiau galėčiau padirbėti gamtoje. Plenero metu visada stengiuosi tapyti iš natūros. Plenero organizatoriai pasistengė sudaryti galimybę, kad menininkai pamatytų, susipažintų ir su apylinkėse esamais įdomiausiais objektais. Pasitvirtino sena taisyklė - geriau vieną kartą pamatyti, negu dešimt kartų girdėti. Dalyvaujant Druskininkų plenere, man buvo metų atradimas - Liškiavos vienuolyno architektūros kompleksas, prikeltas naujam gyvenimui. Su kolegomis iš Latvijos Maija ir Valerijum pastoviai važinėjom tapyti į Liškiavą. Ir kiekvieną kartą atrasdavom vis naujų motyvų. Iš mano šešių nutapytų paveikslų plenere - keturiuose Liškiavos atvaizdai. Aš iš tų žmonių, kurie mėgsta keliauti ir labai smagu, kai plenerų metu Lietuvoje atrandi tokių perliukų kaip Liškiava".

Latvių dailininkas Valerijus Baida nutapė M. K. Čiurlionio portretą

"Pirmą kartą atvykau į Druskininkus. Mane sužavėjo kurorto „šarmas". Jo istorija ir šiandiena. Patiko istorinis paveldas nuo charakteringų senų medinių namelių iki šiuolaikinės modernios architektūros. Tai sukuria savitą miesto veidą. Žavėjo  ir gamta - Nemunas, mums atidengdamas akmenis, šaltiniai, bažnyčios, muziejai, gražus fontanas miesto centre, susižavėjimas ir džiaugsmas žmonių veiduose ir visa tai lydima muzikos. Laiko neužteko viską apžiūrėti," - sako tapytojas iš Latvijos Valerijus Baida.

"Plenero atidarymo dieną skambėjo M. K. Čiurlionio muzika. Susitikome su žinomu Lietuvos grafiku Broniu Leonavičiumi. Su menininku susipažinome dar Nidos plenere, jo knygos „Vilniaus legendos" pristatyme. Dabar Druskininkuose pamatėme iliustracijų originalus. Menininkų pasaulis mažas, - sako Latvijos dailininkė Maija Javiča. - O rugsėjo 22 dieną, M. K. Čiurlionio gimimo dieną - žiūrėjome jo paveikslų reprodukcijas. Aš jo kūryba žaviuosi nuo jaunystės - vaizdinių savitumu, traukia jo jausmingumas, spalvos trapumas. Būnant plenere, prireikė iš naujo apmąstyti - M. K. Čiurlionio  asmenybės gilumą ir paslaptingumą".

Liškiava. Paminklinis stulpas su šv. Agotos skulptūra. Dailininkė Ieva Bunokaitė

Vykdant plenero organizatorių iškeltą uždavinį, latvių dailininkas Valerijus Baida nutapė M. K. Čiurlionio portretą. Tapytojas mano, kad yra likimų ir išorinis panašumas  su  A. Vrubeliu. Abu mistikai, abu mirė jauni...

 "Įdomu pamatyti, ką nutapė kolegos, kas plenere labiausiai patraukė  jų dėmesį, - sako dailininkė Ieva Bunokaitė. - Tokie tarptautiniai plenerai praturtina ne tik dailininkus nauja patirtimi, bet praturtėja ir tokių renginių organizatoriai. Plenero dalyviai, išvykdami iš svetingo Druskininkų miesto, paliko po du čia sukurtus paveikslus. Jie papildys kurorte renkamą kolekciją".

Atgal