VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Dailė

04 01. Senosios sienų dekoravimo technologijos atgimė iš naujo

Regina Rego

Vilniaus paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centre vyko įdomus seminaras apie senąsias sienų dekoravimo technologijas. Seminarą organizavo profesijos mokytojos Dovilė Pociūtė ir Regina Kubertavičienė, kurios savo stažuotės patirtį perteikė respublikos mokytojams, mokiniams. Abi pedagogės patirties sėmėsi Suomijoje, Kotkos amatų mokykloje, esančioje  Suomių įlankos pietrytinėje dalyje.Jos buvo išvykusios pagal projektą: “Darbo praktika užsienio įmonėse/profesinio mokymo institucijose“.

D.Pociūtė demonstruoja technologijas. Sauliaus Sauleikos nuotrauka

Profesijos mokytojų tikslas buvo – susipažinti su senosiomis interjero apipavidalinimo technologijomis, kurios Lietuvoje yra gerokai užmirštos. Studijas Suomijoje finansuoja siunčiančios mokytis suinteresuotus žmones  įmonės, patys studentai, yra valstybės finansuojamų asmenų.

-  Problemos – tos pačios, kaip ir pas mus, tačiau sutikome ir gana solidaus amžiaus studentų, kurie atvyko mokytis, norėdami prie namų įsikurti dirbtuves. Yra dėstoma anglų, rusų, suomių kalbomis. Matėme studentų su romų nacionaliniais apdarais, arabiška apranga vilkinčius,  visa tai – paprasta kasdienybė, taip pat stebino įrengimų ir medžiagų įvairovė ir gausa, – pasakojo Dovilė Pociūtė.

Seminaro metu. Sauliaus Sauleikos nuotrauka

Haminoje esančiame filiale dėstytojoms  teko stebėti įvairių senųjų amatų mokymo procesą. Šalia naujų staklių galima pamatyti verpimo ratelius ir rankinius vilnų karštuvus. Audžiami paprasti takeliai, šalikai, pat mokoma austi ir rišti juostas. Mokyklos cechuose  statomi maži sodo nameliai ir nameliai šiukšlių dėžėms, statomos ir remontuojamos valtys, studentai mokosi mūryti arkas ir kitos mažosios architektūros apdailos. Lietuves mokytojas domino senosios sienų dekoravimo technologijos, kur  apipavidalinant interjerą pigmentui skiesti naudojamas alus arba pienas. Kovo 17 dieną mokytojos organizavo gerosios patirties sklaidos seminarą: ,,Sienų dekoravimo technologijos Suomijoje",kuriame dalyvavo dizaineriai, architektai, inžinieriai, respublikos profesinio mokymo įstaigų mokytojai ir mokiniai, kolegijų dėstytojai bei verslo įmonių specialistai – susidomėjimas buvo iš tikro didelis.

Faktūra, sukurta iš popieriaus. Reginos Jakučiūnaitės nuotrauka

D.Pociūtė papasakojo, kokiais būdais sukuriama marmuro imitacija, pademonstravo, kokiomis priemonėmis tai galima padaryti. Pasirodo, panaudojus skystą stiklą, glaistą, ar suglamžytą laikraštį, bei dažus, galima sukurti įvairias sienų faktūras. Kaip skiediklis ir rišamoji medžiaga naudojamas alus. Mokytoja Dovilė Pociūtė pademonstravo visą darbų atlikimo eigą, o Regina Kubertavičienė apie šias technologijas sukūrė skaidrių filmą, kuris buvo demonstruotas seminaro metu (jį galima nemokamai gauti mokykloje).

Seminaro dalyvės kuria faktūras. Reginos Jakučiūnaitės nuotrauka

Įgyta profesinė patirtis padės kokybiškiau mokyti sienų dekoravimo ne tik centre, tačiau ši patirtis bus paskleista ir kitose mokyklose, kurios dalyvavo seminare. Senųjų ir naujųjų technologijų žinios ir praktiniai įgūdžiai turėtų gerokai praplėsti mokinių galimybes įsitvirtinti darbo rinkoje.

Atgal