VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Dailė

05 21. Dailininkai raginami kurti būsimo Modernaus meno centro kolekcijai

Dainius Kačenauskas

Modernaus meno centro (MMC) Vilniuje steigėjai kviečia šiuolaikinius Lietuvos dailininkus aktyviai kurti ir žada naujų darbų įsigyti už keturis milijonus litų. Į būsimo centro meno kolekciją verslininkai Viktoras ir Danguolė Butkai nusprendė iš viso investuoti 10 mln. litų privačių lėšų, sakė steigėjai, pristatydami Kultūros ministerijoje būsimo centro galimybių studiją.

 Kultūros ministerija jau yra parengusi pasiūlymą Vyriausybei dėl būsimo Modernaus meno centro pripažinimo valstybei svarbiu projektu, siekiant skirti jam sklypą dešiniajame Neries krante ir pritraukiant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas.

 30 mln. litų kainuosiantis sostinėje kuriamas precedento Lietuvoje neturintis privatus muziejus - Modernaus meno centras duris turėtų atverti jau 2014 metų pabaigoje. Pasak vieno iš centro steigėjų profesoriaus Viktoro Butkaus, muziejaus statusas bus viešoji įstaiga, o jam kurti skiriamos tik privačių asmenų lėšos, nedalyvaujant jokioms valstybės institucijoms. Valstybei priklausančiame sklype pastačius MMC, jis ilgainiui pereitų valstybės nuosavybėn ir būtų jos finansuojamas.

 Vilniaus savivaldybėje jau pasirašytas bendradarbiavimo memorandumas su VšĮ Modernaus meno centras steigėjais, savivaldybė jau rengia detalųjį planą ir iki šių metų pabaigos suformuos sklypą šalia Nacionalinės dailės galerijos. Birželio viduryje turėtų būti paskelbtas architektūrinio konkurso centro pastatui sukurti laimėtojas, renkamas iš šešių projektų - į finalą pateko penki lietuvių ir vienas estų architektų kūrinys.

 Pasak profesoriaus V. Butkaus, kuriamam muziejui iš privačių šeimos lėšų skiriama 20 mln. litų, dar 10 mln. litų siekiama gauti iš Europos Sąjungos paramos lėšų. Dar 10 mln. litų verslininkai skiria muziejaus meno kolekcijai suformuoti - 6 mln. litų jau investuoti į Lietuvos kūrėjų tapybos, grafikos, fotografijos, skulptūros darbus nuo 1960-ųjų iki šių dienų. Kolekcija toliau formuojama - Lietuvos dailės kūrėjai skatinami kurti, o jų darbams įsigyti skirta dar keturi milijonai litų.

 Projekto galimybių studijoje numatoma, kad Modernaus meno centro projektavimas ir statyba kainuos 20 mln. litų, statybą planuojama pradėti 2013 m. antroje pusėje, o užbaigti - 2014 metų pabaigoje. Būsimajame centre turėtų dirbti 20 darbuotojų, o centro išlaikymui per metus turėtų būti skiriama 2 mln. litų. Pirmuosius penkerius metus centrui vadovautų jo steigėjai, o pavaduotoja meno reikalams turėtų būti paskirta menotyrininkė prof. Raminta Jurėnaitė, antrasis pavaduotojas kuruos ūkinius ir vadybos reikalus, taip pat bus įsteigta muziejaus meno taryba, teigė V. Butkus.

 "Muziejaus pagrindą sudarytų sistemingai kaupiama Lietuvos menininkų darbų kolekcija, kurioje jau yra apie pusantro tūkstančio darbų. Tai 120-ties vaizduojamojo meno kūrėjų darbai nuo 1960 metų - pradedant tapyba, skulptūra, fotografija ir baigiant videokūriniais", - sako prof. V. Butkus.

 Teigiama, kad naujas muziejus kartu su Nacionaline dailės galerija ir kitais Neries pakrantėje išsidėsčiusiais muziejais galėtų tapti sostinės meno krantine - nauju traukos centru ne tik meno žinovams, bet ir plačiajai visuomenei, sostinės svečiams. Numatoma, kad 6 tūkst. kvadratinių metrų pastate bus 2 tūkst. kvadratinių metrų salė nuolatinei vaizduojamojo meno ekspozicijai ir 1 tūkst. kvadratinių metrų ploto salė keičiamoms parodoms. Muziejuje vyks edukaciniai, kiti kultūros renginiai, bus sukurta visa infrastruktūra lankytojams.

 "Nenorime pastato ir kolekcijos laikyti savo nuosavybėje, bet užduoti Lietuvoje mecenatystės toną. Modernaus ir šiuolaikinio meno kolekcija, nors kaupiama pastaruosius dvejus metus, - tai mūsų gyvenimo kolekcija, prasidedanti nuo mūsų gimimo ir tebesitęsianti iki šiol. Pagrindinis iššūkis kuriant muziejų - rasti būdą, kaip šiuolaikinį meną įdomiai pateikti visuomenei, vaikams, jaunimui, todėl pasitelksime multimediją, audiogidus, išmaniuosius telefonus, internetą", - vardijo prof. V. Butkus.

Atgal