VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Dailė

07 20. Modernioji I.O.Hyviarineno tapyba

Vytautas Paliukaitis

Teatro, muzikos ir kino muziejuje Vilniuje eksponuojamos naujausios suomių dailininko Ismo Olavio Hyviarineno drobės. Šių novatoriškų kūrinių autorius tapybos mokėsi Laisvųjų menų mokykloje Helsinkyje. Apie dvidešimt metų aktyviai dalyvauja parodose.
Lankytojus sudomins 11 darbų, atskleidžiančių dailininko paieškas. Pats parodos pavadinimas „Kita egzistencija“ byloja apie tapybos, kaip vienos iš universaliausių dailės sričių, galimybes spalvomis perteikti, kaip profesionalai mėgsta sakyti „įkvėpimo minutėmis“ idėją.
Norėdamas patirti betarpišką estetinį pasitenkinimą, įžengiau į parodų salę neperskaitęs trumpo įvadinio teksto apie autorių ir jo kūrybos kryptį. Tikriausiai drobių tapytojui didelę įtaką yra padariusi teatro dekoracija, kuri dažniausiai atlieka tik fono vaidmenį. Priėjau prie kūrinio - vienintelė iš eksponuojamų darbų figūrinė kompozicija datuota 2011 m. Dešimt kitų sukurtos 2012 m.
Antrą ir trečią kartą lankydamasis Hyviarineno parodoje jau džiaugiausi, kad dailininkas turi savo kryptį, o siekdamas įtaigesnio formų vaizdo, vysto mintį ciklais. Ekspresyviai nutapytose drobėse užšifruota Suomijos žemės augmenija su dunksančiomis uolomis, dangaus skaidrus švytėjimas.
Malonu, kad sulaukęs kūrybinės brandos - šiais metais dailininkui sukanka 50 - tapytojas tokią parodą surengė Vilniuje. Vasarą centrinėje miesto dalyje gausu turistų, atvykusių iš tolimiausių pasaulio kraštų, ne vienam suomių kūrėjo paieškos sukels didesnį dėmesį šios šalies tapybai. Pats jau keturis dešimtmečius domiuosi ir renku medžiagą apie Šiaurės Europos tautų dailę ir architektūrą - diplominis darbas I.Repino tapybos, skulptūros ir architektūros institute buvo skirtas Suomijai.
Lietuvos gyventojų negali nedominti jos kultūros laimėjimai, nes esame susieti ryšiais nuo archeologinių laikų.
Vilniaus gatvėje esančiuose rūmuose parodą dar galima aplankyti iki liepos 23 dienos.

Atgal