VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Dailė

08 21. Lietuvos dailininkai lankysis K. Donelaitį menančiose vietose

Valius Mickus

Lietuvos dailininkai antradienį išvyksta aplankyti Kristijono Donelaičio atminimą įamžinančias vietas Karaliaučiaus krašte, artėjant šio žymiausio lietuvių literatūros kūrėjo 300-osioms gimimo metinėms Dvi dienas lankydamiesi Karaliaučiuje ir Tolminkiemyje, Lietuvos dailininkų sąjungos nariai susipažins su Karaliaučiaus istorijos ir dailės muziejaus filialo - K. Donelaičio muziejaus Tolminkiemyje ekspozicija, aplankys poeto gimtinę Lazdynėliuose. Numatyti menininkų susitikimai su Karaliaučiaus krašto kultūros atstovais.

 Kristijono Donelaičio 300-ųjų gimimo metinių jubiliejui paminėti Lietuvos dailininkų sąjungos galerijose, Vilniaus rotušėje, Parlamento galerijoje Seime numatyta surengti tapybos, grafikos ir skulptūros parodas. Vėliau parodos bus pristatytos ne tik Lietuvos miestų galerijose ir muziejuose, bet ir Karaliaučiuje, Vokietijoje, Lenkijoje.

 "Menininkai, norėdami įamžinti Donelaičio atminimą, kūrybinių inspiracijų ieško ne tik rašytiniame palikime, bet ir lankydami kraštą, kuriame gimė ir gyveno Donelaitis. Nenorime scholastinių, formalių meninių sprendimų. Tam, kad būsimi kūriniai būtų įtaigūs, norime pamatyti būdingą krašto peizažą, autentišką aplinką ir pajusti tikrą išgyvenimą", - sako idėjos autorė Lietuvos dailininkų sąjungos Tapytojų sekcijos pirmininkė Arūnė Tornau.

 Lietuvos dailininkų sąjungos iniciatyvą remia Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas ir Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija.

 Seimas yra nutaręs 2014-uosius paskelbti K. Donelaičio metais, minint 300 metų nuo kūrėjo gimimo, atsižvelgiant į tai, kad šios iškilios datos minėjimas sudaro sąlygas aktyvesniam kultūriniam šio Europos regiono bendradarbiavimui, lituanistiniam paveldui atnaujinti ir puoselėti, K. Donelaičio kūrybai pasaulyje skleisti, kultūrinei bendruomenei Lietuvoje ir užsienyje telkti, donelaitikai įprasminti.

 1977 m. Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) sprendimu K. Donelaičio poema "Metai" įtraukti į pasaulinį literatūros šedevrų sąrašą.

 Tolminkiemyje prieš daugiau kaip 30 metų sukurta K. Donelaičio memorialinė ekspozicija vertinama kaip nušiurusi ir moraliai pasenusi, tačiau tikimasi, kad iki K. Donelaičio 300 gimimo metinių minėjimo ir memorialinė ekspozicija, ir visas muziejaus kompleksas bus atnaujinti ir lauks lankytojų.

Atgal