VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Dailė

06 07. Vilnių pasiekė A. Blato skulptūrų ir paveikslų dovana Lietuvai

Giedrė Skrickienė

Lietuvos dailės muziejų pasiekė dar vienas jūrinis konteineris iš Niujorko su dailininko Arbit Blato šeimos dovana Lietuvai. Gautos A. Blato kolekcijos paroda bus surengta rudenį Vilniuje, naujame Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (Goštauto g. 1).
Po įspūdingo Arbit Blato dovanotos kolekcijos pristatymo Nacionalinėje dailės galerijoje 2011 metų vasarą Lietuvos dailės muziejui buvo perduotos dailininko skulptūros ir paveikslai, sukaupti dailininko name ir dirbtuvėje Venecijoje.
Paskutiniam žingsniui Arbit Blato šeimą - našlę Reginą Resnik ir įsūnį Maiklą Deivisą - pastūmėjo žinia apie Lietuvos pirmininkavimą Europos Tarybai ir kad ta proga Lietuva pristato savo kultūrą Europos bendrijai. Mat dailininko artimieji buvo sukaupę neliečiamą "šeimos fondą", kuriame buvo sukaupti geriausi A. Blato kūriniai iš jo Paryžiaus ir Venecijos laikotarpių. Tai dar dailininko jaunystėje, tik atvykus iš gimtojo Kauno, tapyti Prancūzijos šiaurės ir pietų kampeliai, Strasbūro, Briuselio, Amsterdamo vaizdai, neužmirštami Venecijos kanalai.
2012 m. pabaigoje Lietuvos dailės muziejaus direktorių Romualdą Budrį priėmusi Regina Resnik pasakė, kad "pats Dievas prisakė parodyti atvykstantiems aukštiesiems europiečiams, kokią Europą matė Lietuvos dailininkas Arbit Blatas". Todėl planuojama, kad šį rudenį dovanoti Arbit Blato paveikslai su Europos vaizdais bus parodyti specialioje parodoje - Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai kultūrinėje programoje. R. Resnik ir M, Deivisas informavo R. Budrį, kad paveikta tikrai didelio dėmesio Kaune gimusio tapytojo ir skulptoriaus kūrybai šeima nusprendė perrašyti testamentą ir visus Niujorko bute ir studijoje likusius A. Blato darbus neatlygintinai perduoti Lietuvos valstybei.
Arbit Blatas (tikrasis vardas Neemija Arbitblatas) gimė 1908 m. Kaune, kūrybinį kelią pradėjo gimtinėje ir pratęsė jį Berlyno, Drezdeno ir Miuncheno mokyklose. Vėliau gyveno ir kūrė Prancūzijoje, Italijoje ir JAV, mirė 1999 m. Niujorke.
Būdamas tikras pasaulio kultūrinės aristokratijos veikėjas, dailininkas didžiavosi savo lietuviška kilme, niekada neužmiršo lietuvių kalbos. Kartu su žmona 1975 m. ir 1988 m. Arbit Blatas lankėsi tėvynėje.
Vyriausybė 2011 m. skyrė papildomų lėšų Lietuvai dovanojamos garsaus dailininko A. Blato dailės kūrinių kolekcijos daliai iš Venecijos (Italija) pargabenti. Tais pačiais metais Nacionalinėje dailės galerijoje buvo surengta dovanotos kolekcijos dalies kūrinių - tapybos paveikslų ir skulptūrų paroda "Arbit Blatas. Sugrįžimas į tėvynę".
Vyriausybė yra patvirtinusi ir dovanojamų JAV dailininkų litvakų pasaulinės vertės kūrinių pristatymo Lietuvoje programą, kuriai įgyvendinti skiriama daugiau kaip 100 tūkst. litų iš Privatizavimo fondo lėšų. Pagal šią programą numatyta A. Blato kolekcijos, kurioje yra daugiau kaip 300 meno kūrinių, tolesniam eksponavimui pritaikyti Žydų muziejaus patalpas Vilniuje, Pylimo gatvėje.

Atgal