VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Dailė

11 05. Danų menas Vilniuje

Vytautas Paliukaitis

Dailės akademijos parodų salėje eksponuoti penkių šiuolaikinio Danijos meno kūrėjų darbai. Mūsų dailės gerbėjus domina, kokie estetiniai idealai perteikia ir išreiškia šios Skandinavijos šalies gyvenimą. Kaip įvadiniame tekste pažymi parodos kuratorius Henrikas B.Andersenas, M.Soendergard, A.Vibaek, T.Storch, M.Koelbaek Iversen ir T.Sandegardas yra baigę Danijos Karališkąją Akademiją Kopenhagoje ir jų kūryba jau labai vertinama.

Bene ryškiausiai atsiskleidžia nacionaliniai bruožai M.Soendergard Lolk darbuose – nors etiketės byloja, kad visi septyni kūriniai yra „be pavadinimo“, bet, pradedant grafiškai atliktu 2007 m. iš horizontaliai sudėstytų raidžių, primenančių jūros bangas vaizdu, mišria technika, didžiulės (122x146 cm) plokštės įspūdinga kompozicija su virve (2011 m.) ir baigiant popieriaus lakšte lyriniu žalsvų ir mėlynų spalvų spindesiu dvelkiančiu jūros fragmentu (2012 m.) jie parodos lankytojams suteikia pasigėrėjimo.

Kiti autoriai eksponavo instaliacijas ir dizainą. Parodos lankytojai ekrane pamatė epizodus iš Danijos kultūros renginių.

Ši paroda pagyvino įprastą mūsų sostinės gyvenimo ritmą, jos poreikis brendo nu 1983-ųjų metų, kai Vilniuje ir kitų buvusių respublikų sostinėse eksponuota danų grafika „užkariavo“ ilgokai jos nemačiusias šalis. Būtent tuomet pradėjau aiškiau suvokti Danijos mokslininkų ir menininkų indėlį į pasaulinės kultūros lobyną. Užsakiau fotografui ryškesnių grafikų kūrinių negatyvus, padėsiančius mano darbe renkant medžiagą apie Skandinavijos ir Lietuvos meno ryšius.

Atgal