VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Ekonomika

04 11. VMI: apie nedeklaruotas dovanas ir paskolas grynaisiais pranešė jau per 600 gyventojų

639 gyventojai jau pranešė apie grynais pinigais gautas paskolas ir dovanas, kurių iki šiol nebuvo deklaravę, o sandoriai nebuvo patvirtinti pas notarą, informuoja Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) prie Finansų ministerijos.
Nuo 2004 m. dovanų ir/ar paskolų gavę mokesčių mokėtojai pranešimą PRC911 turi pateikti tam, kad ateityje nekiltų diskusijų su VMI dėl įsigyto ar planuojamo įsigyti brangaus turto šaltinių teisėtumo. Pranešimą PRC911 galima pateikti iki birželio 30 d.
Visos didesnės vertės dovanos turi būti deklaruojamos pajamų deklaracijoje, o ne pranešime PRC911. Tokiu atveju pateikiama arba tikslinama už 5 praėjusius metus pajamų deklaracija, o PRC911 negali būti teikiamas. Jei turto deklaracijas privalantis pateikti gyventojas buvo gavęs paskolą, tai turi būti pateikiama arba tikslinama paskolos gavimo laikotarpio turto deklaracija.
Gyventojai turėtų pateikti pranešimą PRC911 apie dovanas ir paskolas, gautas po 2004 metų, tik tuo atveju, jei jos atitinka visas 5 sąlygas: yra gautos iš nuolatinių Lietuvos gyventojų, užsienio fizinių asmenų arba užsienio juridinių asmenų; gautos grynaisiais pinigais; sandoriai nėra notarinės formos; pačiam mokesčių mokėtojui nebuvo privaloma šaltinių deklaruoti Metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje, Metinėje gyventojo (šeimos) turto deklaracijoje, Nuolatinio Lietuvos gyventojo pranešime apie sudarytus sandorius arba Privačių interesų deklaracijoje; paskolos ir / ar dovanos yra panaudotos (arba numatoma panaudoti) turtui, kurio įsigijimo vertė viršija 15 000 eurų (iki 2014-12-31 - 50 000 litų), įsigyti nuo 2011 m. sausio 1 d.
Pasak VMI viršininko pavaduotojos Vilmos Vildžiūnaitės, teisingai ir laiku pateikus informaciją apie paskolas ir dovanas, apie kurias institucija neturėjo duomenų, ateityje mokesčių mokėtojui kils mažiau rūpesčių pagrindžiant brangaus turto įsigijimo šaltinius.
"Nepateikęs tokios informacijos gyventojas vėliau negalės VMI įrodinėti paskolų rašteliais savo įgyto turto teisėtumo", - sako V. Vildžiūnaitė.
Pasak jos, šis pranešimas yra pagalba ir mokesčių administratoriui, tiksliau pasirenkant rizikingus mokesčių mokėtojus, mažiau trukdant sąžiningus gyventojus.
Iki šiol nemaža dalis rizikingų mokesčių mokėtojų, dėl kurių įsigyto turto šaltinių teisėtumo VMI kildavo daug klausimų, bandydavo įrodinėti, kad pinigus gavo įvairių paskolų ar dovanų forma, pateikdavo (neretai ir suklastotus, notariškai nepatvirtintus) įvairius paskolų ar dovanų raštelius. Tokie rašteliai po birželio 30 d., jei gyventojas nebus pateikęs pranešimo PRC911, nebus pripažįstami, tad VMI ragina gyventojus pasitikrinti (užpildant anketą VMI interneto svetainėje), ar neturėtų informuoti VMI apie tokius sandorius.

Atgal