EKONOMIKA
2024.10.30.Reikia investuoti, o ne pravalgyti
Vidmantas Janulevičius, Pramonininkų konfederacijos prezidentas
Verslo taisyklės diktuoja: reikia investuoti, o ne pravalgyti. Investicija į darbuotojus taip pat labai svarbi. Bet jei investuoji, o situacija blogėja, verta susimąstyti, ką darai ne taip.
Naujame biudžete numatytas labai nemenkas papildomas viešojo sektoriaus finansavimas. 200 milijonų, skiriamų papildomai gynybai, nusveria kur kas didesnės sumos, skiriamos viešajam sektoriui. Taip, tragiškai trūksta mokytojų ir medikų, suprantamas noras kelti pensijas, bet ar tikrai gerės viešųjų paslaugų prieinamumas ir ypač – ar bus efektyvesnis mūsų biurokratijos darbas?
Prieš kelerius metus, stebėdami viešojo sektoriaus atlyginimų dinamiką, pritarėme, kad efektyvus viešasis sektorius turėtų uždirbti daugiau. Tačiau kartu įvardinome problemą, kad mūsų jis pernelyg išsipūtęs ir bent 30 proc. didesnis nei vidutiniškai ES. 2020 metais viešojo sektoriaus dirbantieji sudarė net 28 proc. Lietuvos dirbančiųjų, kai ES vidurkis yra 18-19 proc.
Efektyvus viešasis sektorius turėtų uždirbti daugiau
Tačiau mūsų valdininkai uždirbdavo 30 proc. mažiau. Tikrai buvo, ką taisyti – turėjome daug menkai apmokamų tarnautojų. Nutarta, kad algas reikia kelti, o žmonių, dirbančių viešajame sektoriuje, skaičių mažinti.
Praėjo ketveri metai ir matome, kad algos pakilo, o biurokratijos nesumažėjo, efektyvesnė ji netapo, greičiau priešingai. Procesai negreitėja. Tiesa, dirbančiųjų viešajame sektoriuje sumažėjo nuo 28 proc. Iki 25,8 proc.
Bet problema ne žmonių kiekyje. Turint tokį viešojo sektoriaus darbuotojų skaičių, turėtume turėti idealias viešojo sektoriaus paslaugas, tačiau viskas stringa.
Valdininkai sako, kad tai dėl ES reikalavimų, tačiau labai dažnai kliūtis ir perteklinius reikalavimus susikuriame patys. Visada siekiame riboti, kontroliuoti ir drausti daugiau, nei tų pačių reikalavimų besilaikančios kitos ES šalys. Taip lyg užtikrindami, kad biurokratai turėtų pakankamai darbo.
Tad jei verslui vardan viešojo sektoriaus algų didinami mokesčiai, tai gal reikia solidarizuotis su verslu ir kartu nebedidinti algų biurokratams. Nes pastaruoju metu privatus verslas, ypač regionuose, konkuruoti su viešuoju sektoriumi nebegali, nes algos ten 10 proc. didesnės nei privačiame. O darbuotojų trūksta.
Atgal