VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Europos Sąjunga

12.14. Sutarta: „Brexit“ derybos tęsiamos

Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen ir Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Borisas Johnsonas sekmadienį sutarė tęsti itin sudėtingas derybas dėl tolesnių dvišalių santykių tarp JK ir ES.

„Šįryt naudingai pasikalbėjome telefonu. Aptarėme pagrindinius neišspręstus klausimus", - bendrame pranešime, kurį transliacijos metu perskaitė U. von der Leyen, teigė lyderiai.

„Po beveik metus trukusių derybų, nepaisant to, kad ne kartą buvo praleisti terminai, manome, kad būtų atsakinga šiuo metu įdėti dar daugiau pastangų", - sakė ji.

„Taigi, suteikėme įgaliojimus derybininkams tęsti derybas ir išsiaiškinti, ar gali būti pasiektas susitarimas net ir tokiu vėlyvu metu", - sakoma pranešime.

Sekmadienis buvo vienas iš daugelio nustatytų terminų derybose dėl ES ir JK prekybinių santykių po „Brexit", o įtampa yra smarkiai išaugusi, nes liko mažiau nei trys savaitės iki „Brexit" pereinamojo laikotarpio pabaigos.

B. Johnsonas ir U. von der Leyen telefonu spręs „Brexit“ likimą. EPA-Eltos nuotr.

Šeštadienį JK ėmėsi drastiško žingsnio ir parengė ginkluotus karališkojo karinio jūrų laivyno laivus patruliuoti šalies žvejybiniuose vandenyse, kurie neleistų ES žvejams ten patekti, jei įvyktų „Brexit" be susitarimo.

Tuo tarpu Briuselio tonas buvo mažiau karingas, o U. von der Leyen pabrėžė, kad ES gerbs JK suverenitetą po „Brexit" pereinamojo laikotarpio, tačiau abi pusės kol kas nepasiekė kompromiso dėl pagrindinių nesutarimų.

Be prekybos susitarimo prekyba tarp JK ir ES vyktų pagal Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisykles - įsigaliotų muitai ir kiltų biurokratinių sunkumų importuotojams, o žlugusios derybos galėtų pakenkti Londono ir Briuselio santykiams ateityje.

Jungtinė Karalystė iš ES išstojo sausio pabaigoje. Tiesa, iki šių metų pabaigos galioja pereinamasis laikotarpis, kurio metu kasdienis britų gyvenimas iš esmės nesikeičia.

JK vis dar priklauso ES bendrajai rinkai ir muitų sąjungai, laikosi ES įstatymų ir moka įmokas į Bendrijos biudžetą.

Vis dėlto, jei nepavyks pasiekti susitarimo dėl tolesnių santykių, įvyks vadinamasis „Brexit" be sutarties, sukelsiantis didžiulių ekonominių problemų.

B. Johnsonas: labiausiai tikėtina „Brexit" derybų baigtis - jokio susitarimo

JK premjeras B. Johnsonas pareiškė vis dar besitikintis pasiekti susitarimą dėl prekybinių santykių su ES po „Brexit", tačiau esą labiausiai tikėtina, kad derybos baigsis be sutarties.

„Bijau, kad vis dar nesutariame dėl kai kurių esminių dalykų, bet niekada nesakyk niekada", - po pokalbio su EK pirmininke Ursula von der Leyen sakė B. Johnsonas. Pokalbio metu U. von der Leyen ir B. Johnsonas sutarė tęsti derybas.

Lyderiai svarstė, ar įmanoma pasiekti susitarimą, ir sutarė „dėti daugiau pastangų" ir pabandyti sutarti iki gruodžio 31 d., kai JK išstos iš ES bendrosios rinkos.

„JK tikrai nesitrauks iš derybų. Manau, kad galima pasiekti susitarimą, jei mūsų partneriai to nori. Bandysime tai padaryti visa širdimi, būsime kiek įmanoma kūrybiškesni", - po JK Vyriausybės posėdžio, kuriame aptartas B. Johnsono pokalbis su U. von der Leyen, sakė britų premjeras.

Tiesa, pabrėžė jis, Didžioji Britanija negali atsisakyti „pamatinės „Brexit" esmės" - savo įstatymų ir žuvininkystės kontrolės.

„Labiausiai tikėtina, kad turėsime pasirengti PPO (Pasaulio prekybos organizacijos) sąlygoms", - sakė B. Johnsonas, turėdamas omenyje muitus ir kvotas pagal bazines tarpvalstybinės prekybos taisykles, kurias numato PPO.

„Šio kelio privalumas - aiškumas ir paprastumas. Nenorėjome čia atsidurti, bet JK yra pasiruošusi", - pridūrė B. Johnsonas.

 

Atgal