VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Europos Sąjunga

12.25. ES ir JK susitarė dėl prekybos santykių po „Brexito“

Prieš pat didžiąsias metų šventes, gruodžio 24-ąją, Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinė Karalystė (JK) susitarė dėl ateities santykius reguliuosiančio partnerystės susitarimo.

„Susitarimas yra", - tviterio paskyroje rašė JK premjeras Borisas Johnsonas.

„Pagaliau pasiekėme susitarimą", - teigė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

„Kelias buvo ilgas ir vingiuotas, tačiau jo gale turime gerą susitarimą, - sakė ji. - Bendroji rinka yra teisinga ir tokia išliks."

JK iš ES oficialiai pasitraukė sausio pabaigoje, 2016 m. šalies piliečiams dėl išstojimo nubalsavus referendume. Iki gruodžio 31 d. vidurnakčio galioja pereinamasis „Brexito" laikotarpis, kurio metu JK vis dar priklauso ES bendrajai rinkai ir muitų sąjungai, laikosi ES įstatymų ir moka įmokas į Bendrijos biudžetą.

Galutinės 2 000 puslapių sutarties pasirašymą kiek užlaikė paskutinę minutę kilę nesutarimai dėl žvejybos, nes abi pusės ginčijosi dėl ES žvejų prieigos prie JK teritorinių vandenų pasibaigus šiems metams.

Po pranešimo apie politinį susitarimą U. von der Leyen vadovaujama EK nusiųs sutarties tekstą ES valstybėms narėms.

Tikimasi, kad jos per dvi ar tris dienas išnagrinės sutartį ir nuspręs, ar patvirtinti preliminarų sutarties įgyvendinimą.

G.Landsbergis: Lietuvai labai svarbu, kad santykiai su JK būtų ir toliau puoselėjami

„ES ir JK partnerystės susitarimas suteikia ilgai laukto aiškumo visiems, kurių kasdienis gyvenimas susijęs su JK - tiek verslo bendruomenei, tiek visiems Lietuvos piliečiams, ketinantiems vykti į JK. Lietuvai ypač svarbu, kad ilgamečiai artimi santykiai su JK bus ir toliau puoselėjami", - teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Pasiektame susitarime atspindėti ir Lietuvai svarbūs aspektai, pažymima URM pranešime. Lietuva nuosekliai palaikė tikslą siekti plataus, visaapimančio susitarimo su JK ir pabrėžė glaudaus bendradarbiavimo svarbą transporto, piliečių mobilumo bei socialinės apsaugos klausimų koordinavimo srityse. Šios nuostatos įtrauktos į ketvirtadienį pasiektą susitarimą.

Artimiausiu metu ES ir JK numatomi teisiniai procesai dėl susitarimo laikino taikymo sąlygų įsigaliojimo nuo pirmos ateinančių metų dienos. Tai užtikrins, kad glaudus bendradarbiavimas tarp ES ir JK nenutrūktų nė vienai dienai, taip išvengiant sudėtingos situacijos, kuomet ES ir JK santykių nereguliuotų joks susitarimas.

Visgi susitarimas nėra narystė ES, tad pokyčių bus, pažymi Užsienio reikalų ministerija. Verslo atstovai su laukiančiais pokyčiais gali susipažinti viešosios įstaigos „Versli Lietuva" interneto puslapyje. Piliečiai, ketinantys išvykti dirbti ar studijuoti į JK, su JK imigracijos politikos pokyčiais gali susipažinti JK vidaus reikalų ministerijos interneto puslapyje.

Lietuvos piliečiai, jau esantys JK bei įgiję vieną iš dviejų JK ES piliečiams bei jų šeimos nariams suteikiamų gyventojo statusų (nuolatinį, angl. settled, arba nenuolatinį, angl. pre-settled), jokių pokyčių nepajus.

Užsienio reikalų ministerija atkreipia dėmesį iki 2021 m. sausio 1 d. į JK atvykusių ir šioje šalyje pasilikti ketinančių Lietuvos piliečių dėmesį į galimybę registruotis ES piliečiams JK skirtoje nuolatinio gyventojo statuso suteikimo (angl. EU Settlement scheme) sistemoje.

 

 

Atgal