VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Gamta

11 15. Lietuvoje yra vertingo mineralo telkinių

Lietuvos geologijos tarnyba (LGT) nustatė plotus vertingo, tačiau dar neeksploatuojamo mineralo glaukonito telkiniams surasti, skelbia Aplinkos ministerija.
Geologai išskyrė du perspektyvius plotus glaukonito telkinių paieškoms. Vakarų Lietuvoje - Šilutės, Šilalės, Tauragės ir Klaipėdos rajonai, o pietvakarinėje dalyje - Kauno, Šakių ir Marijampolės rajonai. Prognozuojama, kad bendras glaukonito išteklių kiekis šalyje sudaro 1,8 tūkst. mln. tonų.
Paviršiuje glaukonitinės uolienos aptinkamos luistų pavidalu Nemuno (Alytaus r.), Neries (Ukmergės r.), Šventosios (Jonavos r.), Merkio (Varėnos r.) ir Juodės (Vilniaus r.) upių slėniuose.
Glaukonitas susidaro normalaus druskingumo 20-300 m gylio jūrose. Tai įvairaus atspalvio žali smulkūs grūdeliai. Kadangi daugiau glaukonito turinčios uolienos slūgso didesniame nei 50 m gylyje, jį geriausia išgauti hidrologiniu būdu - išplauti naudingąsias iškasenas naudojant gręžinius. Kitų šalių patirtis rodo, kad tokia gavyba, palyginti su kasyba karjeruose, yra dukart pigesnė.
Glaukonitas gali būti naudojamas kaip ilgalaikio poveikio ekologiška trąša, nes jame esantis kalis, geležis, fosforas ir mikroelementai pereina į dirvožemį palaipsniui ir pagerina jo savybes. Jis taip pat gali būti taikomas aplinkosaugos technologijoms - atmosferos teršalams ir organiniams skysčiams neutralizuoti.
LGT leidimų glaukonito gavybai išdavusi dar nėra.

Atgal