VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Gamta

09 08. Palangos Birutės parko dieną - žvilgsnis į istoriją pro fotoaparato objektyvą

Palangoje šeštadienį surengta jubiliejinė, dešimtoji, Birutės parko diena.
"Kiekvienais metais Birutės parko dienos tema skiriama čia esantiems lankytiniems objektams, kurorte gyvenusiems ar kūrusiems menininkams. Ir jei šią dieną pasivaikščioję po parką lankytojai sužinos ką nors nauja, tikslą būsime pasiekę", - sakė Birutės parko dienų sumanytoja, Palangos kultūros centro renginių režisierė Aušra Latonienė.
Jubiliejiniam renginiui organizatoriai pasirinko fotografijos temą. Ir tai ne atsitiktinumas. Šiais metais sukanka 150 metų nuo pirmosios Palangos fotografės moters Paulinos Mongirdaitės gimimo. 
Gimusi 1865-aisiais Raseinių apskrityje, bajorų Mongirdų šeimoje, 1885 m. Paulina su tėvais atsikėlė gyventi į Palangą. Būtent čia ji 1889 m. atidarė savo fotografijos saloną bei darbavosi įamžindama kurorto vaizdus bei čia gyvenusius miestiečius. Pripažinę P. Mongirdaitės sugebėjimus, grafai Tiškevičiai užsakė pas ją Palangos bei Kretingos parkų fotografijas, taip pat šeimos narių nuotraukas.
Kaip ir kasmet Birutės parko dieną, ši kurorto erdvė lankytojus pasitiko išskirtinai padabinta - po parką vaikščiojo grafus Tiškevičius bei jų šeimos draugus imituojantys personažai, žaliąsias erdves padabino meninės instaliacijos fotografijos tema. 
Istoriniai personažai - vasarą kurorte vykdomo projekto "Birutės parko atspindžiai" dalyviai - puikiai pažįstami tiek palangiškiams, tiek ir kurorto svečiams, nes kiekvieną vasaros ketvirtadienį jie nebyliai pasakoja kurorto istoriją, oriai vaikščiodami po parką. Su lankytojais jie nebendrauja, taip pat nepozuoja poilsiautojams. Tačiau šiemetinė Birutės parko diena buvo išimtinė - visi pageidaujantys galėjo įsiamžinti su grafus Tiškevičius bei jų svečius vaizduojančiais personažais.
Istorija padvelkė ne tik parką dabinančios meninės instaliacijos, į praėjusį šimtmetį nukeliantys istoriniai personažai, bet ir parke specialiai įrengtoje instaliacijoje demonstruojamos visos P. Mongirdaitės darytos senosios Palangos nuotraukos, kuriomis pasigrožėti buvo galima skambant muzikai. Čia pat veikė ir Birutės parko foto ateljė - norintieji galėjo papozuoti fotomenininkui Gintui Kavoliūnui, kuris parko lankytojus fotografavo ir jau po 15 minučių pradžiugino senoviniu būdu padaryta nuotrauka.

Atgal