VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

In memoriam

03 11. Japonija mini žemės drebėjimo ir cunamio metines

Japonija mini pirmąsias tūkstančių žmonių gyvybes šalies šiaurės rytuose nusinešusio žemės drebėjimo ir cunamio metines, informuoja BBC.

Dėl 9 balų stiprumo žemės drebėjimo prasidėjo Fukušimos branduolinės jėgainės krizė. Jėgainė buvo pažeista, ir į aplinką pasklido radiacija. Tūkstančiai žmonių turėjo evakuotis.

Kovo 11 dieną visoje šalyje vyko nelaimei atminti skirtos pamaldos, o 14.46 val. (7.46 val. Lietuvos laiku) - lygiai tą valandą ir minutę, kai įvyko drebėjimas, žuvusieji buvo pagerbti tylos minute. Dar viena tylos minute buvo paminėtas po žemės drebėjimo praėjus 33 minutėms Japonijos pakrantę nusiaubęs cunamis. Be to, praėjus lygiai metams po žemės drebėjimo, Japonijos šiaurės rytuose aidėjo įspėjamosios sirenos.

Pagrindinė atminimo ceremonija vyko Tokijo nacionaliniame teatre. Ceremonijoje dalyvavo Japonijos imperatorius Akihitas (Akihito) ir ministras pirmininkas Jošihikas Noda (Yoshihiko Noda). 78-erių imperatoriui prieš tris savaites buvo atlikta širdies operacija. Dvi valandas trukusioje ceremonijoje jis dalyvavo apie 20 minučių.

Vienas stipriausių iki šiol pasaulyje užfiksuotų žemės drebėjimų įvyko 2011 metų kovo 11 dieną už 400 kilometrų į šiaurės rytus nuo Tokijo. Netrukus po drebėjimo šiaurės rytinę pakrantę nusiaubė didžiulis cunamis. Per nelaimes iš viso žuvo daugiau nei 15 800 žmonių, 3 tūkst. žmonių tebelaikomi dingusiais.

***

Pirmadienio vakarą Vilniaus kongresų rūmuose rengiamas sostinės chorų koncertas, skirtas prieš metus Japonijoje įvykusio žemės drebėjimo ir cunamio aukoms atminti.

Koncerte skambės vieno žymiausių pasaulyje kompozitorių Karlo Dženkinso (Karl Jenkins) "Requiem". Kompozitorius į šį energingą dramatišką kūrinį įpynė japonų vaikų sukurtas haiku eiles ir japoniškos muzikos motyvus, ryškiai atspindinčius gyvenimo, mirties ir atgimimo ciklą.

Įspūdingą trylikos dalių kūrinį atliks jungtinis 300 dalyvių choras, kuriam diriguos prof. Vytautas Miškinis. Jo vadovaujamas Vilniaus berniukų ir jaunuolių choras "Ąžuoliukas" Japonijoje lankėsi net septynis kartus ir surengė 150 koncertų. Tai, ko gero, daugiausia pasirodymų Japonijoje surengęs Lietuvos kolektyvas, koncertavęs ir stichijos nuniokotame Ofunato mieste "Harmony Hall" salėje.

Koncerte taip pat dalyvaus Vilniaus universiteto akademinis mišrus choras "Gaudeamus", Lietuvos edukologijos universiteto mišrus choras "Ave Vita", Mykolo Romerio universiteto akademinis choras, Vilniaus Gedimino technikos universiteto akademinis choras "Gabija", Lietuvos muzikos ir teatro akademijos mišrus choras ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras.

Renginio globėjas - Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius, koncertą rengia Lietuvos liaudies kultūros centras.

Tradiciškai "Requiem" žanras yra skiriamas mirusiųjų pagerbimui, tačiau garsus šiuolaikinis britų kompozitorius Karlas Dženkinsas suteikė jam kiek kitokią prasmę, įpindamas japonų haiku eiles, perteikiančias gyvenimo cikliškumo filosofiją. Tai - ne rauda, o įsijautimas į gyvenimą, žmogaus būties apmąstymas, kunkuliuojantis audringa ekspresija ir dvelkiantis egzotiškais Rytų motyvų atspalviais.

K. Dženkinso "Requiem" vienintelį kartą yra skambėjęs Vilniuje 2010 metų vasarą, šv. Kotrynos bažnyčioje atidarant Kristupo vasaros festivalį. Tuomet jį atliko Šiaulių valstybinis choras "Polifonija" ir šv. Kristoforo kamerinis orkestras su solistais.

Atgal