VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Istorija

10.20. Lietuvos istorijos akcentai

Lietuva spalio 20-ąją:

1506 m. Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu paskelbtas mirusio ir įpėdinių nepalikusio Aleksandro brolis - Žygimantas Senasis.
1788 m. Abiejų Tautų Respublikos ketverių metų Seimas nutarė padidinti šalies kariuomenę iki 100 tūkstančių kareivių.
1920 m. Steigiamasis Seimas patvirtino Ministro Pirmininko Kazio Griniaus vadovaujamą koalicinę vyriausybę.
1993 m. įsteigta Lietuvos kariuomenės vado institucija.
1996 m. išrinktas septintasis Lietuvos Respublikos Seimas.
2000 m. Vilniuje atidarytas farmacijos fabrikas "Biotechna", gaminantis žmogaus augimo hormoną ir vaistus nuo vėžio.
2003 m. rašytojui Vytautui Bubniui už romaną "Balandžio plastėjime" įteikta Baltijos Asamblėjos literatūros premija.
2006 m. Ignalinos atominės elektrinės apsaugos rinktinė paminėjo 15-ąsias šio Valstybės sienos apsaugos tarnybos padalinio įkūrimo metines. Kaune paminėta Lietuvos tautinio olimpinio komiteto pripažinimo ir grąžinimo į Tarptautinį olimpinį sąjūdį 15 metų sukaktis. 
2007 m. per atvirojo Lietuvos automobilių ralio čempionato lenktynes - ralį "Mega - Kauno ruduo" - žuvo lenktynininkas Rolandas Šaduikis. 
2008 m. per iškilmingą ceremoniją Sankt Peterburgo Ermitažo teatre poetui, eseistui, vertėjui ir literatūrologui Tomui Venclovai už humanitarinių ryšių Baltijos regiono šalyse plėtojimą ir stiprinimą įteikta tarptautinė premija "Baltijos žvaigždė".
2010 m. Prezidentės Dalios Grybauskaitės vienos dienos darbo vizito Baltarusijoje metu pasirašytas susitarimas dėl supaprastinto sienos kirtimo.
2010 m. eidamas 84-uosius metus mirė lietuviškų vaidybinių, dokumentinių ir animacinių filmų operatorius Algirdas Šimkus.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi spalio 20-osios įvykiai pasaulio istorijoje:
1616 m. gimė danų gydytojas ir matematikas Tomas Bartolinas (Thomas Bartholin). 1652 metais jis pirmasis išsamiai aprašė žmogaus limfinę sistemą.
1632 m. gimė anglų architektas ir astronomas seras Kristoferis Renas (Christopher Wren). Londone jis suprojektavo ir pastatė daugiau kaip 50 bažnyčių, iš kurių garsiausia - šv. Povilo katedra.
1740 m. mirė Karolis VI - šv. Romos imperijos imperatorius ir pretendentas į Ispanijos sostą.
1818 m. pagal JAV ir Didžiosios Britanijos susitarimą siena tarp JAV ir Kanados buvo nubrėžta palei 49-ąją paralelę, o Oregono valstiją abi šalys turėjo kartu valdyti 10 metų.
1822 m. pasirodė pirmasis Didžiosios Britanijos laikraščio "Sunday Times" numeris.
1827 m. per karą dėl Graikijos nepriklausomybės Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Rusijos laivynas per Navarino mūšį sutriuškino Turkijos ir Egipto karo laivynus.
1854 m. gimė prancūzų poetas ir vienas žymiausių simbolistų Arturas Rembo (Arthur Rimbaud).
1890 m. mirė britų mokslininkas ir keliautojas seras Ričardas Bertonas (Richard Burton), išgarsėjęs tuo, kad pirmasis iš europiečių atrado Tanganikos ežerą Afrikoje bei iš arabų kalbos išvertė "Tūkstančio ir vienos nakties" pasakas.
1891 m. gimė britų fizikas seras Džeimsas Čadvikas (James Chadwick), kuris 1935 metais už neutrono atradimą buvo apdovanotas Nobelio fizikos premija.
1964 m. mirė 31-asis JAV prezidentas Herbertas Hūveris (Herbert Hoover), šias pareigas ėjęs 1929-1933 metais.
1965 m. garsioji britų grupė "The Beatles" gavo "Auksinės plokštelės" (Golden Record) apdovanojimą už visame pasaulyje žinomą dainą "Yesterday".
1968 m., po beveik penkerius metus trukusios našlystės, Džeki Kenedi (Jackie Kennedy), nužudytojo JAV prezidento Džono F. Kenedžio (John F. Kennedy) našlė, ištekėjo už graikų multimilijonieriaus Aristotelio Onasio (Aristotle Onassis).
1971 m. Nobelio taikos premija paskirta Vakarų Vokietijos federaliniam kancleriui Viliui Brantui (Willy Brandt).
1973 m. karalienė Elžbieta II (Elizabeth II) oficialiai atidarė garsiuosius Sidnėjaus operos rūmus.
1979 m. Bostone atidaryta JAV prezidento Džono F. Kenedžio (John F Kennedy) garbei skirta biblioteka.
1991 m. Indijos Utarkašio regioną supurtė 6,8 balo stiprumo žemės drebėjimas, žuvo daugiau nei 1 tūkst. žmonių. 
1995 m. kilus korupcijos skandalui iš NATO generalinio sekretoriaus pareigų atsistatydino tik vienus metus jas ėjęs belgas Vilis Klasas (Willy Claes).
2002 m. Irako lyderis Sadamas Huseinas (Saddam Hussein) savo pergalės per referendumą proga atleido nuo bausmės visus politinius kalinius.
2004 m. buvęs generolas Susilas Bambangas Judhojonas (Susilo Bambang Yudhoyono) prisiekė kaip pirmasis Indonezijos istorijoje tiesiogiai išrinktas šalies vadovas.
2011 m. netrukus po mūšio Sirto mieste žuvo į sukilėlių nelaisvę patekęs buvęs Libijos diktatorius Muamaras Kadafis (Muammar Gaddafi) ir jo sūnus Mutasimas Kadafis (Mutassim Gaddafi).
2016 m. sulaukusi 77 metų mirė pirmoji į Everestą įkopusi moteris - Džunko Tabei (Junko Tabei) iš Japonijos. 

Atgal