VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Istorijos akcentai

02 08. Istorijos akcentai

Lietuvos istorija mena

1260 m. prasidėjo Herkaus Manto vadovaujamas prūsų ir lietuvių sukilimas prieš vokiečių ordiną.

1576 m. prisiekė Lenkijos karaliumi ir Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu išrinktas Steponas Batoras.

1919 m. ties Kėdainiais kovose prieš bolševikus žuvo pirmasis Lietuvos kariuomenės kareivis Povilas Lukšys.

1984 m. Sarajeve prasidėjo žiemos olimpinės žaidynės, kuriose po 56 metų pertraukos dalyvavo sportininkas iš Lietuvos - biatlonininkas Algimantas Šalna.

1996 m. Seimas iš pareigų atleido Ministrą Pirmininką Adolfą Šleževičių.

2005 m. pasaulinio garso marimbos virtuozė iš JAV Linda Maksei penkiems gabiausiems Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentams paskyrė savo vardo stipendijas.

2010 m. eidama 82-uosius metus mirė aktorė Vanda Venckutė-Augienė, keturiasdešimt metų vaidinusi Šiaulių dramos teatre.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

1587 m., po 19 metų kalėjime už dalyvavimą sąmoksle mėginant nuversti Anglijos karalienę Elžbietą (Elizabeth), nukirsta galva Škotijos karalienei Marijai Stiuart (Mary Stuart).

1725 m. mirė Rusijos caras Petras I, o soste jį pakeitė Jekaterina I.

1828 m. gimė prancūzų rašytojas fantastas Žiulis Vernas (Jules Verne). Geriausios jo knygos (pavyzdžiui, "Kelionė į Žemės centrą", "Aplink Žemę per 80 dienų") davė peno daugeliui mokslinių darbų.

1861 m. nuo JAV atsiskyrusios pietinės valstijos nusprendė susijungti į Amerikos konfederatų valstijas.

1863 m. Prūsija, norėdama nuslopinti revoliuciją Lenkijoje, sudarė karinę sąjungą su Rusija.

1904 m. japonams netikėtai užpuolus Port Artūro uoste Kinijos šiaurės rytuose stovėjusį Rusijos karo laivyną, prasidėjo Rusijos ir Japonijos karas.

1910 m. Kolumbijos apygardoje įkurtas Amerikos skautų judėjimas.

1921 m. mirė rusų revoliucionierius ir geografas Piotras Kropotkinas. 1871 m. jis atsisakė mokslinio darbo ir tapo Rusijos anarchistų lyderiu bei vienu iš teoretikų.

1924 m. mirties bausmė pirmą kartą įvykdyta dujų kameroje. Taip už žmogžudystę JAV Nevados valstijoje buvo nubaustas Dži Džonas (Gee Jon).

1931 m. gimė JAV kino aktorius ir kultinė figūra Džeimsas Dynas (James Dean), tikrasis vardas Džeimsas Baironas (James Byron).

1937 m. per Ispanijos pilietinį karą generolas Frankas (Franco), padedamas 15 tūkst. italų, užėmė Malagą.

1943 m. sovietų pajėgos išlaisvino Kurską, kurį nacių armija užėmė 1941 metų lapkritį.

1949 m. kardinolas Jozefas Mindsentis (Jozsef Mindszenty), Vengrijos arkivyskupas, už antivalstybinę veiklą nuteistas kalėti iki gyvos galvos.

1955 m. iš Sovietų Sąjungos Ministrų Tarybos pirmininko pareigų priverstas atsistatydinti Georgijus Malenkovas, kurį pakeitė Nikolajus Bulganinas.

1963 m. per karinį perversmą nuverstas ir nužudytas Irako prezidentas Abdelis Karimas Kasemas (Abdel-Karim Kassem).

1979 m. JAV nutraukė bet kokią civilinę pagalbą Nikaragvai.

1989 m. Azorų salose sudužo JAV oro laineris su italų turistais, keliavusiais atostogų į Karibų jūros salas. Žuvo visi 144 lėktuvo keleiviai ir įgulos nariai.

1993 m. susidūręs su "Su" tipo naikintuvu, nukrito ir sudužo Irano aviakompanijai priklausęs keleivinis lėktuvas. Visi sovietų gamybos laineriu skridę 132 keleiviai ir įgulos nariai žuvo. Per katastrofą taip pat žuvo karo lėktuvo pilotas ir kitas įgulos narys.

1993 m. Čekijos ir Slovakijos respublikose į apyvartą pirmą kartą išleistos nacionalinės valiutos.

1999 m. sulaukusi 79 metų amžiaus mirė viena žymiausių XX amžiaus britų rašytojų, klasika tapusių romanų "Jūra, jūra", "Vienaragis", "Raudona ir žalia", "Juodasis princas" autorė Airisė Merdok (Iris Murdoch).

2000 m. Izraeliui surengus smarkiausią Libano apšaudymą nuo birželio mėnesio, jo karo lėktuvai sunaikino tris elektrines, palikdami be elektros sostinę Beirutą ir sužeisdami 15 žmonių.

2001 m. buvęs Vokietijos federalinis kancleris Helmutas Kolis (Helmut Kohl) sutiko su prokuratūros pasiūlymu sumokėti 300 tūkst. markių baudą mainais už baudžiamosios bylos dėl neteisėto savo partijos finansavimo nutraukimą.

2004 m. Didžiosios Britanijos princas Čarlzas (Charles) atvyko į Iraną. Jis tapo pirmuoju karališkosios šeimos nariu, apsilankiusiu islamiškoje respublikoje nuo 1979 metų revoliucijos.

2005 m. Izraelio ir palestiniečių lyderiai per susitikimą Egipte paskelbė paliaubas. Susitikimas buvo surengtas norint nutraukti ketverius metus besitęsusius susirėmimus ir atnaujinti nutrūkusias taikos derybas.

2007 m. mirė buvęs "Playboy" modelis ir televizijos žvaigždė Ana Nikolė Smit (Anna Nicole Smith).

2010 m. dėl audros Hindukušo kalnuose, Afganistane, kilo mažiausiai 36 sniego lavinos, kuriose žuvo mažiausiai 172 žmonės ir įstrigo per 2 000 keliautojų.

Atgal