VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Kinas

08 23. Nidoje įsisiūbuos Baltijos šalių kino banga

Justina Saulėnė

Dar vasariškoje Nidoje ketvirtadienį įsisiūbavo 5-asis tarptautinis kino festivalis "Baltijos banga", šįmet parengęs išskirtinę jubiliejinę filmų programą.

Kaip ir kasmet, festivalis kviečia savo žiūrovus Lietuvos pajūryje pasimėgauti naujausiais Baltijos šalių vaidybiniais ir dokumentiniais filmais. Penkerių metų jubiliejaus proga žiūrovų laukia ypač kruopščiai atrinkta festivalio programa. "Baltijos bangos" geografinė amplitudė plečiasi - šiemetinėje programoje bus parodyta 19 kino filmų jau iš 5 šalių: 7 iš Lietuvos, po 4 iš Latvijos ir Estijos ir po du filmus iš skandinaviško Baltijos pajūrio - Danijos bei Suomijos.

Festivalio atidarymui penktadienį pasirinktas užsienio žiūrovų simpatijas pelnęs ir daugelio festivalio prizų laimėjęs lietuvių kūrėjų mokslinės fantastikos trileris "Aurora". Filmą pristatyti atvyksta jo režisierė Kristina Buožytė, aktorė Jurga Jutaitė ir filmo prodiuserė Ieva Norvilienė.

Šeštadienio rytą festivalio programą pradės dalykinis kino profesionalams skirtas seminaras "Baltijos šalių kinas: režisieriaus ir prodiuserio santykiai", Lietuvos, Latvijos ir Estijos kino kūrėjus kviesiantis padiskutuoti apie svarbiausius kino industrijos kūrybinius-profesinius santykius ir Baltijos kraštuose susiklosčiusias jų tradicijas.

Šeštadienis - taip pat ir Šeimos diena. Popietę bus surengta festivalio Animacijos mokyklėlės filmuko linksmoji premjera, kurios visada nekantriai laukia mokyklėlės dalyviai ir jų šeimos nariai. Vyks ir jaunųjų filmo kūrėjų įšventinimo į animatorius ceremonija. Šeimos dieną vainikuos puikus latvių režisieriaus Janio Nordso filmas "Mama, aš tave myliu" (2013), šiemet Berlyno kino festivalyje pelnęs tarptautinio žiuri pagrindinį prizą jaunimui skirtų filmų kategorijoje.

Poetinės dokumentikos ir eksperimentinio kino režisieriaus iš Latvijos Davio Simanio dokumentinis filmas "Paskutinės šventovės metraščiai" (2012) ekrane pasirodys sekmadienio vakarą. Poetiška filmo operatoriaus kamera stebėjo ir įamžino daugiausia ginčų bei diskusijų sukėlusio naujojo Latvijos bibliotekos pastato statybas.

Šventadienį užbaigs juodoji komedija "Estiški grybavimo ypatumai" (2012), kurią pristatys filmo režisierius Tomas Husaras (Toom Hussar). Pažymėtina, kad šis debiutinis pilno metražo režisieriaus darbas pateko tarp pretendentų į "Oskaro" apdovanojimą geriausių filmų užsienio kalba kategorijoje.

Toliau festivalyje, be latvių, estų, suomių ir danų režisierių vaidybinių ir dokumentinių filmų, bus rodomos lietuvių režisierių dokumentinės juostos, tarp jų - Giedrės Beinoriūtės "Pokalbiai rimtomis temomis" (2012) ir Oksanos Burajos "Liza, namo!" (2012), tapę praėjusių metų lietuvių kino įvykiais.

"Baltijos banga" tradiciškai suteiks progą pamatyti ir keletą trumpo metražo filmų - bus galima pamatyti tris jaunųjų Lietuvos režisierių darbus: Andriaus Blaževičiaus "Dešimt priežasčių" (2011), Roko Etermano "Paskutinė medaus mėnesio diena" (2011) ir Jūratės Samulionytės "Laikinai" (2011).

Festivalio uždarymo dieną - rugpjūčio 29-ąją - bus kviečiama pažiūrėti lietuvišką dokumentinį filmą "Tėvas" (rež. Maratas Sargsyanas, 2012). Festivalį užbaigs nauja istorinė estų drama "Gyvieji vaizdeliai" (2013), kurią pristatys pats jos režisierius Hardis Volmeras.

Paskutinėmis vasaros dienomis, rugpjūčio 30-31 dienomis, penktoji "Baltijos banga" pasieks ir Klaipėdos krantą. Klaipėdos kultūrų komunikacijos centre uostamiesčio žiūrovams galės išvysti 6 festivalio programos filmus: tarp kitų - šiltas ir jautrus Juozo Matonio dokumentinis pasakojimas "Baltajam skersgatvy", kuris nuves į pasaulį, regimą šiek tiek kitokių nei dauguma mūsų žmonių akimis.

Rugsėjo 1-ąją festivalis pakvies į Šeimos dieną su "Baltijos bangos" animacijos mokyklėlės vaikų sukurto filmuko premjera, spalvinga animacinių filmų programa ir vakare - visai šeimai skirta latvių vaidybine juosta "Mama, aš tave myliu".

Atgal