VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Koncertai

08 08. Vasarą Kaunas džiaugiasi dažnesniu varpų skambėjimu

Dažniau nei šaltymečiu Kaune vasarą gaudžia varpai - miesto karilionininkai kas savaitgalį (šeštadieniais ir sekmadieniais) rengia varpų muzikos koncertus. Rugpjūtį tokie koncertai vyks ir trečiadienio bei penktadienio pavakarėmis.

Kariliono koncertų programas derino bei pačius atlikėjus atrinko autoritetinga komisija (kompozitoriai Dalia Kairaitytė ir Vidmantas Bartulis, pianistas prof. Rokas Zubovas, muzikologas Arvydas Karaška). Programą "Lengvosios melodijos" parengė Julius Vilnonis, "Vakaro etiudai" - Raimondas Eimontas.

Greta jau žinomų varpų muzikos atlikėjų drąsiai stojo tik šių metų pavasarį konkursą laimėjusi ir karilionininke tapusi pianistė, Lietuvos muzikos akademijos studentė Austėja Staniunaitytė (jos koncerto programa pavadinta "Banguojantys garsai").

A. Staniunaitytė - pirma Lietuvoje karilionininkė. Tai naujienų agentūrai ELTA patvirtino koncertinių programų Kauno karilionu pradininkas (drauge su tėvu kompozitoriumi Viktoru Kuprevičiumi) muzikos kūrėjas, atlikėjas bei publicistas Giedrius Kuprevičius.

"Mes iki šiol neturėjome moters karilionininkės, nors pasaulyje tai - įprasta praktika. Ten, kur nėra problemos dėl lyčių lygybės. Austėja dar studijuoja fortepijoną. Atrodo, ir fortepijonu nėra lengva groti, bet įgūdžių sukaupi ir groji. Taip pat ir karilionu, - fiziškai tas nėra neįmanoma. Nes ir naujoji klaviatūra yra palankesnė po to, kai 2006-aisiais Kauno karilionas buvo atnaujintas bei naujais varpais papildytas.

Džiaugiamės, kad atėjo naujas, normalus, girdintis, sugebantis kurti, improvizuoti žmogus. Ji į mūsų veiklą įneša naują spalvą. Miesto kultūrai tai - tik į naudą. Kauno karilionininkė pakankamai kvalifikuota, stengsimės, kad ji nuo kariliono nepabėgtų, o aš lieku tik proginiams varpų muzikos koncertams", - sakė G. Kuprevičius.

Šiemet sukanka 80 metų nuo tada, kai Belgijoje (1935-aisiais) Michiels ir Tornau liejykloje buvo išlietas 35 varpų karilionas, kuris po dvejų metų (1937- aisiais) generolo Vlado Nagevičiaus ir kompozitoriaus Juozo Tallat-Kelpšos pastangomis įrengtas Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokšte.

Koncertai prasidėjo 1956-aisiais, pirmieji varpų muzikos atlikėjai - Viktoras ir Giedrius Kuprevičiai. Prieš dešimtmetį karilionas atnaujintas ir papildytas už aukotojų lėšas įgytais 14 naujų varpų. Didžiausią jų (varpą "Kaunas") dovanojo Valdas bei Alma Adamkai. Yra čia ir Kuprevičių varpas.

"Visame pasaulyje veikia apie 600 karilionų. Gal trečdalis jų - Olandijoje. Lietuvoje vos keli miestai gali džiaugtis, kviesti turistus pasiklausyti didingo varpų skambėjimo. Buvo pavojus sunykti beveik prieš pusšimtį metų Kaune gimusiai tradicijai. Kai sumažėjo projektinių lėšų, galvojome iš viso nutraukti veiklą. Aš negaunu materialaus atlygio kaip karilionininkas. Galima sakyti, varpai - dovana mano sielai ir kauniečiams.

Sunku dabar atspėti, kaip bus ateityje. Miesto kultūros politika tokia neaiški, kad tikslaus atsakymo kol kas nėra. Valdžių vyrams ir moterims tikriausiai ne tas rūpi, vieni rinkimai - postų kėdžių, dalinimasis, kiti rinkimai - vėl tas pats. O ką tose kėdėse veiks, jiems patiems tikrai neįdomu", - atviravo kompozitorius, karilionininkas, pianistas bei plačiai žinomas visuomenės veikėjas G. A. Kuprevičius, 2013-aisiais tapęs Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu.

Atgal