VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Koncertai

08 13. V. Pinkevičiaus vargonų koncerte - Krebso 300-ajam jubiliejui skirta programa

Laima Pakalnienė

Šį šeštadienį, rugpjūčio 17 d. 18 val. aktyvus vargonų muzikos populiarintojas, kompozitorius ir pedagogas dr. Vidas Pinkevičius pakvies į savo XIV-ąjį koncertą iš ciklo „Septyni vargonų muzikos šimtmečiai“, kuris įvyks Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje.

Koncerto programoje skambės vieno iš svarbiausio Johanno Sebastiano Bacho mokinio – Johanno Ludwigo Krebso (1713-1780) 10 choralinių preliudų iš Niurnberge išleisto „Orgelbuchlein“ (1744) rinkinio.

Kaip pasakojo vargonininkas, Krebsas, ilgametis Altenburgo pilies bažnyčios Tiuringijoje vargonininkas, Bacho buvo labai aukštai vertinamas. Pats Bachas apie jį yra pasakęs, jog mano upelyje (vok. „Bach“) buvo pagautas tik vienas vėžys (vok. „Krebs“). Šiais metais vargonų pasaulis švenčia šio kompozitoriaus 300 metų jubiliejų, kuriam ir yra skirtas šis koncertas.

Anot Pinkevičiaus, Krebsas gali būti laikomas paskutiniu vokiečių Baroko meistru, nors daugelio jo kūrinių muzikinė kalba atspindi jau Galantiškojo stiliaus bruožus. Šis stilius buvo madoje laikotarpyje tarp Baroko ir Klasicizmo.

Pasak vargonininko, Krebso muzika turi įdomių sąlyčio taškų ir su Lietuva. Pavyzdžiui, Altenburgo pilies bažnyčios vargonus pastatė vienas svarbiausių to meto Tiuringijos meistrų Johannas Gottfriedas Trostas. Pas Trostą mokėsi ir Adamas Gottlobas Casparinis, kurio keletas vargonų yra išlikę ir Lietuvoje (didžiausi – Vilniaus Šv. Dvasios bažnyčioje, 1776).

Atgal