VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Koncertai

08 23. "Pokrovskije kolokola" vėl kvies į spalvingą folkloro muzikos šventę

Daiva Katiliūtė

Tradiciškai rudenį Lietuvos sostinės gyventojus ir svečius vėl pasitiks VIII tarptautinis folkloro festivalis "Pokrovskije kolokola". Rugsėjo 25-28 dienomis ypatinga liaudies atlikėjų balsų energetika ir įvairių tautų kostiumų ryškios spalvos užpildys Vilniaus koncertų salių ir šventovių erdves.

Pasak rengėjų, festivalis "Pokrovskije kolokola" skirtas žmonėms, gebantiems suvokti tradicinio liaudies meno jėgą. Festivalio renginiai kvies pamatyti, kaip įvairiose šalyse žmonės vertina ir saugo savo tradicijas, perteikdami jas iš kartos į kartą, įvertinti liaudies kultūros grožį, pasimokyti dainavimo, šokio, apeigų meno iš tikrų tradicijų pateikėjų, tiesiog pabendrauti su liaudies atlikėjais, sužinoti, kaip buvo senovėje, - visas šias galimybes festivalis suteikia savo klausytojams.

"Nuspalvinti mūsų dienų muziką nacionaline melodika, ritmika ir folkloro poetika - festivalio organizatorių kūrybinė misija. Taip pat mums labai svarbu parodyti, kad tradicinė kultūra neatsilieka nuo laiko, į ją atsigręžia žymūs kompozitoriai, režisieriai, pateikia ją žiūrovams nauja, šiuolaikiniam miesto žmogui lengviau suvokiama forma. Globalios mūsų dienų meno komercializacijos metu festivalis "Pokrovskije kolokola" stengiasi sukurti vadinamą "naują formatą", kuriame menininkams suteikiama laisvos kūrybos niša, neapribota masinės kultūros standartais", - teigia festivalio direktorė Irena Zacharova.

Festivalis pavadintas stačiatikių šventės Švenčiausios Mergelės Marijos apsaugos garbei. Šiuo rudens metu buvo pabaigiami visi žemės ūkio darbai ir prasidėdavo kaimiškos šventės, vestuvės, vykdavo mugės.

Festivalį rugsėjo 25 dieną pradės koncertas "Tu keleli, tu Viešpačio" Znamenskajos cerkvėje. Bažnytinę dainuojamąją poeziją, tradicines Kalėdų ir Velykų giesmes, psalmes atliks folkloro kolektyvai iš Rusijos, Lietuvos, Ukrainos. Tos pačios dienos vakare šv. Kotrynos bažnyčioje jau tapusio tradiciniu koncerto "Muzika gurmanams" programoje bus pristatyti Abchazijos, Baltarusijos, Estijos, Italijos, Lenkijos, Olandijos, Rusijos, Ukrainos, taip pat Lietuvos ir užsienio šalių etninių bendruomenių dainuojamojo, šokio ir apeiginio folkloro pavyzdžiai.

Rugsėjo 26 dieną Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vyks Didysis festivalio koncertas. Senoviniai Abchazijos, Baltarusijos, Estijos, Italijos, Lenkijos, Lietuvos, Olandijos, Rusijos, Ukrainos dainuojamojo, šokio ir apeiginio folkloro pavyzdžiai - tai tik šio koncerto dalis. Laikantis festivalio "Pokrovskije kolokola" tradicijos, žiūrovų ir klausytojų laukia lietuvių kompozitoriaus Gedimino Rimkaus-Rimkevičiaus kūrinio "Liaudiškoji rapsodija" premjera. Šis kūrinys laimėjo kompozitorių konkurse, kurį surengė festivalis "Pokrovskije kolokola" kartu su Lietuvos kompozitorių sąjunga ir Lietuvos nacionaline filharmonija, remiant Lietuvos kultūros ministerijai. Kūrinį atliks Lietuvos kamerinis orkestras, Vilniaus folkloro ansambliai, žinomi Lietuvos ir Rusijos muzikantai.

Rugsėjo 27 d. festivalis tęsis Vyriausybės rūmuose - čia vyks fotomenininko Vladimiro Caralunga-Moraro fotografijų parodos "Kultūrų dialogas" atidarymas. Vakare Lietuvos rusų dramos teatre bus pristatyti du bendri su Rusijos folkloro ansambliais projektai - "Vestuvės Akulovo kaime" ir "Ties riba".

Trečią kartą festivalio metu vyks Vaikų folkloro asamblėja. Joje dalyvauja folkloro kolektyvai iš skirtingų Lietuvos kampelių, taip pat svečiai iš užsienio šalių. Penkios paskaitos-koncertai, kurias festivalis dovanoja Vilniaus miesto mokykloms, supažindins vaikus ir pedagogus su Abchazijos, Baltarusijos, Olandijos, Ukrainos, Vidurio Lenkijos, Vakarų Sibiro, Užbaikalės, Pietų Pamaskvės, Lietuvos sentikių tradicijomis. O geriausius iš geriausių - antrojo Respublikinio konkurso "Tradicijų paveldėtojai" nugalėtojus - galima bus pamatyti ir išgirsti laureatų koncerte rugsėjo 25 d. šv. Kotrynos bažnyčioje.

Vyks ir mokslinė festivalio dalis - tarptautinė konferencija "Lietuvos ir užsienio šalių tautinių mažumų tradicinė kultūra: dabartis ir perspektyvos ", ją lydės apskritojo stalo diskusijos.

Paskutinę festivalio dieną, rugsėjo 28-ąją, Mergelės Marijos katedroje Vilniuje skambės sakralinės muzikos koncertas "Tikroji motina". Šią dieną iki pat vakaro Gedimino prospekte ir V. Kudirkos aikštėje žiūrovų lauks baigiamasis festivalio koncertas ir kulinarinio paveldo šventė.

Atgal