VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Koncertai

09 03. Vasara – menininkams kūrybos proveržių metas

Mykolo Romerio universiteto prof. dr. Rita Aleknaitė-Bieliauskienė

Baigėsi vasara. Vieni prieš saulę lepinasi. kiti susipažįsta su kultūros vertybėmis keliaudami. Tretiesiems – tai intensyvios veiklos metas. Jie – menininkai. Skaitytojai tikriausiai pastebėjo aktyvių žmonių Lietuvoje rengiamus gausius festivalius. Jie įvairūs. Didžiausią finansavimą gaunantis reikšmingas Lietuvos kultūrai „Vilniaus festivalis“, nemažiau svarbus Muzikų rėmimo fondo rengiama „Vasara su Čiurlioniu“ Druskininkuose ar „Sugrįžimų“ festivalis, besistengiantis paakinti mūsų visuomenę pamatyti po pasaulį išsibarsčiusius Lietuvos menininkus, o jiems suteikti galimybių parodyti žemiečiams savo pasiekimus, pasirodyti su kolegomis muzikais ir tokiu būdu kitataučiams atverti svetingą mūsų kraštą.

Vienas reikšmingiausias ir seniausias, ypač prestižinis menininkams Europos vasaros festivalis – didysis festivalis Zalcburge (Austrija). Nuo 1920 metų kasmet penkias, šešias savaites nedidelis Austrijos miestelis tampa Pasaulio muzikinės kultūros centru. Įvairiose salėse, po atviru dangumi įvyksta daugiau kaip 200 renginių: koncertų, operos ir dramos teatrų spektaklių. Juose apsilanko per 250 000 klausytojų, žiūrovų. Zalcburgo gyventojų verslas klesti: maitinimo, pramogų erdvės pilnos žmonių. Viešbučių rezervacijos prasideda nuo lapkričio mėnesio, kuomet spaudos konferencijose oficialiai pristatoma sekančių metų festivalio programa. 2012 m. festivalis buvo pristatomas spaudos konferencijose, vykusiose septyniose  Europos šalyse, penkiolikoje miestų. Taip pat tolimose valstybėse – JAV, Brazilijoje, Kinijoje, Japonijoje. Nenuostabu, kad Zalcburgo festivalio organizatoriai konstatuoja, kad kasmet jame apsilanko melomanų iš aštuoniasdešimt šalių. Vos dieną lankydamiesi mieste Lietuvos turistai, deja, neturi jokių galimybių patekti į renginius – bilietai išperkami paskelbus festivalio programą. Tačiau gali kartu su gausiai besirenkančia publika pasidžiaugti nemokamomis operų, koncertų transliacijomis atvirame ore, aikštėje įrengtoje „žiūrovų salėje“. Į Lietuvą grįžta nustebinti ir sužavėti daugiatautės publikos reakcija, aplodismentų, susižavėjimo šūksnių atvirai ir nuoširdžiai besiliejančia gausa.

Vykintas Baltakas su savo mokytoju Vilniuje Bronium Kutavičium

Prie festivalio ištakų buvo žymus režisierius Maksas Reinhardtas (1873–1943) ir austrų dramaturgas, poetas Hugo von Hofmannsthalis (1874–1929). Jų sumanyto ir pradėto įgyvendinti festivalio motto buvo „rodyti visa, kas geriausia“. Festivalis buvo vadinamas „didžiausia pasaulio teatro scena“. M. Reinhardtas „atrado“ naujas scenas Goldonio, Moljero, Šekspyro kūriniams, misterijoms, poezijos skaitymams pilyje, rūmuose, aikštėse, bažnyčiose. Organizavo Žiemos mokyklą, vėliau ir vasaros jauniems menininkams. Ši veikla susieta su Mozarto namais.

Peržvelgę Zalcburgo festivalio dalyvių sąrašus matytume visus žymiausius konkretaus laikotarpio pasaukio dirigentus, režisierius, dainininkus, muzikinius kolektyvus. Festivalio kūrėjųmotto atsakingai įgyvendinamas iki šiol.

Operos repertuaras remiasi Wolfgango Amadeuso Mozarto, Richardo Strausso kūriniais, nors parodomi ir ryškiausi G. Verdi, kitų didžiųjų kompozitorių kūrinių pastatymai. Dažniausiai čia statomos Mozarto operos – „Pagrobimas iš seralio“ ir „Stebuklingoji fleita“. Pirmasis festivalyje parodytas operos spektaklis buvo vieno didžiųjų pasaulio dirigentų, kompozitoriaus Richardo Strausso 1922 m. rugpjūčio 14 d. diriguota W. A. Mozarto opera „Don Žuanas“.

Zalcburgo festivalio muzikinę programą formavo tokie dirigentai, pasaulio didieji – Bruno Walteris, Arturo Toscaninis Karlas Biomas, Herbertas von Karajanas. Festivalio repertuaras prasiplėtė Richardo Wagnerio, Hugo Wolfo, net ir nauju muzikiniu mąstymu bei technologija pagrįsta Albano Bergo muzika, jo operų pastatymais.

Kasmet Zalcburge savo spektaklius parodo žymiausi pasaulio teatrai: Milano La Scala, Venecijos La Fenice, Paryžiaus Bastilijos opera, Vienos operos teatras, Sank Peterburgo Marijos ir kiti ryškiausiais darbais bei atlikėjais garsėjantys teatrai.

Koncertai buvo pradėti rengti nuo 1921 metų. Iniciatorius buvo kompozitorius, dirigentas, muzikas mokslininkas ir pedagogas austras Bernardas Paumgartneris, tapęs festivalio prezidentu. Klausytojai iki šiol turi galimybių išgirsti daug W. A. Mozarto muzikos, atliekamos iškiliausių pasaulinio garso simfoninės, kamerinės muzikos atlikėjų. Nuo 1925 m. rengiami „Dainų  vakarai“ („Liederabende“), o išleidžiamuose solidžiuose festivalio leidiniuose pristatomi reitinguojami pasaulio dainininkai. Todėl atlikėjui svarbu ne tik būti atrinktam į šį festivalį, bet ir sulaukti jo organizatorių, kritikos, klausytojų vertinimų.

1956 m. pradėtos rengti Mozarto savaitės, konkursas. 2006 m., naujajame amžiuje žymiai didesnis dėmesys skirtas naujajai muzikai. Festivalio organizuojamuose „Dialoguose“ kasmet, gruodžio mėnesį vyksta modernios ir klasikinės muzikos sąšaukos, o 2007 m. kovo mėn. pradėjo kviesti atlikėjus „Zalcburgo bienalė“.

Todėl nenuostabu, kad  ir šiais metais jau sureikšmintas buvo modernios muzikos pristatymas pagrindinėje festivalio programoje.

Rugpjūčio 24 dieną Zalcburgo festivalio koncerte skambėjo C. Abbado (2003), Siemens (2007) ir kitas tarptautines  premijas už kūrybinę veiklą pelniusio Belgijoje gyvenančio lietuvių kompozitoriaus Vykinto Baltako kūrinys „Eselsbruecke” ansambliui, inspiruotas austrų šiuolaikinio meno kūrėjos Brigitte Kowanz instaliacijos ant vieno iš Vienos tiltų. V. Baltakas pakviestas dalyvauti kartu su dar 11 kolegų projekte „Beyond Recall“. Šį kartą kūrinį atliko Matthiaso Pintscherio diriguojamas Berlyno filharmonijos simfoninio orkestro „Scharoun Ensemble“. Jau numatytos kūrinio premjeros JAV. V. Baltakas dažnai su Vokietijos, Austrijos, Belgijos šiuolaikinės muzikos ansambliais dirba kaip dirigentas. Lietuvoje įkūrė Lietuvos ansamblių tinklą, su kuriuo Vakaruose pristato lietuvišką muziką, o Lietuvoje – dar čia nepažįstamą šiuolaikinę klasiką ir naujus autorius. Rudenį diriguos Šv.Kristoforo kameriniam orkestrui.

V. Baltakas – Vakaruose bene labiausiai pripažintas dabarties lietuvių kompozitorius. Jo muzika, atliekama geriausių Vokietijos, Austrijos, Prancūzijos, Olandijos, Belgijos ir kitų šalių kolektyvų, skamba svarbiausiuose Europos šiuolaikinės muzikos festivaliuose, Pasaulio muzikos dienose. Kompozitoriaus interesams atstovauja senas tradicijas turinti leidykla „Universal Edition“.

Taip paprastai šiandien išsakoma informacija turi labai gilią prasmę. Kadaise kompozitoriui Vytautui Barkauskui buvo uždrausta išvažiuoti iš Lietuvos net į Lenkiją vien todėl, kad kūrinį buvo perdavęs atlikti užsieniečiui solistui. Atliktas puikus kūrinys turėjo didelį pasisekimą, o kompozitorius sovietinio saugumo nuolat stebimas. Dabar galime džiaugtis jaunų menininkų darbais ne tik Lietuvoje ir skatinti vis intensyvėjančiais pozityviais kūrybos procesais garsinti nepriklausomą Lietuvos valstybę.  Pradedant naujuosius mokslo metus telieka palinkėti jauniems žmonėms visas savo pastangas sutelkti pasinaudojant atvertomis jiems galimybėmis tobulėti, pažinti pasaulį ir būti vertais savo Tėvynės vardo.

Atgal