VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Koncertai

11 12. Bardų festivalis Skapiškyje

Dr. Aldona Vasiliauskienė

Spalio 15 dieną dainuojamosios poezijos gerbėjai iš Skapiškio miestelio (Kupiškio r.), jo apylinkių bei gretimų  miestų suvažiavo į Skapiškio kultūros namus, kuriuose vyko tarptautinis  bardų festivalis „Tai – aš“.

Vilniaus mokytojų namų organizuotas tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis vyko spalio 14–20 dienomis įvairiose Lietuvos vietose. Skapiškis tapo vienu pirmųjų miestelių, kuriame apsilankė bardai.  Jau vienuolikti metai iš eilės Lietuvoje vyksta tarptautiniai dainuojamosios poezijos festivaliai. Skapiškyje – jau aštuntą kartą. Festivalį padėjo organizuoti Skapiškio kultūros namai (direktorius Valdas Bačanskas) bei Kupiškio kultūros centro Skapiškio kultūros namų režisierė Vita Vadoklytė.

Skapiškyje tarptautinio dainuojamosios poezijos festivalio dalyviai prie vieno iš parodos „Pažintis su Ukrainos kultūra“ stendų. Iš kairės: Artūras Skkovič (Lietuva), Viktoras Pašnyk (Ukraina) ir Karlis Kazaks (Latvija)

Skapiškyje koncertavo aktorius, režisierius, dainų autorius ir atlikėjas Vidas Petkevičius – kaip bardas Skapiškyje dainavo pirmąkart – taigi festivalinis debiutas; aktorius, režisierius ir muzikantas Vidas Bareikis – pirmąsyk atvykęs į Skapiškį, kaip ir pirmąkart šiame miestelyje pabuvoję svečiai iš Latvijos ir Ukrainos.

Latvių muzikantas Karlis Kazaks savo kūrybos dainas nuo 1996 m. atliko roko grupėje „Dull Doll“. Grupei pasikeitus ir susikūrus naujai, laimėjo vieną svarbiausių Latvijoje prizų už geriausią modernaus roko albumą. Nustojus šiai grupei kurti K. Kazaks, tęsdamas kūrybinę veiklą, išleido pirmąjį savo solinį albumą (iš viso išleidęs 5 albumus). Festivalyje „Tai – aš“ dalyvauja pirmą kartą.

Ukrainietis (iš Ivano Frankivsko) Viktoras Pašnyk dainuoja pritariant ir gitarai, ir  tradiciniam styginiam ukrainiečių liaudies muzikos instrumentui bandūrai. Jo kūryba priskiriama taip vadinamajam folkmuzikos stiliui. Kaip spaudoje buvo rašyta: „muzikantas dalyvauja įvairiuose renginiuose, tačiau jam maloniausia groti po atviru dangumi, nes gatvėje gali daryti tai, ką trokšta širdis, improvizuoti,ir, pagavęs praeivių virpesius, juos perteikti muzika“.

Koncertą pradėjo Kupiškio krašto muzikantai, atlikdami keletą numerių. Tai buvo specialiai neįrašytas į programą, tad netikėtas ir nelauktas siurprizas, apie kurį prieš renginį kalbėjo jį vedusi Vita Vadoklytė. Dainavo Vaiva Mališauskienė (Šepeta) jai akordeonu akompanavo Valentinas Kaminskas (Alizava) ir gitara – Mangirdas Kežys. Po poros repeticijų, kaip kalbėjo pati dainininkė, jie atliko dvi dainas. Visus sujaudino atlikta „Baladė Motinai“.

Pasirodymą tęsė atvykusieji svečiai, atlikdami po šešias dainas, draugiškai pristatomi Skapiškio kultūros namų režisierės Vitos Vadoklytės. Žiūrovai puikiai suprato tiek ukrainiečių, tiek latvių muzikinę kalbą ir dėkojo gausiais aplodismentais.

Įrašą „Svečių knygoje“ paliko ir vairuotojas Artūras Skkokovič. Nuotraukos iš asmeninio dr. Aldonos Vasiliauskienės albumo

Jaunimo teatro aktoriui V. Petkevičiui dalyvavimas šiame festivalyje, kaip jau minėta – debiutas. Bardas Vidas Petkevičius ne tik dainavo, bet ir skaitė poeziją – Juozo Erlicko kūrybą.

Po ilgų plojimų ir ilgai užsitęsusio malonaus ir nuotaikingo koncerto buvo dėkojama ne tik atlikėjams, bet visiems organizatoriams ir talkininkams: V. Vadoklytė atlikėjams įteikė Skapiškio menininkių iš rudeninių lapų pagamintas skrybėles ar iš rudeninių lapų padarytus įspūdingus rožių žiedus.

Prie Arkivyskupo M. Reinio Koplytstulpio (dešinėje) ir Rūpintojėlio pirmą sykį į Skapiškį atvykę svečiai – tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis (bardų) „Tai – aš“ dalyviai. Iš kairės: : Artūras Skkovič (Lietuva), Karlis Kazaks (Latvija) ir Viktoras Pašnyk (Ukraina)

Už talką organizuojant tarptautinį dainuojamosios poezijos festivalį Skapiškyje režisierei V. Vadoklytei padėką įteikė  Vilniaus mokytojų namų atstovė, rajono meras Jonas Jarutis, Kultūros ir švietimo skyriaus vedėjas Rimantas Jocius. Su gimtadieniu savo vadovę ir režisierę Vitą Vadoklytę pasveikino Skapiškio liaudies teatrų dalyviai, jos gerbėjai bei svečiai.

Ne tik svečiai pradžiugino ir nustebino pilną žiūrovų salė – jie patys buvo nustebinti pagarba ukrainiečiams nedideliame Skapiškio miestelyje.

Prieš koncertą po repeticijų svečiai lankėsi dr. Aldonos Vasiliauskienės sodyboje, apžiūrėjo parodą „Pažintis su Ukrainos kultūra“. Svečias iš Ukrainos maloniai buvo nustebintas, kad tokiame miestelyje liudijamas dėmesys Ukrainai. Sužinojo apie Dievo tarną arkivyskupą Mečislovą Reinį, ukrainietį, studitų archimandritą palaimintąjį Klementijų Šeptyckį. Dainininkas Viktoras Pašnyk domėjosi sukaupta ukrainiečių kalba literatūra, žiūrėjo albumus ir pasakojo apie Ukrainos ženklo „Trizubco“ (šį ženklą Lietuvoje atitinka „Vytį“) esančio tarp eksponatų reikšmę.

Susidomėję vartė padėkas: V. Pašnyk skaitė parašytas ukrainiečių kalbą, domėjosi esančiais suvenyrais. Prieš atsisveikindami įrašė gražių šiltų žodžių „Svečių knygoje“.

Viktoras Pašnyk dalyvavo Vilniuje  Ivano Marčuko parodos „Už horizonto – kiti horizontai...“  atidaryme spalio 17 d.  Radvilų  rūmų muziejuje ir koncertavo  restorane „Aula“ – gyvosios muzikos klube „Aula“, o spalio 20 d. sekmadienį po pietų maloniai bendravo su Vilniaus ukrainiečių bendruomene Tautinių bendrijų namuose (Raugyklos gatvė 25).  Tad į Ukrainą bardas Viktoras Pašnyk iš Lietuvos išsivežė nepakartojamų įspūdžių.

Atgal