VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Kultūra

05.28. Zino Kazėno-zika paroda „Laukiniai vakarai + Rodeo“ Dusetose

Povilas Šimkavičius,

Lietuvos žurnalistų sąjungos narys

Gegužės 24 d. į Kazimiero Būgos memorialinį muziejų, įsikūrusį Dusetų seniūnijos pastate, rinkosi labai šilti, nuoširdžiai bendraujantys dusetiškiai ir svečiai. Šiame Zarasų krašto muziejaus padalinyje atidaryta iškilaus žurnalisto ir menininko Zino Kazėno-zika paroda „Laukiniai vakarai + Rodeo“.

Parodos autoriaus pateiktas plakatas

Daugelį Lietuvos miestų ir miestelių, iš jų, Kėdainius, Kelmę, Kybartus, Smalininkus, Viešvilę, Vilnių ir kitus aplankiusi paroda, anot jos autoriaus, baigia savo kelionę Dusetose.

Parodos autorius gerai žinomas Dusetose

Atvykusieji, prisiminę 2016 m. birželio mėnesį miestelio Nepriklausomybės aikštėje veikusią  Z. Kazėno-zika fotografijų parodą „Lietuva – laisva šalis: 1988-1991“, spaudė autoriui ranką, kaip geram pažįstam, kiti – norėdami susipažinti ir artimiau pabendrauti. Muziejininkas Rytis Pivoriūnas pasidžiaugė parodos autoriaus dovanotais Sąjūdžio laikų plakatais, o vieną iš jų, kuriame puikuojasi legendinė Z. Kazėno-zika nuotrauka – mergaitė, iškilusi virš šalmuotų kareivių galvų, išdidžiai laikanti lietuvišką trispalvę, pademonstravo atvykusiems į parodą. Ši garsioji nuotrauka „Mergina su Trispalve“, kurios negatyvas saugomas JAV, tarsi Z. Kazėno-zika vizitinė kortelė, primenanti 1988-1991 metų laisvės dvasią.

R. Pivoriūno prašymu parodos autoriui pasirašius ant visų dovanojamų plakatų, prasidėjo parodos „Laukiniai vakarai + Rodeo“ atidarymas.

R. Pivoriūnas ir Z. Kazėnas-zika

Jaunieji parodos atidarymo dalyviai

Vidurinė mokykla davė pagrindus tapybai, fotografijai ir muzikai

Parodos atidarymas prasidėjo labai šiltai, be oficialių kalbų. Dalis atvykusiųjų, o jaunieji dusetiškiai, visi lyg vienas, dėvėjo kaubojaus skrybėles, parodos autorius – šerifo skrybėlę. Renginio vedėjas Rytis Pivoriūnas, kreipdamasis į parodos dalyvius, akcentavo, kad prie įėjimo į seniūnijos pastatą plevena Lietuvos valstybės ir JAV vėliavos, kad turime daug keliavusį po pasaulį, ilgai gyvenusį JAV parodos šerifą – žurnalistą, menininką, muzikantą Ziną Kazėną-zika. Muziejininkas pabrėžė, kad parodoje, kuri organizuojama kartu su JAV ambasada Lietuvoje, eksponuojami kūriniai – tapyba, fotografija, fotografika, asambliažai, taip pat autoriaus sukurti filmukai bei diržų ir sagčių kolekcijos.

Parodos autorius, pasinaudodamas šerifo galiomis, pasirinko klausimų-atsakymų bendravimo formą. Renginio dalyviai, pritardami tokiai bendravimo formai, uždavė parodos autoriui daugybę įvairiausių klausimų.   

Užduodamas klausimą, kaip parodos autorius pradėjo tapyti, R. Pivoriūnas sakė, kad prancūzų savamokslis dailininkas Anri Ruso laikė privalumu, kad jis nebaigęs jokių meno studijų – tapydavo labai nuoširdžiai, paprastai, vaikiškai. Tačiau vėliau A. Ruso tapo vienu unikaliausiu postimpresionizmo meistru.

Atsakydamas į klausimą Z. Kazėnas-zika pabrėžė, kad Pasvalio vidurinė mokykla davė pagrindus tapybai, fotografijai ir muzikai, o talentingi mokytojai, baigę mokslus Italijoje ir Prancūzijoje, užkrėtė šia kūrybine veikla. Menininkas taip pat akcentavo, kad jo tapyboje ne fotografiškai vaizduojama regima tikrovė, bet stengiamasi giliau pažvelgti į ją bei perteikti savo subjektyvius išgyvenimus.

Renginio dalyviai

Z. Kazėno-zika darbai. Autoriaus nuotraukos

Parodos autoriaus gyvenimo ir kūrybos ypatumais JAV domėjosi Zarasų krašto muziejaus atstovas Kęstas Vasilevskis, kuris įteikė Z. Kazėnui gėlių puokštę bei atminimo dovanėlę. Parodos autorius sakė, kad Amerika yra nepaprastai įdomi šalis, bet pastoviai gyventi joje negalėtų. Diržų ir sagčių kolekcija labai sudomino tarptautinės kategorijos virvės traukimo teisėją Eugenijų Deksnį bei jaunuosius parodos dalyvius.

Apie Z. Kazėno-zika kūrybinį darbštumą byloja parodos atidarymo metu jo pateikti įspūdingi skaičiai: išleista per 600 proginių atvirukų, sukurta apie 400 vaizdo klipų, surengta apie 300 parodų, išleista per 80 plakatų.

Idėja surengti vaikų piešinių konkursą

Parodos atidarymo dieną Z. Kazėnui, R. Pivoriūnui ir jo sutuoktinei Žanetai kilo graži idėja – birželio 1-ąją, Tarptautinę vaikų gynimo dieną, surengti vaikų piešinių konkursą tema „Laukiniai vakarai“. Z. Kazėnas pažadėjo konkurso nugalėtojus apdovanoti. Vienos Z. Kazėno-zika parodos atidaryme JAV ambasados kultūros reikalų specialistė J. Kirvaitienė pabrėžė, kad Z. Kazėno kūryba žengia koja kojon su vaikų švietimu, kad Zinas yra įkvėpimas ir jaunam, ir senam. Tokie vaikų piešinių konkursai vyko Kelmės rajono mokyklose, Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijoje ir kitų miestų ir miestelių mokyklose. Konkurso nugalėtojams buvo įteikti JAV ambasados apdovanojimai ir Z. Kazėno dovanos. Norisi palinkėti, kad ši graži idėja virstų kūnu ir Dusetų krašte.

K. Vasilevskis įteikė parodos autoriui atminimo dovanas

Nors paroda „Laukiniai vakarai + Rodeo“ baigia kelionę po Lietuvą, bet vaikų ir jaunimo švietimas Z. Kazėno-zika kūrybinėje veikloje išlieka. Belieka priminti visiems gabiems ir talentingiems 9-10 klasių moksleiviams, besidomintiems JAV, kad yra galimybė dalyvauti vienerių metų trukmės mainų programoje bei gyventi amerikiečių šeimose ir mokytis Amerikos mokyklose.

Atgal