VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Literatūra

03 28. Knygnešio diena šiuolaikinėje visuomenėje

Reda Kiselytė

Rokiškio Juozo Tumo - Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio bibliotekos vedėja

Lietuvos istorijos raidoje, spaudos draudimo laikotarpis (1864 -1901), užima nedidelę laiko atkarpą, bet tai unikaliausias reiškinys pasaulyje, kitos tautos to nepatyrė. Šio laikmečio kovos simboliu tapo knygnešys. Lietuvos skulptorius, profesorius Juozas Zikaras šį simbolį įamžino monumentalioje dekoratyvinėje skulptūroje kurią ir pavadino „Knygnešys“.

Gimnazistą Andrių Didenko sveikina muziejininkas Valius Kazlauskas. Nuotraukos Rasos Pranckūnienės

1846 m. kovo 16 d. gimė Knygnešių karaliumi tituluojamas, žymiausias Lietuvos knygnešys, publicistas, „Aušros“ ir „Varpo“ bendradarbis Jurgis Bielienis. Todėl jo gimimo diena minima kaip Knygnešio diena.

Šiandien gyvename visai kitokiame laikmetyje, mus valdo informacinės technologijos, bet prisimename ir tą mūsų tautos išskirtinį laikotarpį, knygnešius, daraktorius ir spaudos darbuotojus.

Jau dešimtą kartą Juozo Tumo - Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio skaitykloje pažymima Knygnešio diena. Šį kartą į nominacijų tradicinę šventę „Bibliotekos šviesuoliai“ pakvietėme trisdešimt nominantų. Virkdydamas gitaros stygas, daina apie Knygnešius, šventę pradėjo mokytojas Egidijus Kundrotas. Smagu, kad šios šventės tradiciniais rėmėjais išlieka „Gimtojo Rokiškio“ redakcija ir Rokiškio krašto muziejus. Kiekvienais metais Knygnešio dienos proga pasveikiname ištikimiausius gimnazijos bibliotekos rėmėjus. Šiais metais jais tapo Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo vadovas Mykolas Karčiauskas, „Versmės“ leidyklos vadovas Petras Jonušas ir Kupiškio krašto kunigas, poetas Justas Jasėnas. Į šį renginį pakvietėme ir buvusią ilgametę šios bibliotekos darbuotoją Aldoną Rasimavičienę.

Bendruomeniškiausia skaityklos lankytoja kartu su savo auklėtiniais tapo mokytoja Ramutė Prascienienė, o aktyviausiu kun. Justo Jasėno autografuotų leidinių kolekcijos populiarintoju – gimnazijos direktorius Gediminas Matiekus, jų skaitytojas – mokytojas Ignas Gasparavičius. Meninio žodžio populiarintojais pripažinti skaitovai Milda Milaknytė ir Tomas Balčiūnas. Istorinių romanų rusų kalba ištikimiausias skaitytojas tapo gimnazistas Andrius Didenko. Nominantui Rokiškio krašto muziejininkų įsteigtą prizą įteikė istorikas Valius Kazlauskas, o filmų latvių kalba gerbėja internetinėje erdvėje pripažinta gimnazistė Ruta Salaka. Nominavome ir dvi priešingybes: gimnazistė Laurita Arūnaitė tapo pedantiškumo simboliu, o Justas Valotka mėgstantis skaitykloje sukelti linksmą chaosą. Knygnešio dienos proga pasveikinti nuolatiniai Mažosios skaityklos gerbėjai – Viktorija Seibutytė ir Rimgaudas Veiveris.

Knygnešio dienos nominantai iš kairės: Tomas Balčiūnas, Milda Milaknytė, mokytoja Irena Laužadienė ir mokytojas Ignas Gasparavičius

Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio skaityklos Lituanistikos centre įsikūręs Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos (LKRS) Rokiškio skyrius. Dažnai čia renkasi kūrėjai. Jie kūrė tekstus Maidano stovyklos vaikams. Su literatų sukurtais tekstais maidaniečiams, atvirukus apipavidalino gimnazistė Lina Balčiūnaitė, kurios irgi neužmiršome nominuoti.

Gimnazijos skaitykloje nemažai lankosi svečių, pažymimos valstybinių švenčių sukaktys, prisimenami istoriniai įvykiai, todėl už pilietiškumo dvasią renginiuose dėkojome mokytojai Dijanai Meškauskienei ir muziejininkui Valiui Kazlauskui. „Gimtojo Rokiškio“ redakcijos prizais apdovanotos aktyviausios skaitytojos Lolita Zaveckaitė ir Monika Pagirytė, o Ievai Kondrotaitei atiteko paskatinamasis gimnazijos prizas. Aktyviausiai skaitančiomis klasėmis pripažintos 1d gimnazijos klasė (auklėtoja Irena Laužadienė) ir 1 h gimnazijos klasė (auklėtoja Rasa Saniukienė), o sekti geriausiųjų pavyzdžiu rekomenduota 1 g gimnazijos klasei. Šventė pasibaigė, o kilniems darbams laikas niekada nesibaigia...

Atgal