VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Literatūra

01 16. Bibliotekų metai prasidėjo restauruotos knygos grąžinimu

Antradienį Šiaulių "Aušros" muziejaus Restauravimo centre Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešajai bibliotekai buvo grąžinta restauruota 1903 metų leidimo knyga "Alfavitnyi spisok naselenych miest Kovenskoj gubernii" (liet. "Abėcėlinis Kauno gubernijos apgyvendintų vietų sąrašas"), kurioje surašyti ir Šiaulių miesto bei jo apylinkių gyventojai. Simboliška, kad knygos restauracija baigta metų pradžioje, Seimui 2016-uosius paskelbus Bibliotekų metais.
P. Višinskio viešosios bibliotekos informacijos skyriaus vyr. bibliotekininkė Audronė Baškienė pasakojo, kad knygą biblioteka turėjo jau seniai, ir ja visais laikais itin domėjosi kraštotyrininkai. Leidinį nuspręsta restauruoti, nes dėl jo trapumo kildavo grėsmė, kad popierius suirs ir bus prarasta informacija. P. Višinskio viešajai bibliotekai bendradarbiaujant su "Aušros" muziejumi nuspręsta išsaugoti knygą, patikint šią užduotį muziejaus Restauravimo centro darbuotojams.
"Knyga naudinga ieškantiems informacijos apie buvusias senelių, prosenelių, giminaičių gyvenamąsias vietas. Čia išsamiai surašyti vienkiemiai, kaimai, miesteliai, galima sužinoti, kiek tuo metu konkrečioje vietoje gyveno žmonių. Štai Šiauliuose 1903-iaisiais užfiksuota 17 tūkstančių gyventojų", - knygos svarbą įvardijo "Aušros" muziejaus direktorius Raimundas Balza. 
Restauravimo centro vedėja Vita Andriulienė paminėjo, kad leidinyje netgi galima rasti informacijos, kiek kilometrų skiria gyvenvietes iki geležinkelio stoties, pašto.
Restauratoriams apžiūrėjus leidinį, pastebėta, kad jo įrišimas neprofesionalus: priešlapiai neoriginalūs, lapų formatas knygos bloko pradžioje ir pabaigoje yra skirtingas, todėl manoma, kad knyga buvo suformuota iš dviejų vienodų knygų likučių, įrišant bloką taip, kaip knygrišiui atrodė tinkama. Knygos viršelis iš klijuoto kartono, aptraukto juodos spalvos medžiaga. 
Kai kurie lapai buvo suklijuoti lipnia juosta, lankai iširę, atitrūkę nuo knygos bloko ir sumaišyti, o lapų popierius itin plonas, nešvarus ir daugelyje vietų ištrupėjęs bei įplyšęs. Knygos restauracija pareikalavo ilgo ir kruopštaus darbo, kuris truko dvejus metus.
"Restauravimo darbai pradėti išardžius knygos bloką, mechaniškai (teptuku, trintuku arba jo trupiniais, vatos tamponėliais) išvalius viršutinius nešvarumus. Lapai plauti vandentiekio vandeniu su keliais lašais glicerino. Atlikus cheminius tyrimus, nustatyta, kad popierius labai rūgštus, jis neutralizuotas sotaus kreidos tirpalo vonelėse. Trūkstami fragmentai atkurti lietu popieriumi, įplyšimai užkaišyti jo plaušeliais ir sutvirtinti japonišku ilgapluoščiu popieriumi", - apie restauravimo procesą pasakojo "Aušros" muziejaus restauratorė Elvina Karosienė.

 

Atgal