VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

08.28. Naujausios žinios

Lietuva remia Ukrainos pastangas įveikti korupciją

Ukrainos reformos, skirtos kovai prieš korupciją, yra esminės, siekiant sukurti klestinčią europietišką valstybę, sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, susitikęs su Ukrainos antikorupcinių institucijų vadovais - Nacionalinio antikorupcijos biuro direktoriumi Artiomu Sytnyku ir jo pavaduotoju Gizo Uglava, Specialiosios antikorupcinės prokuratūros vadovu Nazaru Cholodnickiu ir Europos Sąjungos (ES) projekto, skirto kovai prieš korupciją Ukrainoje, vadove Eka Tkešelašvili.
„Sveikiname specialių Ukrainos institucijų, skirtų kovai prieš korupciją, darbą bei viliamės, kad joms ir toliau bus sudarytos sąlygos veikti nepriklausomai ir efektyviai. Nemažiau svarbu yra tai, kad jų tiriamos bylos ne tik pasiektų teismus, bet ir būtų gauti konkretūs šių tyrimų rezultatai, atsirastų nuosprendžiai teismuose. Būtina pačiu artimiausiu metu sukurti specialų antikorupcinį teismą", - sakė ministras.
Susitikime dalyvavę Ukrainos atstovai dėkojo už Lietuvos ekspertinę paramą reformuojant Ukrainos teisėsaugos institucijas. Šiuo metu Ukrainoje vykdomam ES paramos projektui teismų reformos srityje vadovauja Lietuvos ekspertas Dovydas Vitkauskas, ES patariamajai misijai, teikiančiai ekspertinę paramą Ukrainos teisėsaugos institucijoms, vadovauja Kęstutis Lančinskas, konsultuoti Ukrainos institucijas nuolat vyksta Lietuvos ekspertai, bendradarbiauja įvairios abiejų šalių institucijos. Ministras užtikrino, kad Lietuvos ekspertinė parama Ukrainos teisėsaugos institucijoms bus ir toliau tęsiama.
Ukrainos antikorupcijos institucijų atstovų delegacija Lietuvoje dalyvauja stažuotėje, skirtoje perimti pažangią Lietuvos patirtį tiriant neteisėto praturtėjimo bylas. Vizito metu svečiai susitiks su Lietuvos Konstitucinio Teismo, Generalinės prokuratūros, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, kitų institucijų atstovais.

Lietuvoje lankysis Portugalijos Prezidentas

Antradienį Lietuvoje lankysis Portugalijos Prezidentas Marselas Rebelas de Souza (Marcelo Rebelo de Sousa). Portugalijos vadovas atvyksta lankyti Lietuvoje dislokuotų savo šalies karių.
Lietuvos Prezidentės Dalios Grybauskaitės ir Portugalijos Prezidento susitikimas vyks Kauno įgulos karininkų ramovėje.
Valstybių vadovai aptars saugumo padėtį Europoje ir bendradarbiavimą NATO. Portugalija gerai supranta Baltijos regionui kylančias grėsmes ir padeda jas atremti. Tauragėje rotuojasi jau 3-ioji Portugalijos karių kuopa, ši šalis taip pat aktyviai dalyvauja Baltijos šalių oro policijos misijoje, yra atsiuntusi karius į NATO vadavietę Vilniuje. 
Susitikime bus aptariamas ES energetinis saugumas ir atsakas į hibridines grėsmes. Tarptautinėje „Espoo" konferencijoje Portugalija išreiškė tvirtą paramą Lietuvos pozicijai dėl nesaugios Astravo atominės elektrinės keliamos grėsmės visai Europai. Kaip ir Lietuva, Portugalija taip pat vykdo Suskystintųjų gamtinių dujų terminalo veiklą ir viena pirmųjų pradėjo importuoti suskystintas gamtines dujas iš JAV. 
Šalių vadovai taip pat apsvarstys svarbiausius ES darbotvarkės klausimus: prasidėjusias derybas dėl „Brexit", atsaką į migracijos krizę, glaudesnį ES bendradarbiavimą saugumo bei gynybos srityse. 
Prezidentai daug dėmesio skirs ir dvišalių santykių plėtrai. Per pastaruosius metus Portugalijos investicijos Lietuvoje išsaugo daugiau nei trečdaliu, tačiau yra dar daug neišnaudoto potencialo bendradarbiauti maisto ir chemijos pramonės, aukštųjų technologijų bei kitose srityse.

Maskvoje pasitikti iš Vorkutos grįžtančios lietuvių ekspedicijos dalyviai

Maskvoje rugpjūčio 25 d. iš ekspedicijos po Komiją grįžtančius jos narius pasitiko Lietuvos diplomatai Rusijoje.

Iš Vorkutos į Maskvą traukiniu grįžusią dvylikos asmenų grupę sutikęs Lietuvos ambasados Rusijoje ministras patarėjas Giedrius Galkauskas pasveikino prieš dvylika dienų į tolimąją Komiją išlydėtos ekspedicijos dalyvius su sėkmingai atlikta misija.

„Simboliška, kad ekspediciją baigėte Juodojo kaspino dieną, atiduodami pagarbą amžinojo įšalo žemėje palaidotiems tautiečiams – politiniams tremtiniams“, – sakė G. Galkauskas.

Gintauto Aleknos organizuotos ekspedicijos dalyviai, kurių didžiąją dalį sudarė broliai pranciškonai, Kretingos pranciškonų gimnazijos mokytojai ir moksleiviai, aplankė šalia Vorkutos, Intos ir Pečioros miestų šiaurės Rusijoje buvusiuose lageriuose žuvusių lietuvių kapus, pastatė kryžių ir atminimo lentelę kaip numanoma 1948 m. Kosju lageryje mirusiam pranciškonui Augustinui Dirvelei – Antano kolegijos (Pranciškonų gimnazijos) įkūrėjui ir rektoriui, Lietuvos pranciškonų provincijolui ir tretininkų vadovui.

Ekspedicijos dalyviai iš Maskvos į Vilnių grįžo 25 d. vakare.

Lietuvos istorija mena

Lietuva rugpjūčio 28-ąją:
1625 m. švedų kariuomenė pradėjo Biržų pilies apsiaustį.
1919 m. Lenkijos vyriausybė atkūrė Vilniaus universitetą ir pavadino jį Stepono Batoro vardu.
1923 m. Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas pripažino Lietuvos Raudonąjį Kryžių, priimdamas jį į Tarptautinę Raudonojo Kryžiaus draugiją.
1958 m. Niujorke pirmasis Pasaulio lietuvių bendruomenės Seimas išrinko pirmąją Pasaulio lietuvių bendruomenės valdybą.
1991 m. Austrija, Čilė, Naujoji Zelandija, Pietų Afrikos Respublika, Suomija, Šveicarija, Urugvajus pripažino Lietuvos, Latvijos ir Estijos nepriklausomybę.
1997 m. atidarytas rekonstruotas Šiaulių oro uostas.
1998 m. baigta formuoti bendra Lietuvos, Latvijos ir Estijos jūrų eskadra BALTRON.
2003 m. Vilniuje, prie Spaudos rūmų, atidaryta ilgiausia šalyje keturių eismo juostų estakada, kurios ilgis - 207 metrai, plotis - 20,5 metro.
2009 m. su darbo vizitu Lenkijoje besilankanti Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su šios šalies vadovu Lechu Kačynskiu (Lech Kaczynski).
2009 m. pirmąjį Lietuvos vardo paminėjimą žinomuose rašytiniuose šaltiniuose menančioje istorinėje Kvedlinburgo pilyje Vokietijoje atidaryta Lietuvos vardo tūkstantmečiui skirta paroda, išsamiai pristatanti Lietuvos istoriją ir ryškiausius mūsų šalies kultūros įvykius nuo XI amžiaus iki šių dienų.
2012 m. literatūrologei, teatrologei, visuomenės veikėjai Irenai Veisaitei Vokietijoje, Veimare, įteiktas Gėtės (Goethe) medalis. Šiuo medaliu ji apdovanota už viso gyvenimo veiklą, kuri buvo varomoji vokiečių ir lietuvių kultūrinių mainų jėga.
2016 m. 18-metis Lietuvos atstovas Armandas Kelmelis Roterdame (Olandija) vykusio pasaulio jaunių (iki 18 metų) irklavimo čempionato vaikinų vienviečių valčių varžybose iškovojo aukso medalį.

Per mėnesį mažmeninės prekybos įmonių apyvarta padidėjo 0,4 proc.

Išankstiniais duomenimis, mažmeninės prekybos1 įmonių apyvarta (be PVM) liepos mėn. sudarė 885,6 mln. EUR to meto kainomis ir, palyginti su birželiu, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, padidėjo 0,4 proc. palyginamosiomis kainomis (nepašalinus - 2,3 proc.).
Per mėnesį, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, maisto prekėmis prekiaujančių įmonių apyvarta palyginamosiomis kainomis padidėjo 0,5 proc., ne maisto prekėmis prekiaujančių - 0,4, automobilių degalų mažmeninės prekybos įmonių - 0,2 proc. 
2017 m. liepos mėn., palyginti su 2016 m. liepos mėn., pašalinus darbo dienų skaičiaus įtaką, mažmeninės prekybos įmonių apyvarta (be PVM) padidėjo 3,2 proc. palyginamosiomis kainomis (nepašalinus - 2,9 proc.). Maisto prekėmis prekiaujančių įmonių apyvarta, pašalinus darbo dienų skaičiaus įtaką, palyginamosiomis kainomis padidėjo 0,2 proc., ne maisto prekėmis prekiaujančių - 4, automobilių degalų mažmeninės prekybos įmonių - 7,4 proc.
Maitinimo ir gėrimų teikimo veiklos įmonių apyvarta (be PVM) 2017 m. liepos mėn. sudarė 59,4 mln. EUR to meto kainomis ir, palyginti su 2017 m. birželio mėn., pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, sumažėjo 2 proc. palyginamosiomis kainomis (nepašalinus - padidėjo 6,9 proc.). Palyginti su 2016 m. liepos mėn., pašalinus darbo dienų skaičiaus įtaką, šios veiklos įmonių apyvarta išliko tokia pati (nepašalinus - sumažėjo 0,8 proc.).

Vienu patraukliausių pasaulio darbdaviu laikomas EY pritraukia vis daugiau užsienio lietuvių

Antrus metus iš eilės tarptautinis bendrovių tinklas EY pripažintas patraukliausiu darbdaviu pasaulyje tarp profesinių paslaugų įmonių. Tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Universum Global" paskelbtame Patraukliausių pasaulio darbdavių reitinge EY šiemet užima ketvirtą poziciją po „Google", „Goldman Sachs" ir „Apple" bei yra labiausiai aukštųjų mokyklų absolventus dominanti profesinių paslaugų įmonė. Geras pasaulinis įvaizdis bendrovei pasitarnauja ir Lietuvoje, ypač - pritraukiant užsienyje gyvenančius lietuvius: beveik trečdalis (28 proc.) pastaruoju metu priimtų darbuotojų yra iš užsienio grįžę studentai ar kelerius metus ten padirbėję specialistai. Karjera EY itin domisi grįžtantieji iš Jungtinės Karalystės, Danijos, Olandijos.
Patraukliausių pasaulio darbdavių sąrašą kompanija „Universum Global" sudarė apklaususi daugiau kaip 294 tūkst. verslo ir inžinerijos bei informacinių technologijų programų studentų dvylikoje didžiausių pasaulio ekonomikų: Brazilijoje, Indijoje, Italijoje, Japonijoje, JAV, Jungtinėje Karalystėje, Kanadoje, Kinijoje, Pietų Korėjoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir Rusijoje. Iš visų tyrime dalyvavusių profesinių paslaugų bendrovių, EY užėmė aukščiausias pozicijas tarp verslo studijas pasirinkusių būsimųjų specialistų. EY šiemet pateko ir į inžinerijos bei IT studentams patraukliausių darbdavių penkiasdešimtuką.
„Pasaulinė EY reputacija svarbi tiek užsienio šalių, tiek ir Lietuvos studentams. Tai labai gerai jaučiame nuolat plėsdami savo komandą ir bendraudami su būsimaisiais specialistais, daugelis jų pabrėžia norį dirbti vienoje geriausiai vertinamų bendrovių", teigia EY atrankų vadovė Rasvydė Gustaitė.
Lietuvoje 25 metus veikianti profesinių paslaugų bendrovė EY yra sparčiai augantis darbdavė, per pastaruosius dvejus metus komandą išplėtusi daugiau nei dešimtadaliu, iki daugiau nei 300 darbuotojų. Per 2017 m. EY darbuotojų skaičių planuoja didinti dar 10 proc. Augant profesinių paslaugų poreikiui šalyje, EY šiuo metu ieško apskaitos ir finansų, IT valdymo konsultacijų, mokesčių konsultantų, audito srityje patyrusių specialistų ir kitų komandų narių.
Nuo 2015 m. labiausiai, net trečdaliu, padidėjo mokesčių ir apskaitos komanda. 
„Per pastaruosius kelerius metus Lietuvoje atsidarius daugybei paslaugų centrų, apskaitos, finansų specialistai tapo itin paklausūs. Daugelis Lietuvos įmonių susiduria su situacija, kad jų apskaitos darbuotojai pasirenka paslaugų centrą dėl didesnio atlyginimo, tarptautinės darbo aplinkos ar kitų priežasčių. Iš vadovų dažnai girdime, kad apskaitos, finansų specialistai nebeužsibūna vienoje įmonėje ilgesnį laiką, ir toks nestabilumas verčia ieškoti kitų sprendimų. Tai - viena iš priežasčių, dėl kurių kreipiamasi į profesinių paslaugų įmones, - sako EY apskaitos ir finansų skyriaus partnerė Vaida Lapinskienė. 
Pasak bendrovės atstovų, kandidatai dirbti EY atrenkami laikantis kelių svarbių kriterijų.
"Visų pirma būsimieji kolegos turi norėti greitai tobulėti ir augti tarptautinėje komandoje. Atsižvelgiame ir į žmogaus asmenines savybes, gebėjimą dirbti tiek su komandos nariais, tiek su klientais bei partneriais. Priimdami studijuojančius ar studijas ką tik pabaigusius žmones, atsižvelgiame į jų pomėgius ir interesus, papildomas veiklas, gebėjimą plačiai mąstyti, kelti tinkamus klausimus ir diskutuoti. Vertiname gerus kandidatų akademinius rezultatus, tikimės, kad jie moka anglų kalbą, nebijo iššūkių", - komentuoja R. Gustaitė.
Apskaitos ir finansų skyriaus komandą nuolat auginanti V. Lapinskienė teigia, kad bene labiausiai pasiteisinęs būdas plėsti darbuotojų gretas yra priimti ką tik studijas baigusius jaunuolius. 
„Visas darbas mūsų bendrovėje organizuojamas pameistrystės principu, kai labiau patyręs kolega būna šalia ir moko naujoką nuo A iki Z, paaiškindamas, kaip praktiškai taikyti teisės aktų nuostatas, dirbti su specifinėmis informacinėmis sistemomis, galiausiai, kaip tinkamai aptarnauti klientus ir bendrauti su kolegomis. Nepaisant didelio mobilumo darbo rinkoje, su kuriuo susiduriame ir mes patys, tokia sistema veikia, nes gebame užtikrinti paslaugų tęstinumą ir didesnį stabilumą įmonėms. O jauniems specialistams tai yra pats geriausias karjeros startas per metus jie įgauna patirties, prilygstančios bent 2-3 darbo metams įprastoje įmonėje, susipažįsta su skirtingų bendrovių veiklos specifika, darbo kultūra, o paskui jau sprendžia, kokios tolimesnės karjeros nori", pažymi V. Lapinskienė. 
EY darbuotojai vidutiniškai kas 2-3 metus pakyla karjeros laiptais. Įmonė daug investuoja į darbuotojų ugdymą, ir pirmaisiais darbo įmonėje metais vieno kolegos ugdymui vidutiniškai skiriama apie 500 valandų.

Briuselyje prasidės trečiasis "Brexit" derybų ratas

Šiandien Briuselyje prasidės trečiasis "Brexit" derybų ratas, kurio metu Didžiosios Britanijos derybininkai turėtų raginti Europos Sąjungą (ES) parodyti lankstumą ir kūrybiškumą, informuoja BBC.
Skelbiama, kad Didžiosios Britanijos "Brexit" sekretorius Deividas Deivisas (David Davis) norėtų išplėsti derybų temų ratą ir į jį įtraukti prekybą.
Tačiau Bendrija savo ruožtu teigia, kad norint tai padaryti pirmiausia reikia pasiekti pažangos piliečių teisių, Airijos ir Šiaurės Airijos sienos bei vadinamosios "skyrybų sąskaitos" klausimais.
Abi pusės sutinka, kad vilčių, jog naujajame derybų rate pavyks pasiekti proveržio, nedaug.
Tikimasi, kad D. Deivisas derybų metu pareikš, jog svarbiausias Jungtinės Karalystės (JK) tikslas - noras užsitikrinti abiem pusėms naudingą susitarimą, kuris tenkintų visos Europos žmones ir verslus.
Be kita ko, JK "Brexit" sekretorius turėtų pridurti, kad šią savaitę vyksiančios techninės derybos atsispirs nuo tuo, ko buvo pasiekta liepą vykusio derybų rato metu, ir nuo pastaruoju metu JK paskelbtų dokumentų, susijusių su įvairiais pasitraukimo iš Bendrijos aspektais.
"Norime užfiksuoti punktus, dėl kurių sutariame, išskirti sritis, dėl kurių mūsų nuomonės išsiskiria, ir pasiekti pažangos sprendžiant įvairius klausimus", - sakys D. Deivisas.
"Tačiau, kad tai padarytume, prireiks abiejų pusių lankstumo ir kūrybiškumo", - turėtų pridurti D. Deivisas.
Tuo tarpu Europos Komisijos (EK) vyriausiasis derybininkas Mišelis Barnjė (Michel Barnier) praėjusią savaitę socialiniame tinkle "Twitter" rašė, kad trečiajame derybų rate daugiausia dėmesio bus skiriama "drausmingam pasitraukimui", nes ES pozicija "Brexit" atžvilgiu esą buvo aiški ir skaidri nuo pat pirmos dienos.
Jis pridūrė, kad per derybas būtinai bus siekiama pažangos piliečių teisių, sąskaitų apmokėjimo bei Airijos ir Šiaurės Airijos sienos klausimais.

FNTT: sukčiaujantys prekeiviai cukrumi ir elektronika nuslėpė trečdalį milijono eurų mokesčių

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atskleidė sukčiavimo schemas, kai šimtus tonų cukraus iš Lenkijos ir brangią elektroninę įrangą iš Latvijos pirkę verslininkai nesumokėjo daugiau nei 360 tūkst. eurų pridėtinės vertės mokesčio (PVM).
Pirminiais tyrimo duomenimis, cukrumi prekiaujančios Vilniaus bendrovės direktorius ir akcininkas šį maisto produktą dideliais kiekiais įsigydavo iš Lenkijos įmonių. 0 proc. PVM tarifu įsigytas lenkiškas cukrus į Lietuvą buvo gabenamas prisidengus fiktyvią veiklą vykdančių bendrovių vardu. 
Tokių įmonių vadovai buvo dažnai keičiami, jie sutikdavo už maždaug 50 eurų atlygį pasirašyti buhalterinės apskaitos dokumentus. Nustatyta, kad fiktyvios bendrovės, kurios realiai cukraus nepirko ir nepardavė, buvo panaudotos tik neteisėtai pirkimo PVM atskaitai sukurti. Lenkiškas cukrus buvo parduodamas cukrų naudojančioms, didmenine prekyba ir gamyba užsiimančioms Lietuvos bendrovėms. 
Skaičiuojama, kad per šių metų septynis mėnesius į Lietuvą 55 vilkikais buvo atgabenta apie 1,3 tūkst. tonų cukraus. Iš Lenkijos atgabento cukraus vertė - apie 800 tūkst. eurų. Preliminariais duomenimis, į valstybės biudžetą nesumokėta daugiau nei 170 tūkst. eurų PVM. 
Tęsdami šį ikiteisminį tyrimą FNTT Klaipėdos apygardos valdybos tyrėjai atskleidė, kad panašų karuselinį sukčiavimą vykdė ir elektrotechnika prekiaujančios bendrovės direktorius. Šiuo atveju naudotasi tomis pačiomis fiktyviomis bendrovėmis kaip ir šešėlinėje cukraus prekyboje. Preliminariais skaičiavimais, į valstybės biudžetą prekiaujant elektrotechnika nepateko beveik 190 tūkst. eurų PVM. 
FNTT Klaipėdos apygardos valdybos Nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus viršininkas Dainius Rimkus paaiškino, kad į sandorių grandinę įterpus veiklos nevykdančias fiktyvias įmones, joms perkeliama prievolė mokėti PVM, o perkeltas mokestis panaikinamas fiktyvioms įmonėms neva įsigyjant įvairių prekių už didelę sumą. 
"Taip elgiamasi, nes PVM mokesčio ribose galima sumažinti prekės kainą, o tai iškreipia konkurenciją. Tokių nusikaltimų daugėja prekiaujant plataus vartojimo maisto prekėmis (cukrus, aliejus), elektronikos prekėmis, taip pat kuru", - pažymi D. Rimkus. 
Atliekant šį tyrimą Vilniuje ir Kaune buvo atlikta 12 kratų. Įtariamiesiems skirtos kardomosios priemonės - rašytinis pasižadėjimas neišvykti. Siekiant užtikrinti valstybei padarytą žalą, taikytas laikinas nuosavybės teisių apribojimas į turtą ir pinigines lėšas, kurių bendra suma siekia 290 tūkst. eurų. 
Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jį kontroliuoja Klaipėdos apygardos prokuratūra.

NATO oro policijos misijoje lenkus keičia amerikiečiai

Keturis mėnesius Baltijos šalių oro erdvę saugojusius Lenkijos karinių oro pajėgų karius pakeis ir misijai vadovavimą perims JAV karinių oro pajėgų kontingentas su naikintuvais F-15 "Eagle".
Trečiadienį, rugpjūčio 30-ąją, Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose vyks NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse vykdančių karių pasikeitimo ceremonija. 
Nuo rugsėjo 1 d. NATO oro policijos misijos vykdymą virš trijų Baltijos valstybių perims 48-osios Naikintuvų eskadrilės kariai iš JAV „Lakenheath" bazės, esančios Jungtinėje Karalystėje. 
JAV kariai misijoje Baltijos valstybėse dalyvaus penktą kartą. Prieš tai JAV kariai Baltijos šalių oro erdvę saugojo 2005, 2008, 2010 ir 2014 metais. 
NATO šalys pradėjo siųsti savo karius ir naikintuvus saugoti Baltijos šalių oro erdvę nuo 2004 m. kovo, kai Lietuva, Latvija ir Estija tapo NATO narėmis. Nuo to laiko NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse vykdė 17 sąjungininkių šalių. JAV kontingento misija bus 45-oji nuo jos vykdymo pradžios 2004 metais.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi pasaulio istorijoje rugpjūčio 28-osios įvykiai:

1521 m. Osmanų imperijos turkai užėmė Belgradą.
1619 m. Šv. Romos imperijos imperatoriumi išrinktas Ferdinandas II. Jo valdymo metais mėginta išnaikinti protestantizmą, todėl kilo Trisdešimties metų karas.
1749 m. gimė vokiečių poetas, rašytojas ir mokslininkas Johanas Volfgangas fon Gėtė (Johann Wolfgang von Goethe), garsiojo "Fausto" autorius.
1774 m. gimė JAV švietėja ir religinė lyderė Elizabeta Ana Siton (Elizabeth Ann Seton), įkūrusi Šv. Juozapo seserų draugiją. 1975 metais ji buvo kanonizuota ir tapo pirmąja JAV gimusia šventąja.
1850 m. Veimare įvyko Richardo Vagnerio (Richard Wagner) operos "Lohengrinas" premjera, kurią pastatė Ferencas Listas (F. Liszt).
1916 m. per Pirmąjį pasaulinį karą Vokietija paskelbė karą Rumunijai, o Italija - Vokietijai.
1922 m. Niujorko radijo stotis WEAF perdavė pirmąją radijo reklamą - tai buvo nekilnojamojo turto kompanijos "Queensboro Realty Corp" dešimties minučių trukmės laidelė.
1943 m. mirė paskutinis Bulgarijos karalius Borisas III.
1963 m. pilietinių teisių aktyvistas Martinas Liuteris Kingas (Martin Luther King) maždaug 200 tūkst. žmonių miniai Vašingtone pasakė savo garsiąją kalbą, kurią pradėjo žodžiais "Aš svajoju" ("I have a dream").
1973 m. princesė Ana (Anne) pirmoji iš Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos atvyko į Sovietų Sąjungą, į Kijevą.
1983 m. Menachimas Beginas (Menachim Begin) paskelbė, kad atsistatydina iš Izraelio ministro pirmininko pareigų.
1986 m. JAV aktorei ir dainininkei Tinai Terner (Tina Turner) Holivudo šlovės alėjoje atidengta žvaigždė.
1988 m. 33 žmonės žuvo, kai per parodomąją aviacijos programą Ramšteine, Vakarų Vokietijoje, ore susidūrė Italijos karinių oro pajėgų naikintuvai, ir vienas iš jų nukrito į žmonių minią.
1990 m. Irakas okupuotąjį Kuveitą paskelbė 19-ąja Irako provincija, Kuveito Sičio pavadinimą pakeitė į Kadimą bei sukūrė naują apygardą, pavadintą prezidento Sadamo Huseino (Saddam Hussein) vardu.
1993 m. Tengas Čeongas (Teng Cheong) išrinktas Singapūro prezidentu.
1996 m. nutraukta 15 metų trukusi princo Čarlzo (Charles) ir princesės Dianos (Diana) santuoka.
1999 m. Kazachstano stepėje saugiai nusileido kosminė kapsulė su paskutine senos Rusijos kosminės stoties "Mir" įgula.
2003 m. Europos Sąjungos šalių vyriausybės baigė kelias savaites trukusius ginčus ir sudarė sąrašą maisto produktų bei gėrimų, kurių prekės ženklus, jų manymu, reikia apsaugoti.
2012 m. JAV respublikonų partija Mitą Romnį (Mitt Romney) oficialiai iškėlė kandidatu į JAV prezidentus.
2012 m. JAV aeronautikos ir kosmoso agentūros (NASA) robotas "Curiosity" iš Marso į Žemę atsiuntė atvirukus primenančių nuotraukų, kuriose užfiksuoti vaizdai net patiems mokslininkams paliko neišdildomą įspūdį.

 

Atgal