VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

09.02. Naujausios žinios

Čekiškėje atidengtas paminklas signatarui Pranui Dovydaičiui

Penktadienį Čekiškėje atidengtas paminklas Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto signatarui, Ministrui Pirmininkui Pranui Dovydaičiui (1886-1942). 
Jo atminimo įamžinimu pasirūpino Kauno rajono savivaldybė. Renginyje dalyvavo signataro giminės, vietos bendruomenės nariai. Paminklas atidengtas sode, priešais P. Dovydaičio vardu pavadintą gimnaziją. 
Kūrinio autorius skulptorius Stasys Žirgulis pasakojo, kad P. Dovydaičio portretą kūrė iš kelių nuotraukų ir siekė pavaizduoti maždaug tokio amžiaus, kokio politikas buvo, kai pasirašė Nepriklausomybės Aktą.
„Pranas Dovydaitis buvo išskirtinė asmenybė, palikusi ryškų pėdsaką Lietuvos istorijoje. Artėjantis atkurtos Lietuvos valstybės šimtmetis yra gera proga prisiminti šį mūsų krašte gyvenusį politiką, todėl ir nusprendėme įamžinti jo atminimą Čekiškėje", - kalbėjo Kauno rajono meras Valerijus Makūnas. 
1886 metais Višakio Rūdoje gimęs P. Dovydaitis buvo ne tik politikas, bet ir žinomas kultūrologas, teisininkas, filosofijos mokslų daktaras, Lietuvos ateitininkų sąjungos vadovas, apie 40-ies periodinių leidinių redaktorius ir leidėjas. 1935-aisiais signataras gavo 20 ha žemės netoli Čekiškės miestelio esančiame Paprienių kaime, čia ūkininkavo.
1941 metų birželio 14 dieną P. Dovydaitis buvo suimtas ir ištremtas į Ukrainą, vėliau - į Uralą. 1942 metais nuteistas ir sušaudytas. Signataro amžinojo poilsio vieta nežinoma.
P. Dovydaičio biustą sukūręs skulptorius Stasys Žirgulis jau yra įamžinęs ne vieną iškilų menininką, politiką, visuomenės veikėją: gamtininką Tadą Ivanauską, profesorių Petrą Leoną, fotografą ir etnologą Balį Buračą, architektą Vladimirą Dubeneckį, Kazį Grinių, Vincą Kudirką, Steponą Kairį, Kazį Bizauską.
V. Makūnas Rugsėjo 1-osios šventės proga Čekiškės bendruomenei pranešė dar dvi geras žinias: gimnazijai paskirtas mokyklinis autobusiukas ir jau šį mėnesį prasidės mokyklos pastato rekonstrukcijos darbai.

Lietuvos istorijos akcentai

Lietuva rugsėjo 2-ąją:
1886 m. Dotenėnuose, Švenčionių apskrityje, gimė Kazimieras Grybauskas, lietuvių farmacininkas, botanikas. Mirė 1953 m. Kaune.
1987 m. Vilniaus respublikinėje klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji Lietuvoje širdies persodinimo operacija.
1991 m. JAV pripažino Lietuvos, Latvijos ir Estijos nepriklausomybę.
1991 m. Airija ir Lietuva užmezgė diplomatinius santykius.
1993 m. Kaune atidarytas Lenkijos generalinio konsulato Vilniuje konsulinis punktas.
2000 m. lakūnas Jurgis Kairys pirmą kartą pasaulio akrobatinio skraidymo istorijoje lėktuvu "Su-26" aukštyn ratais praskrido po tiltu.
2003 m. išleistas solidžiausias iki šiol dviejų tomų "Didysis lenkų-lietuvių kalbų žodynas".
2010 m. eidama 84-uosius metus mirė viena žymiausių Lietuvos choreografių, liaudies šokėjų Tamara Kalibataitė. 

Caritas priklausomų asmenų bendruomenė "Aš esu" kviečią į bendrystės šventę

Šeštadienį Vilniuje - Šv. Stepono bažnyčioje, Visų Šventųjų bažnyčioje ir "Aš esu" bendruomenės namų kieme - Vilniaus arkivyskupijos Caritas priklausomų asmenų bendruomenė "Aš Esu" rengia didįjį Šeimadienį. Tai bendrystės šventė skirta įvairių priklausomybių patiriantiems žmonėms, jų artimiesiems.
Šeimadienis - tai galimybė dalyvauti kardinolo Audrio Juozo Bačkio aukojamose šv. Mišiose už visas šeimas, kurias palietė priklausomybių ligos keliamas skausmas. Tai galimybė užduoti klausimą specialistui ar įsiklausyti į konferencijos priklausomybių tema įžvalgas. Tai Agapė, dalijantis ne tik žemiškomis gėrybėmis, bet ir viltimi, tikėjimu ir meile. Taip pat tai meno paroda ir sutartinių koncertas Šv. Stepono bažnyčioje.
Renginio metu vyks konferencija "Priklausomybės šiuolaikinėje visuomenėje: tendencijos, problemos ir sprendimų galimybės". 
Šeimadienio metu Šv. Stepono bažnyčioje ir bendruomenės patalpose veiks paroda „Mano istorija".
Priklausomų asmenų bendruomenė „Aš esu" kunigo Kęstučio Dvarecko iniciatyva įkurta 2009 m. pavasarį. Bendruomenėje nuolat gyvena nuo 15 iki 20 asmenų, priklausomų nuo alkoholio, narkotikų, azartinių lošimų. Bendruomenėje dirba kompleksinę pagalbą priklausomiems asmenims ir jų artimiesiems suteikti galinti sielovadininkų, psichiatrų, psichologų, socialinių darbuotojų ir savanorių komanda.

Oficialaus vizito į Izraelį vykstantis užsienio reikalų ministras stebės ir krepšinio rungtynes

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius rugsėjo 2-5 dienomis vyksta oficialaus vizito į Izraelį ministro pirmininko Benjamino Netanjahu (Benjamin Netanyahu), šiuo metu taip pat einančio Izraelio valstybės užsienio reikalų ministro pareigas, kvietimu. 
Vizito programoje numatyti susitikimai su Izraelio Valstybės Prezidentu Rovenu Rivlinu (Reuven Rivlin), ministru pirmininku B. Netanjahu, Kneseto pirmininku Juliu Jolu Edelsteinu (Yuli-Yoelu Edelsteinu) ir Lietuvos-Izraelio Parlamentinės draugystės grupe, gynybos ministru Avigdoru Libermanu (Avigdor Liberman), užsienio reikalų viceministre Tsipiu Hotoveliu (Tzipi Hotovely), ministro pirmininko pavaduotoju, Kneseto nariu, Michailu Orenu (Michael Oren). 
Susitikimų metu bus aptartos Lietuvos ir Izraelio tolesnio bendradarbiavimo perspektyvos, ryšių aukštųjų technologijų sektoriuose (biotechnologijų, farmacijos, Fintech) plėtojimo potencialas, pristatyti žydų paveldo įamžinimo Lietuvoje projektai, apsikeista nuomonėmis apie bendradarbiavimą tarptautinėse organizacijose, aptarta saugumo situacija Lietuvos ir Izraelio kaimynystėje, bendradarbiavimas kovojant su terorizmo grėsme. 
Ministras L. Linkevičius skaitys paskaitą Izraelio Užsienio reikalų tarybos ir Pasaulio žydų kongreso renginyje Jeruzalėje, dalyvaus susitikimuose su litvakų organizacijų „Beit Vilna", „Igud jocei Lita", „Israelita" nariais ir Izraelio lietuvių bendruomene „Nerija". Jis taip pat susitiks su rugsėjo 6-7 dienomis vykstančiai DLD Tel Aviv skaitmeninei konferencijai (DLD Tel Aviv Digital Conference) besirengiančiais startuolių atstovais iš Lietuvos ir Izraelio. 
Ministras L. Linkevičius kartu su Izraelio gynybos ministru A. Libermanu šeštadienį stebės krepšinio rungtynes, kuriose susitiks Lietuvos ir Izraelio rinktinės. Rugpjūčio 31 dieną prasidėjusio Europos krepšinio čempionato „Eurobasket 2017" pirmojo etapo varžybos vyks Tel Avive. 
Šiais metais minimos 25-osios Lietuvos ir Izraelio diplomatinių santykių užmezgimo metinės. Pastarieji metai pasižymi teigiamomis augimo tendencijomis įvairiose dvišalio ekonominio bendradarbiavimo srityse. Augo prekybos apimtys ir turizmo srautai, sparčiai vystomas bendradarbiavimas su Izraeliu gynybos pramonės srityje, sėkmingai bendradarbiaujama mokslo ir inovacijų srityse.

Prezidentė Baltijos šalių saugumą aptarė su JAV sausumos pajėgų Europoje vadu

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, penktadienį susitikusi su Lietuvoje viešinčiu JAV sausumos pajėgų Europoje vadu generolu leitenantu Frederiku Bendžaminu Hodžesu (Frederick Benjamin Hodges), aptarė saugumo padėtį Baltijos šalyse, dvišalį Lietuvos ir JAV karinį bendradarbiavimą, NATO gynybos ir atgrasymo stiprinimą.
Pasak Prezidentės, JAV dėmesys Baltijos šalių saugumui, ypač šiuo metu, kai rugsėjo viduryje Rusijoje ir Baltarusijoje prasidės plataus masto puolamosios pratybos „Zapad 2017", yra labai svarbus.
Šalies vadovė padėkojo generolui už tvirtą JAV paramą ir asmeninį indėlį stiprinant Lietuvos, Latvijos bei Estijos saugumą 2014 m., kai Rusija pradėjo agresiją prieš Ukrainą ir okupavo Krymą. Generolas F. B. Hodžesas taip pat vienas pirmųjų atkreipė dėmesį į „Suvalkų koridoriaus" problemą ir skiria didelį dėmesį jo gynybos stiprinimui.
Įvertinus dabartinę įtemptą saugumo padėtį ir artėjančias „Zapad 2017" pratybas, Baltijos oro policijos misiją perėmė didelę patirtį turinčios JAV karinės oro pajėgos. Lietuvos, Latvijos ir Estijos oro erdvę saugo dvigubai daugiau nei įprasta naikintuvų. Į Lietuvą taip pat atvyko rotacinė JAV karių kuopa su karine technika.
Kalbėdama apie tolesnį Baltijos šalių saugumo ir gynybos stiprinimą, Prezidentė pabrėžė, jog JAV lyderystė užtikrinant nuolatinį karių buvimą ir regioninę oro gynybą yra itin svarbi. Šalies vadovės teigimu, didelę patirtį turinčios JAV pajėgos ir moderni ginkluotė regione yra geriausias atgrasymas.
Lietuvos vadovė taip pat pabrėžė, jog tolesnis rytinio NATO flango gynybos stiprinimas yra viso Aljanso saugumo klausimas. Todėl būtina parengti nuolatos atnaujinamus gynybos planus su priskirtais pajėgumais, kuriuose taip pat būtų numatytos priemonės užkirsti kelią galimai Baltijos šalių karinei izoliacijai. Taip pat greitinti sprendimų priėmimą, daugiau galių perduodant karinei vadovybei. Atsižvelgiant į kylančias grėsmes atitinkamai geografiškai perdislokuoti karines pajėgas.

Lietuvos EXPO paviljonas Astanoje pelnė garbingą apdovanojimą

Tarptautinei parodai „EXPO 2017" Astanoje skirtas Lietuvos paviljonas penktadienį pelnė pagrindinį apdovanojimą "Elementų ir detalių" kategorijoje už lazerio gimimą simbolizuojančią LED šviesų instaliaciją, praneša Lietuvos ekspozicijos parodoje komisaras Romas Jankauskas. 
Apdovanojimus skiria tarptautinis parodų verslo žurnalas „EXHIBITOR Magazine", o „Elementų ir detalių" kategorijos apdovanojimą teikia iš profesionalų sudaryta komisija.
Žurnalo redaktorius Trevisas Stentonas (Travis Stanton) paviljonui atsiųstame laiške asmeniškai pasveikino gavus šį garbingą apdovanojimą ir pabrėžė, kad Lietuva juo gali pelnytai didžiuotis. 
Žiuri ataskaitoje rašoma, kad Lietuvos prisistatymas yra tarsi „didelės estetinės vertės architektūrinėje erdvėje sustabdyta šviesų, energijos ir greičio akimirka. (...) Tai buvo fenomenaliai futuristinis elementas. Pasaulinių parodų požymis - išskirtinumas, o Lietuvos paviljono LED instaliacija, skirta atkreipti dėmesį į Lietuvos lazerius, yra kvapą gniaužianti ir nepaneigiamai įsimintina visais lygiais".
Pasaulinių parodų paviljonus vertina tarptautinė komisija, į kurią šiemet buvo pakviesti profesionalai iš JAV, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Portugalijos, Argentinos, Turkijos ir kitų pasaulio valstybių. Geriausio didelio paviljono kategorijoje jau ketvirtą kartą iš eilės apdovanotas Vokietijos projektas, žurnalo redakcija savo simpatijų prizą skyrė Prancūzijai, o interneto svetainėje balsavę daugiau kaip 50 tūkstančių internautų savo favoritu išrinko Kataro paviljoną.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi rugsėjo 2-osios įvykiai pasaulio istorijoje:
31 m. pr. m. e. Romos legionai, vadovaujami Augusto Cezario, karvedžio Julijaus Cezario įsūnio, prie Akcijaus (Graikija) sutriuškino Marko Antonijaus ir Egipto karalienės Kleopatros karinį laivyną.
1666 m. vienoje iš Londono kepyklų prasidėjo gaisras, vėliau išsiplėtęs ir per keturias dienas sunaikinęs didelę dalį miesto. Į istoriją šis įvykis įėjo kaip Didysis Londono gaisras.
1752 m. Didžiojoje Britanijoje ir jos kolonijose paskutinę dieną galiojo Julijaus kalendorius. Jį pakeitė Grigaliaus kalendorius, o šalies parlamentas, siekdamas ištaisyti vienuolikos dienų neatitikimą tarp abiejų kalendorių, nusprendė, kad kita diena bus rugsėjo 14-oji.
1778 m. gimė Napoleono (Napoleon) brolis ir Olandijos karalius, valdęs 1806-1810 metais, Luisas Bonapartas (Louis Bonaparte).
1789 m. Kongresas nusprendė įsteigti JAV iždo departamentą - Finansų ministeriją.
1838 m. gimė Havajų karalienė Liliuokalani (Liliuokalani). Ji buvo paskutinė Havajų monarchė prieš JAV 1898 metais aneksuojant šią teritoriją Ramiajame vandenyne.
1866 m. Kretos Visuotinė Asamblėja paskelbė panaikinanti turkų valdžią šioje saloje ir prisijungianti prie Graikijos.
1870 m. per Prancūzijoje įvykusį Sedano mūšį Prūsijos armijai kapituliavo Napoleono III pajėgos. Taip žlugo antroji Prancūzijos imperija.
1910 m. Paryžiuje mirė prancūzų tapytojas Anri Ruso (Henri Rousseau), vienas žymiausių primityvistų, pagarsėjęs peizažais, natiurmortais ir fantastiškomis kompozicijomis su egzotikos elementais.
1923 m. Airijos Respublikoje įvyko pirmieji laisvi rinkimai atgavus nepriklausomybę nuo Didžiosios Britanijos.
1930 m. prancūzų lakūnai Djedonas Kostė (Dieudonne Coste) ir Morisas Belontė (Maurice Bellonte) tapo pirmaisiais žmonėmis, be nusileidimo iš Europos nuskridusiais į JAV.
1937 m. mirė Pjeras de Kubertenas (Pierre de Coubertin), 1896 metais atgaivinęs olimpinį judėjimą.
1945 m. JAV karo laivo "Missouri" denyje Japonijos lyderiai pasirašė besąlyginės kapituliacijos aktą - taip oficialiai baigėsi Antrasis pasaulinis karas.
1945 m. paskelbta Vietnamo Demokratinė Respublika, o jos prezidentu tapo Ho Ši Minas (Ho Chi-Minh).
1962 m. Sovietų Sąjunga, kad padėtų atsilaikyti "prieš agresyvių imperialistinių elementų grasinimus", sutiko apginkluoti Kubą.
1971 m. Jungtinė Arabų Respublika susigrąžino ankstesnį - Egipto pavadinimą.
1973 m. Anglijoje mirė epinio romano "Žiedų valdovas" autorius Dž. R. R. Tolkienas (J. R. R. Tolkien).
1991 m. JAV oficialiai pripažino Latvijos, Estijos ir Lietuvos nepriklausomybę.
1991 m. paskelbta Kalnų Karabacho Respublika. Administraciniame centre Stepanakerte buvo paskelbtas pareiškimas, kuriame sakoma, kad ši armėnų apgyvendinta teritorija yra nepriklausoma respublika.
1992 m. žemės drebėjimas Nikaragvoje nusinešė mažiausiai 116 žmonių gyvybes.
1993 m. Vatikanas priėmė Kinijos kvietimą atsiųsti į Pekiną aukšto rango delegaciją. Tai buvo pirmas toks susitikimas nuo 1949 metų komunistinio perversmo.
1996 m. islamo kovotojai ir Filipinų vyriausybė pasirašė taikos sutartį, kuria baigė 24 metus trukusį partizaninį karą. Šio karo aukomis tapo apie 125 tūkst. žmonių.
1998 m. 229 žmonės žuvo prie Kanados krantų per "Swissair" aviakompanijos lėktuvo katastrofą.
2001 m. Pietų Afrikos Respublikoje mirė chirurgas Kristianas Barnaras (Christiaan Barnard), 1967 metų gruodį pirmas pasaulyje atlikęs širdies persodinimo operaciją.
2012 m. po 50 metų draudimo Egipto nacionalinė televizija leido laidų vedėjoms, jei jos to nori, nedėvėti šydų.
2013 m. atidarius rytinę San Francisko-Oklando tilto, dar žinomo kaip Įlankos tilto, dalį šis tiltas tapo plačiausiu pasaulyje. 
2016 m. mirė Uzbekijos Respublikos prezidentas Islamas Karimovas (Islam Karimov). Lyderis valdė šalį nuo nepriklausomybės atkūrimo 1991 m.

Prancūzija perspėja, kad Šiaurės Korėjos grėsmė tik didės

Šiaurės Korėja, pasak Prancūzijos užsienio reikalų ministro Žano Yvo Le Driano (Jean-Yves Le Drian), greitai kels dar didesnę grėsmę savo kaimynėms, praneša agentūra „Reuters".
Komunistinė šalis po kelių mėnesių bus pajėgi paleisti branduolinį užtaisą galinčias nešti ilgojo nuotolio raketas, pareiškė Ž. Y. Le Drianas penktadienį radijo stočiai RTL. Jis pabrėžė, kad „tai taps realybe".
Situacija „labai rimta", - kalbėjo ministras. Kai Šiaurės Korėja turės priemonių pasiekti JAV ar net Europą, o bet kokiu atveju - Japoniją ir Kiniją, esą bus keblu. Ž. Y. Le Drianas paragino Šiaurės Korėją grįžti prie derybų stalo. Kartu jis pareikalavo Kinijos - vienintelės didelės užsienio izoliuotos šalies sąjungininkės - daryti viską, kad sankcijos Pchenjanui būtų įgyvendintos.
Antradienį Šiaurės Korėja paleido vidutinio nuotolio raketą, kuri praskriejo virš Japonijos į šiaurę nuo Hokaido nukrito į Ramųjį vandenyną. JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) tada pavadino Šiaurės Korėją didėjančia grėsme pasauliui.

Užsienio investuotojams skirta beveik 9 mln. ES lėšų darbuotojų mokymams ir kvalifikacijos kėlimui

Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius įsakymu skyrė 47 užsienio investuotojų projektams 8,7 mln. eurų finansavimą pagal priemonę „Mokymai užsienio investuotojų darbuotojams". Šios investicijos, pasak Ūkio ministerijos pranešimo, sudarys sąlygas užsienio investuotojų darbuotojams įgyti specifinių kompetencijų ir prisitaikyti prie ūkio pokyčių.
„Ši priemonė sulaukė didžiulio užsienio investuotojų susidomėjimo, tik paskelbus kvietimą sulaukėme paraiškų beveik už visą kvietimo sumą. Tai rodo, kad sparčiai besikeičiančios technologijos, diegiamos naujovės ir augantys įmonių poreikiai lemia darbuotojų kvalifikacijos kėlimo būtinybę", - sako ūkio ministras M. Sinkevičius. 
Pagal skirtą finansavimą didžiausius darbuotojų kvalifikacijos ir gebėjimų tobulinimo projektus įgyvendins AB „Telia Lietuva" (skirta 489,3 tūkst. eurų), UAB „MAREX Boats" (440,2 tūkst. eurų), UAB „Adform Lithuania" (416,6 tūkst. eurų), AB „Balticsofa" (389,9 tūkst. eurų), Danske Bank Lietuvos filialas (387,9 tūkst. eurų), UAB „Scapa Baltic" (385,3 tūkst. eurų), UAB „Outokumpu Stainless" (372,7 tūkst. eurų). 
Pagal šį šių metų birželio mėnesį paskelbtą kvietimą paraiškas galima teikti iki 2020 metų birželio 30 dienos. Iš viso pagal šį kvietimą numatyta paskirstyti 10,2 mln. eurų ES investicijų. Priemonei „Mokymai užsienio investuotojų darbuotojams" skirtą lėšų sumą planuojama padidinti 15 mln. eurų iki 25,2 mln. eurų. 
Didžiausia projektui galima skirti finansavimo lėšų suma yra 500 tūkst. eurų, bet ne daugiau kaip 70 procentų visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Vidutiniškai vienam mokomam asmeniui skiriama 3 tūkst. eurų ES lėšų.

Lietuvos ambasadorius Kanadoje įteikė skiriamuosius raštus Kanados generaliniam gubernatoriui

Lietuvos ambasadorius Kanadoje Darius Pranckevičius Otavoje įteikė skiriamuosius raštus Kanados generaliniam gubernatoriui Deividui Džonstonui (David Johnston).
Ceremonijos metu ketvirtadienį aptartas abipusis pasiryžimas plėtoti Lietuvos ir Kanados santykius sprendžiant aktualius dvišalius ir tarptautinės darbotvarkės klausimus bei apžvelgtos naujos galimybės investicijų ir prekybos srityse, kurios atsivers artimiausiu metu po laisvosios prekybos susitarimo tarp Europos Sąjungos ir Kanados laikino taikymo pradžios. 
Dėmesys taip pat buvo skirtas karinių ryšių plėtojimui, transatlantinio ir Baltijos jūros regiono šalių saugumo klausimams, NATO darbotvarkės aktualijoms bei paramai Ukrainai.
Pokalbio metu ambasadorius pasveikino generalinį gubernatorių su šiais metais švenčiama 150 metų Kanados Konfederacijos įkūrimo sukaktimi ir paminėjo, kad šią vasarą Kanados lietuvių bendruomenė Otavoje surengė didelį renginį skirtą Kanados įkūrimo metinėms paminėti. 
D. Pranckevičius padėkojo gubernatoriui už Kanados istorinę paramą palaikant Lietuvos valstybingumą bei už šios šalies karinių pajėgų dalyvavimą stiprinant rytinių NATO šalių saugumą bei prisidedant prie Aljanso kolektyvinės gynybos pastangų.

Antrasis įvertis: antrą ketvirtį BVP sudarė 10,3 mlrd. EUR

Antrą šių metų ketvirtį bendrasis vidaus produktas (BVP) to meto kainomis sudarė 10,3 mlrd. EUR, remdamasis išsamesniais verslo, mokesčių ir kainų statistikos duomenimis, praneša Statistikos departamentas.
Palyginti su šių metų pirmu ketvirčiu, realus BVP pokytis, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, buvo 0,6 proc. (nepašalinus - 7,7 proc.). Palyginti su tuo pačiu 2016 m. ketvirčiu, jis sudarė 4,0 proc. (nepašalinus - 4,0 proc.).
Vertinant BVP gamybos metodu, 2017 m. antrojo ketvirčio pokyčiui, palyginti su praėjusiu laikotarpiu, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, didžiausią teigiamą įtaką darė išaugusi didmeninės ir mažmeninės prekybos, variklinių transporto priemonių ir motociklų remonto, transporto ir saugojimo, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų, profesinės, mokslinės ir techninės, administracinės ir aptarnavimo įmonių sukurta pridėtinė vertė. Neigiamą įtaką darė sumažėjusi apdirbamosios gamybos bei finansinių ir draudimo įmonių sukurta pridėtinė vertė.
Vertinant BVP išlaidų metodu, nustatyta, kad 2017 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su praėjusiu ketvirčiu, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, namų ūkių galutinio vartojimo išlaidos ir valdžios sektoriaus išlaidos beveik nepakito. Bendrojo pagrindinio kapitalo formavimas, mažėjęs 2017 m. pirmąjį ketvirtį (-1,1 proc.), padidėjo 3,5 proc. Prekių ir paslaugų eksportas augo 3,2 proc., importas - 1,0 proc.
Pirmą šių metų pusmetį BVP sudarė 19,5 mlrd. EUR to meto kainomis. Palyginti su 2016 m. pirmuoju pusmečiu, realus BVP pokytis, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, buvo 4,0 proc. (nepašalinus - 4,1 proc.).

Lengvinama skundų dėl reklamos pateikimo tvarka

Teikti skundus dėl galimai klaidinančios ir neleidžiamos lyginamosios reklamos vartotojams taps patogiau, teigia Konkurencijos taryba, parengusi procedūras palengvinančią skundo formą. 
Vartotojai turi užpildyti informaciją apie skundžiamų bendrovių veiksmų pobūdį, įvardyti galimai klaidinančios arba neleidžiamos lyginamosios reklamos sklaidos priemones, tokių reklamų skleidimo laikotarpį, pateikti nurodytas faktines aplinkybes patvirtinančius įrodymus.
Konkurencijos taryba liepos viduryje atkreipė dėmesį, kad pastaraisiais metais sulaukia nemažai skundų dėl galimų Reklamos įstatymo pažeidimų. 2016 m. iš viso išnagrinėti 292 skundai, 2015 m. - 291, 2014 m. - 266. Žinyba pranešė 2016 m. nustačiusi penkis įstatymo pažeidimus ir pažeidėjams iš viso skyrusi beveik 31 tūkst. eurų baudų.

Įsigalioja ES ir Ukrainos asociacijos susitarimas

Penktadienį visiškai įsigalioja Europos Sąjungos (ES) ir Ukrainos asociacijos susitarimas. 
Asociacijos susitarimas, įskaitant jo išsamios ir visapusiškos laisvosios prekybos erdvės (IVLPE) nuostatas, yra pagrindinė priemonė Ukrainai ir ES suartinti; juo skatinami gilesni politiniai ryšiai ir tvirtesni ekonominiai santykiai, taip pat propaguojamos bendros europietiškos vertybės. IVLPE nuostatose pateikiama Ukrainos prekybos ryšių ir ekonominio vystymosi modernizavimo sistema, pagal kurią numatoma atverti rinkas ir šalies įstatymus, standartus bei taisykles suderinti su ES ir tarptautinėmis normomis.
Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris (Jeanas-Claude Juncker) šia proga sakė: „Bendras sutarimas yra vertybė. Įveikę daugybę kliūčių mes jį pasiekėme. Asociacijos susitarimo su Ukraina įsigaliojimas - tai ištesėtas Europos Sąjungos pažadas mūsų Ukrainos draugams. Dėkoju visiems, kurių dėka tai tapo tikrove: ir tiems, kas stovėjote Maidane, ir tiems, kas sunkiai dirbate, kad šalis žengtų pažangių reformų keliu. Ši diena - šventė visam Europos žemynui."
Pagal Asociacijos susitarimą Ukraina įsipareigojo imtis struktūrinių reformų demokratijos, žmogaus teisų, teisinės valstybės, gero valdymo, prekybos ir darnaus vystymosi srityse. Susitarime taip pat numatytas glaudesnis bendradarbiavimas gamtosaugos, socialinio vystymosi ir apsaugos, transporto, vartotojų apsaugos, lygių galimybių, švietimo, jaunimo ir kultūros, pramonės ir energetikos srityse.
Derybos dėl Asociacijos susitarimo vyko nuo 2007 iki 2011 metų. Jis buvo pasirašytas 2014 m. kovo 21 ir birželio 27 dienomis. Nemaža dalis Asociacijos susitarimo nuostatų buvo laikinai taikoma nuo 2014 m. lapkričio 1 d., o IVLPE - nuo 2016 m. sausio 1 d.

TATENA: Iranas vykdo branduolinės sutarties įsipareigojimus

Iranas, pasak Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA), ir toliau laikosi branduolinio susitarimo nuostatų. Islamo Respublika vykdo visus įsipareigojimus, teigiama ataskaitoje, kuria remiasi agentūra dpa.
Pateiktais duomenimis, Irano turimos prisodrinto urano atsargos yra mažesnės nei leistinas kiekis. Teheranui jo leidžiama turėti 300 kg.
Smarkiai prisodrintas uranas gali būti naudojamas branduolinei bombai pasigaminti.
Iranas 2015 metų liepą pasirašė branduolinį susitarimą su penkiomis veto teisę turinčiomis Jungtinių Tautų (JT) šalimis - JAV, Rusija, Kinija, Prancūzija ir Didžiąja Britanija - bei Vokietija. Mainais už tai Vakarai turi panaikinti šaliai taikomas ekonomines sankcijas. Tačiau JAV sankcijų neatšaukia.
JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) yra vienas susitarimo kritikų. Jis baiminasi, kad Iranas, nepaisant kontrolės, gali kurti branduolinį ginklą.

Vokietijoje pastatyta aukščiausia pasaulyje smėlio pilis

Penktadienį Vokietijos Duisburgo mieste užfiksuotas naujas pasaulio rekordas. Čia pastatyta aukščiausia pasaulyje smėlio pilis, informuoja naujienų agentūra AP.
Pastatyti 16,68 metro aukščio smėlio pilį sumanė viena Vokietijos kelionių agentūra. Tam prireikė 3,5 tūkst. tonų smėlio, o jos statybos užtruko beveik mėnesį.
Naujienų agentūra dpa pranešė, kad Gineso rekordų atstovas Džekas Brokbenkas (Jack Brockbank) penktadienį oficialiai užfiksavo aukščiausios smėlio pilies rekordą. Iki tol šis titulas priklausė šių metų pradžioje Indijoje pastatytam 14,48 metrų aukščio kūriniui.
Naująją pilį rekordininkę puošia taip pat iš smėlio nulipdyti turistų traukos objektų - Atėnų Akropolio, Barselonos Šv. Šeimos katedros, Pizos bokšto ir kitų - modeliai.
Aukščiausia pasaulyje smėlio pilis Duisburge stovės iki rugsėjo 24 dienos.

JAV remiamos pajėgos skelbia atkovojusios visą Rakos senamiesčio teritoriją

Sirijos demokratinės pajėgos (SDF) - nereguliarių kurdų ir arabų kariuomenių aljansas - penktadienį paskelbė užėmusios paskutinį grupuotės „Islamo valstybė" (IS) kontroliuotos Rakos (Sirija) senamiesčio rajoną. Tačiau aljansą remianti JAV vadovaujama koalicija šio pranešimo kol kas patvirtinti negalėjo, informuoja naujienų agentūra „Reuters".
„Savo žmonėms skelbiame apie Rakos senamiesčio išvadavimą", - sakoma SDF išplatintame pareiškime.
SDF aljansas, talkinamas JAV vadovaujamos koalicijos lėktuvų ir specialiųjų pajėgų, kovą dėl IS „kalifato" sostine vadintos Rakos pradėjo birželį.
Sienų juosiamas senamiestis yra pačioje Rakos širdyje, tačiau džihadistai vis dar kontroliuoja kelis svarbius rajonus vakarinėje miesto dalyje. SDF tvirtina šiuo metu kontroliuojanti 65 proc. visos miesto teritorijos.
Tuo tarpu Sirijos žmogaus teisių stebėsenos organizacija paneigė pranešimą, kad SDF atkovojo visą senamiesčio teritoriją. Tačiau pridūrė, kad aljansas išties kontroliuoja 90 proc. šios miesto dalies.
Patvirtinti šios naujienos kol kas negalėjo ir JAV vadovaujama koalicija. „Savo kanalais negavome tai patvirtinančios informacijos", - sakė koalicijos atstovas pulkininkas Rajenas Dilonas (Ryan Dillon).

Įsigaliojo draudimas JAV piliečiams vykti į Šiaurės Korėją

Išaugus įtampai dėl grėsmę keliančių Pchenjano veiksmų, įsigaliojo JAV draudimas jų piliečiams lankytis Šiaurės Korėjoje, praneša BBC.
Draudimą nuspręsta įvesti po to, kai mirė iš Šiaurės Korėjos kalėjimo paleistas JAV studentas Otas Varmbyras (Otto Warmbier).
JAV Valstybės departamento teigimu, tokia priemonė - būtina, nes tikimybė, kad amerikiečiai Šiaurės Korėjoje bus sulaikyti, yra didelė, ir vis auga.
Šią nuostatą pažeidusiems Jungtinių Valstijų piliečiams gresia baudžiamosios sankcijos ir tikimybė netekti paso.
Valstybės departamentas Valstijų piliečiams į Šiaurės Korėją leis vykti tik itin ribotomis aplinkybėmis, pavyzdžiui, dirbti žurnalistinį ar humanitarinį darbą.
Turizmo agentūrų duomenimis, iki šiol Šiaurės Korėjoje kasmet apsilankydavo iki tūkstančio JAV piliečių. Jie sudarė penktadalį visų šioje šalyje apsilankydavusių Vakarų šalių piliečių.

Tarptautinė energetikos agentūra dėl uragano kol kas nemato poreikio naudoti naftos atsargas

Nepaisant uragano Harvio (Harvey) padarytos žalos, tarptautinė energetikos agentūra (IEA) vis dar nemato poreikio naudoti naftos atsargas, praneša „Reuters".
Šią ir praėjusią savaitę Teksasą siaubęs uraganas padarė didžiulius nuostolius bei paralyžiavo nemažą dalį JAV naftos gavybos bei perdirbimo įmonių. 
Paryžiuje veikianti energetikos agentūra, kuri koordinuoja savo narių energetikos politiką, teigia atidžiai stebinti situaciją Teksaso ir Luizianos valstijose bei jos įtaką naftos ir dujų rinkoms. IEA patvirtino šiuo klausimu artimai bendradarbiaujanti su Jungtinėmis Valstijomis.
„Iki šiol rinkos mechanizmo veikimas ir valdžios pagalba yra pakankami. Tačiau prireikus, IEA yra pasiruošusi veikti", - pranešime penktadienį teigė agentūra.
„Paveikti regionai bei pačios JAV turi dideles naftos atsargas. Šias atsargas taip pat pildo importas į pietinę Jungtinių Valstijų pakrantę. Be to, veiksmų ėmėsi ir JAV energetikos ministerija, iš šalies strateginių atsargų paskolinusi naftos paveiktiems regionams", - rašo IEA.

Atgal