VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

09.05. Naujausios žinios

Laisvės atėmimo vietose - viešųjų pirkimų skaidrumo patikra

Marijampolės pataisos namuose bus atliktas tarnybinis patikrinimas, kuris leis nustatyti, ar nebuvo padaryta tarnybinių nusižengimų perkant nuteistųjų maitinimo paslaugą. Kalėjimų departamento viešųjų pirkimų tarnyba, įvertinusi vykdytą atvirą konkursą, nustatė teisės aktų pažeidimų. 
Šią informaciją teisingumo ministrei Mildai Vainiutei penktadienį pateikė Kalėjimų departamentas, vykdantis pavedimą atlikti viešųjų pirkimų patikrą Alytaus, Marijampolės ir Kybartų pataisos namuose. Tarnybinis patikrinimas dėl galimų tarnybinių pažeidimų jau pradėtas Alytuje. 
Penktadienį vykusiame tradiciniame susitikime su departamento vadovybe taip pat buvo aptarti viešųjų pirkimų sistemos centralizavimo modeliai, pasirengimas infrastruktūros atnaujinimui Alytaus pataisos namuose ir Šiaulių tardymo izoliatoriuje. 
Kalėjimų departamentui pavaldžios valstybinės įmonės „Mūsų amatai" naujas direktorius Aleksandras Sajenko pristatė įmonės darbo nuo 2004 metų analizę. Buvo įvardintos priežastys, turėjusios įtakos neefektyviai komercinei veiklai ir pateikti pasiūlymai, kaip gerinti įmonės konkurencingumą. 
„Mūsų amatai" atlieka svarbią misiją - suteikia užimtumą nuteistiesiems, išmoko juos paklausios profesijos, kuri labai reikalinga į laisvę išėjusiam žmogui, - sako teisingumo ministrė. - Deja, pastaraisiais metais įmonė prarado pelningų kontraktų, jos veikla buvo neefektyvi ir neskaidri. Pateikta analizė ir įžvalgos, siūlomi konkretūs žingsniai teikia vilčių, kad įmonė gali įsitvirtinti rinkoje, plėtoti veiklą, kurti naujas darbo vietas".

Lietuvos istorija mena

Lietuva rugsėjo 5-ąją:
1926 m. įsteigta Lietuvos kariuomenės savanorių sąjunga.
1989 m. po 43 metų pertraukos Telšiuose pradėjo veikti Kunigų seminarija.
1991 m. Lietuvos Respubliką pripažino Korėja ir Meksika.
1993 m. Vilniaus Vingio parke popiežius Jonas Paulius II aukojo šv. Mišias "Krikštas. Jo pažadų atnaujinimas".
1995 m. tarp Lietuvos ir Kipro įsigaliojo bevizis režimas.
2000 m. Lietuvoje pustrečios valandos viešėjo Kinijos parlamento pirmininkas Li Penas. Nuo kelių dienų iki kelių valandų sutrumpintas vizitas vyko tik Vilniaus oro uoste. Kinija tai susiejo su Seimo rūmuose vykusiu "Tarptautiniu tribunolu komunizmo nusikaltimams įvertinti".
2003 m. Panevėžys šventė savo 500-ąjį gimtadienį.
2005 m. antrame pagal dydį Ispanijos mieste Barselonoje atidarytas Lietuvos turizmo informacijos centras. Tai buvo penktasis mūsų šalies turizmo informacijos centras užsienio šalyse ir pirmasis - Pietų Europoje.
2009 m. Dubingių piliavietėje iškilmingai perlaidoti kunigaikščių Radvilų giminės atstovų palaikai.

Prof. V. Sinkevičius: V. Landsbergis buvo valstybės vadovas

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis mano, kad ateityje bus parengtas įstatymo projektas dėl prof. Vytauto Landsbergio kaip valstybės vadovo statuso, tačiau jis nesiima pasakyti, kada tai galėtų įvykti. 
"Apie laiką dar nekalbame, kalbame apie idėją, paprašiau profesoriaus konsultacijos šiuo klausimu", - pirmadienį po susitikimo su Mykolo Romerio universiteto profesoriumi Vytautu Sinkevičiumi žurnalistams sakė V. Pranckietis. 
Seimo vadovas nelinkęs sieti įstatymo projekto parengimo su artėjančiu prof. V. Landsbergio jubiliejumi. "Manau, kad ne gimtadienio proga, o už atliktus darbus turėtų būti toks statusas suteiktas, ne gimtadieninis, ne proginis, buvo atlikti darbai, buvo dirbta, toks turėtų būti vertinimas", - sakė V. Pranckietis. 
Seimo Pirmininkas pažymėjo, kad buvo kalbama apie valstybės vadovo statusą. "Profesorius (V. Sinkevičius - ELTA) padėjo susivokti toje situacijoje, ta situacija tokia, kad kalbama apie valstybės vadovo, apie tokią, tiktai apie tokią ir buvo kalbama, poziciją", - sakė V. Pranckietis.
Paklaustas, ar kalbama ir apie socialines garantijas, Seimo Pirmininkas atsakė, kad šiuo metu nekalbama apie garantijas, "dabar kalbama apie statusą". 
V. Pranckietis sakė, kad apie tai bus diskutuojama ne tik su Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija, bet ir su visomis kitomis frakcijomis. "Frakcijoje dar nebuvo diskutuota, buvo pasisakymas atskirų asmenų, o frakcija dar diskutuos, su visomis frakcijomis diskutuosime", - sakė V. Pranckietis. 
Prof. V. Sinkevičius sako, kad Seimo Pirmininkas labai tiksliai suformulavo savo pasiūlymą - pripažinti V. Landsbergį valstybės vadovu.
"Seimo Pirmininko pasiūlyme nebuvo žodžių pripažinti valstybės prezidentu. Tai šitas šurmulys yra sukeltas dirbtinai. Jeigu mes pasižiūrėtume į laikinąjį Pagrindinį įstatymą, tuo metu galiojusią laikinąją Konstituciją ir pasižiūrėtume įgaliojimus, kuriuos turėjo Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas, tai jie yra labai panašūs į valstybės vadovo įgaliojimus", - žurnalistams sakė V. Sinkevičius.
Jo teigimu, akivaizdu, kad Seimo Pirmininkas nebuvo vien parlamento vadovas, jis buvo parlamento vadovas ir plius valstybės vadovas, nes jo įgaliojimai peržengia vien parlamento vadovo įgaliojimų ribas.
"Teisine prasme viskas čia yra aišku: V. Landsbergis buvo pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas", - teigė prof. V. Sinkevičius.

Karibų jūros regionas ruošiasi artėjančiam galingam uraganui Irma

Karibų jūros regiono link artėjančio uragano Irmos stiprumui pasiekus ketvirtą kategoriją, kelios regiono salos įspėtos dėl jas užklupti galinčios stichijos, informuoja BBC.
JAV nacionalinio uraganų stebėjimo centro (NHC) teigimu, uragano vėjai vietomis siekia 220 kilometrų per valandą ir, tikėtina, per artimiausias pora parų dar sustiprės.
Manoma, kad Irma smogs daliai Pavėjinių Antilų salų, ten atnešdama didelį bangavimą, pavojų gyvybei keliančius vėjus ir liūtis.
Be to, nepaprastoji padėtis paskelbta ir JAV Floridos valstijoje.
Tai padaryta Teksaso ir Luizianos valstijų gyventojams dar mėginant atsigauti nuo uragano Harvio (Harvey), smogusio šioms valstijoms ketvirtos kategorijos audros jėga, padarinių. 
Tačiau NHC įspėjo, kad kol kas dar per anksti spėlioti, kur tiksliai pasuks šis uraganas ar kokių padarinių jis turės žemyninei JAV daliai.
Prognozuojama, kad į rytus nuo Puerto Riko esančias Pavėjines Antilų salas uraganas Irma turėtų pasiekti iki antradienio vakaro arba ankstaus trečiadienio ryto (vietos laiku).
Į kai kurias šiaurines teritorijas audra gali atnešti iki 25 centimetrų kritulių, o įprastas vandens lygis gali pakilti iki trijų centimetrų.

Liepą gamintojų kainos Lietuvoje padidėjo 0,4 proc., o per metus išaugo 2,7 proc.

Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūros "Eurostat" duomenimis, 2017 m. liepą, palyginti su birželiu, gamintojų kainos euro zonoje buvo stabilios, o visoje ES ūgtelėjo 0,1 proc. Birželį gamintojų kainos euro zonoje nukrito 0,2 proc., o visoje ES - 0,3 proc. 2017 m. liepą, palyginti su tuo pačiu 2016 m. mėnesiu, gamintojų kainos euro zonoje išaugo 2,0 proc., o ES padidėjo 2,3 proc.
Lietuvoje liepą, palyginti su ankstesniu mėnesiu, gamintojų kainos išaugo 0,4 proc., o per metus padidėjo 2,7 proc.
Šių metų liepą, palyginti su birželiu, euro zonoje trumpalaikio vartojimo prekių kainos pakilo 0,2 proc., energetikos sektoriuje - 0,1 proc.; tuo tarpu investicinių prekių kainos ir ilgalaikio vartojimo prekių kainos liko stabilios, o tarpinio vartojimo prekių kainos sumažėjo 0,1 proc.
Visoje ES trumpalaikio vartojimo prekių kainos pakilo 0,2 proc., o energetikos sektoriuje - 0,1 proc., tuo tarpu investicinių prekių ir ilgalaikio vartojimo prekių kainos liko stabilios, o tarpinio vartojimo prekių kainos sumažėjo 0,1 proc.
Šių metų liepą, palyginti su birželiu, gamintojų kainos, neskaičiuojant energetikos sektoriaus, euro zonoje ir visoje ES pakilo 0,1 proc.
ES valstybių narių duomenimis, gamintojų kainos daugiausia išaugo Bulgarijoje (2,4 proc.), Estijoje (1,4 proc.), Danijoje ir Švedijoje (po 0,9 proc.), o daugiausia sumažėjo Vengrijoje (1,0 proc.), Airijoje (0,7 proc.), ir Slovakijoje (0,6 proc.). 
2017 m. liepą, palyginti su tuo pačiu 2016 m. mėnesiu, gamintojų kainos euro zonoje padidėjo 2,0 proc., o visoje ES - 2,3 proc. Euro zonos tarpinio vartojimo prekių kainos padidėjo 2,7 proc., trumpalaikio vartojimo prekių kainos - 2,4 proc., energetikos sektoriaus gamintojų kainos padidėjo 2,0 proc., investicinių prekių kainos - 0,9 proc., o ilgalaikio vartojimo prekių kainos išaugo 0,5 proc. 
Visoje ES tarpinio vartojimo prekių kainos, kaip ir energetikos sektoriaus gamintojų bei trumpalaikio vartojimo prekių kainos išaugo 2,8 proc., investicinių prekių kainos pakilo 1,0 proc., o ilgalaikio vartojimo prekių kainos - 0,9 proc.
Šių metų liepą, palyginti su 2016 m. liepa, gamintojų kainos, neskaičiuojant energetikos sektoriaus, euro zonoje pakilo 2,1 proc., o visoje ES padidėjo 2,3 proc.
Lyginamuoju laikotarpiu gamintojų kainos augo visose ES narėse. Daugiausia jos išaugo Belgijoje (5,9 proc.), Estijoje (5,4 proc.) ir Bulgarijoje (5,2 proc.).

Ministras Pirmininkas S. Skvernelis vyksta į Lenkiją

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis antradienį viešės Lenkijoje.
Vizito programoje numatytas susitikimas su Lenkijos Ministre Pirmininke Beata Šydlo (Beata Szydlo).
Šio susitikimo metu, pasak Vyriausybės spaudos tarnybos, ketinama aptarti dvišalį bendradarbiavimą saugumo politikos, ekonomikos ir švietimo srityje, apsikeisti nuomonėmis aktualiais Europos Sąjungos darbotvarkės klausimais. 
Taip pat numatytas keturšalis Lenkijos ir Baltijos šalių premjerų susitikimas, kurio darbotvarkėje: Europos politika, regioninis bendradarbiavimas, regioninio saugumo klausimai.

Didžiojoje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos drėgnos, dieną vietomis trumpai palis

Antradienio rytą dėl buvusio arba besitęsiančio lietaus didžiojoje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos drėgnos, tik vakarinėje šalies dalyje keliai sausi. 
Oro temperatūra svyruoja nuo 13 iki 17 laipsnių šilumos.
Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną vietomis trumpai palis. Vėjas šiaurės rytų, 6-11 m/s. Aukščiausia oro temperatūra - nuo 12 iki 17 laipsnių šilumos.

Kaune, Žaliakalnyje ir Aleksote, lietaus vandenys ateityje nebeardys šlaitų

Ne vienerius metus lietaus nuotekų tinklų problemą sprendžia miesto savivaldybės įsteigta bendrovė "Kauno vandenys", tačiau Kaune dar yra rajonų, kuriuose būtina nedelsiant pradėti paviršinių nuotekų tinklų statybą. 
Problemiškomis vietovėmis įmonės "Kauno vandenys" vadovas Vilius Burokas įvardina Žaliakalnio ir Aleksoto mikrorajonus. Minėtose teritorijose prasidėjus liūtims ar pavasariniam atlydžiui, vandens plaunami šlaitai pradeda slinkti, keldami grėsmę ne tik žmonių turtui, bet ir gyvybei.
Įmonė suplanavusi nutiesti apie 25 km naujų paviršinių nuotekų tinklų. Minėtai plėtrai bus išleista apie 10 mln. eurų - 85 proc. lėšų skirta iš ES fondų, likusią dalį reikalingos sumos bendrovė "Kauno vandenys" parūpins pati. 
Anot "Kauno vandenų", sprendžiant paviršinio vandens problemą, planuojama lietaus vandenis surinkti nuo 549 ha Kauno miesto teritorijos. Šiuo metu dėl paviršinių nuotekų tinklų statybos darbų vyksta rangovo parinkimo konkursas.

Siekdamas pažaboti nelegalią imigraciją, D. Trampas ketina nutraukti DACA programą

Tikimasi, kad antradienį JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) paskelbs apie DACA (Atidėti veiksmai atvykstančių vaikų atžvilgiu) programos nutraukimą. Ši programa skirta apsaugoti į JAV nelegaliai atvykusius jaunus dokumentų neturinčius imigrantus nuo deportacijos, informuoja "Euronews".
JAV prezidento sprendimas atsisakyti DACA programos neįsigalios iš karto, Kongresui bus skirti 6 mėnesiai parengti alternatyvų įstatymą. DACA nuo deportacijos saugo apytikriai 800 tūkst. mergaičių ir berniukų ir suteikia jiems teisę teisėtai dirbti ir mokytis. 
Nuo atėjimo į Baltuosius rūmus JAV prezidentas viena iš pagrindinių savo užduočių laikė susidorojimą su nelegalia imigracija. D. Trampui pradėjus eiti JAV prezidento pareigas, padaugėjo deportacijų.

Lenkija siekia derybų su Vokietija dėl reparacijų už Antrąjį pasaulinį karą

Lenkija ir Vokietija turėtų pradėti rimtas derybas dėl reparacijų už Antrąjį pasaulinį karą, pirmadienį pareiškė Lenkijos užsienio reikalų ministras Vitoldas Vaščykovskis (Witold Waszczykowski), informuoja naujienų agentūra AFP.
"Turėtume susėsti rimtų derybų su vokiečiais ir kartu pagalvoti, kaip išspręsti reparacijų klausimą", - komercinei šalies radijo stočiai RMF sakė ministras.
"Tiesa yra tokia, kad Lenkija buvo sunaikinta per karą, joje buvo vykdomi siaubingi nusikaltimai, ir mes negavome už tai jokios kompensacijos. Kaip mums reaguoti į faktą, kad 1939 metais Vokietijos įvykdytas Lenkijos užpuolimas ir neišspręsti pokario klausimai vis dar temdo Lenkijos ir Vokietijos santykius?" - teigė V. Vaščykovskis. 
V. Vaščykovskio teigimu, Varšuva ruošia oficialią savo poziciją dėl reparacijų už Antrąjį pasaulinį karą, tačiau ministras nepasakė, kada ji bus viešai paskelbta. Tuo tarpu šeštadienį Lenkijos vidaus reikalų ministras Mariušas Blaščakas (Mariusz Blaszczak) teigė, kad Varšuva galėtų reikalauti iš Vokietijos vieno trilijono dolerių.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi rugsėjo 5-osios įvykiai pasaulio istorijoje:
1568 m. gimė italų filosofas, politinis veikėjas ir poetas Tomazas Kampanela (Tomasio Campanella).
1638 m. gimė būsimasis Prancūzijos karalius Liudvikas XIV - karalius Saulė. Prancūziją jis valdė 72 metus - nuo 1643 iki 1715 m., pastatė Versalio rūmus bei įėjo į istoriją kaip ilgiausiai valdęs Europos monarchas.
1698 m. Rusijos caras Petras I įvedė barzdos mokestį. Taip jis siekė priversti rusų vyrus laikytis europietiškų mados standartų.
1725 m. Prancūzijos karalius Liudvikas XV vedė buvusio Lenkijos karaliaus Stanislovo Leščinskio (Stanislaw Leszczynski) ir Katerinos Opalinskos (Katarzyna Opalinska) dukrą Mariją Leščinską (Maria Leszczynska).
1735 m. gimė Johanas Kristianas Bachas (Johann Christian Bach), garsiojo Johano Sebastiano Bacho (Johann Sebastian Bach) sūnus. Didžiosios Britanijos karalienės Šarlotos (Charlotte) rūmuose jis sukūrė daugiau kaip 40 simfonijų ir kelias operas.
1817 m. gimė rusų rašytojas, Peterburgo mokslų akademijos narys grafas Aleksejus Tolstojus.
1857 m. mirė prancūzų filosofas ir vienas iš sociologijos pradininkų Ogiustas Komtas (Auguste Comte). Jo kūrinys "Pozityviosios politikos sistema" padėjo pagrindus pozityvizmui.
1902 m. gimė Holivudo kino prodiuseris Derilas Fransis Zanukas (Darryl Francis Zanuck), labiausiai išgarsėjęs filmais "Jaunasis misteris Linkolnas" ir "Ilgiausia diena".
1905 m. pasirašyta Portsmuto sutartis, kuria baigėsi Rusijos ir Japonijos karas. Rusija, tarpininkaujant Teodorui Ruzveltui (Theodore Roosevelt), sutiko atiduoti Japonijai Port Artūro uostą.
1919 m. žuvo rusų karo vadas, pilietinio karo didvyris Vasilijus Čiapajevas. Jam buvo 32-eji.
1939 m. JAV prezidentas Teodoras Ruzveltas (Theodore Roosevelt) Antrojo pasaulinio karo pradžioje paskelbė, kad JAV numato laikytis neutralumo politikos.
1946 m. gimė Didžiosios Britanijos roko grupės "Queen" lyderis ir dainininkas Fredis Merkuris (Freddie Mercury), tikrasis vardas Frederikas Bulsara (Frederick Bulsara), nuo AIDS miręs 1991 metais.
1972 m. arabų teroristai iš "Juodojo rugsėjo" judėjimo per Miuncheno olimpiadą atakavo Izraelio komandos viešbutį olimpiniame kaimelyje ir nužudė du Izraelio olimpinės komandos narius. Vėliau per susišaudymą Miuncheno oro uoste žuvo devyni izraeliečiai, penki teroristai ir vienas Vakarų Vokietijos policininkas.
1975 m. Sakramento mieste Linetas "Girgždantis" Fromas (Lynette "Squeaky" Fromme) surengė pasikėsinimą į JAV prezidentą Džeraldą Fordą (Gerald Ford).
1980 m. po 690 mln. Šveicarijos frankų kainavusios statybos Šveicarijoje pradėjo veikti ilgiausias pasaulyje - 18 kilometrų ilgio - automobilių tunelis po Gothardo kalnu. Jo statyba prasidėjo 1969 metų pabaigoje.
1982 m. mirė britas Duglas Beideris (Douglas Bader). Jis išgarsėjo, kai per Antrąjį pasaulinį karą per aviakatastrofą neteko kojų, tačiau tapo karo lakūnu ir narsiai kovėsi sąjungininkų pusėje.
1986 m. Pakistano saugumo pajėgoms mėginant išlaisvinti JAV aviakompanijos "Pan Am" lėktuvo "Boeing 747" 400 keleivių bei įgulos narius, žuvo 22 žmonės. Lėktuvą prieš 16 valandų Karačyje buvo užgrobę keturi palestiniečių teroristai.
1995 m. Prancūzija Mururoa atole atliko požeminį branduolinį bandymą, tuo pasaulyje sukeldama pasipiktinimo audrą.
1997 m. Paragvajaus sostinėje Asunsjone per stiprią audrą sugriuvo futbolo stadionas. Per nelaimingą atsitikimą žuvo 37 politinio mitingo dalyviai, dar mažiausiai 100 žmonių buvo sužeisti.
1997 m. po infarkto Kalkutoje mirė vienuolė Motina Teresė. Ji įkūrė gailestingųjų seserų ordiną ir visą gyvenimą pasiaukojamai rūpinosi vargšais ir ligoniais. Jos nuopelnai buvo įvertinti Nobelio premija.
2002 m. Afganistano sostinėje Kabule per automobilyje paslėptos bombos sprogimą žuvo 26 žmonės, 150 buvo sužeisti. Tą pačią dieną Kandahare nesėkmingai mėginta pasikėsinti į Afganistano prezidentą Hamidą Karzajų (Hamid Karzai).
2005 m. Indonezijos oro bendrovės "Mandala" lėktuvas nukrito tankiai gyvenamoje Sumatros vietoje. Žuvo visi 104 lėktuvu skridę žmonės ir dar 39 žmonės ant žemės.
2012 m. Turkijos kariuomenės amunicijos saugykloje Afjonkarahisare įvyko sprogimas, žuvo 25 kariai ir keturi buvo sužeisti.

 

Atgal