VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

10.02. Naujausios žinios

Trišalei brigadai LITPOLUKRBRIG bus suteiktas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio vardas

Spalio 5 d. Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis dalyvaus trišalės brigados LITPOLUKRBRIG antrųjų įsteigimo metinių minėjime, kurių metu šiai brigadai bus suteiktas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio vardas.

Iškilmingas renginys vyks Liublino pilyje Lenkijoje. Jame taip pat ketina dalyvauti Lenkijos gynybos ministras Antoni Macierewicz ir Ukrainos gynybos ministras armijos generolas Stepan Poltorak.

Iškilmių metu vyks vėliavos perdavimo ceremonija tarptautinės brigados LITPOLUKRBRIG vadui pulkininkui Zenon Brzuszko.

Susirinkusieji taip pat galės apžiūrėti karinės technikos parodą, pasivaišinti kariška žirnių sriuba, pasiklausyti koncerto.

Prezidentė duos startą "Tėvų linijai"

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienio rytą lankysis Paramos vaikams centre, kur atidarys pirmąją šalyje konsultacinės pagalbos telefonu liniją vaikus auginantiems tėvams "Tėvų linija".
Šių metų pradžioje įsigaliojo įstatymas, draudžiantis bet kokį smurtą prieš vaikus. Tačiau, nevyriausybinių organizacijų duomenimis, daugiau nei pusė tėvų vis dar yra linkę vaikus auklėti smurtu. Didžiausia problema, kad tėvams trūksta prieinamos informacijos ir jie nežino, kokios priemonės geriausiai padėtų spręsti iškylančius sunkumus su vaiku.
Prezidentės kampanijos "Už saugią Lietuvą" inicijuotas ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos remiamas projektas "Tėvų linija" nuo šiol teiks prieinamą ir nemokamą konsultaciją telefonu visos šalies tėvams, susiduriantiems su vaikų auginimo ir auklėjimo iššūkiais.
Kiekvieną vakarą, darbo dienomis nuo 17 iki 21 val., tėvai jau nuo pirmadienio galės skambinti nemokamu numeriu 8 800 900 12 ir su profesionaliu psichologu pasikonsultuoti jiems rūpimais vaikų auklėjimo klausimais. Specialistai bus pasirengę padėti tėvams suprasti vaikų elgesį, patarti dėl dažnai kylančių bendravimo su vaiku problemų įvairiais amžiaus tarpsniais ir rasti geriausią sprendimą. Taip pat padėti nusiraminti, o jei reikia, ir suvaldyti pyktį, kai situacija yra įtempta.

Lietuvos istorijos akcentai

Lietuva spalio 2-ąją:

1413 m. Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė ir Lenkija sudarė Haroldės uniją. Pagal ją Vytauto mirties atveju Lietuvos didysis kunigaikštis būtų renkamas lenkų pritarimu, po Jogailos, Lenkijos karaliaus, mirties - lietuvių pritarimu. Lietuvos bajorams leista suteikti lenkiškus herbus. Juos gavo 47 bajorų šeimos.
1915 m. Pirmojo pasaulinio karo metu vokiečiai užėmė Vilnių. Rusų kariuomenė pasitraukė be mūšio.
1991 m. Vilniuje atidaryta Jungtinių Amerikos Valstijų diplomatinė atstovybė.
1997 m. Vilniuje atidarytas Lenkijos banko "Kredyt Bank PBI S.A." skyrius. Tai buvo pirmasis užsienio banko filialas Lietuvoje.
2001 m. Vilniuje iškilmingai paminėtos žydus nuo nacių gelbėjusio Japonijos diplomato Čijūnės Sugiharos gimimo 100-osios metinės. Prezidentas Valdas Adamkus, Japonijos ambasadorius bei diplomato našlė dalyvavo ta proga dešiniajame Neries krante sodinant japoniškų vyšnaičių - sakurų alėją.
2006 m. Lietuvoje su oficialiu vizitu lankėsi Europos Komisijos narys, atsakingas už ekonomikos ir pinigų reikalus, Choakinas Almunija (Joaquin Almunia). 
2007 m. eidamas 69-uosius metus Vilniuje mirė teatrologas, kritikas Egmontas Georgas Jansonas.
2008 m. Skopjėje atidarytas Lietuvos garbės konsulatas. 
2009 m. Lietuvoje su darbo vizitu lankėsi Europos Parlamento Pirmininkas Ježis Buzekas (Jerzy Buzek).
2012 m. JAV (Los Andžele) vykusiame pasaulio galiūnų čempionate (World's Strongest Man) aukščiausias vietas užėmė Lietuvos stipruoliai - auksą iškovojo Žydrūnas Savickas, o sidabrą - Vytautas Lalas.
2014 m. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose atidengta skulptūra gydytojui kardiochirurgui, širdies chirurgijos ir organų transplantacijos pradininkui Lietuvoje profesoriui akademikui Algimantui Jonui Marcinkevičiui.
2015 m. Rusnėje, miestelyje Šilutės rajone, atidengtas paminklas dviejų tautų draugystei - Indijos tautinio išsivadavimo lyderio Mahatmos Gandžio (Mahatma Gandhi) ir iš Mažosios Lietuvos kilusio jo artimo draugo litvako architekto Hermano Kalenbacho (Hermann Kallenbach) skulptūra.

Tenisininkas R. Berankis pasaulio reitinge - 163-ias

Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje lietuvis Ričardas Berankis iš 164-osios vietos pakilo į 163-iąją. 27-erių metų Lietuvos tenisininkas turi 345 taškus.
26-erių metų Laurynas Grigelis (199 tšk.) iš 253-iosios pozicijos smuktelėjo į 254-ąją, o 22-ejų metų Lukas Mugevičius (45 tšk.) iš 575-osios vietos nukrito į 606-ąją.
Reitingo lyderiu išliko ispanas Rafaelis Nadalis (9465 tšk.). Antrąją vietą užima šveicaras Rodžeris Federeris (Roger Federer, 7505 tšk.), trečiąją - britas Endis Miurėjus (Andy Murray, 6790 tšk.).

Konferencijos dalyviai aptars socialinio darbo problemas ir galimybes

Pirmadienį Seimo rūmuose vyksiančioje konferencijoje planuojama aptarti socialinio darbo problemas. 
Konferencija "Socialinio darbo profesionalizacijos link: iššūkiai ir galimybės", yra skirta socialinio darbo studijų Lietuvoje 25-mečiui paminėti.
Konferencijoje sveikinimo žodį tars Seimo narė Levutė Staniuvienė ir Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Pranešimus apie socialinio darbo profesiją, iššūkius ir jų įveikimo galimybes, socialinio darbo studijas ir teorijas, socialinio darbo, kaip mokslo, pripažinimą skaitys Lietuvos ir užsienio šalių kviestiniai svečiai. Profesoriai iš JAV, Didžiosios Britanijos ir Austrijos dalysis šalių patirtimi ir pristatys perspektyvas. Renginio pabaigoje bus pristatyta konferencijos rezoliucija.
Renginyje bus galimybė pabendrauti su socialinio darbo atstovais, kurie pirmieji numatė šios profesijos plėtros strategijas, stengėsi perimti kitų šalių mokslo ir praktikos patirtį, kūrė socialinio darbo studijų programas, praktikos vietas, plėtojo socialinio darbo tyrimus ir rūpinosi socialinio darbo statusu. Visi dalyviai bus kviečiami diskutuoti apie socialinio darbo iššūkius šiandienos socialinių problemų kontekste.

Renginį organizuoja Švietimo ir mokslo komitetas, Lietuvos socialinio darbo mokyklų ir Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos.

 

Protestai dėl anglakalbės Kamerūno dalies nepriklausomybės pareikalavo aukų

Per protestus dėl anglakalbių Kamerūno dalių nepriklausomybės šalies pajėgų kariai nušovė mažiausiai aštuonis žmones, informuoja BBC.
Mitingai buvo surengti minint 56-ąsias šių regionų įtraukimo į Kamerūno sudėtį metines.
Kumbo miesto meras BBC sakė, kad penki žuvusieji - kaliniai, kurie buvo nušauti užsiliepsnojus kalėjimui.
Aktyvistai ragino paleisti kalinius, kurie buvo sulaikyti pernai vykusių protestų.
Kamerūnas pasidalijęs į anglakalbius ir prancūzakalbius regionus, kurie susiformavo po Pirmojo pasaulinio karo šalį kolonizavus britams ir prancūzams.
1961 metais šalis buvo suvienyta, tačiau anglakalbė mažuma prancūzakalbę daugumą iki šiol kaltina diskriminavimu.
Naujienų agentūros AFP duomenimis, protesto metu demonstrantai simboliškai paskelbė apie savo regiono nepriklausomybę.
Tuo tarpu Dualos mieste vyko atsakomieji suvienyto Kamerūno ir jo valdžios šalininkų protestai.
Anglakalbės Kamerūno mažumos protestai prasidėjo pernai metų pabaigoje, reaguojant į tai, kad jos nariams neretai užkertamas kelias užimti aukščiausius postus valstybės tarnyboje, bei kad jiems primetama prancūzų kalba ir prancūziška teisinė sistema.
Prasidėjęs kaip siekis gauti daugiau teisių, vėliau judėjimas virto kova už nepriklausomybę.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi spalio 2-osios įvykiai pasaulio istorijoje:
1187 m. Sirijos sultonas Saladinas (Saladin) iš krikščionių atkovojo Jeruzalę.
1452 m. gimė būsimasis Anglijos karalius Ričardas III. Valdžią jis uzurpavo 1483 metais po karaliaus Eduardo IV mirties. Nors sostas turėjo atitekti Eduardui V, tačiau jis kartu su broliu dingo. Neatmetama galimybė, kad Ričardas III juos nužudė.
1608 m. Hansas Liperšėjus (Hans Lippershey) iš Olandijos Midelburgo miesto pirmą kartą pademonstravo teleskopą.
1836 m. anglų gamtininkas ir garsiosios organizmų evoliucijos teorijos kūrėjas Čarlzas Darvinas (Charles Darwin) po penkerius metus trukusios kelionės aplink pasaulį sugrįžo į Angliją.
1847 m. gimė vokiečių valstybės veikėjas ir karininkas Paulas fon Hindenburgas (Paul von Hindenburg). Per Pirmąjį pasaulinį karą jis, būdamas maršalu, vadovavo Vokietijos sausumos ginkluotosioms pajėgoms, o 1925-1934 metais buvo Vokietijos prezidentu.
1851 m. gimė Prancūzijos maršalas ir sąjungininkų pajėgų Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje vadas Ferdinandas Fošas (Ferdinand Foch).
1853 m. Osmanų imperija paskelbė Rusijai karą, taip prasidėjo Krymo karas.
1852 m. gimė škotų chemikas seras Viljamas Ramzis (William Ramsay), atradęs dujas: helį, ksenoną, neoną, argoną, rodoną ir kriptoną.
1869 m. gimė Indijos nacionalinis lyderis Mahatma Gandis (Mahatma Gandhi), tikrasis vardas Mohandas Karamčandas Gandis (Mohandas Karamchand Gandhi). Visuotinį pripažinimą jis pelnė už savo nesmurtinę civilinio nepaklusnumo akciją siekiant politinių tikslų.
1870 m. Italijos sostinė iš Florencijos buvo perkelta į Romą.
1901 m. gimė vienas iš garsiausių Pietų Afrikos poetų Rojus Kembelas (Roy Campbell).
1904 m. gimė britų rašytojas ir dramaturgas Grehemas Grynas (Graham Greene). Vieni geriausių jo kūrinių - "Mūsų žmogus Havanoje", "Garbės konsulas" bei "Trečiasis vyras".
1921 m. gimė britų dvasininkas ir Kenterberio arkivyskupas, t. y. visų pasaulio anglikonų dvasinis vadovas nuo 1980 iki 1991 metų, Robertas Ransis (Robert Runcie).
1942 m. Atlanto vandenyne, susidūręs su kitu laineriu, paskendo Didžiosios Britanijos karališkąjį laivą "Queen Mary" lydėjęs britų kreiseris "Curacao". Žuvo 338 žmonės.
1958 m. Gvinėjos respublika išsikovojo nepriklausomybę nuo Prancūzijos.
1968 m. mirė prancūzų - amerikiečių menininkas, skulptorius, šachmatininkas, vienas įtakingiausių dadaizmo ir siurrealizmo menininkų, kurio įtaka juntama šiuolaikinių menininkų darbuose - Marselis Diušanas (Marcel Duchamp). 
1973 m. mirė garsus suomių lengvaatletis Pavas Nurmis (Paavo Nurmi).
1996 m. Sofijoje netoli savo namų nušautas buvęs Bulgarijos ministras pirmininkas Andrejus Lukanovas. Manoma, kad jį nušovė samdytas žudikas.
1998 m. Albanijos ministru pirmininku prisaikdintas 30-metis Pandelis Maikas (Pandeli Majko). Jis tapo jauniausiu vyriausybės vadovu Europoje.
2001 m. Šiaurės Atlanto sutarties organizacija (NATO) pirmą kartą savo gyvavimo istorijoje konstatavo, kad Rugsėjo 11-osios teroro išpuoliai reiškia bendrą visų organizacijos narių užpuolimą.
2003 m. Pietų Afrikos rašytojui Džonui Maksvelui Kucei (John Maxwell Coetzee) paskirta Nobelio literatūros premija.
2014 m. teroristinei grupuotei "Islamo valstybė" užėmus Sirijos Kobanės miestą, teritoriją buvo priversti palikti daugiau kaip 130 tūkst. žmonių.

Daugiau kaip 90 procentų referendumo dalyvių balsavo už Katalonijos nepriklausomybę

 Katalonijos vyriausybė ketina kreiptis į Europos Sąjungą, reikalaudama ištirti žmogaus teisių pažeidinėjimą per sekmadienį įvykusį referendumą dėl nepriklausomybės. Kaip praneša naujienų agentūra "The Associated Press", tai pareiškė Katalonijos vyriausybės vadovas Karlesas Pučdemonas (Carles Puigdemont).
"Katalonija iškovojo teisę tapti nepriklausoma valstybe", - pabrėžė jis. "Šiandien Ispanijos valdžia Katalonijos klausimu įrašė dar vieną gėdingą istorijos puslapį", - pridūrė politikas.
Referendumo metu vyko beginklių taikių jo dalyvių susirėmimai su teisėtvarkos pajėgomis, kurių dalį atsiuntė Madridas, nepripažįstantis plebiscito teisėtumo. Gaunamomis žiniomis, per susirėmimus nukentėjo apie tūkstantį žmonių.
Preliminariais duomenimis, 90 procentų referendumo dalyvių balsavo už Katalonijos nepriklausomybę. Iš viso balsavime dalyvavo 2,26 milijono rinkėjų iš 5,3 milijono.
Kaip sakė žurnalistams Katalonijos vyriausybės atstovas Žordis Turulis (Jord Turull), į šiuos duomenis neįtraukti balsalapiai, buvę balsadėžėse, kurias konfiskavo policija.

Lenkijos Seime sudarytas komitetas dėl iš Vokietijos reikalaujamų reparacijų

Valdantieji Lenkijos konservatoriai sudarė Seimo komitetą, kuris turės nustatyti iš Vokietijos reikalaujamų Antrojo pasaulinio karo reparacijų dydį, skelbia Vokietijos "The Local". 
"Norime Lenkijos parlamente pradėti darbus, kurių metu bus nustatyta apytikrė suma, kiek Vokietija yra skolinga Lenkijai", - sakė naujojo komiteto pirmininkas Arkadiušas Mularčikas (Arkadiusz Mularczyk), turėdamas omenyje Antrojo pasaulinio karo sugriovimus Lenkijoje. 
Valdančiosios Teisės ir teisingumo partijos narys pridūrė, kad komitetui nebuvo nustatyta galutinė data apskaičiavimams pateikti. 
Idėją gauti kompensaciją iš Vokietijos šių metų liepos mėnesį atgaivino Teisės ir teisingumo partijos pirmininkas Jaroslavas Kačynskis (Jaroslaw Kaczynski). 
Lenkijos vyriausybės nariai praėjusiomis savaitėmis pasisakė už reikalavimus Vokietijai. Ministrė pirmininkė Beata Šydlo (Beata Szydlo) rugsėjo pradžioje pabrėžė: "Lenkijai priklauso reparacijos, mes pasirengę jų reikalauti".
Vokietijos vyriausybė tokius reikalavimus atmeta. Vyriausybės atstovas Štefenas Zaibertas (Steffen Seibert) sako, kad Lenkija 1953 metais atsisakė tolesnių reikalavimų ir vėliau tai keliskart patvirtino.
Lenkijos užsienio reikalų ministras Vitoldas Vaščykovskis (Witold Waszczykowski) pažymėjo, kad reikalingos tolesnės ekspertizės bei Lenkijos nuostolių Antrajame pasauliniame kare analizė. Tik tada esą vyriausybė turėtų užimti oficialią poziciją.

Islamistai netikėtai užėmė miestą centrinėje Sirijoje

 Vadinamoji "Islamo valstybė" (IS) pasipriešino režimo pajėgoms ir netikėtai užėmė Al Karjatano miestą centrinėje Sirijoje. Šis miestas nuo seno laikytas įvairių religijų sambūvio simboliu. 
Islamistai Al Karjatano kontrolę centrinėje Homso provincijoje perėmė sekmadienį paryčiais, skelbia Sirijos žmogaus teisių stebėjimo centras.
Vyriausybės pajėgos prieš tai buvo apsupusios miestą. Jame, manoma, iki šiol gyvena kelios krikščionių šeimos. 
Iki 2011 m. prasidėjusio karo Sirijoje šiame nedideliame mieste gyveno apie 30 tūkst. sirų, tarp jų - 900 krikščionių.

Atgal