VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

10.15. Naujausios žinios

Savaitė prasidės šiltesniais ir sausesniais orais

Savaitės pradžioje bus sausesni ir šiltesni orai, prognozuoja sinoptikai.
Sekmadienį pirmoje dienos pusėje dar bus gausiau debesų ir vietomis rytiniuose, pietiniuose rajonuose dar gali nukrapnoti silpnas trumpas lietus. Popietę lietus turėtų trauktis, pūs vidutinio stiprumo šiaurės vakarų vėjas. Įdienojus termometrai rodys 13-16 laipsnių šilumos.
Savaitės pradžia bus šilta, LRT radijui sakė sinoptikė Alva Nagelytė. Pirmadienį gausesnio lietaus jau nenumatoma. Nakties pirmoji pusė bus vėsi, vėliau atslinks daugiau debesų, bet jie bus nestori. Kai kur gali kilti rūkas. Temperatūra naktį kris iki 5-9 laipsnių, pajūryje svyruos apie 10-12 laipsnių šilumos. Dieną, nors saulę dažnai dangstys debesys, tačiau užplūdusi šiluma temperatūrą kilstelės iki 15-19 laipsnių šilumos. Pirmadienį pūs jau pietvakarių vidutinio stiprumo vėjas.
Antradienį šiluma dar nesitrauks, debesys kaitaliosis su pragiedruliais, kai kur gali šiek tiek nukrapnoti nedidelis trumputis lietus, sakė sinoptikė. Naktis jau bus šiltesnė - temperatūra bus ne žemesnė nei 10-13 laipsnių šilumos, o dieną svyruos apie 15-17 laipsnių šilumos. 
Sinoptikai tikisi, kad šilti ir sausesni orai išsilaikys didesnę savaitės dalį ir galbūt labiau subjurs savaitgalį.

Europos Parlamento vadovas pripažino Lietuvos indėlį Rytų partnerystėje

Europos Parlamento (EP) pirmininkas Antonio Tajani Briuselyje susitiko su Lietuvos Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu. Susitikime aptartas abiejų parlamentų bendradarbiavimas, taip pat regioninio saugumo, energetikos infrastruktūros, ES ekonomikos padėties bei Rytų partnerystės klausimai.

Po susitikimo EP pirmininkas A. Tajani pareiškė:

 „Lietuva yra svarbi veikėja kuriant Europos ateitį, turinti stiprią patirtį, kaip galima narystę ES paversti sėkme. Su pirmininku V. Pranckiečiu sutariame dėl perspektyvų ir ketinimų, kad Europa turi būti stipri pasaulyje, taip pat ir bendraudama su rytų kaimynais: teikianti viltį ir pagalbą Ukrainai, reikalaujanti įgyvendinti Minsko susitarimą, o kartu plėtojanti atvirą, bet reiklų dialogą su Rusija. Esame dėkingi Lietuvai už aktyvų dalyvavimą ES Rytų partnerystėje. Artėjant valstybių vadovų susitikimui Briuselyje šiuo klausimu, Europos Parlamentas ketina priimti rezoliuciją, kurioje parems plataus užmojo Rytų partnerystę.“

Nuo šiol apie gyventojų teisę į GPM permoką VMI primins asmeniškai

VMI atliktas metinio pajamų deklaravimo vertinimas rodo, kad 157 tūkst. šalies gyventojų, pateikdami pajamų deklaraciją už 2016 m., vis dar gali susigrąžinti apie 17 mln. eurų. Šiemet  daugiau kaip 700 tūkst. gyventojų grąžinta beveik 101 mln. eurų mokesčio permokos.

Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, jog pirmą kartą savo veiklos istorijoje pradeda gyventojams siųsti asmeninius pranešimus, skatinančius pasinaudoti teise susigrąžinti jiems priklausančią Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permoką. Asmeniniai pranešimai bus siunčiami tais atvejais, kai VMI duomenimis grąžintina mokesčio suma yra ne mažiau nei 10 eurų. Grąžintiną sumą gyventojai gali rasti prisijungę prie VMI Elektroninio deklaravimo sistemos (EDS) VMI suformuotoje preliminarioje metinėje 2016 m. pajamų deklaracijoje, pateikiamoje VMI Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS), adresu  https://deklaravimas.vmi.lt.

 „Esama įvairių praktinių situacijų, kuomet gyventojams susidaro grąžintina Gyventojų pajamų mokesčio suma, tačiau šia savo teise mokesčių mokėtojai nepasinaudoja, nes apie ją nežino. Iki šiol, pasibaigus deklaravimui, dėmesį sutelkdavome į tuos gyventojus, kurie vėluodavo pateikti deklaracijas ir pamiršdavo sumokėti mokestį, tačiau rūpindamiesi gyventojų pareigomis, turime nepamiršti ir apie jų teises“, - sako VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė – Šnirienė, pažymėdama, kad dalį gyventojų mokesčio permoka pasieks artėjant Kalėdoms.

Priminimų pirmiausia sulauks tie gyventojai, kurie privalėjo deklaruoti pajamas, tačiau iki šiol to nepadarė, nors VMI dar kovo mėnesį buvo parengusi visiškai užpildytas pajamų deklaracijas už 2016 m. su nurodyta grąžintina GPM suma. Vėliau pranešimai bus siunčiami ir tiems gyventojams, kurie neprivalėjo pateikti metinės pajamų deklaracijos, tačiau preliminariose pajamų deklaracijose jiems taip pat buvo apskaičiuota grąžintina suma.     

Pažymėtina, kad  asmeniniai pranešimai bus siunčiami el. būdu. Sulaukę VMI pranešimo į savo el. pašto dėžutę, gyventojai turėtų prisijungti prie Elektroninio deklaravimo sistemos (EDS), ten ras suformuotą visiškai užpildytą preliminarią pajamų deklaraciją (GPM308 forma), kurią beliks tik pateikti.

Priežasčių, kodėl gyventojams susidaro grąžintina suma, yra kelios* - dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio, kuris taikomas apskaičiuojant darbdavio išmokamą atlyginimą ir GPM lengvatų (dėl mokėtų įmokų už studijas, įmokėtų gyvybės draudimo įmokų ar įmokų į pensijų fondus).

Mokesčio permoka gyventojams turi būti grąžinama ne vėliau kaip per 90 kalendorinių dienų nuo deklaracijos pateikimo datos, tačiau VMI visuomet stengiasi permokas grąžinti greičiau. Labai svarbu, kad teikdamas pajamų deklaraciją, gyventojas pasitikrintų, ar deklaracijoje nurodytas teisingas banko sąskaitos numeris.

VMI primena, kadsavarankiškai aktualią informaciją mokesčių klausimais, seminarų dalijamąją medžiagą, paaiškinimus ir komentarus galima rasti adresu www.vmi.lt. Iškilus klausimams pasikonsultuoti su VMI specialistais galima paskambinus telefonu 1882 arba +370 5 255 3190. Telefonu suteikta konsultacija yra lygiavertė rašytinei, nes pokalbiai yra įrašomi bei saugomi 5 metus.

*Papildoma informacija. Permokos grąžinamos gyventojui pateikus metinę pajamų deklaraciją. Mokesčio dalį gali susigrąžinti gyventojai, kurie įstatymų yra įpareigoji pateikti metinę pajamų deklaraciją, ir gyventojai, kurie neturėjo pareigos teikti pajamų deklaracijos, bet ją pateikę gali susigrąžinti permoką. Atsižvelgiant į tai, pateikiame situacijų pavyzdžius, kuomet susidaro grąžintina GPM suma.

- Kai buvo pareiga pateikti metinę pajamų deklaraciją:

IT specialistė Kamilė praėjusiais metais dirbo 3 darbovietėse, 2 iš jų apskaičiuojant darbo užmokestį jai pritaikė neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). Kadangi atlyginimą Kamilė gaudavo iš kelių darboviečių, metams pasibaigus reikia perskaičiuoti metinį NPD. Kadangi jis taikytas keliose darbovietėse, per metus Irenai pritaikytas per didelis metinis NPD ir į biudžetą reikia sumokėti Gyventojų pajamų mokestį. Todėl Kamilei atsirado pareiga pateikti pajamų deklaraciją iki gegužės 2 d. Tačiau p. Kamilė taip pat iki 2009 m. turėjo pasiėmusi banko paskolą būstui įsigyti ir moka palūkanas, taigi gali pasinaudoti Gyventojų pajamų mokesčio lengvata. Sumokėtų kredito palūkanų suma didesnė negu pasinaudoto didesnio metinio NPD suma. Tokiu atveju perskaičiuojamas GPM ir pritaikius lengvatą susidaro grąžintina suma.

Logistikos vadybininkas Liudvikas dirbo tik vienoje įmonėje, kurioje apskaičiuojant darbo užmokestį NPD netaikytas.  Taip pat 2016 m. Liudvikas pardavė automobilį brangiau nei įsigijo 2015 m. Kadangi Liudvikas automobilį pardavė nepraėjus 3 metams nuo jo įsigijimo, jam atsirado pareiga pateikti metinę pajamų deklaraciją. Be kita ko, Liudvikas dar ir studijavo universitete, už studijas mokėdamas savo lėšomis. Liudvikas už studijas sumokėjo didesnę įmoką nei gavo automobilio pardavimo pajamų, nuo kurių reikia sumokėti GPM. Atsižvelgiant į visas šias aplinkybes, pateikdamas metinę pajamų deklaraciją Liudvikas gali pasinaudoti GPM lengvata ir susigrąžinti mokesčio dalį.

- Kai nebuvo pareigos pateikti metinės pajamų deklaracijos:

2016 metais dieninio skyriaus studentas Arnas įsidarbino įmonėje tik vasarai. Visus tris mėnesius dirbo ir per šį laiką uždirbo 2300 eurų. Nuo šios sumos darbdavys, išmokėdamas atlyginimą, išskaičiavo ir sumokėjo GPM. Likusį laikotarpį Arnas studijavo. Kadangi jo metinių pajamų suma neviršijo 12 minimalių mėnesinės algų dydžio (4200 €), todėl jam taikytinas metinis NPD yra 2400 €. Vadinasi, pateikus Metinę pajamų deklaraciją ir perskaičiavus jo apmokestinamąsias pajamas ir pritaikius metinį NPD, jam grąžinamas visas išskaičiuotas GPM.

2016 metais grafikos dizainerė Toma dirbo 3 mėnesius, nuo darbdavio mokamo atlyginimo buvo skaičiuojamas ir sumokamas GPM. Įmonės veikla nebuvo sėkminga, o Toma neteko darbo.  Grafikos dizainerė užsiregistravo teritorinėje darbo biržoje, tačiau 2016 metais darbo nerado. Tokiu atveju perskaičiuojamos jos apmokestinamosios pajamos ir metinis NPD. Kadangi 2016 m. Toma pasinaudojo mažesniu nei priklauso metiniu NPD, jai apskaičiuojama grąžintina GPM suma. Ją susigrąžinti Toma gali pateikusi metinę pajamų deklaraciją.

Seimas apsisprendė dėl Lietuvos karių dalyvavimo tarptautinėse operacijose

Seimas, 87 parlamentarams vieningai balsavus už, priėmė nutarimą „Dėl Lietuvos Respublikos karinių vienetų dalyvavimo tarptautinėse operacijose“ (projektas Nr. XIIIP-1048(2).

Priimtu teisės aktu Seimas apsisprendė dėl Lietuvos Respublikos karinių vienetų, sudarytų iš karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų, siuntimo nuo 2018 m. sausio 1 d. iki 2019 m. gruodžio 31 d. dalyvauti karinėse operacijose.

„Dalyvavimas tarptautinėse operacijose – tai priemonė įgyvendinti Lietuvos įsipareigojimus tarptautiniam saugumui ir stiprinti NATO kolektyvinę gynybą, Europos Sąjungos bendrojo saugumo ir gynybos politiką, Jungtinių Tautų taikos palaikymo pastangas, daugiašalį ir dvišalį karinį bendradarbiavimą. Jei norime, kad mus kažkas gintų, mes taip pat turime prisidėti prie kitų gynybos, kitų interesų. Būdami gavėjai tos naudos prisidedame tiek, kiek galime, tiek atsižvelgiant į mūsų ekonominį išsivystymą, tiek į mūsų gynybinius pajėgumus, kariuomenės pajėgumus, tiek į esamą saugumo situaciją Lietuvoje. Išlaikomas visiškas balansas“, – pristatydamas projektą sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Nuo 2018 m. sausio 1 d. iki 2019 m. gruodžio 31 d. Lietuvos Respublikos kariniai vienetai, sudaryti iš karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų,  siunčiami dalyvauti:

1) NATO vadovaujamoje tarptautinėje operacijoje Afganistano Islamo Respublikoje „Tvirta parama“ – iki 50 karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų;

2) NATO vadovaujamoje tarptautinėje operacijoje Kosovo Respublikoje – iki 5 karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų;

3) Europos Sąjungos kovos su piratavimu ir ginkluotais plėšimais jūroje operacijoje „Atalanta“ – iki 30 karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų;

4) Jungtinių Tautų vadovaujamoje operacijoje Malio Respublikoje MINUSMA – iki 40 karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų;

5) Europos Sąjungos karinėje operacijoje Viduržemio jūros regiono pietų centrinėje dalyje „EUNAVFOR MED operacija Sophia“ – iki 20 karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų;

6) Jungtinių Amerikos Valstijų vadovaujamos koalicijos karinėse operacijose „Įgimtas ryžtas ir „Spartiečio skydas“ – iki 40 karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų;

7) NATO programose Irako Respublikoje ir Jordanijos Hašimitų Karalystėje – iki 10 karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų;

8) karinėje mokymo operacijoje Ukrainoje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų mokymo tikslais – iki 60 karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų. 

Vilniaus rotušėje bus pristatyta Pranciškaus Skorinos darbų reikšmė

Spalio 17 d., 16 val., Vilniaus rotušėje, Pranciškaus Skorinos darbų reikšmę aptars, naujais atradimais su visuomene dalinsis mokslininkai dr. Ilja Lemeškinas (Prahos Karolio universitetas), prof. Sergėjus Temčinas (Lietuvių kalbos institutas), dr. Sigitas Narbutas (Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka).

Skambės senoji muzika, atliekama Ievos Baublytės (gotikinė arfa, išilginės fleitos) ir jos vadovaujamo Vilniaus Balio Dvariono muzikos mokyklos Renesanso išilginių fleitų ansamblio.

Renginį rengia – Vilniaus miesto savivaldybė, Lituanistų sambūris, Lietuvos istorijos mokytojų asociacija, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Vilniaus rotušė.

Prie Kauno pilies bus įrengtas dar vienas amfiteatras

Stebėti renginius, gėrėtis Kauno pilies vaizdu ar tiesiog užkandžiauti netolimoje ateityje kauniečiai  galės patogiai įsitaisę ant beveik 500 žmonių talpinančio amfiteatro suolų. Nauja erdvė papildys šią vasarą dauboje įrengto tūkstančio vietų amfiteatro ansamblį.

Rytiniame gynybinio griovio šlaite prie esamo medinio tiltelio per griovį į pilies kiemą bus įrengtas 12 eilių, 480 vietų amfiteatras.„Kada bus baigti darbai, tiesiogiai priklausys nuo oro sąlygų. Bet kokiu atveju kitų metų šiltajam sezonui viskas jau bus paruošta. Amfiteatro paskirtis paprasta – renginių metu kauniečiams ir miesto svečiams nereikės sėdėti ant žolės, o kitu metu tai taps dar viena vieša erdve, skirta bendrauti, užkandžiauti ir tiesiog gerai leisti laiką draugų apsuptyje“, – teigė Kauno miesto tarybos Sporto, turizmo ir laisvalaikio komiteto pirmininkas Andrius Palionis.

Sėdimos amfiteatro vietos bus dengtos oro sąlygoms atsparia jūrine fanera. Naujojo amfiteatro įrengimas atsieis 108 tūkst. eurų. Didžioji dalis projekto sąmatos dengiama iš Europos sąjungos struktūrinių paramos fondų lėšų (85 proc.), likusi – miesto biudžeto lėšos.

Kenksmingi sveikatai riebalai bus ribojami ir Lietuvoje 

Mokslu pagrįsta, kad transriebalai (kitaip vadinami riebalų rūgščių transizomerai) maisto gaminiuose gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas, vėžį, diabetą, nutukimą, gali turėti žalingą poveikį nėštumui ir vaisiaus vystymuisi. Taip pat patvirtinta, kad šie riebalai yra 4–5 kartus labiau toksiški, nei sotieji riebalai.

Nors transriebalų kiekis maisto gaminiuose Europos Sąjungoje (ES) nėra vieningai reglamentuotas, tačiau kai kurios valstybės yra priėmusios nacionalinius teisės aktus. Nuo 2019 m. prie šių šalių prisijungs ir Lietuva, tai numatyta šiuo metu derinamame teisės akte. Kelerius metus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vykdytų tyrimųrezultatai rodo, kad beveik pusėje tirtų maisto gaminių transriebalų kiekis buvo didesnis, nei rekomenduoja Pasaulinė sveikatos organizacija. Nustatyta, kad rizikingiausi maisto gaminiai vartotojams yra saldainiai, sausainiai, kepiniai, tepieji riebalų mišiniai. Riziką sveikatai kelia šių gaminių sudėtyje esantys iš dalies hidrinti riebalai.

Pasaulinė sveikatos organizacija pataria, kad per parą suvartojamas minėtų riebalų kiekis neturėtų viršyti 1 % paros energijos, t. y. suaugusiam žmogui, kurio su maistu gaunama energija yra 2 000 kcal, patariama suvartoti ne daugiau kaip 2,2 gramo transriebalų.

VMVT vykdytų tyrimų metu buvo ištirti 147 rizikingiausi maisto gaminiai, juose nustatytas transriebalų kiekis. Buvo tiriami saldainiai, sausainiai, konditerijos kepiniai, bandelės, pyragaičiai, vafliai, šakočiai, šaldyta tešla, glaistyti varškės sūreliai, margarinas, tepieji riebalų mišiniai, konditeriniai riebalai, glaistai, margarinas.

Net 48 % tirtų maisto gaminių mėginių transriebalų kiekis buvo didesnis, nei nustatytas kitose šalyse. Maisto gaminiuose, pagamintuose naudojant hidrintus arba iš dalies hidrintus riebalus, transriebalų kiekis svyravo nuo žemiau aptikimo ribos, t. y. <0,05 g /100 g riebalų iki 43,48 g /100 g riebalų.

Didesnis kaip 2 g /100 g riebalų transriebalų kiekis buvo nustatytas 89 % tirtų saldainių, 50 % riebalų ir glaistų, 39 % sausainių, 33 % kitų įvairų kepinių, 27 % pieno gaminių.

„Maisto gaminių gamintojai jau supažindinti su Lietuvoje įsigaliosiančiu reguliavimu. Žinoma, tai sukels tam tikrų iššūkių keičiant gaminių receptūras ir gamybos technologijas, todėl numatytas ir gana ilgas pereinamasis laikotarpis. Mūsų specialistai taip pat yra pasiruošę padėti ir patarti. Šiuo metu vartotojai, norintys išvengti transriebalų maiste, turėtų vengti tų maisto gaminių, kurių sudėtyje yra iš dalies hidrintų riebalų. Įsigaliojus teisės aktui, tokių gaminių rinkoje turėtų nebelikti, tad vartotojams pasirinkti bus gerokai lengviau“, – sakė VMVT direktorius Darius Remeika.

Šiuo metu didžiausias leistinas transriebalų kiekis maisto gaminiuose reglamentuotas Danijoje, Austrijoje, Vengrijoje, Latvijoje, Šveicarijoje, Islandijoje ir Norvegijoje.

Lietuvos istorija mena

Lietuva spalio 15-ąją:
1432 m. Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė (LDK) ir Lenkija sudarė Gardino sutartį, kuri leido LDK turėti atskirą, tačiau kartu su lenkais rinktą didįjį kunigaikštį, o lenkų palikuoniams uždrausta būti Lietuvos karaliais.
1773 m. Varšuvoje įkurta Lietuvos ir Lenkijos edukacinė komisija - pirmoji Europoje pasaulietinė, pavaldi karaliui valstybinė švietimo įstaiga, veikusi 1773-1794 metais.
1918 m. Lietuvos Valstybės Taryba įsteigė krašto apsaugos komisiją Lietuvos kariuomenei organizuoti.
1924 m. Dotnuvoje atidaryta antroji aukštoji mokykla to meto Lietuvoje - Žemės ūkio akademija. Buvo priimti 26 studentai, dar 26 atvyko iš Kauno universiteto.
1992 m. Lietuva prisijungė prie Tarptautinės atominės energijos agentūros TATENA.
1995 m. Kaune atidarytas Švenčiausiosios Mergelės Marijos vargdienių seserų ordino vienuolynas.
2002 m. JAV ir Lietuvos vyriausybių atstovai pasirašė susitarimą dėl bendradarbiavimo saugant žydų ir kitų per holokaustą naikintų tautinių bei religinių grupių kultūros paveldą.
2003 m. UNESCO generalinės konferencijos sesijoje Paryžiuje Lietuva išrinkta į UNESCO Pasaulio paveldo komitetą.
2011 m., eidamas 82-uosius metus, po ilgos ir sunkios ligos mirė žinomas lietuvių kino kritikas bei kinotyrininkas Vytautas Baniulis.
2012 m. Lietuvoje su pirmuoju oficialiu vizitu lankėsi Monako princas Albertas II su sutuoktine Šarlena (Charlene).
2014 m. Kauno Panemunės kapinėse perlaidoti Lietuvos išeivijos Jungtinėse Amerikos Valstijose kultūros veikėjos, ilgamečio tarpukario Lietuvos ministro pirmininko Juozo Tūbelio dukros Marijos Tūbelytės-Kuhlmann (Kulman) palaikai. Moteris, sulaukusi 90-ties metų amžiaus, mirė JAV 2014 m. gegužės 3 d.

Dainų šventei artėjant - net dvi dienas truksiantis chorų konkursas

Atrasti chorinės muzikos meną, išgirsti daugiabalsės dainos grožį, pajusti jos galią galima šį savaitgalį vykstančiame viename didžiausių chorinio žanro renginių - Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurse. 
Spalio 14 ir 15 dienomis Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje skamba žinomi pasaulio ir lietuvių kompozitorių kūriniai - dėl nugalėtojų vardo varžysis net 38 geriausi Lietuvos chorai. 
Lietuvos nacionalinio kultūros centro ir Lietuvos chorų sąjungos organizuojamas konkursas rengiamas periodiškai - likus metams iki Dainų šventės, tad šiųmečiu renginiu siekiama įvertinti suaugusiųjų chorų meninį lygį prieš 2018 m. vyksiančią Lietuvos dainų šventę "Vardan tos...". Konkurse dalyvauja Lietuvos miestų ir rajonų suaugusiųjų - moterų, vyrų ir mišrūs chorai, vienijantys beveik 4000 dainininkų. 
Šeštadienį Šv. Kotrynos bažnyčioje vyko baigiamasis konkurso turas, kuriame koncertavo mišrūs chorai "Te Deum", "Gintaras" ir "Leliumai" iš Kauno, "Žemyna" iš Jonavos, "Uosija" iš Vilkaviškio, moterų chorai "Mūša" iš Pakruojo, "Dangė" iš Klaipėdos, "Guostė", "Liepos", "Vaidilutės", "Virgo", "Viva" iš Vilniaus ir Kauno Vytauto Didžiojo universiteto kamerinis merginų choras bei vyrų chorai "Perkūnas" iš Kauno, "Varpas", "Ąžuoliukas" ir "Ąžuolų klubo" vyrų choras iš Vilniaus. 
Šiandien Šv. Kotrynos bažnyčioje pasirodys mišrūs chorai "Canticum Novum" iš Pasvalio, "Kristalė" iš Kretingos, "Druskininkai" iš Druskininkų, "Lituanica" iš Šakių, "Melomanai" ir "Atžalynas" iš Šiaulių, "Cantate Domino", "Saluto", "Kamertonas" ir "Jaunystė" iš Kauno, Naujosios Akmenės kamerinis mišrus choras, "Cantare" ir "Aukuras" iš Klaipėdos, "ARTyn", "Pro Musica", "Langas", "Gaudeamus", "Ave Vita", "Gabija", "Neris" ir "Bel Canto" iš Vilniaus. 
Dalyvius pagal atlikimo meninį lygį, programos originalumą, sceninę kultūrą vertins ir nugalėtojus rinks specialistų, žymių visuomenės ir kultūros žmonių vertinimo komisija: kompozitoriai Vaclovas Augustinas, Algirdas Martinaitis, Nijolė Sinkevičiūtė, choro dirigentas Dainius Puišys ir svečiai iš užsienio - kompozitoriai Rihardas Dubra iš Latvijos ir Pavelas Lukaševskis (Pawel Lukaszewski) iš Lenkijos.
Lietuvos suaugusiųjų chorų konkursas - vienas svarbiausių žingsnių rengiantis didingam valstybės atkūrimo 100-mečio minėjimo renginiui - Lietuvos dainų šventei "Vardan tos...", suvienysiančiai per 40 tūkst. dalyvių iš Lietuvos ir lietuvių iš viso pasaulio. 2018 m. birželio 30 - liepos 6 d. žiūrovų lauks septynios muzikos, dainų, šokių ir nepamirštamų įspūdžių kupinos dienos. Kulminacija taps liepos 6-ąją vyksianti Dainų diena, kurios pabaigoje keliolikos tūkstančių atlikėjų choras giedos "Tautišką giesmę".

ULAC: rankų plovimas - veiksmingas ir paprastas būdas neleisti plisti užkrečiamosioms ligoms

Spalio 15-ąją minima Pasaulinė rankų plovimo diena. Tai diena, skirta informuoti ir suvokti rankų plovimo svarbą kaip veiksmingą ir paprastą būdą užkirsti kelią plisti užkrečiamosioms ligoms. Šių metų tema "Mūsų rankos - mūsų ateitis", praneša Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). 
ULAC pažymi, kad per nešvarias rankas plinta apie 80 proc. visų užkrečiamųjų ligų. Rankų plovimas yra vienas iš paprasčiausių būdų pašalinti nuo jų užkrečiamųjų ligų sukėlėjus ir yra labai svarbi daugelio užkrečiamųjų ligų profilaktikos priemonė. Plaunant rankas muilu nuo jų pašalinama 95 proc. žmogui patogeninių mikroorganizmų. Kad rankos būtų švarios, reikia tik vandens, muilo gabalėlio ir 20 sekundžių laiko, teigia ULAC specialistai. Tai gali apsaugoti nuo daugelio užkrečiamųjų ligų - virusų, sukeliančių viršutinių kvėpavimo takų ligas, gripo, virusinio hepatito A, žarnyno infekcijų.
"Pasaulinė rankų plovimo diena - tai galimybė kurti, išbandyti ir atkartoti kūrybingus būdus, kaip paskatinti žmones, ypač vaikus, plauti rankas su muilu. To ragina ir mūsų "Švarių rankų šokio" iniciatyva", - priminė ULAC direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas.
Per šešerius metus konkurse jau dalyvavo daugiau nei 500 vaikų kolektyvų ir šeimų, daugiau ne 25 tūkst. darželinukų bei pradinių klasių moksleivių.
Rankų plovimas su muilu pašalina ligas sukeliančius mikroorganizmus nuo rankų ir apsaugo nuo infekcijų, nes žmonės dažnai liečia akis, nosį ir burną, todėl mikroorganizmai gali lengvai patekti į organizmą. Patogeniniai mikroorganizmai nuo neplautų rankų gali patekti į maistą, gėrimus, kai žmonės juos ruošia vartojimui. Be to, jie gali pasidauginti maisto produktuose ir sukelti sunkių sveikatos sutrikimų. Mikroorganizmai nuo neplautų rankų gali patekti ant kitų objektų, tokių kaip stalviršis, durų rankena, žaislai ir kt. ir taip lengvai išplisti.
Rankų plovimas su muilu, kaip profilaktikos priemonė, gali apsaugoti vieną iš trijų vaikų nuo viduriavimo bei sumažinti viduriavimų skaičių iki 32 proc., o asmenų su nusilpusia imunine sistema - net iki 58 procentų. Švariai nuplautos rankos gali apsaugoti vieną iš penkių vaikų nuo kvėpavimo takų infekcijų, pavyzdžiui, pneumonijos, gali iki 20 proc. sumažinti kvėpavimo takų infekcijų skaičių bendroje populiacijoje, 50 proc. sumažinti infekcijų skaičių, įgytų sveikatos priežiūros įstaigose.
Pažymėdamas šią dieną, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras kartu su Sveikatos apsaugos ministerija bei Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacija kviečia vaikus ir jų tėvus dalyvauti konkurse "Švarių rankų šokis", kuriame vaikai išmoksta teisingos rankų higienos ir teisingo kosėjimo etiketo.

J. Tymošenko paskelbė apie ketinimus dalyvauti prezidento rinkimuose

Ukrainos partijos "Tėvynė" lyderė Julija Tymošenko ketina dalyvauti Ukrainos prezidento rinkimuose 2019 metais. Tai ji pareiškė per televiziją "News One". 
"Aš kelsiu savo kandidatūrą į prezidento postą. Mes nugalėsime tam, kad pastatytume šalį ant kojų", - sakė politikė. 
Ji pažymėjo, kad anksčiau palaikiusi Viktorą Juščenką prezidento poste ir Arsenijų Jaceniuką premjero poste, tačiau tai visikai nepagerino situacijos šalyje, ir dabar ji "niekam nepatikės" savo balso. 
J. Tymošenko nepagailėjo kritikos Ukrainos prezidento Petro Porošenkos adresu, apkaltinusi dabartinį prezidentą pinigų plovimu iš "fiktyvių sutarčių", susijusių su gynybos sektoriumi. 
Socialinės grupės "Reitingas" gegužę atlikta apklausa parodė, kad J. Tymošenko yra populiariausia politikė Ukrainoje - ją palaiko 15 proc. rinkėjų. Už prezidentą P. Porošenką per būsimus rinkimus yra pasirengę balsuoti tik 12 proc. rinkėjų.

Tūkstančiai nacionalistų Kijevo centre paminėjo Ukrainos sukilėlių armijos įkūrimą prieš 75 metus

Nacionalistai ir dešinieji radikalai šeštadienį Ukrainos sostinėje Kijeve eitynėmis paminėjo Ukrainos sukilėlių armijos (UPA) įsteigimą prieš 75 metus. Tūkstančiai žmonių vakare su fakelais rankose žygiavo per miesto centrą.
Organizatorių duomenimis, eitynėse dalyvavo iki 20 000 žmonių. Jie, be kita ko, sprogdino petardas. Pavieniai asmenys rodė Hitlerio pasveikinimą. Į eitynes visoje šalyje žmones sukvietė dešiniųjų radikalų partijos „Laisvė", „Dešinysis sektorius" ir „Nacionalinis korpusas". Kad būtų užkirstas kelias riaušėms, buvo sutelkta 5 000 policijos pareigūnų.
UPA Vakarų Ukrainoje buvo įsteigta vokiečių okupacijos laikotarpiu. Jos kovotojai 1943-iaisiais Voluinėje vykdė etninius valymus. Tada buvo nužudyta dešimtys tūkstančių lenkų. Pasibaigus karui, UPA iki šeštojo dešimtmečio pradžios dabartinėje Vakarų Ukrainoje kovojo su sovietų pajėgomis. 
Nuo 2015 metų Ukraina spalio 14-ąją mini Tėvynės gynėjo dieną. Per šiuos minėjimus šiandienė Ukrainos kariuomenės kova su Rusijos remiamais separatistais Rytų Ukrainoje siejama su prisiminimais apie pasipriešinimą, kurį UPA kovotojai kažkada vykdė prieš Sovietų Sąjungą. 

Iranas tikisi „Europos pasipriešinimo" D. Trampui

Branduoliniame ginče su Jungtinėmis Valstijomis Iranas tikisi „Europos pasipriešinimo" prezidentui Donaldui Trampui (Donald Trump). „Europiečių pasipriešinimas parodys, ar branduolinis susitarimas gali būti tęsiamas, ar ne", - sekmadienį sakė užsienio reikalų ministras Mohamedas Džavadas Zarifas (Mohamed Djawad Sarif), kurį cituoja iraniečių žiniasklaida.
Islamo Respublika nori laikytis susitarimo, kol tai darys ir europiečiai derybų partneriai, pabrėžė ministras.
D. Trampas penktadienį paskelbė, kad vykdys griežtesnį kursą Irano atžvilgiu. Jis kategoriškai nepripažino, kad Teheranas laikosi susitarimo. Dabar JAV Kongresas per 60 dienų turi nuspręsti, ar grąžinti sankcijas Iranui, kurios buvo atšauktos. 
Europiečiai iki šiol atmetė D. Trampo kritiką dėl 2015 metais Vienoje pasiekto susitarimo, sakė M. Dž. Zarifas. Tai esą yra logiška, nes jie ir geopolitiniu, ir ekonominiu požiūriu turi daugiau interesų Irane nei amerikiečiai. „Tačiau susitarimas yra ir testas europiečiams, ar jie nepriklausomai nuo JAV gali vaidinti savarankišką vaidmenį politinėje pasaulio scenoje, ar ne", - kalbėjo ministras. Irano prezidentas Hasanas Ruhani (Hassan Rouhani) taip pat akcentavo, kad Iranas laikysis susitarimo, kol tai darys derybų partneriai.

Sirija ragina Turkiją „nedelsiant" išvesti savo pajėgas iš šalies

Sirija paragino Turkiją „nedelsiant" išvesti savo pajėgas iš šalies. Damaskas turkų dalinių buvimą regione vertina kaip „agresiją", - šeštadienį valstybinei naujienų agentūrai „Sana" sakė Sirijos užsienio reikalų ministerijos atstovas.
Ankara ketvirtadienį nusiuntė savo karius į netoli sienos esančią Idlibo provinciją, kurios didelę dalį kontroliuoja džihadistai. Turkija nori čia sukurti „deeskalacijos zoną". Taip tikimasi pasiekti paliaubas tarp vyriausybinių dalinių ir ginkluotų Bašaro al Asado (Bashar al Assad) priešininkų. Kelių tokių zonų nustatymas pilietinio karo alinamoje Sirijoje numatytas susitarime, kurį Kazachstano sostinėje Astanoje pasiekė Turkija, Rusija ir Iranas.
„Turkijos agresija neturi visiškai nieko bendra su Astanos susitarimais, - „Sana" citavo Sirijos ministerijos atstovą. - Ji netgi reiškia susitarimų pažeidimą".
Minėta „deeskalacijos zona" apima Idlibą, taip pat dalį kaimyninių Hamos, Alepo ir Latakijos provincijų. Pasak Sirijos žmogaus teisių stebėsenos biuro, šeštadienį į Idlibą įvažiavo dar vienas turkų konvojus.
Priešingai nei Iranas ir Rusija, kurios remia B. al Asadą, Turkija yra prieš Sirijos prezidentą, tačiau jau nebesiekia jo nuvertimo. Turkų vyriausybė nori užkirsti kelią kurdų sukilėlių sustiprėjimui Šiaurės Sirijoje.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi spalio 15-osios įvykiai pasaulio istorijoje:
70 m. pr. Kr. gimė Romos poetas, herojinės poemos "Eneida" autorius Vergilijus (Virgil), tikrasis vardas Publijus Vergilijus Maronas (Publius Vergilius Maro).
1581 m. Paryžiuje pradėjo veikti Katerinos de Mediči (Catherine De Medici) globojamas baletas "Ballet Comique de la Reine".
1582 m. Italijoje ir Ispanijoje pradėjo galioti Grigaliaus kalendorius.
1608 m. gimė italų fizikas ir matematikas Evangelistas Toričelis (Evangelista Torricelli), atradęs barometro veikimo principą.
1730 m. gimė prancūzų kareivis, keliautojas ir Detroito miesto įkūrėjas Antuanas Lomė de La Motė (Antoine Laumet de La Mothe).
1812 m. Prancūzijos kariuomenė, vadovaujama Napoleono Bonaparto (Napoleon Bonaparte), pasiekė Maskvą.
1815 m. Napoleonas Bonapartas (Napoleon Bonaparte) išlipo Šv. Elenos saloje, į kurią jis buvo ištremtas po pralaimėjimo Vaterlo mūšyje.
1844 m. gimė vokiečių filosofas ir poetas, išsižadėjęs krikščionybės, liberalios etikos ir demokratijos idealų, Frydrichas Nyčė (Friedrich Nietzsche). Jo pažiūros vėliau tariamai turėjusios didelės įtakos nacių ideologijai.
1880 m. Edinburge gimė Marija Stops (Marie Stopes), 1921 metais įkūrusi pirmąją Didžiojoje Britanijoje kontracepcijos kliniką.
1880 m. Vokietijoje baigta statyti Kelno katedra, kurios statybos užtruko net 632 metus.
1917 m. gimė JAV istorikas ir rašytojas, Pulicerio premijos laureatas bei vėliau prezidento Džono F. Kenedžio (John F. Kennedy) kalbų autorius Artūras Majeris Šlezingeris (Arthur Meier Schlesinger).
1917 m. Paryžiaus priemiestyje sušaudyta garsiausia Pirmojo pasaulinio karo žvalgė Mata Hari (Mata Hari).
1920 m. gimė JAV rašytojas, labiausiai išgarsėjęs knygomis apie mafiją, Marijus Pjuzas (Mario Puzo). Žymiausias M. Puzo kūrinys - 1969 metais išleista knyga "Krikštatėvis" ("The Godfather"), turėjusi ir tęsinį - "Sicilietis" ("The Sicilian"). Šių knygų pagrindu buvo pastatyti keturi kino filmai.
1946 m. kalėjimo kameroje prieš pat mirties bausmės vykdymą nusižudė nacių lyderis ir vienas iš ištikimiausių Adolfo Hitlerio (Adolf Hitler) šalininkų Hermanas Geringas (Hermann Goering).
1964 m. Sovietų Sąjungos komunistų partijos pirmojo sekretoriaus pareigose Nikitą Chruščiovą pakeitė Leonidas Brežnevas.
1970 m. Egipto prezidentu išrinktas Anvaras Sadatas (Anwar Sadat), šiame poste pakeitęs Gamelį Abdelį Naserą (Gamel Abdel Nasser).
1970 m. Melburne, Australijoje, sugriuvus per Jaro upę statomam Vest Geito tiltui, žuvo 34 darbininkai.
1987 m. Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta (Elizabeth) sutiko, kad po daugiau kaip šimtmečio priklausomybės Fidžis taptų savarankiška valstybe.
1990 m. Nobelio taikos premija paskirta sovietų lyderiui Michailui Gorbačiovui.
1993 m. už nuopelnus kovojant su apartheidu bei kuriant demokratinę Pietų Afrikos Respubliką Nobelio taikos premija paskirta Afrikos nacionalinio kongreso (ANC) lyderiui Nelsonui Mandelai (Nelson Mandela) bei šalies prezidentui Frederikui de Klerkui (Frederik de Klerk).
1994 m. po trejų metų emigracijoje į Haitį sugrįžo prezidentas Žanas Bertranas Aristidas (Jean-Bertrand Aristide).
1999 m. Pakistano armijos vyriausiasis vadas generolas Pervezas Mušarafas (Pervez Musharraf) pasiskelbė naujuoju šalies vadovu, sustabdė Konstitucijos galiojimą ir įvedė nepaprastąją padėtį.
2000 m. po triuškinamo pralaimėjimo prezidento rinkimuose Lenkijos "Solidarumo" profsąjungos įkūrėjas Lechas Valensa (Lech Walęsa) paskelbė pasitraukiąs iš politikos.
2003 m. Kinija po Rusijos ir JAV tapo trečiąja pasaulio šalimi, išsiuntusia savo pilietį į kosmosą.
2003 m. Irake pradėti keisti apyvartoje esantys pinigai. Banknotai su balandį nuversto diktatoriaus Sadamo Huseino (Saddam Hussein) atvaizdu per tris mėnesius buvo pakeisti kupiūromis su istoriniais ir kultūriniais motyvais.
2012 m. mirė Kambodžos karalius Norodomas Sianukas (Norodom Sihanouk). 

Atgal