VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

10.27. Naujausios žinios

Maironio muziejus Kaune kviečia į Maironio 155 gimimo metinių minėjimą

Kauno senamiestyje įsikūrusiame Maironio lietuvių literatūros muziejuje penktadienio vakarą bus minimos poeto, kunigo Jono Mačiulio-Maironio (1862-1932) 155-osios gimimo metinės. 
Maironio namuose bus pristatomas Poetui skirtas leidinys „Maironio sodas", kurį parengė muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė. Autorės teigimu, knygoje „Maironio sodas" atveriamas poeto, dramaturgo, profesoriaus, rektoriaus, prelato J. Mačiulio-Maironio dar vienas talentas - sodininkystė. 
„Paveldėjęs žinias ir gebėjimus iš savo tėvo Aleksandro Mačiulio, užauginusio didžiulius sodus, sūnus irgi pamėgo šį prasmingą užsiėmimą. 1909 metais Kauno senamiestyje nusipirkęs rūmus ir prie jų žemės sklypą iki pat Nemuno, užveisė sodą - su vaismedžiais, krūmais, gėlynais, daržais. Maironis daug dirbo - sodino, skiepijo, kasė lysves, nurodydavo, kur kokias gėles sodinti, kad jos kuo labiau džiugintų akį. Mokėjo augalus gydyti nuo kenkėjų, turėjo receptų, pats purkšdavo. Po paskaitų Kauno kunigų seminarijoje, Lietuvos universitete, užsivilkęs drobinį paltą, užsidėjęs šiaudinę skrybėlę, išeidavo pasidarbuoti į sodą. Toks buvo Maironio pomėgis", - pasakojo A. Ruseckaitė.
Knygoje publikuojamos fotografijos, saugomos Maironio lietuvių literatūros muziejaus fonduose, kuriose poetas įamžintas sode - vienas arba su bičiuliais bei giminėmis. Fotografuotis prie žydinčių obelų ar sunokusių vaisių mėgo labiau nei savo rūmų menėse. Po Maironio mirties jo seserys Pranciška ir Marcelė Mačiulytės pastatė sode paminklą „Kristus", taip pagerbdamos brolio atminimą, jos ir pačios yra įsiamžinusios prie gėlių, altanos ar ant suolelių.
Tekstą apie Maironį sodininką parengusi muziejaus direktorė A. Ruseckaitė daugiau nei dešimtį metų fotografuoja Maironio sodą, kuris yra kaip gyvoji muziejaus ekspozicija. Ši erdvė ypatinga visais metų laikais, nes čia dar lapoja poeto sodinti medžiai, žydi tos pačios gėlės kaip šeimininko laikais. Be to, Maironis daug augalų, radusių vietą sode, apdainavo savo eilėraščiuose.
Poeto 155-ųjų metinių minėjime Maironio eiles skaitys aktorius Petras Venslovas, Maironio mėgtus Frederiko Šopeno (Fryderyk Chopin) kūrinius fortepijonu skambins pianistė Šviesė Čepliauskaitė.
Renginio metu bus galima įsigyti leidinį „Maironio sodas", taip pat - aplankyti parodą „Neskelbti eksponatai", skirtą poeto gimimo metinėms paminėti.

V. Vasiliauskas: Eurosistemos skatinimo programa toliau bus reikšminga paspirtimi Lietuvos ekonomikai

Eurosistemos (Europos Centrinio Banko (ECB) ir euro zonos centrinių bankų) pratęsta kiekybinio skatinimo programa toliau palankiai veiks Lietuvos ekonomiką dviem pagrindiniais kanalais.

„Skatinimo programa yra vienas esminių veiksnių, kuris padėjo iš sąstingio išjudinti Europos ūkį, kartu ji Lietuvos ekonomikai suteikė papildomos jėgos. Programą pratęsus, nors ir mažesnės apimties, ji toliau darys įtaką ūkiui: tiesiogiai – per žemas skolinimosi palūkanas įmonėms, gyventojams bei valstybei ir netiesiogiai – per atsigaunančios Europos užsakymus mūsų verslui“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Vakar ECB valdančioji taryba, kuriai priklauso ir Lietuvos banko valdybos pirmininkas, nusprendė 2015 m. kovo 9 d. pradėtą išplėstinę turto pirkimo programą (skatinimo programą) pratęsti dar 9 mėnesiams – iki 2018 m. rugsėjo pabaigos. Programos esmė – euro zonos centriniai bankai antrinėje rinkoje perka didelį kiekį viešojo ir privačiojo sektorių skolos vertybinių popierių. Perkant didelį kiekį ilgesnės trukmės finansinio turto ir taip įliejant pinigų į finansų rinką, formuojamos palankesnės finansavimosi sąlygos ir skatinamas ekonomikos augimas.

Pasak V. Vasiliausko, ECB valdančioji taryba laikėsi pozicijos, kad atsigaunant ekonomikai pinigų politikos skatinamasis poveikis tebėra reikalingas, tačiau šiuo metu jis gali būti palaikomas mažesnėmis pastangomis. Todėl nuspręsta mėnesinius finansinio turto pirkimus euro zonos mastu nuo 2018 m. sausio mėn. sumažinti nuo 60 mlrd. iki 30 mlrd. Eur.

Lietuvos bankas ir toliau aktyviai dalyvaus Eurosistemos skatinimo programoje pirkdamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Europoje įsisteigusių tarptautinių institucijų skolos vertybinius popierius. Per dvejus su puse programos vykdymo metų jų jau įsigyta už 8,6 mlrd. Eur, iš kurių Vyriausybės vertybiniai popieriai sudarė apie 1,7 mlrd. Eur. Per kitus šių metų mėnesius vertybinių popierių bus nupirkta už maždaug 0,85 mlrd. Eur. Pratęsus programą papildomai planuojama jų nupirkti dar už maždaug 1 mlrd. Eur. Visa Eurosistema per kiekybinio skatinimo programą šių metų rugsėjo pabaigoje buvo nupirkusi vertybinių popierių už daugiau nei 2 trln. Eur.

Lietuvos banko vertinimu, dėl skatinamosios pinigų politikos 2015–2017 m. mūsų šalies realusis BVP iš viso paaugs 1,0 proc. punkto daugiau. Eurosistemos taikomos pinigų politikos priemonės reikšmingai prisidėjo prie sumažėjusių palūkanų normų Lietuvos gyventojams ir įmonėms bei mažesnių vyriausybės skolos valdymo išlaidų palūkanoms.

Pavyzdžiui, pernai pirmą kartą istorijoje beveik 5 metams Lietuvos Vyriausybė pasiskolino už neigiamas palūkanas, o šiemet 10 metų pasiskolinta už rekordiškai mažiausias – 1,1 proc. – palūkanas. Be to, šiais metais pirmą kartą istorijoje pasiskolinta tokiai ilgai (30 m.) trukmei už žemas – 2,2 proc. – palūkanas. Skaičiuojama, kad kiekybinio skatinimo programa Lietuvos biudžetui leido sutaupyti: 2015 m. – 26,4 mln., o 2016 m. – 44,7 mln. Eur.

Skatinamoji Eurosistemos pinigų politika mažino ir tarpbankines palūkanas EURIBOR, kurias bankai įtraukia į galutinių palūkanų verslui ir gyventojams nustatymą. Vienos populiariausių 6 mėn. EURIBOR nuo 2015 m. kovo mėn. buvusios 0,1 proc. reikšmės smigo į neigiamą zoną ir šią savaitę sudarė beveik minus 0,3 proc.

Skaičiuojama, kad dėl taikomų pinigų politikos priemonių Lietuvos gyventojams palūkanų mokėjimai 2015 m. sumažėjo 4,1 mln., 2016 m. – dar 9,0 mln. Eur, o teigiama įtaka įmonių palūkanų išlaidoms atitinkamu laikotarpiu vertinama 7,3 mln. ir 25,4 mln. Eur.

Kiekybinį skatinimą ketinama vykdyti tol, kol ECB valdančioji taryba nuspręs, kad infliacija euro zonoje tvariai artėja prie nustatyto tikslo – mažesnės kaip 2 proc., bet artimos šiam lygiui infliacijos vidutiniu laikotarpiu.

Numatoma, kad Lietuvos infliacijai skatinimo programos įtaka bus neesminė ir šiemet ji sudarys apie dešimtadalį visos prognozuojamos infliacijos. Artimiausiu metu infliaciją reikšmingiausiai veiks pakilusios naftos ir kitų žaliavų kainos, mokestiniai pokyčiai, sparčiai augantis darbo užmokestis, kuris ne tik didina paklausą, bet ir įmonių sąnaudas bei prekių ir paslaugų savikainą.

Bus apdovanotos geriausios grįžtantiems emigrantams skirtos iniciatyvos

Projektas „Kryptis Lietuva“ apdovanos geriausias iniciatyvas, kuriomis užsienio lietuviai skatinami sugrįžti ir dirbti Lietuvoje arba jiems padeda lengviau integruotis sugrįžus po daugelio metų, praleistų svetur. Projekte dalyvauja biudžetinės ir viešosios įstaigos, nevyriausybinės organizacijos, bendruomenės, verslo įmonės bei privatūs asmenys. 

Nugalėtojai bus paskelbti pirmadienį Valdovų rūmuose vyksiančio Globalios Lietuvos forumo „Valstybės ir diasporos partnerystė“ metu. Globalios Lietuvos forumas vyks dvi dienas ir sukvies apie 150 dalyvių iš 27 užsienio valstybių ir Lietuvos.

JT: naujas Sirijos taikos derybų ratas prasidės lapkričio 28 dieną

Naujas Sirijos taikos derybų, rengiamų tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms (JT), ratas prasidės Ženevoje lapkričio 28 dieną, ketvirtadienį pranešė JT pasiuntinys Sirijai Stafanas de Mistura (Staffan de Mistura).
JT organizuojamos derybos seks kitą savaitę Kazachstano sostinėje Astanoje numatytas Rusijos, Irano ir Turkijos derybas, kuriomis taip pat siekiama sureguliuoti šį jau šešerius metus trunkantį konfliktą.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi spalio 27-osios įvykiai pasaulio istorijoje:
1505 m. mirė Rusijos caras Ivanas III, dar žinomas Ivano Didžiojo vardu. 1462 metais tapęs caru, jis sustiprino monarcho valdžią bei padėjo centralizuotos valstybės pagrindus.
1728 m. gimė britų keliautojas ir vienas didžiausių jūrininkų Džeimsas Kukas (James Cook). Jis, be kita ko, sudarė Naujosios Zelandijos, Australijos ir Havajų salų žemėlapius.
1782 m. gimė italų kompozitorius ir smuikininkas virtuozas Nikolas Paganinis (Niccolo Paganini).
1807 m. Napoleonas (Napoleon) ir Ispanijos karalius Karolis IV pasirašė Fontenblo (Fontainebleau) sutartį, kuria padalijo Portugaliją į tris dalis.
1811 m. gimė JAV išradėjas ir pramonininkas Izaokas Zingeris (Isaac Singer), sukūręs ir pradėjęs gaminti pirmąsias siuvimo mašinas.
1858 m. gimė JAV prezidentas, rašytojas, keliautojas ir kariškis Teodoras Ruzveltas (Theodore Roosevelt). Būdamas viceprezidentu, JAV vadovu jis tapo 1901 metais po prezidento Viljamo Makinlio (William McKinley) nužudymo.
1900 m. po ketverius metus trukusių darbų atidarytas pirmasis Niujorko metropoliteno ruožas.
1922 m. vis smarkiau spaudžiant fašistiniam Benito Musolinio (Benito Mussolini) judėjimui, atsistatydino Italijos Vyriausybė.
1932 m. gimė XX a. amerikiečių poetė, novelistė, prozininkė ir esė rašytoja Silvija Plat (Sylvia Plath). Žinomiausias rašytojos romanas - "Stiklo gaubtas" (The Bell Jar). 
1939 m. gimė vienas garsiausių Didžiosios Britanijos aktorių komikų Džonas Klyzas (John Cleese). 
1952 m. gimė italų aktorius ir režisierius Robertas Beninjis (Roberto Benigni), geriausiai žinomas dėl 1997 metų tragikomedijos "Gyvenimas yra gražus" (La vita e bella).
1971 m. Kongo Vyriausybė paskelbė, kad šalis nuo šiol vadinsis Zairo Respublika.
1978 m. Nobelio taikos premijos laureatais paskelbti Izraelio premjeras Menachemas Beginas (Menachem Begin) ir Egipto prezidentas Anvaras Sadatas (Anwar Sadat).
1979 m. Sent Vinsentas ir Grenadinai tapo nepriklausomi nuo Didžiosios Britanijos.
1980 m. užfiksuotas pirmas visiškas kompiuterinių tinklų gedimas - interneto pirmtaką, JAV gynybos departamento tinklą APRANET užpuolė virusas.
1991 m. Turkmėnistano Aukščiausioji Taryba priėmė įstatymą dėl šalies nepriklausomybės nuo Sovietų Sąjungos.
1994 m. JAV prezidentas Bilas Klintonas (Bill Clinton) baigė vizitą Sirijoje. Tai buvo pirmasis JAV prezidento vizitas šioje Artimųjų Rytų šalyje.
1995 m. Milano teismas už korupciją laisvės atėmimo bausmėmis nuteisė du buvusius Italijos ministrus pirmininkus - Betiną Kraksį (Bettino Craxi) bei Arnaldą Forlanį (Arnaldo Forlani).
1996 m. 64 žmonės žuvo, kai Kairo Heliopolio priemiestyje sugriuvo daugiabutis namas. Namo savininkas vėliau buvo nuteistas kalėti septynerius metus.
1998 m. kitą dieną po to, kai atsistatydino Helmutas Kolis (Helmut Kohl), naujuoju Vokietijos federaliniu kancleriu prisaikdintas Gerhardas Šrioderis (Gerhard Schroeder).
1999 m. suknelė, kurią vilkėjo Merlin Monro (Marilyn Monroe) sveikindama JAV prezidentą Džoną F. Kenedį (John F. Kennedy) gimtadienio proga, aukcione parduota už 1 mln. 267 tūkst. 500 JAV dolerių - tai yra didžiausia kaina, aukcione kada nors sumokėta už drabužį.
1999 m. ginkluoti užpuolikai įsiveržė į Armėnijos parlamentą ir nužudė ministrą pirmininką Vazgeną Sargsianą, parlamento pirmininką Kareną Demirčianą ir dar 6 žmones.
2005 m. po dviejų musulmonų paauglių žūties Paryžiuje prasidėjo riaušės, kurios truko daugiau nei 10 dienų. Lapkričio 10 dieną prezidentas Žakas Širakas (Jacques Chirac) paskelbė nepaprastąją padėtį.
2013 m. šeštuosiuose Gruzijos prezidento rinkimuose triuškinama pergale laimėjo Georgijus Margvelašvilis.
2016 m. sulaukęs 100 metų amžiaus, mirė Japonijos imperatoriaus Akihito (Akihito) dėdė - princas Mikasa (Mikasa). Jis buvo penktas eilėje į sostą.

JT patvirtino, kad Sirijos prezidento pajėgos yra atsakingos už cheminę ataką Chan Šeichūne

Sirijos vyriausybė yra atsakinga už pražūtingą balandžio 4 dienos sukilėlių kontroliuojamame Chan Šeichūno miestelyje šalies šiaurės vakaruose įvykdytą cheminę ataką, patvirtino Jungtinės Tautos (JT), informuoja transliuotojas BBC.
Ataskaitos autoriai įsitikinę, kad Chan Šeichūne nervus paralyžiuojančias zarino dujas panaudojo Damasko režimas. Cheminės atakos metu žuvo daugiau kaip 80 žmonių. Sirijos prezidentas Bašaras al Asadas (Bashar al-Assad) ir jo sąjungininkė Rusija ne kartą teigė, kad incidentas buvo sufabrikuotas.
"Šiandieninė ataskaita patvirtina tai, kas mums buvo žinoma jau seniai. Dar sykį matome nešališką patvirtinimą, kad B. al Asado režimas naudoja cheminius ginklus. Ir nepaisant šių nepriklausomų ataskaitų, kai kurios šalys vis tiek bando apginti režimą. Tai privalo baigtis dabar", - sakė JAV ambasadorė JT Niki Heili (Nikki Haley). 
Savo ruožtu Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorius Borisas Džonsonas (Boris Johnson) sakė: "JK smerkia šiuos pasibaisėtinus karo taisyklių pažeidimus ir ragina tarptautinę bendruomenę susivienyti, siekiant priversti B. al Asado režimą atsakyti už savo veiksmus."
Žmogaus teises ginančios organizacijos "Human Rights Watch" direktorius prie JT Lui Šarbonas (Louis Charbonneau) teigė, kad, paskelbus "šią ataskaitą, bet kokios diskusijos apie tai, kas yra atsakingas už cheminę ataką Chan Šeichūne, turėtų būti pamirštos".
"Tačiau kyla klausimas, ar Saugumo tarybos ir Cheminių ginklų uždraudimo organizacijos (OPCW) nariai, tarp kurių ir Rusija, imsis veiksmų, kad apgintų tarptautines taisykles ir priverstų Sirijos institucijas atsakyti už savo veiksmus", - pridūrė direktorius.

Dž. Metisas: JAV nesiekia pradėti karą su Šiaurės Korėja

JAV nesiekia pradėti karo su Šiaurės Korėja. Svarbiausias jų tikslas - sustabdyti Pchenjano branduolinių ginklų programą, penktadienį lankydamasis Panmundžomo kaime, esančiame demilitarizuotoje Korėjos pusiasalio zonoje, sakė JAV gynybos sekretorius Džeimsas Metisas (James Mattis).
„Kaip aiškiai išdėstė Valstybės sekretorius Reksas Tilersonas (Rex Tillerson), mūsų tikslas nėra karas, o visiškas, patikrinamas ir negrįžtamas branduolinių ginklų atsisakymas Korėjos pusiasalyje", - Dž. Metisą citavo Pietų Korėjos naujienų agentūra „Yonhap".
Trumpoje kalboje Dž. Metisas palygino skirtingą Šiaurės ir Pietų Korėjų valdymą: Šiaurės Korėjos lyderio Kim Čen Uno (Kim Jong Un) vadovavimą jis pavadino „despotišku režimu", o Pietų Korėją apibūdino kaip šalį, kur klesti demokratija ir visuomenė yra laisva.
Kartu su Dž. Metisu demilitarizuotoje zonoje apsilankęs Pietų Korėjos gynybos ministras Songas Jang Mū (Song Young Moo) pareiškė, kad Pchenjano vykdoma branduolinės ir balistinių raketų programų plėtra neverta tiek pastangų, nes tų ginklų šalis esą paprasčiausiai negalės panaudoti.
„O jei vis tik panaudotų, sulauktų tvirto jungtinių Pietų Korėjos ir JAV pajėgų atsako", - teigė Songas Jang Mū.
Pietų Korėjos ministras taip pat paragino Pchenjaną kuo skubiau grįžti prie dialogo su Seulu, nes šiuo metu jis esą beveik visiškai nutrauktas.
Dž. Metisas į Pietų Korėją atvyko penktadienį ryte, likus dienai iki kasmetinių ministrų derybų. Jų metu, be kita ko, dėmesio bus skirta ir Šiaurės Korėjos krizei.

Ramiajame vandenyne išgelbėtos beveik 5 mėnesius dreifavusios moterys

JAV karinis jūrų laivynas išgelbėjo dvi moteris ir du jų šunis, beveik penkis mėnesius dreifavusius burlaivyje Ramiajame vandenyne, informuoja transliuotojas BBC.
Buriuotojos kartu su augintiniais į kelionę mažu burlaiviu gegužę leidosi iš Havajų ir ketino pasiekti Taičio salą pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje. Tačiau kelionės metu sugedo jų burlaivio variklis.
Moteris pastebėjus žvejybos laivui ir pranešus JAV institucijoms, jos galiausiai išgelbėtos. Buriuotojoms ir jų augintiniams pavyko išgyventi, nes valtyje buvo vandens valymo įrenginys ir didelės ilgai negendančių maisto produktų atsargos.

Velionio Tailando karaliaus relikvijas į rūmus nunešė spalvinga procesija

Po iškilmingos ketvirtadienį vykusios kremavimo ceremonijos, penktadienį spalvinga procesija velionio Tailando karaliaus Pumipono Aduljadeto (Bhumibol Adulyadej) relikvijas - kaulų gabalėlius ir dalį pelenų - nunešė į Bankoko Didžiuosius rūmus.
Tris valandas trukusiai rūmų pareigūnų ir karių, pasipuošusių tradiciniais oranžinės, geltonos ir mėlynos spalvų kostiumais, procesijai vadovavo B. Aduljadežo sūnus karalius Maha Vadžiralongkornas (Maha Vajiralongkorn). Urna su P. Aduljadeto relikvijomis buvo nešama ant 100 metų senumo auksinio palankino.
Procesija ėjo du kilometrus, ją iš šonų stebint juodai apsirengusių tailandiečių, gedinčių pernai mirusio itin mylėto ir garbinto karaliaus, minioms.
Pasižiūrėti penkias dienas truksiančios ceremonijos į Bankoką iš visų šalies kampelių atvyko daugiau kaip 200 tūkst. žmonių.
Ketvirtadienį per iškilmingą ceremoniją kremuojant monarcho kūną, daugelis ją stebėjusių žmonių verkė.
Skaičiuojama, kad įmantri ceremonija, kuriai pasirengti užtruko metus, Tailandui atsiėjo apie 90 mln. dolerių. 
Ji baigsis sekmadienį, kuomet procesija nuneš karaliaus pelenus į dvi svarbiausias Bankoko šventyklas.
Savo mirties dieną 88-erių metų karalius Pumiponas buvo ilgiausiai valdęs pasaulio monarchas. Tailando karaliaus soste jis išbuvo septynis dešimtmečius.

Ispanijos premjeras: Katalonijos prezidentas dėl kilusios krizės gali kaltinti tik save

 Katalonijos prezidentas Karlesas Pučdemonas (Carles Puigdemont) galėjo neleisti įsisiūbuoti politinei krizei, kilusiai po ginčijamo spalio 1 dienos referendumo, bet atsisakė tai padaryti, penktadienį pareiškė Ispanijos premjeras Marianas Rachojus (Mariano Rajoy).
Dėl 155-ojo konstitucijos straipsnio aktyvavimo galima kaltinti tik K. Pučdemoną ir nieko daugiau, Ispanijos Senatui sakė M. Rachojus, omenyje turėdamas priemones, kurios Madridui leis suspenduoti Katalonijos autonomiją.
„Tai teisėtas, demokratinis, ispanų patvirtintas mechanizmas, kuris egzistuoja ir didžiojoje dalyje mus supančių šalių", - pridūrė M. Rachojus.
Į posėdį susirinkęs Ispanijos Senatas diskutuoja apie galimybę aktyvuoti iki šiol netaikytą 155-ąjį konstitucijos straipsnį. Vėliau dėl šio klausimo įstatymų leidėjai spręs balsuodami.

Atgal