VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

11.03. Naujausios žinios

Kolekcinė sidabro moneta įamžins Pranciškaus Skorinos palikimą

Lapkričio 8 dieną, trečiadienį, Lietuvos bankas išleidžia 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui. Monetos pristatymas vyks tą pačią dieną, 11 val., Lietuvos banko Pinigų muziejuje (Totorių g. 2/8).

Monetos pristatyme dalyvaus Lietuvos banko monetų kūrimo komisijos pirmininkas Deivis Stankevičius, monetos dailininkas Rolandas Rimkūnas, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Darius Kuolys.

Nuo lapkričio 8 dienos 20 eurų sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui, bus galima įsigyti Lietuvos banko kasose (Žirmūnų g. 151 Vilniuje ir Maironio g. 25 Kaune). Moneta nukaldinta 3 000 tiražu. Monetos išleidimo dieną ir kitą dieną Lietuvos banko kasos dirbs ilgiau ­­–Vilniuje abi dienas iki 17 val., o Kaune lapkričio 8 dieną iki 17 val., lapkričio 9 dieną iki 18 val.

Lietuvos politikai: socialines problemas reikia spręsti ES lygiu

Seime ketvirtadienį įvyko diskusija "ES finansų ateitis: ko reikia, kad Lietuvos ekonomika būtų atsparesnė ir labiau socialiai orientuota?".
Diskusijoje kalbėję Lietuvos politikai didžiausią dėmesį skyrė ne Europos Sąjungos (ES) finansų ateities perspektyvoms, bet tam, kaip išnaudojant ES patirtį ir struktūras, išspręsti įsisenėjusias ir grėsmę keliančias socialines problemas Lietuvoje. Politikai pabrėžė, kad į Lietuvos socialinių ir tokių sričių kaip švietimas problemų sprendimą turi įsitraukti ES, nes nacionaliniu lygmeniu tą padaryti sunku. Taip pat kalbėta, kad turi būti peržiūrėti ir keičiami ES finansinių instrumentų naudojimo principai. 
Ekonomistas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas, replikuodamas diskusijoje dalyvavusiam ir apie ES finansines bei ekonomines perspektyvas kalbėjusiam Europos Komisijos nariui Giunteriui Otingeriui (Günther Oettinger), teigė, kad ES ekonominė konvergencija buvo suvokiama per siaurai. Tai, anot ekonomisto, prisidėjo prie paskutinės finansų krizės sukeltų padarinių kai kuriuose ES valstybėse. 
Ekonomistas teigė, kad reikia kalbėti apie kai kurių Lietuvos ekonomikos sektorių ir finansų struktūrinę nepriklausomybę nuo Europos Sąjungos paramos lėšų. S. Jakeliūnas minėjo, kad šie planai jau yra rengiami. Tai daryti, teigė S. Jakeliūnas, yra pats laikas. 
"Iki šiol vyravęs požiūris, kad reikia kuo daugiau įsisavinti ES paramos lėšų, nepaisant abejonių dėl ilgalaikės naudos ir sukurtos infrastruktūros išlaikymo kaštų, turi keistis. Dažnai ES lėšos yra naudojamos "užkaišioti" netobulos nacionalinės politikos paliktas spragas", - kalbėjo ekonomistas.
S. Jakeliūnas tai pat pabrėžė, kad būtina skirti didesnį dėmesį efektyviau naudoti lėšas sprendžiant esmines nacionalines problemas: grėsmingas demografines tendencijas, prastą švietimo sistemos kokybę ir didelę socialinę atskirtį. Turi būti vykdomas europinio lygio dialogas, sprendžiant šias problemas. Tai labai svarbu Lietuvai, nes, teigė S. Jakeliūnas, ilgalaikio požiūrio, politinės valios ir neretai kompetencijos mums Lietuvoje neretai trūksta. 
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, apibendrindamas savo pasisakyme Lietuvos situaciją, minėjo, kad, nepaisant spartaus ekonominio augimo, skurdo lygis ir socialinė atskirtis praktiškai nesikeitė. Priešingai, ministro teigimu, jis didėjo ir tai rodo, jog BVP perskirstomas neteisingai. 
"Lietuva išgyvena mirties grėsmę, todėl labai sunku mus pakviesti adekvačiam dialogui apie Europos Sąjungos ateitį", - teigė L. Kukuraitis. Ministras pridūrė, kad būtent ES šalia savo sukuriamos vertės sudaro ir "išsivaikščiojimo" prielaidas. Todėl, akcentavo ministras, turime sukurti gerovę, stiprinti bendruomenes ir šeimas. "Labai svaru, kad ir bendruomenės dalyvautų kiek galima daugiau bendrųjų reikalų tvarkyme. Čia prasideda mūsų Europos Sąjunga, o ne Briuselyje", - sakė jis. 
Įvykusi diskusija yra platesnio renginių ciklo "Quo Vadis, Europa?", kurį organizuoja Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje kartu su Prezidento kanceliarija, Seimu ir Užsienio reikalų bei Krašto apsaugos ministerijomis, dalis.
Diskusijoje taip pat dalyvavo finansų ministras Vilius Šapoka, užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius. Diskusiją vedė Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius.

Lietuvos istorijos akcentai

Lietuva lapkričio 3-iąją:
1928 m. Kaune gimė poetas, aktorius Kęstutis Genys. Mirė 1996 m.
1941 m. prie Katkiškės kaimo sušaudyta 1600 Lazdijų miesto žydų.
1992 m. Vilniuje įvyko pirmasis Baltijos šalių genetikų kongresas.
1998 m. atidarytas Kauno technologijos universiteto Panevėžio filialas, kuriame pradėjo veikti du fakultetai - Technologijos bei Vadybos ir administravimo.
1999 m. Andrius Kubilius paskirtas dešimtuoju Vyriausybės vadovu po Nepriklausomybės atkūrimo.
2003 m. Kaune po kelerių metų restauravimo pradėjo veikti Žaliakalnio funikulierius, kurį 1931-aisiais pagamino Vokietijos bendrovė.
2009 m., eidamas 74-uosius metus, mirė ilgametis Kauno valstybinio dramos teatro aktorius Vilhelmas Vaičekauskas. 
2010 m., eidamas 58-uosius metus, mirė Lietuvos televizijos operatorius Jonas Dovydaitis.
2012 m. mirė lietuvių teatro ir kino aktorė Eugenija Pleškytė. Jai buvo 74-eri.
2015 m., eidama 87-uosius metus, po ilgos ir sunkios ligos mirė ilgametė Lietuvos kino kronikos režisierė, scenaristė, redaktorė, nusipelniusi kultūros veikėja Bytautė Pajėdienė. 

Klaipėdos uostas siekia didinti bendradarbiavimą su Kazachstanu

Klaipėdos uostas ir jo potencialas šiomis dienomis pristatomas Kazachstane vykstančiuose tarptautinės parodos „TransKazakhstan. Translogistika 2017" renginiuose. 
Apie Lietuvos kaip tranzitinės valstybės galimybes ir Klaipėdos uosto perspektyvas tarptautinėje konferencijoje „Naujoji Eurazija: transporto ir logistikos sistemų vystymas Eurazijos transkontinentiniuose maršrutuose" kalbėjo susisiekimo viceministras Ričardas Degutis ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovas Arvydas Vaitkus. Pastarojo teigimu, abipusis šalių bendradarbiavimas galėtų būti veiksmingesnis.

Žurnalo "Forbes" įtakingiausių pasaulio moterų sąraše D. Grybauskaitei atiteko 68-oji vieta

Vienas autoritetingiausių verslo leidinių pasaulyje žurnalas "Forbes" į įtakingiausių pasaulio moterų sąrašą įtraukė ir Lietuvos Prezidentę Dalią Grybauskaitę.
Prezidentei įtakingiausių pasaulio moterų šimtuke atiteko 68-oji vieta. 
Sąraše atsidūrė įtakingos politikos, meno ir verslo veikėjos, tarp kurių Jungtinės Karalystės (JK) ministrė pirmininkė Teresa Mei (Theresa May), generalinė internetinės svetainės "YouTube" direktorė Siuzana Voicicki (Susan Wojcicki), Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė Kristina Lagard (Christine Lagarde), Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir kitos. Vokietijos kanclerei jau 11 kartą per 12 metų laikotarpį sąraše skiriama pirmoji vieta.
Lietuvos Prezidentę žurnalas "Forbes" apibūdina kaip ištikimą Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikę, kuri skatino įvesti Rusijai griežtesnes sankcijas. Anot žurnalo, antrai kadencijai išrinkta pirmoji Lietuvos moteris prezidentė buvo viena iš garsiausiai pasisakančių apie šiais metais vykdytų bendrų Rusijos ir Baltarusijos karinių pratybų "Zapad" pavojus.

Premjeras EK nariui: IAE eksploatacijos nutraukimas įmanomas tik su pakankama ES parama

Su Europos Komisijos (EK) nariu Giunteriu Otingeriu (Gunther Oettinger), atsakingu už biudžetą ir žmogiškuosius išteklius, ketvirtadienį susitikęs Premjeras Saulius Skvernelis pabrėžė Lietuvai itin svarbų Ignalinos AE uždarymo klausimą, atkreipdamas dėmesį, kad šio proceso finansavimas yra ne tik socialinė bei ekonominė, bet ir saugumo užtikrinimo problema. 
„Ignalinos AE eksploatacijos nutraukimas yra ilgalaikis, išskirtinai brangus bei precedento neturintis projektas. Tai tikras technologinis ir finansinis iššūkis Lietuvai. Eksploatacijos nutraukimas iki 2038 metų įmanomas tik su pakankama ES parama. Tai, beje, numatyta ir Lietuvos stojimo į ES sutartyje" - pažymėjo Vyriausybės vadovas.
Jis priminė, jog šiandien uždarymo procesas vyksta nenukrypstant nuo 2014 metais patvirtinto atnaujinto plano. Atlikta apie 40 proc. reikalingų darbų, be to, Vyriausybė yra priėmusi sprendimą dėl valstybės indėlio į uždarymo darbus.
EK nario žodžiais, sklandus ir savalaikis Ignalinos AE uždarymas yra mūsų bendra užduotis, o užkrauti finansinę jos naštą tik Lietuvai būtų nesąžininga. „Pasistengsiu, kad į kitą finansinę perspektyvą būtų įtraukta speciali eilutė, numatanti galimybę sėkmingai išspręsti šį klausimą per kofinansavimą", - sakė G. Otingeris.
Ministras Pirmininkas pabrėžė ir bendrosios ES žemės ūkio politikos korekcijų būtinybę.
„Mums labai svarbus lygių konkurencinių sąlygų užtikrinimas visų ES šalių ūkininkams tiesioginės paramos srityje. Ypač vykdant mokestines pertvarkas Lietuvoje, kai reikia paaiškinti ūkininkams, kodėl jiems skiriamos tiesioginės išmokos tesiekia tik apie 75 proc. ES vidurkio. Šios proporcijos turi keistis", - tvirtino S. Skvernelis.
Jis taip pat priminė Vyriausybės išsiųstą laišką Europos Komisijos pirmininkui Žanui Klodui Junkeriui (Jean Claude Juncker), kuriame prašoma kompensuoti nuostolius, kuriuos šalies ūkininkai patyrė dėl pasėlius nusiaubusių liūčių. „Situacija išties sudėtinga, todėl prašome rasti galimybių tai padaryti", - teigė Premjeras.
Ministras Pirmininkas taip pat akcentavo būtinybę naujoje finansinėje perspektyvoje išlaikyti ES finansavimą Kaliningrado tranzito schemai, užtikrinti tęstinį finansavimą „Rail Baltica" projektui bei Lietuvos elektros sistemos sinchronizavimui su žemyninės Europos tinklais, siekiant būtino energetinio saugumo.
Svečias taip pat pažadėjo pasidomėti galimybėmis atlyginti nuostolius Lietuvos ūkininkams bei patikino, kad kalbant apie tiesiogines išmokas žemdirbiams tikslas yra vienas: išmokos turi pasiekti 100 proc. ES vidurkio.
Maironio muziejus rengia moksleivių Skaitovų konkursą

Maironio lietuvių literatūros muziejus Kaune rengia tradicinį Respublikinį moksleivių skaitovų konkursą. 
Jis vyks dviem etapais: pirmajame etape gali dalyvauti visi užsiregistravę (priimama ne daugiau kaip 2 skaitovai iš tos pačios mokyklos), o antrajame etape dalyvaus vertinimo komisijos atrinkti geriausi pirmojo turo skaitovai.
"Pradėjus kristi rudeniniams lapams retą kurį aplenkia nostalgiška nuotaika ir kiek poetiški pasidairymai pro langą. Kad šita poetinė būsena nevirstų pramiegotų pamokų priežastimi, mes ir siūlome meninius polinkius realizuoti dalyvaujant konkurse," - sako muziejaus vadovė, rašytoja Aldona Ruseckaitė.
Norintys dalyvauti konkurse 1-12 klasių moksleiviai gali pasirinkti du kūrinius. Vieną - iš kūrybos šių metų jubiliatų - Jurgio Blekaičio, Kazio Bradūno, Bernardo Brazdžionio, Vlado Dautarto, Antano Gustaičio, Jono Mačiulio-Maironio, Oskaro Milašiaus, Lazdynų Pelėdos, Sigito Poškaus, Šatrijos Raganos, Ievos Simonaitytės, Liūnės Sutemos, Juditos Vaičiūnaitės, antrą - kito autoriaus arba savos kūrybos.
Organizatoriai prašo nesirinkti ilgų ištraukų arba kūrinių ir perspėja neregistruosiantys konkursui kompozicijų atlikėjų. Pabrėžiama, kad šiemetinio konkurso naujiena - galimybė skaityti ir trečią kūrinį, kurį reikės burtu keliu išsitraukti iš parinktų tekstų. Šios naujienos idėja - kad konkurse dalyvaujantys moksleiviai turėtų progą parodyti ne tik tai, ką išmoko namuose, bet ir atskleisti savo gebėjimus per trumpą laiką suvokti kūrinio prasmę, pajusti nuotaiką ir atitinkamai jį perskaityti. Tačiau trečiasis kūrinys konkurso dalyviams nėra privalomas. Norą jį skaityti pareiškę konkursantai komisijos bus vertinami papildomai. Burtų traukimas vyks konkurso dieną.
Pirmasis Respublikinio skaitovų konkurso Maironio muziejuje turas numatytas lapkričio 11-ąją, šeštadienį. Antrasis turas vyks lapkričio 25 dieną.

 „Turime užtikrinti sąžiningą konkurenciją, tačiau tai yra pakankamai ilgas procesas. Tas pats pasakytina apie elektros sistemos

Nedarbas Vokietijoje spalį sumažėjo daugiau, nei prognozuota

Darbo neturinčių žmonių skaičius Vokietijoje spalį krito daugiau, nei buvo tikėtasi.
Bedarbių skaičius šalyje, atsižvelgus į sezoninius svyravimus, smuktelėjo 11 tūkst., iki 2,495 mln. žmonių, ketvirtadienį paskelbė federalinė Vokietijos darbo agentūra.
Analitikai tikėjosi, kad bedarbių skaičius Vokietijoje sumažės 10 tūkst.
Nedarbas šalyje spalį siekė 5,6 proc. Tai yra žemiausias nedarbo lygis nuo Vokietijos suvienijimo 1990 m.

"Bild": 30 tūkstančių prieglobsčio prašytojų dingo be pėdsakų

Vokietijos valdžia nežino, kur yra apie 30 tūkstančių migrantų, kuriems buvo atsisakyta suteikti prieglobstį šalies teritorijoje ir kurie turi būti deportuoti. Tai ketvirtadienį pranešė laikraštis "Bild".
Pasak leidinio, iki 2016 metų gruodžio neigiamą atsakymą dėl prieglobsčio gavo 54,4 tūkstančio žmonių. Iš jų 23,6 tūkstančio toliau gaudavo įvairias valstybės išmokas, laukdami, kol bus deportuoti. Bet migracijos institucijos nuo to laiko nežino, kur yra dar 30,8 tūkstančio atvykėlių, rašoma straipsnyje.
Vidaus reikalų ministerijos atstovai teigia, jog paaiškinimai gali būti keli. Arba kai kurie migrantai iš tikrųjų tebesislapsto Vokietijos teritorijoje, arba migracijos žinyba, deportavusi užsieniečius, iki šiol tiesiog nepateikė atitinkamų duomenų centriniam apskaitos registrui.
Nuo 2015 metais kilusios migracijos krizės pradžios į Vokietiją atvyko daugiau kaip 1,3 milijono žmonių, pretenduojančių į pabėgėlio statusą.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi lapkričio 3-iosios įvykiai pasaulio istorijoje:
1493 m. keliautojas Kristupas Kolumbas (Christopher Columbus) atrado Dominikos salą. 
1534 m. Anglijos parlamentas priėmė įstatymą, kuriuo karalius Henrikas VIII buvo paskirtas anglikonų bažnyčios vadovu. Anksčiau šias pareigas ėjo popiežius.
1793 m. mirė Olimpija de Guž (Olympe de Gouges) - prancūzų rašytoja, žurnalistė, politikė, feministė, "Moters ir pilietės teisių deklaracijos" autorė, pirmoji iškėlusi moterų problemas į politinį lygmenį.
1801 m. gimė italų kompozitorius ir vienas žymiausių bel canto stiliaus kūrėjų Vinčencas Belinis (Vincenzo Bellini). Jis, be kita ko, Viljamo Šekspyro (William Shakespeare) dramos "Romeo ir Džuljeta" pagrindu sukūrė operą "Kapulečiai ir Montekiai".
1852 m. gimė būsimasis Japonijos imperatorius Meidžis (Meiji). Šalies sostinę jis iš Kioto perkėlė į Edą, kurią pavadino Tokiju.
1901 m. gimė būsimasis Belgijos karalius Leopoldas III. Karaliumi jis tapo 1934 metais, per Antrąjį pasaulinį karą vadovavo pasipriešinimui naciams, o sosto savo sūnaus Bodueno (Baudouin) naudai atsisakė 1951 metais.
1921 m. gimė JAV kino aktorius Čarlzas Bronsonas (Charles Bronson), tikrasis vardas Čarlzas Bančinskis (Charles Bunchinsky).
1935 m. per plebiscitą Graikijoje nuspręsta grąžinti į sostą karalių Jurgį II. Jis emigracijoje gyveno nuo 1923 metų.
1954 m. mirė prancūzų dailininkas Anri Matisas (Henri Matisse).
1957 m. Sovietų Sąjunga paleido pirmąjį dirbtinį Žemės palydovą "Sputnik II" su šunimi Laika.
1961 m. po generalinio sekretoriaus Dago Hamaršeldo (Dag Hammarskjoeld) mirties Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja naujuoju organizacijos vadovu išrinko U Taną (U Thant) iš Birmos.
1964 m. JAV prezidentu išrinktas Lindonas B. Džonsonas (Lyndon B. Johnson).
1970 m. Čilės prezidentu prisaikdintas Salvadoras Aljendė (Salvador Allende).
1978 m. Dominika paskelbė nepriklausomybę nuo Jungtinės Karalystės (JK) ir priėmė konstituciją. 
1992 m. įveikęs respublikoną Džordžą Bušą (George Bush), JAV prezidentu išrinktas demokratas Bilas Klintonas (Bill Clinton).
1996 m. sulaukęs 75 metų amžiaus mirė Centrinės Afrikos Respublikos imperatorius Žanas Bedelis Bokasa (Jean-Bedel Bokassa).
1998 m. sulaukęs 83 metų mirė JAV animacinių filmų kūrėjas Bobas Keinas (Bob Kane), sukūręs "Betmeną".
2004 m. Džordžas V. Bušas (George W Bush) antrą kartą išrinktas JAV prezidentu.
2011 m. Kubos vyriausybė pirmą kartą po 1959 metų leido piliečiams ir nuolatiniams šalies gyventojams privačiai pirkti ir parduoti namus.

JT ragina Australiją sustabdyti Manuso saloje besirutuliojančią humanitarinę krizę

Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro biuras (JTVPK) ketvirtadienį paragino Kanberą sustabdyti Papua Naujajai Gvinėjai priklausančioje Manuso saloje Australijos įkurtame pabėgėlių priėmimo centre „besirutuliojančią humanitarinę krizę".
Centras buvo uždarytas antradienį, kai Papua Naujosios Gvinėjos Aukščiausiasis teismas priėmė sprendimą, kad jo veikimas šalies teritorijoje prieštarauja konstitucijai. Tačiau per 600 ten gyvenusių žmonių atsisakė išsikelti ir, baimindamiesi galimo vietinių smurto proveržio, užsibarikadavo viduje.
„Nepaisant to, kad spalio 31 dieną (centrui) buvo nutrauktas vandens ir elektros tiekimas, dauguma jų JTVPK teigė ketinantys likti, nes baiminasi dėl savo saugumo, jei bus priversti gyventi už centro ribų", - rašoma JTVPK išplatintame pareiškime.
„Pabėgėliai ir prieglobsčio prašytojai vandens atsargas ėmė kaupti šiukšliadėžėse ir statyti savadarbes lietaus sulaikymo sistemas. Paskutinis maisto davinys jiems buvo išduotas spalio 29 dieną - jo pakako vos dviem dienoms", - teigia JTVPK, Manuse turintis du stebėtojus.

CŽV paskelbė O. bin Ladeno archyvą

JAV Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) paskelbė milžinišką nukauto "Al Qaeda" lyderio Osamos bin Ladeno (Osama bin Laden) archyvą. Tai suteiks piliečiams galimybę "pažvelgti į šios teroristinės organizacijos planus ir veikimo būdą", - Vašingtone pareiškė CŽV vadovas Maikas Pompėjas (Mike Pompeo). Internete paskelbtą archyvą sudaro 470 000 dokumentų.
Šią medžiagą konfiskavo JAV elitinių pajėgų būrys, kuris 2011 metų gegužę užklupo ir nušovė O. bin Ladeną jo slėptuvėje Pakistane. Pasak politikos instituto "Foundation for Defense of Democracies" tyrėjų, kurie prieš tai peržiūrėjo archyvą, jis iš tikrųjų atskleidžia naujų duomenų.
Dokumentai padės "užpildyti kai kurias tuščias vietas, kurių dar būta dėl "Al Qaeda" vadovybės", - sakė ekspertas Bilas Rodžio (Bill Roggio). Archyve, pavyzdžiui, yra O. bin Ladeno dienoraščių, taip pat jo mylimo sūnaus Hamzos (Hamsa) vestuvių, kurios atrodo vyko Irane, vaizdo medžiaga. Tai yra pirmieji laisvai prieinami teroristų vadeivos jau suaugusio sūnaus atvaizdai.
O. bin Ladenas įkūrė teroristų tinklą "Al Qaeda". Jis laikomas 2001 metų Rugsėjo 11-osios išpuolių, JAV pražudžiusių apie 3 000 žmonių, organizatoriumi.

Faktinė Mianmaro lyderė pirmą kartą nuo rohinjų krizės pradžios apsilankė Rachinų valstijoje

Faktinė Mianmaro lyderė Ong San Su Či (Aung San Suu Kyi) ketvirtadienį atvyko į Rachinų valstiją. Tai - pirmasis jos vizitas šiame regione nuo rugpjūčio pabaigos, kai ten prasidėjo smurto protrūkis, praneša BBC. 
Per iš anksto neskelbtą dienos trukmės vizitą ji apsilankys valstijos sostinėje Sitvėje ir keliuose kituose jos miesteliuose. 
Ong San Su Či susilaukė tarptautinės bendruomenės kritikos dėl to, kad nesustabdė Mianmaro kariuomenės susidorojimo su musulmonų rohinjų mažuma, kuris kartais prilyginamas etniniam valymui. 
Nuo rugpjūčio 25 dienos, kai kilo smurto proveržis, į Bangladešą pabėgo apie 600 tūkst. rohinjų. 

Cheopso piramidėje aptikta milžiniška ertmė

Mokslininkai Cheopso piramidės širdyje aptiko milžinišką ertmę. Ji čia visiškai nepaliesta išbuvo 4 500 metų, rašo jie specializuotame žurnale "Nature".
"Mes nežinome, ką ši ertmė reiškia, todėl ir nenorime sakyti, kad tai kambarys", - sakė Mehdis Tadžubis (Mehdi Tajubi) iš tarptautinės tyrimo komandos. Tačiau ertmė esą yra didelė. Jos dydis - kaip 200 vietų keleivinio lėktuvo.
Nuo 2015 metų spalio Egipto, Japonijos, Kanados ir Prancūzijos mokslininkai milžiniškoje Cheopso piramidėje drauge ieškojo slaptų patalpų. "Būta daug teorijų apie slaptų kambarių egzistavimą piramidėje", - sakė M. Tadžubis. Tačiau esą niekas nesitikėjo tokios milžiniškos ertmės.
"Tuštuma yra visiškai uždara, - kalbėjo jo kolega japonas Kunihiras Morišima (Kunihiro Morishima). Viskas, kas yra ertmės viduje, nuo milžiniškos kapavietės statybos laikų nebuvo paliesta. Iki šiol buvo žinoma tik apie tris ertmes - karalienės kambarį, karaliaus kambarį ir Didžiąją galeriją.
30 metrų ilgio ertmė, pasak mokslininkų, yra virš Didžiosios galerijos - beveik 50 metrų ilgio tunelio, kuris jungia faraono kapą su į išorę vedančiu koridoriumi.
Mokslininkai ertmę aptiko naudodami miuonus. Šios elementariosios dalelės yra kosminių spindulių sudedamoji dalis. Jos prasiskverbia į akmenį panašiai kaip rentgeno spinduliai ir leidžia pažvelgti į piramidės vidų.
139 metrų aukščio Cheopso piramidė yra didžiausia iš Gizos piramidžių. 230 metrų pločio kapavietė buvo pastatyta faraonui Cheopsui, valdžiusiam XXVII-XXVI amžių sandūroje prieš mūsų erą. Šį piramidė laikoma vienu iš septynių pasaulio stebuklų.

Prancūzija: susitarta dėl referendumo Naujosios Kaledonijos apsisprendimo klausimu

Prancūzija pasiekė principinį susitarimą su šalimis-Numėjos sutarties dalyvėmis surengti referendumą dėl Naujosios Kaledonijos apsisprendimo, kuris turi įvykti po metų. Tai pranešė televizijos kanalas BFM.
"Mes turime politinį susitarimą ir, kas galbūt dar svarbiau už šį susitarimą, - mes jaučiame pasitikėjimą", - cituoja televizijos kanalas Prancūzijos premjerą Eduarą Filipą (Edouard Philippe), kuris pažymėjo, jog nors apskritai šiuo klausimu prieita vieninga nuomonė, prie susitarimo dar reikės kruopščiai padirbėti.
Liepos mėnesį kalbėdamas Nacionalinio Susirinkimo deputatams, E. Filipas pareiškė, kad referendumas įvyks ne vėliau kaip 2018 metų lapkritį.
Naujoji Kaledonija - Prancūzijos užjūrio administracinis-teritorinis darinys, turintis ypatingąjį statusą, kurį ji gavo 1988 metais pagal Matinjono susitarimus. Remiantis šiais dokumentais, 1998 metais Naujojoje Kaledonijoje turėjo įvykti referendumas dėl apsisprendimo, bet, kai atėjo nustatytas terminas, Prancūzijos vyriausybė atidėjo žadėtą plebiscitą vėlesniam laikui Numėjos sutartimi, kurioje numatoma palaipsniui perduoti vietos administracijai visišką visų salyno gyvenimo sričių kontrolę, išskyrus gynybos, teisingumo, vidaus saugumo ir valiutos emisijos klausimus, kurie lieka Paryžiaus žinioje. Pagal šią sutartį, referendumas dėl Naujosios Kaledonijos apsisprendimo turi būti surengtas ne vėliau kaip 2018 metais.

PEF: lyčių nelygybė vėl didėja

Po dešimtmečio lėtos pažangos lygiateisiškumo srityje lyčių nelygybė pasaulyje, pasak Pasaulio ekonomikos forumo (PEF), vėl didėja. Pirmą kartą nuo 2006 metų atotrūkis tarp lyčių vėl išaugo, sakoma ketvirtadienį Ženevoje paskelbtoje PEF ataskaitoje "Global Gender Gap Report".
Kasmet pateikiama ataskaita apie atotrūkį tarp lyčių apima keturias sritis: švietimą, sveikatą, ekonomines galimybes ir dalyvavimą politikoje. Pasaulinė tendencija didesnio lygiateisiškumo link, atrodo, apsisuko, konstatuoja tyrimo autoriai.
Didžiausia lyčių lygybė, anot ataskaitos, vyrauja Šiaurės šalyse. Pirmosiose vietose rikiuojasi Islandija, Norvegija ir Suomija. Ketvirtoji reitinge - Rytų Afrikos valstybė Ruanda. Lietuva yra 28-a.
Prieš metus PEF dar skaičiavo, kad reikės vidutiniškai 83 metų atotrūkiui tarp lyčių panaikinti. Dabar nurodoma, kad prireiks 100 metų.

Ispanijos prokuratūra prašo kardomojo kalinimo nušalintiems Katalonijos vyriausybės nariams

Ispanijos prokuratūra pareikalavo kardomojo kalinimo maištu kaltinamiems nušalintos Katalonijos separatistinės vyriausybės nariams. Šios priemonės pradžioje prašoma visiems devyniems politikams, kurie ketvirtadienį pasirodė teisme, pranešė žiniasklaida, remdamasi teisėsaugos atstovais.
Buvusiam regiono viceprezidentui Oriolui Žunkerasui (Oriol Junqueras) ir dar septyniems politikams reikalaujama skirti kardomąjį kalinimą be teisės būti paleistiems už užstatą. Buvusiam santykių su įmonėmis ministrui Santi Vilai (Santi Vila), kuris praėjusią savaitę prieš Katalonijos parlamentui paskelbiant nepriklausomybę atsistatydino iš pareigų, anot prokuratūros prašymo, galės būti skirtas paleidimas už užstatą. 

Atgal