VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

11.08. Naujausios žinios

Atkurtos Lietuvos 100-metis: šventė daugelyje valstybių ir paminklas partizanų vadui A. Ramanauskui-Vanagui

Antradienį neįprastoje vietoje - Vilniaus geležinkelio stotyje - buvo pristatyta renginių programa "Atkurtai Lietuvai 100". 
Atkurtos Lietuvos 100 metų sukaktis bus minima 2018-aisiais vasario 16-ąją. 
Pradėjus renginį, buvo paraginta kiekvienam lietuviui ieškoti savo ryšio su Lietuvos 100-mečiu, o tai gali būti ir šeimos relikvijos. Prof. Alfredas Bumblauskas pasakojo, kad turi seną puodelį su Vytauto Didžiojo atvaizdu, ir tai - puikus ryšys su Lietuvos 100-mečiu. 
Programos koordinatorė Neringa Vaisbrodė paragino, likus 100 dienų iki Lietuvos gimtadienio, pasižymėti svarbiausias datas - tai 2018-ųjų Vasario 16-oji bei birželio 30-liepos 6 dienomis vyksianti Dainų šventė "Vardan tos..." - ir kiekvienam susiplanuoti, ką tomis dienomis veiks. 
Taip pat ji paragino padaryti du darbus: išsiųsti "Ačiū" atviruką padėkojant pačiam siuntėjui ar valstybei svarbiam žmogui, skirti laiko savanorystei taip padovanojant savo "Šimtmečio dovaną" valstybei. O svarbiausia - švęsti atkurtos Lietuvos gimtadienį Vasario 16-ąją, pasveikinant draugus, iškeliant Trispalvę, prisijungiant prie viešų renginių ar susikuriant savo šventės tradiciją. 
N. Vaisbrodė papasakojo, kad valstybės atkūrimo 100-mečio minėjimo programą sudaro trys pagrindinės kryptys: "Kurk", "Švęsk", "Pažink". 
"Kurk" - tai veiklos, įtraukiančios žmones aktyviai dalyvauti Lietuvos dabarties ir ateities kūrime - tvarkant ir gražinant savo bendruomenės, kaimo, miesto aplinką, sodinant gėles ir medžius, pasirūpinant šalia gyvenančiais neįgaliaisiais, senjorais, vaikais, nepasiturinčiais žmonėmis, taip pat padedant kitiems dalijantis savo profesinėmis žiniomis. 
"Švęsk" - veiklos, vienijančios visuomenę švęsti Vasario 16-ąją ir suvokti jos prasmę. Bus stengiamasi, kad ši šventė būtų prieinama ne tik Vilniaus, bet ir kitų Lietuvos miestų žmonėms, kad jie Vasario 16-ąją galėtų susitikti su giminėmis, draugais ir šventę švęsti kartu. Prie Vasario 16-osios šventimo prisidės ir užsienyje gyvenantys lietuviai. 
Vasario 16-ąją Nepriklausomybės Akto signatarai bus pagerbiami Vilniaus Rasų kapinėse. 
"Tą dieną Lietuvos bažnyčiose skambės 100 varpų - tai specialus projektas "Gloria Lietuvai", kai prakalbinami visi varpai. Menininkai skelbs tą žinią", - sakė Kultūros ministerijos Tarptautinių ryšių ir Europos reikalų skyriaus vedėja Daiva Parulskienė. 
Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre įvyks iškilmingas Vasario 16-osios koncertas "Gloria Lietuvai", kurio idėjos, scenarijaus autorius ir režisierius yra Dalius Abaris. Šiam įvykiui muzikines kompozicijas kuria keli kompozitoriai, o finalinę kūrinio dalį, pavadintą "Gloria Lietuvai", kuria Kipras Mašanauskas. 
D. Parulskienė paminėjo nemažai menininkų, kurie Vasario 16-osios proga surengs koncertus užsienyje ir atliks lietuvišką muziką. Tai dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla, kurios diriguojami koncertai įvyks Niujorke, Berlyne, Birmingeme, taip pat Martyno Levickio koncertas Vašingtone, styginių kvarteto "Mettis" ir Gabrieliaus Aleknos koncertai Niujorke, Čikagoje, Vašingtone. 
Taip pat Lietuvos 100-metį garsins Baltijos šalių simbolizmo paroda, vyksianti viename svarbiausių Europos muziejų - "D' Orsay" muziejuje Paryžiuje. Svarbi ir Kauno modernizmo paroda, kuri taip pat keliaus į Paryžių. 
Iš viso užsienyje - Estijoje, Latvijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje, Izraelyje, Italijoje ir Vatikane, JAV, Rusijoje - vyks 75 Lietuvos 100-mečiui skirti renginiai. 
Niu Britene (Konektikutas, JAV), kur gimė kovotojas už Lietuvos nepriklausomybę, partizanų vadas, brigados generolas Adolfas Ramanauskas-Vanagas (1918-1957), jam bus pastatytas ir atidengtas paminklas. 
Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktorius Saulius Liausa pristatė 2018-ųjų Lietuvos 100-mečio Dainų šventę "Vardan tos...", kurioje bus 14 renginių. Atvyks choras iš Japonijos, kuris išmoko lietuviškų dainų ir jas dainuos kartu su Jungtiniu choru. Šventėje pasirodys ir užsienio lietuviai. Žada atvykti ir už atkurtos Lietuvos jubiliejų vyresnis - 102 metų - kanklininkas iš Australijos. Dainų šventė baigsis bendru Tautiškos giesmės giedojimu. 
"Pažink" - tai veiklos, kviečiančios pažinti šalį, pasiekimus ir herojus ir skleidžiančios 100-mečio naratyvą.

Krašto apsaugos ministras R. Karoblis Helsinkyje susitiko su  JAV gynybos sekretoriumi J. Mattis 

Lapkričio 7 d. krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis viešėdamas Helsinkyje dvišaliame susitikime su Jungtinių Amerikos Valstijų Gynybos sekretoriumi gen. James Mattis aptarė Lietuvos ir JAV bendradarbiavimo gynybos srityje klausimus. 

Susitikimo metu ministras JAV gynybos sekretorių informavo apie Krašto apsaugos ministerijos Gynybos resursų tarybos sprendimą kreiptis į JAV vyriausybę dėl galimybės įsigyti šarvuotus visureigius.  JAV gynybos sekretorius pasveikino ministrą su šiuo sprendimu ir pažymėjo, jog tai sustiprins dvišalius santykius gynybos srityje. Pasak jo, JAV gaminami šarvuoti visureigiai yra labai patikimi: „Iš patirties žinau, jog karių moralę stiprina du dalykai: geras maistas ir patikimos transporto priemonės – taip kariai žino, jog vyriausybė jais rūpinasi“. 

R. Karoblis ir J. Mattis taip pat aptarė Lietuvos ir JAV karių dalyvavimą bendrose tarptautinėse operacijose Afganistane ir Irake. R. Karoblis pažymėjo, jog Lietuva yra pasirengusi didinti savo indėlį tarptautinėse operacijose. Tuo tarpu J. Mattis pabrėžė, jog JAV ypatingai vertina Lietuvos dalyvavimą ir pastangas vykdyti tarptautinius įsipareigojimus, nepaisant sudėtingos saugumo situacijos Baltijos ir Šiaurės šalių regione, kai kariai reikalingi ir savo šalyse. 

Toksiško smogo gaubiamoje Indijos sostinėje uždarytos mokyklos

Indijos sostinės Delio valdžia trečiadienį nurodė uždaryti visas miesto mokyklas, taršos lygiui viršijus Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pateikiamas rekomendacijas bemaž 30 kartų. Tirštas smogas trečiadienį gaubė labiausiai užterštos pasaulyje sostinės gatves. Dauguma pėsčiųjų ir motociklininkų dėvėjo specialias kaukes arba dengė burnas servetėlėmis ar šalikais.
JAV ambasados interneto svetainėje skelbiamais duomenimis, pavojingų sveikatai itin mažo skersmens kietųjų dalelių (KD2,5) koncentracija ore trečiadienio rytą siekė apie 700 mikrogramų kubiniame metre ir net 28 kartus viršijo PSO rekomendacijas.
"Delyje prastėjant oro kokybei, negalime rizikuoti vaikų sveikata", - teigė Delio vyriausiojo ministro pavaduotojas Manišas Sisodija (Manish Sisodia).
"Įsakėme iki sekmadienio uždaryti visas miesto mokyklas", - pridūrė M. Sisodija.
Indijos gydytojų asociacija, savo ruožtu, įspėjo, kad mieste kilo visuomenės sveikatos krizė, ir paragino Delio administraciją "pažaboti šią grėsmę". Tuo metu Aplinkos taršos tarnyba įspėjo, kad padėtis mieste ateinančiomis dienomis dar pablogės.

Rusijos ginkluotės kontrolės inspektoriai lankysis Lietuvoje

Rusijos Federacijos ginkluotės kontrolės inspektorių grupė lapkričio 8-9 dienomis Lietuvoje atliks pasirinkto rajono inspekciją. Ji bus atliekama pagal Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) 2011 m. Vienos dokumento nuostatas.
Vienos dokumentas įpareigoja valstybes kasmet pateikti informaciją apie savo karines pajėgas, gynybinių pajėgumų vystymo planus ir karinį biudžetą, iš anksto informuoti apie planuojamą karinę veiklą, taip pat priimti savo teritorijoje nustatytą skaičių kitų šalių karinių ekspertų inspekcijų ir vizitų į karinius dalinius. Kiekviena ESBO priklausanti šalis turi teisę patikrinti, ar kita šiai organizacijai priklausanti šalis nevykdo stambaus masto karinės veiklos, apie kurią būtina pranešti iš anksto, ir ar neturi nedeklaruotų karinių pajėgumų.
Rusijos inspektoriai turės teisę pasirinktoje Lietuvos teritorijoje, kurios plotas iki 20 tūkst. kv. km, aplankyti Lietuvos kariuomenės padalinius ir poligonus, taip pat išklausyti inspektuojamo padalinio - Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas" - vado pranešimą.
Rusijos ginkluotės kontrolės inspektoriams bus sudaryta galimybė apskristi pasirinktą rajoną Lietuvos karinių oro pajėgų orlaiviu ir įsitikinti, kad jokia nedeklaruota karinė veikla nėra vykdoma.
Rusijos ginkluotės kontrolės inspektoriai pagal inspekcijos metu gautą informaciją parengs ir išplatins ESBO šalims ataskaitas su išvadomis, kaip Lietuva vykdo tarptautinių sutarčių reikalavimus ginkluotės kontrolės srityje.
Tai bus trečioji šiais metais užsienio šalių ginkluotės kontrolės inspekcija Lietuvoje pagal 2011 m. Vienos dokumentą. Birželio mėnesį pasirinkto rajono inspekciją Lietuvoje atliko Baltarusijos ir Rusijos ginkluotės kontrolės inspektorių grupė, o liepos mėnesį - Ukrainos ginkluotės kontrolės inspektoriai. 
Taip pat rugpjūtį Baltarusijos ginkluotės kontrolės inspektorių grupė, vadovaudamasi Lietuvos ir Baltarusijos dvišaliu susitarimu, atliko Lietuvos karinio dalinio vertinamąjį vizitą.
Lietuvos atstovai šiemet atliko inspekcijas Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos kariniuose daliniuose.

ES siekia sudaryti vadinamųjų "mokesčių rojų" juodąjį sąrašą

Sąjungos (ES) finansų ministrai, reaguodami į "Paradise Papers" skandalą, antradienį svarstė galimybę sukurti pirmąjį vadinamųjų "mokesčių rojų" (angl. tax haven) juodąjį sąrašą. 
28 ES narės pastaruosius metus niekaip nesugeba sudaryti šalių su itin mažais mokesčiais sąrašo, nes tam priešinasi tokios šalys kaip Airija, Malta ar Liuksemburgas. 
Pasipriešinimas taip pat kilo ir iš greitu metu ES paliksiančios Jungtinės Karalystės, kuri siekia apsaugoti beveik nulinius mokesčių tarifus Džersyje ar Didžiosios Britanijos Mergelių salose. 
Į per kelis kilometrus nuo Prancūzijos pakrantės esančią Džersio salą JAV kompanija "Apple" perkėlė didžiąją dalį savo lengvatinio apmokestinimo turto po to, kai spaudžiama ES, griežtesnes taisykles ėmė taikyti Airija. 
"Svarbu, kad šis sąrašas būtų sudarytas dar 2017 m. Jis turi būti patikimas ir veiksmingas", - sakė ES ekonomikos reikalų komisaras Pjeras Moskovisi (Pierre Moscovici). 
ES ministrai bandys išspręsti nesutarimus ir galutinį sąrašą sudaryti gruodžio mėnesį. Naujienų agentūros AFP šaltiniai teigia, kad ES pareigūnai perspėjo apie 60 šalių dėl to, kad šių mokesčių politika gali būti "probleminė" bei kad jos rizikuoja būti įtrauktos į juodąjį sąrašą. 
Mokesčių slėpimo klausimas vėl į viešumą iškilo po to, kai tiriamosios žurnalistikos centras ICIJ paviešino daugybę dokumentų, pavadintų "Paradise Papers", įrodančių, kaip didžiosios įmonės bei turtingi asmenys slepia savo mokesčius lengvatinio apmokestinimo sąskaitose. 
Tai - jau ne pirmas toks dokumentų nutekėjimas. Pernai į viešumą iškilo "Panama Papers" skandalas, o 2014 m. nutekėjo vadinamieji "LuxLeaks". Pastarasis skandalas buvo ypač gėdingas ES, nes jis atskleidė, kad Liuksemburgas kompanijoms suteikinėjo didžiules mokesčių lengvatas tada, kai šalies ministro pirmininko pareigas užėmė dabartinis Europos Komisijos (EK) prezidentas Žanas Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncker). 
Nors turto perkėlimas į lengvatinio apmokestinimo sąskaitas yra visiškai teisėtas, šis metodas vis labiau pradedamas laikyti neetišku, nes dėl turto perkėlimo į lengvatinio apmokestinimo zonas šalys praranda milijardus pajamų iš mokesčių.

Auditoriai: gyventojai dėl netinkamo atliekų tvarkymo moka papildomai

Valstybės kontrolės auditoriai nustatė, kad Aplinkos ministerija neužtikrino, kad regionų aplinkos apsaugos departamentų veikla būtų koordinuojama. Iki šiol nesukurtas nuoseklus, nuolat veikiantis kontrolės priežiūros mechanizmas, nesukurta ir skaidri gamintojų ir importuotojų, įtraukiamų į metinius patikrinimų planus, atrankos sistema, o patys regionų aplinkos apsaugos departamentai planuodami ir vykdydami atliekų tvarkytojų patikrinimus nederina tarpusavio veiksmų bei tai daro savo nuožiūra. 
Siekiant užtikrinti gaminių ir pakuočių atliekų (padangų, akumuliatorių, baterijų ir kt.) tvarkymą, o netinkamo tvarkymosi atveju - mokesčio už aplinkos teršimą sumokėjimą, būtina, kad Aplinkos ministerija įdiegtų gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinę sistemą ir užtikrintų nepertraukiamą jos veikimą, inicijuotų atitinkamų įstatymų pakeitimus, efektyvintų aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę. Aplinkos ministerija šias ir kitas priemones Valstybės kontrolei nurodė rekomendacijų įgyvendinimo plane, pateiktame po atlikto audito „Gamintojo atsakomybės principo taikymas". Atlikusi auditą Valstybės kontrolė perdavė audito medžiagą STT tolesniam vertinimui.
Pasak Ekonomikos audito departamento direktoriaus pavaduotojo Mindaugo Milčiūno, esminiai pokyčiai tvarkant gaminių ir pakuočių atliekas būtini siekiant, kad šios atliekos būtų sutvarkytos, o gyventojai už tai nemokėtų papildomai.
Audito duomenimis, viena pagrindinių susidariusios situacijos priežasčių: gamintojai ir importuotojai nevykdo jiems pavestos pareigos sutvarkyti gaminių ir pakuočių atliekas, o nesutvarkius jų - sumokėti mokestį už aplinkos teršimą. 2016 m. pabaigoje buvo registruota per 15 tūkst. gamintojų ir importuotojų, kurie vidaus rinkai 2013-2015 m. pateikė 1,4 mln. t gaminių ir pakuočių, tačiau šie duomenys nėra teisingi, nes regionų aplinkos apsaugos departamentai nustatė, kad 2014-2016 m. patikrinti gamintojai ir importuotojai nedeklaravo 3,2 tūkst. t gaminių ir pakuočių. Be to, šiuos procesus privalančios prižiūrėti ir kontroliuoti Aplinkos ministerijos institucijos, deja, tinkamai to neįvykdo.
Auditoriai atkreipia dėmesį, kad atliekų tvarkytojai teikia neteisingus duomenis apie sutvarkytų atliekų kiekius ir nustatytais terminais nepašalina nustatytų netikslumų, todėl viešai skelbiama informacija apie Lietuvoje sutvarkytas atliekas yra nepatikima. Atliekų tvarkytojai 2013-2016 m. 23,4 tūkst. t atliekų sutvarkė nesilaikydami nustatytų reikalavimų ir į valstybės biudžetą turėtų būti sumokėta 36,2 mln. Eur už aplinkos teršimą. Beveik visi sprendimai apskųsti teismams, o iki šiol už neteisėtai sutvarkytas atliekas mokestis nesumokėtas. 
Gamintojai ir importuotojai turi finansuoti gaminių ir pakuočių atliekų sutvarkymą, tačiau ne visi gyventojai šalia savo namų turi atliekų rūšiavimo konteinerius ir ne visi rūšiuoja atliekas. Tai viena priežasčių, kad iki 28 proc. mišrių atliekų kiekio sudaro pakuočių atliekos, o už jų sutvarkymą tenka sumokėti gyventojams. 
Gyventojams suteikta galimybė nemokamai pristatyti elektros ir elektroninės įrangos bei padangų atliekas į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, bet, gamintojams ir importuotojams neskiriant lėšų šių aikštelių eksploatavimui, gyventojai turi sumokėti ir už šių atliekų sutvarkymą.

Darbo birža: nuo metų pradžios į darbo rinką grįžo 262,2 tūkst. gyventojų

Darbo rinka šalyje stabilizuojasi - spalį laisvų darbo vietų šalyje registruota 4,6 tūkst. mažiau nei rugsėjį, tačiau keletą pastarųjų metų jų skaičius šiuo metų laikotarpiu išlieka stabilus - dabar siekia 28,8 tūkst. 
Šalyje ikimokyklinio ugdymo specialistų, kepėjų ir konditerių, dailidžių ir stalių poreikis augo, o labiausiai darbo pasiūlymų sumažėjo buhalteriams, dažytojams, mūrininkams, reklamos ir rinkodaros specialistams bei socialiniams darbuotojams. 
Darbo biržos duomenų registre lapkričio pradžioje registruoti 130,4 tūkst. darbo ieškančių žmonių - tai sudarė 7,4 proc. visų šalies darbingo amžiaus gyventojų. Jaunimo (16-29 m.) užimtumo skyriuose buvo registruota 21,6 tūkst. darbo ieškančių asmenų, o jų nedarbo rodiklis per mėnesį išliko toks pat - 4,3 proc.
Per mėnesį į darbo rinką padėta sugrįžti beveik 28 tūkst. darbo ieškančių žmonių. Darbo biržų specialistams bendradarbiaujant su darbdaviais per mėnesį padėta įsidarbinti 14,8 tūkst. bedarbių. 
Darbo biržos duomenimis, nuo šių metų pradžios į darbo rinką viso grįžo 262,2 tūkst. neturinčių darbo žmonių: 142,2 tūkst. gyventojų įsidarbino, o veiklą pagal verslo liudijimus pradėjo 79,3 tūkst. žmonių.

Tarptautinėje konferencijoje - dėmesys kovai su hibridinėmis grėsmėmis Baltijos regione

Vilniuje antradienį prasidėjusia tarptautine konferencija "Rusijos įtaka Baltijos jūros regione - nacionalinės ir institucinės patirtys kovojant su hibridinėmis grėsmėmis" siekiama sutelkti valstybių ir institucijų pastangas kovojant su hibridinėmis grėsmėmis ir geriau atskleisti Rusijos įtaką Baltijos regiono šalyse.
"Rusija niekada nenustojo traktuoti Baltijos valstybių kaip esančių išskirtinėje jos įtakos sferoje. Ji naudojo ir naudoja savo politinius, ekonominius, energetinius išteklius, propagandą, kibernetines, informacines ir kitas priemones - tiek atvirai, tiek slaptai, - kad mūsų šalys būtų pažeidžiamos ir silpnos", - teigė užsienio reikalų viceministras Darius Skusevičius, sveikindamas konferencijos dalyvius.
Jis pažymėjo, kad Rusijos veiksmai Ukrainoje dar kartą atskleidė šių hibridinių priemonių efektyvų panaudojimą.
Viceministras išreiškė viltį, kad Europos kovos su hibridinėmis grėsmėmis kompetencijų centras papildys valstybių nacionalines pastangas ir taps vieta, kurioje bus derinamos pačios pažangiausios Europos Sąjungos (ES) ir NATO strategijos kovojant su hibridinėmis grėsmėmis.
"Mūsų regione įsteigtas kompetencijos centras leis Šiaurės ir Baltijos šalims bei Lenkijai atkreipti dėmesį į saugumo iššūkius Baltijos jūros regione, atvers galimybę Lietuvos ekspertams perduoti Lietuvos patirtį ir praktiką", - teigė D. Skusevičius.
Kovai su hibridinėmis grėsmėmis skirta tarptautinė konferencija Lietuvoje rengiama pirmą kartą. Joje dalyvauja centrą įkūrusių valstybių, NATO ir ES oficialūs atstovai, ekspertai, akademinių institucijų nariai, kariškiai. Konferenciją organizuoja Lietuvos užsienio reikalų ministerija, kartu su Europos kovos su hibridinėmis grėsmėmis kompetencijų centru ir Rytų Europos studijų centru. 
Rugsėjo pradžioje Helsinkyje pradėjusio veiklą Europos kovos su hibridinėmis grėsmėmis kompetencijų centro veikloje dalyvauja Estija, Ispanija, Jungtinė Karalystė, JAV, Latvija, Lietuva, Lenkija, Norvegija, Prancūzija, Švedija, Suomija ir Vokietija, ES bei NATO. Lietuvos atstovas centro valdyboje - Užsienio reikalų ministerijos Transatlantinio bendradarbiavimo ir saugumo politikos departamento ambasadorius ypatingiems pavedimams Eitvydas Bajarūnas.

Taršos lygis Indijos sostinėje grėsmingai aukštas

Tarša Indijos sostinėje Naujajame Delyje antradienį pasiekė grėsmingai aukštą lygį. Institucijos net svarsto kelioms dienoms uždaryti mokyklas. Aukščiausio rango ministrai prilygino miestą "dujų kamerai".
Apytikriai 19 mln. gyventojų turintis Naujasis Delis patenka tarp labiausių užterštų pasaulio miestų. Antradienį Naująjį Delį gaubė itin tirštas smogas, gydytojai patarė miesto gyventojams neiti į lauką, nebent tai yra absoliučiai būtina.
Ryte mažesnių nei 2,5 mikrometro kietųjų dalelių koncentracija ore sudarė nuo 400 iki 900 mikrogramų vienam kubiniam metrui, o šie skaičiai net kelis kartus viršija Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) nustatytą saugią ribą. 
"Naujasis Delis tapo dujų kamera. (...) Atsižvelgiant į aukštą taršos lygį, paprašiau švietimo ministro apsvarstyti pasiūlymą kelioms dienoms uždaryti mokyklas", - sakė vyriausiasis Naujojo Delio ministras Arvindas Kedžrivalas (Arvind Kejriwal).

Vokietijos ekonomika tvirtai auga, nepaisant pramonės gamybos nuosmukio

Šių metų rugsėjį Vokietijos pramonės gamyba nusmuko daugiau, nei prognozuota, po žymaus prieaugio rugpjūtį, tačiau, nepaisant šio nuosmukio, ir toliau prognozuojamas tvirtas didžiausios Europos ekonomikos augimas šiais metais.
Pramonės gamyba rugsėjį smuko 1,6 proc. po 2,6 proc. prieaugio rugpjūtį, antradienį skelbia šalies Ekonomikos ministerija.
Analitikai ir toliau optimistiškai vertina šalies ekonomikos augimo perspektyvas, nors pramonės gamyba nusmuko daugiau, nei jie prognozavo (0,9 proc.).
Palyginti su praėjusių metų rugsėju, gamyba ūgtelėjo 3,6 proc., tuo tarpu rugpjūtį metinis prieaugis siekė 4,7 proc.
Analitikai laukia kitą savaitę pasirodysiančios šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) statistikos, jų prognozėmis, šalies ūkis trečią ketvirtį ūgtelėjo 0,5 proc. 
Ministerijos duomenimis, pramonės gamyba per tris mėnesius iki rugsėjo pabaigos, palyginti su trimis mėnesiais iki birželio, padidėjo 0,8 proc.; antrą ketvirtį šis rodiklis pakilo 1,9 proc.
"Pramonės gamybos apimtys ateinančiais mėnesiais turėtų augti", - teigia ministerija savo naujausioje apžvalgoje.
Be to, mėnesinis pramonės užsakymų portfelis Vokietijoje rugsėjį išaugo 1 proc. - augimas fiksuojamas antrą mėnesį iš eilės; rugpjūtį šis rodiklis, peržiūrėtais duomenimis, siekė 4,1 proc., rodo pirmadienį paskelbta statistika.

NATO ketina siųsti į Afganistaną dar 3 tūkst. karių

NATO karinę mokymo misiją Afganistane papildys dar 3 tūkst. Aljanso karių, antradienį pranešė organizacijos generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas (Jens Stoltenberg). Apie tai jis informavo Kabulą sukrėtus dar vienam kruvinam išpuoliui prieš civilius.
Apie pusę naujų karių skirs JAV, o visa NATO mokymo ir paramos misija konflikto alinamoje šalyje nuo 13 tūkst. karių išaugs iki 16 tūkst.
Kalbėdamas likus dienai iki NATO gynybos ministrų susitikimo Briuselyje, J. Stoltenbergas teigė, kad Aljansas savo karių kontingentą plečia, siekdamas „padėti afganams išeiti iš aklavietės ir pasiųsti aiškią žinią Talibanui, kad jis mūšio lauke nelaimės".
„Siųsime daugiau pajėgų. Šiuo metu (Afganistane) yra apie 13 tūkst., netrukus bus apie 16 tūkst. karių. Šiuo metu manome, kad apie pusę naujų karių bus iš JAV, pusė - iš kitų Aljanso narių", - kalbėjo NATO generalinis sekretorius.
Tačiau J. Stoltenbergas patikino, kad NATO kariai prie kovinių operacijų vykdymo negrįš.
„Susitelksime į Afganistano specialiųjų pajėgų, kurios įrodė esančios nepamainomos kovoje su maištininkais, mokymą", - pridūrė J. Stoltenbergas.
Talibanas, kuris 2001 metais buvo pašalintas iš valdžios per JAV vadovaujamą invaziją, 2014 metais NATO baigus kovinę misiją šalyje ėmė vėl atsigauti. Negana to, atakas šalyje suintensyvino ir grupuotės „Islamo valstybė" (IS) kovotojai.
Policijos pareigūnais apsimetę užpuolikai antradienį įsiveržė į televizijos kanalo „Shamshad" būstinę Kabule. Per išpuolį, už kurį atsakomybę prisiėmė IS, du žmonės žuvo, o dar 20 buvo sužeisti.
NATO sprendimas padidinti Afganistane tarnaujančių karių skaičių turėtų būti oficialiai patvirtintas trečiadienį ir ketvirtadienį Briuselyje vyksiančiame Aljanso gynybos ministrų susitikime.

Šiaurės Korėjoje po branduolinių bandymų gimsta vaikai mutantai

Po branduolinių bandymų Šiaurės Korėjos Pangirio poligone tenykščių gyventojų naujagimiams diagnozuojamos įvairios patologijos. Tai antradienį pranešė Pietų Korėjos laikraštis "Chosun Ilbo", remdamasis pabėgėlių iš KLDR pasakojimais.
"Šiame regione gyvenantis giminaitis pasakojo, kad gimdymo namuose užfiksuota vaikų mutantų gimimo atvejų", - pareiškė vienas iš leidinio šaltinių.
Pasak kito pabėgėlio, radiacija poligono rajone užteršė gruntinius vandenis.
Dar vienas vyras, pabėgęs iš Šiaurės Korėjos 2010 metais, teigė išgyvenęs du branduolinius bandymus, atliktus Pangirio poligone. "Per pirmąjį ir antrąjį branduolinius bandymus (atitinkamai 2006 metų spalį ir 2009 metų gegužę) buvo evakuoti tik kariškių šeimų nariai, jie buvo paslėpti požeminėse šachtose. Vietos gyventojai apie rengiamus bandymus nieko nežinojo", - tvirtino jis.
Leidinio šaltiniai taip pat papasakojo, kad upėse poligono rajone išnyko žuvys, o 80 procentų medžių nudžiūvo - tikriausiai dėl radioaktyviojo užteršimo.

Italijoje sulaikyta dešimtys mafijos narių, konfiskuota turto už milijonus eurų

Italijos policijai atlikus tris reidus su mafija siejamose organizacijose, buvo sulaikyta dešimtys asmenų bei konfiskuota milijonai eurų.
Kalabrijos Redžo mieste per operaciją, nukreiptą prieš vietos mafiją „Ndrangetą" („Ndrangheta"), 50 žmonių buvo sulaikyti, jiems skirtas namų areštas arba uždrausta išvykti iš miesto.
Pasak Italijos policijos, įtariamieji kaltinami priklausymu mafijai, turto prievartavimu, sukčiavimu viešuosiuose konkursuose ir prekyba narkotikais.
Tuo metu per Neapolyje ir Florencijoje vykusius reidus policija areštavo 19 įtariamų Neapolio mafijos „Kamoros" („Camorra") narių. Tarp sulaikytųjų yra ir nusikaltimais garsėjančios Malardo (Mallardo) šeimos lyderis, pranešė naujienų agentūra ANSA.
Be to, pareigūnai iš įtariamų gangsterių konfiskavo turto už 50 mln. eurų. Tarp konfiskuotų objektų buvo nekilnojamasis turtas, įmonės, automobiliai ir banko sąskaitos.
Per trečiąją operaciją Italijos finansinių nusikaltimų policija, arba Guardia di Finanza, informavo, kad iš dviejų šiuo metu kalinčių „Ndrangetos" klano narių konfiskavo turto, vertinamo daugiau kaip 5 mln. eurų.

Vokietijos įmonės "stabdo" investicijas Katalonijoje

Vokietijos bendrovės stabdo investicijas Katalonijoje dėl Ispanijos regiono politinio konflikto su nacionaline Madrido vyriausybe, antradienį dpa agentūrai sakė finansines konsultacijas teikiančios įmonės KPMG partneris Markusas Šuleris (Marcus Schueller).
"Nemažai bendrovių yra linkusios labai rūpestingai ir atsargiai peržiūrėti savo investicinius planus", - sakė verslo konsultantas iš Frankfurto.
Netikrumas dėl regiono ir jo vyriausybės nepriklausomybės siekių buvo juntamas daugelyje Vokietijos bendrovių, sakė M. Šuleris.
"Dabar aiškiau nei bet kada pastebime, kad bendrovės investuoja daug atsargiau ir neryžtingiau", - sakė jis.
Daugelis Vokietijos vidutinio dydžio įmonių ir šeimos bendrovių vykdo savo verslą klestinčiame Ispanijos regione, įskaitant tokias sunkiasvores kaip "Bayer", BASF ir VW antrinę įmonę "Seat".
Daugiau nei pusė iš 1600 Vokietijos bendrovių, aktyviai veikiančių Ispanijoje, yra registruotos Katalonijoje.
Madrido valdžios teigimu, apie 1200 bendrovių iki spalio vidurio jau perkėlė savo registruotas būstines iš Katalonijos.

OPEC: pasaulinės naftos paklausa iki 2040 metų išaugs 16,5 proc.

Naftą eksportuojančių šalių organizacija (OPEC) padidino pasaulinės naftos paklausos prognozę 2016-2040 metais 1,7 mln. barelių per parą; naujausiomis OPEC prognozėmis, naftos paklausa pasaulyje minėtu laikotarpiu padidės 16,5 proc., iki 111,1 mln. barelių per parą. Anot OPEC, pagrindinės šalys, paskatinsiančios rodiklio augimą, bus Kinija ir Indija, teigiama OPEC metinėje prognozėje "World Oil Outlook (WOO) 2040".
Organizacija taip pat prognozuoja, kad nafta ir dujos iki 2040 metų nepraras svarbaus vaidmens tenkinant energijos paklausą. Prognozuojama, kad OPEC naftos dalis pasaulinėje rinkoje 2016-2040 metais išaugs nuo 34 iki 37 proc.
OPEC prognozėmis, nuo 2035 metų naftos paklausa kasmet lėtės iki 0,3 mln. barelių per parą, tuo tarpu vidutinėje perspektyvoje (2016-2022 metais), ji sieks maždaug 1,2-1,3 mln. barelių per parą. Iki 2022 metų naftos paklausa pasiekė 102,3 mln. barelių per parą, arba 2,24 mln. barelių per parą daugiau, nei prognozuota ankstesnėje prognozėje.
"Vidutiniai (naftos paklausos) augimo tempai sulėtės iki maždaug 300 tūkst. barelių per parą 2035-2040 metais, tam įtakos turės didesnis energijos efektyvumas, griežtesnė energetikos politika pasaulyje, taip pat sulėtėję BVP ir gyventojų skaičiaus augimo tempai", - pažymima prognozėje.

Laikraštis: Nyderlandai padėjo "ProcterGamble" išvengti 169 mln. dolerių mokesčių

Nyderlandų mokesčių tarnyba nesilaikė nustatytų procedūrų ir tuo padėjo bendrovei "Procter & Gamble" (P&G) išvengti 169 mln. JAV dolerių mokesčių. Tai antradienį paskelbė laikraštis "Trouw", remdamasis "Rojaus dokumentais" ("Paradise Papers"), kuriuos išplatino tiriamosios žurnalistikos centras ICIJ.
Anot laikraščio, kalbama apie leidimą, kurį bendrovei P&G išdavė mokestinės tarnybos inspektorius 2008 metais. "Kaip rodo dokumentai, pareigūnas savarankiškai priėmė sprendimą, su niekuo nepasitaręs, nors tokiomis aplinkybėmis privaloma gauti dviejų mokesčių inspekcijos darbuotojų parašus, - pastebi laikraštis. - Be to, pačiam sandoriui, ypač kai kalbama apie stambaus kapitalo įmones, turi pritarti speciali ekspertų grupė, tačiau ir to nebuvo padaryta". 
Toks susitarimas, pažymi laikraštis, leido tarptautinei bendrovei naudojant sudėtingą schemą "pervesti 676 mln. dolerių į Kaimanų salas, nesumokėjus 25 proc. pelno mokesčio į olandų iždą, tai yra 169 mln. dolerių".
Mokestinė tarnyba patvirtino, kad sprendimas dėl P&G buvo priimtas pažeidus galiojančias taisykles, tačiau negalėjo paaiškinti priežasties, kodėl tai nutiko ir ar buvo pažeistos kitos normos.
Olandų sistema jau ne kartą buvo kritikuota už tai, kad didžiosios tarptautinės bendrovės gali sudaryti sutartis su mokesčių tarnybomis specialiomis sąlygomis. Tokie susitarimai turi atitikti tam tikrus kriterijus, tačiau viso turinio tarnyba niekada neatskleidžia, netgi gavusi nacionalinio parlamento užklausimą.

Sirija skelbia ketinanti prisijungti prie Paryžiaus klimato kaitos susitarimo

Bonoje (Vokietija) vykstančioje Jungtinių Tautų (JT) klimato kaitos konferencijoje (COP23) Sirija pranešė ketinanti ratifikuoti Paryžiaus klimato kaitos susitarimą. Damaskui priėmus tokį sprendimą, šiam istoriniam susitarimui prieštaraujančių šalių gretose liks vienintelės JAV.
Norą prisijungti prie susitarimo Sirijos delegacija pareiškė antradienį darbo grupės susitikime, žurnalistams sakė konferencijos dalyviai. Tačiau konferencijos sekretoriatas šios informacijos oficialiai kol kas nepatvirtino. 
„Labai malonu, kad Sirija ką tik paskelbė, jog prisijungs prie Paryžiaus klimato kaitos susitarimo", - sakė Sabina Mininger (Sabine Minninger), konferencijoje atstovaujanti Vokietijos humanitarinės pagalbos organizacijai „Brot fuer die Welt" („Duona pasauliui").
„Niokojamos klimato kaitos akivaizdoje pasaulis rodo vienybę", - pridūrė ji.
Kiek anksčiau apie prisijungimą prie Paryžiaus susitarimo paskelbė ir Nikaragva. Sirija ir Nikaragva buvo vienintelės JT narės, nesutikusios pasirašyti sutarties tuo metu, kai dėl jo buvo susitarta 2015 metų pabaigoje.
Tuo tarpu birželį JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) paskelbė, kad Jungtinės Valstijos ketina pasitraukti iš susitarimo, kurį buvo patvirtinusi ankstesniojo prezidento administracija. Oficialiai pasitraukti iš sutarties JAV galės tik 2020 metais.

Indija sėkmingai išbandė savos gamybos sparnuotąją raketą "Nirbhay"

Antradienį Indija sėkmingai išbandė savos gamybos sparnuotąją raketą "Nirbhay". Kaip pranešė naujienų agentūra ANI, remdamasi šaltiniais Gynybos ministerijoje, bandymas buvo atliktas Čandipūro poligone Orisos valstijoje šalies rytuose.
Raketa išbuvo ore 50 minučių ir nuskriejo 647 kilometrus.
Indijos gynybos ministrė Nirmala Sitharman (Nirmala Sitharaman) pareiškė, jog šis sėkmingas bandymas padės šaliai tapti rinktinės "nacijų lygos" nare.
Agentūros duomenimis, bandomieji raketos paleidimai gali būti tęsiami kelias artimiausias dienas.
Raketa "Nirbhay" kuriama jau apie 10 metų. Tai buvo jau penktas jos bandymas. Trys bandymai buvo nesėkmingi.
Ikigarsinė sparnuotoji raketa "Nirbhay" turi naikinti taikinius 1000-1500 kilometrų nuotoliu. Pasak Indijos žiniasklaidos, ji kuriama atsakant į sparnuotosios raketos "Hatf 7" ("Babur”) kūrimą Pakistane.

"Eurostat": rugsėjį mažmeninės prekybos apyvarta Lietuvoje smuko 1,0 proc., o per metus išaugo 2,1 proc.

Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūros "Eurostat" duomenimis, šių metų rugsėjį, palyginti su aštuntuoju 2017 metų mėnesiu ir atsižvelgus į sezoninius svyravimus, mažmeninės prekybos apimtys euro zonoje padidėjo 0,7 proc., o visoje Europos Sąjungoje - 0,3 proc. Šių metų rugpjūtį rodiklis euro zonoje sumažėjo 0,1 proc., o visoje ES padidėjo 0,5 proc.
2017-ųjų rugsėjį, palyginti su tuo pačiu ankstesnių metų laikotarpiu, mažmeninės prekybos indeksas euro zonoje padidėjo 3,7 proc., o visoje ES - 3,5 proc.
"Eurostat" duomenimis, 2017 metų rugsėjį mažmeninės prekybos apyvarta Lietuvoje smuko 1,0 proc., o per metus išaugo 2,1 proc.

Atgal