VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

11.26. Naujausios žinios

65 proc. apklaustųjų mano, kad reikalai šalyje blogėja

Lapkričio mėnesį trys iš dešimties (29 proc.) apklaustų šalies gyventojų atsakė, kad pastaruoju metu reikalai Lietuvoje iš esmės krypsta į gerąją pusę, o du trečdaliai (65 proc.) apklaustųjų nurodė, kad reikalai šalyje blogėja. 6 proc. respondentų neturėjo nuomonės šiuo klausimu.
Naujienų agentūros ELTA užsakymu rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos "Baltijos tyrimai" spalio 25-lapkričio 8 dienomis atliktos apklausos duomenimis, per pastarąjį mėnesį manančių, kad reikalai Lietuvoje pastaruoju metu gerėja, sumažėjo 5 procentiniais punktais (tiek pat per mėnesį padaugėjo ir neapsisprendusių respondentų), o lyginant su gyventojų atsakymais prieš metus (2016 m. lapkritį), manančių, kad reikalai šalyje gerėja, sumažėjo 8 procentiniais punktais. 
Kad šalyje reikalai krypsta į gerąją pusę, dažniau nurodė jaunimas iki 30 metų (41proc.), didmiesčių gyventojai (36 proc.), respondentai su aukštuoju išsilavinimu (35 proc.) bei su didžiausiomis šeimos pajamomis per mėnesį - daugiau kaip 900 eurų (33 proc.), besimokantis jaunimas (50 proc.) bei vadovai (39 proc.), dešiniųjų pažiūrų žmonės (35 proc.).
Dažniau už kitus dabartine padėtimi šalyje yra nepatenkinti vyresni nei 50 metų žmonės (72 proc. mano, kad reikalai iš esmės krypsta į blogąją pusę), gyvenantys kaimo vietovėje (75 proc.), respondentai su mažiausiomis šeimos pajamomis - iki 550 eurų per mėnesį (69 proc.), darbininkai ir ūkininkai (66 proc.), bedarbiai ir namų šeimininkės (66 proc.) bei pensininkai (73 proc.), lenkų tautybės gyventojai (77 proc.), kairiųjų pažiūrų žmonės (71 proc.). 
Kiek didesni optimistai šiuo metu yra dviejų partijų rėmėjai: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (44 proc. iš jų nurodė, kad reikalai gerėja) bei Liberalų sąjūdžio (49 proc. nurodė, kad reikalai gerėja). Didžiausi pesimistai yra partijos Tvarka ir teisingumas (70 proc. nurodė, kad reikalai blogėja, ir 23 proc. mano, kad krypsta į gerąją pusę) bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (87 proc. mano, kad reikalai blogėja, ir tik 9 proc. - kad į gerąją pusę) rinkėjai.

L. Linkevičius dalyvaus Afrikos Sąjungos ir Europos Sąjungos viršūnių susitikime Abidžane

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius dalyvaus penktajame Afrikos Sąjungos ir Europos Sąjungos viršūnių susitikime Abidžane, Dramblio Kaulo Kranto Respublikoje. 
Lapkričio 28 dieną Afrikos Sąjungos (AS) ir Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrų lygio darbiniame susitikime ministras aptars viršūnių susitikimo darbotvarkę ir dalyvaus diskusijoje patvirtinant baigiamuosius AS ir ES viršūnių susitikimo dokumentus. Lapkričio 29-30 dieną viršūnių susitikimo metu Europos ir Afrikos valstybių vadovai keturiose teminėse sesijose diskutuos ekonominio įgalinimo, mobilumo ir migracijos, taikos ir saugumo, valdymo klausimais. Sesijose atsispindės pagrindinė 2017 m. susitikimo tema - "Investavimas į jaunimą tvariai ateičiai". L. Linkevičius planuoja dalyvauti taikos ir saugumo sesijoje, kurioje pristatys Lietuvos indėlį atsakant į tarptautinius saugumo iššūkius, praneša Užsienio reikalų ministerija. 
Tikimasi, kad viršūnių susitikime bus patvirtinta bendra politinė deklaracija, kuri nustatys Europos ir Afrikos bendradarbiavimo prioritetus 2018-2020 m. laikotarpiui. Pirmą kartą renginio diskusijose dalyvaus Europos ir Afrikos jaunimo atstovai, kurie valstybių vadovams pristatys savo parengtą jaunimo deklaraciją. 
AS ir ES viršūnių susitikimas vyksta kas treji metai. Planuojama, kad kitas susitikimas vyks 2020 m. vienoje iš Europos Sąjungos valstybių.

Lietuvos Atkūrimo 100-mečio minėjimas Taline sutraukė gausų tautiečių būrį 

Estijos Lietuvių Bendruomenė (ELB) Lietuvos Atkūrimo 100-metį pasitiko gausiausiu tautiečių sambūriu per pastaruosius dešimtmečius. Simboliška, kad lapkričio 18 d., pačioje Talino senamiesčio širdyje vykusiame renginyje susirinko per 100 svečių ir dalyvių.

Pakylėtos dvasios minėjime, sujungusiame skirtingas kartas bei sutraukusiame lietuvius iš tolimiausių Estijos miestų ir miestelių, dalyvavo ir kviestiniai svečiai iš Vilniaus. Seimo narys Vytautas Kernagis jaunesnysis praskleidė uždangą į savo Tėčio, Maestro Vytauto Kernagio, gyvenimo ir kūrybos užkulisius, o charizmatiškoji dainininkė Raminta Naujanytė atliko žinomas dainas iš Maestro repertuaro bei keletą nuosavos kūrybos dainų.

Renginyje taip pat buvo pristatytas naujasis ELB logotipas kurį sukūrė ir Bendruomenei Valstybės jubiliejaus proga padovanojo viena didžiausių Lietuvos reklamos ir dizaino agentūrų. Bendruomenės nariams buvo pristatyta ELB internetinė svetainė lietuviai.ee.

Pirmąją Bendruomenės istorijoje vėliavą pašventino katalikų kunigas, Tėvas Alfonas di Džiovanis (Alfonso di Giovanni). Iškilmingame renginyje apsilankė Lietuvos Ambasadorius Estijoje p. Giedrius Apuokas bei Ambasados kolektyvas, pasaldinę tautiečių sueigos stalą tortu, kurį puošė ELB logotipas. Renginį filmavo bei svečius kalbino LRT Lituanica kanalo Pasaulio Lietuvių Žinių komanda.

Po oficialios dalies susirinkę tautiečiai turėjo progos pabendrauti su svečiais neformalioje aplinkoje bei užmegzti naujas pažintis.

Į Atkurtos Lietuvos 100metį Estijos LB žengia iš pagrindų atsinaujinusi. Pavasarį buvo išrinkta nauja Valdyba bei Pirmininkas, kuriuo tapo Vaidas Matulaitis. Per pastaruosius  8 mėnesius aktyvių ELB Narių skaičius išaugo beveik 5 kartus. Savo veiklą atnaujino ir Talino lituanistinė mokyklėlė „Terelabas“, vedama naujosios vadovės Irmos Žilėnienės.

Estijos lietuvių bendruomenės valdyba žada ir toliau rengti kokybiškus renginius, o savo veikloje laikytis obalsio „vienyti ir įkvėpti“.

Lietuvos istorijos akcentai

Lietuva lapkričio 26-ąją:
1994 m. Latvijos Daugpilio mieste atidarytas Lietuvos konsulatas.
1999 m. paskirta pirmoji Lietuvos ir Lenkijos Seimų asamblėjos premija, kurios laureatu tapo lietuvių filologas Bronys Savukynas.
2001 m. pasirašyta Lietuvos ir Rumunijos laisvosios prekybos sutartis.
2002 m. iš Vokietijos į Lietuvos taikomosios dailės muziejų Vilniuje eksponuoti atvežtas unikalus XVI amžiaus lietuvių raštijos paminklas - Jono Bretkūno išverstos biblijos rankraštis, įkainotas beveik 9 milijonais litų.
2004 m. berniukų ir jaunuolių choras "Ąžuoliukas" atšventė savo veiklos 45-metį bei vadovo Vytauto Miškinio darbo 25-metį. "Ąžuoliuką" įkūrė Hermanas Perelšteinas, choras yra įrašęs daugiau nei 30 plokštelių ir 16 kompaktinių plokštelių.
2007 m. Vilniaus Didžiosios gatvės namo, kuriame gyveno Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras profesorius Kazimieras Antanavičius, vidiniame kieme atidengta memorialinė lenta. 
2011 m. Vilniuje, Žvėryne, atidaryta Armėnijos ambasada Lietuvoje. 
2012 m. eidamas 70-uosius, staiga mirė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio narys, penkių kadencijų Seimo narys, ekonomikos mokslų daktaras Julius Veselka.
2014 m. sostinės Žvejų gatvėje, siekiant įamžinti savo veiklos 50-ies metų jubiliejų švenčiantį chorą "Liepaitės", pasodintos liepos ir įrengta atminimo plytelė.
2016 m. eidamas 105-uosius metus mirė Lietuvos chirurginės onkologijos patriarchas, gyva medicinos legenda, garsus chirurgas onkologas, profesorius, habilituotas daktaras Petras Norkūnas.

Popiežius pradeda kelionę į Mianmarą ir Bangladešą

Popiežius Pranciškus sekmadienį turi pradėti kelias dienas Mianmare ir Bangladeše truksiantį vizitą. Šventasis Tėvas lankysis šalyse, kurios susiduria su viena didžiausių pasaulyje humanitarinių krizių.
Nuo rugpjūčio mėnesio pabaigos iš Mianmaro į Bangladešą pabėgo daugiau kaip 620 tūkst. musulmonų rohinjų. Masinis bėgimas prasidėjo Mianmaro kariuomenei pradėjus operaciją prieš rohinjų maištininkus. Nors Mianmaro kariuomenė teigia, kad taikėsi tik į maištininkus, į Bangladešą pabėgę rohinjai tvirtina apie civilių prievartavimus, žudymus ir jų namų padegimus. Jungtinės Tautos (JT) tai pavadino "vadovėliniu etninio valymo pavyzdžiu". 
Lankantis Mianmare popiežius susitiks su kariuomenės vadu, Mianmaro de facto lydere Ong San Su Či (Aung San Suu Kyi) ir įtakingais budistų vienuoliais. Tikimasi, kad, kalbantis su jais, Pranciškus iškels rohinjų klausimą, tačiau Mianmaro katalikų Bažnyčia ragino Šventąjį Tėvą tiesiogiai neminėti kariuomenės persekiojamos musulmonų rohinjų mažumos. 
Mianmare popiežius lankysis lapkričio 27-30 dienomis, o Bangladeše - nuo lapkričio 30 iki gruodžio 2 dienos. Kelios dienos prieš popiežiaus vizitą Mianmaras ir Bangladešas pasirašė susitarimą dėl rohinjų pabėgėlių repatriacijos, tačiau, JT teigimu, jiems vis dar nesaugu sugrįžti į savo namus Mianmaro Rachinų valstijoje.

Balyje nerimstant ugnikalniui, atšaukta daug skrydžių

Balyje Agungo ugnikalniui tebesispjaudant dūmais ir pelenais, oro linijoms perduotas įspėjimas dėl ugnikalnio pelenų keliamo pavojaus, informuoja BBC.
Remiantis pranešimais, tirštas dūmų debesis virš Agungo ugnikalnio iškilo iki 4 km aukščio. Nors pagrindinis Balio salos oro uostas veikia įprastai, kai kurios oro linijos nusprendė atšaukti savo skrydžius, baiminantis, kad ugnikalnio pelenai gali padaryti žalos lėktuvų varikliams. 
Dėl ugnikalnio veiklos sutrikę skrydžiai paveikė mažiausiai du tūkstančius keleivių, daugiausiai iš Australijos. Atšaukus keliasdešimt skrydžių, saloje, kuri yra itin mėgstama turistų, įstrigo tūkstančiai turistų. 
Institucijos teritorijoje prie ugnikalnio pradėjo dalinti žmonėms kaukes.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi lapkričio 26-osios įvykiai pasaulio istorijoje:
1703 m. pietinėje Anglijos dalyje dvi dienas siautė "Didžioji audra", per kurią patvino Temzės ir Severno upės bei žuvo mažiausiai 8 tūkst. žmonių.
1832 m. JAV pasirodė pirmasis arklių traukiamas tramvajus. Jis Niujorke keleivius pradėjo vežioti Ketvirtąja aveniu tarp Princo ir 14-osios gatvių.
1832 m. Rusijoje įsteigta Imperatoriškoji generalinio štabo karo akademija.
1836 m. mirė škotas išradėjas Džonas Makadamas (John McAdam), kuris kelių tiesimui pradėjo naudoti skaldą.
1857 m. gimė šveicarų lingvistas Ferdinandas de Sosiūras (Ferdinand de Saussure), laikomas struktūralistinės lingvistikos tėvu ir vienu žymiausių semiotikos kūrėjų.
1898 m. gimė chemikas, Nobelio premijos laureatas Karlas Ziegleris (Karl Ziegler), pirmą kartą susintetinęs polietileną. 
1914 m. pakraunant sprogmenis, sprogo Didžiosios Britanijos karo laivas "Bulwark" - iš 750 įgulos narių gyvi liko tik 12.
1922 m. Hovardas Karteris (Howard Carter) ir lordas Karnarvonas (Carnarvon) tapo pirmaisiais žmonėmis, kurie įžengė į Egipto karaliaus Tutanchamono kapą. 
1922 m. gimė garsus JAV karikatūristas ir šunelio Snūpio (Snoopy) "tėvas" Čarlzas Šulcas (Charles Schulz). Jis mirė 1999 metų lapkritį.
1939 m. gimė viena sėkmingiausių roko atlikėjų Tina Terner (Tina Turner). Per savo muzikinę karjerą ji yra laimėjusi aštuonis "Grammy" apdovanojimus.
1940 m. Vokietija pradėjo statyti Varšuvos žydų geto sieną. Gete gyveno 400 tūkst. žmonių.
1949 m. Indijos steigiamasis susirinkimas priėmė šalies Konstituciją, kuri įsigaliojo po dviejų mėnesių.
1965 m. Prancūzija į kosmosą paleido savo pirmąjį dirbtinį žemės palydovą.
1966 m. Prancūzijos prezidentas Šarlis de Golis (Charles De Gaulle) Bretanėje atidarė pirmąją pasaulyje jūros potvynio ir atoslūgio jėgos varomą elektrinę.
1967 m. Adeno mieste Nacionalinis išsilaisvinimo frontas paskelbė Pietų Jemeno Liaudies Respubliką.
1970 m. Filipinų sostinės Manilos oro uoste į popiežių Paulių VI pasikėsino peiliu ginkluotas kunigu persirengęs bolivietis. Popiežius liko nesužeistas.
1979 m. 156 keleiviai ir įgulos nariai žuvo, Džedoje sudužus Pakistano kompanijos "Pakistan International Airlines" lėktuvui "Boeing 707".
1979 m. Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) balsavo už tai, kad Kinijai po 21 metų pertraukos būtų leista sugrįžti į olimpinę šeimą.
1989 m. per pirmus nuo 1971 metų laisvus prezidento rinkimus Urugvajaus prezidentu išrinktas opozicijos kandidatas Luisas Albertas Lakaljis (Luis Alberto Lacalle).
1990 m. atsistatydino Singapūro ministras pirmininkas Li Chuan Ju (Lee Kuan Yew). Ligi tol jis buvo ilgiausiai pasaulyje pareigas ėjęs vyriausybės vadovas.
1993 m. per pirmąjį po pusės šimtmečio visuotinį streiką paralyžiuota Belgijos pramonė ir transportas. Vyriausybė buvo priversta pradėti derybas su profesinėmis sąjungomis.
1993 m. Irakas leido JTO inspektoriams stebėti jo karinį potencialą, tikėdamasis, kad tai padės atšaukti JTO sankcijas.
1997 m. Didžioji Britanija nutraukė kariškių patruliavimą katalikiškajame Vakarų Belfaste, policijai užtikrinus, kad Airijos respublikonų armija (IRA) laikosi paliaubų.
1998 m. Tonis Bleras (Tony Blair) tapo pirmuoju Didžiosios Britanijos premjeru, kuris kreipėsi į prieš 76 metus paskelbtos Airijos respublikos parlamentą.
1999 m. Italijos opozicijos lyderiui Silvijui Berluskoniui (Silvio Berlusconi) pateikti kaltinimai dėl tariamo kyšininkavimo.
2000 m. oficialiai patvirtinta, kad respublikonas Džordžas V. Bušas (George W.Bush) Floridoje laimėjo lemiamus 25 balsus, padėjusius jam tapti naujuoju JAV prezidentu.
2008 m. Mumbajuje, Indijoje, prasidėjo teroristiniai išpuoliai. Per keturias dienas teroristai iš Pakistano surengė apie 10 išpuolių, per kuriuos žuvo 164 žmonės ir dar mažiausiai 308 buvo sužeisti.

Apklausa: vokiečių nuomonė išsiskyrė dėl to, ar A. Merkel turėtų likti kanclere

Vokietijos gyventojų nuomonė išsiskyrė dėl to, ar Angela Merkel (Angela Merkel) turėtų likti kanclerės poste, jei būtų surengti nauji rinkimai į parlamentą. Tai atskleidė šeštadienį paskelbti apklausos rezultatai, kurią atliko viešosios nuomonės tyrimų agentūra "YouGov", informuoja TASS.
Vokiečių nuomonė šiuo klausimu pasiskirstė beveik tolygiai - 40 proc. apklaustųjų mano, kad A. Merkel turėtų ir toliau eiti kanclerės pareigas, o 41 proc. apklaustųjų tam prieštarautų.
Tuo metu tik 23 proc. apklausos dalyvių teigia, kad Vokietijos socialdemokratų partijos lyderis Martinas Šulcas (Martin Shultz) turėtų vėl tapti kancleriu, o 56 proc. žmonių tam nepritaria.
Apskritai vokiečiai nesibaimina, kad gali būti surengti nauji rinkimai į Bundestagą - 65 proc. apklaustųjų tam neprieštarautų, o 59 proc. vėl balsuotų už tą pačia partiją kaip ir rugsėjo 24 d. ir tik 8 proc. žmonių pasirinktų kitus kandidatus.
Tyrime dalyvavo apie 1 tūkst. žmonių.

Argentinos karinis jūrų laivynas tvirtina, kad dingęs povandeninis laivas buvo geros būklės

Argentinos karinis jūrų laivynas atkakliai tvirtina, kad dingęs povandeninis laivas buvo geros būklės ir prieš išplaukdamas į mokymo misiją praėjo sistemos saugos patikrinimus, informuoja BBC.
Argentinos karinio laivyno atstovas Enrikė Balbis (Enrique Balbi) sakė, kad dvi dienos prieš išplaukimą buvo patikrinta visa operacinė sistema. Jo teigimu, neatlikus patikrinimų, laivams neleidžiama plaukti, o kadangi šis laisvas išplaukė, vadinasi, buvo atlikti visi patikrinimai. 
Kai kurie 44 dingusių povandeninio laivo įgulos narių artimieji mano, kad 34 metų amžiaus senumo laivas buvo prastos būklės ir jam reikėjo remonto. Povandeninis laivas "ARA San Juan" paskutinį kartą su karinio jūrų laivyno vadovybe susisiekė lapkričio 15-ąją dieną.
Nepaisant tarptautinių paieškos pastangų, viltys surasti išgyvenusių žmonių blėsta. Penktadienį šalies prezidentas teigė, kad bus pradėtas tyrimas, skirtas išsiaiškinti visą tiesą apie tai, kas nutiko laivui.

Nepale - pirmieji rinkimai nuo pilietinio karo pabaigos

Nepale vyksta visuotiniai rinkimai. Tai pirmieji visuotiniai rinkimai Nepale nuo pilietinio karo pabaigos ir monarchijos panaikinimo, informuoja transliuotojas BBC.
Daugiau kaip 15 mln. balsavimo teisę turinčių rinkėjų rinks 275 parlamento ir 550 provincijų asamblėjų narių. Antrasis rinkimų etapas numatytas gruodžio 7 dieną.
Tai pirmieji šalies rinkimai įsigaliojus naujajai konstitucijai, kuri sudarė sąlygas radikaliai keisti šalies politinę sistemą. Naujoji konstitucija priimta po daugelį metų trukusių derybų, kurios pradėtos pasibaigus 10 metų trukusiam pilietiniam karui tarp saugumo pajėgų ir maoistų sukilėlių.

Peru vyko eitynės prieš smurtą moterų atžvilgiu

Tūkstančiai moterų šeštadienį žygiavo Peru sostinės Limos gatvėmis, protestuodamos prieš smurtą moterų atžvilgiu. Smurtas prieš moteris - didelė problema daugelyje Lotynų Amerikos šalių.
Demonstrantės, šaukdamos "Gana išnaudojimo ir smurto", taip pat nori griežtesnių bausmių moteris skriaudžiantiems asmenims. Eitynėse taip pat dalyvavo penkios Peru prezidento Pedro Kučinskio (Pedro Kuczynski) kabineto narės. 
Tarptautinių stebėtojų teigimu, pagal išprievartavimų skaičių Peru iš visų Lotynų Amerikos šalių atitenka antra vieta. Kita opi problema yra moterų žudymas dėl jų lyties, šiais metais dėl savo lyties Peru nužudyta daugiau kaip 130 moterų. 
"Smurtas prieš moteris - paplitusi problema, aktuali mūsų visuomenei. Deja, mažai kas pasikeitė", - teigė viena aktyvistė.

Jemeno sostinėje po ilgos blokados nusileido 4 lėktuvai su humanitarine pagalba

Šeštadienį keturi lėktuvai į Jemeno sostinę Saną atskraidino humanitarinę pagalbą. Jemeno sukilėlių rankose esančio oro uostą blokadą buvo paskelbusi Saudo Arabijos vadovaujama koalicija, praneša naujienų agentūra dpa.
Manoma, kad maisto trūkumas gresia 17 mln. iš 27 mln. Jemeno gyventojų, kur jau trečius metus tęsiasi pilietinis karas.
Du paramą atskraidinę lėktuvai priklauso Jungtinėms Tautoms (JT), vienas - JT vaikų fondui (UNICEF), o dar vienas - Tarptautiniam Raudonojo Kryžiaus komitetui.
UNICEF lėktuvas atgabeno skubią pagalbą, o 3 kiti - pagalbos darbuotojus.
Saudo Arabijos vadovaujama koalicija Jemene kariauja prieš Irano remiamus hučių sukilėlius, kurie Saną užėmė 2014 m. pabaigoje ir nuo to laiko į savo rankas perėmė dalį Jemeno teritorijos.
Koalicija lapkričio 5 d. paskelbė visų Jemeno jūrų ir oro uostų blokadą po to, kai hučiai į Saudo Arabijos sostinę Rijadą paleido balistinę raketą.

Prancūzijos prezidentas perstumdo postus vyriausybėje

Po to, kai kairiosios partijos apkaltino Prancūzijos prezidentą Emanuelį Makroną (Emmanuel Macron) palankumu turtingiesiems, šis paskyrė socialistą į aukštas pareigas finansų ministerijoje, praneša AFP. 
Pokyčių imtasi, kai E. Makronui itin lojalus vyriausybės atstovas spaudai Kristofas Kastaneras (Christophe Castaner) tapo partijos "Pirmyn, Respublika!" (La Republique en Marche, LREM) vadovu. 
Tuo metu 39 m. regioninių reikalų ekspertas Olivjė Diusoptas (Olivier Dussopt) taps jaunesniuoju ministru Biudžeto, viešųjų finansų ir civilinės administracijos ministerijoje. 
O. Diusoptas, kuris prieš kelias dienas parlamente balsavo prieš E. Makrono 2018 m. biudžeto projektą, bus atsakingas už Prancūzijos viešuosius finansus, kuriuos prezidentas žadėjo patobulinti. Biudžete numatyta įšaldyti stambius infrastruktūros projektus ir atleisti beveik 1 600 valstybės tarnautojų. 
Kairieji sukritikavo O. Diusopto paskyrimą į naująsias pareigas, netgi pasigirdo balsų, kad jis nebėra Socialistų partijos narys.

Buvęs Katalonijos lyderis: rinkimai turi įtvirtinti Katalonijos nepriklausomybės troškimą

Nuverstasis Ispanijos Katalonijos regiono lyderis Karlesas Pučdemonas (Carles Puigdemont) šeštadienį pradėjo regioninių rinkimų kampaniją ir kvietė katalonus išreikšti nepriklausomybės troškimą balsuojant, informuoja AFP.
"Mes, katalonai, parodėme pasauliui savo gebėjimą ir norą tapti nepriklausoma valstybe. Gruodžio 21 d. privalome tai įtvirtinti", - paskelbė K. Pučdemonas iš Belgijos, į kurią išvyko Katalonijos regioniniam parlamentui vienašališkai paskelbus nepriklausomybę. 
Po nepriklausomybės paskelbimo spalio 27 d. K. Pučdemonas buvo nušalintas nuo Katalonijos prezidento pareigų, taip pat buvo nušalinta ir visa regiono vyriausybė. Madridas įvedė tiesioginį valdymą šiame kadaise pusiau autonominiame regione siekdamas išvengti jo atsiskyrimo.
Ispanijos ministras pirmininkas Marianas Rachojus (Mariano Rajoy) taip pat paleido ir Katalonijos parlamentą bei paskelbė išankstinius rinkimus regione, kad sugrąžintų "normalią padėtį".
K. Pučdemonas, kuriam gresia ekstradicija iš Belgijos, nes Ispanija jį apkaltino maišto kurstymu ir viešųjų lėšų panaudojimu ne pagal paskirtį, į rinkimus ves politinį judėjimą "Kartu už Kataloniją" (Junts per Catalunya).

A. Merkel atmeta naujų rinkimų Vokietijoje idėją

Vokietijos kanclerė Angela Merkel (Angela Merkel) pasisakė griežtai prieš naujus rinkimus, nepaisant to, kad jos partijai sunkiai sekasi formuoti vyriausybę po rugsėjo mėnesį įvykusių rinkimų, praneša naujienų agentūra dpa.
Šeštadienį surengto Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) suvažiavimo metu partijos lyderė A. Merkel pareiškė, kad idėja surengti naujus rinkimus jai visiškai nepriimtina.
Kalbėdama Kiulungsborno mieste, Meklenburgo-Pomeranijos žemėje, A. Merkel sakė, kad politikų atsakomybė yra dirbti su esamais rinkimų rezultatais.
CDU ir Socialdemokratų partijos (SPD) nesėkmės rinkimuose privertė A. Merkel konservatyvųjį bloką formuoti dar neišbandytą koaliciją su verslui palankia Laisvąja demokratų partija (FDP) ir žaliaisiais - tačiau šios derybos žlugo praėjusią savaitę.
Nuo to laiko spaudimas SPD augo, ji raginama paremti CDU ir Bavarijos Krikščionių socialinę sąjungą (CSU) ir taip sudaryti plačią koaliciją, kuri leistų išeiti iš politinio akligatvio.

D. Trampas pažadėjo Turkijos prezidentui, kad JAV nutrauks ginklų tiekimą kurdų kovotojams Sirijoje

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) telefonu pažadėjo Turkijos prezidentui Redžepui Tajipui Erdoganui (Recep Tayyip Erdogan), kad JAV nebetieks ginklų prieš "Islamo valstybę" Sirijoje kovojantiems kurdams. Apie tai penktadienį prakalbo Turkijos užsienio reikalų ministras Mevliutas Čavušoglu (Mevlut Cavusoglu), praneša AFP.
Apie planus nutraukti ginklų tiekimą kurdams D. Trampas užsiminė kalbėdamas su R. T. Erdoganu telefonu. Manoma, kad tai sutvirtintų strateginę partnerystę tarp abiejų valstybių.
"Ponas D. Trampas teigė davęs aiškų nurodymą, po kurio baigsis ginklų tiekimas Sirijos kurdų liaudies apsaugos daliniams (YPG). Jis apskritai sakė, kad ši nesąmonė turėjo liautis anksčiau", - spaudos konferencijos metu sakė Turkijos užsienio reikalų ministras.
Tuo metu Baltieji rūmai apie pokyčius komentavo ne taip konkrečiai, bet patvirtino, kad JAV prezidentas R. T. Erdoganui minėjo apie "laukiamą karinės paramos sąjungininkams Sirijoje pakoregavimą pasibaigus mūšiui dėl Rakos ir pereinant į stabilizavimo fazę, kai bus siekiama užtikrinti, kad "Islamo valstybė" nebegrįš".

Atgal