VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

11.28. Naujausios žinios

J. Varanauskienė: pajamų atotrūkis tarp didžiausių ir mažiausių pajamų nemažėjo

Vidutinės gyventojų darbo pajamos Lietuvoje per metus didėjo sparčiau negu kilo bendras kainų lygis, o didesnį negu 10 proc. pajamų augimą turėjo pajusti maždaug keturi iš dešimties šalies dirbančiųjų. Trečią šių metų ketvirtį vidutinės samdomų darbuotojų, dirbusių visą mėnesį, darbo pajamos, nuo kurių sumokėtos socialinio draudimo įmokos, padidėjo 7 proc. - nuo 743 eurų 2016 m. trečią iki 794 eurų šių metų trečią ketvirtį. 
Vidutinių darbo pajamų augimo tempas, palyginti su antru ketvirčiu, šiek tiek sulėtėjo, nes šįkart įtakos nebeturėjo minimalios algos padidinimas nuo 2016 m. liepos. Ir nors žymiai sumažėjo minimalios mėnesio algos neviršijančias pajamas uždirbančių žmonių dalis (nuo 23 proc. pernai iki 17 proc. šių metų trečią ketvirtį) vis dėlto pajamų skirtumas tarp mažiausiai ir daugiausiai uždirbančiųjų nesumažėjo, nes didesnių pajamų grupėse pajamos augo sparčiau.
„Mažiausių pajamų gavėjų skaičiaus sumažėjimui įtakos galėjo turėti ne tik palankios ekonominės sąlygos, bet ir pasikeitusi teisinė aplinka: nuo liepos įsigaliojo reikalavimas kvalifikuotiems darbuotojams mokėti didesnę nei minimalią algą. 
Trečią ketvirtį, palyginti su antru, nekvalifikuotų darbininkų profesijų grupės atstovų, kurių pajamos neviršijo minimalios algos, skaičius sumažėjo maždaug 13 proc., o atitinkamas kvalifikacijos reikalaujančių profesijų grupių (vadovų, specialistų, inžinierių, technikų, pardavėjų ir paslaugų sektoriaus darbuotojų, kvalifikuotų darbininkų) rodiklis buvo beveik dukart didesnis - 22 proc.",- sako „Sodros" vyriausioji patarėja Julita Varanauskienė. 
Pasak jos, tikėtina, kad minimalios mėnesio algos neviršijančias algas gaunančių darbuotojų skaičiaus mažėjimui turėjo ir tęstinis „vyšninio voko" iniciatyvos poveikis bei viešai skelbiamos įmonių išmokėtos vidutinės algos.
Iš 17,9 tūkst. įmonių, kuriose vidutinės darbuotojams išmokėtos algos, nuo kurių buvo mokamos socialinio draudimo įmokos, metų pradžioje buvo mažesnės negu minimali alga, trečiąjį ketvirtį šią ribą jau peržengė 3,4 tūkst. įmonių. Dažniausiai atlyginimai minimalią algą perkopė krovininio transporto įmonėse, statybos bendrovėse, parduotuvėse, restoranuose.
Daugiausia skaitine verte padidėjo paklausiausių specialistų pajamos. Programinės įrangos kūrėjų darbo pajamos neatskaičius mokesčių vidutiniškai per metus padidėjo 185 eurais. Vidutiniškai daugiau nei 170 eurų padidėjo gydytojų specialistų, taikomųjų programų kūrėjų, ekonomistų pajamos. 150 eurų didėjo IT ir ryšių paslaugų srities vadovų, finansų ir investicijų konsultantų pajamos.

Šalies vadovė pasveikino Albaniją valstybės įkūrimo metinių proga

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Albanijos Respublikos Prezidentą Ilirą Metą 105-ųjų nepriklausomos Albanijos valstybės įkūrimo metinių proga ir visiems šalies žmonėms palinkėjo vienybės, sėkmės ir klestėjimo.
Prezidentė pabrėžė, kad šiais metais minime 25-ąsias Lietuvos ir Albanijos diplomatinių santykių metines. Šalies vadovės teigimu, Lietuva vertina, kad per šį laikotarpį ypač sutvirtėjo dvišaliai saitai, o Albanija įsitvirtino kaip artima Lietuvos partnerė ir sąjungininkė.
Šalies vadovės teigimu, Lietuva yra pasiryžusi ir toliau stiprinti abipusį dialogą bei tolesnius Europos Sąjungos ir Albanijos ryšius, sprendžiant bendrus, žemynui tenkančius iššūkius ir atveriant dar daugiau naudingo bendradarbiavimo galimybių verslo, švietimo, mokslo, kultūros ir visuomeninių ryšių srityse, nurodoma Prezidentės tarnybos pranešime.

Prasideda Kvitų žaidimas "Čekių loterija"

Antradienio vakarą prasideda Kvitų žaidimas "Čekių loterija." Kvitų žaidime bus galima registruoti kasos aparatų kvitus, gautus už suteiktas paslaugas (pavyzdžiui, maitinimo, kirpimo, remonto ir pan.) bei turgavietėse įsigytas prekes. Atsižvelgiant į prioritetus kvitų loterija galės būti nukreipta ir į kitus sektorius, apie tai iš anksto pranešus visuomenei.
Savaitinio žaidimo metu bus galima laimėti 10 piniginių laimėjimų po 200 eurų, o mėnesinio žaidimo metu bus laimimas 1 piniginis 5000 eurų vertės laimėjimas. Prizų kiekis ir dydžiai gali būti keičiami atsižvelgiant į finansavimą.
Maždaug prieš tris savaites Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pasirašė sutartį su „VIP Viešosios informacijos partneriai", laimėjusia viešųjų pirkimų konkursą kasos aparatų Kvitų žaidimui viešinti ir žaidimo TV laidai sukurti bei transliuoti. Konkursą laimėjusi įmonė kiekvieną antradienį turės užtikrinti vieną iki 3 min. trukmės savaitinį reportažą, kuris bus transliuojamas per LNK 18.30 val. rodomas "Žinias" arba iškart po jų.
Pasirašytos sutarties kaina - 99849,2 euro (su PVM).
„Numatėme, kad metinis prizinis fondas bus apie 173 tūkst. eurų. Ši suma būtų skirta savaitiniams ir mėnesiniams laimėjimams išmokėti bei mokesčiams, susijusiems su laimėjimu, sumokėti",- sako VMI Kontrolės departamento, Verslo elektroninėje erdvėje ir elektroninėmis priemonėmis kontrolės skyriaus vedėjas Rolandas Puncevičius.
Žaidime bus galima registruoti kasos aparato fiskalinius kvitus ( tokie kvitai, kurių duomenys lieka kasos aparato kontrolinėje juostoje. Juose visada matomos trys raidės LTF). Dokumentai, išduoti prekybos (paslaugų teikimo) automatais, tiesioginio kompiuterinio ryšio terminalais ar išrašyti ranka žaidime dalyvauti negalės.

Muziejuje prisimins praeities garsias moteris rašytojas

Tautos šviesuolės, įdomios ir savo likimais, ir patirtimi bei iš praėjusių amžių siunčiamomis žinutėmis. Tai - moterys rašytojos, apie kurias bus kalbama antradienio vakarą Maironio lietuvių literatūros muziejuje vyksiančioje į paskaitoje-diskusijoje. 
Įtraukiančios, gyvos, skatinančios diskusijas, atvirumą ir saviraišką paskaitos autorė bei diskusijos vedėja - Maironio muziejaus direktorė, rašytoja Aldona Ruseckaitė.
Anot jos, Lietuvos raštijos istorijoje moterų vardai atsiranda gana vėlai, jos į literatūros procesą įsijungia tik 19 amžiaus pabaigoje.
Tai - Julija Žymantienė - Žemaitė, seserys Sofija Ivanauskaitė-Pšibiliauskienė ir Marija Ivanauskaitė-Lastauskienė, pasirašinėjusios bendru Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu. Tai - ir Marija Pečkauskaitė - Šatrijos Ragana, Gabrielė Petkevičaitė - Bitė, Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė, Salomėja Bačinskaitė-Bučienė - Nėris.
„Visų šių moterų likimai yra sudėtingi, kartais tragiški, tačiau įdomūs. Jos ne tik kūrė ir tapo literatūros klasikėmis, jos augino vaikus arba augintinius, tvarkė buitį, įsijungė į visuomeninį darbą. Jų pavyzdys gali sustiprinti, pamokyti, padėti atsirinkti gyvenimo vertybes ir prioritetus", - sako rašytoja A. Ruseckaitė.

Prezidentė darbo vizito vyksta į Islandiją, kur sakys kalbą moterų politinių lyderių konferencijoje „Mes galime"

Prezidentė Dalia Grybauskaitė lapkričio 28-29 d. su darbo vizitu lankysis Islandijoje. Šalies vadovė susitiks su Islandijos Prezidentu Gudniu Torlaciumi Johanesonu (Gudni Thorlacius Johannesson) ir sakys pagrindinę kalbą pasaulinėje aukšto lygio moterų politinių lyderių konferencijoje „Mes galime" (We Can Do It).
Dvišaliame Prezidentų susitikime bus aptarta Lietuvos ir Islandijos ekonominių, verslo, mokslo ir kultūros ryšių plėtra, bendradarbiavimas NATO, Šiaurės ir Baltijos šalių (NB-8) formatu. Islandija yra NATO šalis steigėja ir patikima Lietuvos sąjungininkė, gerai suprantanti mūsų regionui kylančius saugumo iššūkius ir padedanti juos atremti.
Islandijos ir Lietuvos žmones sieja ypatingas ryšys - Islandija pirmoji valstybė, pripažinusi Lietuvą, mums atkūrus nepriklausomybę. Šiandien abiejų šalių draugystę stiprina tvirta ir vieninga lietuvių bendruomenė Islandijoje. Lietuvoje kasmet minint Islandijos nepriklausomybės dieną žmonių iniciatyva rengiama akcija „Ačiū, Islandija", kuria dėkojama šiai šaliai už jos drąsą. Islandijos Prezidentas taip pat asmeniškai domisi Lietuva - istorijos mokslų daktaras, savo mokslinį darbą rašęs apie Baltijos šalis, yra viešėjęs Vilniuje.
Islandijos sostinėje Reikjavike Prezidentė sakys pagrindinę kalbą tarptautinėje moterų politinių lyderių konferencijoje, kur dalyvaus daugiau nei 300 moterų parlamentarių iš beveik 100 šalių, tarp jų Estijos, Maltos, Kroatijos Prezidentės.
Lietuvoje ir pasaulyje kas trečia moteris patiria smurtą, į viešumą kyla vis nauji priekabiavimo skandalai, todėl šalies vadovė savo kalboje akcentuos būtinybę visomis išgalėmis stabdyti smurtą prieš moteris. Tam reikalingos ne tik valstybės, teisėsaugos institucijų pastangos, bet ir visuomenės sąmoningumas - turime nustoti kaltinti aukas ir užtikrinti, kad priekabiautojai bei smurtautojai būtų sustabdyti ir sulauktų atsakomybės.
Prezidentė taip pat pakvies pasaulio moteris lyderes atvykti į Lietuvą. Kitais metais toks aukšto lygio susitikimas bus rengiamas Vilniuje, minint ne tik atkurto Lietuvos valstybingumo šimtmetį, bet ir 100 metų sukaktį, kai Lietuva viena pirmųjų Europoje suteikė moterims teisę balsuoti.
Reikjavike šalies vadovė Moterų politinių lyderių tarybos vardu įteiks simbolinį apdovanojimą buvusiai Islandijos Prezidentei ir šios tarybos steigėjai Vigdis Finbogadotir (Vigdis Finnbogadottir), kuri 1980 m. tapo pirmąja moterimi pasaulyje išrinkta valstybės prezidente.
Konferenciją Islandijoje rengia Prezidentės vadovaujama Moterų pasaulio lyderių taryba kartu su Moterų politinių lyderių forumu (WPL) ir Islandijos parlamentu. Prieš šio renginio taip pat prisideda Jungtinės Tautos, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), Harvardo universitetas.

Kaune prasideda tarptautinis klasikinės muzikos atlikėjų konkursas „Kaunas Sonorum"

Lapkričio 28-gruodžio 2 dienomis Kaune vyks IV tarptautinis klasikinės muzikos atlikėjų konkursas „Kaunas Sonorum". 
Kas dvejus metus organizuojamas konkursas šiais metais susilaukė rekordinio dalyvio skaičiaus. Lapkričio 28-gruodžio 1 dienomis penkiose - fortepijono, styginių instrumentų, pučiamųjų instrumentų, akordeono, dainavimo - grupėse varžysis 605 klasikinės muzikos atlikėjai iki 23 metų. Tarp šių atlikėjų net 380 svečių iš 18 užsienio šalių. 
Finalinis turas, kuriame dėl pagrindinio konkurso prizo - 2000 eurų - varžysis 5 atskirų konkurso grupių Didžiojo prizo laimėtojai, vyks pirmąją kalendorinės žiemos dieną, o uždarymas ir laureatų apdovanojimas - šeštadienį, gruodžio 2 d., Kauno valstybinėje filharmonijoje. 
Ketvirtą kartą organizuojamas tarptautinis klasikinės muzikos atlikėjų konkursas „Kaunas Sonorum" - Kauno miesto savivaldybės organizuojamas renginys, kurį globoja miesto meras - Visvaldas Matijošaitis.

Patikimi registrų duomenys - efektyvesnei užsieniečių migracijos kontrolei

Nuo šiol Registrų centro duomenys leis Migracijos departamentui greičiau įvertinti leidimų laikinai gyventi Lietuvoje ir nacionalinių vizų išdavimo pagrindus bei palengvins užsienio investuotojams tenkančią administracinę naštą. 
Tai užtikrins Migracijos departamento ir Registrų centro pasirašyta sutartis.
Registrų centro laikinoji vadovė Ieva Tarailienė sako, kad tai pirmas toks įmonės ir Migracijos departamento susitarimas dėl duomenų teikimo. Anot jos, Registrų centro tvarkomi duomenys yra itin svarbūs atliekant įvairias valstybės deleguotas funkcijas: jie yra oficialūs ir patikimi, be to, šis konkretus susitarimas turėtų sumažinti administracinę naštą į Migracijos departamentą leidimų laikinai gyventi ir nacionalinių vizų besikreipiantiems užsieniečiams, nes institucija galės pati pasiimti reikalingas finansines ataskaitas iš Juridinių asmenų registro. 
Savo ruožtu Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė pasidžiaugė, kad kokybiški Registrų centro duomenys neabejotinai prisidės prie Lietuvos patrauklumo užsienio investuotojams didinimo. Nuo šiol užsieniečiams verslininkams imigracijos procedūrose nereikės rūpintis finansiniais ir įmonių steigimo dokumentais, o Migracijos departamento sprendimai bus priimami sparčiau. 
Reikalingą informaciją Migracijos departamentas gaus iš Juridinių asmenų registro ir Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos (JADIS). Pastarajai šiuo metu duomenis apie dalyvius privalo teikti uždarosios akcinės bendrovės, mažosios bendrijos, o nuo š. m. lapkričio 1 d. - ir viešosios įstaigos. Departamento veiklai reikalingi juridinių asmenų dalyvių duomenys, informacija apie tai, kada žmogus tapo juridinio asmens dalyviu, jo įnašo dydis ar vertė ir pan.
Leidimai laikinai gyventi šalyje išduodami tiems užsieniečiams, kurie užsiima ir ketina toliau užsiimti Lietuvoje teisėta veikla, t. y. yra juridinių asmenų dalyviai (akcininkai, nariai ir pan.), vadovai arba bent trečdalio akcijų savininkai, tie juridiniai asmenys turi ne mažiau kaip 28 tūkst. eurų vertės nuosavo kapitalo, iš kurių bent 14 tūkst. eurų sudaro prašymą pateikusio užsieniečio investuotos lėšos arba kitoks turtas, bei atitinka kitus įstatymuose įvardintus kriterijus. Jei šios sąlygos pasikeičia (pvz., užsienietis nebėra įmonės vadovas ar nebeturi trečdalio akcijų), leidimas laikinai gyventi šalyje jam panaikinamas.
Analogiškus duomenis migraciją kontroliuojanti institucija naudos ir nustatant, ar yra pagrindas iš-duoti daugkartines nacionalines vizas - Juridinių asmenų registre ir JADIS saugomi duomenys, kurie leis departamentui vertinti, ar yra pagrindas išduoti nacionalinę vizą.
Tam tikrais atvejais funkcijoms vykdyti Migracijos departamentas gaus ir Gyventojų registre esančius asmenų veido atvaizdus. 
Migracijos departamentas šių duomenų negalės kaupti, privalės užtikrinti jų saugą ir naudoti tik institucijos funkcijoms vykdyti.
2017 m. Migracijos departamentas gavo 882 užsieniečių prašymus išduoti leidimą laikinai gyventi ir 179 prašymus išduoti nacionalinę vizą verslo Lietuvoje pagrindu.

Lietuvos ir Kroatijos premjerai aptarė tiesioginių skrydžių tarp šalių galimybę

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis vizito Vengrijoje metu susitiko su Kroatijos Vyriausybės vadovu Andrej Plenkovic. Premjerai pasidžiaugė aktyviais dvišaliais santykiais, aptarė ekonominio ir energetinio bendradarbiavimo perspektyvas, kalbėjosi apie suskystintų gamtinių dujų terminalą bei galimybę pradėti reguliarius tiesioginius skrydžius tarp Lietuvos ir Kroatijos. 

Premjeras S. Skvernelis patikino, kad tiesioginio skrydžio iš Lietuvos į Kroatija galimybė yra reali. Anot jo, šia kryptimi jau dirbama, vyksta pokalbiai. Tiesa, kol kas neįvardijamas miestas, su kuriuo Lietuva galėtų susijungti oro keliu. 

Kroatijos Ministras Pirmininkas pažymėjo, kad turistų iš Lietuvos į Kroatiją srautas per pastaruosius metus išaugo net 27 procentais. Tuo metu S. Skvernelis pabrėžė, kad suaktyvėjo ir ekonominis bendradarbiavimas. 

„Džiaugiamės teigiamomis ekonominio bendradarbiavimo tendencijomis, nuolat augančiomis prekybos apimtimis. Šiais metais mūsų šalių prekyba išaugo beveik 40 proc. Tačiau potencialas dar nėra pilnai išnaudotas“, – sakė S. Skvernelis. 

Premjeras taip pat paminėjo paramos Ukrainai būtinybę ir padėkojo Kroatijai už indėlį į Baltijos šalių saugumo ir gynybos užtikrinimą. Šių metų pabaigoje Lietuva laukia į NATO EFP batalioną atvykstančios Kroatijos karių kuopos.

Savo ruožtu Kroatijos kolega A. Plenkovic išreiškė padėką už Lietuvos indėlį suvaldant migrantų srautus bei pabrėžė, kad šaliai labai svarbi Lietuvos patirtis ir pagalba stojant į Euro zoną bei jungiantis prie Šengeno erdvės. 

Lietuva ir Kroatija šiemet mini dvišalių diplomatinių santykių 25-ąsias metines. Lietuva buvo antroji valstybė pasaulyje, pripažinusi Kroatijos nepriklausomybę. Premjeras S. Skvernelis pakvietė Kroatijos Ministrą Pirmininką ir šalies žmones apsilankyti Lietuvoje, mūsų šaliai kitais metais minint nepriklausomybės šimtmetį.

A. Merkel nori "rimtų" pokalbių su socialdemokratais dėl koalicijos sudarymo

Vokietijos kanclerė Angela Merkel (Angela Merkel) patvirtino, kad nepavykus sudaryti "Jamaikos koalicijos" svarstoma galimybė formuoti vyriausybę su socialdemokratais (SPD). Šalis ir užsienis viliasi "veiksnios" Vokietijos su stabilia vyriausybe, po savo partijos valdybos posėdžio Berlyne pareiškė Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) pirmininkė. "Todėl mes pasiruošę pradėti pokalbius su SPD", - pabrėžė ji.
Su SPD tu būti kalbama taip pat "rimtai, aktyviai, garbingai" ir su tikslu pokalbius baigti sėkmingai, kaip tai buvo daroma su Laisvąja demokratų partija (FDP) ir žaliaisiais, pridūrė A. Merkel. Konkrečių turinio sąlygų prieš prasidedant deryboms ji įvardyti nenorėjo, tačiau įspėjo, kad suformuoti vyriausybę be kompromisų yra neįmanoma.
Kalbėdama A. Merkel pabrėžė padėtį Europoje: yra "dideli lūkesčiai" Vokietijai rasti "atsakymus į skubius klausimus". Kanclerė pripažino, kad būtent eropolitiniais klausimais reikia įveikti "didelius skirtumus" su SPD. Tačiau tai esą per praėjusią kadenciją pavykdavo padaryti.

Irako pajėgos tikisi nuožmių mūšių likviduojant paskutiniąsias IS slėptuves

Irako ginkluotosios pajėgos tikisi nuožmių mūšių dykumoje likviduojant paskutiniąsias "Islamo valstybės" (IS) džihadistų slėptuves. Užbaigę pirmąjį Sirijos pasienyje esančio dykumų regiono atsikovojimo etapą, daliniai dabar mėgins savo kontrolėn perimti ir Haurano slėnį, pirmadienį sakė Bendro operacijų centro atstovas generolas Jahja Rasulas (Jahja Rassul).
Anot kariškio, slėnis yra gilus ir driekiasi iki Sirijos teritorijos. Tikslas esą yra sunaikinti visas IS slėptuves dykumoje ir slėniuose. 350 km ilgio Hauranas yra ilgiausias slėnis Irake. Jo iki 200 metrų gylio tarpekliuose džihadistai nuo 2014 metų įrengė ginklų sandėlius ir atsargų bazes.
Irako kariuomenė ketvirtadienį pradėjo puolimą dykumoje, kad iš paskutiniųjų IS bastionų išvytų džihadistus. Džihadistai liepą prarado Mosulo didmiestį ir nuo tada buvo išvyti iš daugybės kitų miestų. Tačiau ministras pirmininkas Haideras al Abadis (Haider al-Abadi) pergalę prieš ekstremistų grupuotę nori skelbti tik tada, kai ji bus visiškai išvyta iš Vakarų Irako dykumos.

Kanados premjeras vizito Kinijoje metu tikisi stiprinti prekybos ryšius

Kanados ministras pirmininkas Džastinas Triudo (Justin Trudeau) kitą savaitę vyks vizito į Kiniją, siekdamas su šalimi stiprinti prekybos ryšius.
Gruodžio 3-7 dienomis vyksiančio vizito metu, premjeras "skatins progresyvų požiūrį į prekybą bei turizmo iniciatyvas", teigia jo administracija.
Susitikimo metu D. Triudo susitiks su Kinijos valdžios ir verslo lyderiais, siekdamas diversifikuoti Kanados prekybą, kuri šiuo metu labiausiai yra priklausoma nuo JAV.
"Stiprūs ryšiai su Kinija yra labai svarbūs kuriant darbo vietas, stiprinant vidurinę klasę bei auginant Kanados ekonomiką", - pranešime sakė ministras pirmininkas.
Tai bus jau antras D. Triudo vizitas Kinijoje nuo to laiko, kai prieš dvejus metus jis tapo Kanados premjeru. 
Prezidentu tapus Donaldui Trampui (Donald Trump), JAV prekybos klausimais ėmėsi labiau protekcionistinės retorikos. Šiuo metu JAV, Kanada ir Meksika derasi dėl naujų Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos sutarties (NAFTA) sąlygų, bet derybos kol kas krypsta link aklavietės.
Savo ruožtu Kinija atvirai skatina stipresnius prekybos ryšius su Kanada ir ragina šalis siekti laisvosios prekybos sutarties.
Kinija šiuo metu yra antras didžiausias Kanados prekybos partneris, bet šalių prekybos apimtys smarkiai atsilieka nuo JAV ir Kanados prekybos apimčių.
Kinijos premjeras Li Kekiangas (Li Keqiang) dar praėjusių metų rugsėjį viešėjo Kanadoje. Tada Pekinas ir Otava susitarė iki 2025 m. padvigubinti dvišalės prekybos apimtis.

Madagaskaras skelbia įveikęs pneumoninio maro epidemiją

Madagaskaro vyriausybė skelbia, kad pavojingo pneumoninio maro epidemija šalyje įveikta.
Nuo lapkričio pradžios neužregistruotas nė vienas naujas susirgimas plaučių maru, sakė ministras pirmininkas Olivjė Mahafalis (Olivier Mahafaly). Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), vis dėlto žinybos ir ateinančiais mėnesiais turi išlikti budrios.
Per epidemiją, kilusią rugpjūčio pabaigoje, maru užsikrėtė 2 384 žmonės, 202 jų mirė.
"Tragedija yra tai, kad viduramžių liga, kurią lengva pagydyti, kelia grėsmę visai šaliai ir gali pražudyti daugiau kaip 200 žmonių", - sakė Piteris Salama (Peter Salama) iš PSO.

Prognozės: susitarimas dėl gavybos ribojimo per OPEC posėdį turėtų būtų pratęstas

Naftos kainoms pastoviai kylant, rinka prognozuoja, kad naftos gamintojos per ketvirtadienį Vienoje vyksiantį Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) posėdį pratęs susitarimą dėl gavybos mažinimo.
OPEC ir kelios karteliui nepriklausančios šalys 2016 metų gruodį susitarė mažinti naftos gavybą 1,8 mln. barelių per parą, siekdamos išlyginti pasaulinės paklausos ir pasiūlos pusiausvyrą. Vėliau jos susitarė pratęsti paktą iki 2018 m. kovo 31 dienos.

Toks susitarimas padėjo sumažinti pasaulinės rinkos persotinimą, dėl kurio naftos kainos 2016 m. pradžioje buvo nukritusios žemiau 30 dolerių už barelį lygio.
"Brent" rūšies naftos ateities sandorių kaina šiuo metu artėja prie 65 dolerių už barelį, WTI naftos ateities sandorių kaina - prie 60 dolerių už barelį, naftos atsargos beveik priartėjo prie normalaus lygio.
Naftos kainas palaiko ir didėjantis optimizmas dėl pasaulio ekonomikos ir jos poveikio naftos paklausai.
"Mes pasiekėme tai, ką tie, kurie pasisako prieš susitarimą, vadintų neįmanomu dalyku, - sakė OPEC generalinis sekretorius Muhamedas Barkindas (Mohammed Barkindo). - Dabartinės rinkos sąlygos, grįžtantis pasitikėjimas pramone ir optimizmas - visa tai byloja apie mūsų bendrų pastangų rezultatus."

Kandidatas į FED pirmininko postą palaiko idėją palaipsniui didinti palūkanų normas

Džeromas Pauelas (Jerome Powell), apie kurio paskyrimą naujuoju JAV federalinio atsargų banko pirmininku lapkričio pradžioje paskelbė JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump), palaiko palaipsnio palūkanų normos didinimo politiką. Apie tai teigiama jo pasisakymo, vyksiančio JAV Kongreso Senato komitete, tekste, publikuotame pirmadienį. Posėdžiai, kuriuose bus svarstoma Dž. Pauelo kandidatūra į FED vadovo postą, vyks profiliniame JAV Kongreso Senato komitete antradienį.
"Mes tikimės, kad palūkanų normos ir toliau augs", - pažymėjo jis. 
Dž. Pauelas, vienas iš FED Valdytojų tarybos narių, teigia, kad tokios priemonės būtinos siekiant prioritetinių FED tikslų - užtikrinti maksimalų užimtumą ir stabilias kainas. Jis taip pat pažadėjo, kad jo vadovaujamas FED apsvarstys, kaip būtų galima palengvinti bankų reguliavimo naštą, kartu išsaugant pagrindines Kongreso reformas, skirtas užkirsti kelią dar vienai finansų krizei.
Pernai gruodžio 14 d. JAV federalinis atsargų bankas padidino bazinę palūkanų normą nuo 0,25-0,5 proc. iki 0,5-0,75 proc. Tai buvo antras palūkanų normos didinimas po 2008 metų. Sprendimas buvo priimtas atsižvelgus į geresnes FED nedarbo, infliacijos bei JAV BVP 2016 m. prieaugio prognozes. 2017 m. kovo 15 d. FED apdidino palūkanų normą nuo 0,5-0,75 proc. iki 0,75-1,0 proc., o birželio 14 d. - iki 1,0-1,25 proc. Gruodį planuojamas dar vienas palūkanų normos didinimas.
Lapkričio 2 d. D. Trampas paskelbė skiriantis Dž. Pauelą į FED pirmininko postą. Prezidento sprendimą turi patvirtinti Senatas. JAV prezidentas, taip pat kiti Baltųjų rūmų atstovai, išsakė įsitikinimą tuo, kad senatoriai patvirtins šį paskyrimą.
Dabartinės Federalinio atsargų banko vadovės Džanet Jelen (Janet Yellen) kadencija baigiasi 2018 m. vasario 3 d.

Mianmaro armijos vadas popiežiui: šalyje nėra jokios religinės diskriminacijos

Mianmaro armijos vadas Minas Ongas Hlaingas (Min Aung Hlaing) pirmadienį susitikęs su popiežiumi Pranciškumi jam sakė, kad Mianmare, kuriame daugiausiai gyventojų yra budistai, tarp etninių grupių nėra jokios religinės diskriminacijos.
Anksčiau Jungtinės Tautos (JT) ir JAV valstybės sekretorius Reksas Tilersonas (Rex Tillerson) kaltino Mianmaro armiją vykdant etninio valymo kampaniją, dėl kurios nuo rugpjūčio pabaigos iš Mianmaro Rachinų valstijos į Bangladešą pabėgo 620 tūkst. musulmonų rohinjų.
Mianmaras neigia bet kokius nusikaltimus prieš rohinjus, nepaisant pabėgėlių tvirtinimų apie plačiai paplitusią padegimų, prievartavimų ir žudymų kampaniją. 
Mianmaro Rachinų valstija - namai daugiau kaip milijonui musulmonų rohinjų, bet daugiausia gyventojų budistų turinčiame Mianmare rohinjai susiduria su dideliais apribojimais. Jie yra pilietybės neturinti etninė musulmonų mažuma, susidurianti su persekiojimu Mianmare. 
Nevyriausybinė žmogaus teisių gynimo organizacija "Amnesty International" (AI) praėjusią savaitę pavadino Rachinų valstiją "nusikaltimo vieta", o rohinjams taikomus apribojimus prilygino "apartheidui".
Mianmare besilankantis popiežius sieks paskleisti taikos žinią. Mianmare įsivyravus krizei, popiežius kelis kartus pasisakė apie rohinjus ir vadino juos "broliais ir seserimis".

Sirijos vyriausybės delegacija atidėjo kelionę į taikos derybas Ženevoje

Sirijos vyriausybės delegacija, anot žiniasklaidos, dėl nepasitenkinimo opozicija atidėjo savo kelionę į taikos derybas Ženevoje. Vyriausybę Damaske suerzino pareiškimas, kurį prezidento Bašaro al Asado (Bashar al Assad) priešininkai praėjusią savaitę paskelbė Rijade, pirmadienį rašo vyriausybinis laikraštis "Al-Watan".
Opozicijos grupuotės Rijade patvirtino, kad prieš prasidedant politiniam pereinamajam procesui B. al Asadas turi atsistatydinti. Sirijos vyriausybei tokia pozicija prilygsta "grįžimui į pradžią", rašo "Al-Watan".
Jungtinių Tautų (JT) tarpininko Stafano de Misturos (Staffan de Mistura) biuras Ženevoje pranešė, jog nekomentuos Sirijos vyriausybės kelionės planų. Derybos Šveicarijoje turėtų būti atnaujintos antradienį. Iki šiol pokalbiuose pažangos nebuvo pasiekta.
Penktadienį opozicija pareiškė, jog yra pasiruošusi tiesioginiams pokalbiams ir "ant derybų stalo padės viską". Po daugiau kaip šešerius metus trunkančio pilietinio karo jos pozicija yra susilpnėjusi. B. al Asado pajėgos, remiamos Rusijos, jau vėl aiškiai įsigalėjo šalyje, išskyrus kurdų kontroliuojamą šiaurę. Sukilėliai savo rankose laiko tik nedideles teritorijas. Taip pat ilgai Sirijoje veikusi "Islamo valstybė" po didelių pralaimėjimų traukiasi.

ECB ragina euro zonoje kurti blogų paskolų prekybos platformą

Europos centrinis bankas (ECB) pirmadienį paragino kurti privataus sektoriaus platformą, kurioje būtų prekiaujama neveiksniomis paskolomis. Ši platforma esą padėtų išjudinti neveiksnią rinką, slegiančią euro zonos bankininkystės sektorių, rašo "Reuters".
Šiuo metu euro zonos bankai turi apie 800 mlrd. eurų neveiksnių paskolų (non-performing loans).
ECB šios problemos sprendimą įvardijo kaip vieną iš veiklos prioritetų, nes šios paskolos stabdo skolinimą euro zonoje ir riboja ECB kiekybinio skatinimo programos efektyvumą.
Pirmadienį paskelbtame straipsnyje ECB teigė, kad vienas iš problemos sprendimo būdų būtų įkurti platformą, kuri veiktų kaip savotiškas blogų paskolų "rūsys", sandorių sistema ir prekybos duomenų saugykla.
Ši platforma padidintų skaidrumą, sumažintų sandorių išlaidas ir atvertų rinką naujiems investuotojams, mano ECB.
"Didesnis investuotojų įsitraukimas turėtų visą eilę pliusų: kainų konkurencija rinkoje gali išaugti, taip pat į rinką galėtų žengti nauji, mažesnį polinkį rizikai turintys investuotojai", - teigiama pranešime.

Apklausa: tik ketvirtadalis katalonų yra už nepriklausomybės kursą

Likus mėnesiui iki rinkimų Katalonijoje apklausa rodo, kad tik ketvirtadalis piliečių yra už tai, kad nepriklausomybės kursas būtų tęsiamas. Tik 24 proc. piliečių pasisako už tai, kad po rinkimų būtų spartinamas autonominio regiono atsiskyrimas, pirmadienį apklausos rezultatus skelbia laikraštis "El Pais", kuriuo remiasi agentūra "Reuters".
71 proc. respondentų tuo tarpu nori, kad ekonomiškai stiprus regionas ir toliau priklausytų Ispanijai.
Gruodžio 21 dieną Katalonijoje vyks pirmalaikiai rinkimai, kuriuose separatistai gali prarasti daugumą regiono parlamente. Remiantis sekmadienį paskelbtos apklausos rezultatais, separatistų partijos dabar gali tikėtis 46 proc. balsų. Tokia pat dalis prognozuojama pasilikimo Ispanijos sudėtyje šalininkėms, kurių reitingas ženkliai išaugo.
Per Ispanijos konstitucinio teismo nelegaliu paskelbtą referendumą dėl Katalonijos nepriklausomybės spalio pradžioje 90 proc. balsavusiųjų pasisakė už atsiskyrimą. Tiesa, rinkėjų aktyvumas tebuvo 43 proc., nes daugelis atsiskyrimo priešininkų balsavime nedalyvavo.
Nepaisant to, Katalonijos parlamentas paskelbė nepriklausomybę. Ispanijos premjeras Marijanas Rachojus (Mariano Rajoy) tada nušalino regiono vyriausybę, paleido parlamentą Barselonoje ir įvedė regione tiesioginį valdymą. Kartu jis paskelbė naujus rinkimus Katalonijoje.

A. Merkel pavaduotoja: derybos dėl didžiosios koalicijos Vokietijoje prasidės ne anksčiau kaip kitąmet

Angelos Merkel konservatorių ir centro kairiųjų Socialdemokratų partijos (SPD) derybos dėl naujos didžiosios koalicijos sudarymo iki Naujųjų metų tikriausiai neprasidės, pirmadienį informavo A. Merkel partijos pirmininko pavaduotoja.
A. Merkel Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) pirmininko pavaduotoja Julija Kliokner (Julia Kloeckner) visuomeniniam transliuotojui ARD sakė, kad rimtos derybos dėl koalicijos formavimo galės prasidėti tik po žiemos švenčių.
SPD, rugsėjį vykusiuose rinkimuose pasirodžiusi prasčiausiai per visą savo istoriją, buvo nusprendusi pereiti į opoziciją. Tačiau visai neseniai savo poziciją šiuo klausimu pakeitė.
Kad yra atviras deryboms, SPD lyderis Martinas Šulcas (Martin Schulz) paskelbė po to, kai prieš 10 dienų žlugo A. Merkel vadovaujamų konservatorių ir dviejų mažesnių partijų derybos.
Anot J. Kliokner, tokį kardinalų partijos pozicijos pokytį planuojama aptarti po poros savaičių vyksiančiame SPD posėdyje, o tai reiškia, kad derybos dėl koalicijos sudarymo galės prasidėti tik kitąmet.
Be kita to, pirmadienį Vokietijos prezidentas Frankas Valteris Šteinmejeris (Frank-Walter Steinmeier), siekdamas padėti pagrindus naujoms deryboms, turėtų susitikti su Žaliųjų partijos lyderiais Katrina Gėring Ekart (Katrin Goering-Eckardt) ir Antonu Hofreiteriu (Anton Hofreiter) bei Kairiųjų partijos lyderiais Zara Vagenknecht (Sahra Wagenknecht) ir Dytmaru Barču (Dietmar Bartsch).

JAV Kongresas: mokesčių reforma smogs skurdžiausiems sluoksniams

JAV Kongreso biudžeto valdyba, kuri neatstovauja nė vienos iš partijų interesams, nustatė, kad respublikonų priimta mokestinė reforma smogs skurdžiausiems sluoksniams, skelbia "The Washington Post".
Remiantis apskaičiavimais, reformos privalumus pajus tik tie amerikiečiai, kurių metinės pajamos viršija 100 tūkst. JAV dolerių, o tie, kurie gauna mažesnes nei 30 tūkst. dolerių metines pajamas, pajus nuostolių jau apie 2018 metus. Ta pati padėtis jau apie 2027 metus lauks tų, kurių metinės pajamos bus mažesnės nei 75 tūkst. dolerių, skelbia Biudžeto valdyba, darydama išvadą, kad pagrindiniais šios reformos naudos gavėjais taps milijonieriai.
Mokestinė reforma - vienas iš pagrindinių JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) rinkimų programos punktų.
Kaip jau skelbta, lapkričio 16 d. JAV Kongreso Atstovų rūmai patvirtino įstatymo projektą dėl kontraversiškos JAV mokesčių reformos. Įstatymo projektą palaikė 227 Kongreso nariai, 205 pasisakė prieš. Pagal reformą numatyta sumažinti mokesčius korporacijoms ir šalies piliečiams. Vis dėlto manoma, kad ši reforma gali smarkiai padidinti JAV biudžeto deficitą.

Rusija išsiuntė iš šalies lenkų istoriką

Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FST) išsiuntė iš šalies lenkų istoriką, Tautos atminties instituto (TAI) darbuotoją Henriką Glembockį (Henryk Glębocki), praneša "Interfax".
Pasak TAI atstovų, Rusijos FST pareigūnai sulaikė mokslininką penktadienį. Jam buvo pranešta, kad jis turi išvykti iš šalies per 24 valandas. Tai taip pat reiškia, kad ateityje H. Glembockis negalės įvažiuoti į Rusiją.
H. Glembockis buvo Rusijoje nuo lapkričio 14 d. Mokslininkas Rusijos archyvuose tyrinėjo dokumentus apie Lenkijos ir Rusijos santykius XIX-XX amžiuose. Lenkijos instituto Sankt Peterburge kvietimu jis taip pat skaitė dvi viešas paskaitas apie lenkų likimą Sovietų Sąjungoje represijų laikotarpiu.
Spalio 11 d. Lenkijos vidaus saugumo agentūros teikimu iš šalies buvo išsiųstas Novosibirsko valstybinio technikos universiteto profesorius Dmitrijus Karnauchovas. Jis gyveno Lenkijoje nuo 2013 metų, dėstė šalies universitetuose, taip pat pagal sutartį bendradarbiavo su Rusijos strateginių tyrimų institutu. D. Karnauchovas buvo įtartas ryšiais su Rusijos specialiosiomis tarnybomis ir veikla, prieštaraujančia Lenkijos interesams. Tada Rusijos URM įspėjo, kad Maskva atsakys į šį Lenkijos valdžios sprendimą.

Atgal