VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

12.10. Naujausios žinios

Arkivyskupas G. Grušas: keliaukim į Trakus atnaujinti ryšio su visų mūsų motina

Minint Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, paveikslo karūnavimo 300 metų jubiliejų, šeštadienį Trakuose tęsėsi Mariologinis kongresas.
Pagrindinė renginio diena prasidėjo šv. Mišiomis Trakų Bazilikoje, kurias aukojo kongreso globėjas, Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas. 
2018 metus Seimas paskelbė Lietuvos Globėjos, Trakų Dievo Motinos, paveikslo karūnavimo 300-ųjų metinių minėjimo metais.
Priimant sprendimą akcentuota, kad Trakų šventovė ir joje esantis malonėmis garsėjantis Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos paveikslas artimai susiję su Lietuvos Didžiuoju Kunigaikščiu Vytautu ir Lietuvos valstybingumo istorija, yra neatskiriama Lietuvos dvasinio ir kultūrinio gyvenimo dalis.
Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, paveikslas - ne tik seniausias Dievo Motinos paveikslas Lietuvoje, bet ir pirmasis Romos Popiežiaus karūnuotas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje bei antrasis Abiejų Tautų Respublikoje.
Metraščiuose pasakojama, kad 1718 metais į stebuklingojo paveikslo vainikavimo popiežiaus Klemenso XI karūnomis iškilmes vyko tūkstančiai piligrimų iš „tolimiausių Lietuvos, Žemaitijos, Rusijos, Palenkės, Mozūrijos, net iš pačios Lenkijos ir Prūsijos kraštų. Gausios iš visokių parapijų įvairių draugijų procesijos atvyko su dosniomis ir pamaldžiomis Dievo Motinai sielomis", o tai anais laikais buvo nematytas reiškinys. Visą oktavą (aštuonias dienas) trukusios iškilmės visai tautai, nepaisant luomų, amžiaus ir kalbų, tapo tikėjimo išpažinimu.
Ir šiandien pirmosiomis rugsėjo dienomis maldininkai kasmet plūsta į Švč. Mergelės Marijos Gimimo (Trakinės) atlaidus, kurie yra seniausi ir iškiliausi pagarbos Dievo Motinai Lietuvoje ženklai. Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos paveikslas gerbiamas katalikų, stačiatikių bei musulmonų, šventovė, kurią jis puošia, nuo seno gausiai lankoma maldininkų iš Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Latvijos ir kitų kraštų.
Pagrindinę Mariologinio kongreso dieną, šeštadienį, apie garsųjį paveikslą, Trakų Baziliką, kurioje jis gerbiamas ir pačią Švč. Mergelę Mariją galėjo sužinoti visi norintieji. Teminiuose užsiėmimuose kunigas Algis Vaickūnas paaiškino, ką reiškia kreipiniai Švč. M. Marijos litanijoje, dr. Benas Ulevičius pasakojo apie Mariją Šventajame Rašte, dailėtyrininkė Sandra Stonytė apžvelgė Švč. Mergelės Marijos vaizdavimą bažnytiniame mene, apie Marijos giesmes pasakojo grigališkajojo choralo giedotojai Živilė ir Giedrius Tamaševičiai. 
Trečioji Mariologinio kongreso Trakuose diena bus skirta bendruomenei.
Dalyvavimas kongreso renginiuose laisvas, atvykstantiesiems savarankiškai registracija nereikalinga.
„Keliaukime visi į Trakus pas Dievo Motiną, Lietuvos globėją, atnaujinti savo ryšio su ja, nes Švenčiausioji Mergelė Marija yra kiekvieno iš mūsų motina. Glaustis prie jos, vis geriau ją pažinti - tokią galimybę turės tie, kurie atvyks į Mariologinį kongresą Trakuose", - kvietė renginio globėjas Vilniaus arkivyskupas G. Grušas.

Teismas: didėjantis įmonių bankroto bylų skaičius verčia ieškoti veiksmingesnių būdų proceso efektyvumui užtikrinti

Lietuvos apeliacinis teismas šeštadienį surengė diskusiją aktualiais įmonių bankroto bylų nagrinėjimo klausimais. 
Pasak Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkės Egidijos Tamošiūnienės, įmonių bankroto bylos sudaro didelę dalį apygardos teismuose nagrinėjamų civilinių bylų ir jų skaičius per pastaruosius metus vis auga. Per 2017 m. pirmąjį-trečiąjį ketvirčius bankroto procesai pradėti 2 226 įmonėms, iš jų - 2 042 teisme. Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu, 2016 m. bankroto procesų skaičius teisme išaugo apie 12 procentų. 
Aktyviausios bankroto procesų iniciatorės yra Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba (50,8 proc.) ir Valstybinė mokesčių inspekcija (17,9 proc.). Šios valstybės institucijos paprastai pateikia prašymus iškelti bankroto bylą toms įmonėms, kurios neturi turto ir ilgą laiką nevykdo ūkinės komercinės veiklos. 
Vidutiniškai bankroto procesas užtrunka apie dvejus metus. Daugelis bankroto procese kylančių klausimų sprendžiami teisme, todėl tai turi įtakos ne tik konkrečios bankroto bylos trukmei, bet ir nuolat didėjančiam bankroto bylų, nagrinėjamų ir apeliacine tvarka, skaičiui. „Tai skatina ieškoti kuo veiksmingesnių būdų procesui paspartinti ir efektyvumui užtikrinti", - teigia teisėja Egidija Tamošiūnienė. 

Prezidentė kviečia į labdaringą NVO mugę

Sekmadienį, valanda po vidudienio, Simono Daukanto aikštėje Vilniuje prasidės Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota ir jau tradicija tapusi kalėdinė nevyriausybinių organizacijų labdaros mugė „Už saugią Lietuvą".
Aštuntus metus rengiamoje šventėje dalyvaus daugiau kaip 40 aktyviausių nevyriausybinių organizacijų ir bendruomenių iš visos Lietuvos. Mugės svečiai galės ne tik susipažinti su jų veikla, projektais ir iniciatyvomis, bet ir pasimėgauti karšta arbata, sušilti prie šventinio laužo, į namus pasiimti dovanojamų kalėdinių eglės šakų.
Lankytojų lauks specialiai mugei paruošti rankdarbiai, skanumynai ir dovanos, taip pat - suvenyrai ruošiantis pasitikti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį.
Apsilankiusieji galės patys pasigaminti kalėdinių atvirukų ir nemokamai juos išsiųsti į bet kurį Lietuvos kampelį. Smalsiausi mugės dalyviai turės galimybę per mikroskopą patyrinėti snaiges ir net patys jas konstruoti. Taip pat veiks šventinė loterija, kur bus galima laimėti prizų.
Visas mugės metu surinktas lėšas nevyriausybinės organizacijos skirs savo pagalbos projektams.

Toksikologas R. Badaras: priklausomybė - ne didžiausia žmogaus problema

Psichoaktyvių medžiagų vartotojai paprastai turi labai daug kitų problemų, iš kurių priklausomybė nėra pati didžiausia. Taip teigė Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas Robertas Badaras, šią savaitę Seime surengtoje diskusijoje apie alternatyvas bausmėms, kurios Lietuvoje taikomos nuo psichotropinių medžiagų priklausomiems asmenims.
Toksikologas pristatė pasaulio mokslo bendruomenės pripažinto kompleksinio priklausomybių gydymo principus, publikuotus Nacionalinio narkotikų prevencijos instituto JAV (The National Institute on Drug Abuse) leidinyje. "
Pirmi trys principai tarsi savaime suprantami, bet, R. Badaro teigimu, itin svarbūs: priklausomybė - kompleksinė, bet gydoma liga, kuri veikia žmogaus smegenis; nėra nė vieno gydymo mechanizmo, kuris būtų tinkamas visiems; gydymas gali būti geras, bet jei nebus prieinamas, nieko nepasieksime. 
"Priklausomus asmenis nesunku gydyti, bet labai sunku išlaikyti programoje. Konsultavimas ir kitos elgesio terapijos formos, kurios Lietuvoje po truputį įsitvirtina, yra veiksmingiausios, derinant su medikamentiniu gydymu", - vardijo R. Badaras.
Nemaža dalis priklausomų asmenų turi ir psichikos sutrikimų. Kaip pabrėžė pranešėjas, tai - labiau taisyklė, nei išimtis, todėl apsiriboti vien priklausomybės gydymu - kelias į nesėkmę. "Tam, kad gydymas būtų efektyvus, jis nebūtinai turi būti savanoriškas. Tai pats mano mylimiausias principas, kurį sugalvojau ne pats", - pabrėžė R. Badaras, pridurdamas, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose priklausomus asmenis priverstinai siunčia gydytis ne tik teismai, bet ir darbdaviai.
JAV veikiantys vadinamieji Narkotikų teismai (Drug courts) labiausiai pasitarnauja, toksikologo žodžiais, "užkietėjusiems", beviltiškiems priklausomiems asmenims, kuriems tradicinės pagalbos priemonės nepadeda. Kompleksinio gydymo programą baigia 50-70 proc. dalyvių. 75 proc. jų dvejus metus neturi reikalų su pareigūnais. R. Badarui tai - neįtikėtini rezultatai.
Pagal alkoholio suvartojimą vienam gyventojui Lietuva - pirmauja Europos Sąjungoje. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2016-aisiais vienas vyresnis nei 15 m. Lietuvos gyventojas suvartojo 13,2 litro absoliutaus alkoholio - 5,7 proc. mažiau nei pernai. Ligotumas alkoholinėmis psichozėmis sumažėjo 5,1 proc., bet alkoholinių priklausomybių padaugėjo 7,6 proc.
Pagal 2016 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atlikto psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo Lietuvoje tyrimą, 12 proc. 15-64 m. Lietuvos gyventojų nurodė bent kartą gyvenime vartoję kokių nors narkotinių medžiagų. 3 proc. teigė tokių medžiagų vartoję per paskutinius 12 mėnesių. 1 proc. - per paskutinį mėnesį.
22 proc. 15-64 m. Lietuvos gyventojų bent kartą gyvenime sulaukė pasiūlymo pabandyti narkotikų. 16 proc. tyrimo dalyvių teigė turintys draugų, pažįstamų, kurie vartoja narkotikus. 11 proc. apklaustųjų teigė žinantys vietų, kuriose platinami ar parduodami narkotikai jų gyvenamojoje vietovėje. 
9 proc. tyrimo dalyvių mano, kad jiems prisireikus būtų lengva gauti narkotikų per 24 valandas.

Lietuvos istorijos akcentai

Lietuva gruodžio 10-ąją:
1901 m. gimė Nepriklausomos Lietuvos kariuomenės karininkas, vienas iš karinės rezistencijos vadų pulkininkas Juozas Vitkus-Kazimieraitis. Žuvo 1946 m. 
1988 m. Vilniuje atkurta Lietuvos teisininkų draugija, gyvavusi 1920-1940 metais.
1990 m. Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis Baltuosiuose rūmuose susitiko su JAV prezidentu Džordžu Bušu (George Bush).
1993 m. į apyvartą išleisti nauji 5 ir 50 litų vertės banknotai.
1999 m. Lotynų Amerikos sportinių šokių ansamblių pasaulio ir Europos čempionams - Klaipėdos "Žuvėdros" šokėjams bei jų treneriams Vyriausybės rūmuose įteiktos piniginės premijos, o Prezidentūroje - Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordinai.
2001 m. Vilniaus Lukiškių izoliatoriuje-kalėjime kardinolas Audrys Juozas Bačkis pašventino koplyčią, kurią restauravo patys nuteistieji.
2004 m. Vilniuje veikiantis Teatro ir kino informacijos ir edukacijos centras tapo vienos autoritetingiausių Europos scenos menų organizacijų - THEOREM - nariu.
2008 m. eidamas 79-uosius metus naktį į gruodžio 10-ąją Vilniuje, ligoninėje, mirė rašytojas Vytautas Petkevičius.
2009 m. eidamas 83-iuosius metus po sunkios ligos mirė garsus Lietuvos kompozitorius ir pedagogas, populiariausios lietuviškos operos "Pilėnai" autorius Vytautas Klova. 
2012 m. eidamas 50-uosius metus staiga mirė aktorius, režisierius, kultūros ir meno vadybininkas Artūras Šablauskas.
2013 m. Kauno įgulos karininkų ramovėje paminėtos Lietuvos laisvės armijos įkūrėjo ir vado, Vyčio kryžiaus ordino kavalieriaus brigados generolo Kazio Veverskio-Senio gimimo 100-osios metinės.
2016 m. 23-ejų lietuvis Simonas Bilis Kanadoje vykstančio pasaulio plaukimo čempionato trumpajame baseine (25 m) vyrų 50 m plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyje iškovojo bronzos medalį.

Šventėje Raudondvaryje demonstruoti tautiniai kostiumai

 „Taip auga Lietuva" - buvo pavadinta Raudondvario menų inkubatoriuje įvykusi šventė, kurioje Kauno rajono miestelių ir kaimų atstovai pademonstravo vis dar saugomus neįkainojamus lietuvių tautinės kultūros lobius.
Renginyje buvo aptarti 2017-aisiais - Tautinio kostiumo ir Piliakalnių metais - nuveikti darbai. 
Į Raudondvario dvarą, kuris neseniai išrinktas į kultūriniam turizmui patraukliausių Lietuvos vietų penketuką, rinkosi ne tik Kauno rajono saviveiklos kolektyvai, bet ir svečiai - Jungtinis Lietuvos kultūros centrų vadovų choras. Šis kolektyvas šiemet koncertavo Japonijoje, kartu pristatydamas ir lietuvių tautinius kostiumus. „Nuoširdžiai džiaugiuosi, matydamas, kiek Kauno rajone skiriama dėmesio tautinei kultūrai", - kalbėjo choro vadovas, Nacionalinio kultūros centro direktorius Saulius Liausa.
Choras traukė ne tik lietuviškas giesmes, bet ir uždainavo japoniškai. 
Kauno rajono meras Valerijus Makūnas dėkojo kolektyvams bei atlikėjams. Visiems, kurie savo energiją skiria tautinei kultūrai puoselėti. „Mes jumis didžiuojamės, nes tai, ką jūs darote, yra pamatiniai dalykai", - kalbėjo meras.
Pasak Kauno rajono Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotojos kultūrai Alvyros Čičinskienės, šiemet rajono mokyklose, kultūros centruose vyko daug edukacinių renginių, projektų - nuo tautinių juostų rišimo iki įvairių regionų kostiumų pristatymo. 
Savivaldybė, anot mero patarėjo Edmundo Mališausko, tautiniams kostiumams įsigyti skyrė daugiau kaip 20 tūkst. eurų. Vasarą, minint Valstybės dieną, Dubingiuose vyko lietuvių tautinio kostiumo konkursas „Išausta tapatybė", kuriame Jolantos Balnytės vadovaujamo Neveronių folkloro ansamblio „Viešia" kostiumai buvo pripažinti geriausiais.

Palestinos prezidentas nesusitiks su M. Pensu

Palestinos prezidentas Mahmudas Abasas (Mahmoud Abbas) nedalyvaus anksčiau planuotame susitikime su JAV viceprezidentu Maiku Pensu (Mike Pence) po to, kai Jungtinės Valstijos nusprendė pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine.
"Palestinoje nebus jokio susitikimo su Amerikos viceprezidentu", - sakė M. Abaso patarėjas diplomatijos klausimais Madždis al Kaldis (Majdi al-Khaldi).
"Jungtinės Valstijos savo sprendimu dėl Jeruzalės peržengė visas ribas", - pridėjo jis.
Baltieji rūmai ketvirtadienį perspėjo, kad planuoto susitikimo atšaukimas būtų "neproduktyvus žingsnis", bet M. Abasas Palestinoje sulaukė milžiniško spaudimo atsisakyti susitikimo su M. Pensu.
Donaldas Trampas (Donald Trump) trečiadienį pripažino Jeruzalę kaip Izraelio sostinę bei įsakė pradėti pasiruošimą į miestą perkelti JAV ambasadą. Izraelis šį sprendimą pavadino "istoriniu", bet Palestina ir arabų pasaulis tuo itin pasipiktino.
M. Abasas teigė, kad šiuo ėjimu D. Trampas panaikino ilgametį JAV, kaip regiono taikdario, statusą.

Palestinos prezidentas nesusitiks su M. Pensu

Palestinos prezidentas Mahmudas Abasas (Mahmoud Abbas) nedalyvaus anksčiau planuotame susitikime su JAV viceprezidentu Maiku Pensu (Mike Pence) po to, kai Jungtinės Valstijos nusprendė pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine.
"Palestinoje nebus jokio susitikimo su Amerikos viceprezidentu", - sakė M. Abaso patarėjas diplomatijos klausimais Madždis al Kaldis (Majdi al-Khaldi).
"Jungtinės Valstijos savo sprendimu dėl Jeruzalės peržengė visas ribas", - pridėjo jis.
Baltieji rūmai ketvirtadienį perspėjo, kad planuoto susitikimo atšaukimas būtų "neproduktyvus žingsnis", bet M. Abasas Palestinoje sulaukė milžiniško spaudimo atsisakyti susitikimo su M. Pensu.
Donaldas Trampas (Donald Trump) trečiadienį pripažino Jeruzalę kaip Izraelio sostinę bei įsakė pradėti pasiruošimą į miestą perkelti JAV ambasadą. Izraelis šį sprendimą pavadino "istoriniu", bet Palestina ir arabų pasaulis tuo itin pasipiktino.
M. Abasas teigė, kad šiuo ėjimu D. Trampas panaikino ilgametį JAV, kaip regiono taikdario, statusą.

JT po savo pasiuntinio vizito Šiaurės Korėjoje: kad išvengtume karo, kanalai turi būti atviri

Aukšto rango Jungtinių Tautų (JT) pareigūnas Šiaurės Korėjos lyderius įspėjo, kad, siekiant išvengti karo rizikos, būtina užtikrinti, jog kanalai būtų atviri, informavo organizacija, ja remiasi BBC.
Šį pranešimą JT paskelbė po generalinio sekretoriaus pavaduotojo politiniams reikalams Džefrio Feltmano (Jeffrey Feltman) vizito Pchenjane. Tai - aukščiausio rango JT pareigūno vizitas šioje izoliuotoje šalyje per šešerius metus.
Šiaurės Korėja, savo ruožtu, skelbia sutikusi reguliariai palaikyti ryšį su JT.
Įtampa dėl Šiaurės Korėjos ginklų programos dar išaugo praėjusią savaitę, kai šalis atliko naujausią balistinės raketos bandymą.
Anot Pchenjano, tai - iki šiol technologiškai tobuliausia jo raketa, galinti pasiekti net žemyninę JAV dalį.
Šis bandymas - paskutinis šalies branduolinių ir raketų bandymų serijoje, kuriuos ji vykdo nepaisydama JT sankcijų.
Atsakydamos į tai, Pietų Korėja ir JAV atliko plataus masto karines pratybas, kuriomis siekė pademonstruoti savo karinę galią.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi gruodžio 10-osios įvykiai pasaulio istorijoje:
1520 m. reformacijos pradininkas Martinas Liuteris (Martin Luther) viešai sudegino popiežiaus bulę, kuria jis buvo atskirtas nuo Bažnyčios.
1819 m. gimė italų revoliucionierius nacionalistas Feličė Orsinis (Felice Orsini). Jis mėgino nužudyti Napoleoną III (Napoleon III), tikėdamasis, kad tada Prancūzijoje kils revoliucija, kuri persimes ir į Italiją.
1815 m. gimė anglų matematikė Ada Lavleis (Ada Lovelace). Ji laikoma pirmąja pasaulyje programuotoja. 
1821 m. gimė rusų poetas Nikolajus Nekrasovas.
1845 m. britų inžinierius Robertas Tompsonas (Robert Thompson) užpatentavo pirmąsias pneumatines padangas.
1848 m. Luji Napoleonas (Louis Napoleon) išrinktas Prancūzijos prezidentu.
1851 m. gimė amerikiečių bibliotekininkas Melvilis Devėjus (Melvil Dewey), sukūręs knygų klasifikavimo sistemą, kuri dabar naudojama visame pasaulyje.
1865 m. mirė pirmasis Belgijos karalius Leopoldas I.
1868 m. pradėjo veikti pirmasis pasaulyje šviesoforas. Jis buvo įrengtas Londone, prie Parlamento aikštės.
1869 m. Vajomingas tapo pirmąja JAV valstija, kuri moterims suteikė balsavimo teisę.
1884 m. Jungtinėje Karalystėje (JK) ir Kanadoje pirmą kartą išleista amerikiečių rašytojo Marko Tveno (Mark Twain) literatūros klasika tapusi knyga "Heklberio Fino nuotykiai" ("Adventures of Huckleberry Finn"). Dėl spausdinimo klaidos JAV ši knyga išleista tik 1885 metais. 
1896 m. mirė švedų pramonininkas Alfredas Nobelis (Alfred Nobel). Išradęs dinamitą jis susikrovė didelius turtus. Už dalį pinigų jis įsteigė premiją, kuri vadinama jo vardu.
1898 m. pasirašyta Paryžiaus sutartis, kuria baigėsi Ispanijos ir JAV karas. Pagal ją Kuba gavo nepriklausomybę, o Guamas, Puerto Rikas ir Filipinai atiteko JAV.
1901 m. pirmą kartą išdalytos Nobelio premijos, skiriamos žmonėms ar organizacijoms už svarbius pasiekimus mokslo srityje arba už ypač svarbią visuomeninę veiklą.
1902 m. baigta statyti pirmoji Asuano užtvanka.
1931 m. pirmuoju pagal Konstituciją išrinktu Ispanijos prezidentu tapo Alasara Samora (Alasara Zamora).
1936 m. Didžiosios Britanijos karalius Eduardas VII, kad galėtų vesti Volisę Simpson (Wallis Simpson), atsisakė sosto. Soste jį pakeitė Jurgis VI.
1941 m. Japonijos lėktuvams Pietų Kinijos jūroje paskandinus Didžiosios Britanijos karo laivus "Repulse" ir "Prince of Wales", žuvo beveik 800 žmonių.
1982 m. 119 valstybių pasirašė JT Jūros teisės konvenciją.
1983 m. po aštuonerių karinės diktatūros metų Argentinos prezidento pareigas pradėjo eiti civilis Raulis Alfonsinas (Raul Alfonsin).
1990 m. po aštuonių dienų misijos į Žemę sugrįžo pirmasis kosmose pabuvojęs žurnalistas japonas Tojehiras Akijama (Toyehiro Akiyama).
1991 m. Kalnų Karabache įvyko visuotinis referendumas. Dauguma rinkėjų balsavo už Kalnų Karabacho respublikos nepriklausomybę.
1995 m. JAV Aeronautikos ir kosminės erdvės tyrimo agentūros (NASA) mokslininkai gavo pirmuosius duomenis iš kosminio aparato "Galileo". Žinutė buvo pasiųsta iš daugiau kaip 3,7 mlrd. kilometrų atstumo.
1999 m., sulaukęs 77 metų amžiaus, po ilgos kovos su vėžiu mirė Kroatijos prezidentas ir jos nepriklausomybės tėvas Franjo Tudžmanas.
2000 m. Pakistano karinis režimas išsiuntė iš šalies be teisės sugrįžti nuverstąjį ministrą pirmininką Navazą Šarifą (Nawaz Sharif).
2001 m. Nobelio taikos premija įteikta Jungtinių Tautų generaliniam sekretoriui Kofiui Ananui (Kofi Annan).
2002 m. Nobelio taikos premija įteikta kadenciją baigusiam JAV prezidentui Džimiui Karteriui (Jimmy Carter).
2009 m. Nobelio taikos premija įteikta JAV prezidentui Barakui Obamai (Barack Obama).
2010 m. mirė amerikiečių chemikas Nobelio premijos laureatas Džonas Fenas (John Fenn). Jis 2002 m. su Kurtu Vutrichu (Kurt Wuetrich) pasidalino Nobelio chemijos premiją už darbą masių spektrometrijos tyrimo srityje.
2011 m. antrajai Argentinos prezidentės kadencijai perrinkta Kristina Fernandes de Kiršner (Cristina Fernandez de Kirchner).
2012 m. Nobelio taikos premija įteikta Europos Sąjungos (ES) lyderiams.

Stebėtojai: IS kovotojai vėl įžengė į Sirijos Idlibo provinciją

Grupuotė "Islamo valstybė" (IS), po susirėmimų su konkuruojančiais džihadistais, užėmė dalį Sirijos Idlibo provincijos teritorijos. Tą ji padarė praėjus beveik ketveriems metams po to, kai buvo išvaryta iš šio regiono, pranešė stebėtojai.
Didžiojoje Britanijoje įsikūręs Sirijos žmogaus teisių stebėsenos biuras pranešė, kad po susirėmimų su "Hayat Tahrir al-Sham" (HTS) - grupuote, kurioje dominuoja buvusi "Al Qaedos" atšaka - IS pavyko užimti Baškuno kaimą.
Apie šios teritorijos užėmimą pranešta po kelias dienas trukusių IS ir HTS kovotojų kautynių kaimyninėje Hamos provincijoje. Per jas IS pavyko užimti kelis kaimus Šiaurės rytinėje provincijos dalyje, pranešė stebėtojai.

Briuselyje vyks ES užsienio reikalų tarybos posėdis

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pirmadienį Briuselyje dalyvaus Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų tarybos posėdyje. Darbotvarkėje numatytas Irako klausimo bei pastarojo meto svarbiausių įvykių Artimųjų Rytų regione aptarimas, neformalus susitikimas su G5 Sahelio šalių (Burkina Faso, Čado, Malio, Mauritanijos ir Nigerio) užsienio reikalų ministrais. Taip pat, dalyvaujant Vystomojo bendradarbiavimo reikalų ministrams, bus kalbama apie Afriką ES-Afrikos Sąjungos viršūnių susitikimo kontekste. Vėliau, Vystomojo bendradarbiavimo ministrai diskutuos dėl prekybos ir investicijų įtakos vystymuisi.
Susitikimo metu ministrai aptars ES rengiamą naują Irako strategiją, kurią planuojama parengti 2018 metų pradžioje. Taip pat bus aptariamas kurdų klausimas, reikalinga parama ir reformos Irakui ruošiantis kitų metų gegužės mėnesį planuojamiems parlamento rinkimams. Ryškėjant Saudo Arabijos ir Irano priešpriešai Artimųjų Rytų regione, ministrai taip pat kalbės apie situaciją Libane, Sirijoje, Libijoje, Jemene, Izraelyje ir Palestinoje.
Ministrai susitiks su G5 Sahelio šalių užsienio reikalų ministrais aptarti šių šalių pajėgumų kūrimą kovai su terorizmu ir nelegalia kriminaline veikla bei donorų paramą.
Po lapkričio 29-30 dienomis Abidžane vykusio Afrikos Sąjungos ir ES viršūnių susitikimo, užsienio reikalų ir vystomojo bendradarbiavimo ministrai kalbės apie tolesnį darbą su Afrika taikos ir saugumo, ekonominio vystymosi, migracijos, investicijų į jaunimą ir kitais klausimais.
Vystomojo bendradarbiavimo ministrai aptars prekybos ir investicijų poveikio vystymuisi klausimą, kuris siejamas su ES pagalbos prekybai strategijos, galiojusios nuo 2007 metų, atnaujinimu. 2017 metais lapkričio 13 dieną Europos Komisija tuo pačiu pavadinimu paskelbė komunikatą.
Posėdžio paraštėse planuojamas neformalus susitikimas su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanjahu (Benjamin Netanyahu).

JT po savo pasiuntinio vizito Šiaurės Korėjoje: kad išvengtume karo, kanalai turi būti atviri

Aukšto rango Jungtinių Tautų (JT) pareigūnas Šiaurės Korėjos lyderius įspėjo, kad, siekiant išvengti karo rizikos, būtina užtikrinti, jog kanalai būtų atviri, informavo organizacija, ja remiasi BBC.
Šį pranešimą JT paskelbė po generalinio sekretoriaus pavaduotojo politiniams reikalams Džefrio Feltmano (Jeffrey Feltman) vizito Pchenjane. Tai - aukščiausio rango JT pareigūno vizitas šioje izoliuotoje šalyje per šešerius metus.
Šiaurės Korėja, savo ruožtu, skelbia sutikusi reguliariai palaikyti ryšį su JT.
Įtampa dėl Šiaurės Korėjos ginklų programos dar išaugo praėjusią savaitę, kai šalis atliko naujausią balistinės raketos bandymą.
Anot Pchenjano, tai - iki šiol technologiškai tobuliausia jo raketa, galinti pasiekti net žemyninę JAV dalį.
Šis bandymas - paskutinis šalies branduolinių ir raketų bandymų serijoje, kuriuos ji vykdo nepaisydama JT sankcijų.
Atsakydamos į tai, Pietų Korėja ir JAV atliko plataus masto karines pratybas, kuriomis siekė pademonstruoti savo karinę galią.

Izraelyje vyko masiniai protestai prieš B. Netanjahu ir korupciją

Šeštadienį vakare Tel Avive vykusioje demonstracijoje prieš valdžios korupciją ir ministrą pirmininką Benjaminą Netanjahu (Benjamin Netanyahu) dalyvavo dešimtys tūkstančių Izraelio gyventojų. 
"Gėdos eitynėse" dalyvavę protestuotojai B. Netanjahu ragino atsistatydinti dėl jam ir keliems jo bendražygiams pareikštų įtarimų korupcija.
Dalies protestuotojų veidus dengė kiaulių kaukės, jie šaukė: "Gėda!", "Mafija!" ir "Korumpuoti asmenys privalo pasitraukti".
B. Netanjahu partija "Likud", savo ruožtu, protestuotojus apkaltino skaldant Izraelio visuomenę tuo metu, kai į šalį nukreiptas atidus tarptautinės bendruomenės žvilgsnis dėl JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) sprendimo pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine.
Konservatyvių pažiūrų Izraelio premjero atžvilgiu pradėti du kriminaliniai tyrimai.
Pirmoji byla susijusi su iš milijardierių, mainais į galimai jiems palankius sprendimus, gautomis dovanomis, antroji - su spėjamais B. Netanjahu ir vieno laikraščio leidėjo susitarimais daryti įtaką žiniasklaidos rinkai.
B. Netanjahu savo kaltę atkakliai neigia ir tikina, kad tai - žiniasklaidos organizuota "raganų medžioklė", kuria siekiama nuversti jo vadovaujamą vyriausybę.

Eurovizijos nugalėtojui S. Sobraliui sėkmingai atlikta širdies persodinimo operacija

2017-ųjų metų Eurovizijos dainų konkurso nugalėtojui portugalui Salvadorui Sobraliui (Salvador Sobral) sėkmingai atlikta širdies persodinimo operacija, praneša BBC.
Pasak Lisabonos Santa Kruso ligoninės gydytojų, 27-erių atlikėjas jaučiasi gerai.
S. Sobralis, turėjęs įgimtą širdies ydą, šiųmetį Eurovizijos konkursą laimėjo su daina "Amar Pelos Dois" ("Meilė dviem"). Tai buvo pirmoji Portugalijos atstovo iškovota pergalė šiame dainų konkurse.
"Operacija buvo sėkminga", - chirurgą Migelį Abekazisą (Miguel Abecasis) citavo Portugalijos dienraštis "Publico".
"Jis buvo labai gerai pasiruošęs. Jis - jaunas vyras, suprantantis tokios procedūros sudėtingumą", - pridūrė medikas.
Pasak M. Abekaziso, kol dainininkas visiškai atsigaus, praeis daug laiko. Tačiau, jei viskas bus gerai, S. Sobralis turėtų gyventi visiškai normalų gyvenimą.
Dienraščio "Publico" pranešimais, dainininkui teko laukti kelis mėnesius, kol atsirado tinkamas donoras. Rugsėjį jis buvo paskelbęs, kad daro pertrauką savo muzikinėje karjeroje.

Atgal