VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

12.15. Naujausios žinios

Nepaisant socialinės atskirties Lietuvoje, labiau pasitikima gaisrininkais nei

Gaisrininkai, kareiviai, policininkai, Prezidentė ir dvasininkai yra tie, kuriais lietuviai pasitiki labiausiai. Tai parodė paskutiniai rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimai, kuriuos Eltos užsakymu atliko rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos Tyrimai“. 
Priešgaisrine gelbėjimo tarnyba pasitiki 87 proc. apklaustųjų, Lietuvos kariuomene ir policija - po 72 proc. respondentų, Prezidento institucija - 71 proc. ir bažnyčia - 70 proc. 
Šis „pasitikėjimo penketukas“ kontrastuoja su trimis institucijomis, kurios vertinamos labiau neigiamai nei teigiamai. Tai pagrindiniai šalies valdymo organai - Lietuvos Vyriausybė (43 proc. teigiamai ir 54 proc. neigiamai) ir Seimas (30 proc. teigiamai ir 67 proc. neigiamai). Nepasitikėjimas šiomis institucijomis siejasi su visuomenėje vyraujančiu labiau nepalankiu nei palankiu populiariausių šalyje politinių partijų lyderių vertinimu. „Valstiečių“ lyderį Ramūną Karbauskį nepalankiai vertina 55 proc., socialdemokratų pirmininką Gintautą Palucką - 40 proc. ir konservatorių Gabrielių Landsbergį - 51 proc. 
Profsąjungos, nepaisant to, kad socialinės atskirties, mažų atlyginimų ir pensijų problemos yra vienos opiausios šalyje, taip pat išlieka tarp prasčiausiai vertinamų institucijų. Teigiamai ir neigiamai jas vertinančiųjų dalis pasiskirstė po lygiai - po 41 proc. 
Institucijų, kuriomis labiausiai pasitikima ir kurių atžvilgiu visuomenė neturi geros nuomonės, sąrašas išlieka stabilus. 
Tačiau per paskutinį mėnesį visuomenė suabejojo Vyriausybės darbu ir 4 procentiniais punktais sumažėjo gyventojų, kurie ja pasitiki. Analogiškai per pastarąjį mėnesį 5 procentais išaugo visuomenės dalis, kuri Vyriausybės vadovą Saulių Skvernelį vertina neigiamai. „Baltijos tyrimų“ vykdytos apklausos duomenimis 48 proc. S. Skvernelį vertina teigiamai ir 43 proc. - neigiamai. 
3 procentiniai punktais taip pat sumažėjo gyventojų, teigiamai vertinančių prokuratūros darbą. 
Lyginant su 2017 m. lapkričio pradžioje vykusio tyrimo rezultatais, labiausiai pagerėjo gyventojų pasitikėjimas komerciniais bankais (4 procentiniais punktais), o 3 procentiniais punktais padaugėjo pasitikinčių Lietuvos kariuomene ir policija. 
Apklausa vyko 2017 m. lapkričio 20-gruodžio 4 dienomis. Tyrimo metu apklausti 1108 Lietuvos gyventojai (15 metų ir vyresni), apklausa vyko 117 atrankos taškų. Apklaustųjų sudėtis atitinka 15 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų sudėtį pagal lytį, amžių, išsimokslinimą, tautybę, gyvenvietės tipą. Apklaustų žmonių nuomonė rodo 15 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų nuomonę. Tyrimų rezultatų paklaida iki 3 procentų. 
Kl.: Pasakykite, ar jūs pasitikite ar nepasitikite kiekvienu iš šių institutų?

 

Pasitiki
(%) 

Nepasitiki
(%) 

Neturi
nuomonės
(%) 

1. Priešgaisrine gelbėjimo tarnyba 

87 

10 

2. Lietuvos kariuomene 

72 

22 

3. Policija 

72 

25 

4. Prezidento institucija 

71 

22 

5. Bažnyčia 

70 

21 

6. Konstituciniu Teismu  

68 

24 

7. Valstybės sienos apsaugos 
tarnyba 

67 

24 

8. Lietuvos banku 

65 

26 

9. Lietuvos žiniasklaida 

63 

34 

10. Valstybės saugumo 
departamentu 

60 

25 

15 

11. Sodra 

60 

34 

12. Savivaldybėmis  

55 

39 

13. Specialiųjų tyrimų tarnyba  

54 

34 

12 

14. Valstybės kontrole 

52 

34 

14 

15. Komerciniais bankais 

50 

41 

16. Prokuratūra  

47 

40 

13 

17. Teismais 

47 

43 

10 

18. Lietuvos Vyriausybe 

43 

54 

19. Profsąjungomis 

41 

41 

18 

20. Lietuvos Seimu 

30 

67 

 

 

 

 

Ši apklausa yra Lietuvos naujienų agentūros ELTA ir Lietuvos-Didžiosios Britanijos rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos "Baltijos Tyrimai" bendras projektas.

Raudonojo Kryžiaus parduotuvėje - trys prekės: Orios senatvės, Saugios vaikystės ir Išgelbėtos vaikystės viltis

Penktadienį Vilniaus „Akropolyje" atidaroma „Vilties" parduotuvė - tai Raudonojo Kryžiaus projektas, prieš Kalėdas įgyvendinamas antrus metus. Kaip įprastoje parduotuvėje čia bus pardavėjų ir pirkėjų, vitrina ir kasos aparatas. Bet prekės tik trys: Orios senatvės, Saugios vaikystės ir Išgelbėtos gyvybės viltys.
Kaip Eltai sakė Raudonojo Kryžiaus Lietuvos skyriaus generalinė sekretorė Gintarė Guzevičiūtė, tai prekės, kurių negalima paliesti ar pamatyti, bet galima pajusti, sutiekiant oresnio gyvenimo vilties konkretiems žmonėms.
"Pasirinkę vieną iš trijų vilčių, žmonės parems konkrečią Raudonojo Kryžiaus programą. Lėšas naudosime trims prioritetinėms mūsų programoms - vienišų senelių slaugai, pirmosios pagalbos mokymams ir pabėgėlių šeimų vaikų integracijai saugioje aplinkoje", - sakė G. Guzevičiūtė.
Išgelbėtos gyvybės programos tikslas, kad kuo daugiau žmonių Lietuvoje mokėtų suteikti pirmąją pagalbą. Kaip pasakojo Raudonojo Kryžiaus atstovė, pernai prieš Kalėdas pirkusiųjų Išgelbėtos gyvybės viltį lėšomis pirmosios pagalbos apmokyta 1000 dešimtokų Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. "Mūsų tikslas, kad Lietuvoje tokių žmonių būtų kuo daugiau", - sakė G. Guzevičiūtė.
Raudonojo Kryžiaus istorija siekia 1859 metų birželį. Šveicarų verslininkas Henry`s Dunant`as, keliaudamas karo nuniokotomis Lombardijos lygumomis susitikti su prancūzų imperatoriumi Napoleonu III, karaliaujančiu šiame krašte, į Solferino apylinkes atvyko iškart po žiauraus mūšio. Jis pasibaisėjo matydamas tūkstančius sužeistų karių, paliktų be jokios pagalbos, mirties akistatoje. Pakrikusios kariuomenės medicinos tarnybos nebepajėgė susidoroti su darbu. H. Dunant`as buvo taip sukrėstas, kad net pamiršo, ko ten važiavo. Pavertęs Kostiljonės kaimelio bažnyčią laikinąja ligonine, verslininkas ėmė organizuoti pagalbą tiesiog mūšio vietoje, naudodamasis tuo, kas pakliuvo po ranka.
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija įkurta 1919 m. Roko Šliūpo ir kitų medikų pastangomis. 
Pasaulinis Raudonojo Kryžiaus judėjimas vadovaujasi septyniais principais. Pirmas jų - humaniškumas, kuris įpareigoja teikti pagalbą visiems kariaujančių pusių sužeistiesiems, bet kuriomis aplinkybėmis siekia apsaugoti žmogaus gyvybę, sveikatą ir orumą, skatinti tarpusavio supratimą, draugystę, bendradarbiavimą ir taiką tarp tautų.
Nešališkumo principas - tai nuostata neskirstyti žmonių pagal nacionalinius, rasinius ar klasinius požymius, pagal religinius ar politinius įsitikinimus. Svarbiausia - palengvinti žmonių kančias.
Siekdamas išsaugoti visuotinį pasitikėjimą, Raudonojo Kryžiaus judėjimas laikosi neutralumo ir yra nepriklausoma, pelno nesiekianti humanitarinė organizacija.

Vyriausybė atvers duris mokinių startuoliams

Vyriausybės rūmuose penktadienį vyks "Lietuvos Junior Achievement" mokinių startuolių kalėdinė mugė. Net 160 jaunųjų verslininkų iš 40 skirtingų mokyklų ir tiek pat bendrovių susirinks pirmą kartą šiais mokslo metais pristatyti savo verslo idėjas ir prekiauti kuriamais gaminiais. Mugė, tapusi jau tradicine, šiais metais pritraukia įspūdingą svečių sąrašą, teigia "Lietuvos Junior Achievement". 
"Mokinių mokomųjų bendrovių programa yra viena ryškiausių mūsų organizacijos iniciatyvų. Kasmet mes užauginame šimtus mokinių bendrovių, kurios kuriasi norėdamos testuoti savo idėją ir dar mokyklos suole gauti galimybę patirti realų verslo skonį. Idėjos, kurias šiemet sukuria daugiau nei 200 "Lietuvos Junior Achievement" jaunuolių bendrovių, gali konkuruoti su tikrais startuoliais ir rinkai pasiūlyti gerus ir inovatyvius produktus. Tuo įsitikinti pakvietėme savo partnerius, verslo pasaulio atstovus ir Lietuvos Respublikos vyriausybės narius", - mintimis apie artėjantį renginį dalinasi "Lietuvos Junior Achievement" direktorė Andželika Rusteikienė. 
Šiais metais kalėdinę moksleivių startuolių mugę ketina aplankyti Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis ir ministrai bei viceministrai. Prie renginio įgyvendinimo prisidėjo 30 verslo partnerių, kurie dalyvaus startuolių vertinimo komisijoje ir apdovanos skirtingose srityse pasižymėjusias komandas. Pirmą kartą "Lietuvos Junior Achievement" istorijoje į partnerių gretas jungiasi ir patys moksleiviai, tai yra fotografavimo paslaugas teikianti Alytaus Putinų gimnazijos bendrovė "Meraki photography" ir "DK VACUUM TUBE AUDIO DESIGN", jungtinė dviejų Kauno mokyklų - Saulės ir Rasos gimnazistų bendrovė. 
Mugės metu mokinių bendrovės pasiūlys gausybę dovanų Kalėdoms. 40 skirtingų bendrovių pristatys savo produkciją ir paslaugas, tarp kurių bus galima rasti rankų darbo aksesuarų, kosmetikos, unikalių darbo knygų ir kalendorių, inovatyvių akinių, šildančių drabužių ir net socialines problemas spendžiančių pasiūlymų, tokių kaip neįgaliesiems pritaikyta mobilioji programėlė bei konditerija, gaminama į pagalbą pasitelkus moksleivius su specialiais poreikiais. Kalėdinėje mugėje bus galima ne tik įsigyti kalėdinių dovanų savo artimiesiems, bet ir investuoti į moksleivių startuolius įsigyjant jų akcijų. 
Pirmoji "Junior Achievement" mokomoji mokinių bendrovė Lietuvoje buvo įsteigta 1993 metais. Per 24 programos veikimo metus moksleiviai įsteigė net 2198 bendrovių visoje Lietuvoje, kurių bendros pajamos sudaro 685401,91 euro. Praėjusiais mokslo metais veiklą vykdė 179 mokykliniai verslai, kuriuose realaus verslumo mokėsi 1137 mokiniai iš 90 mokyklų, 42 miestų ir miestelių. 
Mokomoji mokinių bendrovė veikia pagal akcinės bendrovės modelį, tai nėra savarankiškas juridinis asmuo.

Lietuvoje lankysis Europos Komisijos narys V. Andriukaitis

Su oficialiu darbo vizitu Lietuvoje lankysis už sveikatą ir maisto saugą atsakingas Europos Komisijos narys Vytenis Povilas Andriukaitis. 
Penktadienį Europos Komisijos narys susitiks su Seimo Europos reikalų komiteto nariais. Susitikimo metu eurokomisaras pristatys Europos Komisijos patvirtintą 2018 m. Metinę augimo apžvalgą bei Lietuvos ekonominę prognozę. 
V. P. Andriukaitis taip pat dalyvaus sostinės Šeškinės poliklinikos 30-ies metų jubiliejinėje konferencijoje "Pokyčiai asmens sveikatos priežiūroje per 30 metų", kurioje skaitys pranešimą "Sveikatos būklė ES: 2017 m. ataskaitos išvados ir Lietuvos situacija. Ar verta susirūpinti?".

Medininkų pilyje - J. Vienožinskio dailės mokyklos lankytojų darbai

Medininkų pilyje penktadienį atidaroma paroda "Medininkų motyvai: tarp dabarties ir istorijos", kurioje bus pristatyta daugiau nei 20 Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklos suaugusiųjų skyriaus 2017-ųjų vasaros plenere sukurtų darbų.
"Parodos autoriai savo kūriniais mums suteikia galimybę tapti kelionės po Medininkų miestelį ir jo apylinkes dalyviais, - sako Medininkų pilies skyriaus vedėjas Gintautas Terleckas. - Paveiksluose atsispindintis istorinis paveldas, lietuviškos gamtos grožis naikina bet kokias laiko ir erdvės ribas. Plenero darbai keri savo jaunatvišku nuoširdumu, nesustabarėjusiu žvilgsniu".
Anot menotyrininkės Kristinos Stančienės, plenere J. Vienožinskio dailės mokyklos mokiniai išbandė įvairias piešimo technikas, akvarelę, tušą, eksperimentavo piešdami kaip XIX a. pabaigos prancūzų dailininkai puantilistai, kurdavę formas iš mažyčių spalvos taškelių. Tapybos pamokose mokiniai aiškinosi artimo ir tolimo objekto, peizažo struktūros, planų, paveikslo komponavimo subtilybes, stengėsi perteikti greitai besikeičiančios gamtos spalvas ir nuotaikas.
2018-aisiais, jubiliejiniais atkurtos Lietuvos valstybės metais, J. Vienožinskio dailės mokykla pažymės 60 metų veiklos sukaktį. Per šį laikotarpį vienintelę tokio pobūdžio dailės mokyklą Vilniuje baigė ne tik tūkstančiai moksleiviško amžiaus meno mėgėjų, bet ir didžiulis būrys suaugusiųjų. 
Tai žmonės, dažniausiai jau baigę mokslus, sėkmingai dirbantys ir kopiantys karjeros laiptais pačiose įvairiausiose, dažnai su menu visai nesusijusiose srityse. Tačiau visus juos vienija aistra menui, atkaklus noras išmokti dailės pagrindų, kad įgytos žinios padėtų įgyvendinti savo kūrybinius sumanymus.

Lietuvos istorijos akcentai

Lietuva gruodžio 15-ąją:
1415 m. Konstancoje vykusiame visuotiniame Bažnyčios Sinode dalyvavo 60 žemaičių bajorų.
1810 m. dramos "Karolis didysis ir Vikindas" premjera Vilniaus rotušėje atidarytas teatras. Teatro trupės steigėja - žinoma to meto aktorė Marija Moravskienė.
1918 m. Lietuvos valdžia iš vokiečių administracijos pradėjo perimti šalyje esančius teismus ir kalėjimus.
1990 m. įkurta Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija.
1994 m. Tailande vykusioje Pasaulio paveldo centro tarpvyriausybinio komiteto sesijoje Vilniaus senamiestis įtrauktas į Pasaulio paveldo paminklų sąrašą.
1999 m. Ruklos mokomajame pulke pradėjo veikti pirmasis karo policijos būrys.
2000 m. Lietuvos vyskupų konferencija nutarė bendradarbiauti su Statistikos departamentu ir padėti surašyti vienuolius bei seminarijų auklėtinius per visuotinį gyventojų surašymą.
2002 m. Kaune aprengtas didžiausias iki šiol Lietuvoje Kalėdų Senelis. Tai M. Žilinsko dailės galerijos terasoje stovinti Petro Mazūro sukurta daugiau kaip 4,5 metro aukščio nuogo jaunuolio skulptūra "Žmogus".
2009 m. operos solistei Violetai Urmanai suteiktas garbingas Austrijos kamerinės dainininkės (Osterreichiche Kamersangerin) titulas.
2012 m. Lietuvos atstovė 15-metė Rūta Meilutytė Stambule (Turkija) vykusiame pasaulio plaukimo trumpajame baseine (25 m) čempionato moterų 100 m plaukimo krūtine finale iškovojo aukso medalį.
2013 m. Lietuvos atstovė 16-metė Rūta Meilutytė Herninge (Danija) vykusiame Europos plaukimo trumpajame baseine (25 m) čempionato moterų 100 m plaukimo krūtine varžybose iškovojo aukso medalį.
2014 m. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro operos solistas profesorius Virgilijus Noreika Lietuvos Santarvės fondo steigėjo Juliaus Kazėno ir Lietuvos Santarvės fondo valdybos nutarimu pirmasis apdovanotas Santarvės ordinu "Pro augenda concordia" (Už santarvės puoselėjimą).
2014 m. Naujajame Orleane, JAV Luizianos valstijoje, atidarytas Lietuvos garbės konsulatas.

Pakistanas išsiunčia iš šalies tarptautines pagalbos organizacijas

Islamabadas, gruodžio 14 d. (dpa-ELTA). Pakistano vyriausybė išsiunčia iš šalies keliolika tarptautinių humanitarinių organizacijų. Jos privalo per du mėnesius nutraukti savo darbą Pakistane, pranešė Vidaus reikalų ministerijos šaltiniai.
Aktyvistai perspėja, kad dėl tokio sprendimo šimtai tūkstančių nuo terorizmo ir gamtos stichijų nukentėjusių žmonių gali būti atkirsti nuo gyvybiškai svarbios paramos.
Vyriausybė baiminasi, kad nevyriausybinės organizacijos Vakarų šalių pavedimu vykdo šnipinėjimą. Tarp organizacijų, kurioms nurodyta nutraukti savo veiklą šalyje, yra ir JAV milijardieriaus Džordžo Soroso (George Soros) įkurtas Atviros visuomenės fondas (Open Society Foundation). Išsiunčiama ir organizacija "Action Aid International" iš Johanesburgo Pietų Afrikoje.
"Tai apsunkins žmonių, kurie dėl karo buvo priversti palikti savo namus, humanitarinę situaciją, - sakė Pešavaro miesto aktyvistas Taimuras Kamalas (Taimur Kamal). - Šimtai tūkstančių žmonių priklausomi nuo paramos, kad galėtų gauti pastogę, maisto, medicininę priežiūrą ir švaraus vandens". Pinigus tam skiria organizacijos, kurios dabar yra išsiunčiamos.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi gruodžio 15-osios įvykiai pasaulio istorijoje:
37 m. gimė penktasis Romos imperatorius Neronas (Nero). Manoma, kad šis represijomis ir smurtu pagarsėjęs valdovas 64 metais sukėlė didįjį Romos gaisrą ir juo gėrėjosi iš savo rūmų balkono.
687 m. popiežiumi išrinktas Sergijus I.
1675 m. mirė vienas didžiausių olandų tapytojų Janas Vermejeris (Jan Vermeer).
1791 m. įsigaliojo vadinamasis Teisių bilis - pirmosios 10 JAV Konstitucijos pataisų.
1806 m. Napoleono Bonaparto (Napoleon Bonaparte) vadovaujama armija įžengė į Varšuvą.
1832 m. gimė prancūzų inžinierius Aleksandras Giustavas Eifelis (Alexandre-Gustave Eiffel), pagarsėjęs tuo, jog 1889 metų Paryžiaus parodai pastatė Prancūzijos sostinės simboliu tapusį ir vėliau jo vardu pavadintą bokštą.
1852 m. gimė prancūzų fizikas, vienas iš radioaktyvumo atradėjų, 1903 m. Nobelio premija apdovanotas Anri Bekerelis (Henri Becquerel). 
1859 m. gimė lenkų kalbininkas ir esperanto kalbos kūrėjas Liudvikas Zamenhofas (Ludwig Zamenhof).
1892 m. gimė JAV naftos magnatas Dž. Polis Getis (J. Paul Getty). Vadovaudamas "Getty Oil Corporation" kompanijai, jis tapo vienu turtingiausių pasaulio žmonių.
1907 m. gimė brazilų architektas Oskaras Nimejeris (Oscar Niemeyer) (mirė 2012 m.) Tarp jo suprojektuotų pastatų - Jungtinių Tautų (JT) būstinė Niujorke (JAV) ir Brazilijos (Brazilija) katedra.
1939 m. Atlantoje vyko legendinio filmo "Vėjo nublokšti" premjera.
1949 m. gimė amerikiečių aktorius, serialo "Nešas Bridžas" žvaigždė Donas Džonsonas (Don Johnson).
1952 m. iš kovinės užduoties negrįžo Sovietų Sąjungos Ramiojo vandenyno karo laivyno povandeninis laivas "C-117". 52 jūreivių žūties aplinkybės ligi šiol nėra išaiškintos. Žuvusiųjų sąrašas buvo paskelbtas tik 1997 metų gegužę.
1961 m. už žydų deportavimą į mirties stovyklas Antrojo pasaulinio karo metais Izraelyje nuteistas mirti nacių pulkininkas Adolfas Eichmanas (Adolf Eichmann).
1964 m. Kanados parlamentas nusprendė, kad naująją šalies nacionalinę vėliavą puoš raudonas klevo lapas baltame fone.
1966 m. mirė JAV kino prodiuseris ir animatorius Voltas Disnėjus (Walt Disney). Jo studijose "gimė" Peliukas Mikis, Snieguolė ir septyni nykštukai, Pinokis, Bembis ir kiti.
1970 m. automatiškai valdomas sovietų kosminis aparatas "Venera 7" nusileido Veneroje.
1991 m. per kelto "Salem Express" avariją žuvo 474 žmonės. Keltas Raudonojoje jūroje atsitrenkė į koralų rifą.
1992 m. Salvadoro vyriausybė ir kairieji partizanai oficialiai paskelbė, kad baigia 12 metų trukusį pilietinį karą.
1995 m. JT Saugumo Taryba įgaliojo NATO perimti taikos Bosnijoje palaikymo operaciją.
1995 m. Europos Sąjungos lyderiai numatomą įvesti bendrą valiutą pakrikštijo euro vardu.
2000 m. Ukrainos prezidentas Leonidas Kučma nurodė uždaryti Černobylio atominę elektrinę, kurioje 1986 metais įvyko didžiausia pasaulyje branduolinė katastrofa.
2001 m. po 12 metų pertraukos Italijoje lankytojams atidarytas kiek ištiesintas pasviręs Pizos bokštas.
2011 m. JAV kariai užbaigė devynerius metus trukusią kampaniją ir pasitraukė iš Irako.
2011 m. buvęs Prancūzijos prezidentas Žakas Širakas (Jacques Chirac) buvo pripažintas kaltu dėl svetimo turto išeikvojimo ir pasitikėjimo sulaužymo, nes būdamas Paryžiaus meru savo partijos narius įregistruodavo kaip darbuotojus į neegzistuojančias pozicijas.

ES šalių lyderiai dar pusei metų pratęsė ekonomines sankcijas Rusijai

Briuselyje susirinkę Europos Sąjungos šalių lyderiai sutarė dar pusei metų pratęsti ekonomines sankcijas Rusijai. Vadinamųjų sektorinių sankcijų terminas buvo numatytas iki 2018 m. sausio 31 d.
Europos Vadovų Tarybos posėdyje dalyvaujanti Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad dėl sankcijų Rusijai Europos Sąjunga laikosi vienos principinės pozicijos. Sankcijos bus tęsiamos tol, kol nebus visiškai įgyvendinti Minsko susitarimai ir atkurta taika Ukrainos teritorijoje.
Pasak šalies vadovės, nuo Minsko susitarimų praėjo treji metai, tačiau nėra jokio postūmio juos įgyvendinant. Akivaizdu, kad Rusija net neketina jų laikytis. Iki šiol nėra visiškai įvykdytas nė vienas įsipareigojimas. Toliau tęsiama agresija prieš Ukrainą, šios šalies rytuose tebevyksta aktyvūs kariniai veiksmai.
Sankcijų pratęsimas, Prezidentės teigimu, yra aiški ES politinė ir vertybinė pozicija, kad Europa smerkia Rusijos veiksmus ir netoleruos agresyvaus elgesio.
Ekonominės - sektorinės sankcijos apriboja paskolų teikimą Rusijos bankams ir įmonėms, suspenduoja programų finansavimą iš Europos investicijų banko, įveda ginklų embargą, draudžia pažangių technologijų naftos sektoriuje eksportą, sakoma Prezidentės spaudos tarnybos pranešime.

Peru prezidentas P. Kuczynskis atsisako atsistatydinti

Peru prezidentas Pedras Kuczynskis atsisakė atsistatydinti dėl kilusio korupcijos skandalo.
"Aš kaip visų perujiečių prezidentas neišsižadėsiu nei savo garbės, nei savo vertybių", - pareiškė P. Kuczynskis ketvirtadienio vakarą per televiziją kreipdamasis į tautą.
Trečiadienį buvo paskelbta informacija, jog Brazilijos statybos kompanija "Odebrecht" sumokėjo apie 4,8 milijono dolerių dviem bendrovėms, susijusioms su prezidentu P. Kuczynskiu, už neva konsultavimo paslaugas. Pats valstybės vadovas neigia prisidėjęs prie "Odebrecht" interesų protegavimo.
Kilus korupcijos skandalui, Peru opozicija pareikalavo, kad prezidentas P. Kuczynskis tučtuojau atsistatydintų.
P. Kuczynskis gali tapti antru iš eilės Peru prezidentu, pakliuvusiu į nemalonią situaciją dėl ryšių su "Odebrecht". Jo pirmtakas Ollanta Humala paliko valstybės vadovo postą 2016 metų liepos mėnesį, kai buvo apkaltintas gavęs pinigų iš Venesuelos valdžios, "Odebrecht" ir kompanijos OAS Peru nacionalistų partijos rinkimų kampanijai 2006 ir 2011 metais finansuoti. O. Humala ir jo žmona teismo sprendimu buvo suimti.

A.Merkel: ES šalių pozicija dėl migracijos politikos nepasikeitė

Europos Sąjungos šalių pozicija dėl migracijos politikos ir pabėgėlių paskirstymo kvotų kol kas nepasikeitė. Tai penktadienį Briuselyje pareiškė Vokietijos kanclerė Angela Merkel, komentuodama pirmosios ES viršūnių susitikimo darbo dienos rezultatus.
"Čia pozicijos nepasikeitė", - sakė ji žurnalistams. Kartu, anot A. Merkel, "iškeltas aiškus uždavinys tęsti darbą (šia linkme) iki ateinančių metų birželio".
Trečiadienį Europos Komisija iš esmės konstatavo, kad žlugo kvotų sistema, pagal kurią turėjo būti paskirstyta 160 tūkstančių pabėgėlių, atvykusių į Italiją ir Graikiją. 2015-2017 metais ES šalims pavyko paskirstyti tik 32 tūkstančius žmonių. Gruodžio 7 d. EK padavė į teismą Lenkiją, Vengriją ir Čekiją, kurios nevykdo su ES suderintų įsipareigojimų dėl pabėgėlių priėmimo nacionalinių kvotų.
Europos sienų apsaugos agentūros "Frontex" duomenimis, vien tik 2016 metais ES šalių pasieniečiai užfiksavo 1,8 milijono nelegalaus ES išorinių sienų kirtimo atvejų.

Japonijos įmonė žada dalį atlyginimų darbuotojams mokėti bitkoinais

Viena Japonijos bendrovė pradės mokėti dalį atlyginimo savo darbuotojams bitkoinais, taip siekdama geriau perprasti šią virtualiąją valiutą, penktadienį pranešė įmonės atstovė spaudai.
"GMO Internet", vykdanti su internetu susijusį verslą, įskaitant finansus, reklamą internete ir interneto infrastruktūrą, pradės mokėti iki 100 000 jenų (890 JAV dolerių) kas mėnesį bitkoinais savo darbuotojams Japonijoje nuo kitų metų vasario.
"Darbuotojai galės gauti atlyginimą bitkoinais, jeigu to norės, - AFP agentūrai sakė bendrovės atstovė spaudai Harumi Ishii. - Tikimės pagerinti savo pačių išmanymą apie virtualiąją valiutą faktiškai ją naudodami".
Pasiūlymas galios maždaug 4000 GMO grupės darbuotojams Japonijoje, patikslino atstovė.
Bendrovė pradėjo prekybą bitkoinais ir valiutos keitimo veiklą šių metų gegužę.
Pasaulio rinkose bitkoino kainos šiais metais šoktelėjo iki rekordinių aukštumų - nuo mažiau nei 1000 JAV dolerių šių metų sausį iki 17 000 dolerių šią savaitę.

Susirūpinimas dėl mokesčių įstatymo projekto smukdo Volstritą

Pagrindiniai JAV akcijų indeksai ketvirtadienį smuko, o indekso "S&P 500" nuosmukis tapo didžiausias per mėnesį, nes investuotojų susirūpinimas dėl galimų trukdžių priimant mokesčių reformą užgožė optimizmą, susijusį su gera mažmeninių pardavimų statistika, informuoja "Reuters".
Nors Kongreso respublikonai trečiadienį pasiekė susitarimą dėl galutinės mokesčių reformos versijos, senatoriai respublikonai Marcas Rubio'us ir Mike'as Li ketvirtadienį pareiškė nepalaikysiantys įstatymo projekto, jeigu į jį bus įtrauktos pataisos, numatančios mokesčio kredito už vaiką didinimą.
Indeksas "Dow Jones Industrial Average" sumažėjo 0,31 proc. iki 24508,66 punkto, "S&P 500" indeksas smuko 0,41 proc. iki 2652,01 punkto, o "Nasdaq Composite" indeksas, palaikomas technologijų bendrovių, ketvirtadienio prekybos akcijomis pabaigoje nukrito 0,28 proc. ir siekė 6856,33 punkto.
JAV akcijos smuko, nepaisant ketvirtadienį paskelbtų duomenų apie daug stipresnius nei prognozuota mažmeninius lapkričio mėnesio pardavimus, liudijančius, kad šalies ekonomika išlieka stabili.
Sveikatos sektoriaus indekso dinamika ketvirtadienį buvo prastesnė nei kitų "S&P" sektorių, indeksas neteko 1,1 proc.
"Walt Disney" bendrovė ketvirtadienį paskelbė pasiekusi susitarimą už 52,4 mlrd. dolerių akcijomis įsigyti žiniasklaidos ir pramogų korporaciją "21st Century Fox". "Disney" akcijų vertė pakilo 2,8 proc., "Fox" akcijos pabrango 6,5 procento.

Atgal