VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

12.16. Naujausios žinios

Pradėtas įgyvendinti didžiausias Lietuvoje SGD tiekimo sausuma sandoris

Šį savaitgalį bus pradėtas įgyvendinti bendras "Lietuvos energijos" dujų prekybos įmonių "Litgas" ir "Lietuvos dujų tiekimo" suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) tiekimo sausuma sandoris. Šeštadienį popiet į Klaipėdą atplauks "Shell" kompanijos SGD dujovežis. Jis sekmadienį transportuos suskystintąsias gamtines dujas iš SGD terminalo "Independence" laivo saugyklos į Klaipėdos antžeminį mažos apimties SGD terminalą. Iš jo šios dujos bus patiektos keturioms užsienio bendrovėms.
Kaip jau buvo pranešta gruodžio pradžioje, "Lietuvos energijos" grupės įmonių "Litgas" ir "Lietuvos dujų tiekimas" parduotus 4000 kubinių metrų SGD pirkėjai gabens autodujovežiais į Druskininkus, Estiją bei Lenkiją. Numatoma, kad dujoms pervežti prireiks apie šimto specialių SGD autodujovežių, kurie jas gabens sausio-kovo mėnesiais.
Kaip teigė "Litgas" bei "Lietuvos dujų tiekimo" valdybų pirmininkas Dominykas Tučkus, pasinaudodamos savo žiniomis ir patirtimi SGD tiekimo rinkoje, "Lietuvos energijos" įmonės imasi tiekimo partnerio vaidmens, akumuliuodamos mažesniųjų rinkos dalyvių, kuriems atskirai būtų sudėtinga užsitikrinti konkurencingas tiekimo sąlygas, poreikius ir pasiūlydama jiems patrauklesnes sąlygas, nei jie galėtų gauti pirkdami SGD atskirai.
Tai bus pirmasis tokios apimties SGD tiekimo sausuma sandoris Lietuvoje ir antrasis apskritai - spalio-lapkričio mėnesiais taip pat "Litgas" ir "Lietuvos dujų tiekimas" patiekė kelis šimtus kubinių metrų SGD Lenkijos DUON kompanijai, kuri jas išgabeno į Lenkiją.
Savaitgalį vykstanti SGD perkrova iš "Independence" į mažos apimties SGD dujovežį bus jau šeštoji Lietuvoje. Visi jie įgyvendinti šiais metais "Lietuvos energijos" grupės įmonių "Litgas" ir "Lietuvos dujų tiekimo". Iš viso jais bus realizuota apie 44 tūkst. kubinių metrų SGD (25,5 mln. kubinių metrų arba apie 293 GWh), o Klaipėdos uostui ir SGD terminalui atneš apie 385 tūkst. eurų papildomų pajamų.

V. Vasiliauskas skeptiškai įvertino politikų kalbas apie pensijų sistemos reformą

Kartais pas mus per anksti į eterį transliuojama tai, dėl ko dar nėra nuspręsta, - taip Lietuvos banko valdybos (LBV) pirmininkas Vitas Vasiliauskas įvertino Premjero Sauliaus Skvernelio ir socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio kalbas apie pensijų reformą. 
V. Vasiliauskas neslėpė, kad jį nustebino politikų pareiškimai apie planuojamą pensijų sistemos reformavimą. LBV pirmininkas pabrėžė, kad diskusija dėl pensijų reformos nėra baigta, o tai, kas dabar vyksta, labiau primena atskirų minčių išsakymą. 
V. Vasiliauskas aiškino, kad, nepaisant to, jog buvo planuota politikų bei Lietuvos banko išvadas dėl pensijų sistemos pertvarkos derinti, nieko panašaus neįvyko. Lietuvos banko vadovas pabrėžė, kad apie planuojamų didelių permainų štrichus išgirdo kaip ir visi - iš žiniasklaidos. 
"Aš esu matęs įvairių pasiūlymų (dėl pensijų reformos - ELTA), mes apie juos diskutavome ir buvo sutarta iš principo, kad bus finalinė diskusija ir tik po to bus pranešta apie reformą. Tad tai, kas dabar įvyko, sunku komentuoti, nes apie planus aš sužinojau taip pat iš viešosios erdvės", - kalbėjo V. Vasiliauskas. 
"Kartais pas mus per anksti į eterį transliuojama tai, dėl ko dar nėra nuspręsta", - pažymėjo Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Pasak jo, galima su kažkuo nesutikti, galima diskutuoti ir turėti kitų nuomonių, tačiau, akcentavo jis, diskusija pensijų sistemos reformos atžvilgiu nėra baigta. 
"Mūsų pozicija yra tokia, kad mes atliekame ekonominius tyrimus ir jų pagrindu teikiame pasiūlymus. O sprendimus daro vykdomoji valdžia. 
Mes esame maža valstybė, todėl mums labai svarbu susitarti", - kalbėjo V. Vasiliauskas, pabrėžęs, kad ypač susitarti būtina dėl pensijų sistemos. "Čia negali būti jokio susipriešinimo, nes tai yra ilgalaikis projektas, kuris turės pasekmių mums visiems. Nematau jokios erdvės politikavimui,"- akcentavo jis. 
Šią savaitę L. Kukuraitis paskelbė, kad Vyriausybė ketina siūlyti keisti antrosios pakopos pensijų fondų finansavimą, atsisakant pervedimų iš "Sodros" biudžeto, juos pakeičiant valstybės biudžeto bei pačių gyventojų didesnėmis įmokomis.

80 metų gyvuojantis Kauno karilionas laukia įdomių varpų muzikos atlikėjų

Miesto savivaldybei pavaldūs Kauno menininkų namai iki šių metų pabaigos priima paraiškas bei dokumentus norinčiųjų dalyvauti konkurse, kuriame bus atrinktos 2018-aisiais galinčios varpais skambėti programos bei šios muzikos atlikėjai.
Kauno menininkų namai dabar rūpinasi Kauno karilionu, kuris Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokšte buvo įkurtas 1937 metais generolo Vlado Nagevičiaus ir kompozitoriaus Juozo Tallat-Kelpšos iniciatyva. Šio kariliono varpai buvo išlieti Belgijoje, o viso instrumento svoris - net 12 tonų. 
Reguliarūs koncertai Kauno karilionu prasidėjo 1956 metais, pirmieji karilionininkai buvo tėvas ir sūnus, kompozitoriai bei muzikos atlikėjai Viktoras ir Giedrius Kuprevičiai. 2006 metais Kauno karilionas buvo papildytas 14 varpų, dalis jų - vardiniai, parūpinti lėšas tam skyrusių geradarių.
Šios kultūros įstaigos inicijuojamas konkursas vykdomas vadovaujantis 2016 metais patvirtintais koncertų Vytauto Didžiojo karo muziejaus varpų bokšto karilionu rengimo ir karilionininkų bei koncertinių programų parinkimo nuostatais.

Pagrindinių kelių dangos daugiausia padengtos šlapiu sniegu, provėžotos

Šeštadienio rytą Vakarų ir Šiaurės Lietuvoje bei Marijampolės apskrityje eismo sąlygas sunkino plikledis ir rūkas, matomumas sumažėjęs ir vietomis siekia iki 50 metrų. Likusioje šalies dalyje dėl buvusio snygio pagrindinių kelių dangos daugiausia padengtos šlapiu sniegu, provėžotos. 
Mažesnio intensyvumo rajoniniai keliai apsnigti, padengti privažinėtu sniegu, slidūs. Visoje Lietuvoje dirba kelių priežiūros mechanizmai. Vykstančiųjų šiais keliais kelininkai prašo atsižvelgti į tai, kad keliai vietomis provėžoti ir slidūs. 
Klaipėdos rajone rytą buvo lijundra, kitur - be kritulių.
Oro temperatūra svyravo nuo 0 iki 4 laipsnių šalčio.
Vandens gylis krašto kelio Šilutė-Rusnė apsemtame ruože, kurio ilgis 407 metrai (nuo 6,312 iki 6,719 km), išlieka 21 cm. Eismas čia draudžiamas. Lengvąsias mašinas, gyventojus bei keleivius apsemtu ruožu kelia "Kelių priežiūros" Klaipėdos padalinys specialiomis transporto priemonėmis. 
Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną daug kur nedideli krituliai, kai kur rūkas, silpna lijundra, plikledis. Aukščiausia oro temperatūra nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 laipsnių šilumos.

Plaukikė R. Meilutytė iškopė į Europos čempionato finalą

 Lietuvos atstovė Rūta Meilutytė su antru rezultatu pateko į Kopenhagoje (Danija) vykstančio Europos plaukimo čempionato 25 m baseine moterų 100 m plaukimo krūtine rungties finalą. 
20-metė mūsų šalies plaukikė, kuriai priklauso šios rungties pasaulio rekordas (1 min. 2,36 sek.), pusfinalyje penktadienį nuotolį įveikė per 1 min. 4,95 sek. ir nusileido tik suomei Jenai Laukanen (Jenna Laukkanen, 1.04,89). 
"Esu patenkinta rezultatu. Plaukti buvo lengviau nei ryte, tačiau jėgų netaupiau, nes visos varžovės yra labai pajėgios. Dabar galėsiu pailsėti ir ruoštis finalui. Gerai, kad jis bus tik rytoj, nes šiandien plaukti dar kartą jau būtų labai sunku", - sakė R. Meilutytė. 
Šeštadienį 18.16 val. vyksiančiame finale varžysis aštuonios greičiausios plaukikės. 
Atrankoje R. Meilutytė (1 min. 6,09 sek.) tarp 47 dalyvių užėmė devintąją vietą. 
50 m nuotolyje Lietuvos plaukikė iškovojo aukso medalį. 
Dar trims Lietuvos plaukikams nepavyko iškopti į finalus. 
Vyrų 50 m plaukimo laisvuoju stiliumi pusfinalyje Simonas Bilis užėmė 12-ąją vietą. 24-erių metų lietuvis distanciją įveikė per 21,32 sek. Iki aštuntosios pozicijos ir kelialapio į finalą S. Biliui pritrūko 0,09 sek. 
Greičiausiai pusfinalyje plaukė rusas Vladimiras Morozovas. Jis finišavo per 20,45 sek. ir pasiekė naują Europos čempionatų rekordą. 
S. Bilis (21,39 sek.) atrankos varžybose tarp 79 dalyvių buvo 11-as. 
Andrius Šidlauskas ir Giedrius Titenis nepateko į vyrų 100 m plaukimo krūtine rungties finalą. 20-metis A. Šidlauskas pusfinalyje penktadienį nuotolį įveikė per 57,96 sek. ir pagerino asmeninį rekordą. Jam atiteko dešimtoji vieta. 28-erių metų G. Titenis finišavo per 58,08 sek. ir liko 11-as. 
"Rezultatu nesu nustebęs, nes tikrai žinojau, kad plauksiu greičiau nei ryte. Žinoma, norėjosi dar geresnio laiko, bet žinau, ką reikia taisyti plaukime, o dabar ką turiu, tuo ir džiaugiuosi", - puikios nuotaikos po plaukimo buvo A. Šidlauskas. 
Tuo tarpu G. Titenis neslėpė, kad užimta vieta jo netenkina. 
"Norėjau patekti bent į vieną finalą. Sunku pasakyti, kodėl toks rezultatas. Jaučiausi neblogai, gal finišui šiek tiek pritrūko jėgų. Analizuosiu, kodėl nepavyko, ir dirbsiu toliau", - teigė G. Titenis. 
Rusas Kirilas Prigoda pusfinalyje distanciją įveikė per 56,02 sek. ir 0,14 sek. pagerino Europos rekordą, kuris nuo lapkričio 19 dienos priklausė kitam Rusijos plaukikui Olegui Kostinui. 
Atrankoje G. Titenis (57,92 sek.) tarp 49 dalyvių buvo devintas, o A. Šidlauskas (58,23 sek.) - 14-as.

Vykdant Gedimino kalno tvarkybos darbus, aptiktos XV-XVI a. Aukštutinės pilies gynybinės sienos liekanos

Tvarkant sostinės Gedimino kalną, viršutinėje šiaurės vakarų šlaito dalyje atidengti mūro konstrukcijos fragmentai. Mūras sudarytas iš lauko riedulių ir nesistemingai išdėstytų raudono bei gelsvo molio plytų, rištų kalkiniu skiediniu.
Anot Lietuvos nacionalinio muziejaus pranešimo, preliminarios apžiūros duomenimis, šios mūro konstrukcijos datuojamos XV-XVI a. Spėjama, kad tai yra Aukštutinės pilies gynybinės sienos liekanos.
Darbai, kol bus atlikta detali šių mūrų apžiūra, yra sustabdyti.
Visą šiaurės vakarų šlaitą planuojama baigti tvarkyti kitų metų pavasarį.

Lietuvos istorijos akcentai

Lietuva gruodžio 16-ąją:
1577 m. Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Steponas Batoras pasirašė taikos sutartį su Dancigo miestu bei pripažino miestelėnams protestantų tikėjimo laisvę.
1790 m. Abiejų Tautų Respublikos Seime pradėtas svarstyti naujosios Konstitucijos projektas.
1882 m. Lydos apskrityje, Vilniaus gubernijoje, gimė gamtininkas, mokslininkas, akademikas profesorius Tadas Ivanauskas. Mirė 1970 m. Kaune.
1920 m. Ženevoje pasirašyta Lietuvos sutartis su Tautų Sąjunga dėl Lietuvos įstojimo į Tarptautinį Hagos tribunolą.
1973 m. netoli Maskvos katastrofą patyrė Lietuvos civilinės aviacijos valdybos lėktuvas "TU-124". Žuvo 6 ekipažo nariai ir 45 keleiviai. Lėktuvu skrido ir keturi žymūs Lietuvos pediatrai.
1991 m. Lietuvos banke surengtas pirmasis valiutos aukcionas.
1998 m. Berlyne pasirašyta Vokietijos ir Lietuvos readmisijos sutartis.
1999 m. Trakų rajono taryba Rusijos baleto legendai Majai Pliseckajai suteikė Trakų garbės pilietės vardą.
2002 m. pasirašyta Lietuvos ir Rumunijos dvišalė karinio bendradarbiavimo sutartis.
2003 m. Kinijos ambasada Vilniuje Nacionalinei M. Mažvydo bibliotekai perdavė unikalų meno albumų, žinynų, filmų rinkinį apie tūkstantmetės Kinijos kultūros vertybes.

Kaliforniją siaubiančio gaisro plotas viršijo 1 tūkst. kv. kilometrų, ugnis lokalizuota 35 proc.

Didžiausio iš gaisrų, daugiau nei savaitę šėlstančių JAV Kalifornijos valstijos teritorijoje, plotas viršijo 1 tūkst. kv. km, ugnį pavyko lokalizuoti kol kas tik 35 proc., tai penktadienį praneša Kalifornijos valstijos miškų ir priešgaisrinės apsaugos departamentas.
Turimais duomenimis, gaisras, kilęs Venturos apygardoje gruodžio 4 dieną ir pavadintas "Tomo" ("Thomas") vardu, išplito daugiau nei 1020 kv. km plote. Dar trys dideli gaisrai, šėlę pietinėje Kalifornijoje, visiškai lokalizuoti.
Naujausiais duomenimis, gaisras "Tomas", jau pripažintas ketvirtu didžiausiu gaisru per visą šių laikų Kalifornijos teritorijoje, nusinešė vieno žmogaus gyvybę. Žuvo ugniagesys, kovojęs su šėlstančia stichija. Iš viso kovai su ugnimi buvo mobilizuota per 8 tūkst. žmonių. 
Valdžios vertinimu, nuostoliai, kurių pridarė "Tomas" viršija 70 mln. JAV dolerių. Ugnis sunaikino arba apgadino iš viso beveik 1 tūkst. namų ir statinių Venturos ir Santa Barbaros apygardose, taip pat kelia grėsmę dar apie 18 tūkst. pastatų. Evakuota daugiau nei 94 tūkst. žmonių.
Kaip skelbia AP, penktadienio vakare vėjai, kurstantys gaisrų plitimą, šiek tiek aprimo, bet, sinoptikų prognozėmis, jie gali atsinaujinti su nauja jėga savaitgalį.

Kinija plečia savo karines bazes Pietų Kinijos jūroje

Kinija, remiantis naujomis iš palydovų darytomis nuotraukomis, toliau plečia savo karines bazes Pietų Kinijos jūroje. Šiais metais papildoma infrastruktūra įrengta 28 hektarų plote Spratlio ir Paraselio salose.
Nuotraukose, kurias paskelbė organizacija "Azijos jūrų skaidrumo iniciatyva" ("Asia Maritime Transparency Initiative", AMTI), esą atpažįstami nauji lėktuvų angarai, požeminės ginklų saugyklos, radiolokacinės stotys ir kiti objektai.
Kinija reiškia pretenzijas į beveik visą jūrinę teritoriją - iki Vietnamo ir Filipinų krantų. Ši teritorija yra gausi žuvų ir gamtinių išteklių. Be to, tai labai svarbus laivybos maršrutas.
Pietų Kinijos jūra priklauso Ramiajam vandenynui ir yra į pietus nuo Kinijos - tarp Vietnamo, Malaizijos ir Filipinų. 
Lapkritį Pekinas bei Pietų Azijos valstybių organizacija (ASEAN) susitarė atnaujinti derybas, kad būtų taikiai sureguliuotas daug metų trunkantis konfliktas.

R. Tillersonas patvirtino JAV pasiruošimą kalbėtis su Šiaurės Korėja

JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas patvirtino, kad Vašingtonas Šiaurės Korėjos konflikte pasiruošęs kabėtis su komunistine vadovybe Pchenjane. Komunikacijos kanalai su Šiaurės Korėja turi būti atviri, pareiškė jis penktadienį Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje. Kartu R. Tillersonas pabrėžė, kad dialogas galės prasidėti tik tada, kai šalis ilgalaikiai nutrauks „savo grėsmingą elgesį".
R. Tillersonas antradienį pasisakė už tiesioginius pokalbius su Šiaurės Korėja „be išankstinių sąlygų", tačiau sulaukė paprieštaravimo iš Baltųjų rūmų. Valstybės departamentas tada sušvelnino sekretoriaus pasisakymą.
JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas Saugumo Tarybos susitikime įspėjo dėl tolesnio konflikto paaštrėjimo ir galimų „katastrofiškų" padarinių. Jis pasisakė už taikų krizės sureguliavimą. Diplomatija esą yra vienintelis kelias ilgalaikei taikai ir branduoliniam nusiginklavimui.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas tuo tarpu apkaltino Rusiją nepakankamomis pastangomis, siekiant išspręsti Šiaurės Korėjos konfliktą. „Kinija padeda, Rusija nepadeda", - pareiškė jis penktadienį po pokalbio telefonus su Vladimiru Putinu. D. Trumpas pabrėžė, kad tikisi didesnės Maskvos paramos.

EVT pirmininkas D. Tuskas gina ginčytiną savo poziciją dėl pabėgėlių

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pakartojo prieštaringai vertinamą savo poziciją dėl pabėgėlių padalijimo Europoje principo.
"Aš nepakeičiau savo nuomonės, visiškai ne", - pareiškė jis penktadienį Briuselyje po ES šalių lyderių susitikimo. "Mums reikia efektyvaus metodo sumažinti nelegalią migraciją. Įpareigojančios kvotos yra svarbu, tačiau tai nesprendžia problemos", - pabrėžė D. Tuskas.
ES šalių vadovai prieš tai intensyviai diskutavo apie ginčytiną pabėgėlių padalijimą ES. Tam priešinasi pirmiausiai Vengrija ir Lenkija. D. Tuskas paskatino diskusijas, kai ligšiolinę pabėgėlių kvotų sistemą pavadino "neefektyvia".
ES vidaus reikalų ministrai jau kurį laiką diskutuoja dėl ES prieglobsčio suteikimo sistemos reformos. Kebliausias klausimas yra vadinamųjų Dublino taisyklių pakeitimas. Remiantis Europos Komisijos pasiūlymu, pabėgėliai ateityje iš ES valstybių, į kurias atvyksta daugiausiai pabėgėlių, pavyzdžiui, Graikijos ir Italijos, turi būti sąžiningiau padalijami visoms šalims narėms.
"Aš negaliu pritarti nuomonei, kad Europos Vadovų Tarybos pirmininkas yra nešališkas ar europietiškas tik tada, kai paremia didžiausių ir stipriausių valstybių pusę", - sakė D. Tuskas.

TVF 2018 m. Ukrainos biudžete mato "dideles rizikas"

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) Ukrainos 2018 m. biudžete įžvelgia dideles rizikas tiek dėl biudžeto pajamų, tiek dėl išlaidų, "Reuters" sakė TVF atstovas Ukrainoje.
TVF rekomendacijas atitinkantis biudžetas yra vienas iš Ukrainos įsipareigojimų, kuriuos šalis turi atlikti mainais už pavedimus iš 17,5 mlrd. dolerių vertės pagalbos programos, tačiau pastaruoju metu dėl reformų atidėliojimo TVF kol kas nepervedė visų žadėtų pinigų.
Ukrainos Aukščiausioji Rada biudžeto įstatymo projektą priėmė gruodžio 7 d. Parlamentas teigė, kad projektas atitiko TVF reikalavimus, tačiau pats fondas savo oficialaus vertinimo kol kas nepateikė.

Optimistiniai komercinių bankų lūkesčiai ateinantiems metams

Gyventojams ir verslui šiemet sparčiai skolinimą didinę bankai apsukų neketina mažinti ir 2018 m. Bankų apklausos duomenimis, tikimasi, kad paskolų portfelis kitąmet didės net sparčiau nei šiemet. Vis dėlto bankai kiek nuosaikiau vertina nekilnojamojo turto (NT) ir statybų sektorių bei NT kainų augimo lūkesčius.
Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus vyriausiasis ekonomistas Jokūbas Markevičius komentavo, kad kreditavimo lūkesčiai pakankamai optimistiški - beveik visi apklausti bankai nurodo kitąmet didinsiantys skolinimą gyventojams ir verslui. Šviesiausiomis spalvomis bankai piešia pramonės bei prekybos įmonių, taip pat skolinimo gyventojams perspektyvas, nors būsto paskolų augimas turėtų stabilizuotis.

Helsinkis atsisakė planų statyti didelę mečetę

Helsinkio valdžia galutinai atsisakė planų statyti mieste didelę mečetę.
Projekto autoriai atsiėmė savo paraišką, kai Helsinkio savivaldybės Aplinkos komisija atsisakė skirti sklypą mečetei statyti. Tai penktadienį pranešė radijo stotis "Yle".
Iniciatyvą statyti Helsinkyje didelę mečetę buvo iškėlusios Suomijos musulmonų sąjunga bei kultūros ir religijos draugija "Fokus". Anksčiau buvo pranešta, kad finansuoti statybą norėtų Bahreino karališkoji šeima.

Indonezijos Javos salą supurtė žemės drebėjimas, yra aukų

Du žmonės žuvo, dar septyni sužeisti, galingam žemės drebėjimui supurčius Indonezijos salą, šeštadienį patvirtino Nacionalinės nelaimių valdymo agentūros atstovas Sutopo'as Nugroho'as. Pasak pareigūno, apie 70 ligonių, gydomų Centrinėje Javoje esančioje ligoninėje, buvo evakuoti, kai įgriuvo pastato lubos ir suskilinėjo sienos.
"Kai kurios ligoninės buvo taip smarkiai apgadintos, kad ligonius teko gydyti lauko sąlygomis", - sakė atstovas. Bent 108 namai Javos saloje buvo smarkiai apgadinti arba sugriauti, pridūrė agentūros atstovas.
Požeminiai smūgiai buvo juntami ir šalies sostinėje Džakartoje.
Žemės drebėjimas įvyko naktį į šeštadienį per 300 metrų į rytus-pietryčius nuo Čipatudžaho miesto, Vakarų Javos pakrantės rajone 23.47 val. vietos laiku (apie 19.00 val. Lietuvos laiku), skelbia JAV geologijos tarnybos duomenys. Žemės drebėjimo epicentras buvo 91 km gylyje. Javos sala - tankiausia gyvenama pasaulyje, joje gyvena 140 mln. žmonių.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi gruodžio 16-osios įvykiai pasaulio istorijoje:
1485 m. gimė Katarina Aragonietė, pirmoji Anglijos karaliaus Henriko VIII žmona. Henrikas VIII vėliau su ja išsiskyrė be popiežiaus palaiminimo, ir tai žymėjo reformacijos Anglijoje pradžią.
1631 m. Italijoje išsiveržė Vezuvijaus ugnikalnis, palaidojęs šešis kaimus ir pražudęs 4 tūkst. žmonių.
1742 m. gimė garsus Prūsijos karo vadas maršalas Gebhardas Lebrechtas fon Bliucheris (Gebhard Lebrecht von Blucher). Jis suvaidino lemiamą vaidmenį Vaterlo mūšyje 1815 metais triuškinant Napoleoną (Napoleon).
1773 m. Bostone įvyko vadinamasis arbatėlės maištas. Protestuodami prieš tai, kad Didžioji Britanija apmuitina Amerikos kolonistams skirtas prekes, indėnais persirengę naujakuriai Bostono uoste į vandenį išvertė dėžes su arbata iš Rytų Indijos. Atsakydamas į tai, Londonas kitais metais uždarė Bostono uostą.
1775 m. gimė anglų rašytoja, romanų "Nuovokumas ir jautrumas", "Puikybė ir prietarai", "Mansfyldo parkas" autorė Džeinė Osten (Jane Austen).
1787 m. Naujasis Džersis tapo trečiąja JAV valstija.
1835 m. Niujorko centrą nusiaubė smarkus gaisras, sunaikinęs daugiau kaip 600 pastatų ir padaręs nuostolių už 20 mln. JAV dolerių.
1859 m. mirė vienas iš "Brolių Grimų pasakų" leidėjų Vilhelmas Grimas (Wilhelm Grimm).
1898 m. mirė rusų verslininkas, mecenatas, kolekcininkas ir garsiosios Tretjakovo meno galerijos Maskvoje įkūrėjas Pavelas Tretjakovas.
1917 m. gimė anglų rašytojas, mokslinės fantastikos kūrėjas Artūras C. Klarkas (Arthur C. Clarke).
1920 m. Kinijos Gansu provincijoje įvyko vienas daugiausiai aukų nusinešusių žemės drebėjimų per žmonijos istoriją. Per daugiau kaip 8 balų pagal Richterio skalę galingumo požeminius smūgius žuvo 180 tūkst. žmonių.
1921 m. mirė prancūzų kompozitorius, geriausiai žinomas kaip kamerinio ansamblio "Žvėrių karnavalas" ir operos "Samsonas ir Dalila" autorius Kamilis Sen Sansas (Camille Saint-Saens).
1960 m. 136 žmonės žuvo, kai ore virš Niujorko susidūrė aviakompanijos "United Airlines" lėktuvas DC-8 su kompanijos TWA keleiviniu lėktuvu. Iš aukų 128 buvo lėktuvų keleiviai, o aštuoni žmonės žuvo nuo krintančių lėktuvų nuolaužų.
1965 m. mirė anglų rašytojas, dramaturgas ir apsakymų autorius Viljamas Somersetas Moemas (William Somerset Maugham). Bene geriausiu jo kūriniu laikomas romanas "Aistrų našta".
1969 m. Didžiosios Britanijos bendruomenių rūmai 343 balsais už ir 185 balsais prieš pritarė galutiniam mirties bausmės panaikinimui.
1987 m. Palermo teismas smogė bene skaudžiausią ligi tol smūgį Sicilijos nusikalstamam pasauliui - iki gyvos galvos už grotų pasiuntė 19 mafijos vadų, įskaitant "bosų bosą" Mikelę Greko (Michele Greco), dar 319 nusikaltėlių skyrė laisvės atėmimo bausmes, kurių bendra suma siekė beveik 2,7 tūkst. metų.
1991 m. Kazachstanas paskelbė nepriklausomybę nuo Tarybų Sąjungos. 
1997 m. Pietų Afrikos prezidentas Nelsonas Mandela (Nelson Mandela) pasitraukė iš valdančiojo Afrikos nacionalinio kongreso (ANC) pirmininko pareigų.
1999 m. buvęs Vokietijos federalinis kancleris Helmutas Kolis (Helmut Kohl) prisipažino neteisėtai ėmęs aukas savo partijai, tačiau kategoriškai paneigė, kad tai buvo kyšiai.
2000 m. išrinktasis JAV prezidentas Džordžas V. Bušas (George W. Bush) valstybės sekretoriumi paskyrė atsargos generolą Koliną Pauelą (Colin Powell) - pirmąjį juodaodį amerikietį, tapusį JAV diplomatijos vadovu.
2001 m. mirė vienas garsiausių vokiečių rašytojų ir politikos veikėjas Štefanas Heimas (Stefan Heym).
2011 m. Rusija po Šveicarijoje vykusios ceremonijos oficialiai prisijungė prie Pasaulio prekybos organizacijos (PSO). Rusija dėl narystės derėjosi beveik 18 metų.

 

Atgal