VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

12.20. Naujausios žinios

Valdovų rūmuose rinksis gabūs ir talentingi Lietuvos mokiniai

Šiandien Nacionaliniame muziejuje LDK valdovų rūmai vyks 2017 metais tarptautinėse olimpiadose ir konkursuose dalyvavusių mokinių, jų mokytojų ir komandų vadovų pagerbimo šventė. 
2017-aisiais tarptautinėse mokinių olimpiadose ir konkursuose dalyvavo 89 mokiniai. Į Lietuvą jie parsivežė 40 medalių (6 aukso, 13 sidabro, 21 bronzos), tris specialiuosius prizus, du komandinius sidabro medalius, 6 pagyrimo raštus.
Mūsų šalies delegacijų nariai garbingai atstovavo Lietuvai tiek kaimyninėse, tiek tolimiausiose pasaulio valstybėse, tokiose kaip Indonezija, Australija, Brazilija. Trys tarptautinės olimpiados - Vidurio Europos matematikos, Baltijos šalių geografijos ir Baltijos šalių chemijos - šiemet vyko ir Lietuvoje. 
Apie 200 šventės dalyvių sulauks iškilmingų sveikinimų Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio vardu, jų pasveikinti atvyks ir švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.
Prieš didžiąsias metų šventes organizuojamas renginys - tai galimybė dar kartą prisiminti laimėjimus, įsimintinas akimirkas, susitikti su draugais, iniciatyviais mokytojais, vadovais ir padėkoti jiems - kuriantiems Lietuvos ateitį.

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras - vieni vartai valstybės institucijoms, verslui ir gyventojams

Nacionalinių kibernetinio saugumo pajėgumų konsolidavimo reforma finišuoja - nuo 2018 m. pradžios Nacionalinis kibernetinio saugumo centras vieno langelio principu pagalbą teiks tiek valstybės institucijoms, tiek verslui ir gyventojams.
Pagal Seimo priimtas Kibernetinio saugumo įstatymo pataisas, Krašto apsaugos ministerija iš kitų valstybės institucijų sutelkia informacinių išteklių saugumo funkcijas ir tai, pasak krašto apsaugos viceministro Edvino Kerzos, įgalins ministeriją nuo šiol užtikrinti vieningą kibernetinių incidentų stebėjimą, valdymą ir atsakomybę. 
Ryšių reguliavimo tarnybos kibernetinių incidentų valdymo padalinio funkcijų perkėlimu į Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą (NKSC) įgyvendinamas vieno langelio principas. Toks funkcijų sutelkimas sumažins administracinę naštą valstybės ir privačių informacinių išteklių valdytojams, taip pat užtikrins paprastesnes incidentų valdymo procedūras.
Valstybės informacinių išteklių saugumo politiką ir nacionalinę kibernetinio saugumo politiką nuo 2018 m. pradžios formuos tik Krašto apsaugos ministerijos Kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų departamentas, anksčiau dalis šių funkcijų buvo priskirta Vidaus reikalų ministerijai.
Lietuvos kibernetinės ir elektroninės saugos srityje diegiami pokyčiai apėmė šešių Krašto apsaugos ministerijos ir kitų biudžetinių įstaigų pertvarkymą ir funkcijų perskirstymą, iš kurių 2018 m. I ketvirtyje bus suformuoti 3 Krašto apsaugos ministerijos ir jai pavaldūs struktūriniai vienetai. 
2017 m. Vyriausybė patvirtino ypatingos svarbos informacinių išteklių sąrašą, o Krašto apsaugos ministerija ėmėsi lyderystės konsoliduojant valstybės kibernetinio saugumo ir elektroninės informacijos saugos funkcijas bei tarnybas.

Premjeras padėkojo Izraelio ambasadoriui

Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio vardu jo patarėjas užsienio politikos klausimais Deividas Matulionis padėkojo Izraelio ambasadoriui Amirui Maimonui už solidarumą ir pagarbą Lietuvos laisvės kovoms su sovietų okupacija.
„Tai aiškiai parodėte aplankęs mūsų labiausiai gerbiamo laisvės kovotojo Adolfo Ramanausko-Vanago dukrą. Akivaizdu, kad Jūs asmeniškai ir Izraelio žmonės labai gerai supranta šio skausmingos istorijos laikotarpio reikšmę mūsų šaliai", - Premjero žodžius perdavė patarėjas D. Matulionis.
Jis taip pat pažymėjo, kad Vyriausybė palaiko Izraelio pastangas stiprinti savo demokratinę valstybę ir atnešti taiką Artimųjų Rytų regione, be to, Lietuva puikiai supranta, ką reiškia kovoti už tautos nepriklausomybę.
„Toliau puoselėkime glaudžius mūsų valstybių ir tautų partnerystės ryšius. Jūs, ambasadoriau, jau daug prisidėjote prie šio abipusio tikslo. Ačiū", - Ministro Pirmininko padėką išsakė patarėjas.

Startuoja tinklapis apie T. Kosciušką lietuvių kalba

Startuoja tinklapis lietuvių kalba apie vyriausiąjį 1794 metų sukilimo vadą Tadą Kosciušką "Tadas Kosciuška. Gyvenimas kaip filmas". 
Fondui "Wspolna Europa" (Bendra Europa) bendradarbiaujant su Lenkijos institutu Vilniuje adresu http://kosciuszko.online/lt sukurtas internetinis tinklapis "Tadas Kosciuška. Gyvenimas kaip filmas" lietuvių kalba, skirtas kovotojui už nepriklausomybę Lenkijoje, Lietuvoje, Baltarusijoje ir JAV.
Puslapyje pristatomas šio herojaus gyvenimas ir jo biografijoje glūdintis neišnaudotas potencialas. 
"Pradėję kurti puslapį, konsultavomės dėl jo turinio su moksleiviais ir mokytojais, - kūrybinį procesą paaiškino fondo vadovas ir projekto sumanytojas Aukaszas Grajewskis. - Pokalbiuose išsiaiškinome, kad grafika turėtų būti neįpareigojanti ir stilinga, o teksto neturėtų būti per daug. Taigi vizualiąją pusę patikėjome lenkų menininkams, o patys susitelkėme ties tekstu, kurio, mokinių vertinimu, vis buvo per daug".
Informacija apie T. Kosciuškos gyvenimą pateikta tarsi scenarijus filmui. Tokia forma leidžia lengviau sudominti tarptautinę auditoriją. Sukurtos jau 6 internetinio puslapio kalbinės versijos, tarp jų - anglų, lietuvių ir rusų.
"Pirmąsias versijas sukūrėme patys, o su naujų sumanymais kreipėmės į Lenkijos institutus. Socialinėje erdvėje prie mūsų projekto prisijungė savanoriai. Jiems padedant buvo sukurti puslapiai vengrų ir ukrainiečių kalbomis. Tikimės, kad tokiu būdu per artimiausius mėnesius startuos dar daugiau kalbinių puslapio versijų", - pasakojo A. Grajewskis. 
Lenkijos instituto Vilniuje direktoriaus Marcino Lapczynskio, kurio pastangomis buvo sukurta lietuviška puslapio versija, teigimu, puslapio lietuvių kalba sukūrimas vainikuoja T. Kosciuškos metų minėjimą Lietuvoje. 
Lenkijos institutas T. Kosciuškos metams skirtus renginius pradėjo dar šių metų gegužę Kaune, taip pat aktyviai prisidėjo prie spalio mėnesį vykusių iškilmių Vilniuje.

Prezidentė pasirašė Gyventojų turto deklaravimo įstatymo pataisas

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Gyventojų turto deklaravimo įstatymo pataisas, kuriomis išplečiamas turto deklaracijas privalančių pateikti ir jas viešinti asmenų, einančių svarbias pareigas viešajame sektoriuje, sąrašas.
Prezidentės iniciatyva viešos bus visų politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų, tarp jų - Prezidento, ministrų patarėjų, Seimo narių padėjėjų, taip pat visų biudžetinių įstaigų, valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių, viešųjų įstaigų, kurių steigėja ar dalininkė yra valstybė arba savivaldybė, vadovų ir jų pavaduotojų deklaracijos.
Anot Prezidentės spaudos tarnybos, aukštų pareigūnų deklaracijų viešumas padės teisėsaugai veiksmingiau kovoti su korupcija, neteisėtu praturtėjimu ir neskaidriu lobizmu, leis greičiau ir lengviau nustatyti nuslėpto bei nedeklaruoto turto faktus.
Iki šiol dauguma pateikiamų deklaracijų nebuvo viešos. Valstybės vadovės inicijuotos įstatymo pataisos sudarys galimybę visuomenei ir žurnalistams įsitikinti, ar už mokesčių mokėtojų lėšas samdomi politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojai, įstaigų vadovai nepiktnaudžiauja pareigomis, valstybės ir savivaldybės biudžetų lėšas naudoja skaidriai ir efektyviai.
Turto ir pajamų deklaracijų duomenų viešinimo svarbą, kuriant visuomenės pasitikėjimą viešojo administravimo sektoriumi, nuolat pabrėžia Pasaulio bankas ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, kurios narystės siekia Lietuva.
Priimtomis pataisomis išplėtus asmenų, turinčių teikti deklaracijas, sąrašą, turtą ir pajamas privalės deklaruoti visų be išimties biudžetinių įstaigų, šių įstaigų padalinių vadovai ir jų pavaduotojai, viešųjų įstaigų, kurių steigėja ar dalininkė yra valstybė ar savivaldybė, vadovų pavaduotojai.
Įstatymo pataisos įsigalios nuo 2018 m. sausio 1 d.

Kultūros viceministras R. Augustinavičius: dabar Gedimino kalne yra dvi pavojingos vietos

Antradienį Lietuvos nacionaliniame muziejuje surengtoje spaudos konferencijoje kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius, apžvelgdamas Gedimino kalne nuveiktus ir būsimus tvarkybos darbus, pažymėjo, kad grėsė pavojus Aukštutinei piliai. 
Gruodžio 30 d. sukanka lygiai 6 mėnesiai, kai Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė ekstremalią padėtį Vilniaus piliavietės teritorijoje. Pagal Civilinės saugos įstatymo nuostatas, jei savivaldybės lygmens ekstremali situacija trunka ilgiau kaip 6 mėnesius, tai turi būti laikoma valstybės lygio ekstremalia situacija.
Todėl ir paskelbta valstybės lygio ekstremali Gedimino kalno situacija, kuri įsigalioja nuo gruodžio 30 d. Ekstremalios padėties vadove nuo gruodžio 30-osios tampa kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson.
Viceministras ramino, kad dabar Gedimino kalnui iškilęs pavojus nėra toks baisus, koks buvo vasarą: "Visi pagrindiniai statiniai, kuriems buvo iškilęs pavojus, šiuo metu yra suvaldyti". 
Tačiau dabar kalne yra dvi pavojingos vietos - tai vakarinis kalno šlaitas, esantis žemiau Gedimino bokšto, ir pietrytinis gynybinės sienos kampas, kuris gali pasislinkti žemyn. Viceministras pavojų apibūdino spalvomis, - jei vasarą pavojus buvo raudonos spalvos, tai dabar - oranžinės. 
"Šią savaitę galutinai turime nuspręsti, ar įrenginėjame polius, kurie stabilizuotų pietrytinės gynybinės sienos kampą, ar šią gynybinės sienos dalį nugriauname. Jeigu reikėtų ją demontuoti, tada iškiltų grėsmė patiems kunigaikščių rūmams. Antroji darbinė hipotezė - turime rasti gerus inžinerinius sprendimus, kad nuošliauža nepakiltų į viršų ir nekeltų grėsmės kunigaikščių rūmams", - kalbėjo R. Augustinavičius. 
R. Augustinavičius pasakojo, kad iš šešių Gedimino kalno nuošliaužų sutvarkytos dvi, o kitos baigiamos tvarkyti - jos išvalytos, formuojamos skaldų atramos, drenažo sistemos. 
Pietrytinė nuošliauža - viena didžiausių, 40 m ilgio. Ji suskirstyta į tris sektorius ir bus sutvarkyta iki Naujųjų metų. Rytinėje kalno dalyje esanti K. Škirpos alėja atidaryta nuo gruodžio 1 d. 
Gedimino kalno aikštelė uždengta stogine, kunigaikščių rūmai suvaržyti trosais, tarp 1-ojo ir 2-ojo aukštų dengiamas laikinas stogas. "Vanduo nuo kalno latakais nuteka į miesto tinklus. 50 proc. lietaus suvaldoma", - sakė R. Augustinavičius.

2018-ųjų Dakaro ralis: yra ko laukti

Lietuviai pamėgo Dakaro ralį. Prieš dešimtmetį akių nuo ekranų dvi sausio savaites nenuleisdavo tik didžiausi bekelės ralio gerbėjai, tačiau dabar į rezultatų suvestines akį užmeta ir jūsų dėdė, o močiutė galėtų įvardyti bent vieną Dakare dalyvaujantį lietuvį. 
2018-ųjų Dakare lietuviai kasdien linksniuos net keturių tautiečių pavardes. Pastaruosiuose raliuose jau girdėti Antanas Juknevičius, Benediktas Vanagas bei Vaidotas Žala, o po bene dešimties metų pertraukos į maratoną grįžta ir motociklininkas Balys Bardauskas, tačiau padidėjęs lietuvių dalyvių kiekis - ne vienintelė priežastis laukti artėjančio Dakaro. Jeigu prieš 2017-ųjų ralį buvo galima sakyti "šitas jau bus pats geriausias", tai prieš 2018-ųjų tą patį sakinį galima kartoti dar užtikrinčiau.
Pirma priežastis - trys lietuviški ekipažai važiuos beveik vienodais automobiliais. V. Žala nusprendė, kad užtenka jam kiekvieną sausį atsirandančių žilų plaukų ir dvejus metus bandytas projektas įveikti Dakarą su lietuvišku automobiliu oficialiai skelbiamas nepavykusiu. 
"Seat Leon Dakar" mirė, tegyvuoja "Toyota Hilux" - lenktynininkas pasirinko bene geriausią kainos ir kokybės santykį, kokį tik šiandien galima rasti Dakare. Praktiškai identišku automobiliu važiuos ir A. Juknevičius, o B. Vanago "Hilux" tokia pati bus tik išorė, o kai kurie vidaus komponentai - iš naujesnės kartos "Toyota" sportinio modelio.
Tai jau garantuoja kovą, kurią sekti bus be galo įdomu. Dakaro dalyviai lietuviai sako, kad jiems tarpusavyje kautis neįdomu - į Pietų Ameriką jei keliauja varžytis su lenktynininkais iš viso pasaulio, tačiau Dakaro fanams visų trijų pasirodymas bus geriausias įmanomas automobilių sporto desertas. 
Juk A. Juknevičius 2017-ųjų Dakare užėmė aukščiausią vietą per visą Baltijos šalių istoriją - 21-ą. B. Vanagas 2016-aisiais, kai važiavo labai panašiu į A. Juknevičiaus automobiliu, buvo greitesnis, tačiau jis klasikinio ralio varžybose važiuoja V. Žalos dulkėse - pastarojo vairavimo technika greituose ruožuose yra geresnė. 
Tuo tarpu B. Bardauskas yra tai, kas krepšinyje vadinama tamsiuoju arkliuku. Niekas iš jo nieko nesitiki, o ir pats "KTM 450 Rally" motociklu startuojantis vyras kaip tikslą įvardija finišą. Tikrasis jo greitis bus matomas tik sausio 6 dieną.
Lietuviškomis aktualijomis apsiriboti nebūtų teisinga, nes Dakaro grietinėlėje - greičiausiųjų dešimtuke - yra labai intriguojančių pokyčių. Automobilių įskaitoje jie susiję su visais trimis lyderiais.
2016 ir 2017 metų Dakare nugalėjusi "Peugeot" komanda jau paskelbė, kad 2018-ųjų maratonas jai - paskutinis. Prancūzai nusprendė, kad du varančiuosius ratus turintiems visureigiams reklamos jau gana, nes per pastaruosius tris metus debiutavo visi "Peugeot" du varančius ratus turintys SUV automobiliai. Vis tik galima neabejoti - paskutiniais metais bet koks rezultatas, kuris nėra pirma vieta, "Peugeot" netenkins ir jie stengsis iš visų jėgų.
MINI savo ruožtu pristatė naują automobilį. Išvaizda jis primena keistoką dizainerių fantazijos vaisių ir tikrai ne MINI, o ir jo technika gerokai pasikeitė. Dabar naujausi MINI - varomi galiniais ratais. Užburti "Peugeot" sėkmės, MINI taip pat sukūrė bagį ir tikisi varžytis dėl pirmosios vietos.
"Toyota" per 2017-uosius taip pat nemiegojo. Naujausios kartos "Hilux" platforma pakito - benzininis V8 variklis dabar įmontuotas viduryje, o pakabos elementai visiškai perdaryti. „Toyota" atstovai teigia, kad pasilikti prie keturiais ratais varomo automobilio juos paskatino atnaujintos Dakaro taisyklės, kiek sumažinusios dyzelinių bagių (kokius konstravo "Peugeot", o dabar - ir MINI) pranašumą.
|Mano tikslas yra toks pat, kaip ir visada - laimėti Dakarą|, - užtikrintai kalbėjo dukart jau nugalėjęs vienas iš "Toyota" vairuotojų, "Red Bull" atletas Nasser Al-Attiyah. Juokaujama, kad šiemet trečią iš eilės FIA pasaulio "cross country" ralio taurę atsiėmęs katarietis yra gimęs dykumoje - smėlynuose jis nepralenkiamas.
Ne mažiau įdomus aspektas yra trasa. Jubiliejiniam 40-ajam Dakaro raliui jo organizatoriai parengė įspūdingą trasą, kurioje netrūks bekelės ruožų kopose (pirmos dienos Peru), 4 km aukštikalnių (Dakaro vidurys Bolivijoje) ir greitų klasikinio ralio tipo akmenuotų greičio ruožų (paskutinės dienos Argentinoje). Būtent pirmosios dienos bus itin įdomios, nes kopose lenkti nėra sunku, o ir lenktynininkai supranta - jeigu čia neišsiverši į priekį, greituose klasikinio ralio ruožuose tą padaryti bus labai sunku. O kai smarkiai stengiamasi, kartais daromos klaidos.
Kai kurie dalyviai - pavyzdžiui, "ponas Dakaras" Stephane'as Peterhanselis - teigia, jog didžiausi iššūkiai laukia būtent Bolivijos aukštikalnėse. "Aš manau, kad mūsų praleistos dienos aukštikalnėse lems didelę dalį maratono rezultato", - redbull.lt sakė 13-a kartų Dakare nugalėjęs lenktynininkas.
Kitas "Peugeot" vairuotojas Cyrilas Despres, geriau žinomas iš pasiekimų motociklų pasaulyje, bandys tapti dar vienu Dakaro istorijoje atletu, nugalėjusiu motociklų ir automobilių įskaitose. Pirmojoje jis tapo geriausiu penkis kartus, o sėdint automobilyje patyrusių komandos draugų aplenkti jam dar nepavyko.
Dakare dalyvauja ne tik automobiliai, nors jie ir sulaukia daugiausia dėmesio. Čia, be automobilių, yra dar keturios transporto priemonių kategorijos: motociklai, keturračiai, bagiai ir sunkvežimiai.
Motociklų įskaitoje didžiausia intriga galima vadinti KTM: ar pavyks kam nors juos įveikti? Ant kitų gamintojų motociklų sėdintys lenktynininkai tą nesėkmingai bando padaryti nuo 2001-ųjų. Kai kurie Dakaro gerbėjai net gimę nebuvo tais metais. 
"Honda" atstovai Joanas Barreda Bortas ir Paulo'as Goncalvesas pastaruosiuose maratonuose atrodydavo puikiai, tačiau iki finišo sugebėdavo padaryti grubių ir daugybę minučių ar valandų kainuojančių klaidų. Gal 2018-aisiais ateis "Honda" laikas? 
Jeigu ir neateis, konkurencija vien KTM gretose bus didžiulė. Savo pasiekimą pakartoti tikrai norės 2017-aisiais nugalėjęs Samas Sunderlandas, o 2016-ųjų nugalėtojas ir 2017-aisiais iki ketvirtame greičio ruože patirtos avarijos lyderio poziciją užėmęs Toby'is Price'as sieks revanšo.
Įspūdingiausius vaizdus dovanojantys sunkvežimiai (ne kiekviename sporte pamatysi dešimtis metrų į tolį nušokančius keliolika tonų sveriančius sunkvežimius) 2018-iems žada įvairovę. Nors lyderiais turėtų išlikti "Kamaz" bei "Iveco", pretenzijas į aukštas vietas reiškia ir "Tatra", MAZ, "Renault Trucks" ir daugybė kitų gamintojų. 
Įdomu, kad vieną iš trijų sėdynių 508 numeriu pažymėtame "Iveco" sunkvežimyje užima lietuvis Arturas Ardavičius, tačiau jis dėl aukščiausių pozicijų nesivaržo. Jo "Iveco" atlieka techninės pagalbos funkciją Kazachstano komandos "Astana" automobilių įskaitos dalyviams, nes Dakaro greičio ruože padėti gali tik kiti dalyviai, o iš šalies atvažiavusi pagalba - nelegali, tad daugiau išteklių turinčios komandos sunkvežimius registruoja kaip lenktyninius ekipažus, kurie važiuoja kartu su dalyviais, dėl pozicijų nesivaržo ir yra visada pasiruošę suremontuoti sugedusius automobilius.
Keturračių įskaita debiutavo Dakare 2009-aisiais ir nors jos populiarumas kasmet auga, iki klasikinės trijulės dar toli. Pastaraisiais metais intriga keturračių įskaitoje dingdavo vos įpusėjus maratonui, nes lyderiui pavykdavo atitolti saugiu atstumu, o jo varžovai pridarydavo klaidų. Galbūt šiemet bus kitaip? Juolab kad penkiskart šioje įskaitoje nugalėję argentiniečiai broliai Patronelliai 2018-ųjų maratoną praleidžia.
Kaip parodė 2017 metų Dakaras, norint tapti prizininku bagių (S&S) įskaitoje, tereikia finišuoti ir šiek tiek sėkmės. Ar šiemet bus kitaip, nežinia, tačiau viena šios klasės dalyvė turi galimybę būti įrašyta į istorijos metraščius. Camelia Liparotis yra aukščiausiai šioje įskaitoje klasifikuota lenktynininkė ir manoma, jog turėtų būti viena iš lyderių. Jeigu jai pavyktų lyderio pozicijoje atvažiuoti iki pat finišo, italė taptų tik antrąja moterimi, nugalėjusia Dakare. Pirmoji ir kol kas vienintelė tą padarė Jutta Kleinschmidt 2001-aisiais - ji važiavo automobilių įskaitoje.

Tėvai galės nuspręsti, kada vaikas pradės lankyti priešmokyklinę grupę

Jau kitais metais tėvai (globėjai) patys galės nuspręsti - 5 ar 6 metų vaikas pradės lankyti priešmokyklinę grupę. Atitinkamai pradinį ugdymą vaikas pradėtų lankyti 6 ar 7 metų. 
Tokį Švietimo įstatymo pakeitimą antradienį priėmė Seimas. Už naujas įstatymo nuostatas balsavo 65 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, susilaikė 15 parlamentarų. 
Įstatyme numatyta, kad "priešmokyklinis ugdymas pradedamas teikti vaikui, kai tais kalendoriniais metais jam sueina 6 metai. Priešmokyklinis ugdymas gali būti teikiamas anksčiau tėvų (globėjų) sprendimu, bet ne anksčiau, negu vaikui sueina 5 metai".
Įsigaliojus naujam dokumentui, pagal pradinio ugdymo programą vaikas pradedamas ugdyti, kai jam tais kalendoriniais metais sueina 7 metai. Taip pat įteisinta, kad pradinis ugdymas pradedamas vaikui teikti vienais metais anksčiau, kai vaikas tėvų (globėjų) sprendimu buvo ugdomas pagal priešmokyklinio ugdymo programą metais anksčiau.
Įstatymas numato, kad tėvai (globėjai) turi teisę kreiptis į pedagoginę psichologinę tarnybą arba švietimo pagalbos tarnybą, kurios aptarnavimo teritorijoje yra švietimo teikėjas, dėl 5 metų vaiko brandumo ugdytis pagal priešmokyklinio ugdymo programą vertinimo ir ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo kreipimosi dienos gauti iš šių tarnybų rekomendacijas dėl vaiko pasirengimo mokytis.
Politikų teigimu, jau nuo 2018 m. rugsėjo būtų pradėtas ugdymo ankstinimo procesas, tačiau ne privalomai, o suteikiant teisę tėvams patiems nuspręsti dėl jų vaiko leidimo į priešmokyklinę grupę vieneriais metais anksčiau.
Įstatymo projekto rengėjai sako, kad tarptautiniai tyrimai rodo, jog vaikų, dalyvaujančių kokybiškai įgyvendinamose ankstyvojo ugdymo programose, pasiekimai yra aukštesni. 
Šiuo metu Švietimo įstatyme nustatyta, kad priešmokyklinis ugdymas pradedamas teikti vaikui, kai tais kalendoriniais metais jam sueina 6 metai, o pagal pradinio ugdymo programą vaikas pradedamas ugdyti, kai jam tais kalendoriniais metais sueina 7 metai. Tik atskirais atvejais tėvų (globėjų) prašymu, vadovaujantis švietimo ir mokslo ministro patvirtintu vaiko brandumo mokytis pagal priešmokyklinio ir pradinio ugdymo programas įvertinimo tvarkos aprašu, priešmokyklinis ugdymas arba pradinis ugdymas pradedamas teikti vieneriais metais anksčiau arba vieneriais metais vėliau, kai vaikui skiriamas sveikatą tausojantis dienos režimas.

Seimas po svarstymo pritarė Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo projektui

Seimas po svarstymo pritarė naujos redakcijos Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo projektui, kuriuo siekiama supaprastinti gyvenamosios vietos deklaravimą ir nustatyti galimybę asmenims, kurie dėl ne nuo jų priklausančių priežasčių negali deklaruoti savo gyvenamosios vietos, pagrindžiant savo ekonominius, socialinius ar asmeninius interesus konkrečioje savivaldybėje ir nurodant savo faktinę gyvenamąją vietą konkrečioje savivaldybėje. Taip pat būti įtrauktiems į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą pagal savivaldybę, kurioje gyvena. Po svarstymo projektui pritarta už balsavus 75, prieš - 2, susilaikius 26 Seimo nariams.
Projektu siūloma, kad į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą, jeigu jie nėra deklaravę gyvenamosios vietos, būtų įtraukiami benamiai ne ilgesniam kaip 12 mėnesių laikotarpiui - pagal savivaldybę, kurios teritorijoje jie faktiškai gyvena; asmenys, kurie buvo globojami (rūpinami) vaikų globos institucijose ar šeimynose, kai jie išleidžiami iš vaikų globos institucijos arba palieka šeimyną, ne ilgesniam kaip 12 mėnesių laikotarpiui - pagal savivaldybę, kurios teritorijoje jie gyvena; asmenys, kuriems teismo nutartimi paskirtos priverčiamosios stacionarinio stebėjimo specializuotose psichikos sveikatos priežiūros įstaigose medicinos priemonės, šių priemonių taikymo laikotarpiu - pagal savivaldybę, kurios teritorijoje buvo paskutinė asmens deklaruota gyvenamoji vieta.
Taip pat asmenys, laikomi tardymo izoliatoriuose ir pataisos įstaigose, visą buvimo šiose įstaigose laikotarpį - pagal savivaldybę, kurios teritorijoje buvo paskutinė asmens deklaruota gyvenamoji vieta arba kurios teritorijoje jie gyveno iki suėmimo arba bausmės atlikimo; užsieniečiai, kuriems įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties" nustatyta tvarka suteiktas prieglobstis Lietuvos Respublikoje, Lietuvos valstybės paramos integracijai teikimo laikotarpiu - pagal savivaldybę, kurios teritorijoje jie gyvena; asmenys, kurie dėl ne nuo jų priklausančių priežasčių negali deklaruoti savo gyvenamosios vietos toje savivaldybėje, kurioje gyvena, ne ilgesniam kaip 12 mėnesių laikotarpiui - pagal savivaldybę, kurios teritorijoje jie gyvena, kai deklaravimo įstaigai pateikia informaciją arba duomenis, pagrindžiančius jų ekonominius, socialinius ar asmeninius interesus toje savivaldybėje. 
Numatyta, kad deklaravimo įstaiga ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo prašymo įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą gavimo dienos praneštų patalpos ar pastato savininkui (bendraturčiui) apie tai, kad jam priklausančios patalpos ar pastato adresas yra nurodytas kaip vieta, kurioje faktiškai dažniausiai gyvena šiame prašyme nurodytas asmuo.
Įstatyme įtvirtinta, kad skundus dėl deklaravimo duomenų ir (ar) gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitos tvarkymo nagrinėja deklaravimo įstaiga. Deklaravimo įstaigų sprendimai, priimti pagal šį įstatymą, gali būti skundžiami Viešojo administravimo įstatymo, Administracinių ginčų komisijų įstatymo ir Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
Numatoma, kad pataisos įsigaliotų nuo kitų metų sausio 1 d.
Įsigaliojus šiam įstatymui, asmenys (išskyrus asmenis, kuriems teismo nutartimi paskirtos priverčiamosios stacionarinio stebėjimo specializuotose psichikos sveikatos priežiūros įstaigose medicinos priemonės, asmenis, laikomus tardymo izoliatoriuose ir pataisos įstaigose, užsieniečius, kuriems suteiktas prieglobstis Lietuvos Respublikoje), kurie iki šio įstatymo įsigaliojimo buvo įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, per 3 mėnesius privalės deklaruoti savo gyvenamąją vietą arba deklaravimo įstaigai pateikti prašymą įtraukti juos į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą.

Suomijoje uždaromi keli pabėgėlių priėmimo centrai

Suomijos migracijos tarnyba uždaro keturis pabėgėlių priėmimo centrus keliuose šalies miestuose. Žinyba tai pranešė antradienį.
"Centrai Hiuvinkėje ir Inkeroinene nutrauks darbą 2018 metų balandžio pabaigoje, o centrai Kitoje ir Kotkoje - ateinančių metų birželio pabaigoje", - sakoma tarnybos pranešime. Iš viso Suomijos pabėgėlių priėmimo centruose bus panaikinta apie 900 vietų.
Šiuo metu Suomijoje yra 13,5 tūkstančio prieglobsčio prašytojų, kuriems tebėra atidaryti 55 priėmimo centrai. Bet, pasak žinybos atstovų, "šių įstaigų gyventojų skaičius kiekvieną parą sumažėja 500 žmonių" - atvykėliai arba gauna leidimą nuolat gyventi ir persikelia į kitus būstus, arba palieka šalį.
Daugiausiai įstaigų prieglobsčio prašytojams gyventi Suomijoje buvo 2016 metų žiemą - 247. Jose gyveno daugiau kaip 30 tūkstančių pabėgėlių, atvažiavusių į šalį 2015 metų pabaigoje. Vėliau per beveik dvejus metus centrų skaičius sumažėjo kelis kartus.
Į Suomiją 2015 metais atvažiavo apie 32,5 tūkstančio pabėgėlių, daugiausia - irakiečių. Dažniausiai prieglobsčio Suomijoje prašo migrantai iš Irako, Afganistano ir Somalio.

B. al-Assadas atmeta Prancūzijos taikos iniciatyvą

Sirijos diktatorius Basharas al-Assadas įsitikinęs, kad Prancūzija negali tarpininkauti siekiant taikos jo šalyje. "Tie, kas remia terorizmą, neturi teisės kalbėti apie taiką", - pareiškė B. al-Assadas, kurį cituoja agentūra "Reuters".
Jis apkaltino Prancūziją nuo pirmųjų prieš šešerius metus kilusio pilietinio karo Sirijoje dienų "susitepus krauju". Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas Yvesas Le Drianas, kuris lankosi JAV, antradienį sakė, kad Prancūzijos neturėtų mokyti žmogus, kuris iš kalėjimo paleido tūkstančius islamistų, kad pakurstytų karą.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas 2018 metų pradžioje ketina imtis iniciatyvos, kad išjudintų Sirijos taikos derybas. Į jas kviečiamos visos šalys, įskaitant B. al-Assadą, sakė E. Macronas. Iki šiol Vakarų šalys laikėsi pozicijos, kad mūšių pabaiga įmanoma tik be B. al-Assado. Prancūzijos prezidentas nepasakė, kokį santykį jo paskelbta iniciatyva turės su jau vykstančiomis taikos pastangomis, kurioms vadovauja Jungtinės Tautos (JT).

Dešimtys tūkstančių belgų protestuoja prieš planuojamas pensijų reformas

Dešimtys tūkstančių belgų surengė protestus antradienį prieš planuojamas pensijų reformas - Briuselio centre, policijos duomenimis, susirinko 25 000 demonstrantų, praneša vietos agentūra "Belga".
Profsąjungos ragino surengti protesto akcijas prieš vyriausybės planus pailginti pensinį amžių iki 67 metų, taip pat prieš kai kurias kitas planuojamas pertvarkas.
Belgijos ministras pirmininkas Charles Michelis griežtai atmeta kritiką dėl planuojamų reformų, sakydamas transliuotojui VRT, esą profsąjungos ir protestuotojai skleidžia "melus" ir "melagingas naujienas" apie reformas.
"Mes reformuojame ekonomiką, bet stipri ekonomika - ne mūsų galutinis tikslas, - sakė jis. - Tai priemonė pasiekti didesnės socialinės sanglaudos. Reformos suteikia tikrumo, kad nenusirisime į visuotinį nuskurdinimą". 
Protestai sutrikdė vietos transporto ir kai kurių kitų paslaugų darbą.
Briuselio tarptautinis oro uostas informavo keleivius atvykti į oro uostą kiek anksčiau ir su savimi imti tik rankinį bagažą, nes bagažo tvarkymo paslaugos dėl protestų gali taip pat būti sutrikdytos.

Sušauktas skubus JT Generalinės Asamblėjos posėdis dėl Jeruzalės

Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja ketvirtadienį viename retų savo skubių posėdžių svarstys Jeruzalės statuso klausimą. Pareikalavus arabiškoms ir musulmoniškoms šalims, 193 JT narių institucija balsuos dėl rezoliucijos, kurioje JAV prezidentas Donaldas Trumpas raginamas atšaukti savo sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine, praneša agentūra "Reuters".
Pirmadienį JAV savo veto blokavo rezoliuciją JT Saugumo Taryboje, kuri faktiškai reikalavo atšaukti Jeruzalės pripažinimą. Projektą, kurį parėmė likusios 14 Saugumo Tarybos narių, pateikė Egiptas.
Rezoliucijoje nei JAV, nei D. Trumpas tiesiogiai nebuvo minimi. Tačiau joje buvo kalbama apie "didelį apgailestavimą dėl pastarojo sprendimo, susijusio su Jeruzalės statusu". Be to, projekte "nuliniais ir niekiniais" skelbiami visi "sprendimai ir veiksmai", keičiantys miesto statusą.
JT Generalinės Asamblėjos rezoliucija nėra įpareigojanti, tačiau turi politinį svorį. Praeityje buvo sušaukta tik dešimt skubių JT Generalinės Asamblėjos posėdžių. Pastarąjį kartą į tokį posėdį rinktasi 2009-aisiais. Tada taip pat buvo kalbama apie Izraelio okupuotą Jeruzalės rytinę dalį bei palestiniečių teritorijas.

Į Tarptautinę kosminę stotį atvyko trys nauji įgulos nariai

Praėjus dviem dienoms po "Sojuz" raketos starto antradienį Tarptautinę kosminę stotį (TKS) pasiekė trys kosmonautai iš Rusijos, JAV ir Japonijos. JAV kosmoso agentūros NASA medžiagoje matyti, kaip "Sojuz" kapsulė MS-07 9.39 val. Vidurio Europos laiku susijungia su TKS. Rusų raketa iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane pakilo sekmadienį.
Į TKS atskrido JAV astronautas Scottas Tingle'as, rusas Antonijus Škaplerovas ir japonas Norishige Kanai'us. Jie prisijungė prie ruso Aleksandro Misurkino ir JAV astronautų Marko Vande Hei'o ir Josepho Acabos, kurie stotyje dirba nuo rugsėjo. Nauji atvykėliai orbitoje liks kelis mėnesius.
52 metų S. Tingle'ui ir 40-mečiui Kanai'ui tai yra pirmoji misija į kosmosą. Jų 43-ejų kolega A. Škaplerovas jau yra patyręs kosmonautas: vasarį jis trečią kartą savo gimtadienį švęs kosmose. Iš viso jis čia jau yra praleidęs vienerius metus.
Tarptautinė kosminė stotis nuo 1998 metų skrieja aplink Žemę, ji pagrinde finansuojama JAV ir Rusijos. TKS yra vienas iš nedaugelio funkcionuojančio bendradarbiavimo tarp Maskvos ir Vašingtono pavyzdžių.

Kroatijai ir Slovėnijai nepavyksta sureguliuoti teritorinio ginčo

Kroatijai ir Slovėnijai nepavyko susitarti dėl seno teritorinio ginčo sureguliavimo. Tai antradienį per spaudos konferenciją Zagrebe pareiškė Slovėnijos premjeras Miras Ceraras, komentuodamas derybų su Kroatijos ministru pirmininku Andrejumi Plenkovičiumi rezultatus.
"Apgailestauju, kad per šešis mėnesius Kroatijos pozicija nepasikeitė ir ji tebetvirtina savo, - cituoja M. Ceraro žodžius Slovėnijos naujienų agentūra. - Mes vienašališkai pradėsime įgyvendinti arbitražo sprendimą". Jis pabrėžė, jog Slovėnija mano, kad Liubliana ir Zagrebas privalo vykdyti tarptautinio arbitražo sprendimą dėl dviejų šalių sienos jūroje.
Savo ruožtu A. Plenkovičius pažymėjo, jog Kroatija "pasiūlė teisinį pagrindą, kuris leistų ieškoti sprendimo ir sudaryti sutartį dėl abiem šalims priimtinos sienos". Kroatijos premjeras pabrėžė, kad jo šalis laiko tarptautinio arbitražo sprendimą negaliojančiu, bet susilaikys nuo bet kokių vienašališkų žingsnių.
Tarptautinis arbitražas Hagoje šių metų birželio pabaigoje paskelbė Slovėnijai palankų sprendimą dėl ginčijamų dviejų šalių sienos ruožų sausumoje ir vandenyje. Be kita ko, Slovėnija įgijo teisę patekti į tarptautinius vandenis per Kroatijos teritorinius vandenis Adrijos jūroje, taip pat gavo tris ketvirtadalius Pirano įlankos ploto. Kroatija nesutinka su šiuo sprendimu.
Gruodžio 29 d. baigiasi šešių mėnesių terminas, per kurį abi šalys turi pradėti vykdyti teismo verdiktą.

Izraelis: mergaitė Chanukos dienomis rado Judo Makabėjaus epochos lempą

Izraelyje septynerių metų mergaitė per pasivaikščiojimą po Beit Šeano slėnį rado lempą, datuojamą II amžiumi prieš mūsų erą.
Kaip pranešama, vaikštinėjant mergaitės koja užkliuvo už kažkokio daikto, kurį jos mama, studijuojanti archeologiją Haifos universitete, identifikavo kaip senovinę aliejinę lempą. Radinys priskiriamas Judo Makabėjaus epochai. Įdomu tai, kad kaip tik su Judo Makabėjaus karine pergale susijusi dabar žydų švenčiama Chanukos šventė. 
Kaip rašo leidinys "Lechaim", motina ir duktė labai džiaugėsi savo radiniu, bet paskui sunerimo: jeigu toks vertingas daiktas mėtosi ant žemės, vadinasi, ten galėjo pasidarbuoti juodieji archeologai.
Izraelio senybių valdybos atstovai apžiūrėjo radinio vietą ir priėjo išvadą, kad lempą iškasė ne piktadariai, o dygliuočiai, rausiantys sau urvus žiemai.

J. C. Junckeris: mes nekariaujame su Lenkija

Prieš priimant sprendimą dėl baudžiamosios procedūros pradėjimo prieš Lenkiją dėl ginčytinos jos teismų reformos, Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude Junckeris signalizuoja pasirengimą kalbėtis. Reikia aiškiai pasakyti, "kad mes nekariaujame su Lenkija", pareiškė jis antradienio vakarą Briuselyje. "Mes esame sunkiame procese. Ir aš noriu, kad jis virstų suartėjimo procesu", - pabrėžė J. C. Junckeris.
Europos Komisija trečiadienį spręs, ar dėl Lenkijos vyriausybės teismų reformos imtis iki šiol beprecedentės baudžiamosios procedūros, kuri gali baigtis tuo, kad Varšuva neteks balso teisės Europos Sąjungos (ES) lygiu. Atsakydamas į klausimą, ar jau apsisprendė dėl savo pozicijos, J. C. Junckeris teigė: "Rytoj (trečiadienį) su Lenkija nebus sudeginti visi tiltai".
Komisija nuo 2016 metų pradžios yra konflikte su Lenkijos vyriausybe. Tada, Lenkijai apribojus konstitucinio teismo nepriklausomumą, Briuselis pirmą kartą ES istorijoje pradėjo procedūrą dėl teisinės valstybės principų įvertinimo.
Kadangi dialogas su Lenkija nebuvo sėkmingas, Komisija dabar spręs, ar prašyti baudžiamosios procedūros pagal ES sutarties 7-ąjį straipsnį. Vis dėlto, jei ji trečiadienį tam ryšis, sankcijoms taikyti, pavyzdžiui, dėl balso teisės atėmimo, bus reikalingas visų šalių narių pritarimas. Vengrijos vyriausybė jau pareiškė, kad tai vetuos.

"Moody's": labiausiai pervertintas nekilnojamasis turtas - Norvegijoje

Kredito reitingų agentūros "Moody's" tyrimas parodė, kad iš pažangiausių pasaulio ekonomikų nekilnojamasis turtas labiausiai pervertintas Norvegijoje, todėl agentūra šalį perspėja dėl rinkos burbulo grėsmės. Apie tai rašo "Reuters".
Dėl rekordiškai žemų palūkanų bei plačios apimties kiekybinio skatinimo programos būsto kainos turtingiausioje Skandinavijos ekonomikoje pastaraisiais metais augo itin sparčiai. Iš 20-ies pažangiausių pasaulio ekonomikų Norvegijos rinka šiuo metu yra labiausiai ištempta, po jos eina Belgija, Vokietija ir Prancūzija, teigia "Moody's".
Šiame tyrime "Moody's" vertino dinamiką tarp būsto kainų ir to, ką agentūra apibrėžia kaip rinkos pusiausvyrą.
"Šalys, kuriose būsto ir nuomos kainos yra labiausiai nesubalansuotos, gali pajusti didžiausią neigiamą ekonominį efektą dėl aukštų būsto kainų", - teigė "Moody's" analitikai Emilla Gyorek ir Collinas Ellisas.
Be to, iš tyrime analizuotų šalių Norvegijoje didžiausias procentas žmonių turi nuosavą būstą - net 85 proc. "Moody's" teigia, kad dėl to šaliai nekilnojamojo turto burbulo sprogimas gali būti dar sunkesnis.
Norvegija, savo ruožtu, praėjusį mėnesį išsakė panašias pastabas bei kaip pagrindinę riziką ekonomikai įvardijo būsto kainą ir namų ūkių skolas, pažymėdama, kad nekilnojamojo turto rinka šalyje yra pervertinta jau nuo 2010 m.
Norvegijos centrinio banko pirmininkas Oysteinas Olsonas užsiminė, kad bankas kitais metais yra pasiruošęs kelti palūkanų normas.

ES Teisingumo Teismas: "Uber" teikia taksi paslaugas, bendrovės veikla gali būti reguliuojama

Europos Teisingumo Teismas trečiadienį paskelbė, kad "Uber" yra taksi paslaugų, o ne tik paprastų pavėžėjimo paslaugų teikėjas, dėl ko bendrovės veiklą galima reguliuoti pagal įprastoms taksi įmonėms taikomus įstatymus.
"Uber" teikiamos paslaugos, leidžiančios klientams naudotis neprofesionalių vairuotojų paslaugomis, patenka į transporto paslaugų apibrėžimą", - trečiadienį paskelbė Europos Teisingumo Teismas.
Bylą teismui pateikė Ispanijos taksi vairuotojų asociacija.
"Uber" visada teigė, kad kompanija neteikia įprastinių taksi paslaugų ir paprasčiausiai yra tarpininko tarp naudotojo ir vairuotojo vaidmenį atliekanti platforma.

Kinijos socialinių mokslų akademija: ekonomikos augimas 2018 m. sulėtės

 Kinijos ekonomikos augimas 2018-aisiais nežymiai sulėtės, nes, valdžiai siekiant perkalibruoti šalies augimo dinamiką, kitais metais turėtų sumažėti valstybės investicijos, prognozuoja Kinijos socialinių mokslų akademija (CASS).
Naujausioje CASS prognozėje taip pat perspėjama dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo polinkio į protekcionizmą. 
CASS prognozuoja, kad šiemet antra didžiausia pasaulio ekonomika plėsis 6,8 proc., o kitais metais augimas sulėtės iki 6,7 proc.
Ši CASS prognozė yra aukštesnė nei Pekino siekiamas 6,5 proc. ekonomikos augimas. Be to, šių metų skaičiavimuose prognozuojamas aukštesnis augimas nei pernai - 2016 m. Kinijos ekonomika plėtėsi 6,7 proc., o tai buvo lėčiausias bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas per daugiau nei ketvirtį amžiaus.
Pagrindiniai įspūdingo Kinijos ekonomikos augimo faktoriai buvo valstybės investicijos ir eksportas. Per pirmuosius 11 mėnesių šiemet, palyginti su tuo pačiu 2016 m. laikotarpiu, investicijos išaugo 7,2 proc., bet kitais metais prognozuojama, kad augimas sulėtės iki 6,3 proc.
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas yra teigęs, kad nesibaimins dėl žemesnio ekonomikos augimo, nes šalis pastaruoju metu ėmėsi kovos su finansinėmis rizikomis ir pavojingu oro užterštumu.

Atgal