VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

12.23. Naujausios žinios

Vatikane surastas Vasario 16-osios akto vertimas į vokiečių kalbą

Vatikano archyve surastas Vasario 16-osios nepriklausomybės akto vertimas į vokiečių kalbą. Apie tai savo feisbuko paskyroje pranešė žurnalistas Edmundas Jakilaitis. 
Skelbiama, kad aktą pasirašė pats Antanas Smetona. Vertimas taip pat pasirašytas Povilo Vileišio, Jurgio Šaulio, Justino Staugaičio.
Kaip pranešė LRT TV naujienų tarnyba, Vatikano archyvuose Vasario 16-osios akto tekstą vokiečių kalba rado humanitarinių mokslų daktaras, vyresnysis mokslo darbuotojas Darius Antanavičius.
Ranka rašytą nutarimą dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo lietuvių ir vokiečių kalbomis, skirtą Vokietijai, šių metų kovo pabaigoje Vokietijos užsienio reikalų ministerijos archyve Berlyne rado Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis.

Policijos ekspertai: Nepriklausomybės aktą surašė signataras J. Šaulys

Lietuvos policijos Kriminalistinių tyrimų centro ekspertai, atlikę rašysenos tyrimą, paskelbė specialisto išvadą - Lietuvos Nepriklausomybės aktas, kurį Vokietijoje rado profesorius Liudas Mažylis, surašytas signataro Jurgio Šaulio ranka.
Į policijos ekspertus profesorius kreipėsi su prašymu nustatyti, kieno ranka surašytas Lietuvos Nepriklausomybės aktas. Atliekant tyrimą, pareigūnai lygino papildomai pateiktus signataro J. Šaulio rašysenos pavyzdžius su Nepriklausomybės aktu ir patvirtino, kad jie rašyti to paties asmens.

Eismo sąlygas sunkina plikledis

Ankstų šeštadienio rytą šalyje be kritulių.
Oro temperatūra nuo 0 iki 3 laipsnių šalčio. Pajūryje apie 4 laipsnius šilumos.
Didžiojoje šalies dalyje valstybinės reikšmės keliuose susiformavęs plikledis. Visoje Lietuvoje dirba kelių priežiūros mechanizmai, informuoja Lietuvos automobilių kelių direkcija.
Vandens gylis krašto kelio Nr. 206 Šilutė-Rusnė apsemtame ruože, kurio ilgis - 391 metras (nuo 6,32 iki 6,711 km), išlieka 6 cm. Eismas leidžiamas.
Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną krituliai, vyraus sniegas, šlapdriba, pajūryje - lietus. Vietomis lijundra, formuosis plikledis. Vėjas vakarų, pietvakarių, 9-14 m/s. Aukščiausia oro temperatūra nuo 0 iki 5 laipsnių šilumos.

Vaikų išlaikymo fondas nebemokės išmokų vaikams, kurių neišlaiko tėvai

Vaikų išlaikymo fondas nebemokės išmokų tėvų neišlaikomiems vaikams, nuo sausio 1 dienos ši funkcija perduodama "Sodrai".
Kaip paaiškino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) Vaikų skyriaus patarėjas Ričardas Černiauskas, prašymus "Sodrai" reikės teikti tik dėl naujai skiriamų išmokų. Tėvų neišlaikomi vaikai, kuriems išmokos buvo mokamos iki Naujųjų, jas gaus be papildomų prašymų.
Pasak R. Černiausko, tėvams žinotina, kad, jeigu vaikas negauna dalies priteisto išlaikymo ar viso išlaikymo (tačiau vėliau skolininkas pradeda mokėti dalį išlaikymo), už tą mėnesį, kai keičiasi skolininko teikiamo išlaikymo suma, "Sodrai" bus privalu teikti dokumentus apie sumokėto išlaikymo dydį. Tai reikės padaryti iki to mėnesio, už kurį gauta išlaikymo dalis, paskutinės dienos.
"Tarkim, jeigu skolininkas sumoka 30 eurų sausio 15 dieną, "Sodrai" informacija turi būti pateikiama iki sausio 31 dienos", - pavyzdį pateikė SADM Vaikų skyriaus patarėjas. 
Tokią informaciją pareiškėjai galės teikti per "Sodros" Elektroninę gyventojų aptarnavimo sistemą, galės siųsti paštu arba pateikti atvykę į bet kurį "Sodros" Klientų aptarnavimo skyrių.
R. Černiausko duomenimis, nuo 2008 iki 2017 metų į Vaikų išlaikymo fondo administraciją kreiptasi daugiau nei dėl 55,5 tūkst. vaikų. Kiekvieną mėnesį išmokas gauna vidutiniškai 21 tūkst. vaikų. 2017 m. gauta apie 2,4 tūkst. naujų prašymų skirti išmokas.
Į Vaikų išlaikymo fondą vieni vaikus auginantys tėvai kreipėsi tais atvejais, kai gyvenantys atskirai nevykdė pareigos teikti teismo priteisto išlaikymo vaikams, - paprastai sakant, nemokėjo alimentų. Šią pareigą prisiėmęs fondas iš mokesčių mokėtojų pinigų per mėnesį vienam vaikui skyrė 57 eurus.
Nuo Naujųjų metų išmoka tėvų išlaikymo negaunančiam vaikui didės iki 68,4 euro per mėnesį.
Kokia dalis atskirai gyvenančių tėvų vengė pareigos išlaidyti savo atžalas, Vaikų išlaikymo fondas informacijos nerinko, tačiau žinoma, kad iš visų pareiškėjų, kurie kreipėsi į Vaikų išlaikymo fondą dėl išmokos, apie 7 proc. buvo vyrai ir 93 proc. - moterys. 
Vaikų išlaikymo fondas kasmet viešino sąrašus su skolininkų vardais, pavardėmis ir gimimo metais. Paviešintame 2017 metų pabaigoje - 77 tėvai, iš jų 67 vyrai ir 10 moterų. Jauniausias tėvas, kuris nemokėjo priteisto išlaikymo vaikui ir slapstėsi, 1994 metais gimęs vyras.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vien per praėjusius metus dėl skyrybų be vieno iš tėvų Lietuvoje augti liko 6692 vaikai iki 17 metų amžiaus.

Įžanginis etapas baigtas - Kauno rajone bus kasamas lietuviškas marmuras

Daugybę metų užsitęsusi pirminė anhidrito gavybos projekto dalis Kauno rajono Pagirių kaime artėja prie pabaigos - kitąmet prasidės paruošiamieji kasyklos statybų darbai, o 2020-aisiais ją planuojama atidaryti.
Apie tai šią savaitę vietos bendruomenę informavo UAB "Margasmiltė" generalinis direktorius Valdas Sabaliauskas. Pažymėtina, kad "Margasmiltė" turi anhidrito gavybos licenciją ir yra atlikusi visus reikalingus formalumus, tarp jų ir poveikio aplinkai vertinimą. Kalnakasyba taps nauja šalies ūkio šaka, todėl projektas pretenduoja gauti valstybinės reikšmės statusą. 
Pasak Geologijos tarnybos vadovo Jono Satkūno, anhidritas yra didžiausias kol kas nepanaudotas Lietuvos žemės gelmių turtas. Į pietvakarius nuo Garliavos esančiame Pagirių kaime yra išžvalgytas didelis šio mineralo telkinys. Maždaug 300 metrų gylyje čia slūgso daugiau kaip 235 mln. tonų šio vertingo mineralo.
"Margasmiltė" Pagiriuose yra įsigijusi 6,4 ha sklypą, kuriame ketina įrengti požeminę šachtą-kasyklą. Bendrovės vadovas V. Sabaliauskas sakė, kad anhidritą planuojama pjaustyti blokais, kita dalis bus skaldoma. Procesas vyks po žeme, be sprogdinimų. Specialūs atitvarai izoliuos aplinką nuo kasyklos teritorijoje galimo triukšmo. Anhidrito blokus planuojama gabenti sunkvežimiais, todėl šalia geležinkelio sankasos numatyta įrengti kelią. 
Kaip skelbiama Kauno rajono savivaldybės pranešime, pirmoji požeminė kasykla Lietuvoje yra neįprastas reiškinys, todėl Pagirių kaimo gyventojams iškilo įvairių klausimų, kuriuos bendruomenės atstovai pateikė verslininkams. 
Vieną viešojoje erdvėje sklandančių gandų, neva Pagirių šachtoje kasykloje bus laidojamos radioaktyvios atliekos, ir "Margasmiltės", ir Ūkio ministerijos atstovai kategoriškai paneigė - tai draudžia daryti Europos Sąjungos ir Lietuvos įstatymai bei kiti teisės aktai.
Visuomenei rūpi ir kiti opūs klausimai, - ar nebus užteršti požeminiai vandenys, ar neišseks gyventojų šuliniai? Geologas Ginutis Juozapavičius patikino, kad vykdant projektą bus naudojamos pasaulyje pažangiausios kasimo technologijos, kurios įgalina pasiekti giliausius klodus, nedarant jiems jokios įtakos. "Anhidritas yra ekologiška, visiškai saugi medžiaga", - tvirtino geologas.
Dėl labai didelio išteklių kiekio anhidritą planuojama kasti kameromis, paliekant pakankamo storio juostines likmenas, kolonas, skliautus ir padą, todėl ertmės bus stabilios. V. Sabaliauskas sakė, kad, baigus eksploatuoti šachtą kasyklą, o tai galėtų įvykti maždaug po 200 metų, atsiradusias ertmes būtų galima panaudoti grūdų talpykloms, rekreacijai, turizmui ir kitoms reikmėms. 
Pabrėžiama, kad įmonėje bus sukurta 120 naujų darbo vietų. Paskaičiuota, kad Pagirių kasykla galėtų paskatinti dar 650-700 netiesioginių darbo vietų kūrimą.
Susitikime dalyvavęs Kauno rajono meras Valerijus Makūnas pasidžiaugė, kad Lietuvoje atsiras nauja pramonės šaka, bus kuriamos darbo vietos, mokami mokesčiai. Kartu jis akcentavo, kad projektą plėtojantys verslininkai privalo būti socialiai atsakingi. "Svarbu atsigręžti į čia gyvenančius žmones, kurie turi jaustis saugūs, ir mes visada būsime jų pusėje", - garantavo meras.
V. Makūno nuomone, abipusį pasitikėjimą padidintų nuolatinis bendruomenės informavimas apie planuojamus darbus ir verslininkų indėlis į kaimynystėje gyvenančių žmonių gerovę. Meras pasiūlė "Margasmiltės" vadovams parodyti gerą valią bei kartu su savivaldybe išasfaltuoti į Pagirių kaimą vedančią Gimtinės gatvę.
Anhidritas (dar vadinamas angelitu) yra sulfatų klasės mineralas. Uoliena tanki, nelaidi skysčiams ir dujoms, atspari šilumos ir šalčio ciklams, lengvai pjaunama ir poliruojama. Anhidritas naudojamas gipso dirbinių pramonei, sulfatinėms trąšoms, anhidritiniam cementui, sieros rūgščiai gaminti, o geresnės kokybės, koks yra Pagiriuose, - apdailai, baldams, skulptūroms, suvenyrams ir net papuošalams. Plonasienės peršviečiamos anhidrito plokštės panaudotos Šv. Petro bazilikos Romoje vitražuose.
Didžiausia sulfatinių trąšų gamintoja Lietuvoje "Achema" kasmet iš Vokietijos ir Ispanijos įsiveža apie 70 tūkst. t. mažesnio grynumo anhidrito. Šio mineralo reikia ir "Akmenės cemento" gamyklai, kuri žaliavą gabena iš Baltarusijos. Didelę dalį iškasenų "Margasmiltės" vadovai planuoja parduoti užsienyje. 
Ekspertai tvirtina, kad Pagirių anhidritas yra geriausios kokybės Europoje, 97-98 proc. grynumo ir ypač retai pasitaikančios melsvos spalvos. Kaimyninėje Lenkijoje išgaunamas anhidritas yra kur kas prastesnis, todėl lietuviškasis marmuras, analitikų teigimu, būtų konkurencingas rinkoje.

Lietuvos istorijos akcentai

Lietuva gruodžio 23-iąją:
1831 m. prie Kapčiamiesčio, traukdamasi su sukilėlių būriais į Prūsiją, mirė Emilija Pliaterytė, viena lietuvių ir lenkų sukilėlių būrio vadų.
1904 m. Vilniuje pasirodė pirmasis legalus dienraštis lietuvių kalba "Vilniaus žinios", redaguojamas Petro Vileišio.
1925 m. Vašingtone pasirašyta Lietuvos ir JAV prekybos sutartis.
1962 m. baigėsi pirmojo lietuviško kompiuterio,tada vadinto elektronine skaičiavimo mašina, tarpžinybiniai bandymai ir kompiuteris buvo rekomenduotas gamybai.

1989 m. LKP XX suvažiavimas pripažino ir pasmerkė Lietuvos komunistų partijos praeities klaidas ir padarytus nusikaltimus lietuvių tautai ir žmoniškumui.
1991 m. Lietuvos nepriklausomybę pripažino Gana ir Kazachstanas.
1992 m. išrašytas 500 000-asis Lietuvos Respublikos piliečio pasas.
1993 m. Vilniaus Lukiškių kalėjime - tardymo izoliatoriuje Vilniaus arkivyskupas Audrys Juozas Bačkis pašventino pirmąją čia įrengtą koplyčią.
1998 m. Kaune penktoji Santarvės premija įteikta kardinolui Vincentui Sladkevičiui.
2008 m. 2009-ieji paskelbti Lietuvos vardo tūkstantmečio metais. 
2009 m. eidamas 74-uosius metus mirė garsus režisierius ir teatro pedagogas Vytautas Čibiras.
2014 m. Lietuva užmezgė diplomatinius santykius su Ramiajame vandenyne esančiomis Tuvalu salomis. Lietuva tuo metu buvo užmezgusi diplomatinius santykius su dešimt Ramiojo vandenyno regiono valstybių: Australija, Naująja Zelandija, Nauru, Samoa, Saliamono Salomis, Fidžiu, Kiribačiu, Tonga, Mikronezija ir Palau.

Per metus eksportuotos prekės pabrango 1,5 proc., importuotos - 2,3 proc.

Spalio mėn., palyginti su rugsėju, eksportuotų prekių kainos padidėjo 0,1 proc., importuotų prekių - 0,5 proc.
Statistikos departamento duomenimis, per mėnesį iš eksportuotų prekių labiausiai padidėjo perdirbtų ir konservuotų vaisių, uogų ir daržovių kainos - 7,4 proc., stiklo ir stiklo gaminių - 3,6, konservuotos mėsos ir mėsos produktų - 3,5 proc., bet sumažėjo kompiuterių ir išorinės įrangos kainos - 19,5 proc., baterijų ir akumuliatorių - 10,3, pieno gaminių - 4,2 proc. 
Iš importuotų prekių daugiausia pabrango gamtinės dujos - 9,8 proc., pagrindiniai vaistų pramonės gaminiai - 7,1, variklinių transporto priemonių kėbulai, priekabos ir puspriekabės - 6,1, bet atpigo elektros perdavimo ir paskirstymo produktai - 6,6 proc., konservuota mėsa ir mėsos produktai - 3,2, žuvis ir kiti žuvininkystės produktai - 2,5 proc. Per mėnesį iš euro zonos importuotų prekių kainos padidėjo 0,2 proc., ne iš euro zonos - 0,7 proc.
Per metus (2017 m. spalio mėn., palyginti su 2016 m. spalio mėn.) eksportuotų prekių kainos padidėjo 1,5 proc., importuotų prekių - 2,3 proc.
Per metus iš euro zonos importuotų prekių kainos padidėjo 1,4 proc., ne iš euro zonos - 3,2 proc.

Nuo 2020 m. Milanas pereis prie vien elektra varomų viešojo transporto priemonių sistemos

Italijos Milano miestas planuoja tapti vienu iš pirmųjų Europos miestų, kuris pereis prie vien elektra varomų viešojo transporto priemonių sistemos.
Nuo 2020 metų Milanas nebepirks dyzelinu varomų autobusų, kurie šiuo metu sudaro 97 proc. miesto autobusų parko, penktadienį praneša vietos transporto bendrovė ATM.
Iki 2030 m. esamame Milano autobusų parke neliks transporto priemonių su tradiciniais degimo varikliais, miestas turės 1200 elektrinių autobusų, o išmetamųjų CO2 dujų kiekis turėtų sumažėti beveik 75 000 tonų per metus.
"Milanas (bus) vienas iš pirmųjų Italijos bei Europos miestų, kuris teiks vien elektra varomų viešojo transporto priemonių paslaugas", - sakė ATM.
Pereinamuoju laikotarpiu bus taip pat naudojama dalis hibridinių autobusų, pridūrė transporto bendrovė.

GfK: Vokietijos vartotojų nuotaikos sausį pagerės

Vokietijos vartotojų pasitikėjimas kitų metų sausį turėtų nežymiai sustiprėti, nors metų pabaigoje politinės įtampos netrūksta, šaliai vis dar nesuformavus vyriausybės. Niurnberge įsikūręs rinkos tyrimų institutas GfK penktadienį pranešė, kad vartotojų nuotaikas atspindintis indeksas, kuris paremtas maždaug 2000 žmonių apklausa, kitų metų sausį, palyginti su gruodžiu, turėtų pakilti 0,1 proc. - nuo 10,8 iki 10,9 punkto.
Šalis nuo rugsėjį vykusių rinkimų vis dar neturi naujo ministrų kabineto, tačiau šis faktas, regis, pernelyg nesukrėtė vartotojų, teigia GfK analitikas Rolfas Buerklis.
Remdamasis 2000 žmonių apklausa, GfK institutas taip pat teigia, kad šventinį gruodžio mėnesį vartotojų nuotaikos buvo geros, vartotojai tvirtai pasitiki šalies ekonomika. Planuotos išlaidos kalėdinėms dovanoms išliko stabiliai aukštos, palyginti su praėjusiais metais.
GfK optimistiškai vertina ilgalaikį ekonomikos augimą ir prognozuoja stabilumą darbo rinkoje.

JT Saugumo Taryba dar kartą sugriežtino sankcijas Šiaurės Korėjai

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba dar kartą sugriežtino sankcijas Šiaurės Korėjai. Jungtinių Valstijų pateiktam projektui penktadienį buvo pritarta vienbalsiai. Rezoliucijoje, be kita ko, numatyti dar didesni naftos tiekimo ribojimai užsienio izoliuotai šaliai, kuri, vykdydama savo branduolinę ir raketų programas, pažeidinėja JT rezoliucijas.
Naujoji rezoliucija draudžia tam tikros įrangos, maisto produktų ir žaliavos importą iš Šiaurės Korėjos. Be to, ji reikalauja per metus laiko grįžti į gimtinę visus užsienyje dirbančius šiaurės korėjiečius.
JAV, rengdamos sankcijų projektą, konsultavosi su Kinija, artimiausia Šiaurės Korėjos sąjungininke ir svarbiausia naftos tiekėja. Nuspręstas beveik 75 proc. perdirbtų naftos produktų eksportas į Šiaurės Korėją bei žaliavinės naftos tiekimo ribojimai.
Sprendimas grįžti į gimtinę turės įtakos dešimtims tūkstančių šiaurės korėjiečių, kurie, JT žmogaus teisių atstovų teigimu, Rusijoje ir Kinijoje dirba "vergiškomis sąlygomis".

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi gruodžio 23-iosios įvykiai pasaulio istorijoje:
1266 m. gimė škotas Johannesas Dunsas Scotusas - žymiausias pranciškonų scholastas, sukūręs savitą filosofijos ir teologijos sistemą.
1690 m. anglų astronomas Johnas Flamsteedas stebėjo Uraną, bet neatpažino jo kaip planetos ir pavadino "34 Tauri" žvaigžde.
1732 m. gimė britų išradėjas ir pramonininkas Richardas Arkwrightas. Jis ne tik išrado mašininio verpimo sistemą, bet ir savo fabrikuose Notingeme įdiegė garų sistemą.
1777 m. gimė Rusijos caras Aleksandras I, valdęs nuo 1801 metų. Jis ėmėsi svarbių reformų, dalyvavo sumušant iš Rusijos bėgančią Napoleono armiją.
1790 m. gimė prancūzų orientalistas Jeanas Francois Champollionas, 1822 metais parengęs egiptiečių hieroglifų dešifravimo principus, o vėliau parašęs pirmąją egiptiečių kalbos gramatiką bei žodyną.
1805 m. gimė religinis lyderis ir mormonų judėjimo įkūrėjas Joseph'as Smith'as.
1810 m. gimė vokietis egiptologas Karlas Richardas Lepsiusas, laikomas šiuolaikinės archeologijos pradininku.
1861 m. Valakijos ir Moldovos kunigaikštystės susijungė ir sudarė Rumuniją.
1888 m. apimtas depresijos olandų tapytojas Vincentas van Goghas nusipjovė savo kairę ausį. "Autoportrete su aptvarstyta ausimi" tvarsčiai yra ant dešinės ausies, nes V. van Goghas tapė žiūrėdamas į veidrodį.
1933 m. nuteistas mirti Marinusas van der Lubbė pripažinus jį kaltu dėl Reichstago padegimo.
1933 m. gimė imperatorius ir Japonijos valstybės vadovas nuo 1990 metų Akihito.
1948 m. kaip karo nusikaltėlis pakartas generolas Hideki Tojo. Jis vadovavo Japonijos vyriausybei tuo metu, kai buvo pradėtas karas su JAV.
1950 m. popiežius Pijus XII paskelbė, kad po Vatikanu rastas šventojo Petro kapas.
1953 m. už sąmokslo rengimą mirties bausmė įvykdyta buvusiam Sovietų Sąjungos saugumo vadovui Lavrentijui Berijai.
1956 m. Egiptas laimėjo karą su Prancūzija, Didžiąja Britanija ir Izraeliu. Gruodžio 23 dieną iš Port Saido pasitraukus paskutiniams užsienio kariams Sueco krizė baigėsi.
1963 m. 128 žmonės žuvo per sprogimą Graikijos kruiziniame laineryje "Lakonia". Laivas nuskendo gruodžio 29 dieną už 250 mylių nuo Gibraltaro, prieš tai pavyko išgelbėti 908 keleivius.
1964 m. galingam ciklonui nusiaubus Ceiloną (dabar Šri Lanka) žuvo mažiausiai 2 tūkst. žmonių.
1972 m. mirė sovietų lėktuvų konstruktorius Andrejus Tupolevas. Po Antrojo pasaulinio karo jis sukūrė pirmąjį pasaulyje viršgarsį lainerį Tu-144.
1972 m. per stiprų žemės drebėjimą Nikaragvos sostinėje Managvoje žuvo apie 7 tūkst. žmonių.
1986 m. iš septynerių metų tremties Gorkyje į Maskvą grįžo žmogaus teisių gynėjas akademikas Andrejus Sacharovas, 1975 metais apdovanotas Nobelio taikos premija, 1980 metais dėl protesto prieš sovietų kariuomenės įvedimą į Afganistaną ištremtas į Gorkį.
1996 m. pirmą kartą anglikonų Bažnyčios istorijoje keturios moterys Jamaikoje buvo įšventintos į kuniges.
1997 m. mirė japonų kino ir televizijos aktorius Toshiro Mifune. Pasaulinę šlovę jis pelnė vaidmeniu kino juostoje "Septyni samurajai".
1998 m. Belgijos aukščiausiasis teismas, išnagrinėjęs kyšininkavimo bylą, buvusį Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos (NATO) generalinį sekretorių Willy'is Claes'as pripažino kaltu dėl "pasyvios korupcijos" skiriant karinius užsakymus "Agusta" ir "Dassault" firmoms.
1998 m. mirė viešumo eros Sovietų Sąjungoje klasika tapusio romano "Arbato vaikai" autorius Anatolijus Rybakovas.
2003 m. Vašingtono valstijoje "Holstein" pieno produktuose buvo aptiktas mirtinas kempinligės virusas. Tai buvo pirmasis toks atvejis JAV.
2005 m. per žemės drebėjimą Pietryčių Azijoje žuvo 87 tūkst. žmonių ir milijonai neteko pastogės. Netrukus po to prasidėjo paukščių gripo protrūkis.
2007 m. mirė pianino virtuozas ir vienas iš geriausių džiazo kompozitorių Oscaras Petersonas.
2012 m. Šiaurės Korėja į kosmosą paleido palydovą. Užsienis teigė, kad tai buvo priedanga išbandyti ilgojo nuotolio balistinę raketą.
2013 m. mirė rusų ginklų konstruktorius, technikos mokslų daktaras Michailas Kalašnikovas.

Nyderlandų URM patvirtino, kad M. Saakašvilis turi teisę gauti šios šalies pilietybę

Buvęs Gruzijos prezidentas ir Ukrainos Naujųjų jėgų judėjimo lyderis Michailas Saakašvilis gali gauti Nyderlandų pilietybę ir teisę gyventi šioje šalyje, kadangi yra vedęs Nyderlandų pilietę.
Kaip praneša "Interfax", tai penktadienį patvirtino Nyderlandų užsienio reikalų ministras Halbe`ė Zijlstra.
"Jis yra vedęs Nyderlandų pilietę ir, pagal šalies įstatymus, gali gauti pasą, jeigu pateiks atitinkamą prašymą", - cituoja ministrą televizijos kanalas NOS.
M. Saakašvilio žmona - 48 metų olandė Sandra Roelofs. Pora augina du sūnus.
Ketvirtadienį politikas pareiškė turįs kelių Europos šalių pasiūlymus suteikti jam pilietybę, bet jis ketinąs ginti savo teises Ukrainoje. Prezidentas Petro Porošenka atėmė M. Saakašviliui Ukrainos pilietybę liepos 26 d.
Ketvirtadienį laikraštis "Telegraaf" pranešė, kad Nyderlandų valdžia patenkino buvusio Gruzijos prezidento prašymą išduoti jam vizą.
Antradienį Ukrainos teisingumo ministras Pavlo Petrenka pranešė, kad toliau svarstomas Gruzijos prašymas išduoti jai M. Saakašvilį. 2014 ir 2015 metais Ukraina šį prašymą atmetė.

Atgal