VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

12.29. Naujausios žinios

Vilniuje bus minima Lietuvos vėliavos diena

Pirmąją 2018-ųjų dieną Katedros aikštėje vyks Lietuvos vėliavos dienos minėjimas. Gedimino pilies bokšte Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono Garbės sargybos kuopos kariai iškels 2018 metų vėliavą. 
Šia tradicine vėliavos ceremonija primenama, kad 1919 metų sausio 1 d. Gedimino pilies bokšte Lietuvos trispalvę, kaip laisvos Lietuvos simbolį, pirmą kartą iškėlė Lietuvos savanorių būrys.
Prieš pakeldami naująją trispalvę, Garbės sargybos kuopos kariai nuleis visus 2017 metus bokšte plevėsavusią vėliavą. Kaip ir kasmet, pagal susiklosčiusią tradiciją, senoji vėliava bus perduota saugoti vienai iš Lietuvos mokyklų, pasižymėjusių ugdant pilietiškumą, puoselėjant istorinę atmintį. Šįkart 2017 metų vėliava bus padovanota Raseinių rajono Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijai.
Katedros aikštėje, Gedimino paminklo papėdėje, vyksiančioje ceremonijoje planuoja dalyvauti Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, Vilniaus miesto vicemeras Linas Kvedaravičius, Lietuvos kariuomenės kūrėjai savanoriai, kovų už Lietuvos laisvę dalyviai, visuomeninių organizacijų atstovai, Vilniaus miesto bendruomenės nariai ir miesto svečiai. 
Pirmą kartą Lietuvos trispalvė Gedimino pilies bokšte suplevėsavo 1919 m. sausio 1 d. Tąkart ją iškėlė Lietuvos savanorių grupė, vadovaujama Vilniaus miesto komendanto Kazio Škirpos. Pakelta vėliava buvo palydėta šūviais, po to savanoriai sugiedojo Lietuvos himną. K. Škirpos vadovaujamą būrį sudarė du karo valdininkai Jonas Nistelis bei Petras Gužas ir kareiviai Albinas Rauba, Romualdas Marcalis, Pranas Plauska, Jonas Norvila, Mikas Slyvauskas, Vincas Steponavičius ir Stasys Butkus.
Pirmą kartą iškelta Lietuvos trispalvė plevėsavo neilgai. 1919 m. sausio 6 d. Vilnių užėmę bolševikai nuo trispalvės nuplėšė geltoną ir žalią spalvas, paliko tik raudoną.
Antrą kartą Lietuvos trispalvė suplevėsavo 1920 m. rugpjūčio 26 d., kai į Vilnių sugrįžo Lietuvos kariuomenė. Tačiau tų pačių metų spalio 9 d. Vilnių užgrobė želigovskininkai ir lietuviška trispalvė vėl buvo nuplėšta.
Trečią kartą Lietuvos trispalvė iškelta virš Gedimino bokšto 1939 m. spalio 29 d. Lietuvai atgavus Vilnių. Tačiau ir tuomet vėliava neilgai plevėsavo. Prasidėjo gūdūs sovietmečio metai be Lietuvos trispalvės.
Ketvirtą kartą vėliavą Gedimino kalno pilies bokšte 1944 m. balandžio 5 d. iškėlė Lietuvos vietinės rinktinės 306-ojo bataliono kariai savanoriai. Ši trispalvė plevėsavo iki 1944 m. gegužės 15 d.
Penktą kartą Lietuvos trispalvė virš Gedimino bokšto iškelta tik 1988 m. spalio 7 d. ir nuo to laiko tebeplevėsuoja iki šiol.
Prisimenant ir pagerbiant savanorių žygdarbį, Lietuvai atgavus nepriklausomybę kiekvienais metais sausio 1 d. rengiama Vėliavos pakėlimo ceremonija.

Apie 100-metį švenčiančią Lietuvą žinią skleis ir pašto ženklai

Kitais metais, Lietuvai švenčiant Valstybės atkūrimo 100-metį, Lietuvos paštas planuoja išleisti daugiau nei dvi dešimtis pašto ženklų. Juose atsispindės ir 100 metų skaičiuosiančios moderniosios Lietuvos demokratijos, kultūros, mokslo pasiekimai, reikšmingi istorijos įvykiai, ir kelio į Nepriklausomybę bei Valstybės tapatybės atpažinimo ženklai. 
„Ateinančiais metais ant pašto ženklų nuguls ne tik šalies išskirtinumą pabrėžiantys kultūros, meno, mokslo ir technikos pasiekimai, bet ir itin svarbių Lietuvos istorijos įvykių sukaktys, kurios pažymės kelią į Nepriklausomybę ir modernios valstybės kūrimą.
Šie pašto ženklai kitąmet su ypatinga žinia, kad atkurtai Valstybei - 100 metų, keliaus ne tik po Lietuvą, bet ir visą platųjį pasaulį. Filatelija yra neatskiriama mūsų valstybės tapatumo ir jos simbolių sklaidos dalis. Svarbiausius įvykius ir šalies pasiekimus įamžindami pašto ženkluose mes vieniems primename, o kitus skatiname pasidomėti, kas ir kodėl ant jų vaizduojama, kodėl tai svarbu", - sako Lietuvos pašto komunikacijos grupės vadovas Tomas Bašarovas.
Lietuvos paštas išleis pašto ženklus ar blokus šiomis temomis: „Lietuvos valstybės simboliai. Gediminaičių stulpai", „XIII žiemos olimpinės žaidynės", „Lietuvos valstybės atkūrimui - 100 metų", „Vydūno 150-osios gimimo metinės", „Lietuvos skautams - 100 metų", „Europa. Tiltai", „Andriaus Sniadeckio 250-osios gimimo metinės", „Lietuvos tautinės mažumos ir bendrijos. Totoriai", „Pasaulio Lietuva", „Lietuvos gyvūnai", „Šiuolaikinis lietuvių menas", „Moderniosios Lietuvos institucijoms - 100 metų", „Moterų balsavimo teisės įtvirtinimui Lietuvoje - 100 metų", „šv. Kalėdos ir Naujieji metai", „Pirmiesiems lietuviškiems pašto ženklams - 100 metų".
Artėjantį Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį meno ir kūrybinių industrijų atstovai buvo kviečiami įprasminti teikiant savo sukurtus pašto ženklų projektus ir taip tapti 2018 metais leisimų pašto ženklų autoriais.
Temas pašto ženklams yra patvirtinusi Pašto mokos ženklų leidybos komisija, kurią sudaro Susisiekimo ministerijos ir Lietuvos pašto atstovai, dailininkai, istorikai, filatelistai ir kitų sričių specialistai.

2017 metais Sirijos kare žuvo 39 tūkst. žmonių

2017 metais Sirijos pilietiniame kare žuvo apie 39 tūkst. žmonių, tarp kurių 10 tūkst. 507 civiliai, ketvirtadienį pranešė stebėsenos grupė. 
Sirijos žmogaus teisių stebėjimo organizacijos (SOHR) duomenimis, tarp žuvusiųjų pateko 2 tūkst. 109 vaikai ir 1 tūkst. 492 moterys. Tarp aukų taip pat yra 2 tūkst. 923 Sirijos vyriausybės kariai ir 7 tūkst. 494 kovotojai, iš kurių didžioji dalis priklausė vadinamajai "Islamo valstybės" (IS) grupuotei ir su "Al Qaeda" susijusiai "Jabhat Fatah al-Sham", anksčiau vadinusiai save "al-Nusra Front".
Remiantis SOHR duomenimis, 2017 metais Sirijos kare taip pat žuvo apie 212 Libano "Hezbollah" judėjimo kovotojų, bet organizacija nepateikė visų žuvusiųjų ataskaitos. 
Krizė Sirijoje prasidėjo taikiomis antivyriausybinėmis demonstracijomis 2011 metų kovo mėnesį. Konfliktas greitai išsirutuliojo į pilietinį karą, į kurį įsikišo ir kelios kitos šalys. Karas jau pareikalavo šimtų tūkstančių gyvybių ir privertė persikelti pusę Sirijos populiacijos, kurią prieš karą sudarė 22 mln. 
Kai kurie opozicijos aktyvistai apytikriai skaičiuoja, kad kol kas septintus metus vykstančiame kare žuvo daugiau kaip 400 tūkst. žmonių.

Bedarbio pašalpų prašančių asmenų skaičius praėjusią savaitę buvo stabilus

Bedarbio pašalpų praėjusią savaitę paprašiusių amerikiečių skaičius išliko stabilus, informuoja "Reuters", remdamiesi oficialiais duomenimis.
Gruodžio 23 d. pasibaigusios darbo savaitės metu bedarbio pašalpų pasiprašė 245 tūkst. amerikiečių, paskelbė JAV darbo departamentas. Nuo spalio mėnesio vidurio, per savaitę pašalpų prašančių amerikiečių skaičius svyruoja siaurame diapazone - tarp 223 ir 252 tūkst.
Praėjusi savaitė buvo jau 147-a iš eilės, kai rodiklis nesiekia 300 tūkst. Tai yra ilgiausias toks laikotarpis nuo 1970 m., kai JAV darbo rinka buvo gerokai mažesnė, nei dabar.
Šiuo metu JAV darbo rinka, ekonomistų teigimu, yra arti visiško įdarbinimo stadijos - nedarbo lygis siekia vos 4,1 proc. ir yra žemiausias per pastaruosius 17 metų. Tai yra vienas iš pagrindinių faktorių, šiemet leidusių JAV Federaliniam atsargų bankui (FED) net tris kartus kelti palūkanų normas.
Darbo departamentas tuo pat metu pažymėjo, kad pašalpų prašymo procesas vis dar nėra normalizuotas uraganų nusiaubtose Mergelių salose ir Puerto Rike.

Italija padės Nigeriui stabdyti migrantų antplūdį

Italija siųs į Nigerį 470 karių, siekdama padėti Vakarų Afrikos valstybei stabdyti Europą pasiekti pasiruošusių migrantų antplūdį, ketvirtadienį pranešė Italijos ministras pirmininkas Paolo Gentilonis. 
Agadeso miestas šiaurinėje Nigerio dalyje tapo "besisukančiomis durimis" Europą per Libiją pasiekti bandantiems ekonominiams migrantams ir tapo žinomas kaip Afrikos žmonių kontrabandos sostinė.
Italijos kariai padės stiprinti saugumo priemones Nigeryje ir prie jo sienų bei padės šalies policijos pajėgoms. Į Nigerį siunčiami kariai daugiausia yra tarnavę Irake ir Kuveite, tikimasi, kad pirmoji, mažesnė nei 200 karių grupė, į Nigerį išvyks kitų metų pradžioje.

Irakas iki vasario pratęsė oro blokadą kurdų autonominiam regionui

Irako centrinė vyriausybė dar dviem mėnesiais pratęsė po ginčytino nepriklausomybės referendumo kurdų autonominiame regione paskelbtą oro blokadą.
Transporto ministerija Bagdade informavo Erbilio ir Suleimanijos oro uostus, kad visi tarptautiniai skrydžiai lieka uždrausti iki vasario 28 dienos, ketvirtadienį sakė Erbilio oro uosto direktorė Talar Faik Saleh.
Ir toliau galimi tik vidaus reisai. Bagdadas uždarė kurdų regiono oro uostus užsienio lėktuvams, kai kurdai rugsėjo pabaigoje prieštaringai vertinamame referendume pasisakė už nepriklausomybę.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi gruodžio 29-osios įvykiai pasaulio istorijoje:
1721 m. gimė įtakingoji Prancūzijos karaliaus Liudviko XV meilužė madam Pompadour, jos tikrasis vardas Jeanne'a Antoinette Poisson.
1800 m. gimė amerikietis Charlesas Goodyearas, kuris išrado būdą, kaip vulkanizuoti automobilių padangų gamybai naudojamą gumą.
1859 m. į vandenį nuleistas pirmasis geležimi kaustytas karo laivas - tai buvo Didžiosios Britanijos laivas "HMS Warrior".
1874 m. Ispanijos karaliumi paskelbtas nušalintosios karalienės Izabelės sūnus Alfonsas XII.
1911 m. pirmuoju Kinijos Respublikos prezidentu tapo Sun Yat Senas.
1940 m. vokiečių karo lėktuvai ant Londono centro numetė tūkstančius padegamųjų bombų, kurios padarė daugiausiai nuostolių nuo 1666 metų, kai Londoną nusiaubė didysis gaisras.
1952 m. JAV rinkoje pasirodė pirmasis tranzistorinis klausos aparatas.
1972 m. rasti 16 žmonių, kurie liko gyvi po spalio 13 dieną Anduose įvykusios aviakatastrofos. Vėliau jie prisipažino, kad išgyveno tik todėl, kad valgė žuvusius bendrakeleivius.
1972 m. 99 žmonės žuvo, kai netoli Majamio tarptautinio oro uosto į Evergleidų pelkę nukrito aviakompanijos "Eastern Airlines" lėktuvas "Lockheed L-1011".
1981 m. JAV prezidentas Ronaldas Reaganas paskelbė ekonominių sankcijų Sovietų Sąjungai programą. Sankcijos SSRS buvo įvestos už jos tariamą vaidmenį Lenkijoje paskelbiant karinę padėtį.
1989 m. Čekoslovakijos prezidentu prisaikdintas dramaturgas Vaclavas Havelas.
1993 m. Vatikanas ir Izraelis po 2 tūkst. metų, per kuriuos krikščionių ir žydų santykiai dažnai pasižymėdavo priešiškumu, pasirašė dokumentą, kuriuo Šventasis sostas ir žydų valstybė oficialiai pripažino vienas kitą.
1995 m. nuo vėžio mirė aktorė, vieno žinomiausių XX a. aktorių ir režisierių Charlie Chaplino antroji žmona Lita Grey. 
2001 m. Peru sostinėje Limoje beveik 300 žmonių žuvo ir mažiausiai 120 buvo sužeisti per gaisrą, kurį sukėlė sprogusios petardos.
2004 m. sulaukęs 69 metų mirė televizijos serialo "Įstatymas ir tvarka" žvaigždė Jerry Orbachas.
2013 m. Rusijos Volgogrado geležinkelio stotyje susisprogdinus mirtininkui žuvo 16 žmonių, dar 40 buvo sužeisti.

M. Rajoy'us: atstatydinto Katalonijos vadovo pasiūlymas valdyti iš užsienio - absurdiškas

Ispanijos ministras pirmininkas Marianas Rajoy'us penktadienį absurdiška pavadino idėją, kad nušalintas Katalonijos vadovas Carlesas Puigdemontas galėtų valdyti iš Belgijos, į kurią pabėgo spalio pabaigoje.
"Absurdiška apsimesti regiono vadovu, kai gyveni užsienyje, ir dar absurdiškiau apsimesti, kad tu vykdai šią funkciją iš užsienio", - per metų pabaigos spaudos konferenciją Madride sakė M. Rajoy'us. 
Tokius komentarus Ispanijos ministras pirmininkas išsakė praėjus savaitei po separatistinių Katalonijos partijų pergalės pirmalaikiuose regiono parlamento rinkimuose. Po pergalės C. Puigdemontas paskelbė, kad Ispanijos valstybė buvo sutriuškinta, o pirmalaikių Katalonijos parlamento rinkimų rezultatai - pergalė "Katalonijos Respublikai".
Pirmalaikiai rinkimai buvo sušaukti po to, kai Katalonijos politikai paskelbė nepriklausomybę ir sukėlė didžiausią nuo demokratijos atkūrimo Ispanijoje politinę krizę. Po nepriklausomybės paskelbimo M. Rajoy'us atstatydino Katalonijos vyriausybę, paleido parlamentą, įvedė regione tiesioginį valdymą ir sušaukė pirmalaikius rinkimus. 
Siekdamas išvengti suėmimo dėl kaltinimų maištavimu, sukilimu ir piktnaudžiavimu viešosios lėšomis, C. Puigdemontas pabėgo į Belgiją.
Penktadienį M. Rajoy'us teigė, kad naujasis Katalonijos vadovas bus išrinktas per 10 dienų laikotarpį, truksiantį nuo sausio 17 dienos, kai susirinks naujasis regiono parlamentas.

Italija vis labiau tampa vienišių šalimi

Italija vis labiau tampa vienišių šalimi. Beveik kas trečią namų ūkį (31,6 proc.) čia sudaro vienas asmuo, rodo statistikos agentūros "Istat" paskelbti 2016 metų duomenys. Prieš 20 metų šis rodiklis dar buvo 20,5 proc. Nuo 1996-ųjų šeimos narių vidutinis skaičius sumažėjo nuo 2,7 nario iki 2,4.
2016-aisiais šalyje mažėjo gimimų skaičius: pasaulio šviesą išvydo 12 342 kūdikiais mažiau ne metais anksčiau. Kiekviena italė vidutiniškai turi 1,35 vaiko. 
Italijoje ilgėja gyvenimo trukmė. Vyrai vidutiniškai gyvena 80,6 metų, o moterys - 85,1. Italai tuokiasi dažniau, tačiau dažniau ir skiriasi. Santuokų skaičius padidėjo nuo 189 765 2014 metais iki 194 377 2015-aisiais. 2014 metais išsiskyrė 52 355 poros, 2015-aisiais - 82 469, skelbia "Istat".

Graikija šiais metais tikisi rekordinio turistų skaičiaus

Graikijos turizmo sektorius šiais metais tikisi svečių rekordo. Per pirmuosius dešimt metų mėnesių į šalį atvyko 25,9 mln. turistų, penktadienį skelbia graikų žiniasklaida, remdamasi turizmo įmonių asociacija (SETE). Palyginimui: per tą patį laikotarpį 2016-aisiais Graikijoje savo atostogas praleido 23,5 mln. žmonių. Daugiausiai turistų atvyko iš Vokietijos (3,6 mln.) ir Didžiosios Britanijos (2,9 mln.).
"Gerai buvo" ir lapkritį bei gruodį, sakė Dimitris Skalidis, viešbučio savininkas iš Nafplijo turistinio regiono. Vyriausybės vadovas Alexis Tsipras vasarą prognozavo apsilankysiant 30 mln. turistų.
Ši riba gali būti viršyta, teigia Atėnų viešbučių sąjunga. Graikijos sostinė ir Salonikų uostamiestis šalies šiaurėje ir žiemą pritraukia daug lankytojų.
Graikijos viešbučių atstovai pakilimą sieja ir su vidaus, ir su užsienio politinėmis priežastimis. Graikijoje jau beveik dvejus metus praktiškai nebuvo riaušių, gerokai sumažėjo streikų. Be to, Graikija išnaudojo nuostolius turizmo sektoriuose Šiaurės Afrikoje ir Turkijoje.

Lietuvos istorijos akcentai

Lietuva gruodžio 29-ąją:
1866 m. Biržuose gimė Povilas Januševičius, publicistas, kalbininkas, išleidęs lietuvių kalbos gramatiką, redagavęs žurnalą "Lietuvaitė". Mirė 1948 m.
1988 m. LTSR Ministrų Tarybos nutarimu vyskupui Julijonui Steponavičiui leista iš Žagarės grįžti į Vilniaus arkivyskupijos apaštalinio administratoriaus pareigas, kurias jam buvo uždrausta eiti nuo 1961 metų.
1989 m. Teisingumo ministerijoje įregistruota Lietuvos demokratų partija.
1994 m. populiariausiu Kauno miesto žmogumi buvo išrinktas Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios klebonas poetas Ričardas Mikutavičius.
2014 m. Vilniuje po sunkios ligos mirė žymus lietuvių estrados atlikėjas, Antano Šabaniausko premijos laureatas Adolfas Jarulis. Jam buvo 73-eji.

Elektrėnuose sėkmingai išbandyta tretinio galios rezervo paslauga

Penktadienį, gavus elektros sistemos valdymo centro dispečerio nurodymą, į elektros energijos tinklą sėkmingai įjungtas bendrovės „Lietuvos energijos gamyba" valdomas kombinuoto ciklo blokas (KCB). Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid" bloką aktyvavo, siekdamas išbandyti pasirengimą numatytu laiku įjungti šį bloką ir patikimai juo gaminti elektros energiją, praneša bendrovė „Lietuvos energijos gamyba".
Pagal 2017 m. gruodžio 22 d. su „Litgrid" sudarytą sutartį, „Lietuvos energijos gamyba" 2018 m. šiuo galingiausiu Elektrėnų komplekso bloku teiks tretinio aktyviosios galios rezervo paslaugą 260 megavatų (MW) apimtimi. Ši rezervo paslauga skirta įtampoms valdyti 330 kilovoltų (kV) perdavimo tinkle ir antrinio avarinio galios rezervo atkūrimui. Bandomuoju paleidimu buvo patikrinti visi KCB techniniai parametrai ir faktinės galimybės, būtinos šiai paslaugai teikti.
Bandymas, kurio metu KCB turėjo nustatytu laiku pasiekti tretinio galios rezervo paslaugai teikti reikalingą galią, pavyko sėkmingai - pasiekta numatyta 260 MW galia. 
Pasak „Lietuvos energijos gamybos" gamybos direktoriaus Dariaus Kucino, sklandus bandomasis paleidimas parodė, kad 2017 m. strateginio rezervo paslaugas užtikrinęs KCB yra parengtas kokybiškai bei patikimai teikti ir tretinio galios rezervo paslaugas 2018 metais.

 

Atgal