VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

01.05. Naujausios žinios

Tikrins praeivių rankų švarą ir apdovanos konkurso "Švarių rankų šokis 17" nugalėtojus

Atsakymą į klausimą, kas gyvena ant mūsų rankų, bus galima sužinoti jau šį penktadienį. Švietimo ir mokslo ministerijos prieigose savo rankų švarą praeiviai galės įvertinti greitu testu - specialia įranga. Čia vyks akcija "Kieno rankos švarios, tas ir sveikas". 
Šia akcija Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) drauge su Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuru pradės iniciatyvos "Švarių rankų šokis 17" apdovanojimų renginį, kuris prasidės vidudienį Švietimo ir mokslo ministerijos Ovaliojoje salėje.
"Švarių rankų šokis" - tai nacionalinis, interaktyvus ir vienas masiškiausių bei unikaliausių sveikatos mokymo konkursų Lietuvoje, kuris skirtas patiems mažiausiems Lietuvos vaikams. 
Konkurso tikslas - išmokyti vaikus taisyklingai plauti rankas bei supažindinti juos su teisingo kosėjimo etiketo judesiais. Konkurso dalyviams reikėjo sukurti originalų šokį, jį nufilmuoti ir, įkėlus į interneto svetainę youtube.com, atsiųsti nuorodą.
Pasak ULAC direktoriaus prof. dr. Sauliaus Čaplinsko, visiems iniciatyvos kolektyvams bus įteikiami padėkos raštai, o net 10 šauniausiųjų laureatų laukia išskirtinės dovanos.
Konkurse dalyvavo per 80 ugdymo įstaigų iš visos Lietuvos, kurios subūrė daugiau kaip 2 000 vaikų.
Per nešvarias rankas plinta apie 80 proc. infekcinių ligų. Tyrimų duomenimis, rankų plovimas trečdaliu sumažina viduriavimo tikimybę ir penktadaliu - sergamumą kvėpavimo takų ligomis, skelbia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras.
"Dėl netinkamos rankų higienos ir prastų rankų plovimo įgūdžių padidėja rizika susirgti ne tik šigelioze, hepatitu A, virusinėmis žarnyno infekcijomis (rotavirusine bei norovirusine infekcija), bet ir gripu, kitomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis", - vardija Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. dr. S. Čaplinskas.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet pasaulyje nuo viduriavimo (diarėjos) miršta apie 3 mln. žmonių, o hepatitu A suserga apie 1,4 mln. gyventojų.
Rotavirusinė infekcija yra viena labiausiai paplitusių visame pasaulyje ūminių virusinių žarnyno infekcijų. Kasmet užregistruojama apie 100 mln. rotavirusų sukeltų viduriavimo atvejų. Europos šalyse apie 17 proc. visų diarėjų priežastis - norovirusinė infekcija.
Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 20 tūkst. žarnyno infekcinių ligų atvejų, iš kurių apie 3,5 tūkst. atvejų sudaro rotavirusinis gastroenteritas.
Daugiau nei 80 proc. protrūkių kasmet kyla šeimose dėl netinkamo maisto ruošimo ir rankų higienos. Dažniausia protrūkių priežastis - rotaviruso, noraviruso ir Salmonella sukėlėjai.
Rankas būtina plauti visada, kai jos yra nešvarios, prieš valgį, pasinaudojus tualetu, prieš ir po maisto (ypač žalios paukštienos, kiaušinių, mėsos, žuvies) gaminimo, po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, prieš vaiko maitinimą, pakeitus vystyklus, grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo, pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabuvus viešose vietose, pabendravus su sergančiu žmogumi, po ir prieš žaizdos sutvarkymą, po nosies valymo (kosint ar čiaudint), pažaidus su gyvūnais.

Geologai: pavasarį Šiaurės Lietuvoje gali atsiverti naujų didelių smegduobių

Pavasarį Šiaurės Lietuvos karstiniame regione, kaip prognozuoja Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos (LGT), gali atsiverti naujų didelių smegduobių.
Šiame regione smegduobės ir kiti karstiniai reiškiniai susidaro, kai požemyje ištirpsta gipsingos uolienos. Pasak Lietuvos geologijos tarnybos direktoriaus Jono Satkūno, tai ypač grėsminga tose vietose, kur šios tirpios uolienos slūgso po plona kvartero danga. Jose dėl sparčiai susidarančių tuštumų atsiranda smegduobių, kurios sugriauna ar sugadina statinius bei komunikacijų sistemas.
LGT specialistai kartu su Gamtos tyrimų centro mokslininkais jau kelis dešimtmečius stebi ištirpusio ir išplauto iš žemės gelmių sluoksnių gipso kiekio pokyčius. Šie skaičiavimai atliekami tiriant į upes ištekančio požeminio vandens cheminę sudėtį ir kiekį. Pagal tai nustatoma, kiek gipso išplauta iš požemio viename kvadratiniame kilometre. Praktiškai tai leidžia apskaičiuoti, kiek kubinių metrų įvairaus dydžio tuštumų susidaro karstiniame rajone. Arčiau žemės paviršiaus esančios didelės požemio tuštumos virsta smegduobėmis.
Pasak Aplinkos ministerijos, per visą stebėjimų nuo 1963 m. laikotarpį pernai nustatytas rekordinis gipso ištirpimo intensyvumas - net 284 kub. m/kv. kilometre. Taigi viename kvadratiniame kilometre požemyje susidarė 284 kubiniai metrai tuštumų. Gipso ištirpimo intensyvumas 2017 m. buvo net 54 proc. didesnis nei 1963-1979 metų laikotarpiu.

L. Linkevičius susitiko su kadenciją Lietuvoje baigiančiu Kinijos ambasadoriumi

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, ketvirtadienį susitikęs su kadenciją Lietuvoje baigiančiu Kinijos ambasadoriumi Wei Ruixingu, padėkojo jam už darbą Lietuvoje plėtojant ir stiprinant abiejų šalių santykius.
„Šiuo metu santykiai tarp Lietuvos ir Kinijos yra paremti augančiu dvišaliu ekonominiu bendradarbiavimu, Lietuvos dalyvavimu 16+Kinija platformoje bei Europos Sąjungos ir Kinijos augančiais santykiais. Lietuva siekia su Kinija ir toliau bendradarbiauti transporto, žemės ūkio produktų eksporto ir finansinių paslaugų srityje", - sakė L. Linkevičius.
Susitikimo metu aptarti ir artimoje ateityje planuojami dvišalio politinio, ekonominio ir kultūrinio bendradarbiavimo klausimai.

Kinijos ambasadorius Wei Ruixingas Lietuvoje dirbo nuo 2015 met

Maironio muziejus kviečia lankytojus susipažinti su rašytojų piešiniais

Iki vasario 3 dienos Kauno senamiestyje, Maironio lietuvių literatūros muziejuje, lankytojai turi galimybių apžiūrėti teminę parodą „Rašytojų piešiniai Maironio muziejaus fonduose". Joje galima išvysti pamėgtų rašytojų tapytus paveikslus, rankų darbo atvirukus ar mokyklos laikų piešinius. 
Parodą parengė Šiuolaikinės literatūros skyriaus muziejininkas Edmundas Kazlauskas, apipavidalino dailininkė Inga Zamulskienė.
Organizatoriai, primindami, kad muziejuje gyvenimas verda nuolat (moksleivių grupes keičia pavieniai lankytojai, čia skaitomos paskaitos, vyksta įvairūs literatūriniai renginiai), teigia, kad labai svarbi muziejaus dalis - laikinosios parodos. Jos dažniausiai lankytojus kviečia užsukti tik kelis mėnesius ar trumpesnį laiką, nors pristato įdomų ir svarbų kūrėją, jo asmenybę, gyvenimą bei literatūrinį palikimą.
Šį kartą, laužydami stereotipą, kad literatūros muziejuje, išskyrus literatūrą, nieko kito nėra, muziejininkai pristato žinomus rašytojus kitu kampu. Šioje parodoje eksponuojami tiek ir rašytojų bei profesionalių menininkų - Leonardo Gutausko, Jurgos Ivanauskaitės, Kęstučio Kasparavičiaus ir Romualdo Lankausko darbai, tiek ir tų rašytojų darbai, kuriems kitos meno formos buvo tik laisvalaikio praleidimo būdas. Parodoje galima išvysti, ką yra sukūrę Petras Babickas, Henrikas Algis Čigriejus, Paulius Jurkus, Jurgis Kunčinas ir kiti rašytojai.

Lietuvos istorijos akcentai

Lietuva sausio 5-ąją:
1919 m. Raudonoji armija, išstūmusi lenkų legionierius, užėmė Vilnių. Mieste įsitvirtino komunistinė, Vinco Mickevičiaus-Kapsuko vadovaujama, valdžia.
1994 m. Lietuvos ambasadoriumi prie Maltos ordino paskirtas Kazys Lozoraitis.
2001 m. telekomunikacijų bendrovė "Omnitel" apdovanojo jubiliejinį - 300 000-ąjį - abonentą.
2002 m. popiežius Jonas Paulius II naujuoju Telšių vyskupu paskyrė Lietuvos vyskupų konferencijos generalinį sekretorių vyskupą Joną Borutą.
2003 m. Lietuvos Respublikos Prezidentu išrinktas Liberalų demokratų partijos lyderis 46 metų Rolandas Paksas. 2004 m. per apkaltą R. Paksas neteko Prezidento pareigų. 

"Lietuvos geležinkeliai", sumokėję 28 mln. eurų baudą, nepraranda vilties susigrąžinti pinigus

"Lietuvos geležinkeliai" sumokės beveik 28 mln. Europos Komisijos (EK) skirtą baudą dėl konkurencinių kliūčių sudarymo 2008 m. išardžius Rengės geležinkelio ruožą.
Tačiau, pabrėžė "Lietuvos geležinkelių" atstovas Mantas Dubauskas, sumokėtos baudos dalis arba net visa suma gali būti grąžinta įmonei, atsižvelgus į "Lietuvos geležinkelių" pateiktą skundą dėl skirtos baudos. 
„Lietuvos geležinkelių" atstovas Eltai sakė, kad "pagal galiojančią tvarką net ir pateikus skundą baudą reikia sumokėti. Jeigu teismas sumažina baudą arba ją panaikina visai, tai tie sumokėti pinigai bendrovei yra grąžinami. Kitaip tariant, skundas teismui neatleidžia nuo baudos sumokėjimo."
M. Dubauskas taip pat teigė, kad yra planai atstatyti išardytą Rengės ruožą. "Vyriausybė yra priėmusi įpareigojimą atstatyti Rengės ruožą. Tai mes tą įpareigojimą vykdome ir ruošiamės šio ruožo atstatymui. Artimiausiu metu mes turėsime parengę detalų planą, per kiek laiko Rengės ruožas bus atstatytas". 
„Lietuvos geležinkelių" atstovo teigimu, tai tikrai nėra dešimtmečių klausimus. 
"Lietuvos geležinkelių" vadovas Mantas Bartuška anksčiau yra sakęs, kad Rengės ruožo atstatymas galėtų kainuoti apie 20 mln. eurų. 
2017 m. spalio pradžioje Europos Komisija "Lietuvos geležinkeliams" skyrė beveik 28 mln. eurų baudą dėl 2008 m. išardyto Rengės geležinkelio ruožo. Konstatuota, kad išardžiusi bėgių kelią tarp Lietuvos ir Latvijos, "Lietuvos geležinkeliai" sudarė konkurencijos kliūtis krovinių vežimo geležinkeliais rinkoje ir pažeidė Europos Sąjungos (ES) antimonopolines taisykles. Bylą dėl išardyto ruožo inicijavo Lenkijos naftos koncernas "Orlen".
2017 m. gruodžio 15 d. „Lietuvos geležinkeliai" pateikė skundą Europos Sąjungos Bendrajam teismui, kuriuo siekiama sumažinti galimą žalą bendrovei ir valstybei.

Europos Komisija ragina šalis nares aktyviau kovoti su nelegalių migrantų nelegaliu darbu

Europos Komisija ragina Europos Sąjungos (ES) šalis ateityje aktyviau kovoti su nelegaliai atvykusių migrantų nelegaliu darbu. Kad būtų įveikta nelegali migracija, būtina mažinti paskatas atvykti, Vokietijos laikraščiui "Welt" sakė už pabėgėlių klausimus atsakingas ES vidaus reikalų komisaras Dimitris Avramopoulosas.
"Būtina vengti, kad nelegalūs migrantai rastų nelegalų darbą Europos juodojoje rinkoje", - kalbėjo komisaras. Tai esą yra "nesąžininga" tenykščių ekonomikų, o taip pat apsaugos neturinčių nelegalių dirbančiųjų atžvilgiu. Šalys narys esą privalo visiškai įgyvendinti atitinkamas direktyvas. Tai apima ir didesnę Darbo inspekcijų vykdomą kontrolę.
Kartu komisaras paragino ES valstybes išsiųsti iš šalies leidimo gyventi šalyje neturinčius asmenis. "Mūsų migracijos politikos esminis elementas yra paspartinti grįžimą tų žmonių, kurie neturi leidimo būti šalyje. Mes žinome, kad 2016-aisiais nelegaliai ES buvo milijonas trečiųjų šalių piliečių.
Tačiau iš jų grąžintas tik ketvirtadalis. "Kitais žodžiais tariant: tik mažytė dalis tų, kurie neturi leidimo gyventi šalyje, iš tikrųjų sugrįžo (į savo šalis)", - teigė D. Avramopoulosas. Jis ragino ES šalis suintensyvinti grąžinimo procedūras ir taikyti ES taisykles.

NVO pralaimėjo bylą prieš Norvegijos valstybę dėl naftos žvalgymo Arkties vandenyne

Norvegijos teismas ketvirtadienį atmetė aplinkos apsaugos organizacijos „Greenpeace" ir dar dviejų nevyriausybinių organizacijų (NVO) pareikštą ieškinį Norvegijos valstybei dėl 2016 metais suteiktų licencijų žvalgyti naftą Arkties vandenyne.
Oslo teismo verdikte, kurį leidžiama skųsti, teigiama, kad Norvegijos valstybė, 2016 metų gegužę suteikusi 13 licencijų žvalgyti naftą Barenco jūroje bendrovėms, tarp kurių - nacionalinė naftos milžinė „Statoil", amerikiečių „Chevron" ir „ConocoPhillips" bei Rusijos „Lukoil", šalies Konstitucijos nepažeidė.
Organizacijos „Greenpeace", „Natur og Ungdom" („Gamta ir jaunystė") bei „The Grandparents Climate Campaign" kaltino Norvegiją pažeidus Paryžiaus klimato kaitos susitarimą ir šalies konstitucijos straipsnį, į kurį 2014 metais buvo įtraukta nuostata, užtikrinanti piliečių teisę į sveiką aplinką.
Ieškovai argumentavo, kad leidimas vykdyti su naftos žvalgyba susijusią veiklą itin pažeidžiamame Arkties regione prieštarauja Paryžiaus susitarimui, kuriuo siekiama užtikrinti, jog vidutinės pasaulinės oro temperatūros kilimas neviršytų dviejų laipsnių Celsijaus.
Oslo teismas pripažino, kad piliečiai turi teisę į sveiką aplinką, tačiau konstatavo, kad išdavusi naftos žvalgymo licencijas šalies valdžia Konstitucijos nepažeidė.

Euras toliau stiprina pozicijas, doleris postūmio iš makroekonominių duomenų taip ir nesulaukė

Euras toliau stiprina savo pozicijas bei laikosi netoli keturių mėnesių maksimumo, nežymiai išaugus lūkesčiams, kad Europos centrinis bankas (ECB) gali modifikuoti anksčiau numatytą pinigų politikos kursą, rašo "Reuters".
Tuo tarpu doleris taip ir nesulaukė palaikymo iš stiprių JAV makroekonominių duomenų. Be to, prekybininkai teigia, kad rinka jau atsižvelgė į planuojamus du palūkanų normų kėlimus Jungtinėse Valstijose šiemet, todėl euras turi potencialo dolerio atžvilgiu kilti dar labiau.
"Valiutų rinkos iš esmės žino, ką Federalinis atsargų bankas (FED) darys šiemet, bet ECB pinigų politika gali tapti metų siurprizu", - teigė vyriausiasis SEB valiutų strategas Stokholme Richardas Falkenhallas.
Rinkos mano, kad FED šiemet palūkanas kels du kartus, nors pats FED palūkanų kėlimą prognozuoja triskart.
Palūkanų normų pokyčių rinkos nesitiki iki 2019 m., bet po kai kurių ECB valdybos narių pasisakymų, pastaruoju metu imta svarstyti apie galimai staigesnį pinigų politikos euro zonoje griežtinimą.
Euras penktadienį buvo stabilus - 1,2060 dolerio bei sėkmingai laikėsi netoli aukščiausio kurso nuo praėjusių metų rugsėjo.
Dėl dolerio silpnumo euro atžvilgiu šią savaitę pastebimai krinta dolerio indeksas, skaičiuojantis valiutos pajėgumą iš kitų didžiausių pasaulio valiutų sudaryto krepšelio atžvilgiu. Šiuo metu indeksas yra netoli trijų mėnesių minimumo - 91,996 punkto.

 Dauguma vokiečių mano, kad geriausi A. Merkel kaip politikės laikai jau praeityje

Dauguma Vokietijos gyventojų mano, kad anksčiau Angela Merkel geriau atliko kanclerės pareigas negu dabar. Tokie viešosios nuomonės apklausos, kurią surengė tarnyba "Infratest Dimap", rezultatai. Juos ketvirtadienį paskelbė laikraščio "Welt" elektroninė versija.
67 proc. tyrimo dalyvių nuomone, geriausi politikės A. Merkel laikai jau praeityje. Bet 65 proc. apklaustųjų pažymėjo, kad ji vis tiek, nepaisant vidaus politikos problemų, yra "gera vyriausybės vadovė".
53 proc. respondentų pritaria A. Merkel sprendimui kelti savo kandidatūrą į kanclerio postą ketvirtai kadencijai, 45 proc. į tai žiūri skeptiškai.
Apklausoje dalyvavo 1005 respondentai.

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi sausio 5-osios įvykiai pasaulio istorijoje:
1066 m. mirė Anglijos karalius nuo 1042 metų Eduardas Išpažinėjas. 1161 m. jis buvo paskelbtas šventuoju.
1589 m. mirė Prancūzijos karaliaus Henriko II našlė Catherine'a de Medici. Po vyro mirties 1560 metais ji valdė Prancūziją, o trys iš jos sūnų vėliau tapo karaliais.
1592 m. gimė vienas iš Didžiųjų Mogolų imperatorių nuo 1628 metų Džehan-šachas. Savo mylimai žmonai jis Agroje pastatė garsųjį mauzoliejų Tadž Mahalą.
1762 m. mirė Rusijos imperatorė Jelizaveta, kurią soste pakeitė jos sūnėnas Petras III.
1855 m. gimė JAV išradėjas Kingas Campas Gillette'as, išradęs skutimosi peiliukus.
1876 m. gimė Vakarų Vokietijos valstybės veikėjas Konradas Adenaueris. 1949 metais tapęs pirmuoju Vokietijos Federacinės Respublikos kancleriu jis iki 1963 metų atstatinėjo karo sugriautą šalį.
1886 m. pirmą kartą išleista britų rašytojo Roberto Louiso Stevensono knyga "Nepaprasta daktaro Džekilo ir misterio Haido istorija" (The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde).
1919 m. Rosos Luxemburg ir Karlo Liebknechto vadovaujami spartakininkai Berlyne pamėgino paimti valdžią į savo rankas ir užgrobė kelis vyriausybinius pastatus.
1919 m. įkurta Vokietijos darbininkų partija, vėliau tapusi nacistine nacionalsocialistų partija.
1925 m. Vajomingo gubernatorės pareigas pradėjo eiti Nellie Taylor Ross - pirmoji JAV valstijos gubernatorė moteris.
1932 m. gimė italų kalbotyrininkas, rašytojas, filosofas Umberto Eco.
1933 m. San Franciske pradėtas statyti vienas geriausiai pasaulyje žinomų Aukso vartų tiltas. Kabamasis tiltas Kalifornijoje nutiestas per Aukso vartų sąsiaurį. Tiltas jungia San Francisko miestą ir Merino apygardą.
1938 m. gimė Ispanijos karalius Chuanas Karlas I. Nors diktatorius Franciscas Francas išrinko jį diktatūros paveldėtoju, jis atvedė Ispaniją į demokratiją.
1964 m. viešėdamas Šventojoje žemėje popiežius Paulius VI Jeruzalėje susitiko su patriarchu Atenagoru I - tai buvo pirmasis Romos katalikų ir Stačiatikių bažnyčių vadovų susitikimas nuo XV amžiaus.
1968 m. Čekoslovakijos komunistų partijos centro komiteto pirmuoju sekretoriumi tapo Aleksandras Dubčekas. Jis mėgino liberalizuoti šalį, sukurti čia "socializmą žmogišku veidu", tačiau reformoms galą padarė sovietų vadovaujama Varšuvos pakto valstybių karinė invazija.
1972 m. JAV prezidentas Richardas Nixonas pasirašė potvarkį, kuriuo nurodė Nacionalinei aeronautikos ir kosminės erdvės tyrimo valdybai (NASA) pradėti rengtis žmogaus valdomų daugkartinio naudojimo erdvėlaivių kūrimui.
1998 m. JAV mirė politiku tapusi popžvaigždė Sonny'is Bonas, išgarsėjęs kaip "Sonny & Cher" dueto narys.
2000 m. JAV valdžia nusprendė, kad pabėgėlis berniukas Elianas Gonzalesas iš Kubos, dėl kurio kovojo jo giminaičiai Majamyje, turėtų būti grąžintas komunistinėje saloje likusiam tėvui.
2003 m. po beveik savaitės kosminėje orbitoje į Žemę sėkmingai sugrįžo Kinijos ketvirtasis automatinis kosminis aparatas, kurio paleidimu ši valstybė ruošėsi pirmosios savo raketos su žmogumi startui.
2005 m. buvusiam Čilės diktatoriui Augustui Pinochetui buvo paskirtas namų areštas.
2007 m. mirė taivaniečių-japonų verslininkas, pasaulyje pagarsėjęs kaip greitai paruošiamų makaronų išradėjas Momofuku Andas. 

Prancūzijos prezidentas pakvies į Pirmojo pasaulinio karo pabaigos 100-ųjų metinių minėjimą daugiau kaip 80 pasaulio lyderių

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketina pakviesti į Pirmojo pasaulinio karo pabaigos 100-ųjų metinių memorialinę ceremoniją Paryžiuje 2018 metų lapkričio 11 d. daugiau kaip 80 valstybių ir vyriausybių vadovų.
Prancūzijos lyderis tai pranešė ketvirtadienį per susitikimą su Prancūzijos diplomatais Eliziejaus rūmuose.
Jis priminė, kad šįmet pasaulis pažymės reikšmingą datą - Didžiojo karo pabaigos šimtmetį. "Aš pakviesiu 2018 metų lapkričio 11 d. į Paryžių daugiau kaip 80 valstybių ir vyriausybių vadovų", - sakė jis. Anot E. Macrono, prisiminti šį pasaulio istorijos laikotarpį - kiekvieno žmogaus "moralinė pareiga".
2017 metų lapkričio 11 d. Prancūzijoje vyko renginiai, skirti Pirmojo pasaulinio karo pabaigos 99-osioms metinėms. Tą dieną prezidentas vadovavo memorialinei ceremonijai Paryžiuje, aplankė Prancūzijos premjero baigiamuoju karo laikotarpiu Georges`o Clemenceau muziejų ir padėjo vainiką prie paminklo politikui Eliziejaus laukuose.

Vokietijos vakaruose dėl ciklono kyla vandens lygis upėse, sutriko laivyba

Dėl ciklono Burglind, kurį lydi gūsingas vėjas ir liūtys, kyla vandens lygis upėse Vokietijos vakaruose. Kaip pranešė ketvirtadienį naujienų agentūra DPA, kai kuriose vandens arterijose apribota arba visiškai nutraukta laivyba.
Vandens lygis Reino upėje ties Kelnu šiuo metu siekia 6,8 metro ir viršija normą 60 centimetrų. Tai reiškia, kad laivai šiame ruože turi gerokai sumažinti greitį. Jau dabar apsemtos krantinės miesto pietinėje dalyje. Manoma, kad ketvirtadienį vandens lygis toliau kils, jeigu jis viršys 8,3 metro, tai laivyba ten bus visiškai nutraukta.
Dar sunkesnė situacija Mozelio upėje, kuri yra kairysis Reino intakas, ypač Koblenco ir Tryro miestų rajone. "Čia viskas uždaryta", - sakė žurnalistams Koblenco valdžios atstovas. "Tai truks dar vieną ar dvi dienas", - pridūrė jis.
Be to, kaip praneša DPA, remdamasi atitinkamų tarnybų atstovais, artimiausiomis dienomis gali išsilieti Fulda ir Lanas, tekantys per Heseno federalinę žemę. Analogiška padėtis klostosi kai kuriose Badeno-Viurtembergo ir Bavarijos žemių upėse. Kai kuriuose miestuose ruošiamasi galimiems potvyniams.

Turkijos prezidentas Paryžiuje susitiks su E. Macronu

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį Paryžiuje susitiks su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu. 
Ankaros teigimu, vienas iš klausimų, kurie bus aptariami susitikimo metu, yra Turkijos santykiai su Europos Sąjunga (ES). Turkija oficialiai yra kandidatė tapti ES nare, tačiau pastaraisiais metais Turkijos stojimo procesas iš esmės sustojo.
Manoma, kad per pokalbius abu prezidentai daug dėmesio skirs ne tik Turkijos ir ES santykiams, bet ir Sirijai. Taip pat tikimasi, kad E. Macronas išreikš susirūpinimą dėl po sužlugdyto karinio perversmo Turkijoje pradėtų negailestingų valymų. Po nepavykusio bandymo Turkijoje įvykdyti perversmą, šalyje atleista, nuo pareigų nušalinta ir įkalinta tūkstančiai valstybės tarnautojų, akademikų, žurnalistų ir aktyvistų.
Į pokalbius taip pat bus įtrauktas Jeruzalės statuso klausimas ir tarptautinės kova su terorizmu.

Skandalinga knyga apie D. Trumpą pasirodys anksčiau nei planuota

Nepaisant JAV vyriausybės siekio užkirsti kelią skandalingos knygos apie Donaldą Trumpą pasirodymui, ji parduotuvių lentynas pasieks anksčiau nei planuota. Leidykla "Henry Holt & Co" ketvirtadienį paskelbė, kad knygą bus galima įsigyti jau šį penktadienį. Anksčiau skelbta, kad ji pasirodys kitą antradienį.
Leidykla tokį savo sprendimą pagrindė beprecedente kūrinio paklausa. Knyga "Ugnis ir įniršis: D. Trumpo Baltųjų rūmų viduje" („Fire and Fury: Inside the Trump White House") bus parduodama nuo 9.00 val. vietos laiku (15.00 Vidurio Europos laiku).
D. Trumpo advokatai siekia užkirsti kelią knygos, kurioje pateikiami jo administracijai galintys pakenkti įtarimai, pasirodymui prekyboje. Leidykla ir autorius sulaukė prezidento advokato laiško, kad knyga negali pasirodyti nei visa, nei dalimis.
Joje, be kita ko, cituojamas buvęs aukšto rango prezidento patarėjas Steve'as Bannonas, teigiantis, kad D. Trumpo vyriausiojo sūnaus susitikimas su Rusijos teisininke buvo išdavikiškas.
Be to, knygoje jis esą kvestionuoja D. Trumpo pasirengimą užimti prezidento postą, teigia, kad rinkimų naktį jo žmona verkė, o jo dukra Ivanka pati turi ambicijų ateityje tapti šalies vadove.
Baltieji rūmai ginčija knygoje pateikiamų faktų tikslumą. Pats D. Trumpas kiek anksčiau sakė, kad S. Bannonas, rugpjūtį atleistas iš pareigų Baltuosiuose rūmuose, „neteko proto".

Mianmaras nuo sausio pabaigos pradės rohinjų sugrąžinimą iš kaimyninio Bangladešo

Mianmaras ketina susigrąžinti daugiau kaip 600 000 į kaimyninį Bangladešą pabėgusių rohinjų. Jų perkėlimas turėtų prasidėti sausio 22 dieną, sakė Mianmaro socialinių reikalų ministras Win Myat Aye'as. Mianmaras ir Bangladešas lapkritį pasirašė atitinkamą susitarimą. 
Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, nuo rugpjūčio pabaigos dėl brutalių Mianmaro kariuomenės veiksmų į kaimyninį Bangladešą pabėgo daugiau kaip 640 000 musulmonų rohinjų. JT vyriausiasis žmogaus teisių komisaras Saidas Raadas al-Husseinas tai pavadino etniniu valymu. Mianmaro gyventojų daugumą sudaro budistai.

Apklausa: vokiečiai veikiau yra už naujus rinkimus nei plačią koaliciją tarp CDU ir SPD

Vokietijos gyventojai, remiantis nauja apklausa, veikiau yra už naujus rinkimus nei plačią koaliciją tarp Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) ir socialdemokratų (SPD). Naujienų žurnalo "Focus" užsakymu atlikta reprezentatyvi apklausa parodė, kad, atsakydami į atitinkamą klausimą, 34 proc. rinkėjų pasisakė už naujus Bundestago rinkimus.
30 proc. respondentų buvo už plačią koaliciją ir tik 15 proc. - už CDU mažumos vyriausybę.
Jei vyktų nauji rinkimai, 52 proc. apklaustųjų būtų prieš tai, kad dabartinė kanclerė Angela Merkel vėl būtų pagrindinė CDU kandidatė. 32 proc. norėtų, kad ji dar kartą dalyvautų rinkimuose.

Po 12 kalėjime praleistų metų buvęs Peru prezidentas A. Fujimoris atgavo laisvę

Dėl žmogaus teisių nusikaltimų nuteistas buvęs Peru prezidentas Alberto Fujimoris po 12 kalėjime praleistų metų atgavo laisvę. Po prieštaringai vertinamo malonės suteikimo 79-erių buvęs politikas ketvirtadienio vakarą išvyko iš klinikos Limoje, kur pastaruoju metu buvo gydomas dėl širdies problemų. Malonė A. Fujimoriui, kurią suteikė prezidentas Pedro Pablo Kuczynskis, šalyje sukėlė politinę krizę.
A. Fujimoris klinikas, į kurias buvo paguldytas gruodžio 23-iąją, paliko sėdėdamas neįgaliojo vežimėlyje, jį lydėjo policininkai ir saugumo personalas. A. Fujimoris pasveikino savo šalininkus, tada sėdo į juodą savo sūnaus Kenjio visureigį ir išvyko į privačią rezidenciją rytiniame La Molinos rajone.
Jo sūnus tviteryje paskelbė nuotrauką, kurioje jis su savo tėvu sėdi automobilyje: "Su savo tėčiu!" "Tai pirmosios Alberto Fujimorio minutės laisvėje", - sakė jo asmeninis gydytojas Alejandro Aguinaga. Buvęs prezidentas esą yra linksmas, tačiau žino, kad dėl rimtų širdies problemų turi būti atsargus.
P. P. Kuczynski malonę A. Fujimoriui suteikė gruodžio 24-ąją, argumentuodamas tai prasta jo sveikatos būkle. Tai šalyje sukėlė protestus, kritikos sulaukta ir iš užsienio.
A. Fujimoris "geležine ranka" vadovavo Peru nuo 1990 iki 2000 metų. Iki šiandien jo valdymas vertinamas prieštaringai. Vieni mato jame prezidentą, įveikusį maoistų sukilėlių organizaciją "Šviečiantis takas", sugrąžinusį taiką Peru ir padėjusį šaliai ekonomiškai pakilti. Kiti prisimena pirmiausiai jo autoritarinius metodus ir mirties eskadrono panaudojimą, kai šis 1991 ir 1992 metais surengė dvejas žudynes.
2007 metais A. Fujimoris, japoniškų šaknų turintis inžinierius, buvo pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo, nužudymų, mirties eskadrono panaudojimo ir kitų sunkių žmogaus teisių nusikaltimų ir nuteistas 25 metus kalėti. Kalėjime jis praleido 12 metų.

Šiaurės ir Pietų Korėja susitarė dėl tiesioginių pokalbių

Šiaurės ir Pietų Korėja, Seulo duomenimis, susitarė dėl tiesioginių pokalbių ateinančią savaitę. Pietų Korėjos susivienijimo ministerija penktadienį pranešė ryte sulaukusi faksogramos iš Šiaurės Korėjos, kad vadovybė Pchenjane priima Pietų Korėjos pasiūlymą sausio 9-ąją sėstis prie pokalbių stalo.
Pokalbiai turėtų vykti Panmundžomo pasienio vietovėje demilitarizuotoje zonoje. Susitikime turėtų būti kalbama apie galimą Šiaurės Korėjos dalyvavimą žiemos olimpinėse žaidynėse, kurios vasarį vyks Pjongčange Pietų Korėjoje, o taip pat dvišalių santykių gerinimą.
Pietų Korėja pasiūlė Šiaurei pokalbius antradienį, kai Šiaurės Korėjos vadovas Kim Jon Unas savo naujametinėje kalboje prabilo apie dialogą. Trečiadienį Šiaurės ir Pietų Korėja atblokavo prieš dvejus metus uždarytą komunikacijos kanalą.

Atgal