VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

01.06. Naujausios žinios

Ekskursija Bažnytinio paveldo muziejuje kvies pasivaikščioti po "Siuvinėtą dangų"

Įspūdingi tekstilės kūriniai, nuosekli meno stilių kaitos istorija, skirtingų epochų žmogaus minties eiga, teologų akcentuojami tikėjimo tiesų aspektai, pamaldumo šventiesiems ženklai - susipažinti su šiuo Lietuvos siuvinėtų liturginių drabužių lobynu nuo seniausių artefaktų iki šiuolaikinių kūrinių Bažnytinio paveldo muziejuje pristatomoje parodoje "Siuvinėtas dangus" kvies šeštadienį rengiama ekskursija.
Paroda "Siuvinėtas dangus" nušviečia 2005 m. prasidėjusį vertybių grąžinimo Katalikų Bažnyčiai procesą: per dvylika metų Vilniaus arkivyskupijos nuosavybėn sugrįžo daugiau kaip 400 vienetų bažnytinės tekstilės objektų. Didžiausią jų dalį sudaro Vilniaus katedrai priklausę liturginiai drabužiai ir kiti katedroje naudoti tekstilės reikmenys. Pagrindinė Vilniaus arkivyskupijos šventovė išsaugojo pačius seniausius ir vertingiausius Lietuvos istorinės tekstilės pavyzdžius, XV a. pab. - XVI a. pr. siuvinius - viduramžių ir Renesanso epochų liudininkus - ir didžiulį vėlesnių amžių tekstilės lobyną. Parodoje pirmą kartą rodomas Švenčionėlių bažnyčios arnotas su įspūdingomis gotikinio stiliaus šventųjų figūromis. Chronologiškai vėlyviausi drabužiai - šv. Jono Pauliaus II arnotas, kuriuo jis dėvėjo 1993 m. lankydamasis Lietuvoje, žymių Lietuvos dvasininkų paskolinti meniški apdarai.
Ekspozicija sudaryta chronologiškai, žiūrovas parodoje gali lengvai perskaityti meninių stilių kaitos pasakojimą. Istorija prasideda trumpa įžanga apie išlikusį viduramžių ir Renesanso sandūros paveldą, vėliau eina įspūdingas auksu tviskantis barokas, jį keičia lengvas ir grakštus rokoko gėlynas bei antikinėmis alegorijomis kalbantys klasicizmo laikotarpio drabužiai. Parodos dalių eksponatai kontrastuoja savo skaičiais. Pavyzdžiui, iš viduramžių ir Renesanso Lietuvoje teturima 4 vienetai, net tris iš jų galima pamatyti šioje parodoje. O turtingiausią tekstilės klestėjimo laikotarpį - baroko ir rokoko - pristatanti parodos dalis sudaryta iš daugiau kaip 40 eksponatų. Atskiroje salėje rodoma XIX-XX a. liturginė tekstilė, atskleidžianti to meto stilių, technikų, simbolių įvairovę.
Ekskursijos po parodą „Siuvinėtas dangus", pasak Vilniaus arkivyskupijos pranešimo, vyks kiekvieną pirmąjį mėnesio šeštadienį 15.30 val. Paroda veiks iki 2018 m. rugsėjo 15 d.

Kita savaitė žada žiemai būdingesnius orus

Sinoptikai kitą savaitę žada sausesnius ir žiemiškesnius orus. Dangus bus giedresnis, žemę papudruos negausus sniegas.
Šeštadienio naktis dar buvo debesuota ir gana lietinga. Vėjas rimo, o temperatūra nuo penktadienio dienos beveik nepakito, o kai kur netgi pakilo ir nakties metu svyravo tarp 2-6 laipsnių šilumos. Šeštadienį dieną rimstantis pietvakarių, vakarų vėjas mūsų šalyje išlaikys vis dar rudenišką šilumą, LRT Radijui sakė sinoptikė Margarita Kirkliauskaitė. Temperatūra didesnę dienos dalį sieks 3-6 laipsnius šilumos. Pagrindinė lietaus zona jau yra pasitraukusi iš Lietuvos, tad šeštadienį palis tik retkarčiais ir negausiai. Vakarėjant ir vėjui sukantis iš šiaurės vakarų, į lietų kai kur įsimaišys šlapdriba.
Nuo sekmadienio, pasak sinoptikės, Lietuvos orus pamažu pradės lemti aukštesnio slėgio laukas ir kitos savaitės pradžioje mūsų šalį pasieks anticiklonas. Tad jau ateinančią naktį mes sulauksime pokyčių - ims skverbtis šaltesnė oro masė, lietaus lašus pakeis snaigės, papudruosiančios žemę daugelyje rajonų. Tačiau, anot sinoptikės M. Kirkliauskaitės, tie krituliai bus labai negausūs, taigi didesnės sniego dangos dar galime nelaukti. Vėjas toliau rims ir daugiausia pūs iš šiaurės vakarų, šiaurės. Temperatūra artėjant rytui jau daug kur taps artima nuliui ar silpnai neigiama, tad reikės pasisaugoti besiformuojančio plikledžio. Būtent ateinančią naktį jis turėtų būti pavojingesnis, nes žemė šlapia po tiek daug lietaus. Paskui įsivyraus sausesni orai, tad plikledis susidarys tik vienur ar kitur. Sekmadienį dieną labiau pasijus anticiklono poveikis. Kritulių tikimybė sumažės iki minimumo, temperatūra jau kils menkai - įdienojus ji pasiskirstys nuo 1 laipsnio šalčio iki 2-3 laipsnių šilumos, atsiras daugiau pragiedrulių ir saulė ilgėliau palepins vakarinius ir šiaurinius rajonus. 
Pirmadienį jau daugelyje rajonų dangus bus giedresnis, tik kai kur nakties metu gali lengvai pasnyguriuoti, didesnio sniego tikimybė bus šiauriniuose ir šiaurės rytiniuose rajonuose. Temperatūra nakties metu bus daug žemesnė - oras atšals iki 2-7 laipsnių šalčio, dieną saulei šviečiant bus apie nulį. 
Antradienis turėtų būti dar keliais laipsniais šaltesnis, prognozuoja sinoptikė. Naktį temperatūra žemės iki 4-9 laipsnių šalčio, o dieną svyruos nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos. Kritulių nenumatoma iki trečiadienio.
Trečiadienį tarp dviejų anticiklonų turėtų praslinkti debesų juosta. Žiemiški orai iš Lietuvos neturėtų trauktis, bet trečiadienio parą padidės ir debesuotumas, daugelyje rajonų lengvai pasnyguriuos, kai kur sniegas bus vidutinio intensyvumo. Greičiausiai Žemaitijoje, šiauriniuose rajonuose susidarys 2-3 cm sniego danga. Temperatūra padidėjus debesuotumui bus kiek aukštesnė. Nakties metu jis svyruos tarp 1-5 laipsnių šalčio, o dieną bus apie nulį. 
Ketvirtadienį ir penktadienį iš pietvakarių turėtų priartėti naujas anticiklonas ir jis mūsų šalyje vėl lems sausesnius orus ir labiau žiemai tinkančias temperatūras. Tad naktimis vėl bus tarp 2-7, 3-8 laipsnių šalčio, o dienomis laikysis silpnai neigiama temperatūra arba svyruos apie nulį.

Ūkio ministras išvyksta į JAV rengiamą gyvybės mokslų savaitę

Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius kitą savaitę Jungtinėse Amerikos Valstijose, San Franciske, dalyvaus 36-ojoje metinėje „JP Morgan" Gyvybės mokslų savaitėje ir susijusiuose renginiuose („Biotech Showcase"). Vizito metu taip pat planuojami V. Sinkevičiaus susitikimai su potencialiais investuotojais Lietuvos gyvybės mokslų srityje. 
Kartu su ūkio ministru į San Franciską vyksta VšĮ „Investuok Lietuvoje", Kauno technologijos universiteto, Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos, verslo atstovai.
Gyvybės mokslų savaitė yra didžiausias ir svarbiausias gyvybės mokslų ir medicininių technologijų srities renginys. Jame laukiama daugiau nei 400 bendrovių, 8 tūkstančių dalyvių ir investuotojų.
Svarbiausias ūkio ministro V. Sinkevičiaus vizito tikslas - dalyvauti VšĮ „Investuok Lietuvoje" organizuojamame Lietuvos gyvybės mokslų potencialo ir investavimo Lietuvoje galimybių pristatyme. Šiame renginyje laukiama daugiau nei 100 gyvybės mokslų srities bendrovių atstovų.
Lietuva yra išsikėlusi tikslą tapti lyderiaujančia gyvybės mokslų šalimi. Per pastaruosius du dešimtmečius Lietuvos gyvybės mokslų pramonė išaugo iki vienos pažangiausių Vidurio ir Rytų Europoje. Biotechnologijų industrijos sektorius Lietuvoje kasmet vidutiniškai ūgteli po 20 procentų. Lietuvos biotechnologijų sektorius sukuria daugiau kaip 1 proc. BVP - tiek pat, kiek kiti aukštųjų technologijų lyderiai pasaulyje, ir 10 kartų viršija ES vidurkį.

Seimo Pirmininkas vyks į Šiaurės ir Baltijos šalių parlamentų pirmininkų susitikimą Kinijoje

 Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis sausio 6-11 dienomis su darbo vizitu vyksta į Kiniją, kur rengiami aštuonių Šiaurės ir Baltijos, vadinamųjų NB8, valstybių (Suomijos, Švedijos, Danijos, Norvegijos, Islandijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos) parlamentų pirmininkų susitikimai su Kinijos Liaudies Respublikos vadovais. 
Vizito metu bus aptarti šalims ir regionui aktualūs politikos, saugumo, ekonomikos, socialiniai ir kt. klausimai, tarptautinės aktualijos, pasikeista nuomonėmis. 
Parlamentų vadovų susitikime su Kinijos Liaudies Respublikos Nacionalinio Liaudies Kongreso Nuolatinio komiteto pirmininku Zhang Dejiangu Seimo Pirmininkas V. Pranckietis aptars Lietuvos ir Kinijos kultūros, mokslo, ekonominių ir verslo ryšių plėtrą. 
Lietuva per devynis praėjusių metų mėnesius į Kiniją eksportavo prekių už 132 mln. eurų, ir tai buvo 50 proc. didesnis eksportas, lyginant su tuo pačiu 2016-ųjų laikotarpiu. Daug dėmesio bus skirta aptarti Lietuvos bendradarbiavimą su Kinija transporto srityje.
Seimo Pirmininkas V. Pranckietis pakvies Kinijos ir NB8 aukštus pareigūnus aplankyti Lietuvą 100-mečio proga bei atvykti į 13-ojo Kinijos ir 16 Vidurio ir Rytų Europos šalių žemės ūkio prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo forumo metu vyksiančią tarptautinę „AgroBalt 2018" žemės ūkio parodą.
Kartu su Seimo vadovu į Kiniją vyks Seimo narys Kęstutis Glaveckas, Tarpparlamentinių ryšių su Kinijos Liaudies Respublika grupės pirmininkas.

Per Tris Karalius vilniečiai linksmai atsisveikins ir su šventinėmis eglutėmis

Šeštadienį vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami minėti žiemos švenčių pabaigtuves ir pagal seną paprotį švęsti Trijų karalių dieną. 
Kaip ir kasmet, Vilniaus senamiesčio gatvėmis vyks prasmingos Trijų karalių eitynės, kurių metu žaisminga persirengėlių svita visus sveikins su Naujaisiais, 2018-aisiais, linkės geros kloties ir pasiekusi Katedros aikštėje esančią prakartėlę pagarbins Kūdikėlį Jėzų. Trijų metrų aukščio karalių figūrų - Kasparo, Merkelio, Baltazaro bei jų palydos teatralizuota eisena sostinėje vyks jau 18-ąjį kartą. Ji pajudės nuo Aušros vartų Katedros aikštės link. 
Vakare Vilniaus mokytojų namų kiemelyje prasidės gražia Vilniaus miesto tradicija tapusi šventė visai šeimai - „Lik sveika, Kalėdų eglute". Tai „Kalėdų sostinėje" pabaigą paskelbsiantis renginys, kuriame, kaip ir kiekvienais metais, netrūks žaidimų, smagių pokštų, dainų ir šokių.
Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami į šventę atsinešti nupuoštas savo žaliaskares, dalintis švenčių įspūdžiais ir iki kitų metų atsisveikinti su Kalėdų eglutėmis bei kartu su jomis iškeliaujančia Kalėdų dvasia. 
Šventei baigiantis į kiemelį tradiciškai užsuks Trys karaliai, kurie visus palaimins ir palinkės sėkmingų Naujųjų metų, o nupuoštos eglutės bus palydėtos miško globon ir panaudotos biokurui gaminti. 
Taip pat šeštadienio popietę Šv. Kotrynos bažnyčioje vyks kalėdinio laikotarpio pabaigai paminėti skirtas Grigiškių meno mokyklos mokytojų koncertas, kuriame skambės nuotaikingi džiazo ir populiariosios klasikos kūriniai.
Pasidžiaugti įspūdinga Vilniaus Kalėdų eglute, aplankyti vis dar šventine nuotaika šurmuliuojantį Kalėdų miestelį Katedros aikštėje bei Kalėdų miestelį Rotušės aikštėje ir pasivažinėti Kalėdų traukinuku bus galima iki sausio 8-osios.
Sekmadienį, sausio 7-ąją, kaip ir kiekvienais metais, Katedros aikštėje, prie Kalėdų eglės, vyks Vilniaus miesto stačiatikybės tradicijų puoselėtojų Kalėdų šventė. 
Daugiataučio ir įvairių tikėjimų miesto tradicinėje šventėje vaikai ir suaugusieji kviečiami išklausyti Stačiatikių bažnyčios atstovo Kalėdų sveikinimo, pasigrožėti teatralizuotu vaidinimu ir šventiniu koncertu. Šventės programoje dalyvaus Vilniaus miesto meno kolektyvai ir atlikėjai Igoris Jarmolenka, Vadimas Volkovas, Aleksandras Belkinas, Borisas Iskakovas, Olegas Mozarskij, Valentina Kalinčeva, Jekaterina Bekešaitė ir kiti, vaikų šokių teatrai „Angel Project" ir „Fantazija", šokių studija „Gelios", rusų folkloro kolektyvas „Vėreja" ir vokalinis ansamblis „Drugelis", o mažuosius linksmins Senis Šaltis su Snieguole.
Šventę organizuoja Vilniaus miesto rusų visuomeninės organizacijos ir slavų gailestingumo fondas. Renginio partneris - Tautinių mažumų departamentas prie Vyriausybės. Renginio rėmėja - Vilniaus miesto savivaldybė.

NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse iš JAV perims Danijos karinių oro pajėgų kontingentas

Sausio 5 d. Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose jau nusileido NATO oro policijos misiją Baltijos regione atliksiantys Danijos karinių oro pajėgų naikintuvai F-16 „Fighting Falcon“ ir oficiali pasikeitimo ceremonija Aviacijos bazėje vyks sausio 8 dieną.

Ceremonijos metu iš Junginių Amerikos Valstijų karinių oro pajėgų keturis mėnesius vykdžiusių NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse perims Danijos  kontingentas, patruliuosiantis su keturiais naikintuvais F-16 „Fighting Falcon“. Jie atvyko iš Vojens Skrydstrup aviacijos bazės. Tai jau šeštas kartas kai Danijos kariai saugo Baltijos oro erdvę. Prieš tai Danijos kariai misiją atliko 2004, 2009, 2011, 2013 iš Aviacijos bazės Šiauliuose ir 2014 iš Amari oro pajėgų bazės Estijoje.

Misiją baigę JAV karinių oro pajėgų kariai NATO oro policijos misijoje Baltijos valstybėse dalyvavo jau penktą kartą (prieš tai – 2005, 2008, 2010 ir 2014 m.). 2017 m. misijoje JAV dalyvavo su keturiais naikintuvais F-15 „Eagle“.

 Sausio 8 d. Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose vyksiančioje NATO oro policijos misijos Baltijos valstybėse vykdančių karinių vienetų pasikeitimo ceremonijoje taip pat dalyvaus NATO Jungtinių oro operacijų centro vadas generolas majoras Thierry Dupont, Lietuvos karinių oro pajėgų vadas pulkininkas Dainius Guzas, Šiaulių miesto meras Artūras Vicockas, JAV, Danijos delegacijos, ambasadų atstovai, kt. svečiai.

NATO šalys pradėjo siųsti savo karius ir naikintuvus saugoti Baltijos šalių oro erdvę nuo 2004 m. kovo mėnesio, kada Lietuva, Latvija ir Estija tapo NATO narėmis. Nuo to laiko NATO oro policijos misijoje Baltijos valstybėse vykdė jau 17 sąjungininkių šalių. JAV kontingento misija bus 45-oji nuo jos vykdymo pradžios 2004 metais. Prieš trejus metus, Rusijai aneksavus Krymą, NATO oro policijos  misija Baltijos regione buvo sustiprinta.

Profesinių sąjungų iniciatyva parengtas Nacionalinės (tarpšakinės) kolektyvinės sutarties projektas

Nacionalinės profesinių sąjungų organizacijos bei Nacionalinės darbdavių organizacijos po ne vieną dieną trukusių diskusijų dėl darbuotojų atstovavimo ir naktinio darbo laiko parengė Nacionalinės (tarpšakinės) kolektyvinės sutarties projektą. 
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) valdyba ketvirtadienį pritarė sutarčiai ir tikisi kitų partnerių tokio pat sprendimo. Šis projektas ateinantį antradienį bus pateiktas svarstyti Trišalei tarybai.
Visapusiškai reikšmingas susitarimas, kaip naujienų agentūrai ELTA penktadienį aiškino vienos iš profsąjungų - Lietuvos žurnalistų sąjungos - pirmininkas Dainius Radzevičius, parengtas vadovaujantis Darbo kodekso 192 straipsnio 2 dalimi bei 194 straipsnio 1 dalimi. 
Tokia sutartimi daugiau galių turėtų būti suteikiama darbovietėse veikiančioms profesinėms sąjungoms ir patikslinamas (reglamentuojamas) dirbančio naktį darbuotojo darbo laikas. Pagal tarpšakinį sutarimą, jis "vidutiniškai negali viršyti dvylikos valandų per darbo dieną (pamainą) per apskaitinį trijų mėnesių laikotarpį. Darbdavio lygiu sudarytos kolektyvinės sutartys gali nustatyti ir trumpesnį apskaitinį laikotarpį". 
Taip pat dokumente kalbama apie tai, kad profesinė sąjunga bei darbdavys gali susitarti nesteigti, kaip numatyta neseniai patvirtintame Darbo kodekse, Darbo tarybos. Jos siūloma nesteigti, kai darbdavio lygmeniu veikianti profesinė sąjunga nejungia 1/3 įmonės darbuotojų. Tuomet darbuotojų informavimo bei konsultavimo procedūras, kaip tai nustatyta Darbo kodekse, vykdo darbdavio lygmeniu veikianti profesinė sąjunga. Jei darbovietėje veikia kelios profsąjungos, anksčiau minėtas procedūras vykdo jungtinė jų atstovybė. Pastaroji galėtų būti sudaroma ir tuomet, kai yra ir kelios, daugiau kaip po trečdalį darbuotojų jungiančios, profsąjungos. Darbo taryba tokiais atvejais nebūtų sudaroma.
Pabrėžiama, kad šios sutarties nuostatos taikomos sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų ar jų organizacijų atstovaujamiems darbuotojams, dirbantiems įmonėse, įstaigose, organizacijoje, taip pat tiems, kurie prisijungė prie organizacijų po sutarties pasirašymo, bei kitais Darbo kodekso nustatytais atvejais. Pasibaigus šiai sutarčiai, jos nuostatos liktų galioti, jei yra perkeltos į šakos kolektyvines sutartis.
Tarpšakinę kolektyvinę sutartį pasirašyti numato Nacionalinės profesinių sąjungų organizacijos - Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, Lietuvos profesinė sąjunga "Solidarumas", taip pat Trišalės tarybos nariai - Respublikinė jungtinė profesinė sąjunga, Lietuvos profesinė sąjunga "Sandrauga". 
Pasirašyti susitarimą planuojama pasiūlyti ir Nacionalinėms darbdavių organizacijoms: Lietuvos pramonininkų konfederacijai, asociacijai "Investuotojų forumas", Lietuvos darbdavių konfederacijai, Lietuvos verslo konfederacijai, Žemės ūkio rūmams bei Lietuvos Respublikos Vyriausybei, atstovaujančiai darbdaviams - iš valstybės, savivaldybių ir kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų išlaikomoms organizacijoms. 
Lietuvos profesinių sąjungos konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas Eltai penktadienį patvirtino, kad tikimasi, jog tokie konkretūs ir trumpi nacionaliniai susitarimai padės užpildyti naujojo Darbo kodekso spragas, o ateityje galbūt bus pasirinktas toks lygis, kai socialiniai partneriai visais svarbiausiais klausimais kasmet pasirašys po vieną svarbų šimtams tūkstančių ir dar daugiau Lietuvos piliečių susitarimą.

2017 metais "Deutsche Bank" patyrė nuostolių dėl JAV įvesto mokesčių įstatymo

Didžiausias Vokietijos bankas "Deutsche Bank" (DB) penktadienį pranešė apie "nedidelius metinius nuostolius po apmokestinimo" 2017 metais, tam daugiausia įtakos turėjo praėjusių metų pabaigoje įvesti pokyčiai JAV mokesčių sistemoje.
"Įvesti JAV mokesčių sistemos pakeitimai lems 1,5 mlrd. eurų "Deutsche Bank" nepiniginio turto praradimą, kuris bus įtrauktas į ketvirto ketvirčio finansinę banko ataskaitą ", - teigiama banko grupės pranešime. Todėl, "Deutsche" prognozėmis, bankas patirs "nedidelių metinių nuostolių po apmokestinimo", pridūrė kreditinė institucija.
Vienas iš pagrindinių didžiausios per pastaruosius 30 metų reformos, kurią JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė praėjusių metų pabaigoje, punktų - mokesčių sumažinimas verslui, korporacijoms ir įmonėms. Įstatymas individualų mokesčių tarifą sumažina nuo 39,6 iki 37 proc., o pelno mokestį - nuo 35 iki 21 proc., be to, numatoma daugiau mokesčių lengvatų korporacijoms. Ir nors pelno mokestis apkarpytas drastiškai, nemažai stambaus kapitalo įmonių, tokių kaip BP ir "Goldman Sachs", pareiškė, kad tokie pokyčiai "sukels trumpalaikį galvos skausmą".
Mažesni mokesčiai reiškia, kad mokesčių lengvatos, kurių Vašingtonas siūlo bendrovėms, patiriančioms finansinių sunkumų, bus atitinkamai mažesnės.
Bet vertindamas ilgalaikę perspektyvą, "Deutsche" pažymi, kad minėti pokyčiai sumažins jo vidutinį faktinį mokesčio tarifą pasaulinėse rinkose iki maždaug 30 proc. nuo sausio 1 dienos.
Bankas, kuriam sunkiai sekasi susigrąžinti pelningumą dėl vykdomos stambaus masto restruktūrizacijos bei tūkstančių neišnagrinėtų teisinių bylų, nepateikė metinės veiklos prognozės, kai skelbė liepos-rugsėjo rezultatus.
Praėjusių metų pradžioje bankas pranešė 2016 metais patyręs 1,4 mlrd. eurų, o banko vadovas Johnas Cryanas paprašė investuotojų kantrybės.

E. Macronas abejoja Turkijos galimybe įstoti į ES, R. T. Erdoganas teigia esąs pavargęs nuo lėto stojimo proceso

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį pasiūlė „permąstyti" Turkijos siekį tapti Europos Sąjungos (ES) nare. Tuo metu Turkijos vadovas Recepas Tayyipas Erdoganas teigė esąs pavargęs nuo lėto stojimo proceso. 
„Akivaizdu, kad pastarieji įvykiai ir pasirinkimai neleidžia pasiekti pažangos", - po Paryžiuje vykusio susitikimo su R. T. Erdoganu sakė E. Macronas. Panašu, kad omenyje jis turėjo po mėginimo 2016 metais Turkijoje įvykdyti perversmą valdžios pradėtus valymus ir pernai vykusį referendumą, kuriuo buvo išplėsti R. T. Erdogano įgaliojimai. 
Vietoje narystės Bendrijoje galbūt reikėtų siekti „bendradarbiavimo arba partnerystės", kuria būtų „išsaugotas Turkijos žmonių įsišaknijimas Europoje", siūlė E. Macronas. 
R. T. Erdoganas savo ruožtu užsipuolė ES: „Kai klausiame, kodėl [stojimo] procesas stringa, Europos Sąjunga negali mums to paaiškinti."

Nesisekant išspręsti Slovėnijos ir Kroatijos teritorinio ginčo, Liubliana žada imtis teisinių priemonių prieš Zagrebą

Slovėnijai "akivaizdžiai teks imtis" teisinių priemonių prieš Kroatiją, nes šalis vis dar nesutinka įgyvendinti arbitražo teismo sprendimo jų teritoriniame ginče, penktadienį pareiškė premjeras Miro Ceraras.
Kreipdamasis į Slovėnijos diplomatus, M. Ceraras gyrė šalies santykius su kaimynais, tačiau pažymėjo, kad ryšiai su Kroatija kelia daugiausia iššūkių.
"Kroatijai atkakliai ignoruojant arbitražo sprendimą, būsime priversti taikyti prieinamas teisines priemones", - sakė M. Ceraras. 
Dėl kelių pasienio ruožų Kroatija ir Slovėnija nesutaria dar nuo 1991 metų, kai abi atsiskyrė nuo Jugoslavijos. Daugiausia nesutarimų kyla dėl Pirano įlanką Adrijos jūroje dalijančios linijos.
Liubliana ir Zagrebas 2013 metais galiausiai susitarė spręsti šį ginčą arbitražo teisme. Tačiau, sužinojusi, kad Slovėnija neteisėtai kontaktavo su arbitražo kolegija, Kroatija iš proceso pasitraukė.
Vėliau arbitražas buvo atnaujintas, tačiau Zagrebas nesutiko su birželio pabaigoje pasiektu susitarimu ir atsisakė jį įgyvendinti net ir po to, kai gruodžio 29 dieną suėjo tam padaryti skirtas terminas.
Arbitražo teismo sprendimu Slovėnija, be kita ko, įgijo teisę patekti į tarptautinius vandenis per Kroatijos teritorinius vandenis Adrijos jūroje, taip pat gavo tris ketvirtadalius Pirano įlankos ploto.
Šalių apžvalgininkai mano, kad kitas Liublianos žingsnis gali būti apskųsti Kroatiją Europos Žmogaus Teisių Teismui.

JT Saugumo Taryba penktadienį surengė nepaprastąjį posėdį dėl protestų Irane

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba penktadienį surengė nepaprastąjį posėdį dėl antivyriausybinių protestų Irane bangos. 
Susitikimas surengtas sulaukus JAV ambasadorės JT Nikki Haley prašymo, tačiau Rusija ir kelios kitos Saugumo Tarybos narės nėra įsitikinusios, kad vienas svarbiausių JT organų turėtų aptarti neramumus Irane.
Rusija penktadienį aršiai sukritikavo Jungtines Valstijas dėl sušaukto nepaprastojo JT Saugumo Tarybos posėdžio Irano problemoms aptarti. Rusijos ambasadorius prie JT Vasilijus Nebenzia pareiškė, kad mėginimas įtraukti JT Saugumo Tarybą į valstybės "vidaus reikalus" griauna Tarybos autoritetą.
"Šiandien, deja, mes eilinį kartą esame liudininkai to, kaip JAV piktnaudžiauja Saugumo Tarybos platforma. Kodėl JAV - nuolatinė Tarybos narė - griauna Tarybos, pagrindinio organo, atsakingo už tarptautinės taikos bei saugumo palaikymą, autoritetą", - pareiškė jis.
"Mes žinome, liūdime dėl žuvusiųjų per demonstracijas, kurios nebuvo taikios, -Tarybai sakė Rusijos ambasadorius. - Tačiau leiskime Iranui pačiam spręsti savo problemas".
Per savo pasisakymą JAV ambasadorė JT N. Haley pavadino Irano protestus "galinga drąsių žmonių akcija". 
JAV ambasadorė N. Haley inicijavo šį JT Saugumo Tarybos posėdį tvirtindama, kad neramumai gali peraugti į didžiulį, plataus masto konfliktą kaip Sirijoje.
"Irano režimas įspėtas; pasaulis stebės, ką jūs darote", - perspėjo N. Haley posėdžio metu.
Nuo gruodžio 28 dienos tūkstančiai iraniečių protestuoja dėl didėjančių pragyvenimo išlaidų, nedarbo, šalies Artimųjų Rytų politikos ir kitų problemų. Protesto akcijų dalyviai iš pradžių protestavo prieš kainų kilimą, tačiau netrukus mitingai išplito po visą šalį ir virto nepasitenkinimo visu šalies režimu išraiška, žuvo daugiau kaip 20 žmonių.

Prancūzija: nuostoliai dėl audrų Prancūzijoje siekia 200 mln. eurų

Nuostoliai, patirti dėl pirmąją sausio savaitę Prancūzijoje šėlusių audrų "Carmen" ir "Eleanor", preliminariais duomenimis, siekia 200 mln. eurų, praneša Prancūzijos draudimo federacija (FFA).
"Pirminiais vertinimais, dėl audrų "Carmen" ir "Eleanor" užregistruota 150 tūkst. draudiminių įvykių už maždaug 200 mln. eurų", - teigiama federacijos pareiškime. FFA teigimu, šie skaičiai dar gali išaugti dėl vis dar išliekančios potvynių grėsmės.
Prancūzijai smogusi audra "Eleanor" sukėlė liūtis, dėl kurių Senos upėje vandens lygis nuo pirmadienio pakilo per 3,2 metro. Trečiadienį Paryžiuje buvo paskelbtas geltonojo lygio potvynio pavojus. Stichija Prancūzijoje nusinešė penkių žmonių gyvybes, daugiau nei 25 žmonės buvo sužeisti.

Vokietijos ir Turkijos užsienio reikalų ministrai susitinka, tikėdamiesi pagerinti šalių santykius

Šeštadienį Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu, kalbėdamas prieš susitikimą su savo Vokietijos kolega Sigmaru Gabrieliu, išsakė viltį naujaisiais metais pagerinti santykius su Vokietija.
Abu ministrai susitinka derybų centrinės Vokietijos mieste, Goslare, gimtajame S. Gabrielio mieste, tikėdamiesi sureguliuoti tarpusavio šalių santykius, teigia Vokietijos užsienio reikalų ministerija.
Situacija tarp abiejų šalių paaštrėjo tada, kai R. T. Erdoganas po nepavykusio pučo pernai ėmėsi kovos prieš politinius disidentus, tarp kurių yra ir Vokietijos piliečių.
Susitikimo darbotvarkėje numatytos nelengvos temos, įskaitant situaciją, susijusią su Vokietijos laikraščio "Die Welt" žurnalistu Denizu Yuceliu, kuris buvo sulaikytas Turkijoje pernai vasarį, jam nepateikus jokių kaltinimų, ir iki šiol nėra paleistas. Pernai gruodį Stambulo teismas nurodė paleisti kalinamą vokiečių žurnalistę Mesalę Tolu ir dar penkis kaltinamuosius, kol vyksta jų bylų nagrinėjimai. Kaltinimus vokiečių žurnalistui ir kitiems Vokietijos piliečiams Berlynas vadina politiškai motyvuotais. Praėjusių metų liepos pabaigoje, reaguodamas į Vokietijos piliečių sulaikymą, Z. Gabrielis pareiškė, kad Berlynas peržiūri ekonominę politiką Ankaros atžvilgiu, taip pat griežtina rekomendacijas dėl savo piliečių kelionių į Turkiją.
"Taip, buvo nesutarimų, buvo problemų ir įtampos, bet mes laikomės vienos nuomonės, kad galime ir norime juos įveikti dialogo ir bendradarbiavimo keliu", - sakė Turkijos užsienio reikalų ministras. Tačiau jis pripažino, kad Turkija ir Vokietija "ne visomis temomis laikosi vienodos nuomonės".
"Kaip pavyzdį norėčiau įvardinti derybų procesą dėl Turkijos prisijungimo prie Europos Sąjungos", - pažymėjo ministras. Pasak jo, ir čia Ankara ir Berlynas galėtų veikti visų šalių interesais ir aptarti muitų sąjungos tarp ES ir Turkijos sukūrimo galimybę. "Mes neturėtume bijoti atverti naują puslapį ir apsvarstyti tai, kas įmanoma", - sakė Turkijos užsienio reikalų ministras.
"Yra keletas temų, kuriomis Turkijos pozicija visiškai sutampa su Vokietijos pozicija. Pakanka prisiminti situaciją Sirijoje, Irake, Jemene ir Libijoje, čia nėra jokio disonanso tarp mūsų pozicijų", - pridūrė jis.
Nepaisant diplomatinių nesutarimų, "abi pusės yra pasiruošusios normalizuoti santykius", - dpa agentūrai prieš šeštadienio susitikimą sakė M. Cavusoglu.

Paskutinę dieną prieš Dakaro startą A. Juknevičius stengėsi negalvoti apie laukimą

Šeštadienį prasidedantis Dakaro ralis bus jau devintas startas, kurio nekantriai laukia "Craft Bearings" komandos pilotas Antanas Juknevičius. Visus darbus atlikęs jau ketvirtadienį, bekelės vilkas penktadienį praleido mėgaudamasis specialiai šiam renginiui pastatyto Dakaro kaimelio dvasia ir bendraudamas su kitais ralio pilotais, iš kurių gavo įspūdingų pasiūlymų.
Susitvarkius formalumus ir pastačius lenktyninį automobilį į uždarą parką, Dakaro dalyviai pajunta tuštumą - visi metai pasiruošimo ir sunkaus darbo užbaigti ir dabar belieka laukti. Vienos komandos susitelkia stovyklavietėje, kitos iškeliauja paturistauti per skubėjimą dar neiššniukštinėtomis Limos gatvėmis, o likę sportininkai bendrauja tarpusavyje, dalyvauja partnerių renginiuose ar tiesiog mėgaujasi Dakaro dvasia, užplūdusia Peru.
"Keistas jausmas - atgauni automobilį po daugiau nei mėnesio nesimatymo, pasidžiaugi vos kelias dienas ir vėl turi atsisveikinti - toks lengvas savęs kankinimas, - apie laukimą pokštavo A. Juknevičius. - Turėjome vienintelį darbelį - susitvarkyti generatorių bivake, jį pasidarėme ir iš esmės darbų šiandienai neliko".
Po smulkių darbų stovyklavietėje, komanda atvyko į Dakaro kaimelį, kur verda tikras veiksmas tiek dalyviams, tiek žiūrovams.
"Čia pagrindiniai ralio rėmėjai įsteigė savo VIP palapines, kuriose rengiamos lyderių spaudos konferencijos ir kt. renginiai, o žiūrovams siūloma įvairiausių pramogų. Mūsų partneris "Karcher", būdamas vienu iš pagrindinių Dakaro rėmėjų taip pat turi savo ložę, taigi apsilankėme joje, pabendravome su bendrovės atstovais, kitais sportininkais, surengėme mažą ekskursiją ir VIP svečiams iš "Craft Bearings" Lotynų Amerikos divizijos. - pasakojo A. Juknevičius.
Be laiko praleisto su partneriais, A. Juknevičius ir Darius Vaičiulis nepraleido progos pasišnekučiuoti su Dakaro ralio legenda Stephanu Peterhanseliu ir jo komandos draugu Carlosu Sainzu. "Peugeot" lenktynininkai lietuvius dar kartą patikino, kad šis ralis komandai paskutinis, ir pusiau juokais pasiūlė A. Juknevičiui po varžybų įsigyti prancūzų kurtą bagį.
Šeštadienį apie 14 val. Lietuvos laiku prasideda iškilminga Dakaro ralio starto podiumo ceremonija, o automobilių kategorijos sportininkai joje turėtų pasirodyti apie 17 val. mūsų šalies laiku. Po starto podiumo lenktynininkai iškart pajudės pirmojo etapo link. Iki vos 31 km ilgio greičio ruožo starto jiems teks įveikti 242 km pervažiavimą.

Saudo Arabijoje sulaikyti vienuolika princų dėl protestų karališkuosiuose rūmuose

Saudo Arabijos valdžia sulaikė vienuolika princų, surengusių protesto akciją karališkuosiuose rūmuose Rijade, tai šeštadienį praneša elektroninė leidinio "Sabak" versija.
Leidinio duomenimis, karališkoji gvardija sulaikė grupę princų, reikalavusių atšaukti karaliaus Salmano bin Abdelasio al Saudi'io dekretą dėl atsisakymo apmokėti iš valstybės iždo karališkosios šeimos narių sąskaitas už vandenį ir elektrą. Artimiausiu metu sulaikyti princai stos prieš teismą.
Kaip primena leidinys, Saudo Arabijos vadovai yra ne kartą skelbę, kad visi karalystės piliečiai prieš įstatymą yra lygūs.
Lapkričio pradžioje Antikorupcijos komiteto nurodymu buvo suimta dešimtys karališkosios šeimos narių, valstybės tarnautojų ir verslininkų, apkaltinti finansiniais nusikaltimais. Iš viso buvo apklausta per 300 žmonių.

Pernai Italijos muziejuose apsilankė rekordinis lankytojų skaičius

Italijos muziejuose ir paveldo vietovėse pernai apsilankė rekordinis lankytojų skaičius - daugiau nei 50 mln., šeštadienį pranešė šalies Kultūros ministerija.
Palyginti su 2016-aisiais metais, lankytojų skaičius išaugo 10,4 proc., o pajamos, gautos iš parduotų bilietų, buvo 11,6 proc. didesnės, lyginant su ankstesniais metais, ir siekė 193,6 mln. eurų.
Populiariausiomis Italijos kultūros įžymybėmis išlieka Romos Koliziejus ir Romos forumo archeologinis ansamblis - čia apsilankė per 7 mln. lankytojų; istorinį senovės Romos miestą Pompėją pernai aplankė beveik 3,4 mln. lankytojų, o Florencijos Uficių galeriją - 2,2 mln. lankytojų.

Malaizija sutiko atnaujinti 2014 m. dingusio MH370 lėktuvo paieškas

Malaizijos vyriausybė sutiko leisti JAV įmonei "Ocean Infinity" atnaujinti 2014 m. dingusio MH370 lėktuvo paieškas, penktadienį AFP agentūrai pranešė šalies transporto ministras Liowas Tiongas Lai'us.
"Mūsų pareiga ieškoti atsakymų ir lėktuvo, ir todėl šalies vyriausybė šiandien nusprendė tęsti paieškas", - sakė ministras. Jis pridūrė, kad sutartis su JAV bendrove turėtų būti pasirašyta kitą savaitę Kvala Lumpūre.
Apie šią žinią buvo pranešta dingusio lėktuvo keleivių giminėms.
Praėjo metai po to, kai lėktuvo paieškos buvo pristabdytos. Vėliau Malaizijos valdžia leido privatiems asmenims ir organizacijoms vykdyti lėktuvo liekanų paieškas.
Praėjusių metų rugpjūčio pradžioje JAV bendrovė "Ocean Infinity" pasiūlė savo paslaugas vykdant paieškos operacijas dingusio orlaivio keleivių artimiesiems.
Bendrovė vykdo jūrų dugno tyrimus ir atlieka paieškas jūros gelmėse, naudodama aparatūrą, veikiančią autonominiu režimu, taip pat bendradarbiauja su privačiomis korporacijomis ir dalyvauja tyrimų projektuose. Teksaso valstijoje veikianti įmonė pasiūlė, kad jei jai nepavyktų rasti lainerio nuolaužų, ji neimtų užmokesčio.
JAV įmonė tikisi pradėti operaciją sausio-vasario mėnesiais, jeigu tam bus palankios oro sąlygos. 
Malaizijos oro linijų lėktuvo MH370 dingimas tebėra gaubiamas paslapties. Orlaivis iš radarų dingo 2014 metų kovo 8 dieną, tarp Kvala Lumpūro ir Pekino. Juo skrido 239 žmonės, daugiausia iš Kinijos. Vyko plataus masto paieškų operacija, kurios metu buvo ištyrinėta 120 tūkst. kv. km teritorija. Tačiau praėjusių metų sausį ji buvo sustabdyta. Operacija atsiėjo 133 mln. eurų.

 

Atgal