VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

01.23. Naujausios žinios

Vilnius švęs 695-ąjį gimtadienį

Šią savaitę, sausio 25-ąją, ketvirtadienį, Vilniui sukanka 695-eri. Ta proga sostinės savivaldybė paruošė gausybę staigmenų vilniečiams ir miesto svečiams.
Per Vilniaus gimtadienį gimusiems mažyliams bus padovanoti smėlinukai su Vilniaus gimtadienio atributika ir užrašu „Vilnius myli tave". O tą dieną besituokiančios poros sulauks saldžios staigmenos nuo miesto savivaldybės. 
Savivaldybėje visi atėjusieji bus pavaišinti didžiuliu gimtadienio tortu.
Bene didžiausia staigmena vilniečiams sostinės gimtadienio proga bus didysis žaidimas „695 dovanos vilniečiams". Jo metu skirtingose miesto erdvėse lauks gausybė dovanų - pakaks pasakyti žaidimo slaptažodį, kurį bus galima sužinoti savivaldybės "Facebook" paskyroje. Dovanų žaidimas vyks visą dieną. Jį vainikuos dainininkės Aistės Lasytės koncertas bare „Piano man". 
Žaidimo „695 dovanos vilniečiams" dovanos pradžiugins ir didelius ir mažus. Bus galima laimėti pakvietimų į Vilniaus miesto trupių pasirodymus, kino teatrų bilietus, pakvietimų į miesto ekskursijas, į sporto arenas ir klubus, kavos puodelių, mikrokompiuterių, fotosesijų, knygų, nemokamų apsilankymų populiariausiuose muziejuose ir gausybę kitų dovanėlių. 
Sausio 25-osios rytą sostinės mokyklose vyks istorijos pamoka apie Vilnių. 
Vidudienį Rotušės aikštėje bus iškilmingai iškeltos trys Vilniaus vėliavos - kartu su sostinės meru Remigijumi Šimašiumi jas iškels trijų kartų vilniečiai - Mažojo Kristoforo laureatas, Vilniaus licėjaus mokinys Ernestas Ramanauskas, operos solistė Ieva Prudnikovaitė ir Vilniaus garbės pilietis, architektas Algimantas Nasvytis. 
Vilnius pirmą kartą buvo paminėtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 1323 m. sausio 25 d. rašytame laiške Vakarų Europos miestams. Sausio 25 d. bus galima apsilankyti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiško parodoje Vilniaus paveikslų galerijoje, kur veiks paroda „Lietuvos valdovo žodis pasauliui: atveriame mūsų žemę ir valdas kiekvienam geros valios žmogui". 
Vakare - gimtadienio šventė Vilniaus gatvėje. Čia vyks akcija „695 gimtadienio keksiukai". Kiekvienas atėjęs gaus po šventinį keksiuką, bus pakviestas sugalvoti norą sostinei ir vienu metu su visais užpūsti gimtadienio žvakutę bei įsiamžinti jubiliejaus nuotraukoje. 
Vilniaus gimtadienį vainikuos vakare vyksiantys Šv. Kristoforo apdovanojimai Rotušėje, kurių metu bus pagerbti labiausiai per metus nusipelnę vilniečiai.

Registrų centras: laiku nepateikę finansinių ataskaitų gali netekti paramos gavėjo statuso

Laiku metinių finansinių ataskaitų neteikiantys labdaros ir paramos fondai, asociacijos, viešosios įstaigos rizikuoja prarasti paramos gavėjo statusą, įspėja Registrų centras.
Tokia naujovė nustatyta 2017 m. viduryje priimtose ir 2018 m. sausį įsigaliojusiose Labdaros ir paramos įstatymo pataisose. Kadangi pataisos įsigaliojo nuo 2018 metų, tik finansinių ataskaitų už 2017-uosius, o ne ankstesnius metus nepateikę šių trijų teisinių formų organizacijos rizikuoja paramos gavėjų statusais. 
Nuo šiol šį statusą rizikuojama prarasti, jei paramos gavėjas per 30 dienų nuo metinės finansinės atskaitomybės patvirtinimo momento nepateikė Juridinių asmenų registrui metinių finansinių ataskaitų rinkinio ir metinio pranešimo ar veiklos ataskaitos ir to nepadarė per 2 mėnesius nuo įspėjimo apie šį pažeidimą. Paramos gavėjo statuso panaikinimą inicijuoja Registrų centras. 
"Kadangi dar yra nemažai laiko iki tradicinio ataskaitų pateikimo termino, Registrų centras skatina paramą gaunančius juridinius asmenis nelaukti paskutiniųjų pavasario dienų ir iš anksto išsamiai pasidomėti prievole pateikti finansines ataskaitas, taip pat apie tai, kas gali nutikti jų nepateikus. Labai svarbu, kad informacija apie prievolę laiku pasiektų tuos juridinius asmenis, kuriems pareiga atsiskaityti už savo finansus atsirado neseniai, t. y. labdaros ir paramos fondus, asociacijas ir viešąsias įstaigas", - pabrėžia laikinoji Registrų centro vadovė Ieva Tarailienė. 
Daugelio juridinių asmenų finansiniai metais sutampa su kalendoriniais metais, todėl prievolę pateikti metinių finansinių ataskaitų rinkinį dauguma jų turi įvykdyti kasmet vėliausiai iki gegužės 31 d. 
2016 metų finansinių ataskaitų rinkinius iki šiol yra pateikę 39 proc. viešųjų įstaigų, 25 proc. asociacijų ir 22 proc. labdaros ir paramos fondų.

L. Linkevičius: kategoriški, vienašališki pareiškimai Izraelio ir Palestinos dialogui nepadės

Pirmadienį, sausio 22 dieną, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų tarybos posėdyje Briuselyje kartu su kitų šalių ministrais diskutavo dėl galimo ES vaidmens atgaivinant Artimųjų Rytų taikos procesą.
L. Linkevičius pabrėžė, kad abi konfliktuojančios pusės turėtų susilaikyti nuo vienašališkų, kategoriškų pareiškimų. „Mes visi turime padaryti viską, kad išsaugotume dviejų valstybių sprendimą kaip vienintelį įmanomą sprendimo būdą", - sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras. 
Diskusijų metu sutarta, kad alternatyvos dviejų valstybių sprendimui kol kas nėra, todėl ES turi telkti visas pastangas, siekiant naujo postūmio dvišalėms taikos deryboms. ES, būdama Kvarteto, kuriame taip pat dalyvauja Jungtinės Tautos, JAV ir Rusija, narė, turėtų imtis aktyvesnio vaidmens Artimųjų Rytų taikos procese.
Ministrai taip pat susitiko su Palestinos prezidentu Mahmudu Abbasu. „Nepaisant JAV Prezidento sprendimų dėl Jeruzalės, raginame Palestiną išlaikyti atviras duris dialogui su JAV", - sakė L. Linkevičius. 
Tarybos metu ministrai taip pat diskutavo dėl partnerystės su Afrikos, Karibų jūros ir Ramiojo vandenyno regionų šalimis po 2020 metų, nustojus galioti Kotonu susitarimui, bei aptarė situaciją Libijoje.

Sutaisyta elektros jungtis su Švedija

Elektros jungtis su Švedija "NordBalt" po savaitę užtrukusio remonto vėl veikia. 
Elektros perdavimo operatorės "Litgrid" atstovas Giedrius Karsokas Eltai nurodė, kad jungtis pradėjo veikti pirmadienį vakare, apie 22.50 val.
"NordBalt" dėl kabelio defekto sugedo praėjusį pirmadienį. 
Elektros jungtimi iš Švedijos į Lietuvą tiekiama pigi skandinaviška elektra. Tais atvejais, kai jungtis neveikia, elektros biržoje Lietuvoje elektros kaina paprastai išauga. 
Per 2017 metų 9 mėnesius „NordBalt" prieinamumas rinkai buvo 81 proc. Ekspertų skaičiavimais, dėl „Nord Balt" jungties Lietuvos gyventojai ir verslas per metus sutaupo apie 31 mln. eurų.
Šiemet nuo liepos 30 dienos iki spalio 10 dienos „NordBalt" jungtis neveiks, nes bus keičiamos jos sausumos movos. Specialistų vertinimu, būtent dėl netinkamai veikiančių sausumos movų elektros jungtis dažnai genda.

Lietuvoje pagrindinių kelių dangos daugiausia drėgnos, rajoniniai keliai padengti prispausto sniego sluoksniu

Antradienio rytą Lietuvoje pagrindinių kelių dangos daugiausia drėgnos, vietomis yra sausų kelių ruožų. Mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai padengti prispausto sniego sluoksniu, provėžoti, slidūs.
Šalyje be kritulių. Oro temperatūra svyruoja nuo 6 iki 11 laipsnių šalčio.
Vandens gylis krašto kelio Šilutė-Rusnė apsemtame ruože, kurio ilgis 423 metrai (nuo 6,304 iki 6,727 km), išlieka 38 cm. Lengvųjų transporto priemonių eismas draudžiamas. VĮ „Kelių priežiūra" Klaipėdos padalinys specialiomis transporto priemonėmis apsemtu ruožu kelia lengvuosius automobilius, gyventojus ir keleivius.
Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną kritulių nenumatoma. Aukščiausia oro temperatūra - nuo 3 iki 8 laipsnių šalčio.

Senatas pasiekė susitarimą dėl JAV vyriausybės veiklos atstatymo

JAV Senato mažumos lyderis, demokratas Chuckas Schumeris pirmadienį paskelbė, kad jo partija su respublikonų dauguma pasiekė susitarimą dėl biudžeto projekto, kuris leis baigti tris dienas trukusį vyriausybės veiklos sustabdymą.
"Po diskusijų, pasiūlymų bei atsakomųjų pasiūlymų, respublikonų daugumos lyderis ir aš pasiekėme susitarimą", - prieš balsavimą sakė C. Schumeris.
"Dėl valdžios veiklos atstatymo balsuosime šiandien bei tęsime derybas dėl šimtų tūkstančių imigrantų, kurie atvyko į šią šalį vaikystėje, ir kurie greitai praras savo apsaugą nuo deportacijos, likimų", - teigė jis.
JAV vyriausybė veiklą sustabdė naktį iš penktadienio į šeštadienį, Senatui nesusitarus dėl trumpalaikio biudžeto projekto. Tai buvo pirmas šalies valdžios uždarymas nuo 2013-ųjų - tuomet Jungtinių Valstijų valdžios krizė truko 16 dienų.

Davosas uždraudė protestus Pasaulio ekonomikos forumo metu

Kairiųjų pažiūrų grupuotėms nebus leidžiama protestuoti prieš Pasaulio ekonomikos forumą (PEF), nes ekstremalios oro sąlygos bet kokias demonstracijas daro neįmanomomis, pirmadienį paskelbė Davoso valdžia.
Davosas skelbia, kad sniegas apribojo miestų erdves, dėl ko bus draudžiama protestuoti socialdemokratams, žaliesiems ir kitoms kairės pakraipos politinėms grupėms. Be to, dėl stipraus sniego Davose pirmadienį sutriko traukinių ir automobilių eismas.
Į nuo antradienio iki penktadienio Šveicarijos Davoso mieste vyksiantį PEF susirinks daugiau nei 3 tūkst. politikų, verslo vadovų, mokslininkų ir kitų visuomenės lyderių.
Vietos policija ėmėsi griežtų priemonių, kad apsaugotų 70 politikos lyderių, kurie dalyvaus forume, tarp jų - JAV prezidentą Donaldą Trumpą ir Vokietijos kanclerę Angelą Merkel.

Buvusi Pietų Korėjos kultūros ministrė nuteista kalėti dėl juodojo menininkų sąrašo

Buvusi Pietų Korėjos kultūros ministrė Cho Yoon Sun antradienį buvo nuteista dvejus metus kalėti dėl to, kad prisidėjo sudarant juodąjį kultūros veikėjų sąrašą. Į jį patekdavo asmenys, kritiškai pasisakydavę apie šalies valdžią, pranešė vietos televizija.
Tuo metu buvusį Pietų Korėjos prezidentūros personalo vadovą Kim Ki Chooną, taip pat prisidėjusį prie tokių sąrašų sudarymo, apeliacinis teismas nuteisė ketverių metų laisvės atėmimo bausme.
Minėtasis sąrašas, į kurį buvo įtraukta kone 10 tūkst. žmonių, tarp kurių - ir 2016-ųjų Tarptautinės Bukerio premijos laureatė Han Kang, į viešumą iškilo per prekybos poveikiu skandalą, kuris baigėsi buvusios šalies prezidentės Park Geun Hye apkalta ir įkalinimu.
Cho Yoon Sun ir Kim Ki Choonas buvo artimi buvusios Pietų Korėjos vadovės bendražygiai.
Pernai Cho Yoon Sun buvo skirta dvejų metų lygtinė laisvės atėmimo bausmė, Kim Ki Choonui - trejų metų reali bausmė.

Euro grupė skyrė Graikijai naują 6,7 mlrd. eurų paramos dalį

Euro grupė sutarė skirti naują makrofinansinės paramos Graikijai dalį, 6,7 mlrd. eurų, kuri bus pervesta per Europos stabilumo mechanizmą (ESM), tai pareiškė naujasis euro grupės pirmininkas portugalas Marius Centenas, pirmadienį pirmą kartą pirmininkavęs per euro zonos valstybių finansų ministerijų vadovų susitikime. 
"Mes turime gerų naujienų, - sakė naujasis euro grupės vadovas. - Euro grupė patvirtino trečiąją ataskaitą dėl Graikijos reformų programos, kuri įvertinta teigiamai. Nuveiktas didžiulis darbas, kuris leis per ESM išmokėti naują makrofinansinės paramos dalį 6,7 mlrd. eurų". 
Naujoji parama Graikijai bus išmokėta dviem dalimis, pirmoji išmoka, 5,7 mlrd. eurų, greičiausiai bus pervesta vasarį, likusi dalis - balandį. 
Finansų ministrai pritarė siūlymui skirti šaliai paramą po to, kai buvo įvertinta Graikijos pasiekta pažanga įgyvendinant 113 ekonominių reformų, kurias vykdyti šalis įsipareigojo 2015 m. rugpjūtį mainais į 86 mlrd. eurų paramą iš savo kreditorių. 
"Nuoširdžiausi sveikinimai Graikijai, puikiai padirbėta, - tviteryje parašė Europos Komisijos euro reikalų ir socialinio dialogo komisaras Valdis Dombrovskis. - Tikimės, kad pasitikėjimas Graikijos ekonomika, augs". 
Pirmadienį euro grupės posėdžiui pirmą kartą pirmininkavo M. Centenas, 50-ies metų Harvardo mokslus baigęs ekonomistas, perėmęs postą iš buvusio Nyderlandų finansų ministro Jeroeno Dijsselbloemo.

Japonija: per ugnikalnio išsiveržimą nukentėjo 15 žmonių

Japonijos pareigūnai paprašė armijos dalinius skubiai vykti į centrinėje šalies dalyje esančio Kusacu slidinėjimo kurorto rajoną, kurį, prasidėjus Kusacu-Širanės ugnikalnio išsiveržimui, antradienį bombardavo įkaitę akmenys. Nukentėjo mažiausiai 15 žmonių.
Kaip pranešė per skubią spaudos konferenciją Tokijuje ministrų kabineto generalinis sekretorius Yoshihidė Suga, vienas iš akmenų pataikė į lynų kelio gondolą. Naujienų agentūros "Kyodo" duomenimis, taip pat pramuštas vieno iš paviljonų slidininkams ilsėtis stogas.
Be to, kaip pranešama, išsiveržimas sukėlė sniego nuošliaužą. Pasak kai kurių šaltinių, ji užgriuvo šešis kariškius, dalyvavusius slidinėjimo treniruotėje.
Valdžia paragino kurorte poilsiaujančius žmones tučtuojau palikti vieno kilometro spindulio nuo ugnikalnio zoną. 2160 metrų aukščio Kusacu-Širanės ugnikalnis yra Gumos ir Nagano prefektūrų pasienyje Honšiū salos centre. Tai vienas iš 50-ties aktyvių ugnikalnių, esančių šalies teritorijoje.

JT generalinis sekretorius nedalyvaus Davoso ekonomikos forume

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonius Guterresas nedalyvaus Pasaulio ekonomikos forume (PEF), pirmadienį žurnalistams pareiškė jo oficialusis atstovas Stephane'as Dujarricas.
"Dėl perkrauto grafiko jis į Davosą šiais metais nevyks, - sakė S. Dujarricas. - Kaip praneša generalinio sekretoriaus kanceliarija, Jungtinėms Tautoms Forume atstovaus pirmoji generalinio sekretoriaus pavaduotoja Amina Mohammed.
Pernai A. Guterresas dalyvavo Davoso forume. 2016 metais jo pirmtakas Ban Ki-Moonas taip pat dalyvavo diskusijose, vykusiose Šveicarijos mieste.
Forumas Davose vyks sausio 23-26 dienomis, į jį susirinks daugiau kaip 3 tūkst. politikų, verslo vadovų, mokslininkų ir kitų visuomenės lyderių. Forumo pagrindinė tema šįmet - "Ketvirtoji pramoninė revoliucija".

TVF pakėlė pasaulinio ekonomikos augimo prognozę

Valstybių ekonomikos atsigauna tolygiai bei greičiau, nei buvo tikėtasi. Be to, pasaulinei ekonomikai JAV mokesčių reforma suteiks bent jau trumpalaikį postūmį, pirmadienį teigė Tarptautinis valiutos fondas (TVF).
Atnaujintose 2018 m. augimo projekcijose, TVF pakėlė beveik visas 2018 m. ir 2019 m. ekonomikos augimo prognozes, lyginant su paskutiniu fondo pranešimu spalį.
TVF skaičiavimais, pasaulinė ekonomika šiais ir kitais metais augs po 3,9 proc. Palyginimui, ankstesnės prognozės 2018 ir 2019 m. buvo 0,2 proc. punkto žemesnės. 2017-aisiais globali ekonomika paaugo 3,7 proc.
Fondas pažymi, kad apie 120-ies pasaulio ekonomikų, generuojančių tris ketvirtadalius viso pasaulio bendrojo vidaus produkto (BVP), augimas per metus paspartėjo. Tai buvo plačiausio masto pasaulinis ekonomikos augimas nuo 2010 m.
Taip pat prognozuojama, kad praėjusį gruodį priimta JAV mokesčių reforma turės bent jau trumpalaikę teigiamą įtaką pasaulio ekonomikai. 
TVF ypač pagerino Jungtinių Valstijų ekonomikos prognozes, šiems metams - per 0,4, iki 2,7 proc., o 2019-iesiems - net per 0,6, iki 2,5 proc.

ES pirmą kartą paskelbė sankcijas aukštiems Venesuelos vadovybės nariams

Dėl konflikto su opozicija Europos Sąjunga (ES) pirmą kartą paskelbė baudžiamąsias priemones aukštiems Venesuelos vadovybės atstovams. Bendrijos užsienio reikalų ministrai savo susitikime Briuselyje nusprendė uždrausti septyniems ministrams ir pareigūnams atvykti į ES bei įšaldyti jų turtą. Tarp sankcionuojamų asmenų, diplomatų duomenimis, yra Venesuelos vidaus reikalų ministras.
Venesueloje jau ne vieną mėnesį verda kova dėl valdžios tarp kairės nacionalistinės prezidento Nicolaso Maduro vyriausybės bei centro dešinės opozicijos. Kritikai šalyje ir užsienyje kaltina vyriausybę siekiant panaikinti demokratiją ir įvesti diktatūrą. Per demonstrantų ir saugumo pajėgų susirėmimus pernai žuvo 125 žmonės.
Lapkritį ES šalys jau uždraudė tiekti Venesuelai ginklus ir medžiagas, kurios gali būti naudojamos "vidinei priespaudai". Tačiau Europos baudžiamųjų priemonių atskiriems vyriausybės atstovas iki šiol nebuvo.
Anot diplomatų, ES sankcionuojamų asmenų sąraše yra teisėsaugos ir vidaus reikalų ministras Nestoras Reverolas, buvęs nacionalinės gvardijos vyriausiasis vadas Antonius Benavidesas, taip pat žvalgybos vadas Gustavas Gonzalezas Lopezas. Baudžiamosios priemonės taip pat bus taikomos Aukščiausiojo teismo pirmininkui Maikeliui Morenui, Aukščiausios rinkimų komisijos pirmininkei Tibisay Lucenai, generaliniam prokurorui Tarekui Williamui Saabui bei N. Maduro valdančiosios socialistų partijos PSUV vicepirmininkui Diosdadui Cabello.
Sankcijas virtinei Venesuelos pareigūnų, tarp jų prezidentui N. Madurui, jau yra paskelbusios JAV bei Kanada.

JAV ambasada duris Jeruzalėje atvers 2019 metais

JAV ambasada Izraelyje į Jeruzalę bus perkelta iki 2019 metų pabaigos. Tai pirmadienį kalbėdamas Izraelio parlamente Jeruzalėje pareiškė JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as.
Kartu jis paragino palestiniečius atnaujinti taikos derybas su Izraeliu. "Mes primygtinai raginame palestiniečių vadovybę grįžti prie derybų stalo, - pabrėžė M. Pence'as. - Taika galima tik dialogo keliu".
Po to, kai JAV pripažino Jeruzalę Izraelio sostine, palestiniečių teritorijose kilo neramumai. Palestiniečių prezidentas Mahmoudas Abbasas tada sakė, kad JAV diskvalifikavosi kaip neutralus tarpininkas. M. Pencea'as dabar pradėdamas kalbą akcentavo: "Jeruzalė yra Izraelio sostinė". Taip jis patvirtino prieš mėnesį prezidento Donaldo Trumpo priimtą sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine.
Izraelio premjeras Benyaminas Netanyahu padėkojo M. Pencea'ui už jo paramą ir pavadino jį "mielu draugu". Aljansas tarp Izraelio ir JAV yra toks stiprus, kaip niekad ankščiau, sakė premjeras. "Amerika neturi artimesnio draugo už Izraelį, o Izraelis artimesnio draugo už JAV", - pabrėžė jis.

Tyrimas: daugiau nei 10 proc. per ICO surinktų pinigų - pavagiami

Daugiau nei 10 proc. pinigų, surinktų per vadinamuosius pirminius kriptovaliutų pasiūlymus (ICO), prarandami arba pavagiami per programišių atakas, skelbia tyrimą atlikusi kompanija "Ernst & Young". 
Kompanija iš viso išanalizavo 372 ICO ir atskleidė, kad iš 3,7 mlrd. per juos surinktų dolerių, apie 400 mln. buvo pavogti.
Dažniausiai programišiai, vogdami per ICO surinktus pinigus, naudoja fišingo (phishing) techniką. Pasitelkus šią techniką per mėnesį pavagiama iki 1,5 mln. dolerių, teigia kompanijos "Ernst & Young" atstovai.
Tyrime taip pat pastebima, kad sėkmingų ICO skaičius 2017 m. pabaigoje ėmė mažėti. Lapkričio mėnesį savo išankstinius tikslus pasiekė apie 25 proc. ICO, kai dar birželį šis skaičius siekė 90 proc.
"ICO apimtys tiesiog sprogo, žmonės ėmė kelti savo lūkesčius, o kriptovaliutų pasiūlymų kokybė ėmė kristi", - sakė "Ernst & Young" "blockchain" technologijos analitikas Paulas Brody'is.
"Ernst & Young" taip pat pastebi kriptovaliutų investicijų maniją ir pažymi, kad kai kurios naujos kompanijos, turinčios vos kelis darbuotojus ir verslo planą, sugeba surinkti šimtus milijonų dolerių investicijų.

Atgal