VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

02.19. Naujausios žinios

Finansų ministras Briuselyje diskutuos dėl Bankų sąjungos, Europos valiutos fondo, ES biudžeto gairių

Finansų ministras Vilius Šapoka Briuselyje vasario 19-20 dienomis dalyvauja Euro grupės ir Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos ir finansų reikalų tarybos posėdžiuose.
"Euro grupėje bus aptariama Graikijos finansinės paramos programa, tęsiamos diskusijos, susijusios su ES Ekonominės ir pinigų sąjungos gilinimo iniciatyvomis", rašoma Finansų ministerijos pranešime. Taip pat bus svarstomas klausimas dėl Europos stabilumo mechanizmo pertvarkymo į Europos valiutos fondą.
ES šalių finansų ministrai diskutuos dėl tolesnių žingsnių, siekiant spartesnio Bankų sąjungos užbaigimo.
Taip pat numatoma tvirtinti Tarybos išvadų projektą dėl 2019 m. biudžeto gairių. Pasak pranešimo, ES biudžeto tikslai išlieka tokie patys - augimo ir užimtumo, naujų darbo vietų kūrimo skatinimas, ES sanglaudos stiprinimas ir konkurencingumo didinimas. Atkreipiamas dėmesys ir į iššūkius, susijusius su migracija, saugumu ir ES išorės sienų apsauga.

n/cemp- Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių vyrų akrobatinio slidinėjimo šuolių nuo tramplino rungtyje triumfavo ukrainietis Oleksandras Abramenka

n/olimp - Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių greitojo čiuožimo moterų 500 m distancijos varžybose triumfavo 31-erių metų japonė Nao Kodaira

Pjongčango olimpinių žaidynių medalių įskaitos lydere tapo Norvegija

 Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių medalių įskaitoje po sekmadienį varžybų į pirmąją vietą pakilo norvegai. Jie taip pat savo sąskaitoje turi daugiausiai apdovanojimų - net 26. 

Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių vyrų akrobatinio slidinėjimo šuolių nuo tramplino rungtyje triumfavo ukrainietis Oleksandras Abramenka

Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių greitojo čiuožimo moterų 500 m distancijos varžybose triumfavo 31-erių metų japonė Nao Kodaira

Norvegijos sportininkai yra iškovoję po 9 aukso ir sidabro bei 8 bronzos medalius. Sekmadienį norvegai nugalėjo akrobatinio slidinėjimo vyrų nusileidimo rungtyje ir vyrų slidinėjimo varžybų estafetėje 4x10 km. 
Į antrąją vietą smuktelėjo nuo pirmosios žaidynių dienos pirmavę vokiečiai (9 aukso, 5 sidabro, 4 bronzos). Trečioje pozicijoje yra olandai (6 aukso, 5 sidabro, 2 bronzos), ketvirtoje - kanadiečiai (5 aukso, 5 sidabro ir 6 bronzos), penktoje - amerikiečiai (5 aukso, 3 sidabro ir 2 bronzos). 
Vyrų akrobatinio slidinėjimo šuolių nuo tramplino rungtyje triumfavęs ukrainietis Oleksandras Abramenka iškovojo pirmąjį medalį savo šaliai Pjongčango žaidynėse. 
Olimpinius medalius jau iškovojo 26 šalių sportininkai (aukso - 18). 
Pjongčango olimpinėse žaidynėse iš viso bus išdalinti 102 medalių komplektai. 

R. Masiulis Lenkijoje skaitys pranešimą apie saugumą keliuose žiemos metu

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis pirmadienį ir antradienį viešės Lenkijoje. Gdanske ministras dalyvaus Pasaulinės kelininkų asociacijos tarptautinėje žiemos kelių kongreso Ministrų sesijoje, kur skaitys pranešimą apie sąlygų keliuose žiemos metu įtaką saugiam eismui ir žiemos kelių tarnybų darbo efektyvinimą.
Taip pat R. Masiulis sesijoje kalbės apie eismo dalyvių ir kelių naudotojų poreikius, pažangių technologijų diegimą, siekiant eismo saugumo didinimo keliuose, Eltai pranešė Susisiekimo ministerija. 
Siekiant užtikrinti sklandų eismo organizavimą ir operatyvų reagavimą į eismo sutrikimus, Baltijos valstybėms ir Lenkijai būtų tikslinga planuoti bendrų ITS sistemų diegimą "Via Baltica" kelyje. 
"Labai svarbu keistis duomenimis apie oro sąlygas keliuose; eismo sutrikimus dėl kelio darbų, eismo įvykių, kliūčių, taip pat informacija apie saugias sustojimo aikšteles, elektromobilių įkrovos aikšteles ir skatinti tarpvalstybinį bendradarbiavimą, kuriant kitas paslaugas keliautojams", rašoma ministerijos komentare. 
Pasak ministerijos pranešimo, ateityje pasiteisinusios idėjos ir geroji išmanaus kelio sistemų praktika galėtų būti pritaikyta ir tarptautiniame kelyje "Via Carpatia", jungiančiame Lietuvą su Lenkija, Vengrija, Rumunija, Slovakija, Turkija, Bulgarija, Graikija ir Ukraina.

Žemės ūkio ministras Briuselyje aptaria tiesioginės paramos, aplinkos ir kaimo plėtros klausimus

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas pirmadienį Briuselyje dalyvauja Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos posėdyje.
Europos Sąjungos (ES) ministrų posėdyje daugiausia dėmesio skiriama tiesioginės paramos, aplinkos ir kaimo plėtros klausimams.
Ministras B. Markauskas pasisakys dėl Europos Komisijos (EK) komunikato "Maisto ir ūkininkavimo ateitis", kurį laiko aktualiausiu klausimu tiek ES valstybėms narėms, tiek Lietuvai.
Taip pat B. Markauskas pasisakys dėl ES bioekonomikos strategijos peržiūros ir žemės ūkio sektoriaus vaidmens.
Debatai dėl žemės ūkio vaidmens atliekant ES bioekonomikos strategijos peržiūrą, kuria siekiama kurti efektyviau išteklius naudojančią ir tvarią ekonomiką, taip pat - novatoriškesnę ir mažataršę ekonomiką, bus surengti po Tarybos posėdžio.
Anot ES Tarybos pranešimo, įgyvendinant plataus užmojo ES 2030 m. klimato ir energetikos tikslus, svarbūs bioekonomikos elementai yra žemės ūkis ir miškininkystė. Posėdyje ministrai aptars, kaip geriau integruoti šiuos aspektus į žemės ūkio sektorių.
EK taip pat informuos ministrus apie ES baltymų gamybos planą. "Ši ataskaita, kuri turi būti paskelbta iki 2018 m. pabaigos, susijusi su baltymų deficitu ES ir šių kultūrinių augalų pelningumu", - aiškinama ES Tarybos pranešime.
Vasario 21 d. ministras B. Markauskas ataskaitą apie posėdį pristatys Seimo Europos reikalų komiteto posėdyje.
ES Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos posėdžiai rengiami kartą per mėnesį.

Tenisininkas L. Grigelis Italijoje atsidūrė per žingsnį nuo pagrindinių varžybų

Bergame (Italija) vykstančio Teniso profesionalų asociacijos (ATP) "Challenger" serijos turnyro "Trofeo Perrel-Faip" atrankos varžybas dviem pergalėmis pradėjo lietuvis Laurynas Grigelis.
281-ąją vietą pasaulio reitinge užimantis 26-erių metų lietuvis pirmajame atrankos rate po 1 val. 52 min. trukusios kovos 4:6, 6:3, 6:4 nugalėjo 21-erių metų italą Cristianą Carlį (482-oji pasaulio raketė), o antrajame rate sekmadienį per 1 val. 28 min. 6:3, 7:6 (7-4) pranoko 27-erių metų italą Marco Bortolottį (514).
Lemiamame, trečiajame, atrankos rate L. Grigelis susitiks arba su 29-erių metų vokiečiu Marcu Sieberiu (377), arba su 31-erių metų Prancūzijos atstovu Yanicku Jankovitsu (348).
Turnyro Italijoje prizų fondą sudaro 64 tūkst. eurų.

Lietuvos istorijos akcentai

Lietuva vasario 19-ąją: 
1797 m. Vilniuje gimė grafikas, skulptorius, gydytojas Vincas Smakauskas, iliustravęs Simono Daukanto, Adomo Mickevičiaus kūrybą, tyrinėjęs ir aprašęs XV a. freskas Trakų pilyje. Mirė 1876 m.
1812 m. gimė Vincentas Daugėla Narbutas, istorikas, Lietuvos vyriausiojo tribunolo archyvo vedėjas, tvarkęs Bychovco kronikos leidimo reikalus. Mirė 1883 m.
1863 m. Pustelninkuose, Šakių apskrityje, gimė pedagogas, kultūros veikėjas, vaikų rašytojas, vertėjas Pranas Mašiotas. Mirė 1940 m.
1906 m. Vilniuje atidarytas Marijos Šlapelienės lietuvių knygynas. Tai buvo antroji po Petro Vileišio įsteigto "Vilniaus žinių" knygyno tokio pobūdžio lietuviška įstaiga. 
1937 m. Apšrujuose, Šiaulių rajone, gimė dailėtyrininkas, dailininkas, vienas iš Lietuvos Karališkosios bajorų sąjungos atkūrimo iniciatorių Jonas Sidaravičius. Mirė 2002 m.
2001 m. Lenkijos kalnakasių sostinėje Katovicuose atidarytas antrasis Lietuvos garbės konsulatas šioje šalyje.
2002 m. Vyriausybės rūmuose surengta Lietuvos valdovų rūmų atstatymo projektų ir maketų paroda.
2007 m. Vilniaus senamiestyje atidengta atminimo lenta Lietuvos stačiatikių arkivyskupui Tichonui (Belavinui) - šventajam patriarchui ir kankiniui. Atminimo lentos sukūrimo autorius ir vykdytojas - dailininkas architektas Vytautas Zaranka.
2007 m. Jordanijoje, Amano mieste, atidarytas Lietuvos garbės konsulatas. 
2011 m. amžinojo poilsio sostinės Antakalnio kapinėse greta Sausio 13-osios aukų memorialo atgulė poetas Justinas Marcinkevičius. 
2012 m. eidamas 81-uosius metus mirė Lietuvos krepšinio patriarchas, ilgametis Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas, habilituotas mokslų daktaras profesorius Stanislovas Stonkus.
2013 m. eidamas 67-uosius metus po sunkios ligos mirė dailininkas Bronius Uogintas.
2013 m. vienas geriausių šių dienų smuikininkų, Lietuvos kamerinio orkestro meno vadovas Sergejus Krylovas itin talentingai jaunajai šalies smuikininkei 11 metų Paulinai Jankovskytei įteikė specialiai jai Vokietijoje vieno geriausių smuiko meistrų Jebrano Jokubo (Jebran Yaokub) pagamintą Antonijaus Stradivarijaus 1715 m. modelio smuiką.
2014 m. eidamas 93-iuosius metus po ilgos ir sunkios ligos mirė žymus chirurgas, širdies chirurgijos ir organų transplantacijos pradininkas Lietuvoje Algimantas Jonas Marcinkevičius.

"Lietuvos geležinkeliai" baiminasi, kad ginčas su "RB Rail" vadove pakenks "Rail Baltica" projektui

Susiginčijus europinės geležinkelio vėžės projektą kuruojančios "RB Rail" vadovei bei Estijai ir Lietuvai, baiminamasi, kad tai pakenks projekto reputacijai.
"Lietuvos geležinkelių" teigimu, "RB Rail" vadovė Baiba Rubesa, nors ir sulaukė nepasitikėjimo iš daugumos akcininkų, iš posto nesitraukia ir skleidžia nepagrįstus kaltinimus apie įmonės akcininkų interesus projekte. 
„Bendrovės „RB Rail" vadovės mėginimai sukurti įspūdį, neva akcininkai tarpusavyje konfliktuoja, yra visiškai nepagrįsti. Nesutariama tik su pasitikėjimą praradusia „RB Rail" vadove, kurios veiksmai kenkia projekto reputacijai. Šiuo metu projekto partneriai visose trijose Baltijos šalyse glaudžiai bendradarbiauja, kad projektas būtų vykdomas sėkmingai ir laiku", - pranešime sakė „RB Rail" stebėtojų tarybos narys Karolis Sankovski. 
Sausį po trečdalį "RB Rail" akcijų valdanti Lietuva ir Estija pareiškė nepasitikėjimą B. Rbesa. Likusį trečdalį akcijų valdanti Latvija balsavime susilaikė. 
"Lietuvos geležinkelių" vertinimu, po akcininkų balsavimo išplatinta B. Rubesos pozicija yra bandymas išsilaikyti poste. 
Anot K. Sankovskio, Lietuvoje visi darbai vyksta pagal grafiką, tuo tarpu dalis darbų, už kuriuos atsakinga „RB Rail" bendrovė, kiek vėluoja. Tam, kad vėlavimas būtų eliminuotas, būtina stropiai koordinuoti projektą. Koordinavimo stoka buvo viena priežasčių, dėl kurios pareikštas nepasitikėjimas „RB Rail" vadove B. Rubesa.
Praėjusią savaitę Lietuvoje viešėjusi už transportą atsakinga eurokomisarė Violeta Bulc teigė, kad akcininkams ir B. Rubesai reikia pasiekti susitarimą, kitaip kyla grėsmė projekto finansavimui.
Lietuva ir Estija išreiškė nepasitikėjimą B. Rubesa. Ši išplatino pareiškimą, kuriame teigė, kad siekia skaidraus valdymo ir nepasiduoda stebėtojų tarybos ir valstybių interesams. Ji tuomet pareiškė, kad tapo „nepatogia vadove".
B. Rubesos darbu atvirai nepasitenkinimą reiškė buvusi „Lietuvos geležinkelių" vadovybė. Tuomet teigta, kad B. Rubesa kenkia projektui. Ja buvo nepatenkintas ir buvęs susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius. 
„RB Rail" lygiomis dalimis valdo trijų Baltijos šalių geležinkelių įmonės. Lietuvoje tiesioginė akcininkė yra „Lietuvos geležinkelių" antrinė bendrovė „Rail Baltica statyba".

Lietuvos bankas prognozuoja, kad draudimo rinka šiemet augs

Lietuvos bankas (LB) prognozuoja, kad dėl augančių gyventojų pajamų bei ekonomikos augimo plėsis ir šalies draudimo rinka. Tačiau, anot Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktoriaus Vytauto Valvonio, augimas bus lėtesnis nei pernai. 
„Augant šalies ekonomikai, kylant gyventojų darbo užmokesčiui ir plečiantis transporto priemonių parkui, šiemet turėtų augti tiek gyvybės, tiek ne gyvybės draudimo rinkos. Tačiau Lietuvos bankas ir toliau principingai vertins atvejus, kai draudimo bendrovės reikalaus neadekvačiai didelių įmokų už transporto priemonių privalomąjį draudimą", - pranešime sakė V. Valvonis.
Lietuvos bankas prognozuoja, kad šiemet šalies draudimo rinka pagal pasirašytas įmokas augs 8-9 proc. Tai lėtesnis augimas nei pernai - preliminariais duomenimis 2017 metais rinka išaugo 11,7 proc. Lietuvoje registruotos draudimo įmonės ir kitų Europos Sąjungos valstybių Lietuvoje įsteigti draudimo įmonių filialai pernai pasirašė 792,6 mln. eurų draudimo įmokų.
Anot centrinio banko, pagrindinis draudimo rinkos plėtros skatinamasis veiksnys tiek pernai, tiek šiemet - daugiau nei du trečdalius visos rinkos sudaranti ne gyvybės draudimo šaka. Šios šakos draudimo įmokų suma pernai padidėjo daugiau nei penktadaliu ir sudarė 561,2 mln. eurų. Šiemet ne gyvybės draudimo rinka turėtų padidėti 10-12 proc.
Pernai 6,2 proc. nuosmukį patyrusi gyvybės draudimo rinka (iš viso surinkta 231,3 mln. eurų įmokų) šiemet turėtų augti. Numatoma, kad 2018 metais gyvybės draudimo rinka plėsis 3-4 proc.

Prezidentė pareiškė užuojautą dėl lėktuvo katastrofos Irane

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė užuojautą Irano žmonėms dėl daugybę gyvybių pareikalavusios lėktuvo katastrofos.
Šalies vadovė palinkėjo visokeriopos stiprybės ir ištvermės aukų šeimoms, artimiesiems ir visiems Irano gyventojams.
Irano Isfahano provincijoje, netoli Semiromo miesto, už 620 km į pietus nuo Teherano, sekmadienį sudužo iraniečių oro bendrovės „Asseman Air" keleivinis lėktuvas su 66 žmonėmis. Nelaimės priežastis kol kas nežinoma.
Agentūros „Fars" duomenimis, orlaivis skrido iš Mehrabado oro uosto į Jasudžą Irano pietvakariuose.
Pranešama, kad katastrofą patyrė ATR-72 tipo lėktuvas. Po daug metų galiojusių tarptautinių sankcijų daug keleivinių orlaivių šalyje yra pasenę. Pastaraisiais metais vis neišvengta nelaimių.

Reaguodami į raketų ataką, Izraelio karo lėktuvai smogė taikiniams Gazos Ruože

Ankstų pirmadienio rytą Izraelio karo lėktuvai smogė islamistinio judėjimo „Hamas" taikiniams Gazos Ruože. To Izraelis ėmėsi reaguodamas į pietinei Izraelio daliai smogusią palestiniečių raketą, pranešė šalies kariuomenė.
Kokiems konkrečiai taikiniams smogė, Izraelio kariuomenė nedetalizavo, tačiau Palestinos saugumo šaltiniai teigė, kad kelios raketos buvo paleistos į ūkio paskirties žemę į rytus nuo Rafos miesto.
„(Izraelio) naikintuvai taikėsi į požeminę infrastruktūrą pietinėje Gazos Ruožo dalyje. Tai buvo atsakas į anksčiau į Izraelio teritoriją paleistą sviedinį", - rašoma šalies kariuomenės pranešime.
Informacijos apie šių incidentų metu nukentėjusius žmones nėra.
Šie antskrydžiai surengti po savaitgalį vykusių nuožmių kovų, per kurias nuo Izraelio kariškių kulkų žuvo du palestiniečių paaugliai.
Be to, Izraelio karo lėktuvai savaitgalį bombardavo 18 „Hamas" objektų. 
Šie reidai buvo atsakas į šeštadienį nugriaudėjusį sprogimą, per kurį nukentėjo keturi Izraelio kariai.
Sprogimas ir atsakomasis Izraelio puolimas žymėjo vieną rimčiausių padėties „Hamas" valdomoje teritorijoje paaštrėjimų nuo šio islamistinio judėjimo ir Izraelio karo 2014-aisiais.

Vokietijos ekonomikos ministrė pasisakė prieš JAV planus padidinti muitus plieno importui

Vokietijos ekonomikos ir energetikos ministerijos vadovė Brigitte'a Zypries pavadino nepagrįstais JAV prekybos departamento pasiūlymus didinti muitus plieno importui. Tai sekmadienį rašo laikraštis "Welt am Sonntag".
"Mes nemanome, kad Europos ar net Vokietijos plieno importas galėtų kelti grėsmę JAV nacionaliniam saugumui. Todėl nėra jokio pagrindo bet kokiems vienpusiams apribojimams", - pareiškė B. Zypries. Ministrė taip pat paragino remtis Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) normomis sprendžiant šią problemą.
Vasario 16 d. JAV prekybos departamentas pasiūlė JAV prezidentui Donaldui Trumpui imtis protekcionistinių priemonių prieš užsienio tiekėjus, tiekiančius aliuminį ir plieną į Jungtines Valstijas. Departamentas parengė tris variantus. Pagal vieną iš jų numatyta įvesti muitus dvylikai šalių. Remiantis JAV įstatymais, D. Trumpas turi priimti sprendimą dėl šių pasiūlymų iki balandžio 11 dienos.

Lenkija reikalauja, kad Izraelis ištirtų išpuolį prieš jos ambasadą Tel Avive

Prie įėjimo į Lenkijos ambasadą Izraelyje kažkas nupiešė svastikas ir užrašė vulgarius antilenkiškus šūkius. Tai sekmadienį žurnalistams patvirtino Lenkijos URM atstovo spaudai biuro direktorius Arturas Lompartas.
Pasak jo, Lenkija pareikalavo, kad Izraelis ištirtų incidento aplinkybes ir imtųsi priemonių, kurios užtikrintų diplomatinės atstovybės saugumą.
Apie vandalizmo aktą prieš Lenkijos ambasadą Tel Avive pranešė portalas "The Times of Israel", pažymėdamas, jog jis įvykdytas tuo metu, kai Izraelyje "didėja pasipiktinimas Lenkijos įstatymu dėl holokausto".
Kiti Izraelio portalai taip pat informuoja apie incidentą ir atkreipia dėmesį į tai, jog jo išvakarėse, šeštadienį, Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis Miuncheno saugumo konferencijoje pareiškė, kad tarp holokausto kaltininkų buvo ir žydų. Į šiuos ministro pirmininko žodžius labai kritiškai sureagavo daugelis Izraelio politikų.


Ketvirtadienį Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos pasirašytas Tautos atminties instituto įstatymas jo sprendimu buvo perduotas svarstyti Konstituciniam tribunolui, kuris turi nustatyti, ar padarytos pataisos neprieštarauja šalies konstitucijai.
Pagal įstatymo pataisas, kiekvienas, kuris viešai ir nepaisydamas faktų priskiria lenkų tautai arba Lenkijos valstybei atsakomybę arba bendrą atsakomybę už Trečiojo reicho įvykdytus nusikaltimus arba kitus nusikaltimus žmoniškumui ir taikai, taip pat karinius nusikaltimus, bus baudžiamas pinigine bauda arba laisvės atėmimu iki trejų metų. Tokia pat bausmė grės ir asmenims, mažinantiems tikrųjų šių nusikaltimų vykdytojų atsakomybę.
Naujasis Lenkijos įstatymas sukėlė krizę jos santykiuose su Izraeliu. Tel Avivo nuomone, šis įstatymas suteikia galimybę bausti holokausto aukas už jų parodymus.

 P. Moscovici: ES bendrosios valiutos reforma nebus "tobula"

Europos ekonomikos ir finansų reikalų komisaras Pierre'as Moscovici sekmadienį pareiškė nesitikįs "tobulo" susitarimo dėl bendrosios valiutos reformavimo per birželį vyksiantį Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimą.
"Nereikia tikėtis tobulo susitarimo, bet jeigu bus pasiekta pažangos mokantis suvaldyti krizes, gebant įveikti sukrėtimus (...) mes būsime padarę didelį žingsnį į priekį", - sakė jis Prancūzijos radijui RFI, ES finansų ministrų susitikimo Briuselyje išvakarėse.
19-os narių euro zonai pagaliau pasitraukus iš ilgametės krizės, daugelyje euro zonos šalių sostinių sutariama, kad būtina imtis priemonių, kurios padėtų geriau atremti būsimas ekonomines audras, bet ne visos šalys sutaria dėl būdų šiam tikslui pasiekti.
Pasak P. Moscovici, "realus galimybių langas" atsivėrė pernai, kai Prancūzijos prezidentu buvo išrinktas reformuotojas Emmanuelis Macronas. Prancūzijos vadovas pateikė ambicingą Europos reformų viziją, įskaitant ir siūlymą išrinkti atskirą euro zonos biudžeto bei finansų ministrą. Tačiau šis langas "greičiausiai užsivers" rengiantis kitų metų Europos Parlamento rinkimams, sakė P. Moscovici.
Kairiųjų-dešiniųjų "plačioji koalicija", dėl kurios Vokietijoje praėjusią savaitę buvo pasiektas susitarimas tarp kanclerės Angelos Merkel ir socialdemokratų, netvirtai palaiko E. Macrono reformų pasiūlymus.
Tačiau P. Moscovici, buvęs Prancūzijos finansų ministras, sekmadienį sakė, kad nors jis ir remia idėją dėl euro zonos biudžeto "mes žinome, kad jo neturėsime". Vis dėlto, sakė jis, yra vilties, kad "per birželį vyksiantį viršūnių susitikimą "mes žengsime pirmuosius realius žingsnius į priekį".

Užsienio istorinių sukakčių kalendorius

Įdomiausi vasario 19-osios įvykiai pasaulio istorijoje:
607 m. popiežius Bonifacas III pradėjo vadovauti Romos katalikų bažnyčiai.
1473 m. Lenkijoje gimė astronomas Nicolausas Copernicusas, padėjęs pagrindus šiuolaikinei heliocentrinei sistemai.
1743 m. gimė italų kompozitorius ir violončelininkas Luigis Boccherinis. Jis sukūrė kelis šimtus kūrinių styginiams instrumentams bei apie 20 simfonijų.
1800 m. Napoleonas Bonaparte'as pasiskelbė pirmuoju Prancūzijos konsulu.
1837 m. mirė vokiečių dramaturgas ir poetas, ekspresionistinio teatro pradininkas Georgas Buechneris. Tarp žinomiausių jo kūrinių - dramos "Dantono mirtis" ir "Voicekas".
1861 m. Rusijoje panaikinta baudžiava.
1878 m. JAV išradėjas Thomas Edisonas užpatentavo fonografą - pirmąjį garso įrašymo ir atkūrimo aparatą.
1917 m. gimė JAV rašytoja Carson McCullers, parašiusi psichologinį romaną "Širdis - vienišas medžiotojas".
1918 m. Rusijoje išleistas dekretas, kuriuo uždrausta privati žemės, vandens ir gamtos išteklių nuosavybė.
1951 m. mirė prancūzų rašytojas Andrė Gide'as, Nobelio literatūros premijos laureatas.
1952 m. mirė norvegų rašytojas Knutas Hamsunas, 1920 metais apdovanotas Nobelio literatūros premija. Tarp geriausių jo kūrinių - romanai "Badas" ir "Užžėlusiais takais".
1959 m. Graikija, Turkija ir Didžioji Britanija pasirašė sutartį, kuria pripažįstama Kipro nepriklausomybė. 
1976 m. Islandija nutraukė diplomatinius santykius su Didžiąja Britanija - abi šalys nesugebėjo susitarti dėl žvejybos ginčijamuose vandenyse, kilo "menkių karas".
1997 m. mirė 93 metų Kinijos politikos patriarchas Deng Xiaopingas. Jis valdė Kiniją nuo 1978 iki 1990 metų, tačiau išsaugojo savo įtaką iki pat mirties.
1999 m. per pasikėsinimą nužudytas Irako musulmonų šiitų dvasinis vadovas didysis ajatola Mohammadas Sadeqas al-Sadras ir du jo sūnūs.
2001 m. Prancūzijos "Unisor" grupė paskelbė už 3,4 mlrd. eurų (3,11 mlrd. JAV dolerių) perkanti Liuksemburgo "Arbed", Ispanijos "Aceralia" ir sudaranti didžiausią pasaulyje plieno kompaniją.
2001 m. mirė amerikiečių filmų kūrėjas Stanley'is Krameris, sukūręs tokius filmus kaip "Niurnbergo procesas", "Sėsi audrą".
2001 m. mirė 87 metų prancūzų dainininkas Charles'as Trenetas, parašęs beveik 1 000 dainų, tarp jų "La Mer" ("Jūra").
2003 m. Vokietijoje už pagalbą Rugsėjo 11-osios teroristams 15 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas Mouniras El Motassadeqas. Tai buvo pirmasis su 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro išpuoliais JAV susijusio asmens teismas.
2003 m. Irane sudužo rusų gamybos karinis transporto lėktuvas "Il-76", kuriuo skrido Irano revoliucinės gvardijos nariai. Lėktuvui įsirėžus į kalną visi 276 juo skridusieji žuvo. Tai buvo didžiausia aviacijos katastrofa Irane.
2006 m. roko grupė "The Rolling Stones" Rio de Žaneire surengė didžiausią pasaulyje viešą pasirodymą paplūdimyje. Jame dalyvavo 1,3 mln. žmonių.
2008 m. iš Kubos prezidento posto atsistatydino Fidelis Castras, valdžią perduodamas savo broliui Rauliui Castrui.
2016 m. mirė knygos "Nežudyk strazdo giesmininko" ("To Kill a Mockingbird") autorė Harper Lee. 
2016 m. mirė rašytojas, filosofas Umbertas Eco. 

2018-ųjų BAFTA apdovanojimų ceremonijoje triumfavo filmas „Trys stendai prie Ebingo, Misūryje"

Sekmadienį vykusioje Britų kino ir televizijos meno akademijos (BAFTA) apdovanojimų ceremonijoje daugiausia - penkis - apdovanojimus pelnė kriminalinė drama „Trys stendai prie Ebingo, Misūryje" (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri). Šios juostos pripažinimas geriausiu metų filmu vainikavo emocingą vakarą, kurio metu netrūko paramos kovai su Holivudą tebekrečiančiu seksualinio priekabiavimo skandalu ženklų.
Filmas, pasakojantis apie dukros gedinčios motinos teisingumo siekį, taip pat įvertintas už geriausią originalų scenarijų bei pripažintas geriausiu britišku filmu. Tuo metu jame pagrindinį vaidmenį atlikusi aktorė Frances McDormand pelnė geriausios aktorės titulą, o Samas Rockwellas buvo pripažintas geriausiu antrojo plano aktoriumi.


Net 12 nominacijų gavusi juosta „Vandens forma" (The Shape of Water) laimėjo vos tris apdovanojimus, tarp jų - prizą už geriausią režisūrą, kurį atsiėmė režisierius Guillermas Del Toras. Tuo metu filmas „Tamsiausia valanda" (Darkest Hour) įvertintas dviem apdovanojimais, tarp jų - apdovanojimu už geriausią aktoriaus darbą, kurį pelnė Gary'is Oldmanas.
Holivudui vis dar neatsigavus po Harvey'io Weinsteino skandalo, kovos su seksualiniu priekabiavimu kampanijų nuotaikos atsispindėjo ir Didžiojoje Britanijoje vykusių apdovanojimų ceremonijoje.
Didžioji dalis Londono „Royal Albert Hall" vykusioje ceremonijoje dalyvavusių žvaigždžių vilkėjo juodai, taip pareikšdamos palaikymą kampanijoms „#MeToo" bei „Time's Up" ir pratęsdamos Jungtinių Valstijų kino apdovanojimuose, įskaitant praėjusį mėnesį vykusius „Auksinius gaublius", prasidėjusią tradiciją.
Tarp juodai pasipuošusių vakaro svečių buvo tokios žvaigždės kaip Angelina Jolie, Jennifer Lawrence ir Kristin Scott Thomas.

 

Atgal