VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

02.20. Naujausios žinios

Vilniuje pradėtos diskusijos dėl ES kibernetinių greito reagavimo pajėgų iniciatyvos

10-ies Europos Sąjungos šalių narių atstovai pirmadienį, vasario 19 d. Vilniuje pradėjo diskusijas dėl galimybės įkurti bendras ES kibernetines pajėgas.

„Europos Sąjungos kibernetinės greito reagavimo pajėgos – be galo ambicingas projektas, tačiau visi veikiame bendroje kibernetinėje erdvėje, susiduriame panašiomis kibernetinio saugumo grėsmėmis. Todėl bendros greito reagavimo pajėgos – esminis visų šalių kibernetinio saugumo stiprinimo elementas, kuris padėtų užkardyti ir atremti įvairaus pobūdžio atakas, ypatingai ardomojo“, – po pirmojo ES kibernetinių greito reagavimo pajėgų iniciatyvos dalyvių ir stebėtojų susitikimo metu pabrėžė krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza.

Lietuvos pasiūlyta kibernetinių greito reagavimo pajėgų ir savitarpio pagalbos kibernetinio saugumo srityje iniciatyva yra viena iš 17-os Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) patvirtintų projektų, kuriems 2017 m. pabaigoje pritarė ES šalys narės. ES bendradarbiavimo kibernetinėje gynybos srityje projektui vadovauja Lietuva, šešios ES šalys narės – Ispanija, Kroatija, Nyderlandai, Prancūzija, Rumunija ir Suomija yra projekto dalyvės, dar penkios šalys – Belgija, Estija, Graikija, Slovėnija ir Vokietija yra šio projekto stebėtojos.

Pirmadienį Krašto apsaugos ministerijoje surengtose diskusijose ES šalių narių atstovai apsikeitė nuomonėmis dėl bendrų kibernetinių pajėgų formos ir galimų užduočių apimties, aptarė teisinius ir kitus klausimus. Pasak viceministro E. Kerzos, Lietuvos pagrindinis tikslas yra suburti šalis ir dalintis ne tik informacija, bet ir žmogiškaisiais resursais, mokslo pasiekimais, teikti pagalbą ES institucijoms, šalims narėms ir partneriams. 

Lietuvos iniciatyva siekiama sukurti ES Kibernetines greito reagavimo komandas, kurias sudarytų projekte dalyvaujančių šalių kibernetinių incidentų tyrimų ir kitų saugumą užtikrinančių institucijų specialistai. Toks žingsnis ES šalių bendradarbiavimą kibernetinėje srityje pakeltų į naują lygmenį, kuomet nebūtų apsiribojama vien nacionalinėmis pajėgomis.

Vystant šį projektą, numatyta įvertinti teisinius tokių ES kibernetinių komandų veikimo aspektus, rengti bendrus mokymus ir susitarti dėl galimybės ateityje kurti bendrus kibernetinės gynybos įrankius. 

Nuolatinis struktūrizuotas bendradarbiavimas (angl. Permanent Structured Cooperation, PESCO) yra ES Lisabonos sutartyje numatytas instrumentas, skirtas gilinti bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityje toms ES valstybėms narėms, kurių kariniai pajėgumai atitinka aukštesnius kriterijus ir kurios tarpusavyje yra susaistytos didesniais įsipareigojimais.

Paskelbtas kūrybiškiausių 2017 metų knygų dvyliktukas

Literatūros mokslininkų išrinktame kūrybiškiausių praėjusių metų knygų dvyliktuke - net du komiksai ir dvi elektroninės knygos. Didžiulė ir leidėjų įvairovė - ryškiau pasižymėjo nebent Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, iš kurios pernai išleistų lietuvių autorių kūrinių į sąrašą pateko trys. Daugumą pozicijų dvyliktuke užėmė jaunesnės kartos autoriai. 
Įdomus sutapimas, kad iškart po Vasario 16-osios šventės kūrybiškiausių knygų dvyliktuką rinko jau šešioliktą kartą, o pirmadienį į posėdį susirinkusią komisiją sudarė lygiai šešiolika Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto specialistų. 
Tiesa, žanrinė tekstų įvairovė dar nereiškia didelio pasitenkinimo galutiniu sąrašu. Dauguma mokslininkų sutarė, kad praėjusių metų literatūros derlius ribotas - ypač prozos žanro. „Leidžia įvairias literatūrėles, o romano kaip nėra, taip nėra", - sakė komisijos narys Rimantas Kmita. 
„Daugėja kokybiškų elektroninių knygų, su kuriomis 2017-aisiais debiutavo ne vienas naujas ir savitas balsas lietuvių literatūroje. Išrinktos net dvi leidyklos „Naujas vardas" knygos", - atkreipė dėmesį komisijos narys Saulius Vasiliauskas. 
Savo ruožtu komisijos narė Jūratė Sprindytė sveikino literatūros laisvėjimą. „Pastebiu daug kryžiavimosi: tarp populiarios ir elitinės, tarp dokumentinės ir grožinės literatūros. Ryškus ir komikso atsiradimas - tai žaismingesnis, patrauklesnis ir prieinamesnis būdas pasakoti reikšmingus dalykus. Tuo metu senieji autoriai muzifikuojasi: mūsų gyvieji klasikai tapo nepajudinamais dydžiais, kad jų beveik nebepastebime - juolab kai renkamas kūrybiškiausių knygų dvyliktukas", - sakė tyrinėtoja. 
Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premijos už kūrybiškiausią 2017 m. knygą laureato paskelbimas ir knygų dvyliktuko aptarimas tradiciškai vyks Vilniaus knygų mugėje - ateinantį šeštadienį, 12 val. 
2017 m. kūrybiškiausių knygų dvyliktukas 
Miglė Anušauskaitė, Dr. Kvadratas. Greimas ir jo semiotika: komiksas. Vilnius: Aukso žuvys, 2017; 
Daiva Čepauskaitė, Baisiai gražūs eilėraščiai: poezija. Kaunas: Žalias kalnas, 2017; 
Gabija Grušaitė, Stasys Šaltoka: vieneri metai: romanas. Vilnius: Lapas, 2017; 
Andrius Jakučiūnas, #Utopijos: eseistika. Vilnius: Kitos knygos, 2017; 
Virginija Kulvinskaitė, Antrininkė: poezija. Vilnius: Naujas vardas, 2017; 
Gytis Norvilas, Grimzdimas: poezija. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2017;
Tomas Petrulis, Triukšmo gyvatė: poezija. Vilnius: Naujas vardas, 2017' 
Undinė Radzevičiūtė, Kraujas mėlynas: romanas. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2017; 
Rimvydas Stankevičius, Šermuonėlių mantija: poezija. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2017; 
Vytautas Toleikis, Pasakojimai prabudus: atsiminimai. Vilnius: Naujasis Židinys-Aidai, 2017; 
Jurga Vilė, Lina Itagaki, Sibiro haiku: komiksas. Vilnius: Aukso žuvys, 2017; 
Agnė Žagrakalytė, Štai: poezija. Vilnius: Tyto alba, 2017.

Šiemet šilumos sąskaitos - panašios kaip ir pernai

Gyventojų sausį gautos sąskaitos už centralizuotai teikiamą šilumą buvo panašios į buvusias 2017 metų sausį, nors šiemet temperatūra buvo aukštesnė, skaičiuoja Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA).


Tipiniuose senos statybos neapšiltintuose daugiabučiuose, kuriuose gyvena dauguma gyventojų, 60 kvadratinių metrų ploto buto šildymas 2018-ųjų sausį vidutiniškai kainavo 78 eurus. Toks butas vidutiniškai suvartojo apie 1380 kilovatvalandžių (kWh) šilumos. Tuo metu praeitais metais tuo pačiu laikotarpiu tam pačiam plotui apšildyti prireikė 1440 kWh, o vidutinės sąskaitos už šilumą sudarė 76 eurus, rašoma LŠTA pranešime. 
LŠTA duomenimis, pirmąjį šių metų mėnesį suvartota 6 proc. mažiau šilumos, nes, palyginti su praėjusiais metais, sausį vidutinė lauko oro temperatūra buvo 2 laipsniais aukštesnė. 
Mažiausiai energijos naudojančiuose naujos statybos daugiabučiuose 60 kvadratinių metrų ploto butų šildymui šių metų sausį vidutiniškai suvartota apie 540 kWh, o mokėjimai už šilumą buvo mažiausi ir sudarė apie 30,5 euro.
Daugiausia šilumos vartojo butai senuose ir pačios prasčiausios būklės šalies daugiabučiuose, kuriuose šildymui sausį reikėjo vidutiniškai apie 1980 kWh šilumos. Tai gyventojams vidutiniškai kainavo apie 112 eurų.
Šį sausį vidutinė šilumos kaina Lietuvoje buvo 5,65 euro ct/kWh, prieš metus - 5,26 euro ct/kWh, o 2016 metais siekė 6,3 euro ct/kWh su PVM. Šilumos kainų padidėjimą šią žiemą lėmė gamtinių dujų ir biokuro įsigijimo kaštų didėjimas „Baltpool" biržoje.

Kelininkai perspėja: keliuose yra slidžių ruožų

Antradienio rytą Vakarų Lietuvoje dėl snygio valstybinės reikšmės kelių dangos padengtos plonu sniego sluoksniu, vietomis provėžotos ir slidžios. Vilniaus ir Alytaus apskrityse ant kelių dangų rytą susiformavo plikledis. Pasak Lietuvos automobilių kelių direkcijos, keliuose dirba kelių priežiūros mechanizmai. 
Likusioje šalies dalyje pagrindiniai keliai daugiausia drėgni. Mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai taip pat drėgni, vietomis provėžoti, padengti prispausto sniego sluoksniu, slidūs.
Pietinėje šalies dalyje bei Utenos apskrityje eismo sąlygas rytą sunkino rūkas, matomumas sumažėjęs ir siekė 100 metrų.
Vakarų, Pietų Lietuvoje bei Kauno apskrityje rytą silpnai snigo, kitur buvo be kritulių. Oro temperatūra svyravo nuo 0 iki 5 laipsnių šalčio, rytinėje šalies dalyje - iki 9 laipsnių šalčio.
Vandens gylis krašto kelio Šilutė-Rusnė apsemtame ruože, kurio ilgis 461 metras (nuo 6,285 iki 6,746 km), išlieka 76 cm. Lengvųjų transporto priemonių eismas draudžiamas. Lengvuosius automobilius, gyventojus bei keleivius apsemtu ruožu specialiomis transporto priemonėmis kelia įmonės „Kelių priežiūra" Klaipėdos padalinys. 
Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną daug kur pasnigs, vietomis formuosis plikledis. Aukščiausia oro temperatūra nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnio šilumos.

Darbą pradeda naujas ūkio viceministras G. Miškinis

Buvęs Vilniaus universiteto kancleris ir sostinės savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gediminas Miškinis antradienį pradeda eiti ūkio viceministro pareigas. 
G. Miškinis bus atsakingas už ministerijos veiklos efektyvinimą ir vidaus procesų optimizavimą. 
G. Miškinis pernai pradėjo dirbti Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju ir buvo atsakingas už viešosios tvarkos, administracinių pažeidimų, energetikos, aplinkosaugos ir kitus projektus. Rudenį, po pusantrų metų darbo, pasitraukė iš Vilniaus universiteto kanclerio pareigų. 
Nuo 1996-ųjų iki 2002 metų jis jau yra dirbęs ūkio viceministru, vėliau - ministerijos valstybės sekretoriumi bei kancleriu.
Ūkio viceministrais jau dirba Gintaras Vilda, atsakingas už inovacijas, bei Marius Skuodis, atsakingas už investicijas ir eksportą. Ketvirtojo viceministro, kuris bus atsakingas už informacines technologijas, ministerija dar neatskleidžia.

Lietuvos istorijos akcentai

Lietuva vasario 20-ąją:
1387 m. Lietuvos krikšto proga Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila suteikė privilegiją Lietuvos bajorams - visi krikštą priėmę bajorai, atliekantys karinę tarnybą, gavo nuosavybės teisę į tėvonijos žemes, teisę laisvai jomis disponuoti, nevaržomai tvarkyti dukterų ištekinimo ir kitus reikalus.
1530 m. dešimtmetis Žygimantas Augustas karūnuotas Lenkijos karaliumi dar esant gyvam tėvui. Dviem karaliams atskirti dvaro kalboje tėvas gavo Žygimanto Senojo vardą.
1916 m. Čepolės kaime (dabar Latvija, Bauskės rajonas) gimė kompozitorius, vargonininkas, chorvedys, pedagogas, mokslininkas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Julius Juzeliūnas. Mirė 2001 m. 
2001 m. Prezidentą Valdą Adamkų, atvykusį su valstybiniu vizitu, priėmė Indijos prezidentas Kočerilis Ramanas Narajananas. Tarp šalių pasirašyti susitarimai dėl bendradarbiavimo oro transporto, kultūros, mokslo ir švietimo srityse bei ekonominio ir techninio bendradarbiavimo.
2002 m. Klaipėdos rajone, Dumpiuose, pradėta eksploatuoti pirmoji Vakarų Lietuvoje padangų smulkinimo įranga. Susmulkintos padangos naudojamos keliams tiesti bei asfaltuoti.
2006 m. Ispanijos mieste Valensoje savo veiklą pradėjo pirmasis šioje šalyje Lietuvos generalinis konsulatas.
2007 m. Lietuvoje su oficialiu vizitu lankėsi Kroatijos prezidentas Stepanas Mesičius.
2008 m. eidama 60-uosius metus mirė populiari lietuvių estrados dainininkė, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinininkė Janina Miščiukaitė. 
2009 m. Lietuva užmezgė diplomatinius santykius su Samoa.
2009 m. darbą pradėjo pirmasis Lietuvos ambasadorius Argentinoje Vaclovas Šalkauskas. 
2010 m. eidamas 83-iuosius metus mirė vienas žymiausių Lietuvos edukologų profesorius Vytautas Šernas. 

Pusė mirusiųjų nuo meningokokinės infekcijos - vaikai iki 5 metų amžiaus

Per pirmąjį šių metų mėnesį meningokokine infekcija užsikrėtė 4 žmonės, du iš jų - vaikai iki penkerių metų amžiaus, iki vasario 19 d. registruotas vienas šios pavojingos ligos atvejis. Kaip akcentuoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), mažiems vaikams meningokokinė infekcija - pavojingiausia.


ULAC duomenimis, pernai iš vienuolikos mirusiųjų nuo meningokokinės infekcijos buvo penki vaikai iki penkerių metų amžiaus. 
Iš viso pernai Lietuvoje užregistruotas 81 susirgimo meningokokine infekcija atvejis, iš kurių pusė - 40, vaikų iki penkerių metų. Užpernai - 2016 m. - Lietuvoje užregistruoti 75 susirgimai meningokokine infekcija, iš jų - septynios mirtys (keturi vaikai iki penkerių metų amžiaus).
ULAC primena, kad meningokokinė infekcija pavojinga visiems žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki penkerių metų. Lietuvoje vidutiniškai per metus registruojama 70-80 susirgimų meningokokine infekcija.
Meningokokinė infekcija - tai ūmi bakterinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiuoju ar bakterijų nešiotoju. Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų - vidutiniškai trunka 3-4 dienas. Šiai infekcijai būdingas sezoniškumas ir susirgti ja yra didesnė tikimybė šaltuoju metų laikotarpiu: rudens, žiemos, pavasario mėnesiais, kuomet yra didelis sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.
Meningokokinei infekcijai būdinga: karščiavimas, vėmimas, mieguistumas, vangumas, sąmonės aptemimas, kaklo raumenų įtempimas, sąnarių/raumenų skausmai, vaikams dar būdingas nuolatinis verkimas, atsisakymas valgyti/gerti, hemoraginis bėrimas.
ULAC atkreipia dėmesį, kad artimą sąlytį su ligoniu turėjusiųjų grupei priklauso šeimos nariai, asmenys, gyvenantys ir miegantys toje pačioje patalpoje (kareivinėse, internatuose ir kt.), kiti asmenys, turėję artimą sąlytį (per bučinius, kontaktą su seilėmis, valgymą iš bendrų indų, naudojimąsi susirgusiojo dantų šepetuku, gaivinimą „burna į burną" ir kt.).
Artimai kontaktavusiems asmenims rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad šis profilaktiškai paskirtų vienkartinę antibakterinių vaistų dozę. Visi kolektyvo nariai turi stebėti savo sveikatą dešimt dienų. Pakilus temperatūrai, atsiradus galvos skausmui, odos bėrimui, būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Efektyviausia apsisaugojimo nuo meningokokinės infekcijos priemonė - skiepai. 
Pacientų lėšomis skiepijimai nuo meningokokinės B infekcijos Lietuvoje pradėti 2014 m. ir tais metais paskiepyti 338 asmenys, 2015 m. paskiepytų buvo trigubai daugiau - 1042, o nuo 2016-ųjų paskiepytųjų skaičius išaugo trylika kartų ir siekė - 13 604 paskiepytus asmenis, 2017 m. pasiskiepijusių dar labiau daugėjo ir siekė 15 929 asmenis.
Taip pat reikėtų nepamiršti nespecifinių profilaktikos priemonių: reguliariai plauti rankas; laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas - išmesti į šiukšliadėžę); reguliariai vėdinti ir valyti patalpas; užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikaisiais.
Nuo liepos į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių bus įtraukti skiepai nuo meningokokinės infekcijos. Nemokamai bus skiepijami vaikai nuo dviejų mėnesių amžiaus.

Pjongčango olimpinių žaidynių medalių įskaitos lydere lieka Norvegija

Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių medalių įskaitoje po pirmadienio varžybų pirmoje vietoje liko norvegai. Jie turi 11 aukso, 9 sidabro ir 8 bronzos medalius.

Pjongčange (Pietų Korėja) vykstančių 23-iųjų žiemos olimpinių žaidynių šuolių su slidėmis vyrų komandų varžybose pirmadienį triumfavo Norvegijos rinktinė

orvegija su 28 apdovanojimais taip pat yra daugiausiai medalių iškovojusi šalis.
Antrąją vietą užima vokiečiai (10 aukso, 6 sidabro, 4 bronzos), į trečiąją poziciją pakilo Kanada (6 aukso, 5 sidabro, 6 bronzos), ketvirtoje atsidūrė olandai (6 aukso, 5 sidabro, 2 bronzos), o penkta lieka JAV rinktinė (5 aukso, 3 sidabro, 2 bronzos).
Vyrų dviviečių ledrogių varžybose pirmadienį Latvijos duetas - Oskars Melbardis ir Janis Strenga - iškovojo bronzos medalius. Tai pirmieji mūsų šalies kaimynų apdovanojimai šiose žaidynėse.
Olimpinius medalius jau iškovojo 27 šalių sportininkai (aukso - 18).
Pjongčango olimpinėse žaidynėse iš viso bus išdalinti 102 medalių komplektai.
Medalių įskaitos lyderiai (vieta, šalis, aukso, sidabro, bronzos, iš viso).
1. Norvegija 11 9 8 28
2. Vokietija 10 6 4 20
3. Kanada 6 5 6 17
4. Olandija 6 5 2 13
5. JAV 5 3 2 10
6. Švedija 4 3 0 7
7. Austrija 4 2 4 10
7. Prancūzija 4 2 4 10
9. Pietų Korėja 3 2 2 7
10. Japonija 2 5 3 10...

L. Linkevičius: Lietuvos ir Ispanijos pozicijos sutampa daugeliu ES darbotvarkės klausimų

Ispanijoje su darbo vizitu viešintis užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pirmadienį susitiko su Ispanijos užsienio reikalų ir bendradarbiavimo ministru Alfonso Marķa Dastisu Quecedu. Susitikimo metu ministrai teigiamai įvertino dvišalius Lietuvos ir Ispanijos santykius, aptarė aktualiausius saugumo, bendradarbiavimo Europos Sąjungoje ir NATO, Europos kaimynystės klausimus.
L. Linkevičius padėkojo Ispanijos kolegai už Ispanijos indėlį į Baltijos jūros regiono saugumą. Ispanijos naikintuvai jau keturis kartus vykdė NATO oro policijos ar oro policijos sustiprinimo misijas Baltijos valstybėse, iš jų du kartus - Lietuvoje. Šių metų gegužę Ispanija ir vėl siųs „Eurofighter" naikintuvus į Lietuvą dalyvauti NATO operacijoje „Baltijos oro pajėgos", kurios tikslas yra saugoti Estijos, Latvijos bei Lietuvos oro erdvę. Naikintuvai bus dislokuoti Šiaulių bazėje iki rugpjūčio mėnesio. 
Ministrai taip pat sutarė dėl glaudaus abiejų šalių bendradarbiavimo atremiant hibridines grėsmes, didinat kibernetinį saugumą ir atsparumą informacinėms atakoms.
„Siekdami sėkmingai spręsti sudėtingus nūdienos saugumo, ekonominius ir kitus klausimus, su kuriais susiduria Europa, Lietuva, Ispanija ir kitos Europos Sąjungos valstybės narės bei mūsų sąjungininkai, turi veikti ryžtingai, vieningai ir solidariai", - sakė užsienio reikalų ministras.
Ministras L. Linkevičius taip pat pabrėžė būtinybę stiprinti ES paramą asocijuotose Rytų partnerystės šalyse vykdomoms reformoms. Lietuva siekia palaikymo dėl ilgalaikės Europos paramos Ukrainai plano, kuris padėtų užtikrinti reformų tempą ir tvarumą.
Pasak Užsienio reikalų ministerijos pranešimo, L. Linkevičius akcentavo, kad Lietuvos ir Ispanijos pozicijos sutampa daugeliu ES darbotvarkės klausimų. Ministrai sutarė, kad ES bus pajėgi įveikti vidaus ir globalius iššūkius, jei prisiims atsakomybę už savo ateitį ir veiks remdamasi bendromis, pamatinėmis vertybėmis.

Užsienio reikalų ministerijoje prisiminti žuvusieji už Ukrainos

Užsienio reikalų ministerijoje vykusio susitikimo su moksleiviais iš Rytų Ukrainos metu buvo prisiminti Ukrainos Dangaus šimtinės didvyriai, žuvusieji 2014 metų vasario mėnesį Maidane. Lietuvos diplomatai kartu su moksleiviais, pasak Užsienio reikalų ministerijos, pagerbė žuvusiuosius už Ukrainos laisvę tylos minute, pasidalino prisiminimais apie įvykius Maidane.
Moksleiviams buvo pristatytas Lietuvos ir Ukrainos dvišalis bendradarbiavimas, Ukrainos ir NATO bendradarbiavimo klausimai. Profesorius Alfonsas Eidintas Ukrainos moksleiviams papasakojo apie Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto paskelbimo istoriją, Lietuvos ir Ukrainos istorinius ryšius. 


„Lietuvos ir Ukrainos žmonės gerai supranta vieni kitus, nes mūsų šalių kelias į Nepriklausomybę turi daug panašumų", - sakė profesorius.
Ukrainos moksleiviai Lietuvoje dalyvavo Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo renginiuose Akmenėje, Joniškyje ir Žagarėje. Naujosios Akmenės savivaldybė yra viena iš aktyviausiai plėtojančių bendradarbiavimą su Ukraina, nuolat skatina Lietuvos ir Ukrainos jaunimo bendradarbiavimą, remia kultūrinius renginius.

Metų vertėjo krėslo premija skirta I. Aleksaitei

Metų vertėjo krėslo premija šiemet skirta vertėjai Irenai Aleksaitei už adekvačiai ir gyvai išverstą Witoldo Gombrowicziaus „Lenkiškų prisiminimų" tekstą, kupiną psichologinių ir intelektinių įžvalgų. 
I.Aleksaitė studijavo Maskvos M. Gorkio literatūros institute, ten įgijo grožinės literatūros vertėjos specialybę. 
Po studijų dirbo redaktore Spaudos komitete, vyresniąja redaktore „Vyturio" leidykloje.
I. Aleksaitė yra išvertusi per 60 knygų, 30 filmų, straipsnių, pjesių ir esė.

Kalorijų ir cukraus neturinčių gėrimų dietologai pataria gerti kuo rečiau

Plačiai reklamuojami gaivieji gėrimai be cukraus ir be kalorijų, gydytojos dietologės Daivos Pipiraitės-Lazarevičienės teigimu, nėra geras pasirinkimas, nebent būtų geriami retai.
Dietologei antrina ir Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Rimantas Stukas. „Geriau gerti mineralizuoto ar tiesiog paprasto vandens. Žinoma, vaisvandeniai be cukraus ir be kalorijų - geresnis pasirinkimas už ankstesnį, bet tikrai nepatarčiau jų vartoti daug", - sakė mitybos specialistas.


Šiuo metu ypač plačiai reklamuojamo populiaraus gazuoto gaivaus gėrimo sudėtyje - vanduo, anglies dioksidas, dažiklis E 150d, rūgštis: fosforo rūgštis, saldikliai: natrio ciklamatas, acesulfamas K ir aspartamas, natūralios kvapiosios medžiagos, kofeinas, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga: natrio citratai. Sudėtyje yra fenilalanino šaltinis.
Sudėtyje minimas aspartamas yra iki 200 kartų saldesnis už cukrų. Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) ekspertai, Europos Komisijos nurodymu pakartotinai ištyrę sudėtyje minimo saldiklio aspartamo poveikį žmogaus organizmui, patvirtino, kad jį vartoti kaip cukraus pakaitalą yra visiškai saugu. 
Gydytoja dietologė D. Pipiraitė-Lazarevičienė to neneigia, tačiau atkreipia dėmesį į tai, kad, palyginti su cukrumi, suteikdami stipresnio saldumo pojūčio saldikliai perstimuliuoti mūsų receptorius ir tiesiog nebejausime saldumo valgydami obuolį ar kitą mums įprastai buvusį saldų produktą. 
„Vartodami saldiklius ilgainiui galime nebejausti natūralių produktų skonio, nes receptoriai bus paveikti. Yra tyrimų, įrodančių, kad vartojantys saldiklių rizikuoja antsvorio problemomis ir netgi cukrų pakeitus jais svoris ne sumažėja, o padidėja", - sakė gydytoja dietologė. 
Žavėtis tuo, kad gėrimas neturi kalorijų, D. Pipiraitės-Lazarevičienės nuomone, tikrai nereikia, nes paprastai tokie produktai turi kitų medžiagų. „Jei etiketėje matome, kad gėrimas turi kofeino, fosfatų, turime suprasti, kad tai nėra naudinga mūsų organizmui", - pabrėžė gydytoja dietologė.
D. Pipiraitė-Lazarevičienė renkantis ne pirmo sveikumo produktus pataria laikytis tokios taisyklės: labai retai ir po nedaug žalos nepadarys, bet piktnaudžiauti nepatartina.
„Jeigu vaisvandenius, reklamuojamus, kaip turinčius nulį kalorijų ir nulį cukraus, gersime mažais kiekiais ir retai, tikrai nepakenksime sau. Tačiau šalių, kuriose gaivieji gazuoti gėrimai labai populiarūs, patirtis rodo, kad net ir pakeitus juose naudojamą cukrų saldikliais, žmonės neišvengia problemų", - pabrėžė gydytoja dietologė. 
Europos Komisijos narys, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą, Vytenis Povilas Andriukaitis įsitikinęs, kad sergamumas diabetu visoje Europos Sąjungoje (ES) auga tik dėl didelio cukraus kiekio maiste.
Pasak eurokomisaro, visos Bendrijos maisto gamintojai pasirašė susitarimą, kuriuo įsipareigojo sumažinti cukraus, druskos ir riebiųjų rūgščių kiekius maiste, o visų pirma - produktuose vaikams ir paaugliams. Iki 2030 metų cukraus kiekis produktuose turės mažėti 10 proc.
„Dalis industrijos pradėjo tai įgyvendinti ir cukrų keičia saldikliais. Tačiau tai iškėlė problemą - gaminio, kuriame vietoje cukraus yra saldiklio, tarkim tai "Coca-Cola", skonis pasikeičia. Žinoma, ir kaina. Tai yra dėl to, kad maisto gamintojai reformuluoja maistą, tačiau žmonės apie tai neinformuoti, nežino, kas ir kodėl, tad dėl pasikeitusio skonio kaltas kokybės suprastėjimas", - sakė V. P. Andriukaitis. 
Pasak buvusio sveikatos apsaugos ministro, cukraus perteklius maisto produktuose - didžiulis, ir tai susiję su antro tipo vaikų diabeto augimu. „Mano, kaip gydytojo, pareiga, kad gamintojai sparčiau mažintų cukraus kiekius maiste, nes vaikų antro tipo diabetas yra akis badanti tikrovė Europos Sąjungoje - visur - ir Lietuvoje, ir Portugalijoje, ir kitose ES šalyse", - pabrėžė V. P. Andriukaitis.
Europos Komisijos nario teigimu, bandymas mažinti cukraus ir kitų sveikatai nepalankių ingredientų kiekius maiste rinkai atsiliepia kitu galu - kinta kokybė, skonis.
Pirmo tipo diabetas nustatomas apie 10 proc. visų sergančiųjų šia liga, vystosi dėl autoimuninio kasos beta ląstelių pažeidimo. Šio tipo diabetu sergančio žmogaus kasa negamina insulino. Pirmo tipo diabetas vadinamas jaunų žmonių liga, pasireiškianti labai akivaizdžiais simptomais - žmogus jaučia silpnumą, jį vargina troškulys, džiūsta burna, padažnėja šlapinimasis, todėl diagnozė iš karto būna aiški. Šio tipo diabetu sergančiam ligoniui būtinos kasdienės insulino injekcijos.
Antro tipo diabetu dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės, nors gali sirgti ir vaikai. Sergančiojo kasa insuliną gamina, tačiau jo pasisavinimas organizme sutrinka, todėl gliukozė iš kraujo nepatenka į ląsteles. Pavalgius gliukozės kiekis pradeda kilti, dėl insulino stygiaus vystosi įvairios komplikacijos.
Tyrimai rodo, kad viena sparčiausiai pasaulyje plintančių ligų vadinamam antro tipo diabetui įtakos turi gyventojų senėjimas, žalingi įpročiai, netinkama mityba, mažas fizinis aktyvumas ir nutukimas. Antsvorio turi apie 80 proc. sergančiųjų antro tipo diabetu, todėl susirūpinti turėtų visi, kurių kūno masės indeksas didesnis kaip 25 (pavyzdžiui, ūgis 168 cm, svoris daugiau kaip 70 kg), moterims juosmens apimtis viršija 88 cm, vyrams -102 cm. Moterims, kurios gimdė per 4 kg svorio naujagimius ir kurioms buvo išsivystęs nėščiųjų diabetas, taip pat rekomenduojama atlikti gliukozės toleravimo mėginį. Šį testą turėtų atlikti ir tie, kurių artimieji serga cukriniu diabetu.

Kirgizijoje žuvusio alpinisto Sauliaus Saikausko kūnas nugabentas į Biškeką ir šiuo metu laukiama, kol bus pradėti kūno repatriacijos procesai, teigė Lietuvos alpinizmo asociacijos prezidentė Vilma Tūbutytė. „Procesas trunka ne vieną dieną, dabar laukiame, kol kūnas bus pargabentas“, - pirmadienį spaudos konferencijoje sakė V. Tūbutytė. Nelaimės metu kartu su S. Saikausku buvęs alpinistas Kęstutis Skrupskelis teigė, kad kelionės tikslas buvo Lietuvos šimtmečio minėjimo proga užlipti į sudėtingą ledo viršūnę

Diskusijoje ekspertai svarstys - ar lygybė Lietuvoje gali būti madinga

Trečiadienį, vasario 21 d., sostinėje vyks diskusija „Kada (kaip) lygybė Lietuvoje taps madinga?". Jos metu žmogaus teisių, komunikacijos bei reklamos specialistai svarstys, ką daryti, kad parama lygiateisiškumo principams taptų gero politinio ir kultūrinio tono ženklu. 
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, organizuojanti šį renginį, kviečia ne apgailestauti, kad šalies gyventojams neįdomios žmogaus teisės, bet veikiau paieškoti inovatyvių ir kūrybiškų sprendimų, kaip sudominti plačiąją visuomenę ir taip paskatinti ginti savo teises. 

Lygybės ir įvairovės tema Vakarų valstybėse ganėtinai populiari - didžiosios įmonės ją įtraukia į savo reklamas, politiniai bei visuomenės veikėjai pasitelkia viešųjų ryšių kampanijose, internete plinta įdomiausios socialinės reklamos. Ne visi bandymai vienodai sėkmingi, bet jie rodo, kad žmogaus teisės nėra tik siauro aktyvistų ar akademikų rato interesas, rašoma Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos pranešime. 
Tarnybos Komunikacijos skyriaus vadovė Mintautė Jurkutė mano, kad nuosekliai dirbant tokį efektą galime pasiekti ir Lietuvoje. „Ši diskusija, planuojamas jų ciklas, yra viena iš priemonių, kuri galėtų padėti populiarinti lygybės idėjas. Siekiame, kad apie žmogaus teises būtų kalbama ne tik uždaruose susitikimuose, konferencijose ar posėdžiuose, bet ir tiesiog prie kavos puodelio", - sako ji. 
Ši diskusija yra pasirengimo jubiliejiniams Nacionaliniams lygybės ir įvairovės apdovanojimams dalis. Juos organizuoja Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kartu su Nacionaliniu lygybės ir įvairovės forumu, remia Atviros Lietuvos fondas, Britų taryba, Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje.

Indonezijoje stūksantis Sinabungo ugnikalnis išspjovė 5 km aukščio pelenų debesį

Aštuonerius metus aktyvus Sinabungo ugnikalnis Indonezijos Sumatros saloje pirmadienį vėl išsiveržė. Žinybų duomenimis, jis į atmosferą išspjovė 5 km aukščio pelenų debesį. Žmonės nenukentėjo, tačiau vulkaniniai pelenai padengė šimtus namų už evakuacijos zonos ribų. Vietos kovos su katastrofomis institucija dalijo dujokaukes ir ragino gyventojus, esant galimybei, likti namuose.


Jau kelias dienas žinybos fiksavo didėjanti ugnikalnio aktyvumą. Išsiveržimas pirmadienį iki šiol buvo didžiausias nuo metų pradžios, sakė Indonezijos vyriausiasis vulkanologas Kasbanis. Anot jo, didžiausią nerimą jam kelia didelis slėgis krateryje.
Savo namus teko palikti visiems gyventojams 7 km spinduliu. Tačiau ir kaimuose už saugumo zonos ribų matomumams tesiekė 5 metrus. 
Sinabungas prabudo 2010-aisiais po 400 metų trukusios ramybės. Nuo tada vis fiksuojamos erupcijos. 2014 metais išsiveržus ugnikalniui žuvo 16 žmonių, po dvejų metų žuvo dar septyni žmonės.
Indonezija yra vadinamajame Ramiojo vandenyno Ugnies žiede. Šalyje yra iš viso 129 aktyvūs vulkanai.

Lietuvos bankas: Latvijos ABLV krizė nepaveiks Lietuvos

Europos centriniam bankui (ECB) įšaldžius trečio pagal dydį Latvijos komercinio banko ABLV mokėjimus bei Latvijos priežiūros institucijai apribojus šio banko klientų debeto operacijas, Lietuvai įtakos tai neturės, sako Lietuvos bankas.
"Įtakos Lietuvos finansų sistemai nėra. ABLV bankas Lietuvoje neturėjo atstovybės ar filialo, todėl Lietuvoje indėlių nerinko nei iš įmonių, nei iš gyventojų. Apskritai Lietuvos finansų sistema pastaraisiais metais tapo labai savarankiška - bankai tiek skolina, tiek ir veiklą finansuoja bei indėlius renka vidaus rinkoje", - Eltai teigė Lietuvos banko Priežiūros tarnybos vadovas Vytautas Valvonis.
Pasak jo, visos Latvijos bankų indėlių ir paskolų dalis yra labai menka, taigi, kaimyninės valstybės banko veiklos ribojimai įtakos nedaro.
"Lietuvoje veikiančiuose bankuose paskolos ne Lietuvos fiziniams ir juridiniams asmenims tesudaro tik 1,7 proc. visų paskolų, o indėliai - 2,3 proc., Latvijos subjektų paskolos ir indėliai sudaro atitinkamai 0,3 proc. paskolų, ir 0,1 proc. visų indėlių. Taigi, net tarp nerezidentų indėlių ir paskolų Latvijos dalis yra mažoji", - aiškino V. Valvonis. 
Praėjusią savaitę JAV iždo departamentas įvardijo ABLV banką kaip „instituciją, keliančią susirūpinimą dėl pinigų plovimo" ir apkaltino jį ryšiais su Šiaurės Korėjos ginklų plėtros programa.
ABLV finansinė padėtis, dar neseniai buvusi stabili, sparčiai pablogėjo nuo tada, kai jo prieiga prie finansinės sistemos buvo pristabdyta, netgi iškilo grėsmė institucijos išlikimui. Praėjusių metų rugsėjo pabaigoje banko balansas sudarė apie 3,6 mlrd. eurų.
Likus dviem dienoms iki ECB moratoriumo Latvijos finansų ir kapitalo rinkos priežiūros komisija (FCMC) savo ataskaitoje skelbė, kad banko kapitalo pakankamumo ir likvidumo koeficientai - pagrindiniai banko finansinės padėties rodikliai - buvo geri.
ECB sprendimas priimtas neturkus po to, kai šeštadienį Latvijos centrinio banko valdytojas Ilmaras Rimševičius, priklausantis ir ECB valdančiajai tarybai, buvo sulaikytas Korupcijos prevencijos biuro (KNAB) pareigūnų.
Kaip AFP agentūrai sakė šaltinis, artimai susipažinęs su situacija, nėra jokio ryšio tarp ABLV atvejo ir centrinio banko vadovo sulaikymo.

Albanijos premjeras siūlo bendrą prezidentą Albanijai ir Kosovui

Albanijos ministras pirmininkas Edis Rama kalbėdamas parlamente Prištinoje pasiūlė bendrą prezidentą Albanijai ir Kosovui.
Albanija ir Kosovas jau dalijasi diplomatinėmis atstovybėmis visame pasaulyje - "tai kodėl negalėtų turėti ir bendro prezidento?" - sakė jis. Tai esą galėtų būti "nacionalinės vienybės simbolis". Tokie žodžiai gali suerzinti pirmiausiai Serbiją.
Kosovas šeštadienį šventė dešimtąsias savo nepriklausomybės nuo Serbijos metines. Serbija jau ne kartą kaltino vyriausybę Tiranoje siekiant sukurti "Didžiąją Albaniją". Albanijos vyriausybė tai neigia.
E. Rama dabar parlamente sakė įsivaizduojąs ateitį, kurioje "albanai ir serbai koegzistuos... kaip dvi valstybės su gerais kaimyniniais santykiai, kurios yra Europos Sąjungos integrali dalis".
Daugiausiai etninių albanų gyvenamą Kosovą po Kosovo karo, nusinešusio 13 000 gyvybių, 1999-aisiais ėmė administruoti Jungtinės Tautos (JT). 2008 metų vasario 17 dieną buvusi Serbijos provincija vienašališkai paskelbė nepriklausomybę. Nepriklausomybę pripažino daugiau kaip 110 pasaulio šalių. Vyriausybė Belgrade tuo tarpu ir toliau laiko Kosovą separatistine provincija.
2011 metais, tarpininkaujant Europos Sąjungai (ES), buvo pradėtos derybos dėl santykių tarp Serbijos ir Kosovo normalizavimo. Tačiau per praėjusius dvejus metus jos nepasistūmėjo į priekį. Serbijos užsienio reikalų ministras Iviča Dačičius šeštadienį sakė, kad Belgradas yra "dar toli" iki Kosovo pripažinimo. Be susitarimo su Kosovu "šis klausimas negali būti išspręstas".

"Eurostat": gruodį statybų sektorius euro zonoje ūgtelėjo 0,1 proc., o visoje ES 0,6 proc.

Pirminiais Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūros "Eurostat" duomenimis, atsižvelgus į sezoninius svyravimus, statybos sektorius 2017-ųjų gruodį, lyginant su ankstesniu mėnesiu, euro zonoje kilstelėjo 0,1 proc., o visoje ES padidėjo 0,6 proc. Tuo tarpu praėjusių metų lapkritį statybos apimtys euro zonoje padidėjo 0,2 proc., o ES šalyse smuko 0,5 proc.
Statybos 2017 metų gruodį, palyginti su tuo pačiu 2016 metų mėnesiu, euro zonoje išaugo 0,5 proc., o visoje ES -1,5 procento.
Per visus 2017 metus statybų sektorius, lyginant su ankstesniais metais, euro zonoje išaugo 2,4 proc., o visoje ES - 3,5 procento.
2017 m. gruodį, palyginti su praėjusių metų lapkričiu, euro zonoje pastatų statybų mastas padidėjo 0,5 proc., o civilinės inžinerijos darbų apimtys - 0,3 proc. Visoje ES civilinės inžinerijos apimtys smuko 1,1 proc., o pastatų statybos apimtys išaugo 1,5 proc.
ES valstybių narių duomenimis, 2017 metų gruodį, palyginti su vienuoliktuoju praėjusių metų mėnesiu, daugiausia statybų padaugėjo Rumunijoje (4,5 proc.), Prancūzijoje (4,2 proc.) ir Vengrijoje (3,9 proc.), o didžiausias nuosmukis fiksuotas Slovakijoje (5,5 proc.), Ispanijoje (4,4 proc.) ir Bulgarijoje (3,0 proc.).
2017-ųjų gruodį, palyginti su tuo pačiu 2016-ųjų mėnesiu, euro zonos pastatų statyba išaugo 1,4 proc., o civilinės inžinerijos apimtys sumažėjo 2,6 proc.
Šiuo lyginamuoju laikotarpiu visoje ES statybų sektorius išaugo 1,5 proc. dėl to, kad civilinės inžinerijos apimtys padidėjo 1,8 proc., o pastatų statybos pakilo 1,5 proc. 
Tarp ES narių didžiausias kilimas lyginamuoju laikotarpiu fiksuotas Vengrijoje (35,0 proc.), Slovėnijoje (21,2 proc.) ir Lenkijoje (18,3 proc.), o didžiausias kritimas buvo užfiksuotas Ispanijoje (13,4 proc.) ir Bulgarijoje (4,1 proc.).

Lenkijoje tęsiama Smolensko katastrofos aukų ekshumacija

Lenkijoje tęsiama 2010 metų balandį prie Smolensko įvykusios aviacijos katastrofos aukų palaikų ekshumacija, nors kai kurių žuvusiųjų artimieji tam prieštarauja.
Pirmadienį anksti rytą buvo ekshumuoti Seimo deputato Sebastiano Karpiniuko palaikai. Jis tapo 68-ąją tragedijos auka, kurios palaikai buvo ekshumuoti.
Prie kapinių Kolobžego mieste prieš šią procedūrą su plakatais rankose protestavo S. Karpiniuko draugai ir pažįstami. "Norime parodyti, kad mes nepritariame ekshumacijai, ir niekada nesutiksime, kad dėl politinių priežasčių vyktų šis šokis ant kaulų", - sakė jie žurnalistams.
"Kelia nerimą tai, kad tokiu metu ir tokiomis aplinkybėmis atliekama ekshumacija, kuri nieko neduoda, o tik drasko draugų, šeimos, artimųjų žaizdas, - pareiškė Piliečių platformai atstovaujantis Seimo deputatas Marekas Hokas. - Mes esame prieš tai, bet niekas nekreipia dėmesio į mūsų balsą". Jis pridūrė, kad procedūra atliekama naktį dalyvaujant didelėms policijos ir kitų tarnybų pajėgoms.
2010 metų balandžio 10 d. leisdamasis Smolensko oro uoste Rusijoje sudužo Lenkijos lėktuvas "Tu-154M", kuriuo skrido Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis ir šalies politinio ir karinio elito atstovų delegacija. Jie vyko į gedulo renginius, skirtus lenkų karininkų žudynių Katynės miške 70-osioms metinėms. Žuvo visi 89 keleiviai ir septyni įgulos nariai.
Praėjusių metų birželį buvo nuspręsta ekshumuoti visų katastrofos aukų palaikus tyrimo tikslais. Pasak prokuratūros atstovų, tai padės patikrinti pagrindines tragedijos versijas.
Dalis žuvusiųjų artimųjų pritarė šiam sprendimui, bet daugelis stojo prieš.

Jungtinės Tautos įspėja dėl didėjančio maisto trūkumo Afrikoje

Afrikoje apie 224 mln. žmonų kenčia nuo neprievalgio. Klimato kaita ir konfliktai lėmė žemyne didėjantį maisto trūkumą, pirmadienį teigė Jungtinių Tautų (JT) maisto agentūros pareigūnas. 
Pareigūnas, kalbėjęs JT Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) surengtoje konferencijoje dėl Afrikos, sakė, kad padėtis Afrikoje kelia susirūpinimą, ypač remiantis prognozėmis, kad iki 2030 metų žemyno populiacijos skaičius pasieks 1,7 mlrd. 
"Mitybos nepakankamumas tarp 2015 ir 2016 metų nuo 21 proc. išaugo iki beveik 23 proc. Tuo pačiu laikotarpiu Afrikoje nepakankamai besimaitinančių žmonių skaičius nuo 200 mln. išaugo iki 224 mln. Tai mums visiems kelia nerimą", - konferencijoje sakė FAO generalinio direktoriaus pavaduotojas Afrikai Bukaras Tijanis.
Pareigūnas konferencijoje teigė, kad maisto stygiaus ir neprievalgio didėjimas susijęs su klimato pokyčiais ir tokiomis nelaimėmis kaip potvyniai, sausra ir prastas derlius. Anot B. Tijanio, didėjantis maisto stygius taip pat susijęs su konfliktais Somalyje, Pietų Sudane ir Centrinėje Afrikos Respublikoje, ir tai verčia žmones palikti savo namus ir persikelti. 
Kaip teigiamą dalyką B. Tajanis pabrėžė tai, kad gerėja Afrikos ekonomika, o tai sudaro galimybes naujoms investicijoms. 
Šimtai delegatų iš Afrikos dalyvauja penkių dienų trukmės konferencijoje Sudano sostinėje. Jos metu siekiama aptarti pastangas panaikinti Afrikoje badą ir maisto stygių.

Nafta pasiekė dviejų savaičių maksimumą

Naftos kainos pirmadienį pasiekė dviejų savaičių maksimumą, o rinką palaiko akcijų biržų atsigavimas bei politinė įtampa Artimuosiuose Rytuose, rašo "Reuters".
"Brent" rūšies naftos ateities sandorių kaina pakilo 37 centais, iki 65,21 dolerio už barelį. JAV "West Texas Intermediate" nafta pabrango 54 centais, iki 62,22 dolerio už barelį.
Prekybininkai pažymi, kad rinką palaiko du pagrindiniai faktoriai - po įspūdingo išpardavimo atsigaunančios akcijų biržos bei įtampa Artimuosiuose Rytuose, kurią dar labiau pakurstė Izraelio komentarai.
Šalies premjeras Benjaminas Netanyahu sekmadienį teigė, kad Izraelis, reaguodamas į susidūrimus prie Sirijos sienos, gali pats imtis veiksmų prieš Iraną.
Pažymėtina, kad prekybos apimtys pirmadienį buvo gerokai mažesnės, nei įprasta dėl nedarbo dienos Jungtinėse Valstijose ir Kinijoje.
Tuo tarpu energetikos paslaugų įmonė "Baker Hughes" pranešė, kad JAV veikiančių naftos platformų skaičius praėjusią savaitę išaugo iki 798 - daugiausiai nuo 2015 m. balandžio. Naftos platformų skaičius yra laikomas vienu iš pagrindinių ateities naftos gavybos apimčių indikatorių.

Mirė garsus prancūzų džiazo smuikininkas D. Lockwoodas

Sulaukęs 62 metų amžiaus, mirė plačiai pagarsėjęs prancūzų džiazo smuikininkas Didier Lockwoodas, informuoja AP.
Didžiausią prestižą turinčiuose pasaulio festivaliuose ir koncertų salėse grojęs D. Lockwoodas netikėtai mirė sekmadienį, jį ištiko širdies smūgis. Smuikininko agentas socialiniame tinkle tviteryje rašė, kad D. Lockwoodas netikėtai mirė sekmadienį, praėjus dienai po koncerto Paryžiuje. 
Muzikantas su žmona - Prancūzijos sopranu Patricia Petibon - augino tris dukteris.

Apklausa: Vokietijos kraštutinių dešiniųjų partija AfD lenkia socialdemokratus

Vokietijos kraštutinių dešiniųjų partija Alternatyva Vokietijai (AfD) įveiktų centro kairiuosius socialdemokratus ir taptų antra didžiausia šalies partija, jei dabar būtų surengti rinkimai, parodė apklausa.
Laikraščio "Bild" užsakymu instituto "Insa" atlikta apklausa parodė, kad parama AfD pirmą kartą yra didesnė nei Vokietijos socialdemokratų partijai (SPD). Apklausos duomenimis, parama SPD nuo rugsėjo pabaigoje vykusių parlamento rinkimų gerokai sumažėjo, už SPD dabar balsuotų tik 15,5 proc., nors rinkimuose partija pelnė 20,5 proc. balsų. Tuo tarpu AfD pernai rugsėjo pabaigoje vykusiuose rinkimuose pelnė 12,7 proc. balsų ir dabar sulauktų jau net 16 proc. balsų.
Parama kanclerės Angelos Merkel konservatyviajam CDU/CSU blokui iš esmės nepakito ir siekė 32 proc. 
Laikraštis "Bild" naujausią apklausą pavadino "didžiuliu smūgiu" pažeidžiamai SPD.
Remiantis naujienų agentūros AFP pranešimais, parama SPD pradėjo mažėti po aiškių rezultatų nedavusių rinkimų, socialdemokratų partijos vadovybei neapsisprendžiant dėl "didžiosios koalicijos" formavimo su A. Merkel bloku.
Po ne vieną savaitę trukusių derybų SPD galiausiai susitarė dėl koalicinės vyriausybės sudarymo su kanclerės vadovaujamais konservatoriais.

Popiežius Pranciškus: niekas nėra pasmerktas pragarui

 Net pats didžiausias nusidėjėlis turi galimybę keliauti į rojų, net ir Jėzaus Kristaus išdavikas Judas, teigė popiežius Pranciškus.
"Nė vienas iš mūsų negali sakyti, kad kažkas nekeliaus į rojų. Sakau jums tai, kas galbūt jus nustebins: negalite to sakyti net Judui", - teigė Pranciškus.
Tokius žodžius popiežius išsakė per sausio 4 dieną vykusią privačią audienciją, kurioje dalyvavo vaikai iš rumunų našlaičių namų, tačiau šio susitikimo įrašą Vatikanas paskelbė tik pirmadienį.
Pranciškus sulaukia kritikos dėl pernelyg atlaidaus ir liberalaus požiūrio žmonių, nukrypusių nuo katalikų mokymų, atžvilgiu, o 2013 metais apie homoseksualus pasisakęs "Kas aš toks, kad teisčiau?", pateko į pirmuosius pasaulio spaudos puslapius.

B. Gatesas: milijardieriai turėtų mokėti gerokai daugiau mokesčių

"Microsoft" įkūrėjas Billas Gatesas teigia, kad tokie milijardieriai kaip jis turėtų mokėti gerokai daugiau mokesčių, nes jie gauna didesnę naudą iš sistemos.
Antras turtingiausias žmogus pasaulyje išreiškė kritiką gruodį priimtai JAV mokesčių reformai, kuri sumažino pelno mokestį didžiosioms įmonėms.
"Aš sumokėjau daugiau mokesčių nei bet kas kitas - per 10 mlrd. dolerių - bet valdžia turėtų reikalauti, kad žmonės, esantys panašioje pozicijoje kaip aš, mokėtų daug daugiau mokesčių", - CNN televizijai sakė B. Gatesas.
Jis teigė, kad mokesčių reforma yra palanki turtingiesiems, nepaisant to, jog reformos iniciatoriai respublikonai tikino, kad ji padės vidurinei ir dirbančiųjų klasėms.
"Turtingesni gavo gerokai daugiau naudos nei vidurinė klasė ar tie, kurie gyvena vargingai, todėl ši reforma eina prieš bendrą tendenciją, kurią norėtume matyti", - pažymėjo "Microsoft" įkūrėjas.
B. Gateso teigimu, apie šeštadalis JAV populiacijos gyvena, kaip jis pats įvardija, "prastomis" sąlygomis. Milijardierius sako, kad šalies įstatymų leidėjai turėtų pagalvoti apie augančią pajamų nelygybę bei apie tai, kodėl jie labiau nesistengia dėl šių žmonių.

Japonijos pareigūnai įspėjo gyventojus apie ugnikalnio išsiveržimo šalies pietvakariuose pavojų

Antradienį Japonijos pareigūnai paskelbė vieno kilometro spindulio draudžiamą zoną aplink Jodzano ugnikalnio kraterį Kirišimos kalnų grandinėje Kiušiū saloje šalies pietvakariuose.
Kaip praneša naujienų agentūra "Kyodo", ten fiksuojama daug žemės drebėjimų, kurie gali rodyti, kad netrukus prasidės išsiveržimas.
Pirmadienį ugnikalnio rajone buvo užfiksuota 17 žmogaus juntamų požeminių smūgių, antradienį iki 11 valandos vietos laiku (5 valandos Lietuvos laiku) - jau daugiau kaip 20.
Kirišimos kalnagūbris, kur yra daug populiarių viešbučių, įsikūrusių prie karštųjų šaltinių, - didelio seisminio aktyvumo zona. Ten yra keli ugnikalniai. Vienas iš jų pastarąjį kartą išsiveržė 2011 metais. Šiuo metu draudžiamos zonos nustatytos aplink dar du ugnikalnius šiame rajone.
Iš viso Japonijoje yra 50 veikiančių vulkanų. Sausio 23-iąją per vieno iš jų išsiveržimą Gumos prefektūroje vienas žmogus žuvo, apie 10 buvo sužeisti. Juos užklupo iš kraterio skriejusių akmenų kruša.

Turkijos ir Rusijos prezidentai telefonu aptarė karinę padėtį Šiaurės Sirijoje

Turkijos ir Rusijos prezidentai Recepas Tayyipas Erdoganas ir Vladimiras Putinas telefonu aptarė karinę situaciją Šiaurės Sirijoje. Buvo kalbama apie "pastaruosius įvykius" Afrine ir Idlibe, pirmadienį Ankaroje informavo prezidentūra. Abu prezidentai esą sutarė tęsti bendradarbiavimą.
Prieš tai Sirijos valstybinė žiniasklaida pranešė, kad Rusijos sąjungininkė Sirijos vyriausybė ketina pagelbėti kurdams Afrine. Tai reikštų, kad Turkija ir Rusija Šiaurės Sirijoje būtų skirtingose pusėse.

Turkija su sąjungininkais sirų sukilėliais Afrine kovoja prieš kurdų grupuotę YPG, kurią dėl jos glaudžių ryšių su Kurdistano darbininkų partija (PKK) laiko teroristine organizacija.

"Deutsche Bank" atleido šimtus investicinės bankininkystės specialistų

Didžiausias Vokietijos bankas "Deutsche Bank" atleis kelis šimtus investicinės bankininkystės specialistų, informuoja "Bloomberg News".
"Bloomberg", remdamiesi su situacija susipažinusių šaltinių informacija, skelbia, kad "durys buvo parodytos mažiausiai 250, galimai - net iki 500 investicinės bankininkystės specialistų Londone ir Jungtinėse Valstijose". Pats bankas šios informacijos oficialiai kol kas nepatvirtino.
Vasario pradžioje "Deutsche Bank" pripažino, kad 2017-ieji buvo vieni sunkiausių metų banko istorijoje. Tai, pasak banko vadovų, lėmė itin stabilios finansų rinkos bei ribotas klientų skaičius.
"Deutsche Bank" investicinės bankininkystės padalinio pajamos pernai, lyginant su 2016-aisiais, krito 16 proc., iki 14,2 mlrd. eurų. Su šiais rezultatais vokiečių bankas atsiliko nuo tokių konkurentų kaip "Santander" ar "BNP Paribas".
Po to, kai 2015-aisiais generaliniu direktoriumi buvo paskirtas Johnas Cryanas, "Deutsche Bank" ėmėsi nelengvo reorganizacijos proceso - naujasis banko vadovas ėmėsi mažinti rizikas, uždarinėti filialus bei atleidinėti "Deutsche Bank" darbuotojus visame pasaulyje.

Nepaisant ūkininkų nuogąstavimų, Prancūzija siekia didinti vilkų populiaciją

Prancūzija pirmadienį paskelbė apie planus leisti vilkų populiacijai augti iki 500.
Paskutiniais skaičiavimais, šalies vilkų populiaciją sudaro 265-402 vilkai.
Nors ūkininkai agitavo už griežtesnes priemones prieš šiuos gyvūnus, kurie kartais užpuola avių bandas, Prancūzija privalo laikytis tarptautinių konvencijų dėl vilkų populiacijos tvarumo užtikrinimo, teigė žemės ūkio ir aplinkos ministerijos.
XX amžiaus viduryje Prancūzijoje dėl medžioklių išvis išnyko vilkai, tačiau jie vėl pasirodė 1992 metais, atkeliavę per Alpes iš Italijos.

ECB viceprezidentu taps Ispanijos finansų ministras

Pirmadienį pasitraukus vieninteliam konkurentui, Europos centrinio banko (ECB) viceprezidentu Eurogrupė išrinks Ispanijos finansų ministrą Luisą de Guindosą.


Prieš Eurogrupės, kurią sudaro 19 euro zonos šalių finansų ministrai, Airijos užsienio reikalų ministras Paschalis Donohoe patvirtino atšaukęs šalies centrinio banko pirmininko Philipo Lane'o kandidatūrą.
"Žinant sprendimą, kuris bus priimtas šį vakarą, manau, kad ECB yra svarbu, jog šis sprendimas būtų priimtas bendru susitarimu. Todėl aš atšaukiu Philipo kandidatūrą", - sakė P. Donohoe.
Eurogrupės prezidentas Mario Centeno patvirtino P. Lane'o pasitraukimą.
"ECB yra labai svarbus Europai, jis yra atsakingas už finansinį stabilumą. Iš dalies bankas daro įtaką Europos piliečiams, todėl tai yra svarbus momentas Europai", - sakė M. Centeno.
ECB viceprezidento kandidatūrą formaliai turės patvirtinti ES finansų ministrai bei valstybių lyderiai.
Manoma, kad naujojo viceprezidento tautybė turės įtakos ir naujojo ECB prezidento tautybei - 2019 m. pasibaigus Mario Draghio kadencijai, tikėtina, kad, viceprezidento postą užimant ispanui, naujuoju ECB prezidentu taps bankininkas iš Šiaurės arba Vidurio Europos. Vienu iš galimų M. Draghio įpėdinių yra įvardijamas dabartinis Bundesbanko prezidentas Jensas Weidmannas.

Didžiojoje Britanijoje įsteigta nauja partija agituoja už pasilikimą ES

Nauja britų partija "Renew" pirmadienį pradėjo kampaniją už Didžiosios Britanijos pasilikimą Europos Sąjungoje (ES), praneša agentūra "Reuters".
"Mes darysime spaudimą parlamentarams, kad jie atsižvelgtų į nacionalinius interesus ir per balsavimą dėl galutinės sutarties su ES vėl pateiktų parinktį "pasilikti", - sakė partijos vyriausiasis strategas Jamesas Torrance'as. "Mes būsime griežti dėl "Brexit ir dėl "Brexit" priežasčių", - pabrėžė jis.


"Renew" nori paskatinti debatus dėl "Brexit". Ji kaltina svarbiausias partijas praradus kontaktą su rinkėjais. 
"Renew" buvo įsteigta pernai pagal Prancūzijos partijos "En Marche" ("Pirmyn") pavyzdį. Ši parlamento rinkimuose įveikė pripažintas partijas ir į Prancūzijos prezidento postą atvedė Emmanuelį Macroną.
Rinkimų Didžiojoje Britanijoje artimiausiu laiku nebus. Tačiau žemiesiems parlamento rūmams teks balsuoti dėl "Brexit" susitarimo, dėl kurio premjerės Theresos May vyriausybė derasi su ES. Deryboms T. May dar turi aštuonis mėnesius laiko. 2019 metų kovo 29-ąją Didžioji Britanija turėtų palikti ES.
Britai "Brexit" pritarė referendume 2016 metų birželį. Už skyrybas su Bendrija tada balsavo 51,9 proc. rinkėjų. Nuo tada šalies pasilikimo ES šalininkai išnaudoja praktiškai visas politines ir teisines priemones, kad užkirstų kelią "Brexit".
Susiskaldę "Brexit" klausimu yra ne tik gyventojai. Vieningos nuomonės neturi ir T. May vyriausybė bei jos konservatorių partija. "Brexit" priešininkai dabar siekia paramos žemuosiuose parlamento rūmuose. Jie nori, kad parlamentarai blokuotų bet kokį susitarimą, kurį T. May spalį atsiveš iš derybų Briuselyje.

Šaltiniai: traukiasi A. Merkel partijos CDU generalinis sekretor Atgal