VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

02.21. Naujausios žinios

STT: atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl galimos stambaus masto korupcijos Santaros klinikose

 Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), vadovaujant Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų skyriui, atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo ir stambaus masto kyšininkavimo bei papirkimo VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose.

Šiuo metu atliekami reikalingi procesiniai ikiteisminio tyrimo veiksmai, detalesnė informacija nėra teikiama, siekiant nepakenkti ikiteisminiam tyrimui.

Naujos Prezidentės iniciatyvos - teisingumui ir kovai su korupcija stiprinti

Prezidentė Dalia Grybauskaitė į Seimo pavasario sesijos darbotvarkę siūlo įtraukti 7 naujas įstatymų iniciatyvas, kurios prisidės prie teisingumo didinimo, užkirs kelią žmonių apvaginėjimui, pažabos korupciją, giminaičių, draugų ir partijos bičiulių įdarbinimą viešajame sektoriuje.


Tęsdama korupcijos naikinimo, kovos su piktnaudžiavimu ir nepotizmu liniją, Prezidentė siūlo užtikrinti, kad pagal darbo sutartis viešajame sektoriuje įdarbinamiems asmenims būtų organizuojamos ir viešai skelbiamos atrankos. Dabar net 70 tūkst. darbuotojų valstybės ir savivaldybių įmonėse, institucijose ir įstaigose bei valstybių ir savivaldybių valdomose įmonėse yra į darbą priimami be jokių konkursų. Prezidentės siūlomos Darbo kodekso pataisos padės užkirsti kelią bet kokioms galimoms korupcijos landoms, kuomet valstybės tarnybos reformą numačiusi Vyriausybė padidins darbo sutartininkų skaičių, rašoma Prezidentės spaudos tarnybos pranešime.
Užkertant kelią žmonių skurdinimui ir pasipelnymui sunkiausiai gyvenančių žmonių sąskaita D. Grybauskaitė iš esmės imasi priemonių antstolių savivalei pažaboti. Dabar antstolių pajamos nėra viešos, o vykdymo išlaidos kelis kartus viršija pačią skolą. Tyrimai rodo, kad Lietuvoje kas 10-tas žmogus turi reikalų su antstoliais. Net menkas sumas įsiskolinę žmonės dėl didelių antstolių įkainių nepajėgia ištrūkti iš skolų rato ir yra stumiami į skurdą, kai antstolis vidutiniškai per mėnesį gauna 10 tūkst. eurų. Prezidentės siūlomos Antstolių įstatymo ir Civilinio kodekso pataisos numato skolos išieškojimo vykdymo išlaidų sumažinimą, skaidresnę antstolių veiklą, griežtinti drausminę antstolių atsakomybę.
Siekdama pažaboti žmonių apgaudinėjimą, Prezidentė siūlo stiprinti vartotojų teisių apsaugą, stabdyti klaidinančią reklamą ir griežtinti baudas už Reklamos įstatymo pažeidimus. Dabar nustatytos baudos už klaidinančią reklamą įmonių neatgraso nuo pažeidimų, o žmonės susiduria su apgavystėmis net pirkdami gyvenamąjį būstą, kai statytojai kaip butus mėgina išparduoti viešbučius ir komercinius biurus.
Tarp šalies vadovės iniciatyvų - Konkurencijos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma užtikrinti, kad nesąžiningai rinkoje konkuruojantys verslininkai neišvengtų jiems paskirtų baudų. Dabar verslininkai per teismus gali vilkinti Konkurencijos tarybos paskirtos baudos mokėjimą, o bylinėjimosi metu perkelia savo verslą į užsienį, bankrutuoja ir taip išvengia atsakomybės už pažeidimus.
Kad būtų apsaugoti vaikai ir sėkmingai įgyvendinama globos reforma, šalies vadovės iniciatyva nuo šių metų pradėjo veikti budintys globėjai. Užtikrinant galimybes rūpintis į šeimą laikinai priimtais tėvų globos netekusiais vaikais, Prezidentė siūlo Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisomis nustatyti budintiems globėjams teisę gauti ligos išmoką už globojamus vaikus.
Siekdama užtikrinti didesnį visuomenės pasitikėjimą teisingumu, Prezidentė inicijuos Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kurios neleis vilkinti bylų, sutrumpins ikiteisminio tyrimo atlikimo terminus bei griežtins jų laikymosi kontrolę.
Prezidentės spaudos tarnyba nurodo, kad efektyviai teismų veiklai užtikrinti D. Grybauskaitė teiks Seimui Teismų įstatymo pataisas, kurių tikslas didinti visuomenės pasitikėjimą teismais, stiprinti teismų bendruomenės autoritetą, puoselėti tik aukštos kvalifikacijos ir nepriekaištingos reputacijos teisėjų korpuso formavimą.
Seimo valios laukia kovai su korupcija, neteisėtu praturtėjimu ypač svarbios Mokesčių administravimo įstatymo pataisos, kurios numato didesnes baudas asmenims, negalintiems pagrįsti turimų pajamų kilmės, ir tiems, kurie mokestinius pažeidimus daro pakartotinai. Šias pataisas Prezidentė Seimui teikė dar rugsėjį.

Dingusių vaikų paieškai bus pasitelktas modernus įrankis

Jau šių metų kovą numatoma, kad Lietuvoje, socialiniame tinkle „Facebook", pradės veikti moderni dingusių vaikų paieškos sistema.
Vidaus reikalų ministerijai (VRM), Policijos departamentui, Dingusių žmonių šeimų paramos centro atstovams ir socialinio tinklo „Facebook" vadovams suvienijus jėgas, pasiektas sėkmingas susitarimas dėl dingusių vaikų paieškos sistemos „AMBER Alert Facebook" paleidimo Lietuvoje, skelbia Vidaus reikalų ministerija.
Šio modernaus paieškos įrankio pagalba informacija apie dingusį vaiką bus dalinamasi kur kas greičiau, nurodant konkrečią Lietuvos teritoriją, kurioje dingo vaikas - tai leis pareigūnams operatyviau reaguoti į situaciją, užkirsti kelią nelaimei. Dingus vaikui, pareigūnų nuomone, pirmosios valandos paieškoje - pačios svarbiausios. Renkama informacija, nustatomos vaiko buvimo vietos, todėl greita informacijos sklaida yra ypač svarbi paieškos procese. 
Kur kas aktyviau savo pagalba galės prisidėti ir visuomenė - „AMBER Alert Facebook" paieškos sistemos dėka socialinio tinklo vartotojai Lietuvoje savo naujienų sraute matys pranešimus apie ypatingus vaiko dingimo atvejus, tai yra pareigūnams turint informacijos, kad vaiko sveikatai ar gyvybei yra iškilęs pavojus. Turėdami svarbios informacijos, gyventojai galės nedelsdami ja pasidalinti su policija pranešime nurodytais kontaktais. 
„Tokiose situacijose, kaip vaiko dingimas, kai siekiant išvengti nelaimės kiekviena minutė yra svarbi, pareigūnų ir visuomenės bendradarbiavimas yra ypač svarbus ir reikalingas", - teigia vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas.
Kasmet ES paskelbiama dingusiais 250 tūkst. vaikų. Lietuvoje 2017 metais dingusiais paskelbta 1980 vaikų, iš kurių beveik visi pareigūnų sėkmingai surasti ir grąžinti artimiesiems. Tačiau daugiau nei 100 nepilnamečių iš bendro dingusių vaikų skaičiaus ieškota ilgiau nei mėnesį. 
„Vienas dingęs vaikas jau yra tragedija! Tarptautinės partnerystės bei inovatyvių įrankių naudojimas padeda kritiniu momentu greičiau surasti dingusį vaiką. Lietuvoje dar 2014 m. įkurta nemokama visą parą veikianti pagalbos linija 116 000 pranešimams dėl dingusių vaikų. Didžiuojamės, jog jau šiemet prisijungsime prie globalaus vaiko paieškos įrankio, kurio pagalba „Facebook" tinklo vartotojus pasieks tikslinga informacija apie Lietuvoje dingusį vaiką, kurio gyvybei gresia pavojus", - tvirtina Dingusių žmonių šeimų paramos centro direktorė Natalja Kurčinskaja.
Tarptautinė „AMBER Alert" dingusių vaikų paieškos sistema socialiniame tinkle „Facebook" jau veikia ne tik ES šalyse, bet ir kitose pasaulio valstybėse, pavyzdžiui, JAV, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Kinijoje ir kt.

UNICEF: vargingiausiose pasaulio šalyse gimę kūdikiai vis dar susiduria su didžiule mirties rizika

Vargingiausiose pasaulio šalyse, daugiausiai Afrikoje, gimę kūdikiai vis dar susiduria su "nerimą keliančia" mirties rizika, kuri gali būti 50 kartų didesnė nei turtingiausiose pasaulio šalyse, teigiama antradienį paskelbtoje Jungtinių Tautų Vaikų fondo (UNICEF) ataskaitoje.
Nors vyresnių vaikų sveikatos atžvilgiu padaryta didelė pažanga, "nepavyko padaryti panašios pažangos užkertant kelią jaunesnių nei vieno mėnesio amžiaus vaikų mirtingumui",- sakė UNICEF vykdomoji direktorė Henrietta Forė, pridurdama, kad didžiosios dalies kūdikių mirčių įmanoma išvengti. 
Skirtumai tarp vargingiausių ir turtingiausių pasaulio šalių akivaizdūs. Pakistane, kuriame aukščiausias naujagimių mirtingumo rodiklis, gimęs kūdikis susiduria su viena iš 22 tikimybių mirti. Tuo tarpu Japonijoje naujagimis susiduria su viena iš 1 tūkst. 111 tikimybių mirti. 
Iš 10-ies didžiausios rizikos šalių net aštuonios yra Užsachario Afrikoje. Anot ataskaitos, jose dėl skurdo, konfliktų ir silpnų institucijų "nėščios moterys turi kur kas mažiau galimybių gauti pagalbą". Tarp šių aštuonių šalių yra Centrinė Afrikos Respublika, Somalis, Lesotas, Bisau Gvinėja, Pietų Sudanas, Dramblio Kaulo Krantas, Malis ir Čadas.
Kaip praneša naujienų agentūra AFP, kasmet apie 2,6 mln. naujagimių neišgyvena pirmojo savo gyvenimo mėnesio.

Indija sėkmingai išbandė balistinę raketą "Agni 2"

Antradienio rytą Indijos ginkluotosios pajėgos išbandė balistinę raketą "Agni 2", kuri gali nešti branduolinę kovinę galvutę. Kaip pranešė televizijos kanalas NDTV, ji buvo paleista pagal strateginės paskirties pajėgų personalo rengimo programą.
Raketa pakilo iš poligono Abdulo Kalamo saloje Bengalijos įkankoje netoli Odišos valstijos pakrantės. Paleidimas buvo sėkmingas, pažymi televizijos kanalas.
20 metrų ilgio raketą "Agni 2" sukūrė Indijos inžinieriai. Ji buvo priimta į ginkluotę 2004 metais, nuo to laiko reguliariai vyksta jos mokomieji paleidimai. Paleidžiamojo komplekso parengimo laikas - apie 15 minučių, jis gali būti gabenamas geležinkelio arba automobilio platforma. Raketos "Agni 2" pasiekiamoje zonoje yra didelė dalis vakarinių, centrinių ir pietinių Kinijos rajonų.
Tai jau trečias raketų mokomasis paleidimas Indijoje vasario mėnesį. Vasario 6 d. Indijos ginkluotosios pajėgos paleido balistinę raketą "Agni 1", o vasario 7 d. - "Prithvi 2". Visos šios raketos sukurtos Indijos specialistų ir gali nešti įvairias kovines galvutes, taip pat ir branduolines.

Buvusi Katalonijos parlamentarė pabėgo į Šveicariją

Buvusi Katalonijos parlamento narė ir svarbi figūra Katalonijai siekiant nepriklausomybės nuo Ispanijos, likus dienai iki teismo posėdžio Madride, pabėgo į Šveicariją, padėtį Katalonijoje palygindama su valymu Turkijoje po sužlugdyto karinio perversmo.
Interviu Šveicarijos dienraščiui "Le Temps" kraštutinių kairiųjų Katalonijos separatistų partijos CUP narė Anna Gabriel teigė nusprendusi išvykti iš Ispanijos, nes "tėvynėje nebūtų sulaukusi teisingo teisminio proceso".
Kaip pranešama, A. Gabriel trečiadienį turi atvykti į Aukščiausiąjį teismą Madride dėl savo vaidmens Katalonijai siekiant nepriklausomybės, po kurios paskelbimo Madridas įvedė Katalonijoje tiesioginį valdymą, nušalino regiono vyriausybę ir paleido jo parlamentą. Teismas nusprendė, kad Katalonijos bandymas atsiskirti buvo neteisėtas. 
"Kadangi savo gimtinėje nesulauksiu sąžiningo teismo, ieškojau šalies, kuri gali apginti mano teises", - laikraščiui sakė A. Gabriel ir pridūrė nuolatos sulaukusi iš kraštutinių dešiniųjų ekstremistų grasinimų nužudyti.
Moteris apkaltino Madridą "represija" ir padėtį Katalonijos regione palygino su tuo, "kas šiuo metu vyksta Turkijoje", nes Katalonijos separatistų lyderių atžvilgiu vyksta tyrimas dėl jų pastangų atskirti Kataloniją nuo Ispanijos.
Po bandymo Turkijoje 2016 metų vasarą įvykdyti karinį perversmą šalyje sulaikyta daugiau kaip 55 tūkst. žmonių, tarp kurių - žurnalistai, aktyvistai ir parlamento nariai. A. Gabriel teigimu, Katalonijoje prieš beveik 900 žmonių, tarp kurių mokytojai, policijos pareigūnai, politikai ir net rinkėjai, vyksta tyrimas arba buvo pareikšti kaltinimai.
Keli nušalinti Katalonijos vyriausybės nariai buvo suimti ir paleisti už užstatą arba laukia bylos nagrinėjimo kardomojo kalinimo vietose. Tuo tarpu buvęs Katalonijos regiono prezidentas Carlesas Puigdemont'as ir keturi buvę jo kabineto nariai pabėgo į Belgiją.

Latvijos finansų reguliuotojas patikrins JAV pretenzijas bankui ABLV

Latvijos bankų veiklos reguliuotojai - Finansų rinkos ir kapitalo komisija (FRKK) - patikrins informaciją apie galimus pažeidimus vieno iš didžiausių šalies bankų - ABLV veikloje, apie tai antradienį pranešė šalies Finansų ir kapitalo rinkos komisijos pirmininkas Peteris Putninis. 
Praėjusią savaitę JAV iždo departamentas įvardijo ABLV kaip finansinę instituciją, kuri kelia susirūpinimą dėl pinigų plovimo, ir apkaltino ją ryšiais su Šiaurės Korėjos ginklų plėtros programa. Europos centrinis bankas pirmadienį sureagavo į tokius kaltinimus, sustabdydamas visus ABLV mokėjimus. Mokėjimai yra įšaldyti iki kito ECB sprendimo. 
Pasak P. Putninio, didelė informacijos dalis iš JAV ataskaitos žinoma FRKK, bet joje yra ir naujų faktų, kuriuos komisijai teks patikrinti. "Iš pradžių būtina surinkti visą informaciją, vėliau jau galima bus daryti išvadą. Tolesnis mūsų planas, - esant būtinybei, kreiptis į teisėsaugos ir priežiūros instancijas, - sakė jis Latvijos televizijai. - Jeigu būta nusikalstamos veikos, tai šis klausimas valstybinės policijos kompetencijoje; jeigu bankas neskelbė apie įtartinus sandorius, šis klausimas turi būti adresuotas kontrolės institucijoms, ir mes norėsime išgirsti priežiūros tarnybos reakciją".
Anot P. Putninio, informacijos tikrinimas gali užtrukti iki kovo pradžios ar vidurio. "Kad ir kokia būtų situacija, mes neturėtume pasiduoti emocijoms, privalome remtis faktais. Ir prieš pareikšdami kam nors pretenzijas, turime būti visiškai įsitikinę, kad tai įvyko", - nurodė finansų reguliuotojo vadovas.
Komentuodamas informaciją, esą pastarosiomis dienomis indėlininkai atsiėmė iš ABLV apie 600 mln. eurų, P. Putninis pažymėjo, kad tai normalus procesas. "Susiklosčiusiomis aplinkybėmis pinigų atsiėmimas - normalu. Dalis buvo atsiimta pinigais, dalis - vertybiniais popieriais", - nurodė jis.
Kadangi pagrindiniai ABLV klientai yra nerezidentai, teigia P. Putninis, bankui taikomi padidinti reikalavimai dėl likvidumo. "Bankai, kurie dirba su padidintos rizikos klientais, turi būti pajėgūs atremti tokias stresines situacijas.... Problema susijusi ne su likvidumu ar banko lėšų trūkumu, o su tuo, kad bankas tapo izoliuotas. Reputacijos rizika šiuo atveju perėjo į veiklos rizikas ir negalėjimą vykdyti mokėjimus, nes banko partneriai atsisako bendradarbiauti dabartinėmis sąlygomis", - sakė jis.
Latvijos FRKK, vykdydama Europos centrinio banko (ECB) nurodymus, nusprendė nuo vasario 19 dienos taikyti ABLV bankui mokėjimų apribojimus, susijusius su klientų debeto operacijomis. ABLV, tikėdamasis stabilizuoti finansinę padėtį, kreipėsi į Latvijos centrinį banką su prašymu išduoti 480 mln. eurų paskolą mainais už turimus vertybinius popierius. Šalies centrinis bankas skyrė bankui 97,5 mln. eurų paskolą.

Irano policija dėl riaušių Teherane sulaikė mažiausiai 300 žmonių

Irano vidaus saugumo pajėgos dėl susirėmimų su policija, kilusių Teherano šiaurės rytuose, sulaikė mažiausiai 300 žmonių. Tai antradienį pranešė naujienų agentūra "Fars", kuria remiasi TASS.
Gautomis žiniomis, pirmadienio vakarą vienos didžiausių sufijų sektų "Gonabadi dervišai" nariai užpuolė Irano vidaus saugumo pajėgas šalies sostinės Pasdarano rajone. Per susirėmimą žuvo trys policijos karininkai, dar 30 žmonių buvo sužeisti. Pažymima, kad tarp nukentėjusiųjų buvo atsitiktinių praeivių.
"Protestuotojai panaudojo Molotovo kokteilius, mojavo kardais ir lipo ant namų stogų", - sakė žurnalistams oficialus Irano vidaus saugumo pajėgų atstovas Saeedas Montazeras al-Mahdi.
Antradienį riaušės Teherane atsinaujino. Pasdarano rajone į gatves išėjo kelios dešimtys demonstrantų. Į stichiškų demonstracijų vietą nusiųsta policijos pareigūnų. Pranešimų apie sulaikytuosius ir nukentėjusiuosius kol kas negauta, praneša "Fars".
"Gonabadi dervišai" dažnai kaltina Irano valdžią persekiojimu ir diskriminacija.

R. T. Erdoganas grasina kurdų Afrino miesto apgultimi

Turkija demonstruoja ryžtą tęsti savo operaciją Šiaurės Sirijoje prieš kurdų Liaudies gynimo dalinius (YPG). Turkų kariuomenė "ateinančiomis dienomis" pradės Afrino miesto centro apgultį, antradienį Ankaroje pareiškė prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas. Turkų pajėgos nuo sausio kaunasi su YPG Afrino regione, tačiau sulaukia nuožmaus pasipriešinimo.
Praėjus mėnesiui nuo operacijos "Alyvos šakelė" pradžios, Turkijos kariuomenė ir jos sąjungininkai sirų kovotojai, anot R. T. Erdogano, užėmė "300 kvadratinių kilometrų" Afrino regiono. Tačiau pasak Sirijos žmogaus teisių stebėsenos biuro, ginkluotosios pajėgos savo kontrolėn perėmė tik 35 netoli sienos esančius kaimus.
R. T. Erdoganas lėtą operacijos eigą aiškina tuo, kad kariuomenė nenori statyti į pavojų savo dalinių ir kad yra labai "paisoma civilių". Tikslas esą nėra "viską deginti ir naikinti". "Mes esame ten, kad sukurtume saugią aplinką" pabėgėlių grįžimui iš Turkijos, kalbėjo prezidentas.
Žmogaus teisių stebėsenos biuro duomenimis, iki šiol žuvo 240 proturkiškų sukilėlių, 200 kurdų kovotojų bei 94 civiliai. Ankara kategoriškai neigia pranešimus apie žuvusius civilius. Oficialiais duomenimis, per mūšius iki šiol žuvo 32 turkų kariai.
Turkija nori išvyti YPG iš Afrino, nes grupuotės buvimą pasienyje dėl glaudžių jos santykių su uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK) laiko grėsme. Turkija vadina YPG teroristine organizacija, tačiau ją kovoje su "Islamo valstybės" (IS) džihadistais ginklais remia Jungtinės Valstijos
Sirijos valstybinė žiniasklaida pirmadienį skelbė, jog vyriausybiniai daliniai yra pakeliui į Afriną, kad paremtų pasipriešinimą Turkijai. Šiame regione Damaskas nuo 2012 metų nėra dislokavęs dalinių.

Šią žiemą Vengrijoje mirtinai sušalo 149 asmenys

Šią žiemą Vengrijoje iki vasario vidurio mirtinai sušalo 149 asmenys. Apie tai antradienį skelbia interneto portalas "24.hu", remdamasis Vengrijos socialiniu forumu (MSZF) - nepriklausomų pagalbos organizacijų tinklu.
47 proc. aukų yra žmonės, gyvenę skurde ir sušalę savo nešildomuose būstuose, teigiama pranešime. Kiti mirė nuo nušalimų, kuriuos patyrė lauke.
Socialinis forumas konstatuoja, kad ši žiema yra švelnesnė nei ankstesnių metų žiemos periodai. Todėl šiais metais esą veikiausiai šalčio aukų bus mažiau.
Iki pusantro milijono žmonių Vengrijoje gyvena didžiuliame skurde, jiems ir toliau kyla pavojus mirtinai sušalti.

Pakoreguota neseniai įvesta lotyniška Kazachstano abėcėlė

Kazachstanas antrą kartą per metus pakeitė savo raidyną. Toks žingsnis žengtas po to, kai pirmasis abėcėlės pakeitimas sulaukė nemenko šalies gyventojų pasipriešinimo, skelbia BBC, remdamasis šalies žiniasklaida.
Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas pasirašė dekretą, pakoreguojantį pernai spalį priimtą sprendimą nuo kirilicos pereiti prie lotyniškos abėcėlės. To prireikė, nes naujajame raidyne atsiradusi apostrofų gausa sukėlė gyventojų pasipiktinimo bangą.
Pernai prezidento patvirtintą abėcėlę sudarė 32 raidės, o atskiriems garsams žymėti buvo naudojami apostrofai, aiškinama portale "Eurasianet".
Toks sprendimas buvo sutiktas pašaipomis ir peticijomis internete, kuriomis raginta atsisakyti apostrofų. Pasak kritikų, tokia sistema apsunkino skaitymą ir rašymą, be to, ji buvo įvesta prieš tai nesurengus jokių konsultacijų.
Dabar šalis perėmė kaimyninio Turkmėnistano naudojamą sistemą ir apostrofus pakeitė kirčiais.

Vokietijos investuotojų pasitikėjimas vasarį nežymiai smuko

Šių metų vasarį investuotojų pasitikėjimas Vokietijoje kiek sumažėjo, bet nepakankamai, kad būtų sumažinta bendra didžiausios Europos ekonomikos perspektyva, teigia analitikai.
Antradienį Europos ekonomikos tyrimų centras (ZEW) pranešė, kad ZEW finansinių dalyvių ekonominių lūkesčių mėnesinis indeksas šių metų vasarį smuko 2,6 punkto, iki 17,8 punkto, bet vis tiek pranoko "Factset" apklaustų analitikų prognozes (15,0 proc.).
Nors investuotojų pasitikėjimas sumažėjo, "naujausi apžvalgos rezultatai rodo, kad teigiama Vokietijos ekonomikos prognozė nesikeičia", - pažymėjo ZEW prezidentas Achimas Wambachas. "Palankus pasaulio ekonominių sąlygų įvertinimas ir privatus vartojimas yra svarbūs Vokietijos augimo ramsčiai", - sakė ZEW vadovas.
Antradienį paskelbtoje apklausoje buvo apklausta 211 analitikų ir institucinių investuotojų, kurie prasčiau įvertino tiek dabartinę Vokietijos ekonominę situaciją, tiek ateinančių mėnesių perspektyvas.
ZEW taip pat vertina investuotojų nuotaikas visos euro zonos mastu; dabartinė bloko ekonominė situacija vertinama optimistiškiau, tačiau perspektyvos ateinančiais mėnesiais nežymiai liūdnesnės.
Vokietijos federalinio statistikos biuro oficialiais duomenimis, šalies ekonomika pernai augo 2,2 proc. - daugiausia nuo 2011-ųjų. Analitikų ir vyriausybės ekonomistų prognozėmis, plėtros tempai šiais metais turėtų išlikti tokie pat arba net pagreitėti, nes pasaulio ekonomika sparčiai auga ir vartojimo lygis Vokietijoje išlieka aukštas.

JK vyriausiasis derybininkas žada, kad po "Brexit" Didžioji Britanija nepasiners į "distopiją"

Palikusi Europos Sąjungą (ES) Didžioji Britanija nesiims "Pašėlusio Makso stiliumi" naikinti įvairių reguliavimų, karpyti darbuotojų teisių ar švelninti aplinkosaugos reikalavimų, antradienį tikino Jungtinės Karalystės (JK) "Brexit" sekretorius Davidas Davisas.


"Išstoję iš ES ir toliau sieksime išlaikyti aukštus standartus, - Vienoje teigė D. Davisas, - o ne pradėsime anglosaksiškas lenktynes į dugną".
Nuo liepos ES pirmininkausiančios Austrijos sostinėje susirinkusiems verslo lyderiams D. Davisas sakė, kad nuogąstavimai, jog Didžioji Britanija panirs į "distopinių romanų įkvėptą Pašėlusio Makso stiliaus pasaulį", - nepagrįsti.
Pasak jo, užuot sušvelninusi taisykles ir taip mėginusi įgyti konkurencinį pranašumą po 2019-ųjų kovą įvyksiančio "Brexit", šalis įsitrauks į "lenktynes" dėl aukščiausių standartų.
Tai, pasak D. Daviso, taip pat suteiks taip reikalingo pasitikėjimo tarp Londono ir ES, užtikrinant, kad abi pusės pripažins viena kitos taisykles ir institucijas.
"Tai bus itin svarbu užtikrinant, kad mūsų būsima ekonominė partnerystė būtų atvira ir kad prekyboje būtų kuo mažiau trinties", - pridūrė JK vyriausiasis "Brexit" derybininkas.
Ši D. Daviso kalba - naujausia iš numatytos serijos kalbų prieš balandį prasidėsiančias itin svarbias derybas su Briuseliu dėl būsimų dvišalių prekybos santykių.

ES teismo patarėjas: Lenkija Belovežo girią kirto neteisėtai

Leisdama kirsti vieną iš paskutiniųjų Europos pirmykščių miškų, Lenkijos dešiniųjų vyriausybė pažeidė įstatymus, antradienį pareiškė Europos Sąjungos (ES) aukščiausios instancijos teismo teisinis patarėjas. Tikėtina, kad tokia išvada gali įplieksti naują Briuselio ir Varšuvos konfliktą.
Belovežo girią pradėta kirsti 2016-ųjų gegužę, o pernai Europos Komisija (EK) padavė Lenkiją į teismą, teigdama, kad ši naikina mišką, pasižymintį unikalia augmenija ir gyvūnija.
Lenkijos vyriausybės sprendimas leisti kirsti Belovežo girią "pažeidžia ES įstatymus", teigia Europos Teisingumo Teismo (ETT) generalinis advokatas Yves'as Botas.
Y. Botas teismui siūlo nutartyje pareikšti, kad Lenkija nevykdė pagal ES aplinkos apsaugos teisę jai tenkančių įsipareigojimų, rašoma ETT išplatintame pareiškime.
Pareiškime taip pat priduriama, kad dėl didžiulį plotą užimančios girios, kur, be kita ko, gyvena 800 stumbrų - didžiausių Europoje žinduolių - kirtimo "gali kilti pavojus saugomų rūšių veisimosi vietoms".
Liuksemburge įsikūręs teismas priimdamas sprendimus neretai - nors ir ne visada - vadovaujasi generalinio advokato išvadomis.
Lenkijos vyriausybė teigia leidusi kirsti girią, kad būtų pašalinti negyvi medžiai ir suvaldyta kinivarpų daroma žala. Tuo pat metu esą siekiama mažinti miškų gaisrų riziką ir apsaugoti kelių eismą.

Latvijos centrinio banko vadovas I. Rimševičius laikinai nušalintas nuo pareigų

Korupcija įtariamas Latvijos centrinio banko vadovas Ilmaras Rimševičius, vyriausybės duomenimis, laikinai nušalintas nuo pareigų. Jis bus suspenduotas tol, kol vyks tyrimas, antradienį pranešė ministro pirmininko Mario Kučinskio biuras.


I. Rimševičius atmeta jam keliamus kaltinimus ir vadina save purvo kampanijos auka. Jis įtariamas reikalavęs 100 000 eurų kyšio.
I. Rimševičius nuo 2001-ųjų vadovauja Latvijos centriniam bankui. Nuo tada, kai šalis 2014 metų sausį prisijungė prie euro zonos, jis yra ir Europos centrinio banko tarybos narys.

Kurdų pareigūnas: Sirijos vyriausybės pajėgos įžengė į Afrino regioną

Sirijos vyriausybei lojalių pajėgų vilkstinė antradienį atvyko į Afrino regioną, naujienų agentūrai AFP sakė vietos pareigūnas ir stebėtojai. Į Afriną Sirijos pajėgos įžengė Turkijai tęsiant šio kurdų kontroliuojamo anklavo puolimą.
"Liaudies pajėgos įžengė į Afrino regioną", - pranešė kurdų gynybos pareigūnas Rojhadas Rojava.
Sirijos žmogaus teisių stebėsenos biuras savo ruožtu informavo, kad antradienio popietę į Afriną įžengė "šimtai kovotojų".
Ankara ir jos sąjungininkai Sirijos sukilėliai prieš mėnesį Afrine pradėjo kurdų Liaudies apsaugos dalinių (YPG) puolimą.
YPG kontroliavo šį regioną nuo 2012-ųjų, kai Sirijos vyriausybės pajėgos pasitraukė iš šalies šiaurėje esančių teritorijų, kuriose daugumą sudaro kurdai.
Tačiau pirmadienį Sirijos valstybinė žiniasklaida paskelbė, kad Damaskui lojalios pajėgos bus pasiųstos į Afriną, kur "padės priešintis Turkijos agresijai".

Tailande po kontakto su medūzomis 23 turistai nugabenti ligoninę

Po kontakto su nuodingos rūšies medūzomis viename populiariame Tailando paplūdimyje 23 turistai dėl didelių skausmų buvo nugabenti į ligoninę. Incidentas įvyko žmonėms maudantis Samilos paplūdimyje šalies pietuose.
Daugelis poilsiautojų skundėsi smarkiai paraudusia oda, kai kuriems jų buvo sunku kvėpuoti, antradienį pranešė bendruomenės sveikatos tarnyba.
Žmones nudilgė vadinamieji portugališkieji laiveliai - tai medūzų rūšis, susidedanti iš visos polipų kolonijos ir paplitusi santykinai šiltame vandenyje. Šių medūzų nuodai gali nužudyti mažesnes žuvis, tačiau žmonių ne.
Gydantis gydytojas Uthitsakas Rirattanakulis sakė: "Tiek daug medūzų aš nemačiau daug metų". Dabar visame paplūdimyje uždrausta maudytis jūroje.
Sužeisti turistai - visi tailandiečiai - jau išrašyti iš klinikų. Samila yra už maždaug 100 km į pietus nuo sostinės Bankoko.

Londono mados savaitėje pristatyta ispanų dizainerio Emilijaus de la Morenos kolekcija

J. Corbynas perspėjo bankininkus: prie leiboristų valdžios finansų sektorius tarnaus britams

Jei leiboristų partija ateis į valdžią, britų finansų sektorius nebebus "visa ko šeimininkas" ir tarnaus šalies gyventojams, perspėja leiboristų partijos lyderis Jeremy'is Corbynas.
Kairiųjų pažiūrų J. Corbynas pastaruoju metu į savo pusę patraukė nemažą dalį britų, žadėdamas didinti biudžeto išlaidas ir paslaugų nacionalizaciją.
Gamintojų konferencijoje kalbėjęs J. Corbynas dar kartą išdėstė savo planą "perprogramuoti" britų ekonomiką, jei laimėtų sekančius rinkimus.
"Ilgą laiką vietoje to, kad finansų sektorius tarnautų pramonei, politikai tarnavo finansų sektoriui. Matome, kuo tai baigiasi: produktyvi ekonomika, viešosios paslaugos ir žmonių gyvenimai priklauso nuo kelių bankų, kurie esą yra per dideli, kad sugriūtų, ir į kazino panašių finansų institucijų", - sakė leiboristų lyderis.
"Aš paprasčiausiai sakau - pakaks. Sekanti leiboristų valdžia bus pirma valdžia per pastaruosius 40 metų, kuri kovos už realią ekonomiką. Mes imsimės ryžtingų sprendimų tam, kad finansų sektorius tarnautų pramonei, o ne būtų visa ko šeimininkas", - perspėjo J. Corbynas.
Sekantys rinkimai Jungtinėje Karalystėje numatyti tik 2022 m. gegužę.
Tuo tarpu verslas į J. Corbyno vadovaujamus leiboristus žiūri labai atsargiai - kai kurie verslininkai mano, kad J. Corbynui tapus ministru pirmininku, ekonomikai iškiltų didesnė rizika, nei "Brexit".

Pensijas karpyti planavusi Brazilijos valdžia pripažino pralaimėjimą

Brazilijos valdančioji koalicija pripažino neturinti pakankamai paramos planuotam pensijų karpymui, kuris buvo vienas pagrindinių taupymo programos punktų.
Prezidentas Michelis Temeras tikėjosi pensijų sistemos reformą priimti šią savaitę. Tačiau jo valdžiai nepavyko gauti užtektinai palaikymo Kongrese, kurio narių spalį laukia nauji rinkimai.
Lemiamą pralaimėjimą M. Temeras patyrė praėjusią savaitę - prezidentas tada pasirašė dekretą, kuriuo Rio de Žaneiro saugumo priežiūrą pavedė kariuomenei, nes nusikaltimų lygis mieste pasidarė nebekontroliuojamas. Dėl to pensijų reformos balsavimas tapo praktiškai nebeįmanomas, nes šalyje esant karinės intervencijos sąlygoms, tam, kad priimti reformą, visų pirma reikėtų keisti Konstituciją.
Vyriausybės sekretorius Carlosas Marunas teigė, kad po šio sprendimo reformos planas yra žlugęs.
"Saugumo problemos Rio tapo tokios didelės, kad privalėjome imtis neeilinių priemonių. Pensijų reformos sustabdymas buvo šalutinė to pasekmė", - sakė jis.
M. Temeras Brazilijos prezidentu tapo 2016-aisiais, kai iš posto buvo pašalinta jo pirmtakė Dilma Rouseff. M. Temeras save pristatė kaip reformuotoją, pasiryžusį ištraukti Brazilijos ekonomiką iš recesijos.
Tačiau jo planai karpyti pensijas bei didinti pensinį amžių pasirodė nepopuliarūs, be to, M. Temero reputacijai pakenkė ir kaltinimai korupcija.

Olimpinių žaidynių akrobatinio slidinėjimo kroso rungtyje - kanadiečio B. Lemano triumfas

Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių vyrų akrobatinio slidinėjimo kroso varžybose trečiadienį triumfavo 31-erių metų kanadietis Brady Lemanas.
Didžiajame finale antrąją vietą užėmė 27-erių metų šveicaras Marcas Bischofbergeris. Susidūrus dviem finalo dalyviams, dėl aukso liko kovoti B. Lemanas ir M. Bischofbergeris, o greičiau trasą įveikė Kanados atstovas.
B. Lemanui tai buvo pirmasis olimpinis medalis. Prieš ketverius metus Sočyje jis buvo ketvirtas.
Bronzos medalis atiteko Olimpinių atletų iš Rusijos komandos atstovui Sergejui Ridzikui. Kitas kanadietis Kevinas Drury nefinišavo.
Įdomu tai, kad 2014 metais Sočyje visą apdovanojimų pakylą užėmė prancūzai. Šįkart geriausiai pasirodęs Sočio žaidynių vicečempionas prancūzas Arnaud Bovolenta užėmė šeštąją poziciją.
Varžybose dalyvavo 31 sportininkas.

BP: autonominiai elektriniai automobiliai iki 2040 m. sumažins naftos paklausą

Autonominių elektromobilių ir transporto dalinimosi populiarumo augimas lems tai, kad iki 2040 m. pasaulyje drastiškai sumažės naftos paklausa, prognozuoja britų energetikos milžinas BP.
Vyriausiasis BP ekonomistas Spenceris Dale'as mano, kad per artimiausius du dešimtmečius žmonių keliavimo įpročiai pasikeis drastiškai - ne tik išpopuliarės autonominiai savaeigiai automobiliai, bet vietoje asmeninių automobilių, žmonės vis dažniau dalysis transporto priemonėmis.
BP savo prognozes atliko darydami prielaidą, kad elektromobilių technologijos ir infrastruktūra tobulės tokiu, ar bent jau panašiu tempu, kaip tobulėja dabar. Bendrovė suskaičiavo, kad 2040-aisiais elektra varomais automobiliais nuvažiuotas kilometražas sudarys 30 proc. visų automobilių pasaulyje nuvažiuojamos distancijos per metus. Palyginimui, 2016-aisiais šis rodiklis buvo vos daugiau, nei nulinis.
Tuo tarpu elektromobilių skaičius per artimiausius 20 metų, pasak BP, turėtų pakilti nuo 3 mln. iki 320 mln., sudarydamas apie 15 proc. visų automobilių.
BP, kaip ir "Royal Dutch Shell", prognozuoja, kad naftos paklausa savo absoliutų piką pasieks ketvirtajame šio amžiaus dešimtmetyje - paklausa, įmonės skaičiavimu, turėtų siekti 110 mln. barelių per parą. Vėliau paklausa, iš dalies ir dėl augančio elektromobilių skaičiaus, turėtų kristi.

2017-aisiais į ES nelegaliai atvyko gerokai mažiau pabėgėlių

2017 metais 60 proc. sumažėjo nelegaliai į Europos Sąjungą (ES) atvykusių pabėgėlių ir migrantų. Iš viso pernai įvairiais maršrutais Bendrijos šalis pasiekė 205 000 žmonių, antradienį Briuselyje sakė ES valstybių narių išorės sienų valdymo agentūros (FRONTEX) vadovas Fabrice'as Leggeris. 2016-aisiais jų dar buvo 511 000, o per patį migracijos įkarštį 2015 metais - net 1,8 mln.
Ypač didelis pabėgėlių skaičiaus sumažėjimas - daugiau kaip 80 proc. - fiksuotas rytiniu Viduržemio jūros maršrutu per Turkiją į Graikiją. ES 2016-ųjų kovą sudarė su Turkija pabėgėlių paktą. 
Nuo vasaros nelegaliai atvykstančiųjų mažėjo ir centriniu Viduržemio jūros maršrutu tarp Libijos ir Italijos. Tačiau šiuo keliu dar atkeliavo 120 000 asmenų. Nelegalių sienos kirtimų skaičius tuo tarpu išaugo vakariniame Viduržemio jūros maršrute. "Ispanija dabar patiria didelį spaudimą", - sakė F. Leggeris.

Ciklonas Naujojoje Zelandijoje be elektros paliko dešimtis tūkstančių žmonių

Dėl smarkios audros dalyje Naujosios Zelandijos paskelbta ekstremali padėtis. Ciklonas Gita antradienio vakarą užgriuvo šalies pietinę salą.
Vėjas vartė medžius ir elektros perdavimo stulpus. Dešimtys tūkstančių žmonių liko be elektros energijos. "Air New Zealand" oro bendrovė sostinės Velingtono oro uoste atšaukė visus lėktuvų skrydžius. Daugelyje mokyklų nevyko pamokos.
Ciklonas Gita atnešė ne tik iki 150 km/h stiprumo vėjus, bet ir smarkų lietų. Užlieta daug kelių, taip pat keli tiltai. Pakrantėje laukiama iki 6 m aukščio bangų. 
Darbą teko nutraukti ir kitiems oro uostams. Ministrė pirmininkė Jacinda Ardern paragino gyventojus rimtai vertinti žinybų perspėjimus.
Nepaprastoji padėtis galioja ir antrajam pagal dydį Kraistčerčo miestui, esančiame pietinėje saloje. Tikslus nuostolių mastas turėtų paaiškėti trečiadienį.
Gita jau siautėjo Tongoje, Samoa bei Fidžio salose. Buvo padaryta didelių nuostolių.

"General Motors" siūlo Pietų Korėjoje investuoti 2,8 mlrd. dolerių

"General Motors" (GM) Pietų Korėjos valdžiai pasiūlė į savo įmonės padalinį šalyje per 10 metų investuoti 2,8 mlrd. dolerių ir paprašė Seulo suteikti lėšų investicijai, "Reuters" teigė Pietų Korėjos valdžios atstovai.
Automobilių gamintojo padalinys Pietų Korėjoje "GM Korea" šiuo metu išgyvena ne pačius geriausius laikus - gamintojas praėjusią savaitę paskelbė uždarantis gamyklą Gunsano mieste, bei patvirtino svarstąs ir trijų kitų savo gamyklų šalyje likimą. 
"GM Korea" yra viena didžiausių GM įmonių užsienyje.
Su situacija susipažinęs šaltinis "Reuters" teigė, kad GM paprašė Pietų Korėjos suteikti finansavimą padaliniui per valstybinį Korėjos plėtros banką (KPB), kuriam priklauso 17 proc. "GM Korea" akcijų.
Tuo pat metu šaltinis skelbia, kad pasiūlymą Pietų Korėją nori išnagrinėti atidžiau bei įsitikinti, ar jis tikrai išgelbės apie 16 tūkst. darbuotojų samdantį GM padalinį.
Pietų Korėjos prekybos ministras Paikas Un-gyu teigė, kad suteikdama lėšas valdžia nori būti tikra, jog GM šaliai bus įsipareigojusi ilguoju laikotarpiu.

Italijos kalnų slidininkė S. Goggia pirmą kartą tapo olimpine čempione

Pjongčango olimpinių žaidynių kalnų slidinėjimo moterų greitojo nusileidimo rungtį trečiadienį laimėjo italė Sofia Goggia.
25-erių metų italė trasą įveikė per 1 min. 39,22 sek. Tai pirmasis jos olimpinis medalis karjeroje.
Antrąją vietą užėmė 25-erių metų norvegė Ragnhild Mowinckel (+0,09 sek.). Ji sidabrą Pjongčange iškovojo ir didžiojo slalomo rungtyje.
Bronzos medalis atiteko tituluotai 33-ejų metų amerikietei Lindsey Vonn (+0,47 sek.). Tai buvo trečiasis jos olimpinis medalis ir pirmasis po 8 metų pertraukos. L. Vonn yra laimėjusi net 81 pasaulio taurės etapą.
Per žingsnį nuo medalio linko Lichtenšteino sportininkė Tina Weirather (+0,63 tšk.).
Iš 38 startavusių sportininkių finišo liniją kirto 31.

JAV: Šiaurės Korėja atšaukė Pjongčange planuotą šios šalies atstovų ir M. Pence'o susitikimą

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as, praėjusią savaitę lankydamasis Pietų Korėjos Pjongčango mieste, turėjo susitikti su Šiaurės Korėjos delegacija, pranešė JAV pareigūnai. Tačiau Pchenjano atstovai paskutinę minutę susitikimą atšaukė, informuoja BBC.
Vizito Pietų Korėjoje metu M. Pence'as, be kita ko, dalyvavo Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių atidaryme.
Pasak JAV viceprezidento atstovo, planuotame susitikime su M. Pence'u, be kitų, turėjo dalyvauti ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong-uno sesuo Kim Yo-jong.
Jei susitikimas būtų įvykęs, tai būtų buvęs pirmasis oficialus Šiaurės Korėjos ir D. Trumpo administracijos kontaktas.
Šiaurės Korėja šių Jungtinių Valstijų pranešimų kol kas nekomentavo.
JAV Valstybės departamento atstovė Heather Nauert teigė, kad „atsiradus galimybei" trumpam susitikti su Šiaurės Korėjos delegacija, M. Pence'as buvo „pasiruošęs pasinaudoti šia galimybe, kad galėtų pasikalbėti apie būtinybę Šiaurės Korėjai atsisakyti savo neteisėtų balistinių raketų ir branduolinės programų".
„Paskutinę minutę Šiaurės Korėjos pareigūnai nusprendė susitikimą atšaukti. Apgailestaujame, kad jie nesugebėjo pasinaudoti šia proga", - priduriama H. Nauert išplatintame pareiškime.

Venesuela teigia pirmą dieną pardavusi kriptovaliutos už 735 mln. dolerių

Venesuela antradienį pardavė 735 mln. JAV dolerių naujai paleistos kriptovaliutos "petro", teigia Venesuelos prezidentas Nicolas Maduras.
N. Maduras tikisi, kad išleista kriptovaliuta padės Venesuelai apeiti pernai JAV pritaikytas sankcijas, rašo "Reuters". Sankcijos uždraudė amerikiečių investuotojams pirkti naujai išleistas Venesuelos skolos obligacijas, dėl to šaliai tapo beveik neįmanoma refinansuoti savo skolą, kuri siekia apie 150 mlrd. dolerių.


Prezidentas nepateikė jokios informacijos apie investuotojų tapatybę, ar įrodymų, pagrindžiančių minėtą sumą. 
"Šiandien gimė kriptovaliuta, galinti kovoti su Supermenu", - sakė N. Maduras, Jungtines Valstijas sulyginęs su garsiuoju komiksų herojumi.
Venesuelos leidžiamą kriptovaliutą palaiko šalies naftos atsargos, kurios yra didžiausios visame pasaulyje. Pirminė virtualiosios monetos kaina nustatyta pagal sausio viduryje galiojusią Venesuelos naftos žaliavos barelio kainą. Neatmetama galimybė, kad šis parametras keisis, atsižvelgiant į naftos kainų svyravimus.
Prezidentas N. Maduras teigia, kad iš viso bus galima įsigyti 100 mln. "petrų". Bendra virtualiųjų monetų vertė sieks 6 mlrd. JAV dolerių.

Atgal