VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

02.27. Naujausios žinios

Lietuva pateko tarp patraukliausių valstybių pramonei - reitingas

Lietuva pripažinta kaip viena geriausių valstybių plėtoti pramonei. Kasmečiame "Cushman and Wakefield" gamybos rizikos indekse šalis pateko į antrąją vietą tarp 42 vertintų valstybių. 

Praėjusiais metais Lietuva šiame indekse nevertinta.

Pirmoje indekso vietoje atsidūrė Kinija, o praėjusiais metais geriausia pramonei šalimi įvertinta Malaizija nukrito į trečiąją vietą. 

Lietuva pirmąją vietą užima, nes, "nepaisant atlyginimų augimo Vidurio Europoje, darbo kaštai Vidurio ir Rytų Europoje išlieka žemiausi Europoje. Darbo kaštai Lietuvoje yra 14 proc. žemesni nei Lenkijoje ir 30 proc. žemesni nei Čekijoje". 

Rengėjų nuomone, Lietuva regione yra antra po Estijos pagal paprastumą kurti verslą.

Rusija reitinge patenka į 14 vietą, o Lenkija - 17. Paskutinę vietą užima Belgija. Latvija ir Estija šiame indekse nebuvo vertintos.

Eksporto kredito garantijos atvers naujų rinkų Lietuvos eksportuotojams

Ūkio ministerija kartu su UAB „Investicijų ir verslo garantijos" („Invega") stiprina šalies verslo galimybes plėstis į užsienį ir pradeda teikti eksporto kredito garantijas. Eksporto kredito garantija bus teikiama tik už lietuviškos kilmės prekių eksportą į šalis, kur yra didelė neatsiskaitymo rizika, ir leis Lietuvos eksportuotojams parduoti prekes su atidėto mokėjimo galimybe, padengiant iki 90 procentų dėl pirkėjo nemokumo patirtų nuostolių. 

„Ieškodamos naujų užsienio rinkų ir siekdamos diversifikuoti eksporto rinkų krepšelį šalies įmonėms dažnai iškyla problema, kad dėl iš viso pasaulio eksportuoti norinčių bendrovių skaičiaus „saugiosiose" rinkose parduoti produkciją sudėtinga. Tuo tarpu alternatyviose rinkose yra rizikų, kurių pagrindinė - neatsiskaitymo. Tai stabdo Lietuvos verslą eksportuoti produkciją į mažiau populiarias, tačiau potencialo turinčias valstybes. Nauja priemonė sumažins rizikas ir leis paskatinti eksporto augimą, o tuo pačiu ir gamybos plėtrą", - teigia ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.

„Eksportuotojai, norintys atrasti naujų rinkų ir eksportuoti lietuviškos kilmės prekes į šalis, kuriose vyrauja didesnė neatsiskaitymo rizika, gali pradėti ruoštis plėtrai. „Invegos" teikiamomis eksporto kredito garantijomis dalysimės finansine našta, sumažindami eksportuotojo riziką iki 10 proc. Tikimės, kad tai šalies eksportuotojams padės lengviau įveikti naujų rinkų barjerus ir išplaukti į kur kas platesnius vandenis, o priemonė padidins verslo konkurencingumą pasaulinėje rinkoje", - sako „Invega" generalinis direktorius Kęstutis Motiejūnas. 

Dėl eksporto kredito garantijų į „Invegą" gali kreiptis labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės (MVĮ), veiklą vykdančios ne trumpiau nei metus, kurių metinės pajamos viršija 100 tūkst. eurų. Eksporto kredito garantijos teikiamos tik už Lietuvoje sukurtos produkcijos eksporto sandorius į šalis, kur yra didelė neatsiskaitymo rizika, t. y. neparduotinos rizikos valstybes: visas pasaulio valstybes, išskyrus Europos Sąjungos valstybes nares be Graikijos, Australiją, Kanadą, Islandiją, Japoniją, Naująją Zelandiją, Norvegiją, Šveicariją ir Jungtines Amerikos Valstijas. 

Garantijos suma vienam eksportuotojui sieks 1 mln. eurų, o vienam eksportuotojo pasirinktam pirkėjui - iki 500 tūkst. eurų. Garantijos suma tam pačiam pirkėjui visų pareiškėjų atžvilgiu negalės viršyti 2 mln. eurų. 

Garantijos atlyginimo dydis bus apskaičiuojamas remiantis eksporto kredito garantijų atlyginimo skaičiavimo metodika, kuri priklausys nuo šalies, į kurią eksportuojama, rizikos grupės, nuo pirkėjų mokumo, jų neatsiskaitymo rizikos, atidėtųjų mokėjimo terminų.

Priemonės įgyvendinimo pradžiai planuojama skirti iki 7 mln. Eur valstybės lėšų garantijų išmokoms (eksportuotojų patirtiems nuostoliams padengti). 

Statistikos departamento duomenimis, iš viso 2017 m. lietuviškos kilmės prekių eksportas į šalis, kur yra didelė neatsiskaitymo rizika, sudarė daugiau nei 2,7 mlrd. eurų. Svarbiausi užsienio prekybos partneriai eksportuojant lietuviškos kilmės prekes į minėtas šalis buvo Ukraina (tik lietuviškos kilmės prekių eksportas sudarė 0,6 mlrd. eurų), Rusija (lietuviškos kilmės prekių eksportas sudarė 0,3 mlrd. eurų) ir Turkija (lietuviškos kilmės prekių eksportas sudarė 0,3 mlrd. eurų). Daugiausia 2017 m. lietuviškos kilmės prekių buvo eksportuota į Europos Sąjungą (10,8 mlrd. eurų).

Lietuvos mokslininkei - 6 000 eurų stipendija

Vienai Lietuvos mokslininkei bus skirta "L`OREAL Baltic" stipendija "Moterims moksle", kurią remia Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija ir Lietuvos mokslų akademija.

Į stipendiją gali pretenduoti mokslininkės, kurios Lietuvoje vykdo tyrimus gyvybės ir aplinkos mokslų, fizikos ir inžinerijos srityse.

Lietuva prie stipendijų programos "Moterims moksle" prisijungė 2017 metais, pernai stipendija buvo įteikta biochemijos mokslų daktarei Urtei Neniškytei. 

Šiemet antrą kartą konkurso tvarka Lietuvoje bus skirta viena 6 000 eurų stipendija "Moterims moksle" mokslų daktarei iki 40 metų amžiaus suplanuotiems tyrimams vykdyti.

Stipendiją galima naudoti be apribojimų - darbui, savęs tobulinimui, kaip papildomas lėšas asmeniniam ar šeimos biudžetui.

Į Lietuvą atvyksta "blockchain" technologijų garsenybė D. Siegelis

Į Lietuvą antradienį atvyksta "blockchain" technologijų žvaigždė, verslininkas Davidas Siegelis.

Kaip skelbia "Blockchain Centre Vilnius", jis antradienį oficialiai pristatys Vilniuje savo biurą atidarantį startuolį "Pillar Project".

D. Siegelis antradienį taip pat susitinka su ūkio ministru Virginijumi Sinkevičiumi.

"Susitikime bus aptarta Lietuvos investicinė aplinka", - Eltai sakė ministro patarėjas Egidijus Jurgelionis. 

Susitikime su startuolių bendruomene D. Siegelis plačiau pristatys "Pillar Project". Šis startuolis skelbia kuriantis skaitmeninę piniginę bei kriptovaliutą, kuri palengvins elektroninę prekybą.

Bus renkami nauji Žemės ūkio rūmų vadovai

Antradienį Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) Didžiojoje salėje vyks XVII ŽŪR suvažiavimas.

Suvažiavime numatyta išklausyti ir patvirtinti tarybos veiklos bei 2017-ųjų finansinę ataskaitas. Taip pat vyks kandidatų į ŽŪR pirmininkus parengtų Rūmų veiklos (2018-2022 m.) strategijų pristatymas. Bus renkami ir vicepirmininkai, tarybos nariai, komisijų vadovai. Rūmų tarybos posėdyje veiklos ataskaitas pristatys administracijos direktorius, vyriausiasis finansininkas, bus renkamas ŽŪR prezidiumas.

Pasak laikinai ŽŪR pirmininko pareigas einančio Sigito Dimaičio, dialogas ir partnerystė tarp šalies kaimo žmonių, žemdirbių ir valdžios institucijų bei tarptautinis interesų atstovavimas ir bendradarbiavimas - kertiniai Žemės ūkio rūmų organizacijų veiklos aspektai. 

Rūmai Kaune įkurti 1926-aisiais, pirmuoju etapu veikė iki Lietuvos okupacijos, 1940 metų. Buvo atkurti 1991 metais, primena ELTA.

Nuo 2007-ųjų Žemės ūkio rūmai yra aukščiausio socialinės partnerystės organo - Trišalės tarybos nariai. Stiprinant žemės ūkio, kaimo plėtros informacijos, žinių ir gerosios patirties bei praktikos sklaidą nuo 2009 metų Žemės ūkio rūmai - Lietuvos kaimo tinklo nariai. Rūmai vienija apie pusšimtį organizacijų.

Žemės ūkio rūmai - savanoriškas žemės ūkio (kartu ir miškininkytės bei žuvininkystės) produkcijos gamintojų, perdirbėjų, prekiautojų šiais produktais ir gamybinių bei intelektinių paslaugų žemės ūkiui teikėjų interesams atstovaujančių ne pelno žemdirbių organizacijų susivienijimas, padedantis Lietuvoje įgyvendinti žemdirbių savivaldą. "Kaimo parlamentu" vadinami Žemės ūkio rūmai yra tapę svarbiausia ir įtakingiausia žemdirbių savivaldos organizacija.

L. Linkevičius kvietė ES kolegas aktyviau remti Moldovos europietiškas reformas

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pirmadienį Briuselyje dalyvavo Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų tarybos (URT) posėdyje, kuriame aptarti Moldovos, Artimųjų Rytų taikos proceso ir Venesuelos klausimai.

ES šalių ministrai aptarė politinę ir saugumo situaciją Moldovoje, Asociacijos susitarimo įgyvendinimą, šalies vykdomas reformas, atkreipė dėmesį į sritis, kuriose labiausiai trūksta pažangos. Lietuvos ministras savo pasisakyme pažymėjo, kad turime pripažinti Moldovos pažangą įgyvendinant reformas tokiose srityse kaip teisinė sistema ir kova prieš korupciją. Tačiau nors jau yra sukurtos reikiamos institucijos, jos turi efektyviai veikti. Ministrai sutiko, kad Moldova gali tikėtis ES paramos ir pagalbos tik tuomet, jeigu ji nuosekliai demonstruos pastangas ir rezultatus įgyvendinant reformas. 

ES šalių diplomatijos vadovai, reaguodami į vis didėjančią įtampą tarp ES ir Venesuelos, kai Venesuelos valdžia paskelbė Ispanijos ambasadorių Karakase nepageidaujamu asmeniu, aptarė gilėjančią politinę krizę, prieštaringai vertinamus prezidento rinkimus balandžio 22 dieną, gilėjančią humanitarinę krizę ir tolimesnius ES santykius su šia šalimi bei galimybę teikti humanitarinę pagalbą.

Diskutuodami dėl ES vaidmens Artimųjų Rytų taikos procese, ministrai dar kartą patvirtino bendrą ES poziciją, kad dviejų valstybių sprendimas gali būti pasiektas tik tiesioginėse derybose tarp Izraelio ir palestiniečių, o konflikto sprendimui taip pat reikalingos bendros tarptautinės pastangos.

Šalies kelių dangos vietomis padengtos sniegu, slidžios

Ankstų antradienio rytą šalyje oro temperatūra nuo 16 iki 21 laipsnio šalčio, vietomis iki 24 laipsnių šalčio.

Dėl buvusio ar besitęsiančio snygio Kauno ir Vilniaus apskrityse bei Marijampolės ir Alytaus rajonuose keliai padegti plonu sniego sluoksniu, slidūs. Keliuose dirba kelių priežiūros mechanizmai. Likusioje šalies dalyje pagrindinių kelių dangos sausos, tik krašto keliai vietomis provėžoti. Mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai vietomis provėžoti, padengti prispausto sniego sluoksniu, slidūs, informuoja Lietuvos automobilių kelių direkcija.

Vandens gylis krašto kelio Nr. 206 Šilutė-Rusnė apsemtame ruože, kurio ilgis - 413 metrų (nuo 6,309 iki 6,722 km), išlieka 28 cm. Lengvųjų transporto priemonių eismas draudžiamas. VĮ "Kelių priežiūra" Klaipėdos padalinys specialiomis transporto priemonėmis apsemtu ruožu kelia lengvuosius automobilius, gyventojus bei keleivius.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną vietomis silpnai pasnigs, pustys. Aukščiausia oro temperatūra nuo 9 iki 14 laipsnių šalčio.

Analitikai: rinkoje pradedama kalbėti apie valiutų karus

Nors praėjusią savaitę rinkose sukrėtimų neįvyko, tačiau prabilta apie valiutų karus.

Finansų maklerio įmonė "RoboMarkets" savaitinėje apžvalgoje teigia, kad apie devalvaciją prabilta po to, kai Europos centrinio banko (ECB) prezidentas pabrėžė, kad JAV turėtų laikytis tarptautinių standartų ir tyčia nenupiginti dolerio.

"Ketvirtadienį buvo paviešintos paskutinio ECB posėdžio, kuris vyko sausį, išklotinės. Dar neseniai JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas buvo pareiškęs, kad silpnas JAV doleris yra parankus JAV ekonomikai. Protokolo išklotinėse ECB prezidentas Mario Draghis pabrėžė, kad Vašingtonas turėtų laikytis visuotinai priimto tarptautinės monetarinės sistemos standarto, kad šalys sąmoningai nedevalvuoja savo valiutos, siekdamos vien tik ekonominės naudos", - teigiama savaitinėje apžvalgoje. 

Pasak apžvalgos, praėjusią savaitę euro zonoje infliacija pasiekė žemiausią tašką per pastaruosius 6 mėnesius, ir tai suteikė impulsą nežymiam euro silpnėjimui kitų valiutų atžvilgiu. Tuo metu JAV doleris stiprino savo pozicijas.

Euras dolerio atžvilgiu per savaitę susilpnėjo 0,91 proc., svaras dolerio atžvilgiu per savaitę susilpnėjo 0,61 proc., tuo metu doleris Japonijos jenos atžvilgiu per savaitę sustiprėjo 0,53 proc. 

Doleris Šveicarijos franko atžvilgiu per savaitę sustiprėjo 0,90 proc., euras svaro atžvilgiu sustiprėjo 0,34 proc., o Japonijos jenos atžvilgiu sustiprėjo 0,23 proc. 

Akcijų rinkose savaitė buvo rami, ir neišryškėjo aiškių tendencijų, pagal kurias būtų galima spręsti, kur akcijų rinka gali judėti artimiausiu metu. 

JAV "Dow Jones" indeksas praėjusią savaitę sustiprėjo 0,36 proc., "S&P 500" - 0,55 proc., o "Nasdaq 100" indeksas ūgtelėjo 1,86 proc. 

Tuo metu "FTSE 100" (Didžiosios Britanijos) indeksas praėjusią savaitę susilpnėjo 0,71 proc., DAX (Vokietijos) sustiprėjo 0,26 proc., "CAC 40" (Prancūzijos) indeksas praėjusią savaitę sustiprėjo 0,68 proc., o "OMX VILNIUS" (Lietuvos) indeksas susilpnėjo - 0,65 proc. 

"NIKKEI 225" (Japonijos) indeksas praėjusią savaitę sustiprėjo 0,72 proc., "SHANGHAI 50" (Kinijos) indeksas ūgtelėjo 0,88 proc. 

Žaliavų rinkose antrą savaitę iš eilės savo pozicijas stiprina žaliavinė nafta, ir grįžtama į situaciją, kuri buvo mėnesio pradžioje, teigia analitikai. 

BRENT nafta Europoje per savaitę pabrango 3,83 proc., tuo metu JAV naftos kainos pakilo 4,89 proc.

Auksas praėjusią savaitę atpigo 1,84 proc., gamtinės dujos pabrango 2,57 proc., o sidabras atpigo 1,12 proc. 

Kriptovaliutų rinka ir toliau išlieka padidinto rizikingumo, nes tendencingą judėjimą įžvelgti sunku. 

Anot analitikų, nepaisant to, kad platformos "Ethereum" kūrėjas Vitalikas Buterinas pareiškė, kad kriptovaliutos vis dar yra nauja turto klasė, kurios vertė labai stipriai kinta ir bet kada gali nukristi arti nulio, o Anglijos centrinio banko vadovas Markas Carney pareiškė, kad bitkoinas, kaip valiuta, jau yra susikompromitavusi, tiek bitkoinas, tiek kitos kriptovaliutos išlaiko investuotojų dėmesį. 

Bitkoinas dolerio atžvilgiu per savaitę susilpnėjo 4,69 proc., eteriumas susilpnėjo 13,02 proc., o riplas - 20,54 proc. 

"RoboMarkets" pateikta informacija nėra patarimas pirkti, parduoti ar kitaip disponuoti finansinėmis priemonėmis ir yra tik informacinio pobūdžio.

Po gedimo Klaipėdoje "NordBalt" jungtis vėl veikia

Po gedimo Klaipėdos keitiklio stotyje, elektros jungtis su Švedija "NordBalt" vėl veikia.

Kaip pranešama elektros biržoje "Nord Pool", jungtis rinkai vėl prieinama nuo pirmadienio vidurdienio.

Jungtis dėl gedimo Klaipėdoje neveikė nuo pirmadienio ryto. „Lietuvos energijos gamyba" pranešė, kad dėl to šiek tiek po 8 valandos buvo aktyvuoti du Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės agregatai.

„NordBalt" jungtimi į Švediją tiekiama pigi skandinaviška elektra. Dėl dažnų gedimų šią vasarą keliems mėnesiams ketinama jungtį atjungti ir pakeisti movas, dėl kurių dažniausiai įvyksta gedimai.

Dienos centrai sulauks daugiau lėšų: SADM įvardijo sąlygas

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) baigė vertinti Vaikų dienos centrų 2016-2018 metų konkurso projektus ir kviečia pasirašyti sutartis.

Pasirašius sutartis ir suformavus pavedimą, lėšos projektų vykdytojus pasiekia per 4 darbo dienas, pranešą SADM.

Kuo anksčiau Vaikų dienos centrai (VDC) pasirašys sutartis, tuo anksčiau lėšos pasieks organizacijų sąskaitas.

SADM duomenimis, už 2018 metus jau skirtos lėšos pirmiesiems 15 vaikų dienos centrų, kurie VDC projektus vykdo pagal 2016-2018 m. konkursą. 6 iš jų sąskaitas pasiekė pinigai, dar 9 juos gaus arba gavo pirmadienį.

Vasario 23 dieną įvertinti naujai įsteigtų VDC, kurie projektines veiklas vykdo pagal 2017-2018 m. konkursą, prašymai ir dokumentai dėl finansavimo pratęsimo 2018 metams. Dėl jų teikimo finansuoti projektinių veiklų tęstinumo 2018 metais Projektų vertinimo komisija spręs pirmadienį, vasario 26 d.

Kaip atkreipia dėmesį SADM, dienos centrų dokumentų tikslinimas užtruko, nes projektų vykdytojams reikėjo padidinti prašomų lėšų sumą, tikslinti veiklų planus ir sąmatas. Ne visi VDC pateikė reikiamus dokumentus iš pirmo ar antro karto, o vertinant po kelis kartus koregavo sąmatas bei veiklų planus pagal pastabas. 

Be tikslinimų paraiškas pateikė tik 20 proc. vaikų dienos centrų.

Projektų įgyvendintojai informuoti, kad, pratęsus projektų finansavimą, nuo sausio 1-osios patirtos tam tikros išlaidos bus laikomos tinkamomis finansuoti. Tai reiškia, kad pervedamos lėšos bus skirtos už visus 12 šių metų mėnesių.

Savivaldybės jų teritorijoje esantiems vaikų dienos centrams gali skirti finansavimą iš sutaupytų socialinei paramai lėšų, o jų sutaupoma kiekvienoje savivaldybėje.

Šiemet VDC finansavimui skirta 11,3 proc. daugiau nei 2017 metais, tai yra 3,96 mln. eurų. 

Pernai įsikūrė 43 daugiau VDC nei užpernai. Šiuo metu ministerija konkurso būdu finansuoja 291 vaikų dienos centro veiklą. Iš viso juos lanko beveik 8800 vaikų.

Vaikų dienos centrai Lietuvoje yra įvairaus pavaldumo: dalis priklauso savivaldybėms, yra nevyriausybinių, priklausančių religinėms bendruomenėms. 

Iki 2002 metų jie būdavo finansuojami tik steigėjų ir rėmėjų pastangomis. Atsižvelgusi į tai, kad trūksta dienos socialinės priežiūros ir ugdymo paslaugų tėvams, auginantiems vaikus, 2002 metais Socialinės apsaugos ir darbo ministerija inicijavo programą, pagal kurią vaikų dienos centrams pradėtas skirti valstybės biudžeto lėšos projektinėms veikloms vykdyti.

Karinių jūrų pajėgų laivui "Sūduvis" vadovaus M. Kloviškis

Klaipėdoje, Kruizinių laivų terminale, surengta Karinių jūrų pajėgų Priešmininių laivų diviziono laivo ",Sūduvis" (M52) vadų pasikeitimo ceremonija. 

Vadovaujantis Lietuvos kariuomenės vado įsakymu, trejus metus priešmininio laivo "Sūduvis" vado pareigas ėjusį kapitoną leitenantą Vytautą Šakalį pakeitė kapitonas leitenantas Mindaugas Kloviškis.

Laikantis Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų tradicijų, Karinių jūrų pajėgų (KJP) vadas jūrų kapitonas Arūnas Mockus buvusiam laivo "Sūduvis" vadui V. Šakaliui atminimui įteikė laivo gairelę, kurią laivas turėjo šio vado vadovavimo laikotarpiu. Naująją kapeliono pašventintą laivo gairelę KJP vadas įteikė naujai paskirtam laivo "Sūduvis" vadui M. Kloviškiui. 

M. Kloviškis yra baigęs Švedijos karališkąją jūrų karo akademiją, ilgą laiką tarnavo laive "Sūduvis", taip pat ėjo BALTRON štabo ryšių karininko ir NATO SNMCMG1 štabo minų medžiojimo operacijų karininko pareigas, yra dalyvavęs įvairiuose nacionaliniuose ir tarptautiniuose mokymuose bei operacijose. 

Laivas "Sūduvis" antrą 2015 m. pusmetį buvo priskirtas BALTRON junginiui, tais pačiais metais kartu su kitomis NATO ir Europos Sąjungos šalimis dalyvavo Vokietijos KJP organizuotose kasmetėse didelio masto karinėse pratybose jūroje "Šiaurės krantai 2015". 2016 m. rugpjūtį kartu su kitais Lietuvos, Latvijos ir Vokietijos kariniais laivais dalyvavo kasmetėse Baltijos šalių karinių laivų junginio (BALTRON) pratybose Lietuvos teritorinėje jūroje ir išskirtinėje ekonominėje zonoje.

Gambija - valstybė Vakarų Afrikoje - viena iš skurdžiausių pasaulio šalių

 

Nedrąsus Italijos ekonomikos atsigavimas priklausys nuo rinkimų rezultatų

Italijos ekonomika iš lėto traukiasi iš šalį nualinusios ekonominės krizės, tačiau verslo bendruomenė baiminasi, kad kovo 4 d. rinkimai gali pakirsti ir taip trapų ūkio atsigavimą.

Trečios didžiausios euro zonos ekonomikos Nacionalinio statistikos instituto ISTAT duomenimis, šalies ekonomika pernai augo 1,4 proc. tempais - sparčiausiais per septynerius metus. Tačiau bendras ekonominis augimas vis dar beveik šešiais procentais žemesnis nei iki 2008 metų krizės ir gerokai atsilieka nuo 2,5 proc. prieaugio, užfiksuoto pernai euro zonoje, rodo "Eurostat" duomenys.

Ekonomistų nuomone, tokį silpnumą daugiausia lemia žemiausias Europoje Italijos našumas, o tai, savo ruožtu, lemia tokie veiksniai kaip kreditų stygius, atotrūkis tarp išsilavinimo ir bendrovių reikalavimų, taip pat verslo aplinka, kuri neištiesia pagalbos rankos verslininkams.

"Nuo 1999 metų našumo atotrūkis tarp Italijos ir kitų didžiųjų euro zonos šalių smarkiai padidėjo", - teigia vyresnysis "Oxford Economics" ekonomistas Nicola Nobile. - Bendrasis vidaus produktas "už vieną darbo valandą yra 25 proc. mažesnis nei Vokietijos ir Prancūzijos".

"Jeigu "pagaminta Italijoje" pasaulyje pirmauja tokiuose sektoriuose, kaip mada ir virtuvės įranga, su šalies politikais tai neturi nieko bendra", - sakė odos gamintojos "Bonaudo" vadovas Alessandro'as Iliprandis. Italija sudaro 65 proc. Europos odos gamybos.

"Politinė padėtis nestabili jau kelis dešimtmečius, ir politikai tikrai nepalengvina verslininkų gyvenimo - tiksliau, priešingai", - sakė "Bonaudo" vykdomasis direktorius. Tarp kliūčių, su kuriomis susiduriama kasdien, A. Iliprandis įvardino biurokratizmą, teisingumo sistemos lėtumą ir didelius mokesčius. "Norint išbristi iš tokios situacijos, mums būtini radikalūs sprendimai", - sakė verslininkas.

Centro kairiosios vyriausybės, vadovaujamos Matteo Renzi'io ir Paolo Gentiloni'io, stengėsi sušvelninti šalies verslo klasės frustracijas, ir iš dalies jų pastangos buvo sėkmingos. 2012-2017 metais šalis šoktelėjo iš 87 į 46-ą poziciją Pasaulio banko (PB) sudaromame "Palankių verslo sąlygų (Ease of Doing Business)" indekso reitinge, tačiau šalis vis dar išlieka žemesnėje pozicijoje nei Rumunija ir Moldova.

Darbo rinka tapo lankstesnė, 2014 metais M. Renzi'iui priėmus Užimtumo įstatymą. Naujasis įstatymas leido lengviau atleisti darbuotojus ir sudaryti naujas neterminuotas darbo sutartis, užtikrinančias didesnį darbuotojo saugumą sutarties galiojimo laikotarpiu.

Bet nors M. Renzis tvirtina sukūręs milijonus darbo vietų, sunku įvertinti tikrąjį jo nuveikto darbo poveikį; profsąjungos teigia, kad priimti nauji įstatymai pakurstė nesaugesnį, laikiną įdarbinimą.

Tačiau, pasak Roberto Pirotti'io, profesoriaus iš Bocconi universiteto Milane, Užimtumo įstatymas, nepaisant jo trūkumų, yra "drąsi ir naudinga reforma" šalyje, kur nedarbo lygis vis dar siekia 10,8 proc., o jaunimo nedarbas - 32,2 proc., - gerokai viršydamas euro zonos vidurkius.

Italijos vyriausybė neseniai sumažino įmonių pelno mokesčio normą nuo 27,5 iki 24 proc., tačiau ji vis dar išlieka didesnė nei Jungtinėje Karalystėje (19 proc.) ir daug didesnė nei Airijoje (12,5 proc.) ar Vengrijoje (9 proc.).

Kovo 4 dieną apie 51 mln. italų turės teisę balsuoti šalies parlamento rinkimuose. Apklausose pirmauja prieš migrantus nusistatęs centro dešiniųjų aljansas.

 

Milano mados savaitėje pristatyta italų mados namų "Dolce and Gabbana" kolekcija

 

E. Macronas kreipėsi į Turkijos prezidentą dėl puolimo Afrine

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pirmadienį kreipėsi į savo kolegą iš Turkijos Recepą Tayyipą Erdoganą, sakydamas, kad Jungtinių Tautų (JT) pasiūlytos paliaubos Sirijai privalo būti taikomos visoje šalyje, įskaitant Afriną, kuriame Turkija vykdo puolimą prieš kurdų kovotojus.

Abiejų prezidentų pokalbio telefonu metu E. Macronas sakė, kad 30 dienų trukmės paliaubos "apima visą Sirijos teritoriją, įskaitant Afriną, ir jas nedelsiant privalo įgyvendinti visi ir visur".

Nuo sausio 20 dienos Sirijos sukilėlių remiama Turkijos armija vykdo puolimą Afrino regione Sirijoje, kuriuo siekia išvyti iš regiono YPG. Turkijos užsienio reikalų ministro Mevluto Cavusoglu teigimu, "Alyvmedžio šakele" pavadintos operacijos tikslas yra aiškus - pašalinti teroristus iš pietinės jos sienos.

Žemės drebėjimas Papua Naujoje Gvinėjoje pristabdė naftos įmonių darbą

Naftos bendrovės pristabdo darbus dėl 7,5 balo stiprumo žemės drebėjimo, supurčiusio Papua Naująją Gvinėją Ramiajame vandenyne, apie savo veiklos regione trikdymus pranešė bendrovės "ExxonMobil" ir "Oil Search", informuoja agentūra "Associated Press".

JAV geologijos tarnybos (USGS) duomenimis, požeminių smūgių stiprumas siekė 7,5 balo - požeminiai smūgiai buvo užfiksuoti pirmadienį 03.44 val. vietos laiku (Lietuvos laiku - sekmadienį 19.44 val.) per 89 km į pietvakarius nuo Engos provincijoje esančio Porgeros miesto.

Žemės drebėjimo židinys buvo 35 km gylyje. Šiame regione dirba naftos ir dujų bendrovės. Naujosios Zelandijos radijo "Radio New Zealadn" duomenimis, per žemės drebėjimą žuvo mažiausiai trys žmonės.

"ExxonMobil" pranešė uždariusi savo dujų gamyklą, esančią netoli žemės drebėjimo epicentro. Pasak bendrovės, apgadinti administraciniai pastatai, gyvenamosios patalpos ir valgykla.

Tuo tarpu įmonės "Oil Search" vykdomasis direktorius Peteris Bottenas pranešė, kad įmonė nutraukia kai kurias gamybos operacijas regione prevenciniais sumetimais, pažymi agentūra. Niekas iš įmonių darbuotojų per žemės drebėjimą nenukentėjo.

Papua Naujoji Gvinėja yra į šiaurę nuo Australijos ir priklauso Ramiojo vandenyno ugnies žiedui - pasagos formos zonai palei Ramiojo vandenyno pakrantę. Šią neretai drebina požeminiai smūgiai, čia dažni ugnikalnių išsiveržimai.

Iranas dėl karo Jemene kaltina Didžiosios Britanijos ir JAV ginklų eksportą Saudo Arabijai

Iranas pirmadienį atmetė Vakarų pareiškimus, neva jis apginkluoja husių sukilėlius Jemene, pareikšdamas, kad konfliktas Jemene veikiau yra Didžiosios Britanijos ir JAV ginklų eksporto Saudo Arabijai rezultatas. 

"Irano Islamo Respublika nori, kad Saudo Arabija baigtų prieš Jemeną nukreiptą agresiją. Tai, kas vyksta Jemene, yra Didžiosios Britanijos ir Amerikos ginklų eksporto į Saudo Arabiją padarinys, ir toks elgesys nepriimtinas", - sakė Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Bahramas Ghasemis. 

Saudo Arabijos vadovaujama koalicija jau nuo 2015 metų beveik kasdien bombarduoja Jemeną, taip siekdama išstumti husių sukilėlius, kurie perėmė Jemeno sostinės Sanos kontrolę. Jungtinių Tautų (JT) teigimu, konfliktas sukėlė didžiausią pasaulyje humanitarinę krizę. 

JT praėjusį mėnesį skelbė, kad Teheranas, nesugebėdamas užkirsti kelio ginklams pasiekti husius, pažeidė ginklų embargą. Ataskaitoje buvo teigiama, kad pernai Saudo Arabijos link paleista husių raketa buvo pagaminta Irane, tačiau negalėjo galutinai nustatyti tiekėjo.

ES nusprendė pradėti ruošti sankcijas vyresniesiems Mianmaro ginkluotųjų pajėgų karininkams

Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai nusprendė pradėti ruošti tikslines prieš vyresniuosius Mianmaro ginkluotųjų pajėgų karininkus nukreiptas sankcijas dėl "rimtų ir sistemingų žmogaus teisių pažeidimų" Mianmare, ypač Rachinų valstijoje.

Ministrai pasmerkė "tebevykdomus plačiai paplitusius, sunkius ir sistemingus žmogaus teisių pažeidimus", kuriuos vykdo Mianmaro kariuomenė ir saugumo pajėgos, ir tuo pačiu pasmerkė kovotojų grupuočių atakas. 

Musulmonai rohinjai budistų vyraujamame Mianmare engiami daug dešimtmečių. Konfliktas paaštrėjo 2017 metų rugpjūtį, kai rohinjų sukilėliai nužudė karių ir policininkų, o kariuomenė reagavo į tai brutalia jėga. Tada beveik 700 000 rohinjų pabėgo į nuskurdusį kaimyninį Bangladešą.

ES užsienio politikos įgaliotinė F. Mogherini reikalauja įgyvendinti JT rezoliuciją dėl paliaubų Sirijoje

Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos įgaliotinė Federica Mogherini reikalauja nutraukti smurtą Sirijoje, praneša agentūra "Reuters".

Atitinkamos Jungtinių Tautų (JT) rezoliucijos priėmimas yra tik pirmasis žingsnis, pareiškė ji pirmadienį prieš ES užsienio reikalų ministrų susitikimą. Dabar paliaubos esą turi būti įgyvendinamos ir stebimos. "Mes su JT ir tarptautiniais bei regiono partneriais sieksime, kad padėtis žemėje nedelsiant pagerėtų", - pabrėžė F. Mogherini. Šią temą ji antradienį Briuselyje aptars su aukštais JT atstovais.

Liuksemburgo užsienio reikalų ministras Jeanas Asselbornas teigė esąs sukrėstas padėties karo bastionuose Sirijoje. "Gėda, kaip elgiamasi su žmonėmis Rytų Gutoje ir Idlibe, - sakė jis. - Tai yra nusižengimas elementarioms žmogiškumo taisyklėms".

JT Saugumo Taryba šeštadienį susitarė dėl paliaubų Sirijoje. Nepaisant to, mūšiai tęsiasi.

Vengrija reikalauja JT vyriausiojo žmogaus teisių komisaro atsistatydinimo

Pirmadienį Vengrija pareikalavo Jungtinių Tautų (JT) vyriausiojo žmogaus teisių komisaro atsistatydinimo dėl "nepriimtinos" ir "nederamos" kritikos Vengrijos premjero Viktoro Orbano atžvilgiu. "Akivaizdu, kad Zeidas (Ra'adas) Al Husseinas privalo atsistatydinti. Po tokių kaltinimų jam nedera eiti tokių pareigų", - JT Žmogaus teisių taryboje pareiškė Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjartas. Jis pridūrė, kad kiek anksčiau pirmadienį JT žmogaus teisių komisaro išsakyta kritika buvusi "itin nederama".

Ženevoje pradėdamas 37-ąją JT Žmogaus teisių tarybos sesiją, Z. R. Al Husseinas įspėjo dėl bendros žmogaus teisių padėties pablogėjimo pasaulyje, tačiau V. Orbanas buvo vienintelis lyderis, kurį jis įvardijo konkrečiai.

"Šiandien vėl madinga priespauda. Grįžo valstybės, kuriose viskas pagrįsta saugumu, o pagrindinių laisvių padėtis blogėja visuose pasaulio regionuose. Gėdos jausmas taip pat traukiasi", - teigė jis.

"Europos rasistai ir ksenofobai atsisako bet kokio gėdos jausmo - visai kaip Vengrijos (premjeras) Viktoras Orbanas, anksčiau šį mėnesį pasakęs: "Nenorime, kad mūsų odos spalva... būtų maišoma su kitomis", - tęsė JT žmogaus teisių komisaras.

"Ar jie žino, kas nutinka mažumoms visuomenėse, kurių vadovai siekia etninio, nacionalinio ar rasinio grynumo?", - retoriškai klausė Z. R. Al Husseinas. Anksčiau komisaras pranešė, kad, vėliau šiemet pasibaigus jo kadencijai, jis nesieks būti perrinktas.

Tokie komentarai įsiutino P. Szijjartą. Jis pareiškė, kad JT vyriausiasis žmogaus teisių komisaras "mano, jog Vengriją galima lyginti su žiauriausiomis praėjusio amžiaus diktatūromis".

"Itin nederama tai, kad JT pareigūnai kaltina valstybes nares ir demokratiškai išrinktus vadovus", - pridūrė jis ir dar kartą pabrėžė, kad tai "paprasčiausiai netoleruotina".

Saudo Arabijos moterims leista stoti į kariuomenę

Saudo Arabija pirmą kartą leido moterims teikti paraiškas į šalies kariuomenę, praneša BBC.

Iki ketvirtadienio moterys gali kreiptis dėl pozicijų Rijado, Mekos, Kasimo ir Medinos provincijose.

Panašu, kad moterims nebus leidžiama dalyvauti kovinėse misijose, tačiau jos galės dirbti saugumo srityje.

Dvylikos reikalavimų sąraše nurodoma, kad kandidatės privalo būti 25-35-erių metų amžiaus Saudo Arabijos pilietės ir turėti vidurinės mokyklos baigimo diplomą.

Be to, kandidačių ir jų globėjų vyrų - dažniausiai tai būna sutuoktiniai, tėvai, broliai ar sūnūs - gyvenamoji vieta turi būti registruota toje pačioje provincijoje, kaip ir darbo vieta, į kurią kandidatuojama.

Sprendimas į kariuomenę priimti moteris - viena iš daugelio pastaraisiais mėnesiais įvykdytų reformų, pagerinančių moterų padėtį konservatyvioje musulmoniškoje karalystėje.

Pavyzdžiui, Saudo Arabijos karalius Salmanas pasirašė dekretą, nuo birželio moterims leisiantį vairuoti, o nuo praėjusio mėnesio jos jau gali dalyvauti futbolo rungtynėse.

Tačiau žmogaus teisių aktyvistai atkreipia dėmesį, kad diskriminuojama Saudo Arabijos vyrų globos sistema vis dar veikia, nepaisant valdžios pažadų ją panaikinti.

JAV geologijos tarnyba: prie Rytų Indonezijos krantų įvyko 6,1 balo žemės drebėjimas

Pirmadienį vakare netoli Rytų Indonezijos krantų įvyko 6,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, pranešė JAV geologijos tarnyba. Įspėjimų, kad šaliai grėstų cunamis, nepaskelbta.

Remiantis Geologijos tarnybos pranešimais, požeminis smūgis užfiksuotas 11,9 kilometro gylyje, o jo epicentras buvo Seramo jūroje, apytiksliai per 194 kilometrus į šiaurės rytus nuo Indonezijos Molukų provincijos sostinės Ambono.

Pranešimų apie žemės drebėjimo padarytą žalą ar pareikalautas aukas kol kas negauta.

A. Merkel partija patvirtino koalicijos susitarimą su socialdemokratais

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel partija pirmadienį didele persvara pritarė atnaujintos koalicijos su Socialdemokratų partija (SPD) sudarymui.

Prieš šią partnerystę balsavo vos 27 iš 975 Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) suvažiavime dalyvavusių delegatų.Tiesa, kad įsigaliotų, šį planą dar turės patvirtinti centro dešiniųjų Socialdemokratų partijos nariai. Šio balsavimo rezultatai paaiškės sekmadienį.

Baltieji rūmai paskelbė valstybinio E. Macrono vizito datą

Baltieji rūmai pirmadienį pranešė, kad balandžio 24 dieną priims su valstybiniu vizitu atvyksiantį Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną.

E. Macronas su žmona Brigitte'a bus garbės svečiai. Baltųjų rūmų atstovė Sarah'a Sanders praėjusį mėnesį patvirtino, kad jie buvo pakviesti į JAV, tačiau tuo metu dar nebuvo paskirta data. Valstybinį vizitą įprastai sudaro oficiali vakarienė, bendra spaudos konferencija ir kitos oficialios ceremonijos.

Baltųjų rūmų atstovės teigimu, tai bus pirmasis oficialus valstybinis vizitas Baltuosiuose rūmuose nuo Donaldo Trumpo prezidentavimo pradžios. 

Nepaisant esminių nesutarimų tokiais klausimais kaip klimato kaita, Prancūzijos ir JAV prezidentus sieja gana geri santykiai. Politikai jau buvo susitikę kelis kartus. Pernai liepą E. Macronas priėmė Paryžiuje JAV prezidentą, kuriam didžiulį įspūdį padarė tradicinis karinis paradas Eliziejaus laukų alėjoje.

Per žemės drebėjimą Papua Naujojoje Gvinėjoje žuvo daugiau kaip 30 žmonių

Manoma, kad per 7,6 balo stiprumo žemės drebėjimą Papua Naujojoje Gvinėjoje žuvo daugiau kaip 30 žmonių, tarp jų keturi vaikai, antradienį skelbė vietos žiniasklaida.

Žemės drebėjimas anksti pirmadienį smogė Pietų Aukštumų ir Helos provincijoms - nuošaliai ir ypač miškingai teritorijai už 560 km į šiaurės vakarus nuo sostinės Port Morsbio. Stichija nutraukė susisiekimą ir transporto ryšius.

Mažiausiai 13 žmonių žuvo Pietų Aukštumų provincijos sostinėje Mendi, o dar 18 žmonių -Kutubu ir Bosavės srityse, skelbė Papua Naujosios Gvinėjos laikraštis "Post Courier". 

Kaip pranešama, daugiau kaip 300 žmonių buvo sužeisti. Katalikų kunigas tėvas Pius Halas žiniasklaidai sakė, kad tarp žuvusiųjų yra keturi vaikai, o penktasis tebėra užverstas griuvėsių kartu su savo tėvais.

Saudo Arabijos karalius atleido aukštus kariškius ir politikus

Saudo Arabijos karalius Salmanas atleido generalinio štabo vadą Abdulą Rahmaną bin Salehą al Bunjaną ir kitus aukšto rango kariškius. Be kitų, pareigų neteko kariuomenės, ginkluotųjų oro pajėgų bei oro gynybos vadai, taip pat keli viceministrai, pranešė valstybinė naujienų agentūra SPA.

Aukštos pareigybės perskirstytos ir Užsienio, Vidaus reikalų bei Gynybos ministerijose, kai kuriose provincijose. Taip pat pakeisti karaliaus patarėjai. Kodėl tai padaryta, oficialiai argumentų nepateikta.

Gali būti, kad pokyčių varomoji jėga yra 32 metų kronprincas Mohammedas bin Salmanas, kuris laikomas stipriu žmogumu sunitų karalystėje. Jis, kaip gynybos ministras, yra atsakingas ir už Saudo Arabijos karinę operaciją kaimyniniame Jemene.

Kronprincas pastaraisiais mėnesiais įgyvendino daug visuomeninių reformų. Griežtai konservatyvioje islamo šalyje, pavyzdžiui, moterims leista sėsti prie automobilio vairo. Lapkritį dėl įtarimų korupcija buvo suimta dešimtys princų ir kitų aukštų pareigūnų. Stebėtojai tai įvertino kaip kronprinco mėginimą apsaugoti savo valdžią.

Atgal