VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

03.04. Naujausios žinios

Italai renka naują parlamentą

Italijoje sekmadienį vyksta naujo parlamento rinkimai. Apklausos rodo, kad juose sėkmė gali lydėti dešiniąsias populistines ir euroskeptiškas partijas.

Vis dėlto prognozuojama, kad aiškaus laimėtojo nebus. Rinkimų punktai atviri iki 23.00 val. Oficialių rezultatų tikimasi tik pirmadienį priešpiet.

Apklausose iki rinkimų pirmavo buvusio premjero Silvio Berlusconio centro dešinysis aljansas. Stipriausia atskira partija gali tapti Penkių žvaigždučių judėjimas. Premjero Paolo Gantilonio socialdemokratams gresia pralaimėjimas.

Kadangi veikiausiai nei viena partija ar aljansas negaus daugumos, reikalingos vyriausybei sudaryti, trečiosios pagal dydį euro zonos ekonomikos, ekspertų teigimu, laukia ilgas neaiškumo laikotarpis. Italija yra smarkiai prasiskolinusi, o jos ekonomika vis dar dorai nekyla. Todėl pirmiausiai populistinių partijų pergalė gali turėti padarinių visai Europai.

Karo technikos eksponatai iš Vilniaus perkeliami į Kauno tvirtovės VI fortą

Iki šiol Vilniuje veikęs Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos skyrius persikelia į Kauno tvirtovės VI fortą. Planuojama, jog karo technikos eksponatus naujoje vietoje lankytojai galės apžiūrėti nuo 2019 metų.

 

 

Susitarimą dėl teritorijos Kaune sutvarkymo ir Karo muziejaus padalinio perkėlimo iš Vilniaus į Kauną 2017 m. pabaigoje pasirašė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ir Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis.

 

Panaudos pagrindais nuo 2008 m. pabaigos Vytauto Didžiojo karo muziejaus valdytas turtas Olandų gatvėje Vilniuje vasarį buvo grąžintas Lietuvos muzikos ir teatro akademijai ir jau pradėtas karinės technikos perkėlimas į Kauną.

 

Krašto apsaugos ministerija į Kauno tvirtovės VI fortą, pasitelkus Lietuvos kariuomenės logistinius pajėgumus, atgabens ir parengs karo technikos eksponatus, taip pat įrengs darbo vietas. Kauno miesto savivaldybė yra įsipareigojusi paruošti teritoriją, reikalingą karo technikai eksponuoti, ir atlikti infrastruktūros darbus.

 

Perkėlus Karo technikos skyrių iš Vilniaus į Kauną, pareigybių skaičius išliks nepakitęs, o karo technika bus eksponuojama iš Vytauto Didžiojo karo muziejui skirtų asignavimų.

 

Teritorija Vilniaus Olandų gatvėje karinėms reikmėms naudojama ir priklausė dar nuo XVIII a. pabaigos. Iš pradžių tai buvo parako ir ginklų saugykla, o 1832 m. pastatai buvo perduoti Vilniaus tvirtovei. Tarpukariu iki 1939 m. teritorija su pastatais priklausė Lenkijos sandėlių tarnybai, o Lietuvai atgavus Vilnių čia įsikūrė Lietuvos kariuomenės šarvuočių ir autorinktinė. Sovietmečiu teritorijoje šeimininkavo sovietų armija, o jai pasitraukus - įsikūrė Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios kovos apygardos 8-oji rinktinė. 2008 m. lapkričio 4 d. atidarytas Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos Vilniaus skyrius, kuris veikė iki šiol. Vykdant Karo technikos skyriaus perkėlimą ir karo technikos eksponatų pervežimą į Kauną, muziejaus panaudos pagrindais valdytas turtas Olandų gatvėje Vilniuje 2018 m. vasario 12 d. buvo grąžintas Lietuvos muzikos ir teatro akademijai.

Švietimo ir mokslo ministerija inicijuoja vadovėlių leidybos pakeitimus

Kovo 2 d. Švietimo ir mokslo ministerijoje vyko leidėjų, pedagogų, tėvų, moksleivių atstovų pasitarimas, kurio metu diskutuota dėl vadovėlių leidybos tvarkos atnaujinimo. Susitikimo metu aptartos priemonės, kaip gerinti vadovėlių kokybę ir kokios permainos būtinos juos rengiant ir vertinant. Tai ypač svarbu atnaujinant ugdymo turinį: mokymo priemonės turi jį atitikti, turi būti užtikrinta jų įvairovė ir kokybė.

„Mokytojai dabar gali rinktis iš gausybės ugdymo priemonių, mokymo šaltinių. Vadovėlis – popierinė ar skaitmeninė versija - yra tik viena iš jų. Svarbu, kad mokymo priemonės būtų kokybiškos, įvairios, derėtų su ugdymo turiniu, taikomais metodais, kad jų rengimas neatsiliktų nuo ugdymo turinio kaitos, kad jos būtų tinkamos pagalbininkės ir mokytojui, ir mokiniui“, - susitikime sakė švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.

Švietimo ir mokslo ministerija parengė siūlymų dėl vadovėlių leidybos paketą. Atnaujinto mokymo priemonių vadovėlių leidybos aprašo projekte siūloma stiprinti vadovėlių ekspertavimą ir vertinti ne tik naujai leidžiamus vadovėlius, bet pasikeitus ugdymo programoms peržiūrėti anksčiau išleistus vadovėlius.

Siūloma, kad įsigyjamų vadovėlių ir kitų mokymo priemonių sąrašą mokyklos administracija derintų su mokyklos taryba. Tai užtikrintų didesnį mokytojų ir tėvų įsitraukimą, skaidrumą perkant vadovėlius ir kitas mokymo priemones.

Svarbu, kad prieš įsigydamos vadovėlius mokyklos įsitikintų, ar jie įvertinti ekspertų. Tai galima patikrinti vadovėlių duomenų bazėje.

Socialinių įstaigų vadovai atvėrė skaudulius ministrui

Vaiko teisių apsaugos tarnybos ateitis, globėjų ir įtėvių rengimas, pagalba į savarankišką gyvenimą žengiantiems globotiniams, socialinių darbuotojų motyvavimas – šiais aktualiais klausimais Kauno rajono socialinių įstaiga vadovai penktadienį diskutavo su socialinės apsaugos ir darbo ministru Linu Kukuraičiu.

Susitikimas vyko Kauno rajono socialinių paslaugų centre (KRSPC). Tai įstaiga, kurios teikiamas paslaugas gerai vertina ne tik šalies, bet ir užsienio ekspertai.

Nuo šių metų liepos 1 d. įsigalios bendras pagalbos vaikui ir šeimai organizavimo modelis. Iki šiol buvusi deleguota savivaldybėms vaiko teisių apsaugos funkcija keičiama į valstybinę, o savivaldybėse dirbantys VTAS darbuotojai turės pereiti į naują instituciją. Tokia pertvarka kelia nerimą, nes VTAS darbuotojai vis dar nežino, koks darbas jiems bus pasiūlytas.

L. Kukuraitis tvirtino, kad naujasis modelis padės sėkmingiau spręsti smurto šeimose problemą. „Lankomės savivaldybėse ir siekiame, kad neliktų neatsakytų klausimų“, - kalbėjo ministras.

Energetikos ministras: Rusija ruošiasi Baltijos šalių elektros tinklų atjungimui

Rusijai oficialiai atidarius naujas elektrines Karaliaučiuje, Lietuvos energetikos ministras įspėja, kad Baltijos šalys turi sparčiau ruoštis atsijungimui nuo rusiškojo elektros žiedo.

Pasak jo, naujų jėgainių atidarymas rodo, kad Maskva rimtai ruošiasi Baltijos šalių planams 2025 metais atsijungti nuo rusiškojo žiedo ir sinchronizuoti savo tinklus per Lenkiją su Vakarų Europa. Todėl ministras neatmeta galimybės, kad Baltijos šalys atsijungti nuo rusiškos sistemos gali pasirengti ir anksčiau.Be to, Ž. Vaičiūnas teigia, kad kitą savaitę vyksiančiame Baltijos šalių ir Lenkijos premjero susitikime gali būti pasirašytų ir dvišalių memorandumų dėl energetikos projektų.

Kitąmet Baltijos šalys, ruošdamosis atsijungi nuo rusiškosios sistemos, ketina atlikti izoliuoto darbo bandymą, kai visa elektros energija bus užtikrinama tik Lietuvos, Latvijos ir Estijos gamybiniais pajėgumais, o importas iš kitų valstybių bus sustabdytas. Be to, Lietuva šiuo metu įgyvendina sinchronizacijai svarbų Ignalinos atominės elektrinės pastotės „atmazgymo“ projektą, kurio metu dalis pastotės pajėgumų bus perkelti į Uteną, be to, bus atjungta viena elektros linija su Baltarusija.

Rusija taip pat ruošiasi Baltijos šalių elektros sistemos atsijungimui. Ji ne tik stato elektrines Karaliaučiuje, tačiau ir stiprina elektros tinklus Rusijoje ir Baltarusijoje, kad Baltijos valstybių pasienyje būtų sukurtas naujas elektros žiedas, būtinas po 2025 metų.

Dėl naujų plieno importo muitų Kanada raginama trauktis iš derybų su JAV

Didžiausia Kanados privataus sektoriaus profsąjunga ragina savo šalį trauktis iš derybų dėl Šiaurės Amerikos laisvos prekybos sutarties (NAFTA) jeigu JAV įves naujus importo muitų tarifus plienui ir aliuminiui, praneša AFP.

Profesinė sąjunga „Unifor“ – atstovaujanti dešimtis tūkstančių kanadiečių dirbančių automobilių gamybos, plieno ir aliuminio pramonėje – pareiškė, kad Kanadai reikėtų pasitraukti iš derybų dėl NAFTA, jei šaliai nebūtų pritaikyta išimtis dėl naujų muitų tarifų.

„Unifor“ teigia, kad JAV pasitelkė naujus muitų tarifus kaip prekybos ginklą ir tai ne atsitiktinumas, kad apie juos prabilta vykstant deryboms dėl NAFTA.

Nors Kanada oficialiai nesureagavo į „Unifor“ raginimus, bet šalies ministras pirmininkas Justinas Trudeau priminė, kad JAV plieno prekyboje su Kanada turi 2 mlrd. JAV dolerių perteklių, todėl naujų tarifų taikymas importuojamam plienui ir aliuminiui yra visiškai nepriimtinas.

Kaimo turizmo sodybose pernai ilsėjosi trečdalis milijono

Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, pernai kaimo turizmo sodybose apsilankė 324,7 tūkst. turistų, iš jų – 31,8 tūkst., arba 9,8 proc., užsieniečių. Kaimo turizmo sodybose pernai ilsėjosi 2,1 proc. daugiau turistų nei užpernai. Vidutinė poilsio kaimo turizmo sodyboje trukmė buvo 1,92 nakvynės. Dažniausiai poilsiautojai rinkosi Vilniaus (28 proc.), Alytaus (16 proc.), Kauno (14 proc.) ir Utenos (13 proc.) apskričių kaimo turizmo sodybas. Daugiausia užsienio svečių atvyko iš Lenkijos, Rusijos, Vokietijos ir Latvijos.

Per Turkijos antskrydžius Sirijoje žuvo 36 vyriausybę remiantys kovotojai

Turkijos karinės oro pajėgos surengė antskrydžius Šiaurės Sirijos Afrino regione, kurių metu žuvo mažiausiai 36 Sirijos vyriausybę remiantys kovotojai, praneša naujienų agentūra dpa.  

Smūgiai Afrino miesto prieigose Šiaurės Rytuose buvo stipriausi nuo vasario 20 d., kai Sirijos vyriausybei ištikimos pajėgos atvyko paremti Turkijos puolimui besipriešinančių kurdų.

Manoma, kad po pastatų griuvėsiais liko dešimtys Sirijos vyriausybei ištikimų kovotojų. Apie tai paskelbė Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi žmogaus teisių organizacija „The Syrian Observatory for Human Rights“. Nei Ankara, nei Damaskas tokių pranešimų kol kas nepakomentavo.

Turkijos kariuomenė operaciją Afrine, prie Turkijos-Sirijos sienos, pradėjo sausio 20 d. Ankara Kurdų savisaugos būrius (YPG) paskelbė teroristine grupuote, susijusia su kurdų sukilėliais Turkijos teritorijoje.

Praėjusią savaitę Jungtinių Tautų saugumo taryba priėmė nutarimą dėl 30 dienų paliaubų Sirijoje. Tačiau Turkija teigia, kad paliaubos negalioja karinei kampanijai Afrine.

 

Vatikano prokurorai buvusiam banko vadovui pareiškė kaltinimus lėšų išeikvojimu

2017 m. Vokietijoje pranešta apie 950 išpuolių prieš musulmonus ir mečetes

Vokietijos vidaus reikalų ministerijos duomenimis 2017 m. šalyje užregistruota mažiausiai 950 išpuolių prieš musulmonus ir musulmonų organizacijas, remdamasi laikraščiu „Neue Osnabruecker Zeitung“ pranešė naujienų agentūra dpa.

Per išpuolius, kurių didžiąją dalį įvykdė kraštutiniai dešinieji, nukentėjo bent 33 žmonės. Duomenys apie tai buvo pateikti paprašius Vokietijos Kairiųjų partijai (Die Linke).

Beveik 60 incidentų buvo susiję su atakomis prieš mečetes ir musulmonų organizacijas, pavyzdžiui, pastatų sienos buvo ištepamos kiaulių krauju.

Vokietijos valdžia informaciją apie išpuolius prieš musulmonus pradėjo rinkti tik nuo praėjusių metų pradžios, todėl duomenų negalima palyginti su 2016 m.

Buvo registruojama informacija apie smurto prieš musulmonus kurstymą, grasinančių laiškų siuntimą, galvos apdangalus dėvinčių moterų užpuolimą ir nacistinius užrašus ant mečečių ir kitų pastatų.

Centrinės musulmonų tarybos Vokietijoje pirmininkas Aimanas Mazyekas laikraščiui sakė, kad tikriausiai pranešta ne apie visus išpuolius prieš musulmonus.

Rengiama spaudos konferencija A. Ramanausko – Vanago 100 metų sukakčiai paminėti

Kovo 6 d. legendiniam partizanų vadui Adolfui Ramanauskui – Vanagui sukanka 100 metų.

Išvakarėse, pirmadienį, kovo 5 d., Genocido tyrimo centras ir Ypatingasis archyvas kviečia į spaudos konferenciją, kur pristatys A. Ramanauską – Vanagą kaip pasipriešinimo legendą  ir kaip pogrindžio žurnalistą, atskleis jo įdomiausius ir tragiškiausius gyvenimo momentus, atsakys į klausimus. 

Spaudos konferencija vyks pirmadienį, kovo 5 d., 10.30 val. Lietuvos ypatingajame archyve, Gedimino pr.40/1, antrame aukšte, 207 kab. (buv. KGB rūmuose, buv. KGB pirmininko kabinete).

O kovo 6 dieną, antradienį, Genocido aukų muziejuje (Aukų g. 2A, Vilnius) kviečiama nemokamai  apsilankyti A. Ramanauskui – Vanagui skirtoje fotografijų parodoje. 

Šia ypatinga proga bus atversti   unikalūs Vanago dienoraščiai bei įspūdingos apimties byla (kurią paprastai galima matyti tik skaitmeniniu pavidalu), bus parodyti įdomiausi dokumentai, partizaninės nuotraukos bei kiti autentiški  daiktai.

Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos Deklaracijos signatarui, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio gynybos pajėgų vadui, pulkininkui, pogrindžio žurnalistui, mokytojui Adolfui Ramanauskui-Vanagui (1918 03 06–1957 11 29) skirta paroda bus eksponuojama visus 2018-us metus. 

Genocido aukų muziejus dirba nuo 10 iki 17 val.

Atgal